Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 hour ago, mylw_4 said:

Έκανε κανείς την μετάβαση από 9 προ σε 12 προ+?

Προσωπικα μόνο και μόνο ότι δεν έχει microsd μου φτάνει και μου περισσεύει το 9 pro η μόνη μετάβαση που θα έκανα πάντα για xiaomi είναι στο 10 pro 

1 minute ago, tyuio said:

 

 

Edited by tyuio
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, mylw_4 said:

Έκανε κανείς την μετάβαση από 9 προ σε 12 προ+?

Σε αυτά τα λεφτά θα είναι πολλοί λίγοι που θα το αγοράσουν . Δεν θα έχουμε μια εμπεριστατωμένη άποψη

Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2023 at 5:49 ΜΜ, konakis said:

Miui 14 με patches ασφαλείας Φεβρουαρίου '23 και android 12.! Ποικιλία η @ουφιάνα η σιαομάρα 😬😁 μόνο αυτή!!

 

Εμένα έχει μένει στο να ζητάει να κάνει MIUI 13.05.0.

Να την κάνω η θα φάω ήττα με προβλήματα. Πρέπει να την κάνω για να έρθει η 14;

 

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Lurker said:

Εμένα έχει μένει στο να ζητάει να κάνει MIUI 13.05.0.

Να την κάνω η θα φάω ήττα με προβλήματα. Πρέπει να την κάνω για να έρθει η 14;

 

Την κάνεις άφοβα 

Link to comment
Share on other sites

Xiaomi και αναβάθμιση άφοβα δεν πάει μαζί πλέον.
Ενώ οι άλλοι... Σε όλους υπάρχουν προβλήματα...
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, conan1 said:
3 ώρες πριν, vagelados said:
Xiaomi και αναβάθμιση άφοβα δεν πάει μαζί πλέον.

Ενώ οι άλλοι... Σε όλους υπάρχουν προβλήματα...

Η χιομαρα σε αυτά έχει την πρωτιά με ΔΙΑΦΟΡΆ...😉

Link to comment
Share on other sites

Η χιομαρα σε αυτά έχει την πρωτιά με ΔΙΑΦΟΡΆ...
Χα χα. Λογικό, αν σκεφτείς πως κυκλοφορεί πολλαπλασιες συσκευές από τους άλλους.
Αλλά είναι αλλιώς να έχεις δώσει300€ και αλλιώς 1500€ για συσκευή και να σου κάνει διάφορα κουλά.
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, conan1 said:
6 ώρες πριν, vagelados said:
Xiaomi και αναβάθμιση άφοβα δεν πάει μαζί πλέον.

Ενώ οι άλλοι... Σε όλους υπάρχουν προβλήματα...

Oχι φίλε, άλλο το να βγει κάποιο πρόβλημα, και άλλο να σε σκίζει στις επανεκκινησεις και να βγαίνει εντελώς άχρηστο το τηλ. Μόνο η xiaomi το κάνει πλέον αυτό. Είναι η μέγιστη ξεφτίλα ούτε 100 ευρώ δεν αξίζει και να στο καταστρέφει το τηλ η ίδια η εταιρεία και να σου λένε : δεν μπορούμε να εντοπίσουμε το πρόβλημα στείλτε και αυτό το log, στείλτε και το άλλο.... Όχι φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Oχι φίλε, άλλο το να βγει κάποιο πρόβλημα, και άλλο να σε σκίζει στις επανεκκινησεις και να βγαίνει εντελώς άχρηστο το τηλ. Μόνο η xiaomi το κάνει πλέον αυτό. Είναι η μέγιστη ξεφτίλα ούτε 100 ευρώ δεν αξίζει και να στο καταστρέφει το τηλ η ίδια η εταιρεία και να σου λένε : δεν μπορούμε να εντοπίσουμε το πρόβλημα στείλτε και αυτό το log, στείλτε και το άλλο.... Όχι φίλε.
Δεν είχα επανεκκίνηση σε κανένα xiaomi από αυτά που πέρασαν.
Ρώτα για επανεκκινησεις αυτούς που έχουν δώσει 1500€.
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, conan1 said:

Δεν είχα επανεκκίνηση σε κανένα xiaomi από αυτά που πέρασαν.
Ρώτα για επανεκκινησεις αυτούς που έχουν δώσει 1500€.

