Jump to content

Xiaomi Mi 10


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θυμασαι τους αριθμους που γραφεις??

 

Edit: το βρηκα κ εφτιαξε! Με εσωσες!!!

Edited by chrisnikgr

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχει αντιμετωπισει καποιος θεμα με αναγνωριση κλησεων?? Μου τα βγαζει ολα ως αγνωστα... Ουτε καν τους αριθμους...
Κάτι πρέπει να γίνεται με άλλες rom εκτός της eu. Προσωπιξα όλα λειτουργούν κανονικά με τις κλήσεις, volte και vowifi χωρίς να κάνω καμιά ιδιαίτερης ρυθμιση πλην αυτών που φαίνονται στο μενού δίκτυο.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως... Εχω την global.. Παω για ξεκλειδωμα κ μετα περασμα της εεα να ηρεμησει το κεφαλι μου

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως... Εχω την global.. Παω για ξεκλειδωμα κ μετα περασμα της εεα να ηρεμησει το κεφαλι μου
Been there,done that .

Από εκείνη την ημέρα όλα δουλεύουν,ρολόι . . .

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα ούτε με eea.χθες βασικά δοκίμασα την κάρτα μου στο mate 10pro,στο οποίο παλιά είχε κανονικα vowifi.Τώρα ούτε εκεί εχει..δεν ξέρω αν παίζει κάτι με την κάρτα μου.θα μείνω με την xtrv προς το παρον.με την ευκαιρία,αν έχει κάποιος από Θεσσαλονίκη sim tray 2πλο να του περισευει κ θέλει να το πουλήσει,ενδιαφέρομαι.εδω δεν βρίσκω stock κ λέω να αποφύγω το ali.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από πέρσι το ακούμε και το διαβάζουμε.

 

https://techmaniacs.gr/to-plano-pagkosmias-dianomis-toy-miui-12-5-poy-epitrepei-tin-katargisi-system-apps/

 

Έχω να ξεσκαρταρω σαβουρα !!!!!

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ καλό το MIUI 12.5 από διάφορα που έχω δει και διαβάσει. Εγώ το Μi 10 T έχω εδώ κι ένα τρίμηνο και δηλώνω ενθουσιασμένος με το κινητό. Ούτε το MIUI με ενοχλεί ίσα ίσα το 12 σε συνδυασμό με τα 144hz κάνουν πολύ σμουθ και γρήγορη ταυτόχρονα την συσκευή, παρόλο που το δουλεύω ταυτόχρονα με το καθημερινό μου 1+ 7 Pro. Έχει βελτιωθεί πολύ η Xiaomi.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ναι πάλι σβήνει. Έχει βρει κανείς καμία λύση?
Επιστρέφω πάλι στην aod λειτουργία, το δοκίμασα και μετά από 1.5 ώρα συνεχόμενης λειτουργίας η οθόνη δεν έσβησε. Γενικότερα η aod λειτουργεί συνεχόμενα αναμμένη. Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά εγώ.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είχα ούτε με eea.χθες βασικά δοκίμασα την κάρτα μου στο mate 10pro,στο οποίο παλιά είχε κανονικα vowifi.Τώρα ούτε εκεί εχει..δεν ξέρω αν παίζει κάτι με την κάρτα μου.θα μείνω με την xtrv προς το παρον.με την ευκαιρία,αν έχει κάποιος από Θεσσαλονίκη sim tray 2πλο να του περισευει κ θέλει να το πουλήσει,ενδιαφέρομαι.εδω δεν βρίσκω stock κ λέω να αποφύγω το ali.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η xtrv βασίζεται σε κινεζική beta. Δεν θα σου δουλέψει ποτέ το vowifi. Από τον Αύγουστο πλέον λειτουργεί στην Ελλάδα μόνο σε συσκευές με eea

 

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η xtrv βασίζεται σε κινεζική beta. Δεν θα σου δουλέψει ποτέ το vowifi. Από τον Αύγουστο πλέον λειτουργεί στην Ελλάδα μόνο σε συσκευές με eea

 

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

Δεν υπάρχει τρόπος να περάσετε ευρωπαϊκή έκδοση? Με bootlaod unlock κλπ κλπ??

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί το θέμα .

Volte & Vowifi μόνο με eea στα μέρη μας.

Η Xtrv,δεν το υποστηρίζει πλέον,ούτε καν η επίσημη global .

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, με το DC dimming ενεργό, παρατηρώ κυρίως στο σκούρο θέμα του play store εμφανίζεται περίεργα το σκούρο θέμα. Κακό contrast και πολύ άσχημη αποτύπωση του γκρι χρώματος όταν η οθόνη είναι σε πολύ χαμηλή φωτεινότητα. . Είναι φυσιολογικό αυτό??

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Edited by sniper20
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση, με το DC dimming ενεργό, παρατηρώ κυρίως στο σκούρο θέμα του play store εμφανίζεται περίεργα το σκούρο θέμα. Κακό contrast και πολύ άσχημη αποτύπωση του γκρι χρώματος όταν η οθόνη είναι σε πολύ χαμηλή φωτεινότητα. . Είναι φυσιολογικό αυτό??

