Jump to content

Redmi Note 8T


stefanospets
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οκ αλλα επιλογη για αργη φορτιση εχει ?

Μόνο όπως λέει ο φίλος πιο πάνω...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο αυτό έρχεται από την εταιρεία με QC.3 φορτιστή στο πακέτο από ότι έχω διαβάσει.

 

Είναι το πρότυπο ταχείας φόρτισης της Qualcom, το οποίο βάση προτύπου πέφτει σε Volt μετά από ένα συγκεκριμένο ποσοστό φόρτισης.

 

Άμα δεις τον φορτιστή σου έχει πάνω τρεις τιμές Volt. Τα πολλά λοιπόν τα δίνει στην αρχή.

Δεν νομίζω να έχεις κάποιο θέμα.

Αυτό που συνιστούνε όλοι είναι ότι δεν θα πρέπει να την φορτίζεις την μπαταρία κάτω από ένα 20% νομίζω.

Δεν κάνει καλό να την στραγγίζεις που λέμε...

 

Μπορείς να δοκιμάσεις να φορτίζεις και με φορτιστή που δίνει μόνο 5V στα 2Α. Δεν νομίζω ότι θα γλιτώσεις τρελούς κύκλους φόρτισης.

Ο παραπάνω είναι ο απλός fast charge φορτιστής.

 

Γνώμη μου εκμεταλλεύσου ότι σου δίνει το κινητό και μην ασχολείσαι..

Όταν είναι και χαλάσει η μπαταρία θα το καταλάβεις και θα αντικαταστήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο αυτό έρχεται από την εταιρεία με QC.3 φορτιστή στο πακέτο από ότι έχω διαβάσει.

 

Είναι το πρότυπο ταχείας φόρτισης της Qualcom, το οποίο βάση προτύπου πέφτει σε Volt μετά από ένα συγκεκριμένο ποσοστό φόρτισης.

 

Άμα δεις τον φορτιστή σου έχει πάνω τρεις τιμές Volt. Τα πολλά λοιπόν τα δίνει στην αρχή.

Δεν νομίζω να έχεις κάποιο θέμα.

Αυτό που συνιστούνε όλοι είναι ότι δεν θα πρέπει να την φορτίζεις την μπαταρία κάτω από ένα 20% νομίζω.

Δεν κάνει καλό να την στραγγίζεις που λέμε...

 

Μπορείς να δοκιμάσεις να φορτίζεις και με φορτιστή που δίνει μόνο 5V στα 2Α. Δεν νομίζω ότι θα γλιτώσεις τρελούς κύκλους φόρτισης.

Ο παραπάνω είναι ο απλός fast charge φορτιστής.

 

Γνώμη μου εκμεταλλεύσου ότι σου δίνει το κινητό και μην ασχολείσαι..

Όταν είναι και χαλάσει η μπαταρία θα το καταλάβεις και θα αντικαταστήσεις.

 

ειχα το galaxy A5 το οποιο σου έδινε την επιλογή αν θες αργή η γρηγορη φόρτιση και γιαυτο ρωταω μήπως έχει και αυτό και δεν την βρίσκω , ok ευχάριστο πολύ

Link to comment
Share on other sites

Το αγόρασα για τη σύζυγό

Θα αντικαταστήσει ένα Α3.

 

Κάποια πρόταση;

 

Τι λέει από ισχύ σήματος;

 

Sent from my RMX1931 using Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, πήραμε στην πεθερά μου το 8T και έκανε μετάβαση από τo redmi 4 που είχε για αρκετά χρόνια.

το μόνο που δεν κατάφερα να περάσω στο καινούριο είναι τα μηνύματα που είχε στο παλιό.

το παράξενο είναι ότι ενώ στο redmi 4, μέσω mi cloud τα κάνω save κανονικά, τα βλέπω και στο mi cloud, στο 8Τ δεν υπάρχει επιλογή για συγχρονισμό μηνυμάτων.

βλέπω κάτι λάθος; υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να τα μεταφέρω;

 

redmi 4 --> custom ελληνική rom

8T --> miui 11 global τελευταία

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, πήραμε στην πεθερά μου το 8T και έκανε μετάβαση από τo redmi 4 που είχε για αρκετά χρόνια.

το μόνο που δεν κατάφερα να περάσω στο καινούριο είναι τα μηνύματα που είχε στο παλιό.

το παράξενο είναι ότι ενώ στο redmi 4, μέσω mi cloud τα κάνω save κανονικά, τα βλέπω και στο mi cloud, στο 8Τ δεν υπάρχει επιλογή για συγχρονισμό μηνυμάτων.

βλέπω κάτι λάθος; υπάρχει κανένας άλλος τρόπος να τα μεταφέρω;

 

redmi 4 --> custom ελληνική rom

8T --> miui 11 global τελευταία

 

Υπαρχουν αρκετα apps στο playstore τυπου sms backup. Αυτά συνδέονται μέσω ενός cloud (πχ google drive), κάνουν back up τα sms και μετα εγκαθιστεις το app στη νεα συσκευη και restore.

