Jump to content

Xiaomi Mi Note 10 Lite


keysmith
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δακτυλικό και οι κάμερες τι λένε; σε κάτι κριτικές που διάβασα το δακτυλικό το θάβουν και για macro και wide δεν λένε τα καλύτερα. Τι ισχύει;

 

Επίσης, υπάρχει στα διάφορα μενού η οποιαδήποτε ιδέα από διαφημίσεις;

εγώ έχω το κανονικό mi note 10 (not lite) αλλά έχουν ίδια οθόνη με onscreen fingerprint. Λογικά είναι ίδια σε απόκριση..

Είναι ΧΑΛΙΑ. Είναι αργό και εκνευριστικό! αν βάλεις μία επιλογή κάπως να ξυπνάει στο κούνημα (λειτουργεί κάποιο γυροσκόπιο τρώει λίγο παραπάνω μπαταρία) τότε βελτιώνεται χωρίς να γίνεται καλό. Είναι η αχίλλειος πτέρνα του και πρέπει να έχει να κάνει με τον σενσορα. Το λέω αυτό καθώς στο mi 9 lite (παλαιότερο μοντέλο) με επίσης amoled οθόνη και onscreen δακτυλικό, δεν εμφανίζεται το ίδιο φαινόμενο. Εκεί είναι πολύ πιο αποκρίσυμο και σβέλτο (όχι κεραυνός αλλά αποδεκτό). Αυτό όχι! αργεί και έχει μεγάλο ποσοστό αστοχίας (δεν αναγνωρίζει το δάκτυλο). Εκανα το τεστ δίπλα δίπλα με το 9 (ταυτόχρονα με δυο χέρια τα ξεκλείδωνα). μεγάλη διαφορά υπερ του 9 λιτε. Να μην πω ότι το huawei p9 του 2016 (ναυαρχίδα τότε) που αντικατέστησε που έχει στην πλάτη δακτυλικό είναι πρακτικά ακαριαίο μπροστά του! Καμία σύγκριση μεταξυ τους.

 

Είναι αυτό deal breaker? Για μένα όχι, αλλά με εκνευρίζει πολύ.

 

Οι superwide κάμερες δεν είναι σε όλα το ίδιο καλές με τις wide (κύριες) και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν μου αρέσουν οι υπερευρυγώνιες. Στην τελική υπάρχει και το πανόραμα που κάνει το "ίδιο" με άλλο τρόπο. Δεν την ξέρω την κάμερα (Δεν το έχω το λιτε και έχουμε άλλη εμείς στο κανονικό) αλλά από τα στοιχεία της 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm qν και ο αισθητήρας είναι μικρός (1/4'').δεν είναι κακή με την έννοια ότι είναι επίσης σχετικά λίγα τα mp και τελικά σχετικά "μεγάλα" Pixel 1.12μm. Οπως και να έχει μπορείς να βρεις δείγματα να αποφασίσεις εσύ. Η γνώμη του άλλου "καλή ή κακή" είναι τρελά υποκειμενική.. :)

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 525
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Σε ερωτήση στο e-mail που έκανα στην infoquest για το αν υπάρχει περίπτωση να το εισάγουν στην Ελλαδα στα μεγάλα καταστήματα το κινητό μου απάντησαν ότι θα έρθει στην Ελλαδα τέλη Ιουλιου- αρχές Αυγουστου.
Link to comment
Share on other sites

Όσοι νομίζετε ότι έχετε πρόβλημα με το δακτυλικό για προσθέστε το ίδιο δακτυλικό αποτύπωμα ξανά ως άλλο δάκτυλο!
Link to comment
Share on other sites

Σε ερωτήση στο e-mail που έκανα στην infoquest για το αν υπάρχει περίπτωση να το εισάγουν στην Ελλαδα στα μεγάλα καταστήματα το κινητό μου απάντησαν ότι θα έρθει στην Ελλαδα τέλη Ιουλιου- αρχές Αυγουστου.
Στο mi store Θεσσαλονίκης το έχουν ήδη. Το είδα πριν 10 μέρες.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση των 8 γκιγκα είναι International ή μόνο κινεζική;;;; . Στην Αγγλία που είμαι η xiaomi UK δεν το έχει

 

Υπάρχει κανονικά και διεθνώς. Ένα παράδειγμα είναι η Ελλάδα, όπου πωλείται εδώ και η έκδοση των 8GB. Απλά εκεί δεν το βρήκες.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανονικά και διεθνώς. Ένα παράδειγμα είναι η Ελλάδα, όπου πωλείται εδώ και η έκδοση των 8GB. Απλά εκεί δεν το βρήκες.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω πως το έχω εντοπίσει σε κάποια online μαγαζιά αλλά δε ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι κυρίως για την εγγύηση.