Ναι φίλε μου εσυ δεν είχες. Είχαμε όμως πάρα πολλοί. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να ρωτήσω άλλους που εχουν Δώσει 1500 ευρώ. Εδώ είναι το topic για το redmi note 9 pro. Για αυτό μιλάω. Όχι για τα άλλα με τα 1500 ευρώ. Και από τον Αύγουστο με το που έδωσε την 13 το τηλ είναι άχρηστο. Το είδαν και στο σέρβις και με support και κατέληξαν ότι είναι θέμα fw αλλά δεν εντοπίζεται συγκεκριμένα. Δεν έχω να κερδίσω κάτι με αυτά που λέω, δεν κατηγορώ τη xiaomi για να χάσει τις μετοχές της. Είδα πάμπολλα μηνύματα και στο νετ γενικώς, και στις xiaomi ομάδες στο Facebook με το πρόβλημα των reboots. Και είναι τραγικό. Να στο καταστρέφει η ιδια η εταιρεία το τηλέφωνο σου με ένα σάπιο update. Δεν έχω να χωρίσω τίποτα με κανέναν και δεν έχω μετοχές σε καμία εταιρεία. Αυτό το χάλι δεν το δέχομαι. Ούτε με καλύπτει το και οι άλλες εταιρείες έχουν κάποια προβλήματα. Update και xiaomi πλέον είναι ρίσκο. Δεν είναι ότι μου τρώει παραπάνω μπαταρία, η ότι άλλαξε η φωτεινότητα κ.ο.κ. Εδώ δεν έχεις τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στο κοντινό μου περιβάλλον, λειτουργούν τρία redmi note 9 pro, κανένα δεν έχει θέμα με επανεκκινησεις.
Ίσως υπήρχε κάποια παρτίδα με θέμα hardware.
Η κάποια εφαρμογή να επηρεάζει.
Ποτέ δεν ξέρεις.
Οπότε, δεν είναι όλα προβληματικά.
Πάντα υπάρχει η εγγύηση, η ή επιλογή να βάλεις παλαιότερη έκδοση λειτουργικό, η τελείως άλλο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Θέμα hardware δεν ειναι πήγε service.

Θέμα εφαρμογής δεν είναι γιατί μου το εκαναν και εκείνοι αλλά και εγώ πρώτος, εργοστασιακό.

Η εγγύηση είχε λήξει οταν η xiaomi έβγαλε την 13, και η λύση του να βάλεις άλλο λειτουργικό η επαναφορά του παλαιοτερου ίσως έφερνε αποτέλεσμα αλλά δεν είναι επίσημη λύση. Δεν στο κάνουν άρα μόνος σου ότι κάνεις με ότι μπορεί να προκύψει.  Πότε δεν είπα ότι όλα είναι προβληματικά. Το τηλέφωνο λειτουργούσε υποδείγματικα όπως και το 6αρι που είχα πριν. Η ίδια η εταιρεια το κατέστρεψε. Εκεί εστίασα και φυσικά δεν το δέχομαι ότι με ένα επίσημο update μπορείς να το πάρεις στα χέρια το τηλέφωνο. Αστεία πράγματα για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω 2 συσκευές (δικο μου και συζυγου) και οι 2 έχουν θέματα με επανεκκίνηση. Το service δεν μπορεί να βρει απάντηση και όλοι λένε υπομονή γιατί δεν μπορούν να βγάλουν άκρη και ότι με ένα update μπορεί να λυθεί το πρόβλημα. Βέβαια δεν λύθηκε ποτέ. Για τις ακριβές συσκευές θα πω το εξής σχεδόν πάντα όταν υπάρχει πρόβλημα τέτοιου είδους με update σχεδόν πάντα φτιάχνει. Έχει γίνει και σε s20+ και s22ultra που είχα και παρακολουθουσα αντίστοιχο νήμα.

