Jump to content

Xiaomi Mi Note 10


kakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρες. Από περιέργεια θα μπω σύντομα μάλλον στο κλαμπ. Επειδή στο xda δεν βλέπω και τρελά πράγματα και ήδη πέτυχα ένα telegram για το κινητό μας, υπάρχει μήπως κάποιο φόρουμ που έχει περισσότερο ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο. ΑΠό εφαρμογές μέχρι ΡΟΜ κλπ

 

Θενκς

ναι εδώ και αλλες rom και οτι άλλο θες.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πριν λιγες μερες δωθηκε stable 11 china. Οποτε λογικα μεχρι το τελους του μηνος θα αρχισει να δινεται κ στην global...

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην μπρικάρει όπως το Α3

δεν είναι αυτοσκοπός η έκδοση που τρέχει ένα κινητό και θα συμβούλευα να μην ασχολείστε πολύ με αυτό . Σιγά τις διαφορές που θα έχει. Καλή είναι η έκδοση που τρέχει ομαλά (και η παρούσα είναι τετοια).

Προσωπικά δεν θα βιαστώ καθόλου να εγκαταστήσω την 11.

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Kαλημερα σε όλους,κάποιες φορές παρατηρώ όταν κάνω browsing ότι τα χρώματα στην οθόνη φαίνονται κάπως εξασθενημένα,και οχι σε όλα τα σάιτ που μπαίνω.Πχ το κόκκινο και το μπλε δε φαινονται βαθιά όπως είναι κανονικά αλλά σαν "ξεβαμμενα".Αν κάνω refresh, φτιάχνει επιτόπου και αμέσως ξανά εξασθενούν.Εχει παρατηρήσει κανεις κάτι αντίστοιχο?
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά με Chrome;;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με chrome...
Γνωστό πρόβλημα του Chrome κάνε τα παρακάτω και θα φτιάξει.

 

1. Enter “chrome://flags” in the address bar of Chrome.

2. Find the Dynamic color gamut (enter “Dynamic color” in the search field and it will filter the setting)

3. It is set to “Default”, change it to “Disabled”.

4. Relaunch Chrome

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη καμερα.

 

Πήρα πρόσφατα το μαύρο καινούριο στο κουτί του, με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις στο android 9, miui 11, κλπ, όπως ήταν όταν βγήκε το 2019. Εγώ ξεσφραγισα το κουτί.

 

Είχα ήδη ένα χρόνο το ίδιο μοντέλο στο πράσινο χρωμα, και του έχω όλες τις αναβαθμίσεις. Android 10, miui 12 κλπ.

 

Παρατηρώ ότι στο μαύρο μοντέλο όταν βγάζω φωτό με ίδιες ρυθμίσεις με το άλλο, τα χρώματα είναι πιο ξεπλυμενα. Στο πράσινο είναι κορεσμένα φουλ!

 

Πώς γίνεται αυτό?

 

Να ξεκαθαρίσω ότι κανένα από τα δύο δεν είναι το προ.

Άραγε με την αναβάθμιση android και miui θα αλλάξουν τα χρώματα, η μήπως είναι κάποια λαμόγια της xiaomi να προσφέρει πιο έντονα χρώματα στο πράσινο μοντέλο της;............

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη καμερα.

 

Πήρα πρόσφατα το μαύρο καινούριο στο κουτί του, με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις στο android 9, miui 11, κλπ, όπως ήταν όταν βγήκε το 2019. Εγώ ξεσφραγισα το κουτί.

 

Είχα ήδη ένα χρόνο το ίδιο μοντέλο στο πράσινο χρωμα, και του έχω όλες τις αναβαθμίσεις. Android 10, miui 12 κλπ.

 

Παρατηρώ ότι στο μαύρο μοντέλο όταν βγάζω φωτό με ίδιες ρυθμίσεις με το άλλο, τα χρώματα είναι πιο ξεπλυμενα. Στο πράσινο είναι κορεσμένα φουλ!

 

Πώς γίνεται αυτό?

 

Να ξεκαθαρίσω ότι κανένα από τα δύο δεν είναι το προ.

Άραγε με την αναβάθμιση android και miui θα αλλάξουν τα χρώματα, η μήπως είναι κάποια λαμόγια της xiaomi να προσφέρει πιο έντονα χρώματα στο πράσινο μοντέλο της;............

 

Υποθέτω οτι με το miui 12 αφου άλλαξε και η εφαρμογη της κάμερας, θα άλλαξε ταυτόχρονα και η ποιότητα της..?