 

Πάντως είναι vfm όπως το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω πως το έχω εντοπίσει σε κάποια online μαγαζιά αλλά δε ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι κυρίως για την εγγύηση.

 

Πάντως είναι vfm όπως το βλέπω.

 

Είναι vfm. Πολύ καλή συσκευή τουλάχιστον σε αυτά που υπόσχεται στο hardware.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι κάνετε για να μην πατιούνται κουμπιά την ώρα που μιλάτε;

 

Δεν κλείνει ποτέ ή κλείνει σπάνια η οθόνη όταν μιλάς;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τι κάνετε για να μην πατιούνται κουμπιά την ώρα που μιλάτε;
λογικά έχει proximity sensor και όταν το πλησιάζεις στο αυτί η οθόνη "σβήνει" και απενεργοποιείται. Ενεργοποιείται ξανά όταν το απομακρύνεις από το αυτί.

Δεν το παρατήρησες ή μηπως δεν το πλησιάζεις αρκετά;

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω τι κάνει η οθόνη, να σας πω την αλήθεια, απλά πατιούνται αναδυόμενες επιλογες όπως airplane mode και σιγαση μικροφώνου!!!!(μη σου τύχει)
Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω τι κάνει η οθόνη, να σας πω την αλήθεια, απλά πατιούνται αναδυόμενες επιλογες όπως airplane mode και σιγαση μικροφώνου!!!!(μη σου τύχει)

 

Πρέπει όμως να ελέγξεις, προτού σου προτείνω κάποιες ρυθμίσεις για αυτό, εάν σβήνει η οθόνη έστω και κάποιες στιγμές μετακινώντας το τηλέφωνο μερικά χιλιοστά στο αυτί σου. Μπορείς να κάνεις και κάποια δοκιμαστική κλήση κάπου, Π.χ εάν έχεις καρτοτηλέφωνο, να καλέσεις τον πάροχό σου εκεί που ακούς το υπόλοιπό σου (εντελώς υποθετικό παράδειγμα), και να προσπαθήσεις να δεις τι συμπεριφορά έχει η οθόνη σου, ώστε εάν είναι κάτι που λύνεται με ελάχιστη μετακίνηση του τηλεφώνου στο αυτί σου, ή εάν ό,τι κι αν κάνεις δε σβήνει η οθόνη ποτέ. Εγώ να σου πω πώς γίνεται το calibration του Proximity sensor, αλλά μη πάμε απευθείας εκεί.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν πλησιάζω το κινητό στο αυτί μου, κλείνει η οθόνη κανονικά.

 

Εντάξει, άρα λειτουργεί ο proximity sensor.

Βρες με μερικές δοκιμαστικές κλήσεις όπως σου πρότεινα παραπάνω, τη σωστή θέση όταν κρατάς το κινητό σου ώστε να κλείνει η οθόνη, ή εάν μπορείς να ελέγχεις όταν μιλάς πότε κλείνει εν ανάγκη μετακινώντας το. Προσωπικά κάνω το δεύτερο.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου. Μπορείς, σε παρακαλώ, να μου προτείνεις ένα καλό curved tempered glass χωρίς μαύρο , γιατί δεν έχω βάλει ακόμα και φοβάμαι. Η πίσω θήκη που είχε το κουτί παρά πολύ καλή.
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου. Μπορείς, σε παρακαλώ, να μου προτείνεις ένα καλό curved tempered glass χωρίς μαύρο , γιατί δεν έχω βάλει ακόμα και φοβάμαι. Η πίσω θήκη που είχε το κουτί παρά πολύ καλή.

 

Curved δε θα βρεις. Οπότε δεν έχει νόημα να σου προτείνω κάτι που απλά δεν υπάρχει. Tempered glass απλά θα επιλέξεις μάρκα ποιοτική, όπως Π.χ η Nillkin, δε γνωρίζω εάν φοράς ήδη tempered glass και θέλεις απλά αλλαγή ή εάν δεν έχεις επί της συσκευής σου καθόλου, σε περίπτωση πάντως που δεν έχεις, να γνωρίζεις ότι αφενός δημιουργεί ελαφριές καθυστερήσεις στο δακτυλικό αποτύπωμα (εκτός κι αν δε ξεκλειδώνεις τη συσκευή σου έτσι), και αφετέρου δημιουργεί συχνά δυσλειτουργίες στον proximity sensor.

 

Μήπως όλο αυτό στο δημιουργεί κάποιο tempered glass που ενδεχομένως έχεις περασμένο στη συσκευή σου; γιατί τα τζαμάκια, δημιουργούν τέτοια ζητήματα.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει το πιο φτηνό από eShop , αλλά θεωρώ πως δε θα καλύψει πλήρως την οθόνη. Κάποια γράφουν ότι είναι " full face" , νόμιζα πως θα ήταν curved .
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει το πιο φτηνό από eShop , αλλά θεωρώ πως δε θα καλύψει πλήρως την οθόνη. Κάποια γράφουν ότι είναι " full face" , νόμιζα πως θα ήταν curved .

