Jump to content

Coronavirus COVID-19


ggazas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειδα σε εκπομπη του ΣΚΑΪ οτι σε Γερμανια και Αυστρια ηδη εχουν αρχισει να συζητουν περι της σταδιακης χαλαρωσης των μετρων και προγραμματιζεται να αρχισει να γινεται απο μεσα-τελη Απριλιου
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εδώ ξεκίνησαν να συζητούν στην Αγγλία, που σήμερα είχαν νέο "ρεκόρ" σε θανάτους.

Το "πρόβλημα", και αυτό σε εισαγωγικά, είναι ότι ευτυχώς για την ασθένεια η Ελλάδα πήρε πολύ νωρίς τα μέτρα, σχεδόν μαζί με την Ιταλία.

Το δυστυχώς πάει στην οικονομία, που δεν μπορεί να μείνει σβηστή πόσο πολύ καιρό.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα σούπερ.πηγινω πολύ αραιά τώρα εννοείται.ειδα πολύ κόσμο πεζούς.απο όταν άρχισε ολη αυτή η κατάσταση σήμερα είδα τον ποιο πολύ κόσμο.σαν μια καθημερινη που είναι κλειστά τα μαγαζιά μπορώ να πω.στο μοσχατο αυτό.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Θα τον φάμε τον Μάιο στάνταρ.. Άλλωστε το πλάνο στήριξης είναι για 2 μήνες. Στις 27 κλείνουμε τον πρώτο.. Νωρίτερα με την καμία άσχετα τι κάνουν τα αλλά κράτη που και εκεί δεν είναι σίγουρο.

Σκέψεις υπάρχουν τα σχολεία να μην ξανανοίξουν πέραν της 3ης λυκείου τμηματικά..

Τον Μάιο θα έχουμε πάνω από 2Κ κρούσματα στην καλύτερη πως θα χαλαρώσουν τα μέτρα τρελοί είναι;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειδα σε εκπομπη του ΣΚΑΪ οτι σε Γερμανια και Αυστρια ηδη εχουν αρχισει να συζητουν περι της σταδιακης χαλαρωσης των μετρων και προγραμματιζεται να αρχισει να γινεται απο μεσα-τελη Απριλιου

 

 

Πιεζουν οι βιομηχανίες αλλα το ρισκο που θα παρουν πολύ μεγαλο.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τελη Μαιου θα εχουμε καραντινα. Απο κει και περα η χαλαρωση των μετρων θα ειναι οτι θα πηγαινεις σουπερ μαρκετ

χωρις να στειλεις μηνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Να ξεχάσουμε ξένιαστο καλοκαίρι.

Αρχές Ιουνίου γυρνάει μόνο η Γ Λυκείου. Οι υπόλοιποι Σεπτέμβριο. Το μέτρα χαλαρώνουν από Ιούνιο σε νομούς που δεν έχουν πληγεί. Προσόχτε τη λέξη χαλαρώνουν. Ούτε εμπορικά κέντρα, ούτε συναυλίες, ούτε συναθρίσεις άνω των 50 ατόμων.

Όπως φαίνεται θα πάει μακρυά η βαλίτσα. Δεν ξέρω αν αντέξει η οικονομία.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Η οικονομία δεν θα αντέξει. Απλά και ξάστερα. Δεν κινείται τίποτα, οι εταιρίες ακόμη και αυτές που τώρα κάτι κάνουν σε λίγο θα αναγκαστούν να προβούν σε μειώσεις προσωπικού.

 

Στο τέλος ακόμη και supermarket να είσαι, αν δεν έχει ο άλλος χρήμα έσοδα δεν θα χεις.

 

Δεν είμαι γιατρός αλλά η κατάσταση είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Για να μην πέσει το σύστημα υγείας κινδυνεύεις να πέσει όλο το οικονομικό σύστημα της χώρας.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ζοριστούμε λίγο η πολύ παρά να πεθάνουμε από τον ιό.. Δεν βλέπετε τι γίνετε;

Μια χαρά αντέχει η οικονομία, στις 27 Απριλίου συμπληρώνουμε μόλις ένα μήνα! Το πλάνο για lockdown επίσημα είναι για δυο μήνες. Όποτε και για Μάιο υπάρχει ενίσχυση οικονομική. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, για αυτό δεν θα βιαστούν γιατί έτσι και γίνει λάθος δεν μαζεύεται μετά με τίποτα...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι επιστημονες θεωρουν σχεδον σιγουρο οτι θα υπαρξει δευτερο κυμα του ιου Σεπτεμβρη - Οκτωβρη.

