Jump to content

Samsung Galaxy S20+


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτήσω με τη σειρά μου. Έχει μεγάλη διαφορά σε καθημερινή χρήση σε σχέση με έναν snapdragon; στο θεμα θερμοκρασίας και αυτονομιας πως τα πάει συγκριτικά; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

20 ώρες πριν, GMF80 said:

Καλοριζικο. Αν δεν εχεις το κολλημα οτι ο Snap ειναι καλυτερος του Exynos θα το ευχαριστηθεις. 18 μηνες εγω δεν εχω παραπονο.. .

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Να σαι καλά. Κανένα θέμα μέχρι τώρα. Το κινητό είναι κομπλέ και ο Exynos τίμιος.

Ανεβάζει λίγο παραπάνω θερμοκρασία σε σχέση με τον λίγο υποδεέστερο Kirin 980 λειτουργούσα πρόσφατα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι η μπαταρία. Αλλά επειδή ήταν αρκετό καιρό σε κουτί, θα περιμένω να κάνει μερικούς γεμάτους κύκλους φόρτισης για να βγάλω συμπέρασμα.

Κατά τα λοιπά, είναι σφαίρα η συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω με τη σειρά μου. Έχει μεγάλη διαφορά σε καθημερινή χρήση σε σχέση με έναν snapdragon; στο θεμα θερμοκρασίας και αυτονομιας πως τα πάει συγκριτικά; 
Προσωπικα δεν μου ζεσταθηκε παραπανω απο το φυσιολογικο. Αλλα δεν παιζω παιχνιδια. Οσοι ειχαν θεμα ηταν στους 1ους μηνες της συσκευης κυριως στα 120 HZ
Μπαταρια μου βγαζει 7ωρο SOT στα 120HZ και το εχω ηδη 18 μηνες.


@pratinas Περιμενε λιγους κυκλους φορτισης, να μαθει και τα μοτιβα χρησης και θα στρωσει.

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

κατοχος του s20+ απο την πρωτη μερα που βγηκε...το τελευταιο 6μηνο εχω μεγαλο προβλημα με την μπαταρια...το μεσημερι(4η ωρα) που γυρναω εχω 40% και πολλες φορες 30% μπαταρία απο τς 8 το πρωι...συνδεδεμένο μονο το ρολοι(garmin) και χρηση κυριως wifi...εχθες ολη την μερα ειχα 4 ωρες οθονη και το φορτισα το μεσημερι γιατι ειχε φτασει στο 35%...καθολου ευχαριστημένος απο την μπαταρια του...ισως να θέλει αλλαγη;να τρωει τοση μπαταρια το bluetooth;εχω κανει εκκαθαριση μνημης cache αλλα και παλι τιποτα..

 

επισης η vodafone δεν εχει volte;γιατι το vowifi τους οποτε θελει ερχεται σε σχεση με την cosmote που ειχα πριν λιγες μερες...

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι θεμα χρησης και τροπου φορτισης.
Εγω οτι δεν χρησιμοποιω το ξυλωνω.
Επισης φορτιζω 9 στις 10 με κανονικη φορτιση και συνηθως απο 15% μεχρι 85%. Πληρη φορτιση 2-3 φορες το μηνα.
Η μπαταρια ειναι οπως την 1η μερα και καλυτερη.
Οι περισσοτεροι εχουν θεματα με τις μπαταριες των κινητων και θεωρουν δεδομενο οτι πρεπει να ειναι σουπερ χωρις καμια παρεμβαση.
Εγω παντα αφιερωνω χρονο για να ρυθμισω τα κινητα βαση χρησης μου και ποτε δεν ειχα θεμα με την μπαταρια.


Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, GMF80 said:

Ολα ειναι θεμα χρησης και τροπου φορτισης.
Εγω οτι δεν χρησιμοποιω το ξυλωνω.
Επισης φορτιζω 9 στις 10 με κανονικη φορτιση και συνηθως απο 15% μεχρι 85%. Πληρη φορτιση 2-3 φορες το μηνα.
Η μπαταρια ειναι οπως την 1η μερα και καλυτερη.
Οι περισσοτεροι εχουν θεματα με τις μπαταριες των κινητων και θεωρουν δεδομενο οτι πρεπει να ειναι σουπερ χωρις καμια παρεμβαση.
Εγω παντα αφιερωνω χρονο για να ρυθμισω τα κινητα βαση χρησης μου και ποτε δεν ειχα θεμα με την μπαταρια.


Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

εχω ασχοληθει με το να βγαλω πραγματα που δεν χρειαζομαι...ενα απο τα πραγματα που δεν ξερω αν καταναλωνει μπαταρια ειναι εκεινο το mod s20 refresh rate που ειχε βγει για 96hz(αν το θυμαται κανεις) στην οθονη αντι για 60 ή 120...

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντα κοιτουσα τι καταναλωνει μπαταρια και εψαχνα την λιγοτερο ενεργοβορα εφαρμογη. Πχ instagram καταναλωνει πολυ λιγοτερο να το βλεπεις μεσω browser. Οταν ειναι να ανεβασω μια φωτο χρησιμοποιω την εφαρμογη, οταν ειναι να χαζεψω μεσω browser.

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και η πληρης αδρανεια.Εγω πχ.εχω fb-mes φουλ και το insta πληρη αδρανεια δεν καταναλωνει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Και αυτο εχω κανει. Γενικως παντα τα πειραζω οσο δεν παει. Ξεκινησα να το ψαχνω παραπανω απο τοτε που αρχισες το θεμα με το S9....👍

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, s_wind said:

Υπαρχει και η πληρης αδρανεια.Εγω πχ.εχω fb-mes φουλ και το insta πληρη αδρανεια δεν καταναλωνει καθολου.

πραγματικα αυτο με την πληρη αδρανεια δεν καταλαβα πως δουλευει...τα λεει λιγο μπερδεμενα μεσα...ειδοποιησεις σου ερχονται;;;γιατι χρησιμοποιω αρκετα messenger λογω δουλειας...

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Πληρη αδρανεια εχω σχεδον ολες τις εφαρμογες εκτος viber και what's up.

Λογικα δεν ερχονται ειδοποιησεις σε οσες ειναι σε πληρη αδρανεια.

Link to comment
Share on other sites

Στην πληρη αδρανεια δουλευει μια εφαρμογη μονο οταν την τρεχεις , οταν την κλεινεις ειναι σαν να μην υπαρχει εγκατεστημενη.Δεν θα σου ερθει καμια ειδοποιηση, μηνυμα κτλ. Εκει πχ εβαλα το insta η το shazam που τρεχει χωρις να παρεις χαμπαρι οποτε θελει αυτο στο παρασκηνιο.Εννοειται οτι καποιος που θελει μια εφαρμογη να τον ειδοποιει δεν το βαζει.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά μετά από 18 μήνες το πήγα στην smartec στο Χαϊδάρι για αλλαγή μπαταρίας. Μου κόστισε 22.30€. επίσης μου άλλαξαν στο πλαίσιο της εγγύησης πλακέτα γιατί ήθελε αλλαγή μου είπαν, όπως επίσης και την θύρα φόρτισης type c. Όλα αυτά μέσα σε 2 ώρες. Το πήρα και έφυγα. Πραγματικά ένας από τους λόγους που αγοράζω Samsung, το υποδειγματικό τους service!

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Vlasismiriagos said:

Εγώ πάντως παιδιά μετά από 18 μήνες το πήγα στην smartec στο Χαϊδάρι για αλλαγή μπαταρίας. Μου κόστισε 22.30€. επίσης μου άλλαξαν στο πλαίσιο της εγγύησης πλακέτα γιατί ήθελε αλλαγή μου είπαν, όπως επίσης και την θύρα φόρτισης type c. Όλα αυτά μέσα σε 2 ώρες. Το πήρα και έφυγα. Πραγματικά ένας από τους λόγους που αγοράζω Samsung, το υποδειγματικό τους service!

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




 

και αναγκαστικα εγινε επαναφορα συσκευης ε;;εγω αυτο θελω να γλιτωσω...το ολο στησιμο απο την αρχη

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Ναι γινεται επαναφορα οταν σου αλλαξουν μπαταρια...

Για αυτο εγω προσεχω τον τροπο φορτισης ωστε να μην χρειαστει να αλλαξω. Δεν σκοπευω να το εχω ως πρωτη συσκευη 4ετια ωστε να θελω 100% αλλαγη. 

