Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Έχει να προτείνει κάνεις φορτιστή που έχει δοκιμάσει;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Έχει να προτείνει κάνεις φορτιστή που έχει δοκιμάσει;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο μανισιος δεν αρκεί?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά στην ομάδα

Η κόρη μου έχει το RN9 Pro (3o Xiomi που έχει μετά το RN4 & RN7) αλλά έχει το εξής πρόβλημα :

πολλές φορές όταν παίρνει τηλέφωνο ή την καλούν και δεν ακούγετε τίποτε

Χτες μετά από reboot δούλεψε

Είναι κάτι που συμβαίνει και σε άλλους ;

Εχει πρόβλημα η εφαρμογή του τηλεφώνου ή είναι θέμα hardware ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες. Επανερχομαι για κατι τερμα κουλο για αλλη μια φορα.

Εχω ακριβως το ιδιο κινητο με τη συζυγο (η μονη διαφορα ειναι το χρωμα) αγορασμενα απο το ιδιο καταστημα με διαφορα 2 μηνων. Μολις σημερα εκανε update στο δικο της κινητο στο MyAlpha mobile app και επαιξαν κανονικα ολα, fingerprint scanner, push app etc. Το αναφερω γιατι με τα παλιοτερα versions απο τον Γεναρη και μετα οταν ειχα κανει το αναλογο update εγω στο δικο μου, ειχε παψει να λειτουργει το fingerprint και το push οποτε ειχα κανει revert back σε παλιοτερο version (ηταν γνωστο προβλημα γενικοτερα) ενω η συζυγος δεν το ειχε κανει update επιτηδες οποτε δεν ειχε θεμα.

Σημερα λοιπον που το εκανε και επαιξε κανονικα ειπα κι εγω να ακολουθησω. Τι το ηθελα, τπτ δεν παιζει. Ουτε το fingerprint (την πρωτη φορα που πηγα να το ανοιξω και να κανω Login με fingerprint εβγαλε οτι και παλιοτερα, ενα κενο παραθυρο χωρις κανενα μνμ μεσα με ενα ΟΚ μονο και φυσικα δεν εκανε login). Αναγκαστηκα λοιπον να κανω Login με το πιν, μπηκε και οταν πηγα στο Profile για να ενεργοποιησω το fingerprint login μολις πατησα πανω εβγαλε το γνωστο ηλιθιο μνμ οτι δεν υποστηριζεται η συσκευη μου για fingerprint. Το οποιο λιγα λεπτα πριν μολις, με το προηγουμενο version σε αυτο το κινητο λειτουργουσε. Στο ιδιο κινητο της γυναικας μου λειτουργει. Στο δικο μου οχι δεν υποστηριζεται! Δεν εχω πειραξει το android, δεν εχω rootαρει, εκλεισα τα παντα (adguard, naptime, οτιδηποτε μπορει να το επηρεαζει), εδωσα οτι δικαιωμα υπαρχει και δεν υπαρχει στο app αλλα τπτ. Απλα ΔΕΝ.

Ψαχνω τωρα να βρω (επειδη θεωροντας οτι αφου δουλεψε στο ολοιδιο κινητο της γυναικας θα δουλεψει και σε μενα δεν κοιταξα πριν το update) ποιο version δουλευε (πριν το νεο ετος σιγουρα) και τα παω ενα ενα γιατι δε θυμαμαι.

Εχει κανεις καμια ιδεα πως να κανω να λειτουργησει το σκασμενο το myalpha mobile app με το κινητο ? Πραγματικα μου εχει γυρισει το ματι με αυτο το app.

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά στην ομάδα

Η κόρη μου έχει το RN9 Pro (3o Xiomi που έχει μετά το RN4 & RN7) αλλά έχει το εξής πρόβλημα :

πολλές φορές όταν παίρνει τηλέφωνο ή την καλούν και δεν ακούγετε τίποτε

Χτες μετά από reboot δούλεψε

Είναι κάτι που συμβαίνει και σε άλλους ;

Εχει πρόβλημα η εφαρμογή του τηλεφώνου ή είναι θέμα hardware ;

 

Κάποια απάντηση ;

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.3.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες. Επανερχομαι για κατι τερμα κουλο για αλλη μια φορα.

Εχω ακριβως το ιδιο κινητο με τη συζυγο (η μονη διαφορα ειναι το χρωμα) αγορασμενα απο το ιδιο καταστημα με διαφορα 2 μηνων. Μολις σημερα εκανε update στο δικο της κινητο στο MyAlpha mobile app και επαιξαν κανονικα ολα, fingerprint scanner, push app etc. Το αναφερω γιατι με τα παλιοτερα versions απο τον Γεναρη και μετα οταν ειχα κανει το αναλογο update εγω στο δικο μου, ειχε παψει να λειτουργει το fingerprint και το push οποτε ειχα κανει revert back σε παλιοτερο version (ηταν γνωστο προβλημα γενικοτερα) ενω η συζυγος δεν το ειχε κανει update επιτηδες οποτε δεν ειχε θεμα.

