Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Επειδή το είδα λαιβ οκ καλή και η amoled αλλά δεν ειναι και τρελή διαφορά στα μάτια μου

 

Άσε που η μπαταρία πάντα είναι είναι ένα + για εμένα

Συμφωνώ!

Πολύ συζήτηση περί amoled γίνεται ότι είναι καλύτερη κλπ κλπ κλπ...σίγουρα έχει διαφορά με την lcd, όμως δεν είναι κακή η οθόνη του νοτε 9(και γενικά οι lcd των τελευταίων ετών/τεχνολογιών). ;)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Συμφωνώ!

Πολύ συζήτηση περί amoled γίνεται ότι είναι καλύτερη κλπ κλπ κλπ...σίγουρα έχει διαφορά με την lcd, όμως δεν είναι κακή η οθόνη του νοτε 9(και γενικά οι lcd των τελευταίων ετών/τεχνολογιών). ;)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και αν σου πέσει το πετάς γιατί το κόστος είναι όσο το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι τρεις ημέρες κάτοχος του Redmi Note 9 Pro και με έχουν ξενερώσει δύο πράγματα. Δεν μπορώ να βγάλω συντόμευση των επαφών (της συσκευής, όχι Google) στην αρχική οθόνη ή στην μπάρα και δεν μπορώ να ορίσω διαφορετικό ήχο κλήσης για διαφορετικές επαφές.

Κατά τα άλλα, αρκετά ικανοποιημένος με κάμερα και μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι τρεις ημέρες κάτοχος του Redmi Note 9 Pro και με έχουν ξενερώσει δύο πράγματα. Δεν μπορώ να βγάλω συντόμευση των επαφών (της συσκευής, όχι Google) στην αρχική οθόνη ή στην μπάρα και δεν μπορώ να ορίσω διαφορετικό ήχο κλήσης για διαφορετικές επαφές.

 

Κατά τα άλλα, αρκετά ικανοποιημένος με κάμερα και μπαταρία.

Δοκίμασε το true phone !!!

 

Στάλθηκε από Redmi Note 9 Pro, χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το true phone !!!

 

Στάλθηκε από Redmi Note 9 Pro, χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολύ, φίλε μου!

Τώρα μάλιστα, κάτι κάνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω και εγώ λίγο με την σειρά μου σχετικά με τα στατιστικά της μπαταρίας και επειδή με την τελευταία αναβάθμιση εφαρμογών συστήματος από Playstore τα stock στατιστικά τουλάχιστον εμένα δείχνουν άλλα αντί άλλων, θα σας πω σήμερα πως εγκαθιστούμε το gsam battery stats ειδικά για όσους δεν είναι root.

Πρέπει να υπάρχουν εγκατεστημένοι οι drivers και το adb. Όποιος δεν τα έχει ας ανατρέξει σε δημοσιευμένους οδηγούς που έχουν αναφερθεί εδώ παλαιότερα.

 

Κατεβάζουμε από το playstore το gsam battery stats.

Ενεργοποιούμε από το Ρυθμίσεις---Πρόσθετες Ρυθμίσεις---Επιλογές προγραμματιστών το Εντοπισμός σφαλμάτων USB ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ Εντοπισμός σφαλμάτων USB (Ρυθμίσεις Ασφαλείας ), αποδεχόμαστε τα σχετικά, ( Τα απενεργοποιώ μετά αν θέλω ) και γίνεται εφάπαξ με την προϋπόθεση ότι δεν θα απενεγκαταστήσουμε την εφαρμογή.

Τρέχουμε το Gsam, πάω κάτω δεξιά τις 2 τελείες, More -- Enable more stats ( Show me how ) και πηγαίνω στην τελευταία σελίδα ( περιέχονται οδηγίες για το adb ).

Τρέχω το adb από τον υπολογιστή.

adb devices ---> enter

Πρέπει να μας βγάλει ένα νούμερο και device προσέχω την οθόνη του κινητού για να αποδεχτούμε την άδεια αν χρειαστεί.

Για να είμαστε ΟΚ πρέπει να δούμε μετά την εντολή adb devices κάτι σαν fhrts043 Device

Τότε δίνω τις παρακάτω 2 εντολές μια μία και πατώ enter μετά ( μπορώ να τις μεταφέρω και με copy paste )

 

adb shell pm grant com.gsamlabs.bbm android.permission.BATTERY_STATS

adb shell settings put global hidden_api_policy 1

 

Αν είμαστε OK στην τελευταία σελίδα του Gsam που είχαμε μείνει πριν πατάμε το κουμπί "ALL DONE" κάτω και γράφει success

Κάνουμε επανεκκίνηση στο κινητό

Αν πάμε τώρα στις 3 τελείες κάτω δεξιά στο Gsam ----> more ΔΕΝ μου εμφανίζει το enable more stats.

