Jump to content

smartphone για μαθήτρια Α Γυμνασίου


vasel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1) Το χρηματικό ποσό που διαθέτουμε: 120- 150 ευρώ

2) Το μέγεθος οθόνης που προτιμούμε: γύρω στις 6’’

3) Το θέλουμε απο Ελλάδα ή και απο Κίνα/Ευρώπη; Με 2ετη εγγύηση αντιπροσωπείας ή μας αρκεί και η εγγύηση του καταστήματος; Από Ελλάδα ή Ευρώπη, μας αρκεί εγγύηση καταστήματος.

4) Χρειαζόμαστε 800αρα μπάντα ώστε να χουμε σε περισσότερα μέρη 4g; (επαρχία χωρις 800αρα έχεις σοβαρό θέμα): Ναι

5) Το θέλουμε dual? Χρειαζόμαστε ραδιόφωνο, ir ή nfc? Καλά θα ήταν να υπάρχει Ραδιόφωνο αν όχι δεν πειράζει .

6) Χρειαζόμαστε ελληνικό μενου; Αν ναι, πειράζει αν χρειαστεί φλασάρισμα; Ελληνικό μενού.

7) Μας ενδιαφέρει ο καλός ήχος ή/και η καλή οθόνη; Αν ναι θέλουμε amoled (και) stereo ή μας αρκεί lcd (και) mono: Το καλύτερο για τα χρήματα

8) Βάλτε σε σειρά προτεραιότητας τα εξής: ταχύτητα, βαρύ gaming, κάμερα, αυτονομία: Ταχύτητα, κάμερα, αυτονομία, από gaming μας ενδιαφέρει αλλα όχι βαριά παιχνίδια.

9) Ποια είναι η τωρινή σας συσκευή: Είναι η πρώτη συσκευή για μαθήτρια που θα πάει Γυμνάσιο

Δίνεται μεγάλη βαρύτητα στο SAR της συσκευής οπότε όσο πιο χαμηλό γίνεται σαυτο το μπατζετ .

Γενικά ότι πιο αξιόπιστο και απροβλημάτιστο VFM γιαυτή την ηλικία και για το εύρος τιμής .

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τσέκαρα τις προτάσεις σας.

Το realme δεν το πολυβλέπω λόγω λογισμικού

Είμαι ανάμεσα στο Note 8 και στο Α30s με ένα τσικ υπερ του Note …ευπρόσδεκτη κάθε άλλη πρόταση ή γνώμη ειδικά από κατέχοντες.

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά το sar

 

Μαλακίες λέει ο Κυρίτσης. Αν το sar ήταν εντελώς αθώο τότε δεν θα υπήρχε όριο. Για να υπάρχει το όριο κάποιος λόγος θα υπάρχει. Επίσης κάθε οργανισμός έχει άλλες αντοχές και ανοχές. Όσο χαμηλότερο τόσο το καλύτερο. Και αν δεις όλο το βίντεο αναφέρει πως παρατηρήθηκε η δημιουργία όγκων σε πειραματόζωα (ποντίκια) που εκτέθηκαν σε ακτινοβολία και "ενδεχομένως" οφείλεται σε αυτό. Συνήθως οι Κινεζικές συσκευές έχουν υψηλότερο sar.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Μαλακίες λέει ο Κυρίτσης. Αν το sar ήταν εντελώς αθώο τότε δεν θα υπήρχε όριο. Για να υπάρχει το όριο κάποιος λόγος θα υπάρχει. Επίσης κάθε οργανισμός έχει άλλες αντοχές και ανοχές. Όσο χαμηλότερο τόσο το καλύτερο. Και αν δεις όλο το βίντεο αναφέρει πως παρατηρήθηκε η δημιουργία όγκων σε πειραματόζωα (ποντίκια) που εκτέθηκαν σε ακτινοβολία και "ενδεχομένως" οφείλεται σε αυτό. Συνήθως οι Κινεζικές συσκευές έχουν υψηλότερο sar.

 

Αν το βίντεο δεν σε έκανε να αλλάξεις γνώμη τότε δεν μπορώ εγώ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
συγνώμη που επεμβαίνω, ούτε να κάνω τον έξυπνο, αλλά τι το θέλει ενα παιδί της 1ης γυμνασίου το smartphone;
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη που επεμβαίνω, ούτε να κάνω τον έξυπνο, αλλά τι το θέλει ενα παιδί της 1ης γυμνασίου το smartphone;
Το video είναι μόνο για να γελάς

Καθος ούτε αλήθεια λει ούτε ψέμματα, αλλά με τον τρόπο που το λει πραγματικά δεν θέλεις ούτε να το βλέπεις

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη που επεμβαίνω, ούτε να κάνω τον έξυπνο, αλλά τι το θέλει ενα παιδί της 1ης γυμνασίου το smartphone;
Να παίζει παιχνίδια και να τον βρίσκουν οι γονείς του.