Link to comment
Share on other sites

Θέμα hardware δεν ειναι πήγε service.
Θέμα εφαρμογής δεν είναι γιατί μου το εκαναν και εκείνοι αλλά και εγώ πρώτος, εργοστασιακό.
Η εγγύηση είχε λήξει οταν η xiaomi έβγαλε την 13, και η λύση του να βάλεις άλλο λειτουργικό η επαναφορά του παλαιοτερου ίσως έφερνε αποτέλεσμα αλλά δεν είναι επίσημη λύση. Δεν στο κάνουν άρα μόνος σου ότι κάνεις με ότι μπορεί να προκύψει.  Πότε δεν είπα ότι όλα είναι προβληματικά. Το τηλέφωνο λειτουργούσε υποδείγματικα όπως και το 6αρι που είχα πριν. Η ίδια η εταιρεια το κατέστρεψε. Εκεί εστίασα και φυσικά δεν το δέχομαι ότι με ένα επίσημο update μπορείς να το πάρεις στα χέρια το τηλέφωνο. Αστεία πράγματα για μένα.
Αν ήταν το update το πρόβλημα, θα ήταν σε όλες τις συσκευές που πήραν το συγκεκριμένο update.
Ο μόνος τρόπος να εξακριβωθεί, θα ήταν να φλασαριστει, το αμέσως προηγούμενο με το οποίο δούλευε σωστά.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εμένα έχει θέμα μετά reboots  και παρά τις αναβαθμίσεις το πρόβλημα δε λύθηκε. Μιλάμε για πρόβλημα που υπάρχει σχεδόν από την αρχή που κυκλοφορεί η συσκευή και όχι μετά από κάποια αναβάθμιση 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα την συσκευή σχεδόν Μολις κυκλοφόρησε. Από bang good. 

Είχα θέματα με ριμπουτς. Τα οποία λύθηκαν (ή αν προτιμάτε περιορίστηκαν σε βαθμό εξαληψης) με την xtrv. 

Αν δε τη δοκιμάσατε κάντε ένα κόπο. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, conan1 said:

Χα χα. Λογικό, αν σκεφτείς πως κυκλοφορεί πολλαπλασιες συσκευές από τους άλλους.
Αλλά είναι αλλιώς να έχεις δώσει300€ και αλλιώς 1500€ για συσκευή και να σου κάνει διάφορα κουλά.