 

Τώρα έχω ΠΛΗΡΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ειδικά μας ενδιαφέρουν τα Wakelocks.

Τα παραπάνω με το adb είναι για όσους ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ROOT σαν εμένα, αλλιώς τα στατιστικά είναι λάθος γιατί δεν μπορεί η εφαρμογή να έχει πρόσβαση σε ότι χρειάζεται για να έχουμε πλήρη στατιστικά.

 

Αυτά από εμένα

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Αν και off topic θα το ανεβάσω

 

Trcam vs Parrot

Time - 8:45 pm

Shot- Samsung Galaxy A80 (SD 730)

No edit

মতামত আশা করছি

jy8uWZa.jpgyyk0Nal.jpg

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω και εγώ λίγο με την σειρά μου σχετικά με τα στατιστικά της μπαταρίας και επειδή με την τελευταία αναβάθμιση εφαρμογών συστήματος από Playstore τα stock στατιστικά τουλάχιστον εμένα δείχνουν άλλα αντί άλλων, θα σας πω σήμερα πως εγκαθιστούμε το gsam battery stats ειδικά για όσους δεν είναι root.

Πρέπει να υπάρχουν εγκατεστημένοι οι drivers και το adb. Όποιος δεν τα έχει ας ανατρέξει σε δημοσιευμένους οδηγούς που έχουν αναφερθεί εδώ παλαιότερα.

 

Κατεβάζουμε από το playstore το gsam battery stats.

Ενεργοποιούμε από το Ρυθμίσεις---Πρόσθετες Ρυθμίσεις---Επιλογές προγραμματιστών το Εντοπισμός σφαλμάτων USB ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ Εντοπισμός σφαλμάτων USB (Ρυθμίσεις Ασφαλείας ), αποδεχόμαστε τα σχετικά, ( Τα απενεργοποιώ μετά αν θέλω ) και γίνεται εφάπαξ με την προϋπόθεση ότι δεν θα απενεγκαταστήσουμε την εφαρμογή.

Τρέχουμε το Gsam, πάω κάτω δεξιά τις 2 τελείες, More -- Enable more stats ( Show me how ) και πηγαίνω στην τελευταία σελίδα ( περιέχονται οδηγίες για το adb ).

Τρέχω το adb από τον υπολογιστή.

adb devices ---> enter

Πρέπει να μας βγάλει ένα νούμερο και device προσέχω την οθόνη του κινητού για να αποδεχτούμε την άδεια αν χρειαστεί.

Για να είμαστε ΟΚ πρέπει να δούμε μετά την εντολή adb devices κάτι σαν fhrts043 Device

Τότε δίνω τις παρακάτω 2 εντολές μια μία και πατώ enter μετά ( μπορώ να τις μεταφέρω και με copy paste )

 

adb shell pm grant com.gsamlabs.bbm android.permission.BATTERY_STATS

adb shell settings put global hidden_api_policy 1

 

Αν είμαστε OK στην τελευταία σελίδα του Gsam που είχαμε μείνει πριν πατάμε το κουμπί "ALL DONE" κάτω και γράφει success

Κάνουμε επανεκκίνηση στο κινητό

Αν πάμε τώρα στις 3 τελείες κάτω δεξιά στο Gsam ----> more ΔΕΝ μου εμφανίζει το enable more stats.

 

Τώρα έχω ΠΛΗΡΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ειδικά μας ενδιαφέρουν τα Wakelocks.

Τα παραπάνω με το adb είναι για όσους ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ROOT σαν εμένα, αλλιώς τα στατιστικά είναι λάθος γιατί δεν μπορεί η εφαρμογή να έχει πρόσβαση σε ότι χρειάζεται για να έχουμε πλήρη στατιστικά.

