Jump to content

Redmi Note 9 Pro


highland1
 Κοινοποίηση

Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;  

210 members have voted

  1. 1. Ως κάτοχοι θα προτείνατε το Redmi Note 9 Pro σε κάποιον και γιατί;

    • ΝΑΙ - Γιατί τη θεωρώ οικονομική συσκευή
    • ΝΑΙ - Γιατί εμπιστεύομαι την Redmi (Xiaomi)
    • ΝΑΙ - Γιατί τα τεχνικά χαρακτηριστικά της με καλύπτουν
    • ΝΑΙ - Για όλα τα παραπάνω
    • ΟΧΙ - Γιατί δε με ικανοποιεί η εγγύηση της Xiaomi
    • ΟΧΙ - Γιατί βρίσκω σφάλμα/-τα λογισμικού - (bug(s))
    • ΟΧΙ - Γιατί με απογοήτευσε η εμπειρία χρήσης
    • ΟΧΙ - Για όλα τα παραπάνω


Recommended Posts

Προχθές μιλούσα με ένα φίλο. Με λέει : έκανα μπιιιπ που πήρα το 9 προ. Το ποκο είναι καλύτερο.

Το αποτέλεσμα... Έκοψα επαφές :lol:

Ο τύπος την έχει πατήσει 2 φορές με εσωτερική μνήμη (χάλασε το τηλέφωνο και έχασε τα πάντα για πάντα). Τώρα με το 9 έχει micro SD

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Προχθές μιλούσα με ένα φίλο. Με λέει : έκανα μπιιιπ που πήρα το 9 προ. Το ποκο είναι καλύτερο.

Το αποτέλεσμα... Έκοψα επαφές :lol:

Ο τύπος την έχει πατήσει 2 φορές με εσωτερική μνήμη (χάλασε το τηλέφωνο και έχασε τα πάντα για πάντα). Τώρα με το 9 έχει micro SD

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δείξτου κι αυτό

Και Άστον.. :lol:

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

το τηλεφωνο ειναι φοβερο ...η καμερα επισης την μερα ! το βραδυ ομως η Gcam κανει και παλι την διαφορα ! :)

η πρωτη ειναι photo χθες απο θαλασσα με την gcam και τις ρυθμισεις που δωσατε πανω !

οι αλλες 2 ειναι απο την wide camera ..! η πρωτη στοκ εντελως και η δευτερη με την Butchercam και επισης με ρυθμισεις που εδωσε φιλος πιο πανω ..και παλι η διαφορα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ... ειναι απιστευτο η διαφορα που μπορει να κανει το λογισμικό της καμερας

 

gcam

50500869477_b986d786f7_c.jpg2020-10-17 22.34.58-1 by freddy dyfre, on Flickr

 

 

στοκ (wide )

50500711656_ff3def4096_c.jpg2020-10-17 20.00.30 by freddy dyfre, on Flickr

 

Butchercam (wide )

50499997568_0f1ca23677_c.jpg2020-10-17 20.01.15 by freddy dyfre, on Flickr

Πολυ διαφορά! Αν δεν σου ειναι κοπος μπορεις να μου πεις σε ποιο ποστ ειναι οι ρυθμισεις και ποια εκδοση gcam εβαλες, γιατι το εχω χασει λιγο με τις διαφορες εκδοσεις

....
Link to comment
Share on other sites

Δείξτου κι αυτό

Και Άστον.. :lol:

Δεν ασχολήθηκα παραπάνω. Διέγραψα τηλέφωνα, φβ, ινστα, κλπ

 

 

Τετάρτη ξεκλιεδωνω βοοτλοαδερ και παίζω με καστομ ρικοβερυ.

Αν χαλάσει θα πάρω το πολύ καλύτερο ποκο :p

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολυ διαφορά! Αν δεν σου ειναι κοπος μπορεις να μου πεις σε ποιο ποστ ειναι οι ρυθμισεις και ποια εκδοση gcam εβαλες, γιατι το εχω χασει λιγο με τις διαφορες εκδοσεις

 

φιλε οι wide που βλεπεις κατω ειναι με Butchercam

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog1315/

settings βαλε αυτο το xml που εβαλε ο φιλος jpower73 εδω τα σπαει

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8072489#post8072489

 

μετα για κανονικες Photos εχω την GCAM ( Parrot043 ) που εχει στην πρωτη σελιδα ..εχει και οδηγιες τι θα κανεις ..