Δεν μιλάμε για συσκευές τον 1500 ευρώ αλλά και να μιλάγαμε είναι σε όλα πίσω η χιαομι. Η χιαομι συνεπάγεται με κακό λογισμικό, ποτέ στην ώρα της οι ενημερώσεις, σκέφτονται αν θα δώσουν ενημερώσεις και στο τέλος στην δίνουν κ κάνεις το σταυρό σου μην μπρικαρει η συσκευή. Κ αν προλάβεις να μου ξανά απαντήσεις για τις άλλες εταιρίες των 1500 ευρώ θα σου πω ναι ίσως υπάρχει ένα μικρό ποσοστό, που μπορούν κ το λύνουν το πρόβλημα σε αυτό το χάος που έχει δημιουργήσει η χιαομι. Τέλος πάντων δεν είμαστε εδώ για να τσακωνομαστε ο κάθε ένας έχει τις δικές του εμπειρίες αρνητικές θετικές απλά είναι ανούσιο να συγκρίνουμε με άλλες συσκευές κ η μαμά εταιρία να προσπαθεί να λύνει τα προβλήματα άμεσα κ να ακούει τους πελάτες της. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν είχα ποτέ θέμα με reboots. Το έχω 2,5 χρόνια αν θυμάμαι καλά. Το πήρα Ελλάδα.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για συσκευές τον 1500 ευρώ αλλά και να μιλάγαμε είναι σε όλα πίσω η χιαομι. Η χιαομι συνεπάγεται με κακό λογισμικό, ποτέ στην ώρα της οι ενημερώσεις, σκέφτονται αν θα δώσουν ενημερώσεις και στο τέλος στην δίνουν κ κάνεις το σταυρό σου μην μπρικαρει η συσκευή. Κ αν προλάβεις να μου ξανά απαντήσεις για τις άλλες εταιρίες των 1500 ευρώ θα σου πω ναι ίσως υπάρχει ένα μικρό ποσοστό, που μπορούν κ το λύνουν το πρόβλημα σε αυτό το χάος που έχει δημιουργήσει η χιαομι. Τέλος πάντων δεν είμαστε εδώ για να τσακωνομαστε ο κάθε ένας έχει τις δικές του εμπειρίες αρνητικές θετικές απλά είναι ανούσιο να συγκρίνουμε με άλλες συσκευές κ η μαμά εταιρία να προσπαθεί να λύνει τα προβλήματα άμεσα κ να ακούει τους πελάτες της. 
Δεν τσακώνεται κανένας.
Επειδή ο γραπτός λόγος ίσως παρεξηγείται καμία φορά, αυτό που θέλω να πω είναι πως πήρα ένα φτηνό τηλέφωνο. Αν μου κάνει καμία στραβή το λειτουργικό που και που, το δικαιολογώ. Ότι πληρώσεις, παίρνεις.
Αυτό που δεν δικαιολογώ είναι να έχω πληρώσει 2 μηνιάτικα και να μου τα κάνει αυτά. Αυτό εννοούσα.
Από την xiaomi την περιμένεις τη στραβή.
Link to comment
Share on other sites

Απλά να κάνω μια επισήμανση: Το ότι είναι φθηνό ένα τηλέφωνο (πάντα σε συνάρτηση με την οικονομική ευχέρεια του καθενός) δεν πρέπει να δικαιολογεί το προβληματικό λογισμικό. Ειδικά όταν αυτό γίνεται όλο και χειρότερο μετά από ενημερώσεις και η εταιρεία απλά δεν ενδιαφέρεται να το διορθώσει. Αυτό το θεωρώ απαράδεκτο, γιατί για κάποιους το κινητό των 150€ είναι ακριβό και δεν έχουν την δυνατότητα να πάρουν καινούριο.

Είχα 3 κινητά Xiaomi με κόστος από 120 έως και 200€. Τα δύο καταστράφηκαν με προβληματικές ενημερώσεις και δεν διορθώθηκαν ποτέ. Τώρα έχω 2 κινητά Realme και στο ένα όπου τελείωσε η υποστήριξη, η τελευταία ενημέρωση έχει πολλά θέματα και το κινητό είναι για πέταμα. 

Για εμένα πρέπει να πάει το θέμα στην Ευρωπαϊκή Ένωση και να τους ξεσκίσει στα πρόστιμα, διότι για εμένα υπάρχει δόλος.

Όλα αυτά φιλικά πάντα 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε ειδοποίηση για MIUI 14 (EEA) v14.0.4.0.SJZEUXM. Την κατεβάζω τώρα και μετά εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, n2700177 said:

Έφτασε ειδοποίηση για MIUI 14 (EEA) v14.0.4.0.SJZEUXM. Την κατεβάζω τώρα και μετά εγκατάσταση.

Δεν είδα καμιά διαφορά. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, tyuio said:

Δεν είδα καμιά διαφορά. 

Γρήγορα μπήκε πάντως. Ίσως κάτι αλλαγές εικαστικού τύπου στις Ρυθμίσεις. Το σημαντικό είναι τα Security patches νομίζω και για αυτούς που έχουν θέμα με τις επανεκκινήσεις μήπως και δουν βελτίωση. Ελπίζω το Android auto να μην έχει κανένα θέμα γιατί τώρα τελευταία είχε ψιλοστρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...