Βασικα αυτο που βλεπω ειναι οτι θα ειμαστε σε μια κατασταση καραντινας αλλοτε χαλαρη και αλλοτε πιο σφιχτη η οποια θα ληξει οταν βρεθει το εμβολιο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτο που βλεπω ειναι οτι θα ειμαστε σε μια κατασταση καραντινας αλλοτε χαλαρη και αλλοτε πιο σφιχτη η οποια θα ληξει οταν βρεθει το εμβολιο.

 

Συμφωνώ και εγώ με αυτό και καραντίνα δηλαδή να μην είναι με επίσημους όρους, θα υπάρχει επαγρύπνηση και στην Ελλάδα και παντού.

Όσο για το αν η οικονομία αντέχει, αφού πρώτα πω ότι συμφωνώ με την άποψη ότι πρέπει να ζοριστούμε και ότι η υγεία είναι πάνω απ' όλα, έχω ισχυρές αμφιβολίες... Ειδικά όταν μιλάμε Ελλάδα... Οικονομική ενίσχυση υπάρχει, αλλά μην κοροϊδευόμαστε είναι πολύ μικρή και ίσα για τα απαραίτητα... Όλα ρόδινα δεν είναι σίγουρα και αυτό φυσικά δεν αφορά μόνο την Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΗΕ προειδοποίησε για απίστευτη οικονομική κρίση, πείνα, φτώχεια κλπ...

Ερευνητές στη Σουηδία είπαν ότι οι νεκροί από την οικονομική κρίση θα είναι περισσότεροι από τον ιό...

Στην Ιταλία ο κόσμος αρχίζει κ αντιδρά πλέον γιατί δεν έχουν λεφτά να φάνε...

 

Αλλά εμείς εδώ στην Ελλάδα που είμαστε απλες λέμε αντέχουμε 3-4 μήνες μέσα... Μάλλον εσείς που τα λέτε κ θέλετε να κρατήσει πολύ κιόλας η καραντίνα, βγάζετε 3-4κ το μήνα κ έχετε καβατζα από πίσω 100κ+ δεν εξηγείται αλλιώς... αν υπάρχει πλάνο οικονομικής βοήθειας κ για τον Μάιο, δεν το ξέρω, φαντάζομαι όμως ότι όσα δώσει το κράτος τώρα, θα θέλει να τα πάρει πίσω κάποια στιγμή άρα στο μέλλον έρχεται λιτότητα, περικοπές, σκατό παξιμάδι κ τα συναφή! Αλλά ας μείνουμε μέχρι Σεπτέμβριο μέσα!

 

Σε 2-3 μήνες, θα υπάρξει πρόβλημα όχι μόνο οικονομικό, αλλά κ ψυχολογικό, κ υγείας από τη μη έκθεση στη φύση/άσκηση, κ αποθεματικό σε διάφορα προϊόντα από προφυλακτικά (με ότι αυτό συνεπάγεται) μέχρι υλικά πρώτης ανάγκης! Αλλά ας μείνουμε μέσα όσο χρειαστεί! Ας μείνουμε μέχρι φθινόπωρο! Κ ακόμα παραπέρα!

 

Το ζήτημα σε λίγο θα είναι: Χ νεκροί από ιό ή Χεπι2 νεκροί σε βάθος 5ετιας από φτώχεια, πείνα, αυτοκτονίες, κλπ κλπ?!

 

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ τα μέτρα θα χαλαρωνουν μετά την Πρωτομαγιά. Δηλαδή (για αρχή) δεν θα χρειάζεται μήνυμα ή υπεύθυνη δήλωση να βγεις από το σπίτι.

Επίσης θεωρώ θα φορτώσουν μάσκες τα φαρμακεία και θα γίνει αναγκαστική η χρήση της αλλιώς πρόστιμο. Και έπειτα θα ανοιγουν καταστήματα αργά αργά γιατί δεν γίνεται αλλιώς, με περιορισμούς. Πχ συγκεκριμένες αποστάσεις τραπεζιων σε καφέ / εστιατόρια, το ίδιο και σε παραλίες ή όπου αλλού μαζευεται κόσμος.

