Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Τελικά σηκώνω τα χέρια ψηλά με αυτό το κινητό.

Κυριολεκτικά με έχει τρελάνει.

Αδυνατω να βγάλω άκρη με τις ειδοποιήσεις στην οθόνη κλειδώματος.

Δε μου τις εμφανίζει, ότι κι αν δοκίμασα.

Τι γύρισα στον μαμά launcher. Τι έβαλα ξανά το κλασσικο θέμα του κινητού. Τι άδειες έδωσα. Τίποτα απολύτως.

Πειραματίστηκα κυρίως με τις αναπάντητες, οι οποίες δεν εμφανίζονται για κανέναν λόγο.

Παρατήρησα ότι όταν κάποιος μου κάνει αναπάντητη, η οθόνη ξεκλειδώνει (ενώ δε θα έπρεπε) και όταν μετά από ένα λεπτό κλειδώσει, εξαφανίζεται και η ειδοποίηση.

Πάει πουθενά το μυαλό κανενός;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Τελικά σηκώνω τα χέρια ψηλά με αυτό το κινητό.

Κυριολεκτικά με έχει τρελάνει.

Αδυνατω να βγάλω άκρη με τις ειδοποιήσεις στην οθόνη κλειδώματος.

Δε μου τις εμφανίζει, ότι κι αν δοκίμασα.

Τι γύρισα στον μαμά launcher. Τι έβαλα ξανά το κλασσικο θέμα του κινητού. Τι άδειες έδωσα. Τίποτα απολύτως.

Πειραματίστηκα κυρίως με τις αναπάντητες, οι οποίες δεν εμφανίζονται για κανέναν λόγο.

Παρατήρησα ότι όταν κάποιος μου κάνει αναπάντητη, η οθόνη ξεκλειδώνει (ενώ δε θα έπρεπε) και όταν μετά από ένα λεπτό κλειδώσει, εξαφανίζεται και η ειδοποίηση.

Πάει πουθενά το μυαλό κανενός;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

 

Ξεκλειδώνει γιατί κοιτάς το κινητό και έχεις ενεργοποιημένo το face unlock.

Ποιον dialer έχεις;

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Βασιλη.

Τον δικό του dialer έχω αφήσει.

Όχι, δεν έχω ενεργοποιήσει τίποτα.

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει βάλει κανείς custom recovery; Κάποια custom rom?

Θελω να αρχίσω να το πειράζω σιγά σιγά, αλλά δε βλέπω πολύ υποστήριξη προς το παρόν από την κοινότητα.

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά για τα καλά σου λόγια, όλα τα παιδιά έχουν βάλει το λιθαράκι τους εδώ, και έχουν λυθεί πάρα πολλά ζητήματα.

Όσο αφορά την εντολή adb, είναι κάτι πάρα πολύ σημαντικό αυτό, μου κάνει εντύπωση όμως που χάνει την ρύθμιση doze μετά απο reboot.

Δεν το έχω δοκιμάσει βέβαια το όλο θέμα γιατί δεν έχω ζήτημα με τις ειδοποιήσεις, τουλάχιστον προς το παρόν, όμως θα κρατήσουμε σίγουρα την οδηγία σου, και πάλι να είσαι καλά.

 

Υγ. Μαζεύω υλικό, για να μπουν όλα αυτά στην πρώτη σελίδα ως οδηγός λύσεων διαφόρων προβλημάτων.

 

Την χάνει διότι υπάρχει η disable εντολή στο build.prop ή στο bootimage.

Λογικα σε custom rom θα λυθεί αυτό το θέμα

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Την χάνει διότι υπάρχει η disable εντολή στο build.prop ή στο bootimage.

Λογικα σε custom rom θα λυθεί αυτό το θέμα

 

Σημαντική η ενημέρωσή σου, καλημέρα!

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει βάλει κανείς custom recovery; Κάποια custom rom?

