Jump to content

Xiaomi Mi 10


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω φρικαρει δεν ξερω τι να διαλεξω παρακαλω βοήθεια, ειμαι αναμεσα σε mi 10 και mi 10t pro μονο σε αυτα τα 2, τι θα διαλεγατε;;; παρακαλω αντικειμενικα κ ορθα, πειτε μου
Ειχα το ιδιο διλλημα πριν 1 μηνα... Mi 10T pro (500€) και Mi 10 (530€) και τα 2 απο Κωτσοβολο.. Πηρα Mi 10 λογω amoled και προς το παρόν δεν το εχω μετανοιωσει!!
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω το Mi 10 T το απλό περίπου 3 μήνες. Δηλώνω ενθουσιασμένος απόλυτα ευχαριστημένος! Θα σου πω λοιπόν τα υπέρ του Mi 10.

Ασύρματη φόρτιση με amoled οθόνη ,ακόμη μικρότερα bezels και πιο μαζεμένο στις ίδιες διαστάσεις οθόνης. Νομίζω πως είναι και αδιάβροχο. Βασικότερο μειονέκτημα ότι είναι single SIM. Αν δεν σε νοιάζει η μη ύπαρξη amoled ,η ασύρματη φόρτιση τότε το τηλέφωνο σου είναι το Mi 10 T Pro φοβερά σε αίσθηση 144hz . Υπόψιν το δουλεύω μαζί καθημερινά με το επίσης πολύ καλό 1+ 7 Pro και με έχει εντυπωσιάσει το απλό 10Τ.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες δικαρτο mi10 εύκολα.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα επέλεγα ΤΊΠΟΤΑ ΆΛΛΟ πέραν του mi 10 με amoled οθόνη. ΔΕΝ υπάρχει απλά σύγκριση. Τα υπόλοιπα specs είναι πάνω κάτω τα ίδια, οπότε μόνο και μόνο η χαοτική διαφορά της οθόνης(γιατί δυστυχώς είναι χαοτική, όσον όμορφη και αν θέλουν να την πουλήσουν η xiaomi και τα reviews την lcd του mi 10t) , μόνο mi 10.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

. Νομίζω πως είναι και αδιάβροχο. Βασικότερο μειονέκτημα ότι είναι single SIM.

.

 

αδιάβροχο xiaomi δε νομίζω να υπάρχει.. μονο το poco X3 ξέρω οτι ειναι splashproof

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα επέλεγα ΤΊΠΟΤΑ ΆΛΛΟ πέραν του mi 10 με amoled οθόνη. ΔΕΝ υπάρχει απλά σύγκριση. Τα υπόλοιπα specs είναι πάνω κάτω τα ίδια, οπότε μόνο και μόνο η χαοτική διαφορά της οθόνης(γιατί δυστυχώς είναι χαοτική, όσον όμορφη και αν θέλουν να την πουλήσουν η xiaomi και τα reviews την lcd του mi 10t) , μόνο mi 10.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

 

Τα έχεις ζήσει δίπλα δίπλα δευτερόλεπτο προς δευτερόλεπτο στο ίδιο βίντεο κλιπ της επιλογής σου?

Μετά θα καταλάβεις ότι η διαφορά είναι της τάξεως του 5% κι αυτό στα μαύρα και μόνο.

Η σύγκριση αφορά το Mi 10 T και του 1+ 7 Pro μου μία από τις καλύτερες οθόνες της Sam fluid amoled 90hz . Οπότε η αναφορά και μόνο ως χαοτική είναι το ελάχιστο υπερβολική. Δεν ξέρω αν έχω πέσει σε εξαιρετικό κομμάτι η ουσία είναι αυτή που βλέπω καθημερινά με τα μάτια μου.Ο δε φίλος που τα βλέπαμε μαζί (αυτός είναι με s 20 plus) η φράση του ήταν μία και μοναδική ... πότε το πουλάς το Xiaomi ...με ενδιαφέρει!