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση. Δεν γίνεται να κλειστουμε όλοι μέσα για διάστημα μεγαλύτερο του ενός μήνα ούτε να σταματήσουν τα πάντα για πάντα. Επίσης μεγάλο ερώτημα τι θα γίνει με τα σύνορα. Δεν υπάρχει περίπτωση με άνοιγμα συνόρων να μην περιφερονται κρούσματα, αλλά είναι ακόμα ένα κομμάτι το οποίο δεν γίνεται να κλείσεις για πάντα.

Βρίσκομαι Γερμανία και τουλάχιστον να βγεις μια βόλτα όπου θέλεις χωρίς να δώσεις αναφορά είναι αυτονόητο. Βέβαια παντού κάνει ελέγχους η αστυνομία και παρατηρήσεις εφόσον είσαι πάνω από 2-3 άτομα και δεν είσαι οικογένεια.

Το πως θα συνεχίσει παρακάτω η κατάσταση κανείς δεν ξέρει. Διάβασα πως όλα τα εμβόλια για προηγουμενους covid δεν έδιναν σταθερή ανοσια. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση και εμβόλιο να βγει να δίνει ανοσια από μηδέν έως 2-3 μήνες. Θα δείξει.

Ελπίζουμε τουλάχιστον σε φάρμακο που θα μειωνει πολύ τις επιπτώσεις του ιού, να γυρίσουμε σε κάποια κανονικοτητα, για να μην έχουμε τα ίδια φθινόπωρο, και τότε είναι που τα μνημόνια από το 2010 μέχρι τώρα θα μας φαίνονται σχολική εκδρομή...

Το μεγάλο συν, η Ελλάδα έχει δείξει προς τα έξω πως είναι χώρα εμπιστοσύνης με την γρήγορη αντίδραση της και αυτό θεωρώ θα βγει σε καλό στο μέλλον.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ τα μέτρα θα χαλαρωνουν μετά την Πρωτομαγιά. Δηλαδή (για αρχή) δεν θα χρειάζεται μήνυμα ή υπεύθυνη δήλωση να βγεις από το σπίτι.

Επίσης θεωρώ θα φορτώσουν μάσκες τα φαρμακεία και θα γίνει αναγκαστική η χρήση της αλλιώς πρόστιμο. Και έπειτα θα ανοιγουν καταστήματα αργά αργά γιατί δεν γίνεται αλλιώς, με περιορισμούς. Πχ συγκεκριμένες αποστάσεις τραπεζιων σε καφέ / εστιατόρια, το ίδιο και σε παραλίες ή όπου αλλού μαζευεται κόσμος.

Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση. Δεν γίνεται να κλειστουμε όλοι μέσα για διάστημα μεγαλύτερο του ενός μήνα ούτε να σταματήσουν τα πάντα για πάντα. Επίσης μεγάλο ερώτημα τι θα γίνει με τα σύνορα. Δεν υπάρχει περίπτωση με άνοιγμα συνόρων να μην περιφερονται κρούσματα, αλλά είναι ακόμα ένα κομμάτι το οποίο δεν γίνεται να κλείσεις για πάντα.

Βρίσκομαι Γερμανία και τουλάχιστον να βγεις μια βόλτα όπου θέλεις χωρίς να δώσεις αναφορά είναι αυτονόητο. Βέβαια παντού κάνει ελέγχους η αστυνομία και παρατηρήσεις εφόσον είσαι πάνω από 2-3 άτομα και δεν είσαι οικογένεια.

Το πως θα συνεχίσει παρακάτω η κατάσταση κανείς δεν ξέρει. Διάβασα πως όλα τα εμβόλια για προηγουμενους covid δεν έδιναν σταθερή ανοσια. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση και εμβόλιο να βγει να δίνει ανοσια από μηδέν έως 2-3 μήνες. Θα δείξει.

Ελπίζουμε τουλάχιστον σε φάρμακο που θα μειωνει πολύ τις επιπτώσεις του ιού, να γυρίσουμε σε κάποια κανονικοτητα, για να μην έχουμε τα ίδια φθινόπωρο, και τότε είναι που τα μνημόνια από το 2010 μέχρι τώρα θα μας φαίνονται σχολική εκδρομή...

