Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί συσκευών Huawei


mariostamp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα ποια η γνωμη σας για τα κινητα huawei ειναι αξιοπιστα αξιζουν τον κοπο για αγορα η μπαταρια τους ειναι πιο καλη απο τα υπολοιπα
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 305
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

καλησπερα ποια η γνωμη σας για τα κινητα huawei ειναι αξιοπιστα αξιζουν τον κοπο για αγορα η μπαταρια τους ειναι πιο καλη απο τα υπολοιπα

Καλησπερα καλο θα ηταν να ανοιγες το θεμα σου στην σωστη κατηγορια εδω: ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΥΣΚΕΥΗΣ Με αυτη την κατηγορια σχετιζεται η ερωτηση σου.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας,

Μπορειτε να μου πειτε παρακαλω εαν τα δυο αυτα κινητα εχουν καποιες διαφορες στον τροπο λειτουργιας τους ή στο σημα? Ενδιαφερομαι για το κινητο και οποιος γνωριζει αν μπορει να με ενημερωσει, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πολύ νωρίς για να ακούσεις απόψεις για το P10 Mate Lite. Ότι κυκλοφόρησε.

Στα λεφτά του Nova 2 όμως, παίρνεις το Honor 9.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Τώρα πρόσεξα ότι είχες γράψει 2i.

Στο gsmarena πάντως που κοίταξα, δεν είδα να αναφέρει τίποτα για ευρωπαϊκό μοντέλο. Αναφέρει μόνο για Ινδία, Κίνα και Μαλαισία, χωρίς την 800άρα φυσικά.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα το νοβα ειναι συμβατο με τις συχνοτητες της ευρωπης? Βαση gsmarena ειναι η ασιατικη εκδοση του mate 10 lite αυτο που ρωτω ειναι αν δουλευει ευρωπη...
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι δεν έχει ανοίξει κανεις θέμα για το mate 10 lite,γιατί έτσι;εγώ έχω το LG g6 μια χαρά κινητά αλλά σκέφτομαι να το αλλάξω και να πάω στο mate 10 lite,τι λέτε αξίζει;διαθέτω μέχρι 450 και σκεφτόμουνα και το mate 9 dual απλά το σκέφτομαι γιατί βγαίνει το mate 10 pro αλλά δεν πρόκειται να δώσω τόσα τώρα,άλλωστε κανένα κινητό δεν κρατάω πάνω από 6 μήνες,ακοω προτάσεις και σχολια
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι δεν έχει ανοίξει κανεις θέμα για το mate 10 lite,γιατί έτσι;εγώ έχω το LG g6 μια χαρά κινητά αλλά σκέφτομαι να το αλλάξω και να πάω στο mate 10 lite,τι λέτε αξίζει;διαθέτω μέχρι 450 και σκεφτόμουνα και το mate 9 dual απλά το σκέφτομαι γιατί βγαίνει το mate 10 pro αλλά δεν πρόκειται να δώσω τόσα τώρα,άλλωστε κανένα κινητό δεν κρατάω πάνω από 6 μήνες,ακοω προτάσεις και σχολια

 

Απο το G6 στο mate 10 lite είναι υποβάθμιση σχεδόν σε όλα κ κυρίως στο θέμα επεξεργαστή..

Link to comment
Share on other sites

Απο το G6 στο mate 10 lite είναι υποβάθμιση σχεδόν σε όλα κ κυρίως στο θέμα επεξεργαστή..

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου.τουλαχιστον ο φίλος ας πάρει το mate 9 που αν και ενός έτους είναι κατά πολύ καλύτερο του mate 10 lite.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γνωρίζω εμφανισιακά μου αρέσει πολύ,απλά το g6 το βαρέθηκα και είμαι σε αναζήτηση άλλου και αυτό με άρεσε ,να σου πω και την αλήθεια χθες πήγα σε κατάστημα να το δω,το mate ηταν ένα κλικ πιο γρήγορο από το g6 σε άνοιγμα εφαρμογών,όπως YouTube,instagram, και ακόμα άνοιγε πιο γρήγορα τις σελίδες στο internet,παρόλα αυτά δεν κυνηγάω τις ταχύτητες στα 10 του δευτερολέπτου απλά μου αρέσει να δοκιμάζω συσκευες
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι γνωρίζω εμφανισιακά μου αρέσει πολύ,απλά το g6 το βαρέθηκα και είμαι σε αναζήτηση άλλου και αυτό με άρεσε ,να σου πω και την αλήθεια χθες πήγα σε κατάστημα να το δω,το mate ηταν ένα κλικ πιο γρήγορο από το g6 σε άνοιγμα εφαρμογών,όπως YouTube,instagram, και ακόμα άνοιγε πιο γρήγορα τις σελίδες στο internet,παρόλα αυτά δεν κυνηγάω τις ταχύτητες στα 10 του δευτερολέπτου απλά μου αρέσει να δοκιμάζω συσκευες