Link to comment
Share on other sites

με το smart switch της samsung παντως , η επαναφορα , δεν ειναι και τοσο μπελαλιδικη. φορτωνεις το μπακαπ και σε κανα μισαωρο / μια ώρα ( αναλογα τα δεδομένα ) έχεις την συσκευή σου όπως την αφησες... 

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το συγκεκριμένο μοντέλο το καλοκαίρι του '20. Εντός εγγύησης, παρατήρησα πως από καιρού εις καιρόν η συσκευή έχανε τη SIM - κι ως εκ τούτου έμενε άνευ σήματος, εκτός δικτύου. Αλλαξα SIM με μια καινούρια nano της Cosmote, αν και δύσκολο να έφταιγε αυτή.

Η κατάσταση συνεχίστηκε κανονικά και κατέληξα να πάω στη Samsung για έλεγχο. Ο τεχνικός που το έλεγξε συνδέοντας το με την εφαρμογή (τα logs του κινητού προφανώς), μου είπε πως όντως φαίνονται 2 αποσυνδέσεις καθημερινά.

Το κράτησαν για επισκευή. Μετά από ορισμένες ημέρες με κάλεσαν να το παραλάβω, λέγοντας μου πως αλλάχθηκε η πλακέτα με καινούρια. Περιττό να αναφέρω πως το πρόβλημα συνεχίστηκε, το επιβεβαίωσε λίγες ημέρες αργότερα ο ίδιος τεχνικός, πραγματοποιώντας πάλι έλεγχο του κινητού. Αυτή τη φορά μου είπαν πως θα αλλάξουμε sim tray, όπερ και εγένετο.

Το πρόβλημα δεν έχει διορθωθεί και συνεχίζεται κανονικά. Σε σχετική ερώτηση μου, ο τεχνικός δήλωσε άγνοια, λέγοντας πως δεν βλέπει άλλη επιλογή από το να αλλάξουμε ξανά πλακέτα. Επέμεινα σε άλλη λύση, καθώς η αλλαγή πλακέτας με εξαναγκάζει σε συνεχή επαναφορά και επαναρύθμιση του κινητού, πράγμα χρονοβόρο που δεν θέλω να κάνω ξανά σε τόσο μικρό διάστημα με μικρές πιθανότητες επιτυχίας μάλιστα (ήδη έβαλαν καινούρια πλακέτα άλλωστε...)

Σας έχει τύχει ανάλογη περίπτωση με δύσκολη ή μη αποτελεσματική επισκευή σε εντός εγγύησης συσκευή; Σκέφτηκα να ζητήσω αντικατάσταση με νέα συσκευή ή πίστωση για αγορά άλλης. Τι προτείνετε και τι πιστεύετε πως μπορώ να κάνω για να μην εμπλακώ σε ένα αέναο σπιράλ πέρα δώθε στο service χωρίς αποτέλεσμα; Εχει νόημα να εμπλέξω τον Κωτσόβολο (απ' όπου έγινε η αγορά) ζητώντας αντικατάσταση ή κάτι αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Τον Κωτσόβολο αυτόν απέξω. Χρόνο θα χάσεις και την υπομονή σου. Από τα λεγόμενα σου, στο service της Samsung κάνουν ότι μπορούν προφανώς.

Μια ερώτηση από μένα, έχεις το ίδιο πρόβλημα και όταν βάζεις κάρτα άλλης εταιρίας;

Θα μπορούσες να επιδιώξεις και αλλαγή συσκευής αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να στηριχθεί από τη στιγμή που σου αλλάζουν πλακέτα. Γιατί τυπικά… είναι το ίδιο πράγμα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πριν χρονια στο s7 εμενα .Μου ειπαν οτι τα αλλαξαν ολα και μετα δεν ειχα προβλημα.

Αλλα περιεργα στα μερη που κινουμαι υπαρχουν 2 συγκεκριμενα σημεια μιας συνοικιας που το σημα νεκρωνεται εντελως και δεν επανερχεται εαν δεν κανω reboot.Κανω αυτη την διαδρομη τα τελευταια χρονια με καμια 10αρια συσκευες που εχω αλλαξει 

Απ τα περιεργα της υποθεσης...

