Jump to content

Προβληματισμός για αγορά κινητού


ostvarivanje
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρίσκομαι σε λίγο περίεργη φάση. Είμαι ο τύπος του φλασαρίσματος. Πάνω από 10 χρόνια φλάσαρα τηλέφωνα, ακόμα από τα Windows 6 και μετά σε android, σχεδόν μόνο Nexus και όταν μας τελείωσαν αυτά και επειδή δεν ήθελα να ανεβώ σε χρήματα τόσο πολύ, μου προτάθηκε η OnePlus και την τίμησα δεόντος (3Τ, 5Τ, 6Τ).

 

Τι κάνουμε τώρα; Να πάω σε 7Τ (όριο τα 600 έχω). Ο προβληματισμός μου βρίσκεται στο ότι δε βλέπω και μεγάλη κίνηση από roms και γενικά στο xda. Από την άλλη, σκεφτόμουν μήπως και ηρεμήσω (όχι ότι θέλω) από roms και τα λοιπά και μήπως και πάω σε συσκευή Samsung (που την έχω αποκλεισμένη λόγω Knox αρκετά χρόνια). Βασικά, τρεις συσκευές σκέφτομαι εκτός από το OnePlus 7T: S10+, Note 10+ και P30 Pro. Θα μου πείτε ότι το Note 10+ κοστίζει αρκετά περισσότερα από τα 600 αλλά θυμάμαι πέρυσι τον Ιανουάριο το Note 9 κόστιζε κάτω από 600. Η αγορά θα γίνει περί τα τέλη Ιανουαρίου.*

 

Απλά, αυτό που θέλω από εσάς είναι μία επιπλέον γνώμη, υπέρ του φλασαρίσματος και του OnePlus ή υπέρ των άλλων τηλεφώνων χωρίς root (εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι και ρουτάρονται και φλασάρονται και παραμένουν στην εγγύηση αν τα επαναφέρεις στην αρχική τους κατάσταση). Αν δεν πάω στη λύση της OnePlus, θα ήθελα να πάω σε συσκευή που να υπάρχουν mods (έστω και χωρίς ρουτ), τέλος πάντων να ασχολούμαι με κάτι. Τόσα χρόνια το είχα κάνει ιεροτελεστία πολλές φορές να βγαίνω χαλαρά για καφέ και να φλασάρω.

 

Τέλος με τι ασχολούμαι. Πολύ facebook, instagram, πολλές φωτογραφίες, έχω μεγάλη τρέλα, google photos, Opera πολύ για browsing, Viber, What'sApp, WeChat, Telegram, Skype. Cloud services: onedrive, gdrive, mega, dropbox. Αυτά σε γενικές γραμμές.*

 

Ποια η γνώμη σας; Όλες τις γνώμες τις λαμβάνω υπόψη αλλά θα μου άρεσαν οι γνώμες και των κατόχων αυτών των τηλεφώνων. Μέχρι 600 ευρώ μου διαφεύγει κάποιο;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Να δεις κάτι σε pixel παίζει????

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Δεν ξέρω, τα φοβάμαι υπό την έννοια της εγγύησης. Σκεφτόμουν το 3xl γιατί το 4xl προφανώς η τιμή του θα είναι απαγορευτική

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που ζητάς από την συσκευή φίλε μου (εκτός από high end φωτο/βίντεο), τα κάνεις ακόμα και με ultra budget συσκευή.

Όπως και να χει, εγώ προτείνω να πας σε note 10+ μιας και η τιμή θα είναι πάνω κάτω στα 6μιση κατοστάρικα λογικά τότε.

Για roms και φλασαρίσματα μπορείς να πάρεις ένα φθηνό μεταχειρισμένο κινητό για να κάθεσαι να παίζεις αν δεν έχεις κάτι άλλο να ασχοληθείς.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που ζητάς από την συσκευή φίλε μου (εκτός από high end φωτο/βίντεο), τα κάνεις ακόμα και με ultra budget συσκευή.

Όπως και να χει, εγώ προτείνω να πας σε note 10+ μιας και η τιμή θα είναι πάνω κάτω στα 6μιση κατοστάρικα λογικά τότε.

Για roms και φλασαρίσματα μπορείς να πάρεις ένα φθηνό μεταχειρισμένο κινητό για να κάθεσαι να παίζεις αν δεν έχεις κάτι άλλο να ασχοληθείς.