Σημερα λοιπον που το εκανε και επαιξε κανονικα ειπα κι εγω να ακολουθησω. Τι το ηθελα, τπτ δεν παιζει. Ουτε το fingerprint (την πρωτη φορα που πηγα να το ανοιξω και να κανω Login με fingerprint εβγαλε οτι και παλιοτερα, ενα κενο παραθυρο χωρις κανενα μνμ μεσα με ενα ΟΚ μονο και φυσικα δεν εκανε login). Αναγκαστηκα λοιπον να κανω Login με το πιν, μπηκε και οταν πηγα στο Profile για να ενεργοποιησω το fingerprint login μολις πατησα πανω εβγαλε το γνωστο ηλιθιο μνμ οτι δεν υποστηριζεται η συσκευη μου για fingerprint. Το οποιο λιγα λεπτα πριν μολις, με το προηγουμενο version σε αυτο το κινητο λειτουργουσε. Στο ιδιο κινητο της γυναικας μου λειτουργει. Στο δικο μου οχι δεν υποστηριζεται! Δεν εχω πειραξει το android, δεν εχω rootαρει, εκλεισα τα παντα (adguard, naptime, οτιδηποτε μπορει να το επηρεαζει), εδωσα οτι δικαιωμα υπαρχει και δεν υπαρχει στο app αλλα τπτ. Απλα ΔΕΝ.

Ψαχνω τωρα να βρω (επειδη θεωροντας οτι αφου δουλεψε στο ολοιδιο κινητο της γυναικας θα δουλεψει και σε μενα δεν κοιταξα πριν το update) ποιο version δουλευε (πριν το νεο ετος σιγουρα) και τα παω ενα ενα γιατι δε θυμαμαι.

Εχει κανεις καμια ιδεα πως να κανω να λειτουργησει το σκασμενο το myalpha mobile app με το κινητο ? Πραγματικα μου εχει γυρισει το ματι με αυτο το app.

Απλα πληροφοριακα, μηπως και εχει κανεις παρομοιο προβλημα, βρηκα το version με το οποιο λειτουργουν ολα, fingerprint & push notifications etc. Για ποσο ακομα βεβαια δεν ξερω αλλα θα δουμε. Ειναι το 3.6.9

Αν καποιος εχει αντιμετωπισει το ιδιο και καταφερε να κανει το τελευταιο version (3.8.1) να λειτουργησει ας μου πει κι εμενα το κολπο.

Link to comment
Share on other sites

Απλα πληροφοριακα, μηπως και εχει κανεις παρομοιο προβλημα, βρηκα το version με το οποιο λειτουργουν ολα, fingerprint & push notifications etc. Για ποσο ακομα βεβαια δεν ξερω αλλα θα δουμε. Ειναι το 3.6.9

Αν καποιος εχει αντιμετωπισει το ιδιο και καταφερε να κανει το τελευταιο version (3.8.1) να λειτουργησει ας μου πει κι εμενα το κολπο.

 

Φίλε μου εγώ την 3.8.1 χρησιμοποιώ και δουλεύει μια χαρά Μόλις τώρα την δοκίμασα. Δεν έκανα κάτι συγκεκριμένο Μόνη της ενημερώθηκε. Μήπως αν την απεγκαταστήσεις και την εγκαταστήσεις πάλι διορθωθεί το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ την 3.8.1 χρησιμοποιώ και δουλεύει μια χαρά Μόλις τώρα την δοκίμασα. Δεν έκανα κάτι συγκεκριμένο Μόνη της ενημερώθηκε. Μήπως αν την απεγκαταστήσεις και την εγκαταστήσεις πάλι διορθωθεί το πρόβλημα?

Το εκανα και δεν επαιξε. Για την ακριβεια, εφτασα να δοκιμαζω ενα ενα τα versions απο τον Γεναρη και πισω και χρειαστηκε να φτασω στο version του Οκτωβρη για να λειτουργησει.

Οπως ανεφερα και στο αρχικο μνμ, το ιδιο ακριβως τηλ εχει και η γυναικα μου και ξερω οτι λειτουργει κανονικα μετα το Update. Σε μενα ΔΕΝ.

Γι'αυτο αναφερω ΑΝ εχει τυχει σε καποιον αλλο κατι παρομοιο μηπως βρηκε λυση

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν διορθώνεται η xiaomi και στο note 10 πάλι θέματα με σκόνη στον φακό https://phoneswiki.com/redmi-note-10-rear-camera-dust-problems/, έλεγα να πάω στο 10 pro αλλά θα αφήσω ένα 6μηνο τουλάχιστον να δω πως θα εξελιχθεί το θέμα.. ΕΛΕΟΣ δλδ!!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν διορθώνεται η xiaomi και στο note 10 πάλι θέματα με σκόνη στον φακό https://phoneswiki.com/redmi-note-10-rear-camera-dust-problems/, έλεγα να πάω στο 10 pro αλλά θα αφήσω ένα 6μηνο τουλάχιστον να δω πως θα εξελιχθεί το θέμα.. ΕΛΕΟΣ δλδ!!