και οι 2 για μενα ανωτερες απο στοκ ...

Link to comment
Share on other sites

φιλε οι wide που βλεπεις κατω ειναι με Butchercam

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog1315/

settings βαλε αυτο το xml που εβαλε ο φιλος jpower73 εδω τα σπαει

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8072489#post8072489

 

μετα για κανονικες Photos εχω την GCAM ( Parrot043 ) που εχει στην πρωτη σελιδα ..εχει και οδηγιες τι θα κανεις ..

και οι 2 για μενα ανωτερες απο στοκ ...

 

Ευχαριστω πολυ!

....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω τρεις ερωτησούλες αν γνωρίζετε:

- Μου έχει βάλει στα games και στην ενεργοποίηση Turbo μία εφαρμογή (όχι παιχνίδι, dlna εφαρμογή). Μπορώ να την αφαιρέσω από αυτή τη λειτουργία η χρειάζεται;

- Κάποιες φορές τα 3 "buttons" κάτω δεν ακούν. Ούτε το back, ούτε κανένα. Μετά από λίγο επανέρχεται. Ξέρει κανείς γιατί;

- Οταν μιλάω στο τηλέφωνο ο συνομιλητής ακούγεται σαν ανοικτή ακρόαση (δεν είναι ενεργή το έχω τσεκάρει). Οσο και να το χαμηλώσω κάτι λίγο θα ακούγεται στο χώρο. Υπάρχει διόρθωση γι αυτό;

 

Ευχαριστώ!

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

φιλε οι wide που βλεπεις κατω ειναι με Butchercam

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog1315/

settings βαλε αυτο το xml που εβαλε ο φιλος jpower73 εδω τα σπαει

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8072489#post8072489

 

μετα για κανονικες Photos εχω την GCAM ( Parrot043 ) που εχει στην πρωτη σελιδα ..εχει και οδηγιες τι θα κανεις ..

και οι 2 για μενα ανωτερες απο στοκ ...

 

Ωραίος :D

Κι εγώ στην butchercam είμαι. Την έχω τεστάρει σε διάφορες συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Δεν πιάνεται...

Εχω ζητήσει από τον dev. να διορθώσει την χαμηλή ένταση ήχου στο βίντεο και μετά τέλος η στοκ.

 

Edit : χρησιμοποιώ ένα νέο xml που δίνει ακόμη καλύτερες φώτο ειδικά την ημέρα

 

https://mega.nz/file/oGZ3nQYC#rUH8ZN6yqH4YJ7a5nifNfNjZixMefBN0UAuy0l_ksKI

 

Δοκιμάστε κι αυτό. Μ αυτο έχω καταργήσει και την parrot043

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχω τρεις ερωτησούλες αν γνωρίζετε:

 

- Μου έχει βάλει στα games και στην ενεργοποίηση Turbo μία εφαρμογή (όχι παιχνίδι, dlna εφαρμογή). Μπορώ να την αφαιρέσω από αυτή τη λειτουργία η χρειάζεται;

 

- Κάποιες φορές τα 3 "buttons" κάτω δεν ακούν. Ούτε το back, ούτε κανένα. Μετά από λίγο επανέρχεται. Ξέρει κανείς γιατί;

 

- Οταν μιλάω στο τηλέφωνο ο συνομιλητής ακούγεται σαν ανοικτή ακρόαση (δεν είναι ενεργή το έχω τσεκάρει). Οσο και να το χαμηλώσω κάτι λίγο θα ακούγεται στο χώρο. Υπάρχει διόρθωση γι αυτό;

 

 

 

Ευχαριστώ!

 

1. Δε ξέρω αν απενεργοποιείται ή αν όντως κάνει δουλειά.