Εξαρτάται τι χρήση το κάνει ο καθένας, γιατί με ultra budget συσκευή δε νομίζω να τα έχεις όλα ανοιχτά και να έχει την αστραπιαία απόκριση που έχω τώρα με το 6Τ.

Βασικά το Note 10+ πιστεύω ότι θα με ικανοποιήσει και ήδη μου αρέσει πάρα πολύ.

Επίσης για τις roms, δεν είπα ότι δεν έχω τι να κάνω στη ζωή μου και γεμίζω το χρόνο μου φλασάροντας roms. Εξάλλου, το να πάρω ένα φθηνό μεταχειρισμένο για να βάζω ρομς, δηλαδή να γίνει αυτοσκοπός, δεν παίζει γιατί ήδη χρησιμοποιώ δύο συσκευές (6Τ, 5Τ και θα αντικατασταθεί το 5Τ με το καινούριο).

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Μα εσύ είπες ότι βγαίνεις για καφέ και φλασάρεις φίλε μου, δεν υπέθεσα εγώ κάτι :lol:

Όπως και να χει, εφόσον θέλεις να δώσεις γύρο στα 600 τον επόμενο χρόνο, το note 10+ είναι κορυφαία επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ανέφερα ότι μετά από τόσα χρόνια έγιναν οι ρομς κομμάτι της καθημερινότητάς μου, όχι ότι ντε και καλά δεν έχω κάτι άλλο να ασχοληθώ εκτός από το να αλλάζω ρομς... :whistle:

Έτσι πιστεύω και εγώ ότι το Note 10+ θα ήταν η καλύτερη επιλογή. Βέβαια με τον προϋπόθεση ότι δε θα έχει την υποστήριξη που είχε τα προηγούμενα χρόνια η OnePlus, γιατί σε αυτήν την περίπτωση θα πάω στο 7Τ

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Σε νιώθω σχετικά με το φλασαρισμα πάντως.

 

Θεωρώ ότι πρέπει να πας σε pixel ή να μείνεις σε 1+

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου με την OnePlus είναι ότι με προβληματίζει το γεγονός ότι ακόμα δεν έχουν βγάλει τίποτα, ούτε καν κανονική ή beta. Από εκεί και πέρα, έχω μπει σε ένα δίλημμα 7προ ή 7Τ και αν η διαφορά τους ήταν λιγότερο από 100 ευρώ θα έμπαινα σε μεγαλύτερο δίλημμα.
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Φλασάρω από τότε που θυμάμαι τα κινητά.

Mi A3, καλή φωτογραφική, αστραπιαία απόκριση, άπλετες ROM και επίσημα kernel sources.

Κοστίζει 170 ευρώ η 4/128GB και δεν θα τα κλαις.

Αν εσύ θες τα πάντα όλα κακώς το ζορίζεις.

Μέχρι τώρα η συσκευή που έχεις αρκεί.

Βαρέθηκα να πληρώνω τα premium που στο τέλος τα βαριέμαι.

Αλλάζω πιο συχνά με έξυπνα budget.

Μην μου πεις για την οθόνη του Mi A3. Ζω μια χαρά μαζί της. Και 2k AMOLED που είχα τι κατάλαβα..

Το μέλλον είναι ήδη εδώ !:p
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, βασικά χρησιμοποιώ 2 τηλέφωνα, το 5Τ και 6Τ. Όποιο κινητό αγοράσω θα αφήσω στην άκρη το 5Τ και θα χρησιμοποιώ το καινούριο ως βασικό και για δεύτερο θα έχω το 6Τ. Από εκεί και πέρα, το να πάω από 8/128 σε 4/128 δεν το λες και ότι αγοράζω καλύτερο τηλέφωνο. Βέβαια, ο καθένας έχει τα γούστα του και το ζήτημα είναι να είναι χαρούμενος με τις αγορές του, αλλά αν εγώ κάνω μια τέτοια αγορά θα είναι σαν να μην έχω κάνει αγορά!
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας μεταξύ Oneplus 7T και 7pro;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ανάμεσα σε 7Τ και 7 Pro,θα σου πρότεινα το 7Τ...