Link to comment
Share on other sites

1. Πώς τα πηγαίνει με τις custom roms? (Δηλώνω flashocholic)

2. Περιλαμβάνει φορτιστή για γρήγορη φόρτιση?

3. Αξίζει το 4/64 για αναβάθμιση από redmi note 4x 3/32?

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1. Πώς τα πηγαίνει με τις custom roms? (Δηλώνω flashocholic)

2. Περιλαμβάνει φορτιστή για γρήγορη φόρτιση?

3. Αξίζει το 4/64 για αναβάθμιση από redmi note 4x 3/32?

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για το πρωτο δεν ξερω, δεν πρόλαβα να ασχοληθώ. Απαντώ τα αλλα δυο

 

2. Ναι εχει.

3. Πέραν τις προφανείς διαφορές (ram, soc) θα δεις τεράστια διαφορά σε κάμερα και ποιότητα οθόνης. Αυτονομία δεν ξέρω αν θα χάσεις (μεγαλύτερη και φωτεινότερη οθόνη καθώς και δυνατότερος soc). Αν και επειδή έχεις παλιά ταλαιπωρημένη μπαταρια πιστεύω πως δεν θα χάσεις. Τέλος θα χάσεις το led notification αλλά θα κερδίσεις NFC και 4g+. Προσωπικά το led το ειχα βολέψει απλά με το να αναβει η οθονη οταν το σηκωνω απο τραπέζι ή να την αναβω για λιγο με διπλό ταπ.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Θενξ.

Μπα, από μπαταρία είναι μπόμπα(θα προτιμούσα Χριστίνα :p)! Χτυπάω άνετα 6-8 sot με μια φόρτιση (δε παίζω παιχνίδια-ολα τα άλλα ναι)

 

Έλεγα να πήγαινα στο note 9s αλλά είναι θηρίο. Σίγουρα προτιμότερο αλλά και ακριβότερο.

Αν με καλύψει 2 χρόνια το 8 είμαι κομπλέ!

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θενξ.

Μπα, από μπαταρία είναι μπόμπα(θα προτιμούσα Χριστίνα :p)! Χτυπάω άνετα 6-8 sot με μια φόρτιση (δε παίζω παιχνίδια-ολα τα άλλα ναι)

 

Έλεγα να πήγαινα στο note 9s αλλά είναι θηρίο. Σίγουρα προτιμότερο αλλά και ακριβότερο.

Αν με καλύψει 2 χρόνια το 8 είμαι κομπλέ!

 

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το redmi note 9s ειναι ομως και πολυ πιο vfm.

 

Rn9s vs Rn8t

Soc 720 vs 665

UFS2.1 vs eMMC

5020 mah vs 4000 mah

Ανθρωπινος ultra wide vs "απλα για να υπάρχει" ultra wide

 

Τα 40 ευρω διαφορά είναι λιγα μπροστά σε αυτά που σου δίνει. Αν μπορεις να κάνεις την υπερβαση χρηματικά, πήγαινε στο redmi note 9s χωρίς δεύτερη σκέψη.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Θα του λείψει μόνο το nfc στο 9s. Εκτός κι αν δεν του είναι απαραίτητο.

 

Δεν το χα προσεξει οτι δεν έχει NFC. Πφφφφφ... ειναι δυνατον να εβγαζε ολοκληρωμένο συνολο η xiaomi :lol:

 

Βεβαια για τη τιμη θα μου πεις παλι καλα. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα του λείψει μόνο το nfc στο 9s. Εκτός κι αν δεν του είναι απαραίτητο.

 

Στα τέλη του μήνα θα βγει το Redmi Note 9, το οποίο μάλλον σε εμάς θα έχει NFC...

 

Το πήρε η κόρη μου το 8T Πάρα πολύ καλό είναι, αλλά εκείνο που με χαλάει (πολύ) είναι που δεν έχει

λαμπάκι ειδοποιήσεων.... Σκέφτομαι σοβαρά να πάρω το 9 όταν βγει, σε αντικατάσταση του psmart του παλιού

που έχω, αλλά έχω συνηθίσει να βλέπω το λαμπάκι για νέα μηνύματα (από όποια εφαρμογή...)

Edited by pmakridis
Link to comment
Share on other sites

Στα τέλη του μήνα θα βγει το Redmi Note 9, το οποίο μάλλον σε εμάς θα έχει NFC...

 

Το πήρε η κόρη μου το 8T Πάρα πολύ καλό είναι, αλλά εκείνο που με χαλάει (πολύ) είναι που δεν έχει

λαμπάκι ειδοποιήσεων.... Σκέφτομαι σοβαρά να πάρω το 9 όταν βγει, σε αντικατάσταση του psmart του παλιού

που έχω, αλλά έχω συνηθίσει να βλέπω το λαμπάκι για νέα μηνύματα (από όποια εφαρμογή...)