 

Αν επιμένεις τόσο πολύ στην αγορά του mate 10 lite περίμενε τουλάχιστον να περάσει λίγος καιρός ώστε να σχηματιστεί μια γνώμη από κατόχους εδώ στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου αρέσει πολύ το Mate 10 Lite, ωστόσο όμως θεωρώ ότι είμαι μια μικρή υποβάθμιση σε σχέση με το G6, κυρίως στο θέμα της κάμερας και της οθόνης. Κάπου αλλού δε νομίζω ότι θα βγεις χαμένος.

Έχω διαβάσει πάντως στο νετ, διθυραμβικά σχόλια για την κάμερα του Mate 10 Lite κι ας μην έχει ois.

Από ταχύτητες δε νομίζω ότι θα σου λείψει κάτι, ούτε θα δεις σημαντικές διαφορές.

Αν όμως είσαι διατεθειμένος να δώσεις 450,00€, τότε θα ήταν καλύτερα να πας στο Mate 9.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα σε αυτό πάω να το πάρω σήμερα ,το mate 9 το απορρίπτω λόγω του ότι σε μερικές μέρες βγαίνει το νέο και θεωρώ ότι θα χάσω πολλά τουλάχιστον το άλλο είναι φετινό,μεγάλο συν το led και αν είδα καλά πρέπει να έχει και υπέρυθρες ,καλυτερη αυτονομία,μεγαλύτερη οθόνη ,στην ουσια χάνω την αδιάβροχοποίηση και την wide angle κάμερα που όπως και να το κάνουμε είναι τρομερό feature και την γρήγορη φόρτιση,όπως και την λίγο καλύτερη αναλυση.κατι ακόμα που πολλοι θα διαφωνήσετε είναι ότι από πίσω δεν είναι γυαλί αλλά κάτι σαν πλαστικό που το προτιμώ και από το αλουμίνιο αλλά και το γυαλι
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπν το κινητακι το πηρα,ποιοτητα κατασκευης αρκετα καλη,εννοειται οτι δεν εχει την πολυτελεια του g6 στα υλικα παρολα αυτα με αφηνει πολυ ικανοποιημενο,στο καταστημα στο demo κινητο εβγαλα την ζελατινα και εβαλα την γυναικα μου με τις νυχαρες της να το γραυζουνησει οσο πιο δυνατα γινεται και μπρος καο πισω,πραγματικα δε εμεινε ουτε μια ελαχιστη αμυχη παρολο που δεν φοραει gorila glass.στην εμφανιση θυμιζει πολυ τα μηλαρακια.καμερα τρομερη η βασικη με περισσότερες λειτουργιες εναντι του lg και θα ελεγα στο αυτοματο ισως βγαζει καλυτερες αλλα βεβαια με τρομερη ελειψη την wide angle που εκει το g6 απλα δεν παιζεται.στην selfie ειναι 5 σκαλια ανωτερη μιας και το lg εκει υποφερει,στο lite ομως ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΉ και με μπροστινο φλας που κανει τρομερη διαφορα.στον ηχο δεν βρηκα καποια διαφορα πολυ καλα και τα 2,εξαιρετικα δυνατα και καθαρα.εκει που υστερει πραγματικα ειναι η αποκριση της επαφης,πολλες φορες πρεπει να πατησω 2 και 3 φορες για να υπακουσει η οθονη και κυριως πιο δυνατα απο το g6 ,βεβαια δεν εχω βγαλει την εργοστασιακη ζελατινα και ισως εκει να ειναι το προβλημα.Μπαταρια πραγματικα ο κινεζος ειναι πολυ ανωτερος το πηρα με 60% και μεχρι να πεσω για υπνο μου είχε βγάλει 3ωρες και 45 λεπτα sot και ειχα ακομα 25% μπαταρια.στο λειτουργικο ολα δουλεύουν αψογα και πολυ smooth σχεδον ισαξια με το g6 αν και η ολη η εμπειρια χρησης του ειναι ανωτερη εναντι του mate 10 litε.Μεγαλη προσοχη σε οσους το αγοράσουν,δεν εχει 4g και στις 2 καρτες οπως και δεν ειναι ενεργες και οι 2 οταν εισαι σε κληση.επισης δεν εχει nfc που εμενα δεν με πειραζει και ακομα δεν εζει ταχεια φορτιση οπως επισης ειναι με micro usb οχι type c.στα 280 με 300 θα ηταν μια πολυ καλη αγορα κυριως για τις καμερες,την οθονη του και τον ηχο,στα 370 που το πηρα ειναι λιγο τσιμπημενη η τιμη του.αυτα απο εμενα οτι θελετε ρωτατε
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος. Με γειες.