Θελω να αρχίσω να το πειράζω σιγά σιγά, αλλά δε βλέπω πολύ υποστήριξη προς το παρόν από την κοινότητα.

 

Απο την κοινότητα κάποια στιγμή θα βγει η δική τους η China (xiaomi.eu) based rom για τη συσκευή μας. Έχει βγει ήδη για το RN9S απο την κοινότητα.

 

Τεράστια προσοχή στις unofficial TWRP custom recovery παιδιά. Δεν προτείνεται απο εμάς εδώ σε καμία περίπτωση ένα τέτοιο φλασάρισμα. Δε μπορούμε και να αποτρέψουμε κάποιον, επομένως η απόφαση έγκειται στον καθένα για την συσκευή του.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι με την ΕU είναι η τελευταία rom αυτή που έχεις, ενώ εάν είσαι με την Global η τελευταία είναι η 11.0.4.0. Εσύ με ποια είσαι εάν γνωρίζεις να τις ξεχωρίσεις;

 

Οι ρυθμίσεις είναι αυτές που κάναμε, αυτές που σου είπε ο φίλος pmakridis, και που είπαμε και μαζί. Όταν είναι ξεκλείδωτη, στην οθόνη αναμονής αναμμένη η οθόνη, σου δείχνει τις αναδυόμενες ειδοποιήσεις και γενικά, στη κατάσταση αυτή έχεις ειδοποιήσεις;

 

Πες μου κάτι. Μήπως χρησιμοποιείς κάποιον launcher;

 

Καλησπέρα Βασίλη,

 

είμαι με την Global στην 11.0.3.0. Δεν χρησιμοποιώ launcher.

 

όταν είναι ξεκλείδωτη η οθόνη, δείχνει κανονικά τις ειδοποίησεις.

 

Είδα και τα μνμ παρακάτω για τα theme, χρησιμοποιώ ένα από τα pre installed themes. Είχα κατεβάσει βέβαια κάποια άλλα themes απο την εφαρμογή, τα οποία διέγραψα μόλις αλλά δεν άλλαξε κάτι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Βασίλη,

 

είμαι με την Global στην 11.0.3.0. Δεν χρησιμοποιώ launcher.

 

όταν είναι ξεκλείδωτη η οθόνη, δείχνει κανονικά τις ειδοποίησεις.

 

Είδα και τα μνμ παρακάτω για τα theme, χρησιμοποιώ ένα από τα pre installed themes. Είχα κατεβάσει βέβαια κάποια άλλα themes απο την εφαρμογή, τα οποία διέγραψα μόλις αλλά δεν άλλαξε κάτι.

 

Απο τη στιγμή που το πρόβλημά σου αυτό δεν στο δημιουργεί κάποιο theme (το έχουμε δει και αυτό), και έχεις κάνει παράλληλα τις ρυθμίσεις που είπαμε, τότε είναι θέμα της Rom, και λενεται μόνο με update. Κάνε έναν επανέλεγχο στις άδειές σου περί ειδοποιήσεων στην οθόνη κλειδώματος, εάν θέλεις μπορώ να σου επαναλάβω τις ρυθμίσεις, μπορείς να τις βρεις και στις πίσω σελίδες του παρόντος νήματος.

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμή που το πρόβλημά σου αυτό δεν στο δημιουργεί κάποιο theme (το έχουμε δει και αυτό), και έχεις κάνει παράλληλα τις ρυθμίσεις που είπαμε, τότε είναι θέμα της Rom, και λενεται μόνο με update. Κάνε έναν επανέλεγχο στις άδειές σου περί ειδοποιήσεων στην οθόνη κλειδώματος, εάν θέλεις μπορώ να σου επαναλάβω τις ρυθμίσεις, μπορείς να τις βρεις και στις πίσω σελίδες του παρόντος νήματος.

 

Ευχαριστώ.

 

Και μόλις λύθηκε!!!

 

επέλεξα την αρχική lock screen που ειχε το κινητό και τα έφερε ολα!!! :wacko::wacko::D

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι δε λέει να φτιάξει με τίποτα ρε παιδιά.