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Τι είναι το DC dimming?

Πάντως τώρα που το κοίταξα, με τέρμα κάτω την φωτεινότητα, αν εξαιρέσουμε το ότι σχεδόν δεν το βλέπεις αυτό που έχει γκρί, δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα στην απεικόνιση. Ούτε στο scrolling. Τουλάχιστον στο pull right menu με τις επιλογές που δίνει μέσα.

Αν θέλεις να δω σε κάποιο συγκεκριμένο σημείο, γράψε.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Είναι επιλογή για το τρεμοπαιγμα που υπάρχει στις ρυθμίσεις της οθόνης. Όταν το ενεργοποιήσει αυτό και με πολύ χαμηλή φωτεινότητα (δες σε σκοτεινό δωμάτιο) ειδικά στο playstore στις εφαρμογές σου (εκεί που σου δείχνει ποιες εφαρμογές έχουν Update) , βλέπεις κάνονικα τα χρώματα??

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα.

Σε απλή απεικόνιση δεν έχει καμία διαφορά είτε με ενεργή αυτή τη ρύθμιση είτε ανενεργή.

Υπάρχει μία μικρή διαφορά στο scrolling. Εκεί τα γκρί γράμματα ψιλό-χαλάνε. Είναι όμως τόσο μικρή η διαφορά που αν δεν το έλεγες δεν θα το έβλεπα.

Υπόψιν ότι την φωτεινότητα την είχα μεν στο auto αλλά την κατέβασα τέρμα κάτω με το χέρι.

Όμως γιατί σε προβληματίζει? Είναι κάτι πολύ ακραίο. Εγώ δηλαδή, αν είναι εκεί κάτω η φωτεινότητα, απλά δεν βλέπω.

Ποιο πάνω αν την βάλω, έστω και λίγο δεν κάνει τίποτα, ούτε στο scrolling.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά που μου περιγράφεις έχω την εντύπωση ότι έχει θέμα η οθόνη μου. Σε τέρμα χαμηλή φωτεινότητα και με το DC dimming on είναι χάλια η εικόνα μου. Δεν είναι ομοιόμορφο το γκρι. Έχει " νερά" μέσα στην απόχρωση(σε στατική απεικόνιση) . Όταν έχω κλειστό το dc dimming δεν έχει σχεδόν κανένα θέμα και όταν είναι η φωτεινότητα λίγο δεξιότερα από το εικονίδιο με τον ήλιο μέσα στην μπάρα φωτεινότητας. Edited by sniper20
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στις ρυθμισεις... Προβολη, σκοτεινη λειτουργια κ αν εχεις τσεκαρισμενο το αυτόματη προσαρμογη αντίθεσης βγαλτο... Αυτο τα χαλαει ολα... Για εμενα τουλαχιστον...

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Τράβηξα φώτο με το x3. Αυτό το χάλι είναι όταν ενεργοποιηθεί η επιλογή μείωση τρεμοπαιγματος σε χαμηλή φωτεινότητα. Όταν ανέβει η φωτεινότητα όλα γίνονται όμορφα και ωραία. Έχω δοκιμασει και Διαφορα OLED testers, όλα τα χρώματα δείχνουν σωστά και ομοιόμορφα. Έχω περάσει απο πολλά amoled κινητά ουδέποτε είχα τέτοιο θέμα.

 

8a08147d5cdecdd17a793891a9eec08d.jpg

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Edited by sniper20
Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε στις ρυθμισεις... Προβολη, σκοτεινη λειτουργια κ αν εχεις τσεκαρισμενο το αυτόματη προσαρμογη αντίθεσης βγαλτο... Αυτο τα χαλαει ολα... Για εμενα τουλαχιστον...
??

Εγώ δεν έχω καν τέτοια ρύθμιση στο "προβολή".

Τράβηξα φώτο με το x3. Αυτό το χάλι είναι όταν ενεργοποιηθεί η επιλογή μείωση τρεμοπαιγματος σε χαμηλή φωτεινότητα. Όταν ανέβει η φωτεινότητα όλα γίνονται όμορφα και ωραία. Έχω δοκιμασει και Διαφορα OLED testers, όλα τα χρώματα δείχνουν σωστά και ομοιόμορφα. Έχω περάσει απο πολλά amoled κινητά ουδέποτε είχα τέτοιο θέμα.

 

8a08147d5cdecdd17a793891a9eec08d.jpg

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Έβγαλα κι εγώ μια φωτό, τέρμα κλειστή φωτεινότητα σε σκοτεινό δωμάτιο.

Δεν βγήκε καλά γιατί το άλλο τηλέφωνο δεν είναι κάτι της προκοπής ( μάλιστα πρόκειται για τάμπλετ) αλλά αν εξαιρέσουμε το ότι μόλις και φαίνονται κάποια πράγματα, δεν έχει κάποιο θέμα με κακή απεικόνιση των γραμμάτων.