Το μεγάλο συν, η Ελλάδα έχει δείξει προς τα έξω πως είναι χώρα εμπιστοσύνης με την γρήγορη αντίδραση της και αυτό θεωρώ θα βγει σε καλό στο μέλλον.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Αυτά που λες δεν γίνονται με την καμία.. Πως θα επιλέξεις ποια μαγαζιά θα ανοίγουν και ποια όχι; Να μην είναι δίπλα δίπλα; Τα μεγάλα εμπορικά τύπου mall; Μαγαζάκι με παπούτσια και 10 άτομα μέσα η 1-2 μπαίνουν, 1-2 βγαίνουν;

Καφετέριες που μόνο εξωτερικά θα κάθονται και τραπέζι ανα τραπέζι; Και άμα είναι παρέες μεγάλες; Εστιατόρια μόνο εξωτερικός χώρος; Νυχτερινά μαγαζιά κτλ;

Καλοκαίρι ξέχασε το από άποψη τουρισμού διακοπές κτλ.. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να αφήσουν να έρθουν τουρίστες ούτε και οι ίδιοι όρεξη έχουν, να μην το αναλύσουμε παραπάνω καταλαβαίνεις..

Δεν είναι τόσο απλή η επιστροφή όσο νομίζετε. Επισης και ο κόσμος θα είναι πολύ επιφυλακτικός ακόμη και αν του πεις βγες έξω και πήγαινε ψώνισε. Θα βλέπει κόσμο μέσα και θα στρίβει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ζοριστούμε λίγο η πολύ παρά να πεθάνουμε από τον ιό.. Δεν βλέπετε τι γίνετε;

Μια χαρά αντέχει η οικονομία, στις 27 Απριλίου συμπληρώνουμε μόλις ένα μήνα! Το πλάνο για lockdown επίσημα είναι για δυο μήνες. Όποτε και για Μάιο υπάρχει ενίσχυση οικονομική. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, για αυτό δεν θα βιαστούν γιατί έτσι και γίνει λάθος δεν μαζεύεται μετά με τίποτα...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ένας μήνας για την οικονομία του καθενός είναι πολύς.

Έχει νοικια να πληρωσει, λογαριασμούς, υποχρεώσεις και ότι άλλο βγαίνει.

Δυστυχώς θα αλλάξει η ζωή αρκετών και κατά συνέπεια σχεδόν όλων μας.

 

Ένα μπουσταρισμα να δώσουμε στα τοπικά κατάστηματα θα χρειαστεί με το που χαλαρώσουν λίγο τα μέτρα. Δύσκολο βέβαια αλλά πρέπει να γίνει. Όσοι και όσο μπορούμε.

Γνωστοί γνωστών ξεκίνησαν να πεινανε. Ναι, τα έβγαζαν ίσα ίσα κάθε μήνα, τώρα δεν..... Τραγικές καταστάσεις.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ότι αντέχουμε και μέχρι το καλοκαίρι καλό θα είναι να ακολουθείται και από τεκμηρίωση. Και μένα αν συνεχίσει να λειτουργεί η εταιρία και να με πληρώνει, εφόσον αντίστοιχα την πληρώνουν οι πελάτες μας, δεν αλλάζει κάτι με πριν τον αποκλεισμό.

 

Ένας πελάτης να μην μας πληρώνει θα έχει αντίκτυπο στην εταιρεία και μετά στα μέλη της.

 

Αυτό το απλό παράδειγμα εφαρμόσετε σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο. Θέλετε να πάτε στα καταστήματα; Πώς θα πληρώνουν κόσμο χωρίς να δουλεύουν; Πώς θα πληρώσουν προμηθευτές για τις παραγγελίες που είχαν γίνει; Οι διαχειριστές των χωρών που ζούσαν από το ενοίκιο τι θα κάνουν;

 

Ακόμη και συνταξιούχος να ήταν κάποιος αν η πραγματική οικονομία δεν πληρώνει την σύνταξή του να δω πως θα μου πείτε ότι αντέχει το πράγμα μέχρι Ιούνιο....

 

Ο μόνος που αντέχει είναι όποιος έχει άνεση οικονομική και δεν έχει ανοίγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ακουγα τον Αδωνι χτες,

καθε μηνας που ειναι ολα κλειστα,

σημαινει -3% το ΑΕΠ μας προς τα κατω!!!