Γύρισα στον μαμά launcher, έβαλα ένα από τα προεγκατεστειμμένα θέματα (απεριόριστο ή κλασσικό), έχω δώσει ότι άδεια υπάρχει και δεν υπάρχει, αλλά δυστυχώς τίποτα.

Δεν ξέρω αν εγώ κάνω κάτι λάθος αλλά μου φαίνεται δύσκολο. Έχουν περάσει πάνω από 15 Xiaomi από τα χέρια μου και είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Μόνο το πρωί που ξύπνησα κράτησε δυο αναπάντητες στην οθόνη κλειδώματος και μετά άρχισε πάλι τα δικά του.

Τώρα με το που με καλεί κάποιος και το κλείνει, αυτομάτως ξεκλειδώνει η οθόνη (ποιος ξέρει γιατί) και μοιραία η ειδοποίηση χάνεται από την οθόνη κλειδώματος.

Το κινητό δηλαδή συμπεριφέρεται σαν να την έχεις δει την αναπάντηση.

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι δε λέει να φτιάξει με τίποτα ρε παιδιά.

Γύρισα στον μαμά launcher, έβαλα ένα από τα προεγκατεστειμμένα θέματα (απεριόριστο ή κλασσικό), έχω δώσει ότι άδεια υπάρχει και δεν υπάρχει, αλλά δυστυχώς τίποτα.

Δεν ξέρω αν εγώ κάνω κάτι λάθος αλλά μου φαίνεται δύσκολο. Έχουν περάσει πάνω από 15 Xiaomi από τα χέρια μου και είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Μόνο το πρωί που ξύπνησα κράτησε δυο αναπάντητες στην οθόνη κλειδώματος και μετά άρχισε πάλι τα δικά του.

Τώρα με το που με καλεί κάποιος και το κλείνει, αυτομάτως ξεκλειδώνει η οθόνη (ποιος ξέρει γιατί) και μοιραία η ειδοποίηση χάνεται από την οθόνη κλειδώματος.

Το κινητό δηλαδή συμπεριφέρεται σαν να την έχεις δει την αναπάντηση.

 

Διέγραψε ότι theme έχει κατεβάσει και άσε μόνο τα pre installed. Κάνε restart.

 

Μετά στην εφαρμογή Themes ->my page -> Lock Style επέλεξε την Classic.

 

Αυτά έκανα και έπαιξε. Αν θέλεις δοκιμάζεις.

 

Αν δεν φτιαχνόταν το δικό μου, το επόμενο βήμα θα ήταν factory reset.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Διέγραψε ότι theme έχει κατεβάσει και άσε μόνο τα pre installed. Κάνε restart.

 

Μετά στην εφαρμογή Themes ->my page -> Lock Style επέλεξε την Classic.

 

Αυτά έκανα και έπαιξε. Αν θέλεις δοκιμάζεις.

 

Αν δεν φτιαχνόταν το δικό μου, το επόμενο βήμα θα ήταν factory reset.

Ευχαριστώ.

Να υπενθυμίσω ότι το πρόβλημα έγκειται στις ειδοποιήσεις από αναπάντητες και insta.

Ειδοποιήσεις από ebay, yahoo, viber και άλλες εφαρμογές, εμφανίζονται μια χαρά στην οθόνη κλειδώματος.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Να υπενθυμίσω ότι το πρόβλημα έγκειται στις ειδοποιήσεις από αναπάντητες και insta.

Ειδοποιήσεις από ebay, yahoo, viber και άλλες εφαρμογές, εμφανίζονται μια χαρά στην οθόνη κλειδώματος.

 

Να κάνω μία ερώτηση, ίσως είναι χαζή. Μήπως φοράς κανένα band/smartwatch που να σε δημιουργεί αυτό το θέμα???

Edited by Johnako
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Τίποτα από αυτά.