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, athanaso77 said:

Τον Κωτσόβολο αυτόν απέξω. Χρόνο θα χάσεις και την υπομονή σου. Από τα λεγόμενα σου, στο service της Samsung κάνουν ότι μπορούν προφανώς.

Μια ερώτηση από μένα, έχεις το ίδιο πρόβλημα και όταν βάζεις κάρτα άλλης εταιρίας;

Θα μπορούσες να επιδιώξεις και αλλαγή συσκευής αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να στηριχθεί από τη στιγμή που σου αλλάζουν πλακέτα. Γιατί τυπικά… είναι το ίδιο πράγμα.

Με τη συσκευή αντικατάστασης που μου έδωσαν (ένα S6 Edge), για όλο το χρόνο που το χρησιμοποιούσα μέχρι να έρθει η πλακέτα και να επισκευαστεί το S20+ - περί τις 11 ημέρες- δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Ιδια κάρτα SIM προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 minute ago, Manvol said:

Με τη συσκευή αντικατάστασης που μου έδωσαν (ένα S6 Edge), για όλο το χρόνο που το χρησιμοποιούσα μέχρι να έρθει η πλακέτα και να επισκευαστεί το S20+ - περί τις 11 ημέρες- δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Ιδια κάρτα SIM προφανώς.

Ναι, αυτό είναι ένα στοιχείο σίγουρα. Θα σου έλεγα να τους ενοχλήσεις όσες φορές χρειαστεί μέχρι να λύσεις το πρόβλημα σου, ακόμα και αν χρειαστεί να μπεις μερικές φορές ακόμα σε διαδικασία επαναφοράς εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, athanaso77 said:

Ναι, αυτό είναι ένα στοιχείο σίγουρα. Θα σου έλεγα να τους ενοχλήσεις όσες φορές χρειαστεί μέχρι να λύσεις το πρόβλημα σου, ακόμα και αν χρειαστεί να μπεις μερικές φορές ακόμα σε διαδικασία επαναφοράς εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Αναρωτιέμαι αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα. Αρχικά είχα σκεφθεί πως είναι software, όμως ο τεχνικός είπε πως δεν έχουν καμία ενημέρωση από τη Samsung. Eίναι πολύ περίεργο που το πρόβλημα επιμένει ακόμη και με την αλλαγή πλακέτας.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 minutes ago, Manvol said:

Αναρωτιέμαι αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα. Αρχικά είχα σκεφθεί πως είναι software, όμως ο τεχνικός είπε πως δεν έχουν καμία ενημέρωση από τη Samsung. Eίναι πολύ περίεργο που το πρόβλημα επιμένει ακόμη και με την αλλαγή πλακέτας.

Μετά την αλλαγή πλακέτας είχες διαφορετικό IMEI / serial number από τα αρχικά;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, s_wind said:

Πριν χρονια στο s7 εμενα .Μου ειπαν οτι τα αλλαξαν ολα και μετα δεν ειχα προβλημα.

Αλλα περιεργα στα μερη που κινουμαι υπαρχουν 2 συγκεκριμενα σημεια μιας συνοικιας που το σημα νεκρωνεται εντελως και δεν επανερχεται εαν δεν κανω reboot.Κανω αυτη την διαδρομη τα τελευταια χρονια με καμια 10αρια συσκευες που εχω αλλαξει 

Απ τα περιεργα της υποθεσης...

Πράγματι κι εγώ για να το επαναφέρω θέλει reboot. Βέβαια δεν παρατήρησα συγκεκριμένα σημεία στα οποία παρουσιάζεται το πρόβλημα - μου έχει τύχει σε πολλά διαφορετικά.

21 minutes ago, athanaso77 said:

Μετά την αλλαγή πλακέτας είχες διαφορετικό IMEI / serial number από τα αρχικά;

Ακριβώς τα ίδια IMEI 1 και 2 καθώς και S/N

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
8 minutes ago, Manvol said:

Ακριβώς τα ίδια IMEI 1 και 2 καθώς και S/N

Τότε φοβάμαι ότι δεν σου άλλαξαν όντως πλακέτα. Εκτός αν μιλάμε για κάτι άλλο διαφορετικό της μητρικής πλακέτας,

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...