Δράμα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ότι αντέχουμε και μέχρι το καλοκαίρι καλό θα είναι να ακολουθείται και από τεκμηρίωση. Και μένα αν συνεχίσει να λειτουργεί η εταιρία και να με πληρώνει, εφόσον αντίστοιχα την πληρώνουν οι πελάτες μας, δεν αλλάζει κάτι με πριν τον αποκλεισμό.

 

Ένας πελάτης να μην μας πληρώνει θα έχει αντίκτυπο στην εταιρεία και μετά στα μέλη της.

 

Αυτό το απλό παράδειγμα εφαρμόσετε σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο. Θέλετε να πάτε στα καταστήματα; Πώς θα πληρώνουν κόσμο χωρίς να δουλεύουν; Πώς θα πληρώσουν προμηθευτές για τις παραγγελίες που είχαν γίνει; Οι διαχειριστές των χωρών που ζούσαν από το ενοίκιο τι θα κάνουν;

 

Ακόμη και συνταξιούχος να ήταν κάποιος αν η πραγματική οικονομία δεν πληρώνει την σύνταξή του να δω πως θα μου πείτε ότι αντέχει το πράγμα μέχρι Ιούνιο....

 

Ο μόνος που αντέχει είναι όποιος έχει άνεση οικονομική και δεν έχει ανοίγματα.

 

Πολύ σωστά αυτά που γράφεις και συμφωνώ 100%.

 

Είμαι και εγώ στην ίδια κατηγορία, δουλεύω σε εταιρεία πληροφορικής, είμαι πάνω από μήνα (πριν την καραντίνα) σε δουλειά από το σπίτι και πληρώνομαι κανονικά, γιατί πληρώνουν οι πελάτες κλπ...

 

Όλες οι μεγάλες εταιρείες (και αυτό το λέω για να καταλάβουμε ότι επ' αόριστον ή μακριά δε μπορεί να πάει) φαντάζομαι έχουν εγγυήσεις να μπορούν να λειτουργήσουν και να ανταπεξέλθουν για κάποιον καιρό... Όσο μεγαλύτερο είναι το διάστημα όμως, τόσο δυσκολότερο γίνεται...

 

Ακόμα και για τους συνταξιούχους που λες, φυσικά είναι σημαντικότατο να παίρνουν τη σύνταξή τους ΚΑΝΟΝΙΚΑ, αφενός γιατί οι πολλοί τα λεφτά που παίρνουν τα ρίχνουν στην αγορά, αφετέρου γιατί πολλοί συντηρούν άλλους που είτε τώρα, είτε πριν έμειναν χωρίς δουλειά, ζορίζονται κλπ κλπ...

 

Κοινώς μιλάμε για ντόμινο με απρόβλεπτες συνέπειες....

 

Όσον αφορά το σχόλο του φίλου παραπάνω ότι η Ελλάδα προς τα έξω έχει δείξει ότι είναι χώρα εμπιστοσύνης, συγγνώμη αλλά αυτά είναι αστειότητες όταν υπάρχει ανάγκη για χρήμα και όταν μιλάμε για την Ελλάδα... Υπάρχει δεδομένο εδώ και αυτό ακριβώς είναι το συν της Ελλάδας, ότι σε αντίθεση με το παρελθόν πχ το πρόβλημα δεν αφορά μόνο εμάς, αλλά και άλλους και περισσότερο μάλιστα. Δεν ξέρω με κάποιον μαγικό τρόπο ίσως, η Ευρώπη πρέπει να δείξει αντανακλαστικά και να διατηρήσει το τρένο στις ράγες... Γιατί σε αντίθετη περίπτωση θα έχουμε απρόβλεπτες συνέπειες και σε αυτό το μέτωπο...

 

Τέλος ναι συμφωνώ και εγώ πως εν τέλει αυτός που θα αντέξει περισσότερο αν πάμε σε καραντίνα μακράς διαρκείας, θα είναι αυτός που έχει στην άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Ένα μπουσταρισμα να δώσουμε στα τοπικά κατάστηματα θα χρειαστεί με το που χαλαρώσουν λίγο τα μέτρα. Δύσκολο βέβαια αλλά πρέπει να γίνει. Όσοι και όσο μπορούμε.