Θα διαγράψω τις ταπετσαρίες που έχω κατεβάσει και θα κάνω μια επανεκκίνηση να δω τι παίζει.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

:p

Έψαχνα να αλλάξω το χρονικό διάστημα που παραμένει αναμμένη η οθόνη.

.

Εχω κάνει port πάνω από 20 ρομ. Σε ολες μα όλες η συγκεκριμένη ρύθμιση βρίσκεται στο μενού "οθονη".

Εδω, στην lockscreen.

Ό,τι να ναι..

:lol:

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Σε μία (απλή, όχι βίντεο)-κλήση που δοκίμασα ανοίγει το led flash (φακός) απο τον πίνακα συντομεύσεων. Στις υπόλοιπες λειτουργίες θεωρώ λογικό να μην ανοίγει, δε γίνεται να χρησιμοποιείς τις πίσω κάμερες, και να έχεις ανοικτό το flash, ειδάλλως τι φωτογραφίες θα τραβηχθούν; στην σέλφι λειτουργεί, όπως είναι και το λογικό άλλωστε να λειτουργεί. Φαντάζομαι, ότι θα λειτουργεί και σε βιντεοκλήση, απλά δεν έχω δοκιμάσει. Σίγουρα πάντως, είναι απόλυτα λογικό το να μη λειτουργεί στις πίσω κάμερες ως φακός, αλλά το χρησιμοποιεί η εφαρμογή της κάμερας σαν (led) flash.

 

Την κατανάλωση πιθανόν να στην κάνει κάποια εφαρμογή. Εφαρμογές social media (κυρίως το Facebook) δημιουργούν τέτοια προβλήματα.

 

Μπορώ να σου πω ρυθμίσεις για να έχεις μικρή κατανάλωση, αλλά σκέφτομαι μήπως σου χαλάσουν μετά οι ειδοποιήσεις.

 

Οπότε το πιο απλό που έχεις να κάνεις, είναι το να ελέγξεις στο: μπαταρία και απόδοση->στατιστικά χρήσης μπαταρίας, εάν έχεις κάποια ενεργοβόρα εφαρμογή.

Εάν δεν δεις κάτι τέτοιο, εδώ είμαστε να το δούμε μετά με ρυθμίσεις.

 

Ευχαριστώ.

Δεν είμαι σίγουρη πως καταλαβαίνεις τι εννοώ, ίσως δεν καταλαβαίνω εγώ τι θεωρείς λογικό. Σε προηγούμενα xiaomi κινητά, μιλούσα πχ με κάμερα μέσω facebook messenger, ήταν βραδυ, από τις συντομεύσεις άνοιγα το φλας κι όλα οκ. προφανώς μιλούσα με την μπροστινή κάμερα. και τώρα αυτό δεν γίνεται χωρίς (για μένα) κάποια "λογική" εξήγηση.

 

Τι εννοείς όταν λες: "δε γίνεται να χρησιμοποιείς τις πίσω κάμερες, και να έχεις ανοικτό το flash, ειδάλλως τι φωτογραφίες θα τραβηχθούν;"

όταν θες να βγάλεις φωτο με φλας, ή το έχει ενεργο/αυτόματο και αναβει την ώρα της φωτο (κάτι που αν βγάζεις άνθρωπο, κατα πασα πιθανοτητα τον στραβωνει) ή να αναψεις εξαρχης τον φακο για να βλεπεις και τι τραβας. επισης στα δικα μου ματια οταν αναβει το φλας μονο την ωρα της φωτο, τα χρωματα δεν απεικονιζονται "σωστα". αυτη ειναι η δικη μου αποψη. αλλα οπως και να χει, αφου μιλαω με καμερα προφανως και δεν μπορω να βγαλω φωτογραφιες εκεινη την ωρα, οποτε είτε είναι λογικό είτε όχι αυτό που λες, δεν αναφέρεται στο πρόβλημά/περίπτωσή μου.