Πριν από λίγο το είδα κι εγώ στον Κωτσόβολο. Πολύ όμορφο και σε καμία περίπτωση δεν καταλαβαίνεις ότι είναι 5,9". Μα σε καμία. Πάρα πολύ μαζεμένο.

Η κάμερα του όντως δείχνει εξαιρετική, τουλάχιστον στις συνθήκες φωτισμού του καταστήματος.

Επίσης οσο το δούλεψα, μου φάνηκε πολύ καλό και στην ταχύτητα. Μπορεί να μη φοράει τον 960 του mate 9, αλλά δε νομίζω ότι κάποιος θα συναντήσει ιδιαιτερο πρόβλημα στην πλοήγηση.

 

Στάλθηκε από το OnePlus 3T χρησιμοποιώντας Tapatalk

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τεσταρεις μπαταρία κλήσεις gps σήμα wifi κινητής και γενική όλη την συμπεριφορά του κινητού περιμένουμε αναλυτική παρουσίαση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στο foroum. Εχει τελικα nfc?

Γιατι σε διαφορα σαιτ λεει οτι εχει. και για μενα ειναι απαραιτητο. Αν δεν εχει δεν θα το παρω και πραγματικα θα ειναι κριμα γιατι μου αρεσε πολυ απο οσα ειδα και διαβασα.

panasonic g600 - sony ericsson t18s - nokia 3310 -panasonic gd75 - nokia 8310 - sony ericsson t68ι - sony ericsson κ750 - sony ericsson κ800 - sony ericsson κ850 - samsung i8910 hd - xperia x10 mini - xperia x8 - xperia neo v - xperia sp
Link to comment
Share on other sites

Λοιπν το κινητακι το πηρα,ποιοτητα κατασκευης αρκετα καλη,εννοειται οτι δεν εχει την πολυτελεια του g6 στα υλικα παρολα αυτα με αφηνει πολυ ικανοποιημενο,στο καταστημα στο demo κινητο εβγαλα την ζελατινα και εβαλα την γυναικα μου με τις νυχαρες της να το γραυζουνησει οσο πιο δυνατα γινεται και μπρος καο πισω,πραγματικα δε εμεινε ουτε μια ελαχιστη αμυχη παρολο που δεν φοραει gorila glass.στην εμφανιση θυμιζει πολυ τα μηλαρακια.καμερα τρομερη η βασικη με περισσότερες λειτουργιες εναντι του lg και θα ελεγα στο αυτοματο ισως βγαζει καλυτερες αλλα βεβαια με τρομερη ελειψη την wide angle που εκει το g6 απλα δεν παιζεται.στην selfie ειναι 5 σκαλια ανωτερη μιας και το lg εκει υποφερει,στο lite ομως ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΉ και με μπροστινο φλας που κανει τρομερη διαφορα.στον ηχο δεν βρηκα καποια διαφορα πολυ καλα και τα 2,εξαιρετικα δυνατα και καθαρα.εκει που υστερει πραγματικα ειναι η αποκριση της επαφης,πολλες φορες πρεπει να πατησω 2 και 3 φορες για να υπακουσει η οθονη και κυριως πιο δυνατα απο το g6 ,βεβαια δεν εχω βγαλει την εργοστασιακη ζελατινα και ισως εκει να ειναι το προβλημα.Μπαταρια πραγματικα ο κινεζος ειναι πολυ ανωτερος το πηρα με 60% και μεχρι να πεσω για υπνο μου είχε βγάλει 3ωρες και 45 λεπτα sot και ειχα ακομα 25% μπαταρια.στο λειτουργικο ολα δουλεύουν αψογα και πολυ smooth σχεδον ισαξια με το g6 αν και η ολη η εμπειρια χρησης του ειναι ανωτερη εναντι του mate 10 litε.Μεγαλη προσοχη σε οσους το αγοράσουν,δεν εχει 4g και στις 2 καρτες οπως και δεν ειναι ενεργες και οι 2 οταν εισαι σε κληση.επισης δεν εχει nfc που εμενα δεν με πειραζει και ακομα δεν εζει ταχεια φορτιση οπως επισης ειναι με micro usb οχι type c.στα 280 με 300 θα ηταν μια πολυ καλη αγορα κυριως για τις καμερες,την οθονη του και τον ηχο,στα 370 που το πηρα ειναι λιγο τσιμπημενη η τιμη του.αυτα απο εμενα οτι θελετε ρωτατε

 

Τι sar γράφει το user guide και η οθόνη φαίνεται άνετα με ήλιο;

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη ανταποκρίνεται πολύ καλά στην ηλιοφάνεια

 

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν.........