 

Από όσο διάβασα δεν λέει ότι έχει μπει σκόνη. Απλά ότι υπάρχει ένα κενό που θα μπορούσε κατά την άποψή αυτού που έγραψε το κείμενο να μπει σκόνη η υγρασία. Η εταιρία του απάντησε ότι δεν πρέπει να ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα καταφερα εκανα την ενεργεια με unlock flash tool και πρεπει να περιμενω 168 ωρες.Εσεις που τα εχετε ξεκλειδωσει βαλατε custom rom?αξιζει και αν ναι ποια βαλατε?Απο το γνωστο ελληνικο φορουμ?XTRV rom υπαρχει για το κινητακι μας η κατι αλλο καλο?ευχαριστω προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

Τελικα τα καταφερα εκανα την ενεργεια με unlock flash tool και πρεπει να περιμενω 168 ωρες.Εσεις που τα εχετε ξεκλειδωσει βαλατε custom rom?αξιζει και αν ναι ποια βαλατε?Απο το γνωστο ελληνικο φορουμ?XTRV rom υπαρχει για το κινητακι μας η κατι αλλο καλο?ευχαριστω προκαταβολικα

xtrv και μια ακομη στο xda, ολες ομως σε stable εκδοση.δυστηχως τα eu δεν δινει κωδικα για ευρωπη.επισης με xtrv εχεις ελληνικο αλφαβητο στης επαφες και ηχογραφηση κλησεων.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Οπότε την προτείνετε; Την xtrv εννοώ. Σε σχέση με stock

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα την περάσω. Φαντάζομαι έχει οδηγό στην miui Greece στο σαιτ τους. Μάλλον εδώ είμαστε

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/46141-JOYEUSE-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-twrp-xtrv-stable-root-links/

Η τελευταία rom είναι αυτή;

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι γενικότερο για όσους παρακολουθούν την αγορά των κινητών.

Όταν βγαίνει ένα καινούργιο μοντέλο, η τιμή του προηγούμενου πέφτει; Εντός εύλογου χρονικού διαστήματος εννοείται.

Μόλις βγήκαν τα Realme 8 Pro και Xiaomi Redmi Note 10 Pro, οπότε να αναμένουμε (στο κοντινό μέλλον) μείωση τιμής των προηγούμενων μοντέλων; Υπάρχει περίπτωση, αν περιμένει πολύ κάποιος, να εξαντληθούν τα αποθέματα των παλαιότερων μοντέλων;

Edited by Skakinen
Link to comment
Share on other sites

Σε 3 μήνες πάντως έπεσε το rn9pro από ~230€ που το πήρα από banggood στα ~190€ (ακριβώς δε θυμάμαι τις τιμές αλλά υπήρξε μια διαφορά 40-50€)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπότε θα την περάσω. Φαντάζομαι έχει οδηγό στην miui Greece στο σαιτ τους. Μάλλον εδώ είμαστε

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/46141-JOYEUSE-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-twrp-xtrv-stable-root-links/

Η τελευταία rom είναι αυτή;

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

https://ota.xiaomi-miui.gr/suktew23/roms/stable/MIUIv12/ εδω επιλεγεις την HMNote9 PRO EU. και εδω οδηγιες για twrp recovery https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/46141-JOYEUSE-%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-twrp-xtrv-stable-root-links/

Edited by stauros2653
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Την κατέβασα ήδη λογικά αυτή είναι όπως φαίνεται πιο κάτω, σε ευχαριστώ. Έκανες root? Γιατί λένε έχουν θέμα οι τράπεζικες εφαρμογες! cbea5203922549b9f903432e884278eb.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν ξετικάρουμε την ''βελτιστοποίηση MIUI'' ( επιλογές προγραμματιστών) κερδίζουμε η χάνουμε τελικά; γνωρίζει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Την κατέβασα ήδη λογικά αυτή είναι όπως φαίνεται πιο κάτω, σε ευχαριστώ. Έκανες root? Γιατί λένε έχουν θέμα οι τράπεζικες εφαρμογες! cbea5203922549b9f903432e884278eb.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πάντως πρόσεξε τι θα κάνεις και μην περιμένεις να δουλεύουν οι εφαρμογές για τράπεζες τουλάχιστον κάποιες.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάντως πρόσεξε τι θα κάνεις και μην περιμένεις να δουλεύουν οι εφαρμογές για τράπεζες τουλάχιστον κάποιες.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Απλά δεν κάνω root να έχω ήσυχο το κεφάλι μου

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρουτ έχω και παίζουν μια χαρά οι εφαρμογές της εθνικής και της Πειραιώς.

Βέβαια τις έκρυψα με το magichide(?)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω το έχω γράψει άπειρες φορές εγω για ζωή ρουταρα τα πάντα από την πρώτη ημέρα, το πρώτο μου τηλέφωνο που δεν το πείραξα καθόλου και σε πληροφορω οτι υπάρχει τρόπος να κάνεις ΤΑ ΠΑΝΤΑ εκτός εγγραφής κλήσεων ( μόνο με ανοιχτή ακρόαση γίνεται).

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...