Γνωστοί γνωστών ξεκίνησαν να πεινανε. Ναι, τα έβγαζαν ίσα ίσα κάθε μήνα, τώρα δεν..... Τραγικές καταστάσεις.

 

Kαι αυτό πολύ σωστό... Μπράβο φίλε έτσι είναι... Και στην επαρχία που είμαστε όλοι γνωστοί, αλλά το ίδιο αφορά και τις συνοικίες της Αθήνας...

Link to comment
Share on other sites

Γερμανία: Πάνω από 2.000 οι νεκροί του κορονοϊού - 108.000 τα κρούσματα

 

Αυτή είναι η τρίτη συνεχόμενη ημέρα ανόδου τόσο των θανάτων εξαιτίας της COVID-19, όσο και των κρουσμάτων μόλυνσης

Ο αριθμός των θυμάτων εξαιτίας της πανδημίας του κορονοϊού αυξήθηκε μέσα σε 24 ώρες κατά 246 στη Γερμανία για να φθάσει τους 2.107, ενώ επιβεβαιώθηκαν άλλα 4.974 κρούσματα μόλυνσης, αυξάνοντας το σύνολο στα 108.202, σύμφωνα με δεδομένα που συγκεντρώνει και δημοσιοποιεί στον ειδικό ιστότοπο που έχει δημιουργήσει το Robert Koch-Institut.

 

Όπως αναφέρει το ΑΠΕ - ΜΠΕ, αυτή είναι η τρίτη συνεχόμενη ημέρα ανόδου τόσο των θανάτων εξαιτίας της COVID-19, όσο και των κρουσμάτων μόλυνσης από τον SARS-CoV-2, έπειτα από τέσσερις συναπτές ημέρες μείωσης, όπως δείχνουν τα στοιχεία του Ινστιτούτου Ρόμπερτ Κοχ, το οποίο είναι ειδικευμένο στην αντιμετώπιση των μολυσματικών ασθενειών.

https://www.ethnos.gr/kosmos/99026_germania-pano-apo-2000-oi-nekroi-toy-koronoioy-108000-ta-kroysmata

Για ολους αυτους που διαδιδουν τα fake news οτι η Γερμανια σε δυο εβδομαδες θα χαλαρωσει τα μετρα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΟΗΕ προειδοποίησε για απίστευτη οικονομική κρίση, πείνα, φτώχεια κλπ...

Ερευνητές στη Σουηδία είπαν ότι οι νεκροί από την οικονομική κρίση θα είναι περισσότεροι από τον ιό...

Στην Ιταλία ο κόσμος αρχίζει κ αντιδρά πλέον γιατί δεν έχουν λεφτά να φάνε...

 

Αλλά εμείς εδώ στην Ελλάδα που είμαστε απλες λέμε αντέχουμε 3-4 μήνες μέσα... Μάλλον εσείς που τα λέτε κ θέλετε να κρατήσει πολύ κιόλας η καραντίνα, βγάζετε 3-4κ το μήνα κ έχετε καβατζα από πίσω 100κ+ δεν εξηγείται αλλιώς... αν υπάρχει πλάνο οικονομικής βοήθειας κ για τον Μάιο, δεν το ξέρω, φαντάζομαι όμως ότι όσα δώσει το κράτος τώρα, θα θέλει να τα πάρει πίσω κάποια στιγμή άρα στο μέλλον έρχεται λιτότητα, περικοπές, σκατό παξιμάδι κ τα συναφή! Αλλά ας μείνουμε μέχρι Σεπτέμβριο μέσα!

 

Σε 2-3 μήνες, θα υπάρξει πρόβλημα όχι μόνο οικονομικό, αλλά κ ψυχολογικό, κ υγείας από τη μη έκθεση στη φύση/άσκηση, κ αποθεματικό σε διάφορα προϊόντα από προφυλακτικά (με ότι αυτό συνεπάγεται) μέχρι υλικά πρώτης ανάγκης! Αλλά ας μείνουμε μέσα όσο χρειαστεί! Ας μείνουμε μέχρι φθινόπωρο! Κ ακόμα παραπέρα!

 

Το ζήτημα σε λίγο θα είναι: Χ νεκροί από ιό ή Χεπι2 νεκροί σε βάθος 5ετιας από φτώχεια, πείνα, αυτοκτονίες, κλπ κλπ?!