 

Αυτά από εμένα

 

Ευχαριστούμε Leo για τον οδηγό. Θα φροντίσω να ανέβει στη πρώτη σελίδα.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και off topic θα το ανεβάσω

 

Trcam vs Parrot

Time - 8:45 pm

Shot- Samsung Galaxy A80 (SD 730)

No edit

মতামত আশা করছি

jy8uWZa.jpgyyk0Nal.jpg

 

Γιατί v.5 στην trCamera; υπάρχει η v.7.1. Το αποτέλεσμα στην parrot μου αρέσει περισσότερο, ποια απο τις δύο φωτογραφίες είναι πιο κοντά στη πραγματικότητα; φαντάζομαι εσύ τις τράβηξες και άρα γνωρίζεις το περιβάλλον ποια ανταποκρίνεται πιο κοντά στο πραγματικό.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με την 11.0.5.0 έχω παρατηρήσει λίγο περισσότερη κατανάλωση μπαταρίας, όπου υπόψιν, δεν έχω εγκαταστήσει κάτι καινούριο στη συσκευή μου. Έχει παρατήσει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο; μιλώ συγκριτικά με την 11.0.4.0, σε Global.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να μου αναφέρετε -εάν το επιθυμείτε-, όσοι τυχόν έχετε wind και Vodafone (για Cosmote γνωρίζω), εάν έχετε στους εν λόγω παρόχους ένδειξη VoLTE και Vowifi, δηλαδή εάν οι πάροχοι αυτοί -όσοι έχουν- υποστηρίζουν τις εν λόγω υπηρεσίες, ώστε να προσθέσω τα δεδομένα αυτά στον οδηγό της πρώτης σελίδας.

 

Ευχαριστώ.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από τις φωτό που ανέβασε ο φίλος jpower, επιλέγω trcam για τα δικά μου γούστα.

Δεν ξέρω ποια είναι πιο κοντά την πραγματικότητα, αν και νομίζω ότι είναι η trcam, αλλά το αποτέλεσμα στην parrot είναι πολύ ψυχρό.

Αντίθετα στην trcam τα χρώματα είναι πιο ζεστά. Εκτός αυτού φαίνονται και τα δέντρα στο βάθος.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Από τις φωτό που ανέβασε ο φίλος jpower, επιλέγω trcam για τα δικά μου γούστα.

Δεν ξέρω ποια είναι πιο κοντά την πραγματικότητα, αν και νομίζω ότι είναι η trcam, αλλά το αποτέλεσμα στην parrot είναι πολύ ψυχρό.

Αντίθετα στην trcam τα χρώματα είναι πιο ζεστά. Εκτός αυτού φαίνονται και τα δέντρα στο βάθος.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Είναι όντως πιο ψυχρά τα χρώματα στην Parrot (σε κάθε περίπτωση κι εκεί το αποτέλεσμα είναι αξιοπρεπές). Απλά προτίμησα το αποτέλεσμα της parrot επειδή μου δημιουργήθηκε η αίσθηση ότι είναι πιο κοντά στη πραγματικότητα.

Κι εμένα μου φάνηκε πιο καθαρή η φωτογραφία στην trcam. Απλά βγήκαν πιο κορεσμένα τα χρώματα.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε πει εκατοντάδες φορές True Phone και ξερό ψωμί :lol:
Από την στιγμή που το πρότεινες και το δοκίμασα, το έχω βάλει σε καμοια 20ρια φίλους και το προτείνω συνεχώς...

Δεν παίζεται το πρόγραμμα !!!

 

Στάλθηκε από Redmi Note 9 Pro, χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θέλω να μου αναφέρετε -εάν το επιθυμείτε-, όσοι τυχόν έχετε wind και Vodafone (για Cosmote γνωρίζω), εάν έχετε στους εν λόγω παρόχους ένδειξη VoLTE και Vowifi, δηλαδή εάν οι πάροχοι αυτοί -όσοι έχουν- υποστηρίζουν τις εν λόγω υπηρεσίες, ώστε να προσθέσω τα δεδομένα αυτά στον οδηγό της πρώτης σελίδας.

 

Ευχαριστώ.

Έχω νοdafone. Που θα το βρω αυτό ;

 

Στάλθηκε από Redmi Note 9 Pro, χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί v.5 στην trCamera; υπάρχει η v.7.1. Το αποτέλεσμα στην parrot μου αρέσει περισσότερο, ποια απο τις δύο φωτογραφίες είναι πιο κοντά στη πραγματικότητα; φαντάζομαι εσύ τις τράβηξες και άρα γνωρίζεις το περιβάλλον ποια ανταποκρίνεται πιο κοντά στο πραγματικό.

 

Όχι όχι, δεν τις τράβηξα εγω.

Τις ψάρεψα από ένα Ινδονησιακο σαητ

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που το πρότεινες και το δοκίμασα, το έχω βάλει σε καμοια 20ρια φίλους και το προτείνω συνεχώς...