 

Σορρυ αν εγραψα πολλά αλλά ειλικρινά αν και σ ευχαριστω που ασχοληθηκες, δεν απάντησες στην ερώτηση μου. Ούτε λύθηκε το πρόβλημα, ούτε καταλαβα τον λόγο που γίνεται αυτο, (αν υπάρχει κάποιος).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη πως καταλαβαίνεις τι εννοώ, ίσως δεν καταλαβαίνω εγώ τι θεωρείς λογικό. Σε προηγούμενα xiaomi κινητά, μιλούσα πχ με κάμερα μέσω facebook messenger, ήταν βραδυ, από τις συντομεύσεις άνοιγα το φλας κι όλα οκ. προφανώς μιλούσα με την μπροστινή κάμερα. και τώρα αυτό δεν γίνεται χωρίς (για μένα) κάποια "λογική" εξήγηση.

 

Τι εννοείς όταν λες: "δε γίνεται να χρησιμοποιείς τις πίσω κάμερες, και να έχεις ανοικτό το flash, ειδάλλως τι φωτογραφίες θα τραβηχθούν;"

όταν θες να βγάλεις φωτο με φλας, ή το έχει ενεργο/αυτόματο και αναβει την ώρα της φωτο (κάτι που αν βγάζεις άνθρωπο, κατα πασα πιθανοτητα τον στραβωνει) ή να αναψεις εξαρχης τον φακο για να βλεπεις και τι τραβας. επισης στα δικα μου ματια οταν αναβει το φλας μονο την ωρα της φωτο, τα χρωματα δεν απεικονιζονται "σωστα". αυτη ειναι η δικη μου αποψη. αλλα οπως και να χει, αφου μιλαω με καμερα προφανως και δεν μπορω να βγαλω φωτογραφιες εκεινη την ωρα, οποτε είτε είναι λογικό είτε όχι αυτό που λες, δεν αναφέρεται στο πρόβλημά/περίπτωσή μου.

 

Σορρυ αν εγραψα πολλά αλλά ειλικρινά αν και σ ευχαριστω που ασχοληθηκες, δεν απάντησες στην ερώτηση μου. Ούτε λύθηκε το πρόβλημα, ούτε καταλαβα τον λόγο που γίνεται αυτο, (αν υπάρχει κάποιος).

 

Όταν βγάζεις φωτογραφίες, είναι λογικό όχι απο εμένα αλλά απο το τρόπο που πρέπει να λειτουργεί η διαδικασία λήψης μιας φωτογραφίας, να διαχειρίζεται το κινητό το πότε θα ανάψει το φλας. Ειδάλλως σου δίνει την επιλογή να το απενεργοποιήσεις τελείως μέσα στην εφαρμογή της κάμερας. Δεν είναι θέμα άποψης. Είναι θέμα του ορθού τρόπου λειτουργίας όπως αυτός αποδεικνύεται απο το πώς λειτουργεί η κάμερα και το φλας αυτής.

 

Στο βασικό σου ερώτημα, το γιατί δεν ενεργοποιείται το led flash όταν κάνεις βιντεοκλήση, δεν το έχω δοκιμάσει για να έχω απάντηση.

Και αυτό σε περίπτωση που λες ότι δεν λειτουργεί, είναι απλά όχι λόγω bug εάν φαντάζεσαι αυτό, αλλά επειδή απλά έτσι αποφάσισε η Xiaomi να λειτουργεί το συγκεκριμένο κινητό. Τα bugs έχουν άλλη εικόνα όταν εμφανίζονται, εμπειρικά μπορεί να τα ξεχωρίσει κάποιος. Όταν δοκιμάσω βιντεοκλήση, θα αναφέρω και τη δική μου εμπειρία (εάν λειτουργεί το flash).