Για led δεν ξέρω αν θα έχουν. NFC θα έχουν σίγουρα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για led δεν ξέρω αν θα έχουν. NFC θα έχουν σίγουρα.

 

Το 8 δεν έχει led... δεν πιστεύω να έχει το 9.... Κρίμα γιατί με βόλευε πάρα πολύ....

Θα μπορούσαν να βάλουν ένα στο πλάι ή πάνω....

 

NFC είπαν πως θα έχουν ή όχι, ανάλογα με την περιοχή.... ελπίζω στην δική μας να έχουν.... :)

Link to comment
Share on other sites

Το 8 δεν έχει led... δεν πιστεύω να έχει το 9.... Κρίμα γιατί με βόλευε πάρα πολύ....

Θα μπορούσαν να βάλουν ένα στο πλάι ή πάνω....

 

NFC είπαν πως θα έχουν ή όχι, ανάλογα με την περιοχή.... ελπίζω στην δική μας να έχουν.... :)

 

Το note 9S που κυκλοφορεί ήδη έχει led ειδοποιήσεων στο πάνω μέρος και ήδη έχει πέσει η τιμή του αρκετά..Γιατί περιμένετε για το απλό note 9 που θα έχει mediatek; το 9S είναι πολύ καλή επιλογή. απλά δεν έχει NFC ενώ το note 9 Proθα έχει.

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Το 8 δεν έχει led... δεν πιστεύω να έχει το 9.... Κρίμα γιατί με βόλευε πάρα πολύ....

Θα μπορούσαν να βάλουν ένα στο πλάι ή πάνω....

 

NFC είπαν πως θα έχουν ή όχι, ανάλογα με την περιοχή.... ελπίζω στην δική μας να έχουν.... :)

Το Note 8 Pro έχει led. Οπότε το αντίστοιχο 9 θα έχει κι αυτό.

Επίσης αυτά τα 2 τελευταία 9άρια θα έχουν nfc.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ποια πληκτρολόγια σας είχε προεγκατεστημένα, με Miui 10;

 

Το πήρε φίλος και έχει το Gboard και ένα Facemoji;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Το Note 8 Pro έχει led. Οπότε το αντίστοιχο 9 θα έχει κι αυτό.

Επίσης αυτά τα 2 τελευταία 9άρια θα έχουν nfc.

 

Αντε να δούμε....

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και το note 8 (χωρις t) εχει led. Δεν εχει nfc.

 

Δηλαδή πάντα κάτι τους λείπει.... :p

Link to comment
Share on other sites

Ποια πληκτρολόγια σας είχε προεγκατεστημένα, με Miui 10;

 

Το πήρε φίλος και έχει το Gboard και ένα Facemoji;

 

Απαντάω στον εαυτό μου.

 

Όλα καλά με τη συσκευή.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Έστησα για το rn7 της γυναικας ενα xml για hyper e3 (ίδιο με rn8t). Ειναι λιγο στο πόδι βέβαια. Σε αντίθεση με το προηγούμενο xml που είχα ανεβάσει για rn8t και νυχτερινές, αυτό είναι εστιασμένο σε φυσικές φωτογραφίες χωρίς υπερβολές σε sharpening, contrast ή nr. Απλά δείτε ποιο awb προτιμάτε.

 

Ισως σε πολύ κόντρα ήλιο να δειτε λιγο θορυβο αλλά όχι σε ενοχλητικό βαθμό. Στη σελφι την εχω με χαμηλότερη οξύτητα (υψηλό nr) μιας και ήταν για γυναικα :lol: . Αν θελετε υψηλότερη λεπτομέρια, αφήστε τα πάντα ίδια και αλλάξτε απλά το model της μπροστινής σε nexus 6p.

 

Να σημειωθούν 2 πράγματα

  1. Δεν γνωρίζω αν τυχόν υπάρχει άλλη gcam που να βγάζει καλύτερες λήψεις για τη συσκευή. Εγώ απλά τροποποίησα το xml που ειχα στησει για νυχτερινές στην hyper e3. Αν σας αρέσει μπορειτε να κάνετε ένα κλώνο με αυτό το xml ώστε να επιλέγετε στα γρήγορα app για ημέρα ή νυχτα.
  2. Στήθηκε για android pie. Δεν ξέρω αν έχει ιδια συμπεριφορά σε android 10 η gcam και αν κάνουν οι ρυθμίσεις.

 

 

gcam hyper e3: https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/changelog910/

xml για ημερήσιες: https://t.me/hellasmobiles/150235

το παλιό xml για νυχτερινές: https://t.me/hellasmobiles/94014

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, το ψηφιακό ρολόι με την ημερομηνία σαν widget

πού πήγε;

Μόνο το αναλογικό ρολόι/widget βρίσκω

στα widgets μου...

(είμαι με NOVA Prιme αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό..)

Edited by makisagn
Keep Calm and be a Simple Man..!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...