 

 

Στάλθηκε από το BLN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τα σχολια σου ειναι εκτος τοπου και χρονου. Εχεις συναισθηση του τι γραφεις?

Ειναι η οικονομια πιο πανω απο τις ανθρωπινες ζωες ???

καλυτερα σε καραντινα...παρα σε ΜΕΘ !!!

Link to comment
Share on other sites

Για ολους αυτους που διαδιδουν τα fake news οτι η Γερμανια σε δυο εβδομαδες θα χαλαρωσει τα μετρα.

 

Δε νομίζω να διέδωσε κανείς fake news, υπάρχει πληθώρα ειδήσεων στο ίντερνετ με δηλώσεις Γερμανών σχετικά με το θέμα... Ότι μπορεί να υπάρχει αύξηση τις τελευταίες μέρες και τελικά να μην υπάρξει χαλάρωση είναι άλλο θέμα...

Σε κάθε περίπτωση πάντως, δεν έχουμε να κάνουμε με αναπαραγωγή fake news...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να είστε όλοι καλά..Επειδή αναφέρθηκα σε πλάνο στήριξης θα ήθελα να το τεκμηριώσω όχι να νομίζετε ότι αναφέρω απλά την άποψη μου η την γνώμη μου

 

http://www.sport-fm.gr/article/epikairotita/petsas-an-xreiastei-ta-metra-stiriksis-tha-epaktathoun-kai-maio-kai-Iounio/4052271

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kαι αυτό πολύ σωστό... Μπράβο φίλε έτσι είναι... Και στην επαρχία που είμαστε όλοι γνωστοί, αλλά το ίδιο αφορά και τις συνοικίες της Αθήνας...

Σε όσους το λέω να το κάνουν αν μπορούν με περνάνε για τρελό. Άκουσα την εξής ατάκα και κόντεψα να αυτοκτονήσω "τι λες ρε που θα δώσω λεφτά στα δικά μας μαγαζιά, ας πάνε να ψοφησουμε δε με νοιάζει". Το άτομο που το είπε αυριο μεθαύριο ίσως παρακαλαει αυτους να του δωαουν ένα πιάτο φαι ή ρούχα (περιμένει τα 800€ και νομίζει θα σωθεί μια για πάντα)

 

 

Πώς και πώς περιμένω να ανοίξουν και θα στηρίξω όσους μπορώ και όσο μπορω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να είστε όλοι καλά..Επειδή αναφέρθηκα σε πλάνο στήριξης θα ήθελα να το τεκμηριώσω όχι να νομίζετε ότι αναφέρω απλά την άποψη μου η την γνώμη μου

 

http://www.sport-fm.gr/article/epikairotita/petsas-an-xreiastei-ta-metra-stiriksis-tha-epaktathoun-kai-maio-kai-Iounio/4052271

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Kαι εσύ να σαι καλά φίλε. :) Εγώ προσωπικά εννοούσα ότι και να συνεχιστούν αυτές οι "ελαφρύνσεις" και το επίδομα, είναι σταγόνα στον ωκεανό... Για λίγο καιρό αρκούν να επιβιώσεις, αλλά δεν πάμε μακριά έτσι...

 

Σε όσους το λέω να το κάνουν αν μπορούν με περνάνε για τρελό. Άκουσα την εξής ατάκα και κόντεψα να αυτοκτονήσω "τι λες ρε που θα δώσω λεφτά στα δικά μας μαγαζιά, ας πάνε να ψοφησουμε δε με νοιάζει". Το άτομο που το είπε αυριο μεθαύριο ίσως παρακαλαει αυτους να του δωαουν ένα πιάτο φαι ή ρούχα (περιμένει τα 800€ και νομίζει θα σωθεί μια για πάντα)

 

 

Πώς και πώς περιμένω να ανοίξουν και θα στηρίξω όσους μπορώ και όσο μπορω

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλά θα κάνεις, και εγώ όσο μπορώ το κάνω από πάντα αυτό... Ειδικά όταν γυρίζω σπίτι μου στην επαρχία σε γιορτές κλπ... Με τη σκέψη και μόνο ότι και λίγο πιο ακριβό να είναι κάτι, βοηθάμε κάποιον να ζήσει και αυτός...

Προς Θεού δεν εννοώ να μας πιάνουν και κότσους, αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...