Τις προάλλες πήγα και το τσίμπησα.

 

Αν όχι το ομορφότερο, από τα ομορφότερα κινητά που έχω κρατήσει στα χέρια μου.

Οι άνθρωποι στη Huawei κυριολεκτικά ζωγράφισαν με το Mate 10 lite.

Το κινητό είναι η επιτομή της κομψότητας. Το έχω τρεις μέρες κι ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι 5,9". Απίστευτα μαζεμένο και με φοβερό design.

 

Οθόνη εκπληκτική με πολύ καλή ανάλυση και άκρως χορταστική, χάρη στα πολύ μικρά bezels.

 

Κάμερα πολύ καλή. Προέρχομαι από LG G3, OP 3T, Mate 9 και ειλικρινά δε μου έλειψε τίποτα στην ποιότητα των φωτογραφιών, παρά την έλλειψη OIS. Μιλάω πάντα για φωτογραφίες κατά τη διάρκεια της ημέρας ή σε συνθήκες ελαφρώς χαμηλού φωτισμού.

Βίντεο μια από τα ίδια.

 

Το ηχείο κατά τη διάρκεια της κλήσης είναι αρκετά δυνατό και πολύ καθαρό.

 

Η μπαταρία σε βγάζει άνετα μια μέρα, ίσως και παραπάνω, ακόμα και με βαριά χρήση.

 

Ο kirin 659 παραπάνω από ικανοποιητικός. Το τηλέφωνο δε ζεσταίνεται και είναι πολύ γρήγορο.

Φοβήθηκα ότι θα έβλεπα μεγάλες διαφορές σε σχέση π.χ. με το Mate 9 αλλά τσουλάει πολύ καλά, τόσο σε ότι αφορά τα social media, όσο και σε ότι αφορά την πλοήγηση γενικότερα. Κάποια ελάχιστα lags κι αυτά μόνο σε ακραίες καταστάσεις, που ουσιαστικά το επεδίωξα. Μπήκα για παράδειγμα στο FB και σκρόλαρα μανιωδώς με το δάχτυλο, προκειμένου να κατεβαίνει η σελίδα όσο πιο γρήγορα γίνεται. Εκεί ας πούμε υπήρξε μια ελάχιστη καθυστέρηση στην απόκριση, αλλά όχι κάτι που θα σε ενοχλήσει.

Άλλωστε αυτό δεν είναι κάτι που το κάνεις υπό φυσιολογικές συνθήκες.

 

Το GPS αργεί λιγάκι να "κλειδώσει" κάποιες φορές, αλλά όχι κάτι το ανησυχητικό.

 

Παιχνίδια δεν παίζω για να ξέρω πως ανταποκρίνεται σε αυτά.

 

Ηχεία αρκετά ικανοποητικά αν και δεν μπορώ να πω ότι ακούω πολύ μουσική.

 

Συνοψίζοντας, είναι ένα πολύ καλό κινητό στα λεφτά που ζητάει.

 

Αν πέσει κιόλας η τιμή του στα 300€-320€, τότε πιστεύω ότι θα εκθρονίσει πολλά μοντέλα.

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα από το Γερμανικό Amazon. Έξω κυκλοφόρησε στις 2/11 και το είχα στα χέρια μου στις 7/11. Επέστρεψα στο amazon.de το Samsung J7 2017 που μου παρουσίασε κάτι κουλά μετά από 20 μέρες παίρνοντας όλο το ποσόν πίσω (DOA !!!) και με τα λεφτά αυτά και κάτι παραπάνω πήρα το 10 lite. Σε σύγκριση λοιπόν με το J7 έχω να πω ότι το mate είναι κλάσεις ανώτερο σε όλα. Δεν έχει μόνο NFC, κάτι που δεν με απασχολεί.

'Εψαξα για θήκη και δυσκολεύτηκα να βρω ειλικρινά. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει τίποτα ακόμα, ούτε tempered. Η μόνη αξιοπρεπής που κυκλοφορεί έξω και την τσίμπησα είναι αυτή: https://www.amazon.de/KuGi-Sto%C3%9Fsicheres-Spezial-Hexagon-Schutz-PU-Leder-Smartphone/dp/B076BPSL5D/ref=sr_1_1?s=ce-de&ie=UTF8&qid=1510924179&sr=1-1&keywords=huawei+mate+10+lite+case

Edited by spyrdano
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες γενικά περί συσκευών Huawei
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...