 

2. Αυτές οι κάποιες φορές είναι όταν παιζεις? Ή όταν κάνεις κάτι(πχ βλέπεις βίντεο)? Αν ναι, είναι λογικό, καθώς για "προστασία" πρέπει να πατηθουν 2 φορές. .

 

3. έχει γενικά δυνατό ακουστικό. Αν χαμηλώσεις την ένταση δεν είναι οκ?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στην καρτέλα του Game turbo έχει αυτό

5ukgfraq.jpg

 

Στο πάνω μέρος έχει με μικρά γράμματα 2 ποσοστά

Cpu και Gpu

 

Οποτε όταν βλέπετε να λαγκαρει το τηλέφωνο πάτε εδώ και βλέπετε τι περίπου συμβαίνει

 

.....

Απο το χτεσινό ξήλωμα εφαρμογών και συνεχή χρήση από χτες, σήμερα μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι είναι πιο γρήγορο και πολύ πιο ανταποκρισιμο απ ότι ηταν στην αρχή.

Δίνει την εντύπωση ότι τρέχει ρομ τύπου RR, lineage κλπ.

Σαν να φοράει κάποιον performance kernel.

Η δε κατανάλωση

 

bmuxfegw.jpg3houudmw.jpg

 

Και κάτι άσχετο αλλά θα το γράψω διότι κάποιοι είναι "λίγοι".

Οι μεγάλες αλυσίδες προβαίνουν σε αύξηση της τάξης των 20%+ στα είδη που θα μειώσουν στην Black Friday. Ηδη 2 μεγάλες που παρακολουθώ εδω και 15 μερες, διότι προτίθεμαι να αγοράσω κάτι, η μία την προηγούμενη εβδομάδα και η άλλη τώρα έκανε αυτή την αύξηση.

ΑΦΟΎ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΤΕ ΡΕ, ΤΙ ΜΑΣ ΚΟΡΟΪΔΕΎΕΤΕ...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ, περίπου 8 ώρες, χάνει περίπου 3-4% μπαταρία με κλειστά data, wifi κλπ . Θεωρείται νορμάλ;
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος :D

Κι εγώ στην butchercam είμαι. Την έχω τεστάρει σε διάφορες συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Δεν πιάνεται...

Εχω ζητήσει από τον dev. να διορθώσει την χαμηλή ένταση ήχου στο βίντεο και μετά τέλος η στοκ.

 

Edit : χρησιμοποιώ ένα νέο xml που δίνει ακόμη καλύτερες φώτο ειδικά την ημέρα

 

https://mega.nz/file/oGZ3nQYC#rUH8ZN6yqH4YJ7a5nifNfNjZixMefBN0UAuy0l_ksKI

 

Δοκιμάστε κι αυτό. Μ αυτο έχω καταργήσει και την parrot043

φιλε εβαλα το νεο xml σου και ειμαι ακομη πιο ενθουσιασμένος ! γενικα οτι νεότερο εχεις με το θεμα να το λες και εδω αν δεν σου κανει κοπο ....

ναι και μερικα δείγματα βραδινά/χαμηλος φωτισμος με το xml του φιλου πανω ! το ενα μέσα στο σπιτι τα αλλα 2 εξω ! main και wide ! η διαφορα με στοκ ειναι και παλι τεραστια ...(δεν εχει νοημα να κανω καν σύγκριση ) ...

50501717373_1833f3f994_c.jpg2020-10-18 15.58.07 by freddy dyfre, on Flickr

 

main

50502587097_383b3433aa_c.jpg2020-10-18 20.19.08 by freddy dyfre, on Flickr

 

wide

50501719093_3a44226748_c.jpg2020-10-18 20.20.29 by freddy dyfre, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Στην καρτέλα του Game turbo έχει αυτό

5ukgfraq.jpg

 

Στο πάνω μέρος έχει με μικρά γράμματα 2 ποσοστά

Cpu και Gpu

 

Οποτε όταν βλέπετε να λαγκαρει το τηλέφωνο πάτε εδώ και βλέπετε τι περίπου συμβαίνει

 

.....