Δεν θυμάμαι πως ήταν με το miui 11, αλλά θυμάμαι οτι ήταν πιο γρήγορη στις λήψεις! Και πιο βολική στην αλλαγή στους τηλεφακούς!

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Του πέρασα σήμερα την miui 11, την αναβάθμιση του Μαρτίου 2020 που μου έβγαζε πρώτη στις ενημερώσεις, και αφού πειραξα τις ρυθμίσεις της προβολής οθόνης και στα δύο μοντέλα, να έχουν κορεσμένα χρώματα και τα δύο, όπως επίσης και τα δύο στη λειτουργία μενού μέρας (όχι σκοτεινή λειτουργία), έκανα πάλι κάποια δοκιμαστικά.

 

Διαπιστώνω τώρα ότι στο μαύρο υπάρχει πιο πολύ αντίθεση και το ανάποδο τώρα, πιο κορεσμένα χρώματα στις φωτογραφίες!! Κουφό! Αλλά υπάρχει επίσης ένα άλλο περίεργο. Στις σκοτεινές λήψεις όταν τραβάω πχ το πάτωμα που είναι λευκό, στην προεπισκόπηση, πριν βγάλω τη φωτογραφία δηλαδή, στο Μαύρο μοντέλο, το χρώμα πχ του πατώματος (η γενικά οποία λευκή επιφάνεια θέλω να αποτυπώσω) είναι κάπως πρασινωπό! Στο Πράσινο μοντέλο, το χρώμα του πατώματος στη προεπισκόπηση βγαίνει πιο κοκκινωπό! Κατά τη λήψη της φωτό, στο Μαύρο μοντέλο τα χρώματα βγαίνουν πιο φυσικά , ενώ στο Πράσινο πιο κοκκινωπά πχ η ζεστά να το θέσω αλλιώς. Δεν ξέρω τι συμβαίνει.

 

Ήδη κάνω την αναβάθμιση στο miui 12, θα μου πάρει σίγουρα ένα 5ωρο λήψης , όσο έκανε και η προηγούμενη ενημέρωση.

Θα δω τα αποτελέσματα και εκεί.

 

Αλλά μου μπαίνει μια ιδέα που δεν την ειχα σκεφτεί μέχρι σήμερα, μήπως φταίει η οθόνη που είναι oled και με το πέρασμα του χρόνου χαλάνε κατά κάποιο τρόπο τα πίξελ; Διότι ακόμα και σε ίδια wallpapers που πέρασα και στα δύο, βλέπω μια χρωματική αμελητέα βέβαια, διάφορα στο χρώμα καφέ ίσως (τοπίο με δέντρα). Δε ξέρω..

 

Η miui 12 πάντως έχει πιο πολλές ρυθμίσεις για την προβολή χρωμάτων οθόνης, οπότε αναμένω να δω τα τελικά συμπεράσματα..

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=67420&stc=1&d=1613826503

Με περασμένες ίδιες ρυθμίσεις , η διαφορά είναι εμφανής ακόμα. Ένα χρόνο μετά, το πράσινο mi note 10, έχει υποστεί αλλοίωση στα χρώματα της amoled οθονης. Τα χρώματα δεν φαίνονται ίδια. Ωραία μεν και στο ένα και στο άλλο, αλλά άμα δεν έχεις δει καινούριο, δεν θα καταλάβαινε κανείς την αλιωση της χρωματικής παλέτας στο πέρασμα του χρόνου. Διάβασα σε άλλα φόρουμ ότι οι οθόνες amoled γενικά, ο μπλε τόνος χάνει την ένταση του γενικά άμα ζοριζεις το κινητό στη φωτεινότητα. Οπότε καταλάβατε..

 

Δεν με χάλαγε κάτι στο πράσινο μοντέλο εξ αρχής, αλλά είχα βαρεθει το χρώμα η αλήθεια είναι. Πήρα το ίδιο μοντέλο, σαν αντικαταστάτη, διότι κάτω από 600 ευρώ δεν βρίσκεις άλλο κινητό με τις ίδιες δυνατότητες. Το mi 10 pro μπορεί να έχει τις ίδιες κάμερες και καλύτερο επεξεργαστή, αλλά έχει διπλάσια τιμή και του λείπουν κάποια βασικά κατά εμέ όπως το ραδιόφωνο ,3.5mm. Το mi 10t pro επίσης δεν έχει τηλεφακους και το .. mi note 11 pro δεν παίζει να έρθει ποτέ! Τα τεχνικά χαρακτηριστικά που έχει το mi note 10 εκτός του επεξεργαστή, δεν τα έχει κανένα κινητό εκεί έξω στα ίδια χρήματα που μπορείς να το βρεις μεταχειρισμένο. Ακόμα και στα 500€ δεν αξίζει να πάρεις το mi 10t pro όταν ο ίδιος επεξεργαστης υπάρχει στο poco f2 pro με λιγότερα χρήματα πχ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=67420&stc=1&d=1613826503