Η πρώτη φωτό είναι με τέρμα χαμηλά την φωτεινότητα και η δεύτερη ρυθμισμένη ακριβώς πάνω στο συμβολακι του ήλιου.9de983118e3a34712d91afd6817d6b28.jpg08af91f4ad4ac78b8559c587d9d3cbbb.jpg

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Από αυτό που βλέπω είναι τελείως διαφορετική εικόνα από την δικιά μου(πολύ καλύτερη από την δικιά μου) . Σε εμένα σχεδόν η μισή οθόνη έχει αυτή την ξεθωριάσνενη όψη του γκρι. Δυστυχώς δεν είναι ένα ομοιόμορφο σκούρο γκρι όπως θα έπρεπε.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνω σωστά, αλλά η οθόνη του είναι εντελώς ομοιόμορφη χρωματικά. Δεν έχει σημεία με χρωματικές αλλοιώσεις.

Και το μαύρο είναι μαύρο πραγματικά.

Όμως το ξαναλέω, μιλάμε για μια εντελώς ακραία ρύθμιση που δεν ξέρω αν έχει έννοια να την συζητάμε.

Και μάλιστα αν είχε σαν συσκευή και κάτι το εντελώς απλό και φυσιολογικό, που το λέω από την πρώτη στιγμή που εντόπισα ότι δεν το έχει, δεν θα γίνονταν καθόλου αντιληπτό κάτι σαν αυτό που εντόπισες στο δικό σου.

Από την πρώτη στιγμή λέω, γιατί να μην μπορείς να ρυθμίσεις ένα min κατώφλι στην φωτεινότητα, που κάτω από αυτό να μην καταλαβαίνει.

Ποιός ο λόγος να γίνεται τόσο πολύ σκοτεινό που είναι αδύνατο δεις τι γράφει!

Τέλος πάντων, εμείς τα λέμε, εμείς τα ακούμε!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα μου είναι αν τελικά πρέπει να επισκεπτω το σέρβις η όχι. Αν αλλάξουν πάνελ που λογικά θα το κάνουν καθώς πρόκειται για κινητο 10 ημερών, το νέο πάνελ θα είναι χρωματικά ομοιογενές? Γιατί γενικότερα απ ότι διαβάζω, η πάθηση αυτή είναι γενικά γνωστή σε oled /amoled οθόνες σε πολύ χαμηλές ρυθμίσεις φωτεινότητας, ανεξαρτήτως εταιρείας και μοντέλου κινητού σχεδόν αποκλειστικά σε γκρι αποχρώσεις . μάλιστα κάποιοι που τελικά άλλαξαν πάνελ κατέληξαν σε νέο πάνελ με το ίδιο ή χειροτερο θέμα. Ειναι όντως ορατο μόνο σε φωτεινότητα πολύ πολύ χαμηλή και κυρίως σε συνδιασμος με την λειτουργία μείωσης τρεμοπαιγματος ενεργή. Οπότε δεν ξέρω τι θα πρέπει να κάνω τελικά.

 

Ps: η παρατήρηση σου είναι σωστή, ο φίλος μας έχει ομοιογενή χρωματικά οθόνη στις γκρι αποχρώσεις.

 

 

Πάντως για να πω και τα θετικά καταπληκτική μπαταρία(8.5 ώρες ενεργής οθόνης που προσωπικά το βρίσκω εκπληκτικό αναλογικά με τις επιδόσεις του κινητού και της οθόνης) , παρά πολύ ρευστό και γρήγορο ui με αρκετά καλή κάμερα. Το μόνο που με έχει ψιλό Χάλασει είναι το παραπάνω γεγονός καθώς ποτέ ευτυχώς στα προηγούμενα μου amoled κινητά (Huawei, oneplus, Samsung) δεν μου είχε τύχει (αν και εκεί ήταν γενικά γνωστό θέμα με τις amoled)

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Edited by sniper20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!

Αγορά απο κότσοβολο με 12.2.4.0 σταθερή, έχει κάποιος πρόβλημα με την φόρτιση ;

Οταν μπέι σε standby η οθόνη πολλές φορές δεν φορτίζει , σκέφτομαι αν είναι κάποια επιλογή ενέργειας, bug της τελευταίας rom ή αν πρέπει να το στείλω στην Infoquest , εχει κάποιος άλλος θέμα ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα!

 

Αγορά απο κότσοβολο με 12.2.4.0 σταθερή, έχει κάποιος πρόβλημα με την φόρτιση ;

 

Οταν μπέι σε standby η οθόνη πολλές φορές δεν φορτίζει , σκέφτομαι αν είναι κάποια επιλογή ενέργειας, bug της τελευταίας rom ή αν πρέπει να το στείλω στην Infoquest , εχει κάποιος άλλος θέμα ;

Τι εννοεις? Δεν φορτιζει με σβηστη οθονη?

Χτες το βραδυ που το φορτιζα, φορτιζε 3 ωρες κανονικα κλειδωμένο χωρις always on display

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά φορτίζει σε εμένα. Πέραν του θέματος που έχω αναφέρει παραπάνω με την οθόνη, δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα άλλο πρόβλημα.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...