Απο το χτεσινό ξήλωμα εφαρμογών και συνεχή χρήση από χτες, σήμερα μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι είναι πιο γρήγορο και πολύ πιο ανταποκρισιμο απ ότι ηταν στην αρχή.

Δίνει την εντύπωση ότι τρέχει ρομ τύπου RR, lineage κλπ.

Σαν να φοράει κάποιον performance kernel.

Η δε κατανάλωση

 

bmuxfegw.jpg3houudmw.jpg

 

Και κάτι άσχετο αλλά θα το γράψω διότι κάποιοι είναι "λίγοι".

Οι μεγάλες αλυσίδες προβαίνουν σε αύξηση της τάξης των 20%+ στα είδη που θα μειώσουν στην Black Friday. Ηδη 2 μεγάλες που παρακολουθώ εδω και 15 μερες, διότι προτίθεμαι να αγοράσω κάτι, η μία την προηγούμενη εβδομάδα και η άλλη τώρα έκανε αυτή την αύξηση.

ΑΦΟΎ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊΤΕ ΡΕ, ΤΙ ΜΑΣ ΚΟΡΟΪΔΕΎΕΤΕ...

Να γιατί θέλω να περάσω σε καστομ ρομ... καλύτερη Αυτονομία συν όλα τα άλλα οφέλη.
Το βράδυ, περίπου 8 ώρες, χάνει περίπου 3-4% μπαταρία με κλειστά data, wifi κλπ . Θεωρείται νορμάλ;
Νομίζω είναι οκ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και νέα μέτρηση.

Μετά από 1,5 ώρα παρακολούθηση ποδοσφαιρικου αγώνα

*updated images

mkmwg6ns.jpgln27z5mr.jpg

Άρα είναι πολύ οκ το ξεσκαρταρισμα. Εκτίμηση για πάνω από 16 ώρες sot

Τις επόμενες μέρες θα φτιάξω ένα Debloated αρχειακι που θα τρέξει οποίος θέλει αντί αυτού του xda

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα????.

Φτιάξτο όσο πιο γρήγορα μπορείς!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα????.

Φτιάξτο όσο πιο γρήγορα μπορείς!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

https://forum.xda-developers.com/android/software-hacking/easy-management-android-applications-t4147837/amp/

Δοκίμασα και αυτό

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω δοκιμασμένη λυση, μη κάθομαι να ψάχνω πιο και αν προκαλέσει πρόβλημα η διαγραφή του.

Βέβαια η Τετάρτη πλησιάζει....

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στον pmakridis και τον Vasileios26 γι’ αυτόν τον οδηγό, γιατί ήταν ό,τι ακριβώς χρειαζόμουν!

Όπως σας έχω ζαλίσει εδώ και καιρό, έχω πρόβλημα στο κινητό (rn9 pro 128) με το «wifi» και τις ειδοποιήσεις. Με την 11.0.4 (EU) κάτι βελτιώθηκε, αλλά και πάλι υπάρχει πρόβλημα. Το πρόβλημα δεν είναι στο Wifi αυτό καθ’ αυτό, αλλά στο ότι η συσκευή φαίνεται να «κοιμάται» όταν είναι σε κατάσταση αναμονής και να «ξυπνάει» όταν ενεργοποιείται η οθόνη, οπότε και έρχονται μαζικά οι ειδοποιήσεις που δεν είχαν έρθει στην κατάσταση αναμονής. Απ’ ό,τι διαπίστωσα, για αυτό φταίει η κατάσταση doze που μπαίνει η συσκευή σε κατάσταση αναμονής, κάτι που έχει να κάνει και με την εξοικονόμηση μπαταρίας. Παρόλο, όμως, που στις εφαρμογές που δεν έπαιρνα ειδοποιήσεις (ή που έπαιρνα καθυστερημένα) είχα βάλει το «χωρίς περιορισμούς» στην εξοικονόμηση μπαταρίας, πάλι είχα το πρόβλημα. Η λύση που βρήκα, για όσους δεν θέλουν να κάνουν root, είναι η ίδια ακριβώς με αυτήν που αναφέρει στο ποστ του ο pmakridis, με μόνη διαφορά την τελευταία εντολή. Ουσιαστικά η λύση είναι να καταργήσω το doze που μπαίνει η συσκευή. Και αυτό γίνεται (σε non root) με adb commands. Βασικά, με μία μόνο command!