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εχω φρικαρει δεν ξερω τι να διαλεξω παρακαλω βοήθεια, ειμαι αναμεσα σε mi 10 και mi 10t pro μονο σε αυτα τα 2, τι θα διαλεγατε;;; παρακαλω αντικειμενικα κ ορθα, πειτε μου

Φίλε μου ήμουν ακριβώς στο ίδο δίλημμα. Εάν έχεις τα χρήματα πήγαινε στο Mi 10 (λόγω AMOLED).

Εγώ θεώρησα μεγάλη την διαφορά τιμής και πήρα το Mi 10T Pro στα 440€ από Γερμανό με 6 μήνες αντικατασταση οθόνης και εγγύηση infoquest (και όχι κάποιου eshop).

Λειτούργησα περισσότερο με γνώμονα το vfm.;)

Πάντως και τα δύο κινητά είναι τούμπανα.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις ζήσει δίπλα δίπλα δευτερόλεπτο προς δευτερόλεπτο στο ίδιο βίντεο κλιπ της επιλογής σου?

 

Μετά θα καταλάβεις ότι η διαφορά είναι της τάξεως του 5% κι αυτό στα μαύρα και μόνο.

 

Η σύγκριση αφορά το Mi 10 T και του 1+ 7 Pro μου μία από τις καλύτερες οθόνες της Sam fluid amoled 90hz . Οπότε η αναφορά και μόνο ως χαοτική είναι το ελάχιστο υπερβολική. Δεν ξέρω αν έχω πέσει σε εξαιρετικό κομμάτι η ουσία είναι αυτή που βλέπω καθημερινά με τα μάτια μου.Ο δε φίλος που τα βλέπαμε μαζί (αυτός είναι με s 20 plus) η φράση του ήταν μία και μοναδική ... πότε το πουλάς το Xiaomi ...με ενδιαφέρει!

Ουδεμία σύγκριση υπάρχει. Τι να πούμε για τα μαύρα που είναι γκρι (και φυσικά χωρίς το απόλυτο μαύρο, όλα τα υπόλοιπα χρώματά είναι απλά εκτός συναγωνισμού) , για την ελάχιστη φωτεινότητα, που απλά δεν υπάρχει, για την μέγιστη φωτεινότητα στον ήλιο, για τις γωνίες θέασης που στην lcd θα βλέπεις το καταπληκτικό white bleeding των led, και πολλά άλλα. Λυπάμαι αλλά όταν τα δεις δίπλα δίπλα στο κατάστημα με τον υπέροχο φωτισμό, ενδεχομένως να μην φαίνεται η διαφορά. Σε πραγματικές συνθήκες όμως δυστυχώς τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά. (το 5% δεν ξέρω από που προκύπτει, ) Ωραία τα reviews που έπρεπε κάπως δικαολογησουν την κίνηση της εταιρείας αλλά μέχρι εκεί. Για να μην παρεξηγηθώ, αναφερόμαστε σε δύο καταπληκτικες συσκευές με άριστη απόδοση. Είναι μια αρκετά ενδιαφέρουσα συζήτηση και θα ήθελα να ακούσω και τις γνώμες των φίλων μας εδώ.

 

 

Μεγεια στο φίλο μας για την νέα του συσκευή καλοδούλευτο.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Edited by sniper20
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλημέρα, σπίτι τα έχω και τα δύο! Τα καθημερινά μου κινητά είναι.

Όπως και να' χει το παιδί επέλεξε συσκευή. Κι εγώ αν διάβασες προσεχτικά παραπισω το Mi 10 του πρότεινα ;)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν διαφωνούμε. Συζήτηση κάνουμε. Για να συμπληρώσω και την προηγούμενη μας κουβέντα, κάποια στιγμή που είχαν διαφορά 400€ ενδεχομένως να του πρότεινα και εγώ το mi10t (αν το κόστος ήταν κριτιριο). Πλέον όμως που δεν έχουν σχεδόν καμία διαφορά τιμής, είναι λογικό να επίλεξε το mi10.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε μην μου χωνεις μαχαιρι στην καρδιά,και βρειτε μου μια λυση
Χεχεχε. Σοβαρά τώρα, προσωπικά από την πρώτη μέρα χρήσης του mi10 δεν είχα θέμα με την μπαταρία. Μετά από ένα μήνα χρήσης, αφαίρεσα και οτιδήποτε δεν χρειαζόμουν από περιτες εφαρμογές οπότε ήμουν ακόμα καλύτερα. (Google app, Google one, mi browser, Google assistant, Google music, Google photos κλπ, που ποτέ δεν χρησημοποιω καμία από αυτές) το ίδιο κάνω πάντα σε όλες τις συσκευές μου. Αλλά και πέραν αυτού γενικότερα δεν έχω θέματα με τα Google services.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε cosmote είμαι και εγώ. και το μεγαλύτερο μέρος της μέρας είμαι με WiFi. (μια και το συζητάμε, βλέπεις ταχύτητες 5g στο δίκτυο cosmote?? Βλέπω συνέχεια το 5g στην μπάρα επάνω αλλά η ταχύτητα δεν έχεις σχέση με 5g.)

