Jump to content

Huawei P40


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τη Δευτέρα λέω να το τολμήσω και ότι βρέξει ας κατεβάσει (εννοώ σε ότι έχει να κάνει με gms).

Αφενός μου αρέσει πολύ η Huawei, αφετέρου είναι εκπληκτικό το Ρ40 και δεδομένου ότι τα αξιοπρεπή ανθρώπινα κινητά των 6" είναι πλέον δυσεύρετα, δε βλέπω προς τα που αλλού θα μπορούσα να κινηθώ.

Καλού κακού βέβαια κρατάω το λατρεμένο Ρ30 σε περίπτωση που δεν ευδοκιμήσει η συμβίωση με το Ρ40.

Να ρωτήσω κάτι επί τη ευκαιρία;

Τα Ρ40 είναι 5G, σωστά; Εννοώ δεν είναι όπως στη Samsung που βγάζει το ίδιο μοντέλο με και χωρίς 5G.

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα χωρίς gms, από πολλές απόψεις.

Η άποψή μου βέβαια, στο τέλος εσύ αποφασίζεις, εγώ χαίρομαι το p smart μου που δεν του λείπει τίποτε και όλα μια χαρά.

Όλες οι εφαρμογές σχεδόν μπορούν να μπουν, για τις ελάχιστες που δεν μπορούν υπάρχουν εναλλακτικες, η διαχείριση της μπαταρίας χωρίς gms είναι φανταστική, τι άλλο να πω.

Ήμουν κι εγώ διστακτικός στην αρχή, αλλά τα πράγματα είναι πολύ πολύ εύκολα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι για αυτά που διαβάζω.

Ελπίζω και στην πράξη να μην το μετανιώσω.

Θεωρώ τις 6" ιδανικές για κινητό και ειλικρινά πιστεύω ότι το Ρ40 αποτελεί την ιδανική πρόταση. Τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Επαναφορά των συνομιλιών Viber, μπορώ να κάνω χωρίς να εγκαταστήσω gsm ή είναι απαραίτητη προυπόθεση;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν, έχοντας αφιερώσει κάμποση ώρα στο νέο μου Ρ40, μπορώ να πω ότι κακώς το ανέβαλα τόσο καιρό.

Να διευκρινίσω βέβαια ότι τυχαίνει το mail μου να το έχω στη yahoo, συνεπώς δε μου στοίχισε καθόλου η απουσία του gmail. Το είχα δημιουργήσει μόνο και μόνο για τις επαφές και για το playstore.

Από κει και πέρα οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή κι αν θέλησα, την εγκατέστησα μέσω του apkure. Και μιλάμε για πολλές εφαρμογές, όχι αστεία.

Tapatalk, fb, messenger, insta, chrono24, skroutz, opapp, ebay, efood, dominos κι ένα σκασμό άλλες που είναι δύσκολο να τις απαριθμήσω όλες.

Σε όσους το σκέφτεστε λοιπόν αλλά θεωρείτε ότι θα αντιμετωπίσετε πρόβλημα λόγω απουσίας gms, θα σας έλεγα να ξανασκεφτείτε.

Είμαι σίγουρος ότι με το που το πιάσετε στα χέρια σας, θα αναθεωρήσετε.

Τα μόνα προβλήματα που αντιμετώπισα, είναι ότι δεν κατάφερα να επαναφέρω τις συνομιλίες που είχα στο viber και ότι δε μου έρχεται ειδοποίηση όταν λαμβάνω mail στο yahoo.

Που θα πάει όμως, θα το ρυθμίσουμε κι αυτό.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο Jim. Με το bluemail συνδέεσαι με gmail και είσαι κομπλέ. Viber ούτε εγώ επανέφερα συνομιλίες δε μου έλλειψαν να πω την αλήθεια:rolleyes:

 

Για όποιον θέλει να το πάει ένα βήμα παραπέρα υπάρχει και το ourplay εγκαθιστά οτι παιχνίδι και εφαρμογή του αρέσει αλλά είναι στα κινέζικα.Εμένα μου πήρε 10 λεπτά να το καταλάβω.

Το P40 είναι ένα απο τα ελάχιστα κινητά στην αγορά που βγάζει άψογες φώτο και ιδιαίτερα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Ο μόνος λόγος που το αγόρασα να πω την αλήθεια.

Αν έχει ένα ψεγάδι είναι το μονοφωνικό του ηχείο ρε τσιφούτηδες εκεί στη huawei:p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ. Να είσαι καλά.

Είναι όντως εξαιρετικό κινητό και ειδικά για εμενα που δε θέλω κάτι μεγαλύτερο από 6".