Ακολουθήστε, λοιπόν, ΟΛΑ τα παραπάνω βήματα που έγραψε ο pmakridis (θα πρόσθετα μόνο τη γραμμή εντολών να την τρέξετε ως διαχειριστής), μόνο που αντί για την τελευταία εντολή «adb shell settings put secure sysui_qs_tiles default» γράψτε την εξής: «adb shell dumpsys deviceidle disable» και πατήστε enter. Αυτό ήταν! Το κινητό ΔΕΝ θα μπαίνει σε doze και θα παίρνετε τις ειδοποιήσεις σας αμέσως (και στο Gmail!). :D

Δύο αρνητικά σε όλο αυτό: 1) Ίσως να δείτε μια μικρή γρηγορότερη πτώση της μπαταρίας, αλλά για μένα, που θέλω να λαμβάνω αμέσως τις ειδοποιήσεις μου, αξίζει τον κόπο και 2) Αν κλείσετε ή επανεκκινήσετε το κινητό, πρέπει να το ξανακάνετε αυτό το χακ με την adb command. Αυτός είναι και ο λόγος που ο τρόπος αυτός δεν είναι η μόνιμη λύση του προβλήματος των ειδοποιήσεων/wifi, αλλά μια (πολύ καλή) προσωρινή μέχρι να έρθει η πολυαναμενόμενη αναβάθμιση σε MIUI 12, που ελπίζω να λύσει οριστικά αυτό το πολύ ενοχλητικό πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά εδώ μέσα! :)

Αν είσαι root ήδη, πως αλλιώς γινεται?

 

Sent from my BASIC using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγώ το ίδιο έκανα και ακούω μόνο την φωνή μου στις κλήσεις... Περίεργο.. Άλλος κάνεις εδώ να βοηθήσει παιδιά;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ριξε μια ματια εδω https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/44626-JOYEUSE-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF-EU-%CF%83%CE%B5-GLOBAL-root/,γιατι η ρομ του τηλ. εχει dialer της google και βασει νομοθεσιας απαγορευεται η ηχογραφηση κλησης.επισης ολες οι αλλες εφαρμογες καταγραφουν μεσω ανοιχτης ακροασης γιαυτο δεν ακους τον συνομιλητη.

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια εδω https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/44626-JOYEUSE-%CE%9F%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF-EU-%CF%83%CE%B5-GLOBAL-root/,γιατι η ρομ του τηλ. εχει dialer της google και βασει νομοθεσιας απαγορευεται η ηχογραφηση κλησης.επισης ολες οι αλλες εφαρμογες καταγραφουν μεσω ανοιχτης ακροασης γιαυτο δεν ακους τον συνομιλητη.

ευχαριστω ...γιατι ο φιλος λεει πανω οτι του δουλευει κανονικα για αυτο απόρησα ..:)

επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου γινεται ρουτ στο κινητο μας ? και εχει custom rom κτλ ?

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται ο συνομιλητής αλλά από βάθος. Αν έχει ησυχία (στο χώρο που θα αναπαράγεις το αρχείο) ακούς σχετικά καθαρά τι λέει.

 

 

Δεν έχει πολύ κίνηση είναι η αλήθεια.

Λόγω android 10 δεν έχει επίσημη υποστήριξη σε custom recovery. Κυκλοφορούν 3-4 διαφορετικά που μπορείς να δοκιμάσεις την τύχη σου (κίνδυνος brick).

Από custom roms μη περιμένεις πληθώρα. Υπάρχουν όμως για δοκιμή.

Προσωπικά Τετάρτη θα δοκιμάσω την resurection remix (από xda)

Ότι αποτέλεσμα και να έχω θα σας ενημερώσω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν περνούσε καστομ ρικοβερυ/ρομ θα ήταν χρήσιμο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9 Pro - Δεν αναβει η οθονη οταν με καλουν

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...