 

Είναι λογικό να μην απεικονίζονται τα χρώματα σωστά κατά τη διάρκεια λήψεως μιας φώτο με το led flash ανοικτό, και είναι λογικό επειδή πρώτον δεν μιλάμε για κανονικό flash αλλά led flash και άρα χαμηλότερης ποιότητας τεχνητό φως σε σχέση με τις κανονικές φωτογραφικές μηχανές που το flash τους δεν είναι led αλλά κανονικό flash, και αφετέρου η φωτογραφική δυνατότητα του συγκεκριμένου κινητού στις νυκτερινές λήψεις είναι περιορισμένη, και άρα λογικό να μην αποτυπώνονται πιστά τα χρώματα. Αυτό έρχεται να το διορθώσει εφαρμογή κάμερας που περνούν πολλοί στα κινητά τους, η λεγόμενη Google camera (gcam) η οποία αυτή εφαρμογή (σαν τις εφαρμογές που κατεβάζεις απο το Google play είναι) έχει τη δυνατότητα να βελτιώνει τις φωτογραφικές δυνατότητες του κινητού ιδίως στις νυκτερινές λήψεις. Επίσης ένα tip για βελτίωση του κορεσμού των χρωμάτων που τα αναφέρεις ως "μη σωστά" είναι να ενεργοποιήσεις το hdr στο αυτόματο (γιατί στις νυκτερινές λήψεις δεν λειτουργεί το hdr στην επιλογή να είναι μόνιμα ενεργό), το οποίο hdr έχει τη δυνατότητα να δίνει παραπάνω κορεσμό στα χρώματα. (Προσοχή μόνο, όταν χρησιμοποιούμε hdr να έχουμε το χέρι μας όσο το δυνατόν πιο σταθερό, γιατί τραβάει 3-4 διαδοχικές φωτογραφίες και καταλήγει σε μία την καλύτερη διαλέγοντας μέσα απο αυτές τις τρεις-τέσσερις φωτογραφίες τα καλύτερα στοιχεία απο την κάθε μία) και υπάρχει κίνδυνος να βγει με περισσότερο θόρυβο η φωτογραφία.

Έτσι λοιπόν χρειάζεται να έχουμε το χέρι μας όσο το δυνατόν πιο σταθερό για περισσότερη ώρα αφού γίνεται λήψη όχι μίας, αλλά περισσότερων φωτογραφιών (λόγω hdr).

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σαν πολλές απαιτήσεις δεν έχετε από ένα τηλ που κάνει 240ευρω κ λιγότερο??

Υγ από τα προβλήματα που συναντάτε πάντως εγώ δεν έχω βρει κανένα

Το τηλ λειτουργεί άψογα σε όλα και στις καρτοπλξρωμες κ παντού

Μόνο μείον του τοχουμ3 ξαναπεί τα λίγο αδύνατα χρώματα

Στα υπόλοιπα άριστα 10 σε όλα κι ειδικά αν μιλάμε για λεφτά της πλάκας που κοστίζει

My 2 cents μετά από κάποιες μέρες υπερεντατικης χρήσης σε τηλέφωνα Multimedia Navigation και Bluetooth WiFi spot

Ακούραστο 600 ώρες SOT αντέχει

Ταχύτητες Mobile Data που μου δουλεύει 40 έως 75 Mbps

Ποιο πολλά δεν μουχει πάει

Νομίζω πολύ ικανοποιητικά

Επίσης πολύ καλό ακουστικό

Με άλλα τηλ μες σε κόσμο δεν άκουγα τίποτα

Τώρα ακούω καμπάνα

Γιατί βασικά τηλέφωνο αγοράζουμε κι όχι λαικα φωτ μηχανή

Edited by giokosta
Link to comment
Share on other sites

Όταν βγάζεις φωτογραφίες, είναι λογικό όχι απο εμένα αλλά απο το τρόπο που πρέπει να λειτουργεί η διαδικασία λήψης μιας φωτογραφίας, να διαχειρίζεται το κινητό το πότε θα ανάψει το φλας. Ειδάλλως σου δίνει την επιλογή να το απενεργοποιήσεις τελείως μέσα στην εφαρμογή της κάμερας. Δεν είναι θέμα άποψης. Είναι θέμα του ορθού τρόπου λειτουργίας όπως αυτός αποδεικνύεται απο το πώς λειτουργεί η κάμερα και το φλας αυτής.