Τα αξιοπρεπή κινητά σε λογικό μέγεθος, είναι πλέον απειροελάχιστα.

Το Ρ40 είναι ένα από αυτά.

Θενκς για το bluemail. Θα το τεσταρω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι που να αντικαθιστά το youtube υπάρχει;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους εδώ!

Ένα πρόβλημα που με απασχολεί και δεν τολμάω να πάω σε huawei, είναι οι επαφές μου, που είναι όλες αποθηκευμένες στο λογαριασμό μου Google. Πως αντιμετωπίζεται αυτό το θέμα; Δηλαδή πως θα τις επαναφέρω στο huawei και στο εξής που θα αποθηκεύω τις καινούργιες επαφές, από εδώ και πέρα;

 

Επίσης εφαρμογές όπως myVodafone, myQ, winbank, υπάρχουν;

Και ένα τελευταίο. Σε όσες εφαρμογές έχω χρησιμοποιήσει σαν κωδικό εισόδου το gmail μου, θα έχουν κάποιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ!

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Με τις επαφές δε θα εχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.

Εγώ έκανα το εξής.

Πριν δώσω το Ρ30 που είχα, μπήκα στις επαφές, έκανα επιλογή όλων και τις έστειλα στο mail μου στο yahoo ως αρχείο vcard.

Οταν πήρα στα χέρια μου το Ρ40, μπήκα στο mail μου, έκανα λήψη αυτού αρχείου και αυτό ήταν όλο. Έτσι έχω όλες μου τις επαφές ατόφιες χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Σε ότι αφορά το δεύτερο ερώτημά σου, σε εμένα δουλεύουν μια χαρά what's up, eurobank app κι άλλα τέτοια.

Υποθέτω λοιπόν ότι δε θα έχεις πρόβλημα σε αυτά που ανέφερες.

 

Στο τρίτο ερώτημα, δεν ξέρω να σου απαντήσω.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά το dual space, ξέρει κανείς αν κάνει δουλειά;

Εννοώ είναι απλά και μόνο για να κατεβάζεις κάποιες εφαρμογές σε ένα εικονικό περιβάλλον ή μπορεί να τις κάνει update κιόλας;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, πολύ καλή επιλογή jimteo.

Όπως είχα γράψει κι εγώ και το επιβεβαιωνουν και άλλα μέλη, η απουσία Google mobile services δεν αποτελεί κανένα απολύτως σοβαρό πρόβλημα, το αντίθετο μάλιστα.

Κάνει το κινητό να είναι πιο σβέλτο και να ανταποκρίνεται καλύτερα η μπαταρία.

Θα συμφωνήσω με τον φίλο προηγουμένως που ανέφερε το Blue mail, είναι μία άριστη εφαρμογή την οποία δουλεύω και εγώ και ειδοποιήσεις έρχονται όλες κανονικά.

Οι επαφές με την vCard που προαναφέρθηκε επίσης και μέσω bluetooth πηγαίνουν στο κινητό αμέσως και όλα είναι θέμα κάποιων ολιγολεπτων ρυθμίσεων.

Το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι αν διαβάσει και πιστέψει κανείς ορισμένα από τα γραφόμενα σε αυτό και σε άλλα φόρουμ, θα νομίσει ότι είναι υπόθεση μεταδιδακτορικού πυρηνικής φυσικής το να σετάρει κάποιος ένα τηλέφωνο χωρίς Google mobile services.

Στην πραγματικότητα είναι απλούστατη διαδικασία που μπορεί να την κάνει οποιοσδήποτε, έστω και αν είναι ελάχιστα εξοικειωμένος με κινητά τηλέφωνα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε.

Νιώθω πραγματικά δικαιωμένος που το τόλμησα γιατί δε σου κρύβω ότι ήμουν κι εγώ ένας από αυτούς που κατά καιρούς διάβαζαν το νήμα της Huawei και φοβόμουν με όλα αυτά που γραφοντουσαν για την έλλειψη των gms.

Παρ' όλα αυτά, θες η συμπάθεια που έχω προς την εταιρεία, θες ότι πλέον δε θέλω κινητό πάνω από 6"-6,2", με ώθησαν σε αυτή την απόφαση.

Ειλικρινά μου πήρε μερικές ώρες για να το στήσω και πλέον είναι εξίσου λειτουργικό με το Ρ30 που είχα. Δε μου λείπει τίποτα, παρά μόνο μερικά ανούσια πράγματα.