Άνετα θα έδινε στα παιδιά μου smartphone για να ξέρω ανά πάσα στιγμή που είναι.

 

Στάλθηκε από το EVR-AL00 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχει χρόνος για ένα smartphone. Σε αυτή την ευαίσθητη ηλικία θα πρότεινα ένα νοκια με κουμπιά για κλήσεις και σμσ. Ας μην ξεχνάμε τα παιδιά χρειάζονται βιβλία σε αυτή την ηλικία και όχι smartphone. Η εργασία μου έχει να κάνει με παιδιά και εφήβους και βλέπω τεράστιες διαφορές στην πνευματική τους ανάπτυξη μεταξύ των μεν και των δε. Πρέπει η κονσολα- υπολογιστής να είναι σε κεντρικό σημείο στο σπίτι και να ξέρει το παιδί ότι υπάρχουν ώρες και ημέρες για αυτό. Και σου το λέει ένας ενήλικας που μεγάλωσα με snes και σούπερ Μάριο. Στο δωμάτιο μου μέσα δεν είχα καν τηλεόραση. Είχα ραδιόφωνο. Η κονσόλα κάθονταν στο σαλόνι και ήξερα ότι υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες και μέρες που μπορώ να παιξω. Τέλος πάντων εσείς είστε οι γονείς και εσείς αποφασίζετε για το τι είναι καλύτερο για το παιδί σας. Αλλά να ξέρετε η σημερινή τεχνολογία έχει τα προτερήματα και τα μειονεκτήματα της. Ένα μεγάλο μείον είναι η σαφώς μεγαλύτερη εξάρτηση που προκαλεί. Βγείτε έξω μια βόλτα. Θα δείτε εφήβους καθισμένους στο παγκάκι να σκρολλαρουν στο ινστα ή να παίζουν στο Fortnite παρά να συνδιαλέγεται. Είναι λυπηρό. Έρχεται ο δεκαεξάχρονος και δε μπορεί να σου αρθρώσει μια πρόταση. Υποκείμενο ρήμα αντικείμενο πάνε περίπατο.

Καλή σας μέρα και απολογουμαι που σας έκανα κατάληψη στο νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχει χρόνος για ένα smartphone. Σε αυτή την ευαίσθητη ηλικία θα πρότεινα ένα νοκια με κουμπιά για κλήσεις και σμσ. Ας μην ξεχνάμε τα παιδιά χρειάζονται βιβλία σε αυτή την ηλικία και όχι smartphone. Η εργασία μου έχει να κάνει με παιδιά και εφήβους και βλέπω τεράστιες διαφορές στην πνευματική τους ανάπτυξη μεταξύ των μεν και των δε. Πρέπει η κονσολα- υπολογιστής να είναι σε κεντρικό σημείο στο σπίτι και να ξέρει το παιδί ότι υπάρχουν ώρες και ημέρες για αυτό. Και σου το λέει ένας ενήλικας που μεγάλωσα με snes και σούπερ Μάριο. Στο δωμάτιο μου μέσα δεν είχα καν τηλεόραση. Είχα ραδιόφωνο. Η κονσόλα κάθονταν στο σαλόνι και ήξερα ότι υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες και μέρες που μπορώ να παιξω. Τέλος πάντων εσείς είστε οι γονείς και εσείς αποφασίζετε για το τι είναι καλύτερο για το παιδί σας. Αλλά να ξέρετε η σημερινή τεχνολογία έχει τα προτερήματα και τα μειονεκτήματα της. Ένα μεγάλο μείον είναι η σαφώς μεγαλύτερη εξάρτηση που προκαλεί. Βγείτε έξω μια βόλτα. Θα δείτε εφήβους καθισμένους στο παγκάκι να σκρολλαρουν στο ινστα ή να παίζουν στο Fortnite παρά να συνδιαλέγεται. Είναι λυπηρό. Έρχεται ο δεκαεξάχρονος και δε μπορεί να σου αρθρώσει μια πρόταση. Υποκείμενο ρήμα αντικείμενο πάνε περίπατο.

 

Καλή σας μέρα και απολογουμαι που σας έκανα κατάληψη στο νήμα.