Δεν παίζεται το πρόγραμμα !!!

 

Στάλθηκε από Redmi Note 9 Pro, χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω νοdafone. Που θα το βρω αυτό ;

 

Στάλθηκε από Redmi Note 9 Pro, χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Άρα, φαντάζομαι για να ρωτάς δε θα έχεις ενεργοποιήσει τις εν λόγω υπηρεσίες. Στείλε στο 1339 το δωρεάν SMS WiFi, και πες μου τι απάντηση σου ήρθε. Μετά, ακολούθησε τις οδηγίες εδώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

https://techblog.gr/mobile/galaxy-note-20-i-kamera-mazeyei-ygrasia-sto-esoteriko-tis-alla-i-samsung-leei-pos-einai-fysiologiko/

Ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός...

 

Αν και οφφ τοπικ σε κάτι ασιατικά σαητς μιλάνε για είσοδο σκόνης κατω από το κάλυμμα των καμερών σε redmi note 9 s.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Με την καινούρια αναβάθμιση στην Ασφάλεια έχουν αλλάξει τα στατιστικά της μπαταρίας και έχω την εντύπωση ότι δεν δουλεύει και πολύ σωστά.. Ενώ πριν λίγο είχα 4 ώρες οθόνη τώρα ξαφνικά βλέπω 2 και κάτι..
Link to comment
Share on other sites

Για όσους έχουν θέματα συγχρονισμού με gmail και τέτοια, δείτε λίγο αυτό

 

https://technicles.com/miui-optimization-developer-tools-side-effects/

Με την συγκεκριμένη ρύθμιση πολλοι φίλοι από το νήμα του coolpad f1 είχαν προβλήματα στις ρομ που έκανα port.

Γενικά με την απενεργοποιηση του πετυχαινα πιο smooth εμπειρία και καλύτερη αυτονομία.

 

(ένα ένα τα θυμάμαι.. :).)

Αλλά δεν θυμάμαι για ποιο λόγο πρότεινα απενεργοποιηση ως λυση..

 

 

Δείτε κι εδώ...

 

https://xiaomi.eu/community/threads/how-to-turn-off-miui-11-turn-off-miui-optimization-on-developer-settings.52516/

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Με την καινούρια αναβάθμιση στην Ασφάλεια έχουν αλλάξει τα στατιστικά της μπαταρίας και έχω την εντύπωση ότι δεν δουλεύει και πολύ σωστά.. Ενώ πριν λίγο είχα 4 ώρες οθόνη τώρα ξαφνικά βλέπω 2 και κάτι..
Διάβασε το post μου #2233

 

Εγκυκλοπαιδικά αν πάτε ιδιότητες της εφαρμογής Ασφάλεια και πατήσετε το μεσαίο κάτω κουμπί απεγκατασταση γυρνάς στην προηγούμενη έκδοση και ΔΕΝ ξανά αναβαθμίσεις αν θες την παλιά.

 

Edit

Παιδιά αφού το έψαξα λίγο παραπάνω τελικά ΔΕΝ φταίει η εφαρμογή και το Gsam. τα ίδια αναφέρει.

ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ REBOOT μηδενίζουν τα στατιστικά, δηλαδή το έχεις φορτώσει χθες κάνεις επανεκκίνηση και σου λέει ότι το έχεις φορτώσει πριν 1 λεπτό

Μηδενίζει ΚΑΙ ΤΟ SOT.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Με την 11.0.5.0 έχω παρατηρήσει λίγο περισσότερη κατανάλωση μπαταρίας, όπου υπόψιν, δεν έχω εγκαταστήσει κάτι καινούριο στη συσκευή μου. Έχει παρατήσει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο; μιλώ συγκριτικά με την 11.0.4.0, σε Global.

κι εγω εχω παρατηρησει κατι τετοιο. Νομιζα ότι φταίει η ζέστη.

Μιλάμε για -1 ωρα SOT.

 

Από την εμπειρία... αυτό είναι ένα ισχύων καθεστώς

Και θα γίνει χειρότερο με την 12αρα.

Νέα features=> περισσότερη ενέργεια.

 

Θα ναι κριμα με το καλημέρα να τρέχουμε σε καστομιές

 

Edit: εριξα μια ματια στο νημα του mι10 και επιβεβαιωνεται ο ισχυρισμός περι 12αρας και μείωσης αυτονομίας. Λύση το Hard Reset

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...