 

Στο βασικό σου ερώτημα, το γιατί δεν ενεργοποιείται το led flash όταν κάνεις βιντεοκλήση, δεν το έχω δοκιμάσει για να έχω απάντηση.

Και αυτό σε περίπτωση που λες ότι δεν λειτουργεί, είναι απλά όχι λόγω bug εάν φαντάζεσαι αυτό, αλλά επειδή απλά έτσι αποφάσισε η Xiaomi να λειτουργεί το συγκεκριμένο κινητό. Τα bugs έχουν άλλη εικόνα όταν εμφανίζονται, εμπειρικά μπορεί να τα ξεχωρίσει κάποιος. Όταν δοκιμάσω βιντεοκλήση, θα αναφέρω και τη δική μου εμπειρία (εάν λειτουργεί το flash).

 

Είναι λογικό να μην απεικονίζονται τα χρώματα σωστά κατά τη διάρκεια λήψεως μιας φώτο με το led flash ανοικτό, και είναι λογικό επειδή πρώτον δεν μιλάμε για κανονικό flash αλλά led flash και άρα χαμηλότερης ποιότητας τεχνητό φως σε σχέση με τις κανονικές φωτογραφικές μηχανές που το flash τους δεν είναι led αλλά κανονικό flash, και αφετέρου η φωτογραφική δυνατότητα του συγκεκριμένου κινητού στις νυκτερινές λήψεις είναι περιορισμένη, και άρα λογικό να μην αποτυπώνονται πιστά τα χρώματα. Αυτό έρχεται να το διορθώσει εφαρμογή κάμερας που περνούν πολλοί στα κινητά τους, η λεγόμενη Google camera (gcam) η οποία αυτή εφαρμογή (σαν τις εφαρμογές που κατεβάζεις απο το Google play είναι) έχει τη δυνατότητα να βελτιώνει τις φωτογραφικές δυνατότητες του κινητού ιδίως στις νυκτερινές λήψεις. Επίσης ένα tip για βελτίωση του κορεσμού των χρωμάτων που τα αναφέρεις ως "μη σωστά" είναι να ενεργοποιήσεις το hdr στο αυτόματο (γιατί στις νυκτερινές λήψεις δεν λειτουργεί το hdr στην επιλογή να είναι μόνιμα ενεργό), το οποίο hdr έχει τη δυνατότητα να δίνει παραπάνω κορεσμό στα χρώματα. (Προσοχή μόνο, όταν χρησιμοποιούμε hdr να έχουμε το χέρι μας όσο το δυνατόν πιο σταθερό, γιατί τραβάει 3-4 διαδοχικές φωτογραφίες και καταλήγει σε μία την καλύτερη διαλέγοντας μέσα απο αυτές τις τρεις-τέσσερις φωτογραφίες τα καλύτερα στοιχεία απο την κάθε μία) και υπάρχει κίνδυνος να βγει με περισσότερο θόρυβο η φωτογραφία.

Έτσι λοιπόν χρειάζεται να έχουμε το χέρι μας όσο το δυνατόν πιο σταθερό για περισσότερη ώρα αφού γίνεται λήψη όχι μίας, αλλά περισσότερων φωτογραφιών (λόγω hdr).

 

Ευχαριστώ.

Οι φωτογραφικές μηχανές έχουν Xenon φλας. Δεν ξέρω τι εννοείς με το κανονικό!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Απο την κοινότητα κάποια στιγμή θα βγει η δική τους η China (xiaomi.eu) based rom για τη συσκευή μας. Έχει βγει ήδη για το RN9S απο την κοινότητα.

 

Τεράστια προσοχή στις unofficial TWRP custom recovery παιδιά. Δεν προτείνεται απο εμάς εδώ σε καμία περίπτωση ένα τέτοιο φλασάρισμα. Δε μπορούμε και να αποτρέψουμε κάποιον, επομένως η απόφαση έγκειται στον καθένα για την συσκευή του.