Με περασμένες ίδιες ρυθμίσεις , η διαφορά είναι εμφανής ακόμα. Ένα χρόνο μετά, το πράσινο mi note 10, έχει υποστεί αλλοίωση στα χρώματα της amoled οθονης. Τα χρώματα δεν φαίνονται ίδια. Ωραία μεν και στο ένα και στο άλλο, αλλά άμα δεν έχεις δει καινούριο, δεν θα καταλάβαινε κανείς την αλιωση της χρωματικής παλέτας στο πέρασμα του χρόνου. Διάβασα σε άλλα φόρουμ ότι οι οθόνες amoled γενικά, ο μπλε τόνος χάνει την ένταση του γενικά άμα ζοριζεις το κινητό στη φωτεινότητα. Οπότε καταλάβατε..

 

Δεν με χάλαγε κάτι στο πράσινο μοντέλο εξ αρχής, αλλά είχα βαρεθει το χρώμα η αλήθεια είναι. Πήρα το ίδιο μοντέλο, σαν αντικαταστάτη, διότι κάτω από 600 ευρώ δεν βρίσκεις άλλο κινητό με τις ίδιες δυνατότητες. Το mi 10 pro μπορεί να έχει τις ίδιες κάμερες και καλύτερο επεξεργαστή, αλλά έχει διπλάσια τιμή και του λείπουν κάποια βασικά κατά εμέ όπως το ραδιόφωνο ,3.5mm. Το mi 10t pro επίσης δεν έχει τηλεφακους και το .. mi note 11 pro δεν παίζει να έρθει ποτέ! Τα τεχνικά χαρακτηριστικά που έχει το mi note 10 εκτός του επεξεργαστή, δεν τα έχει κανένα κινητό εκεί έξω στα ίδια χρήματα που μπορείς να το βρεις μεταχειρισμένο. Ακόμα και στα 500€ δεν αξίζει να πάρεις το mi 10t pro όταν ο ίδιος επεξεργαστης υπάρχει στο poco f2 pro με λιγότερα χρήματα πχ.

 

Ειχα διαβάσει παλαιότερα οτι η xiaomi στα μοντέλα της μπορει να βάλει hardware απο διαφορετικο κατασκευαστή για να μειώσει το κόστος οπότε μήπως κάτι τέτοιο έτυχε στις συσκευές σου? Αν ναι, τότε είναι τραγικό κατέ με γιατί δεν αγόρασες κανένα redmi της πλάκας αλλά μια premium συσκευή της.

Κατά τα άλλα έχεις δίκαιο στο τι προσφέρει η συσκευή στην τιμή της σε σχέση με τον υπάρχων ανταγωνισμό, εξού και πολλοί από εμάς την τιμήσαμε! Αν και εγω σκέφτομαι να την πουλήσω γιατί έχω βαρεθεί το miui :lol:

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι που έτυχε στις συσκευές μου (την μια βασικά). Είναι κάτι που τελικά, θα "τύχει" σε όλες τις συσκευές,, ΜΑΣ, απ' ότι φαίνεται, με το πέρασμα του χρόνου! Μπορεί την ίδια απόδοση χρωμάτων να έχεις και εσύ πχ και να μη το καταλαβαίνεις αν δεν βάλεις ένα ολοκαίνουργιο δίπλα δίπλα. Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι προβληματική η συσκευή, αλλά τα oledpanel ίσως όλων των κινητών εκεί έξω, αν και όπως προείπα, δεν είχα καταλάβει κάτι πριν αγοράσω καινούριο και ούτε με ένοιαζε τόσο. Ακόμα και τώρα μια χαρά είναι τα χρώματα και ας είναι πιο ζεστά.