Μια κουβέντα είναι αυτό. Όταν όλες οι φίλες του παιδιού έχουν smartphone είναι δύσκολο εσύ να διαλέξεις άλλο δρόμο. Μια λύση είναι να της το παίρνεις όταν είναι για διάβασμα κλπ

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια κουβέντα είναι αυτό. Όταν όλες οι φίλες του παιδιού έχουν smartphone είναι δύσκολο εσύ να διαλέξεις άλλο δρόμο. Μια λύση είναι να της το παίρνεις όταν είναι για διάβασμα κλπ

 

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

όταν έχει ελεύθερο χρόνο το δίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα υπάρχει χρόνος για ένα smartphone. Σε αυτή την ευαίσθητη ηλικία θα πρότεινα ένα νοκια με κουμπιά για κλήσεις και σμσ. Ας μην ξεχνάμε τα παιδιά χρειάζονται βιβλία σε αυτή την ηλικία και όχι smartphone. Η εργασία μου έχει να κάνει με παιδιά και εφήβους και βλέπω τεράστιες διαφορές στην πνευματική τους ανάπτυξη μεταξύ των μεν και των δε. Πρέπει η κονσολα- υπολογιστής να είναι σε κεντρικό σημείο στο σπίτι και να ξέρει το παιδί ότι υπάρχουν ώρες και ημέρες για αυτό. Και σου το λέει ένας ενήλικας που μεγάλωσα με snes και σούπερ Μάριο. Στο δωμάτιο μου μέσα δεν είχα καν τηλεόραση. Είχα ραδιόφωνο. Η κονσόλα κάθονταν στο σαλόνι και ήξερα ότι υπάρχουν συγκεκριμένες ώρες και μέρες που μπορώ να παιξω. Τέλος πάντων εσείς είστε οι γονείς και εσείς αποφασίζετε για το τι είναι καλύτερο για το παιδί σας. Αλλά να ξέρετε η σημερινή τεχνολογία έχει τα προτερήματα και τα μειονεκτήματα της. Ένα μεγάλο μείον είναι η σαφώς μεγαλύτερη εξάρτηση που προκαλεί. Βγείτε έξω μια βόλτα. Θα δείτε εφήβους καθισμένους στο παγκάκι να σκρολλαρουν στο ινστα ή να παίζουν στο Fortnite παρά να συνδιαλέγεται. Είναι λυπηρό. Έρχεται ο δεκαεξάχρονος και δε μπορεί να σου αρθρώσει μια πρόταση. Υποκείμενο ρήμα αντικείμενο πάνε περίπατο.

Καλή σας μέρα και απολογουμαι που σας έκανα κατάληψη στο νήμα.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα γράφεις.

Προσωπικά, ως ελάχιστο περιορισμό, έχω βάλει χρονικό όριο χρήσης, το οποίο είναι διαφορετικό τις καθημερινές σε σύγκριση με τα Σ/Κ. Επίσης, ελέγχω το είδος της χρήσης.

Μακάρι να μην είχε καθόλου. Αλλά αντιλαμβάνεσαι πόσο δύσκολο είναι να επιβάλεις σε ένα παιδί στην εφηβεία αυτό που για τα υπόλοιπα είναι κανόνας.

Σκέψου, μόνο, ότι η τάξη (Α Γυμνασίου) έχει ομάδα στο viber...

Ως προς ερώτηση του θέματος, redmi note 8 με max 130€ (είτε από Κίνα είτε από αγγελία εδώ).

Edited by nikkal
Link to comment
Share on other sites

και εκτος απο την ομαδα στο viber βλεπουν και τις εργασιες στο eclass και στο edmodo και στις αλλες πλατφορμες.

παρολο που πανε σχολειο πολλες ασκησεις τις στελνουν οι καθηγητες σε αυτες τις πλατφορμες οποτε αναγκαστικα πρεπει να χρησιμοποιησει τηλεφωνο η ταμπλετ η υπολογιστη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αν αυτό είναι το πρόβλημα ας χρησιμοποιεί υπολογιστή για τις εργασίες που είναι πιο εύκολο να ελέγξεις τις ώρες πρόσβασης. Αλλά όπως όλοι ξέρουμε δεν είναι μόνο αυτό. Τι να γίνει, είναι πολύ δύσκολο ν' αρνηθείς το κινητό σε μια ηλικία που έχουν όλοι οι άλλοι. Τουλάχιστον όσο είναι εφικτό χρήση με σύνεση (που κι αυτό δύσκολο είναι αλλά πρέπει να υπάρχει κάποιο όριο).
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό είναι το πρόβλημα ας χρησιμοποιεί υπολογιστή για τις εργασίες που είναι πιο εύκολο να ελέγξεις τις ώρες πρόσβασης. Αλλά όπως όλοι ξέρουμε δεν είναι μόνο αυτό. Τι να γίνει, είναι πολύ δύσκολο ν' αρνηθείς το κινητό σε μια ηλικία που έχουν όλοι οι άλλοι. Τουλάχιστον όσο είναι εφικτό χρήση με σύνεση (που κι αυτό δύσκολο είναι αλλά πρέπει να υπάρχει κάποιο όριο).

 

βαζεις οριο χρησης και τελειωσες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...