 

Δωσε τα φωτα σου Βασιλη σε παρακαλω, ποια εχει βγει για το RN9s?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σαν πολλές απαιτήσεις δεν έχετε από ένα τηλ που κάνει 240ευρω κ λιγότερο??

Υγ από τα προβλήματα που συναντάτε πάντως εγώ δεν έχω βρει κανένα

Το τηλ λειτουργεί άψογα σε όλα και στις καρτοπλξρωμες κ παντού

Μόνο μείον του τοχουμ3 ξαναπεί τα λίγο αδύνατα χρώματα

Στα υπόλοιπα άριστα 10 σε όλα κι ειδικά αν μιλάμε για λεφτά της πλάκας που κοστίζει

My 2 cents μετά από κάποιες μέρες υπερεντατικης χρήσης σε τηλέφωνα Multimedia Navigation και Bluetooth WiFi spot

Ακούραστο 600 ώρες SOT αντέχει

Ταχύτητες Mobile Data που μου δουλεύει 40 έως 75 Mbps

Ποιο πολλά δεν μουχει πάει

Νομίζω πολύ ικανοποιητικά

Επίσης πολύ καλό ακουστικό

Με άλλα τηλ μες σε κόσμο δεν άκουγα τίποτα

Τώρα ακούω καμπάνα

Γιατί βασικά τηλέφωνο αγοράζουμε κι όχι λαικα φωτ μηχανή

My 2 cents too..

Κι εγώ κανένα απολύτως πρόβλημα.

Κάτω από 50 τοις εκατό δεν έχω δει ποτέ μπαταρία.

Οι φωτογραφίες εξαιρετικες με την gcam του Νικίτα.

Ένα θεματακι που είχα χτες τελικά φταίγανε οι ψείρες. Τις πέταξα και όλα οκ.

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφικές μηχανές έχουν Xenon φλας. Δεν ξέρω τι εννοείς με το κανονικό!

 

Αυτό εννοώ. Και ότι δεν είναι led.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δωσε τα φωτα σου Βασιλη σε παρακαλω, ποια εχει βγει για το RN9s?

 

Εδώ.

 

Σε ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη πως καταλαβαίνεις τι εννοώ, ίσως δεν καταλαβαίνω εγώ τι θεωρείς λογικό. Σε προηγούμενα xiaomi κινητά, μιλούσα πχ με κάμερα μέσω facebook messenger, ήταν βραδυ, από τις συντομεύσεις άνοιγα το φλας κι όλα οκ. προφανώς μιλούσα με την μπροστινή κάμερα. και τώρα αυτό δεν γίνεται χωρίς (για μένα) κάποια "λογική" εξήγηση.

 

πήγα να κάνω video κλήση σε messenger (χωρίς να περίμενω βέβαια για "accept" οπότε δεν στο λέω 100%) αλλά μπορούσα κανονικά να ανοίξω τον φακό από τις συντομεύσεις (συντομεύσεις εγώ λέω την Notification μπάρα με τα toggles, δεν ξέρω αν εννοείς κάτι άλλο)

 

τώρα για το δεν μπορείς να ανοίξεις το flash από την συντόμευση όταν πας να βγάλεις φώτο (από τις κανονικές κάμερες) δεν είναι καν πρόβλημα , ε άνοιξε το από το μενού της κάμερας , είναι ο ποιο λογικός τρόπος λειτουργίας

όταν το έχεις στην μπροστινή , πάλι σε αφήνει από τις συντομεύσεις

 

για το αν πηγαίνει αργά , μήπως έγινε καμιά "βλακεία" με το mi mover ή ο.τι χρησιμοποίησες για μεταφορά των εφαρμογών/δεδομένων στη νέα συσκευή ;

(δες στην μπαταρία μήπως τρέχουν άσχετα πράγματα)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...