 

Το miui προσωπικά δεν με ενοχλεί κυριολεκτικά καθόλου και με έχει βολεψει σε κάποιες εφαρμογές όπως διαχωρισμός οθόνης, διπλός χώρος, εξατομίκευση κλπ που αν έπαιρνα καθαρο android ίσως να μην είχα ανακαλύψει ποτέ τέτοιες εφαρμογές σαν παρθένος στον χώρο των smartphone. Και επίσης και άλλες εταιρείες έχουν δικά τους skin πάνω στο android οπότε η σύγκριση δεν είναι miui vs android, αλλα miui vs .. ui oneplus/realme/Samsung/κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι που έτυχε στις συσκευές μου (την μια βασικά). Είναι κάτι που τελικά, θα "τύχει" σε όλες τις συσκευές,, ΜΑΣ, απ' ότι φαίνεται, με το πέρασμα του χρόνου! Μπορεί την ίδια απόδοση χρωμάτων να έχεις και εσύ πχ και να μη το καταλαβαίνεις αν δεν βάλεις ένα ολοκαίνουργιο δίπλα δίπλα. Καταλαβαίνεις ότι δεν είναι προβληματική η συσκευή, αλλά τα oledpanel ίσως όλων των κινητών εκεί έξω, αν και όπως προείπα, δεν είχα καταλάβει κάτι πριν αγοράσω καινούριο και ούτε με ένοιαζε τόσο. Ακόμα και τώρα μια χαρά είναι τα χρώματα και ας είναι πιο ζεστά.

 

Το miui προσωπικά δεν με ενοχλεί κυριολεκτικά καθόλου και με έχει βολεψει σε κάποιες εφαρμογές όπως διαχωρισμός οθόνης, διπλός χώρος, εξατομίκευση κλπ που αν έπαιρνα καθαρο android ίσως να μην είχα ανακαλύψει ποτέ τέτοιες εφαρμογές σαν παρθένος στον χώρο των smartphone. Και επίσης και άλλες εταιρείες έχουν δικά τους skin πάνω στο android οπότε η σύγκριση δεν είναι miui vs android, αλλα miui vs .. ui oneplus/realme/Samsung/κλπ.

 

Χμμ ενδιαφέρον, δεν γνώριζα οτι γίνεται κάτι τέτοιο σε oled οθόνες. Και ναι, όταν χρησιμοποιέις καθημερινά το κινητό, δύσκολο να προσέξεις αυτήν την αλλαγή!

Ούτε εμένα με τραβάει το stock android, πολύ βαρετό το βρίσκω για τα γούστα μου. Και θεωρώ οτι όταν σκας ενα άλφα ποσό χρημάτων, θες το λογισμικό να είναι πλούσιο και σταθερό, όχι άδειο :lol:. Εμένα προσωπικά το one ui μου αρέσει περισσότερο, αλλά στα χρήματα του mi note 10, δεν υπάρχει κανένα samsung κινητό με αντίστοιχες κάμερες (γιατί δεν είναι μόνο η κύρια 108mp κάμερα αλλά και οι 2 τίμιοι τηλεφακοι!)

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση. Έχω παρατηρήσει ότι αρκετές φορές μέσα στην ημέρα και κατά την διάρκεια των κλήσεων θα χάσει το VoWifi και το VoLte ( ή HD calling όπως το βγάζει στην κλήση) και μπορεί να επανέλθει αργότερα. Γενικά δεν είναι καθόλου σταθερό και είναι εκνευριστικο να χάνεται η ποιότητα της κλήσης κατά της διάρκεια της. Έχει κανείς παρόμοιο πρόβλημα?
>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Την έκανα, έχει κάποια πρόσθετα πραγματάκια αλλά εμένα bugαρισμένη μου φαίνεται. Υπάρχουν κολλήματα στο animation όταν κλείνω τις εφαρμογές καθώς και οι ειδοποιήσεις δεν εμφανίζονται σωστά στο notification panel. Εγω την ξανακατεβάζω σε περίπτωση που δεν έστρωσε κάλα αλλίως μετά θα χρειαστεί factory reset :mad:
>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

ηρθε ειδοποιηση, πηγα να βγαλω αν σκριπτακι στο ματζισκ που αλλιως θα μπρικαρε το κινητο σε 11αρια, το βγαζω και τωρα δεν υπαρχει απντειτ. τι φαση? μηπως το ανακαλεσαν?

ειναι τα 11αρια ε?

Link to comment
Share on other sites

ηρθε ειδοποιηση, πηγα να βγαλω αν σκριπτακι στο ματζισκ που αλλιως θα μπρικαρε το κινητο σε 11αρια, το βγαζω και τωρα δεν υπαρχει απντειτ. τι φαση? μηπως το ανακαλεσαν?

ειναι τα 11αρια ε?

 

Ναι το android 11 είναι. Αλλά ελάχιστες αλλαγές, οι περισσότερες στις ρυθμίσεις.

Εγώ τελικά έκανα hard reset μπας και στρώσει αλλά π*παρια. Το αστείο είναι οτι στις ρυθμίσεις notifications των εφαρμογών τώρα μου βγάζει λιγότερες επιλογές από ότι πριν...

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...