 

 

 

 

Για αφαιρέση bloatware χωρίς root - - -> https://technastic.com/xiaomi-bloatware-list-miui/amp/

 

ΠΡΟΣΟΧΉ όμως τι σβήνεις.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ααααα ναι βρε αν είσαι συνέχεια με, ίντερνετ σίγουρα θα έχεις περισσότερη κατανάλωση μπαταρίας. Ειδικά αν δεν έχεις καλό σήμα στην περιοχή σου.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Redmi note 8 , redmi note 8pro ,redmi 9 pro και τωρα mi10 , αυτο το "υπηρεσιες google play" ολο στην διαχείριση ενεργειας το βλεπω στα 8% με 10% και μου καθετε στο λαιμο , οτι και να κανω αυτο εκει , σε ενα p30pro και σε ενα p smart pro της huawei παιζουν στο 1,5% τι διάολο; Πως θα το ριξω το ποσοστό; Εσεις ποσο εχετε;
Εμένα λέει 1,95%

Δοκίμασες να κάνεις εκκαθάριση προσωρινής μνήμης;6b88ab7d763f7983c74eae75d9cc3f6b.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν διαφωνούμε. Συζήτηση κάνουμε. Για να συμπληρώσω και την προηγούμενη μας κουβέντα, κάποια στιγμή που είχαν διαφορά 400€ ενδεχομένως να του πρότεινα και εγώ το mi10t (αν το κόστος ήταν κριτιριο). Πλέον όμως που δεν έχουν σχεδόν καμία διαφορά τιμής, είναι λογικό να επίλεξε το mi10.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

 

Βρε σεις που την είδατε την τιμή χωρίς διαφορά;

Στο Best price βλέπω το ΜΙ10 στα 550 και το 10Τ στα 333

Link to comment
Share on other sites

Όντως σε κανέναν μήνα και αν.

Μας έχουν ξεχάσει λίγο,τίποτα φρέσκο δεν βγαίνει ακόμα.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τι καινούργιο να βγει βρε παιδιά. Φοράμε την 12.2.4 με Android 11. Ότι πιό πρόσφατο απ όλα τα mi της εταιρείας και από προσωπική μου εμπειρία, χωρίς το παραμικρό κιχ. Λίγο υπομονή και θα πάρουμε και την 12.5.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12.1.2 με android 11 σε Mi 10 T δεν χάνεις και τίποτε σε εμφάνιση ολόιδια είναι. Το MIUI 12.5 θα φέρει την ουσιαστική διαφορά.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται να πας. Και η ποιο βασική διαφορά είναι στην κάμερα σου.(και άλλες φυσικά) Τι camera modes έχεις τώρα σε αυτή την έκδοση που έχεις?? (για τον φίλο με το mi10 αναφέρομαι)

 

Από Ελλάδα είναι και το δικό μου με eu rom. Μόλις το άνοιξα απ το κουτί του πήρε την 12.2.4miui Android 11

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Edited by sniper20
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σωστό το zip. Δεν έχει σημασία η προέλευση του προμηθευτή, (ifoquest) πάρα μόνο η region της ρομ, ώστε να μπορείς να βάλεις χωρίς καμία επιπλέον επέμβαση στόχο κινητό το zip που θες. Αν έχεις eu θα κατεβάζεις για eu. (αν θες να κάνεις χειροκίνητα την διαδικασία)

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Edited by sniper20
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...