 

Εάν έχεις παραγγείλει tempered glass με το χρωματιστό πλαίσιο περιμετρικά (Π.χ μαύρο), τότε να προετοιμαστείς και να έχεις ως πολύ πιθανό, για μεγαλύτερες δυσλειτουργίες του proximity sensor.

Πιο συγκεκριμένα, τα συγκεκριμένα tempered glass, καλύπτουν με το μαύρο (ή όποιο άλλο χρώμα έχει το πλαίσιό τους) τον proximity sensor, με αποτέλεσμα έως και να μη λειτουργεί καθόλου, και να παραμένει πάντα η οθόνη ανοικτή κατά την ομιλία.

Έχεις παραγγείλει κάτι τέτοιο λοιπόν;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

https://ibb.co/YQwWN2m

 

 

Αυτή πήρα. Πιο φτηνή που βρήκα. Δεν παίρνω με μαύρο πλαίσιο γιατί σου τρώνε οθόνη συνήθως.Αν δεν δουλεύει ο σένσορας, θα υπάρχει σοβαρό θέμα. Θα πάρω πουγγί τότε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον αισθητήρα αποτυπωματος, κάποια στιγμή, χωρίς να ξέρω πώς, μου εμφάνισε ένα μενού για αλλαγή ταχύτητας σάρωσης αισθητήρα. Η τιμή ήταν 500ms. Το έκανα 300 και η απόκριση βελτιώθηκε. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρω αυτό το μενού στις ρυθμίσεις, έχει κανείς ιδέα που βρίσκεται. Όπως επίσης , μου εμφανίζει τα χρώματα στα εικονίδια και στις φωτογραφίες στα site λίγο ξεπλυμενα . Ενώ στην ταπετσαρία είναι κανονικά. Υπάρχει κάποιο μενού που το ρυθμίζει αυτό; Πέρα από αυτό στις ρυθμίσεις .
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον αισθητήρα αποτυπωματος, κάποια στιγμή, χωρίς να ξέρω πώς, μου εμφάνισε ένα μενού για αλλαγή ταχύτητας σάρωσης αισθητήρα. Η τιμή ήταν 500ms. Το έκανα 300 και η απόκριση βελτιώθηκε. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρω αυτό το μενού στις ρυθμίσεις, έχει κανείς ιδέα που βρίσκεται. Όπως επίσης , μου εμφανίζει τα χρώματα στα εικονίδια και στις φωτογραφίες στα site λίγο ξεπλυμενα . Ενώ στην ταπετσαρία είναι κανονικά. Υπάρχει κάποιο μενού που το ρυθμίζει αυτό; Πέρα από αυτό στις ρυθμίσεις .

 

Καλησπέρα.

Επειδή μου έκανε εντύπωση το ερώτημά σου, κάθισα και το έψαξα.

Όταν είχα το Redmi Note 4X, είχα πειράξει την ταχύτητα του αισθητήρα του δακτυλικού αποτυπώματος, μέσω root εφαρμογής απο το play store.

 

Μήπως λοιπόν, έχεις κατεβάσει κάποια τέτοια εφαρμογή απο play store, για να παραμετροποιήσεις τον εν λόγω αισθητήρα;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι καμμία εφαρμογή . Φαινόταν μενού από τις ρυθμίσεις του τηλ. Όταν το άλλαξα και πάτησα το βελάκι για πίσω , με έβγαλε στο κεντρικό μενού των ρυθμίσεων. Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Έχω παρατηρήσει τουλάχιστον από σταθερό τηλέφωνο,όταν με καλούν το κινητό αρχίζει να χτυπάει (οθόνη,ήχος,δόνηση) μετά το 1ο μπιπ.

Έχει δηλαδή μια καθυστέρηση 2-3 δευτερόλεπτα.

Επίσης δεν έχει έρθει ακόμα miui 12,σωστά?

Για gcam έχουμε κάποιο link?

 

ευχαριστώ

Edited by Bin
:X
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μετά από μέρες χρήσης του κινητού, έχετε βγάλει συμπεράσματα για την μπαταρία του κινητού? Ήθελα να μάθω από τους κατόχους του συγκεκριμένου κινητου για την μπαταρία γιατι είμαι ανάμεσα σε αυτό το κινητό και το RN9 PRO και κλείνω προς το συγκεκριμένο κινητό αλλά ενώ αυτό το κινητό έχει περισσότερη χωρητικότητα μπαταρίας, διαβάζω ότι δεν έχει και την καλύτερη διαχείριση σε σχέση με το RN9 PRO.

Επίσης πως βλέπετε το δακτυλικό αποτύπωμα γιατί δεν διαβάζω και τα καλύτερα.

Edited by Johnako
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...