Δε σου κρύβω δε, ότι αρχίζω να γουστάρω που δεν κρεμομαι από τα γκογκοφια της google πια, που ξεκίνησα να χρησιμοποιώ opera και πολλά άλλα.

Για να μην παρεξηγηθω, δεν προσπαθώ να ευλογήσω τα γένια μου, ούτε να δικαιολογήσω την αγορα που έκανα.

Αν ήταν φολα το κινητό, θα το έλεγα.

Δε θα έπαιρνα κι άλλους στο λαιμό μου.

Δεν έχω τέτοια κολλήματα.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά, κόλλημα δεν έχουμε. Την αλήθεια λέμε και το διαπιστωνουμε στην πράξη.

Εγώ επέλεξα για μια ακόμη φορά Huawei και νιώθω εξαιρετικά.

Μηδενικά bugs, τακτικές ενημερώσεις, φοβερό hardware, τι άλλο θέλουμε δηλαδή.

Περιμένω να βγει και το αβαταρ του P smart 2021, να κάνω την αλλαγή.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάνεις αν μπορούμε να παρεμβουμε στο συρτάρι εφαρμογών;

Εννοω να αλλάξουμε το χρώμα, να βγάλουμε από την πάνω σειρά τις προτάσεις με τις πιο συχνές εφαρμογές κτλ.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάνεις αν μπορούμε να παρεμβουμε στο συρτάρι εφαρμογών;

Εννοω να αλλάξουμε το χρώμα, να βγάλουμε από την πάνω σειρά τις προτάσεις με τις πιο συχνές εφαρμογές κτλ.

Αυτό δεν νομίζω ότι γίνεται, εκτός αν βάλεις άλλον launcher.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι κάθε φορά που απενεργοποιω ή κάνω επανεκκίνηση στο κινητό, η φωτεινότητα της οθόνης γυρίζει στο αυτόματο.

Έχει προσέξει κανείς κάτι αντίστοιχο;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανείς να ενεργοποιήσει ανέπαφες συναλλαγές από την συσκευή? Εγώ και με ενεργοποιημένα τα gms δεν έχω βρει τρόπο...

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι κάθε φορά που απενεργοποιω ή κάνω επανεκκίνηση στο κινητό, η φωτεινότητα της οθόνης γυρίζει στο αυτόματο.

Έχει προσέξει κανείς κάτι αντίστοιχο;

 

Ναι και σε μένα το κάνει. Απλα με ενα κλικ επαναφερεις τη ρύθμιση δε νομιζω πως αξιζει να το πουμε bug.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σίγουρα. Δεν το χρεώνω ως bug.

Απλά ήθελα να ξέρω αν το κάνει μόνο σε εμένα ή είναι γενικό το φαινόμενο.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ψάξιμο, να ενημερώσω για όλους τους πικραμένους (!) ότι ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ οι εφαρμογές τρέχουν κανονικότατα μέσω gspace. Και από όλες τις τράπεζες οι εφαρμογές μέσω gspace υποστηρίζουν κανονικά τις ανέπαφες συναλλαγές.

..τα σκεπάσματα είναι κρύα

κοιταζόμαστε βουβά

ό,τι απέμεινε απ' την ευτυχία

ξεψυχάει στα σκοτεινά..

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς ότι κάποιες φορές εμφανίζεται ένα μήνυμα στο κάτω μέρος της οθόνης που γράφει "onMessagereceived"; Έτσι όπως το γράφω. Μια λέξη.

Εμένα μου το κάνει συχνά πυκνά.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ ψάξιμο, να ενημερώσω για όλους τους πικραμένους (!) ότι ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ οι εφαρμογές τρέχουν κανονικότατα μέσω gspace. Και από όλες τις τράπεζες οι εφαρμογές μέσω gspace υποστηρίζουν κανονικά τις ανέπαφες συναλλαγές.

Αν και με το app της eurobank δεν είχα ποτέ θέμα, καλά κάνεις και το αναφέρεις.

Να υποθέσω ότι το gspace είναι κάτι ανάλογο με το dual space;

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς ότι κάποιες φορές εμφανίζεται ένα μήνυμα στο κάτω μέρος της οθόνης που γράφει "onMessagereceived"; Έτσι όπως το γράφω. Μια λέξη.

Εμένα μου το κάνει συχνά πυκνά.

Κι εμένα το κάνει, την ώρα που λαμβάνει κάποιο μήνυμα ή mail.

Είναι φυσιολογικό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να πάρω το κιν ξέρει κανείς αν δουλεύουν το whats up cosmote και το winbank Πειραιώς χωρίς προβλήματα ;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P40

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...