Ευχαριστώ πολύ. Απλά το σκέφτομαι γιατί έχει λίγο μεγαλύτερο οθόνη, δεν έχει notch σταγόνα και έχει 3Χ οπτικό έναντι του 2Χ οπτικού του 7Τ. Επίσης για τη λίγο μεγαλύτερη οθόνη και τη μεγαλύτερη ανάλυση

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έπεσε η τιμή του OnePlus 7 pro στην ίδια τιμή με το 7T, ποιο να διαλέξω;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Και τι κινητό διαλέγουμε τώρα που χάκαραν τη σελίδα της OnePlus;
ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Σε stock android ,.εχεις από midramge επιλογές μέχρι high end. Xiaomi και nokia . Γτ δεν κοιτάς το nokia 9 pure view

Δε θέλω ντε και καλά stock android. Σκέφτομαι το P30 pro και από Samsung s10+ και note 10 /10 + (όταν πέσει η τιμή του).

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έπεσε η τιμή του OnePlus 7 pro στην ίδια τιμή με το 7T, ποιο να διαλέξω;

 

Το pro αν σε νοιάζει η μεγαλύτερη οθόνη και 3χ τηλεφακός με ois. Βέβαια το 7t έχει λίγο μεγαλύτερο boost φωτεινότητας οθόνης σε κόντρα ήλιο. Τώρα στις διαφορές μεταξύ 855 και 855+ δεν θα έδινα και τόση σημασία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 43 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και τι κινητό διαλέγουμε τώρα που χάκαραν τη σελίδα της OnePlus;

 

Τι σχέση έχει το χακαρισμα των στοιχείων των αγορων από το site της 1+ με την αγορά που θα κάνεις εσυ από κινεζομαγαζο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δε θέλω ντε και καλά stock android. Σκέφτομαι το P30 pro και από Samsung s10+ και note 10 /10 + (όταν πέσει η τιμή του).

 

Καλή επιλογή και το p30 pro τώρα που έπεσε στα 500 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το χακαρισμα των στοιχείων των αγορων από το site της 1+ με την αγορά που θα κάνεις εσυ από κινεζομαγαζο;

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Καλή επιλογή και το p30 pro τώρα που έπεσε στα 500 ευρώ.

Δεν είχα σκοπό να το αγοράσω από κινεζομάγαζο, αλλά από τη σελίδα της Oneplus για τα δύο χρόνια εγγύηση και για την απευθείας επικοινωνία μου με την Oneplus στην Πολωνία αν πάθαινε κάτι το κινητό.

 

Όσο για το p30 pro, το σκέφτομαι πολύ, όπως και το S10+. Ποιο είναι overall καλύτερο;

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα σκοπό να το αγοράσω από κινεζομάγαζο, αλλά από τη σελίδα της Oneplus για τα δύο χρόνια εγγύηση και για την απευθείας επικοινωνία μου με την Oneplus στην Πολωνία αν πάθαινε κάτι το κινητό.

 

Όσο για το p30 pro, το σκέφτομαι πολύ, όπως και το S10+. Ποιο είναι overall καλύτερο;

 

Η αλήθεια είναι ότι η απάντηση της op. ήταν αστεία. Έχασε κάθε credibility με το χειρισμό του θέματος. Το s10 νομίζω είναι υπερπληρες

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα σκοπό να το αγοράσω από κινεζομάγαζο, αλλά από τη σελίδα της Oneplus για τα δύο χρόνια εγγύηση και για την απευθείας επικοινωνία μου με την Oneplus στην Πολωνία αν πάθαινε κάτι το κινητό.

 

Όσο για το p30 pro, το σκέφτομαι πολύ, όπως και το S10+. Ποιο είναι overall καλύτερο;

 

Πώς θα παιρνες το 1+7 pro από το επίσημο δίκτυο και μάλιστα ίδια τιμή με το 7t ενώ δεν το πουλάει πλέον; Κάποιο κινεζομαγαζο θα είδες.

 

Σαν τιμή πιο vfm το p30 pro και λογικα καλύτερη αυτονομία. Προσωπικά αυτό θα έπαιρνα αν δεν είχα deal breaker τη gcam (τραβάω πρόσωπα όπου δεν μου αρέσει η προσέγγιση της huawei).

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι η απάντηση της op. ήταν αστεία. Έχασε κάθε credibility με το χειρισμό του θέματος. Το s10 νομίζω είναι υπερπληρες

Ναι και της συνέβηκε για δεύτερη φορά. Και την προηγούμενη φορά είχα αγοράσει το 5τ αλλά εγώ είχα πληρώσει με paypal και δεν επηρεάστηκα αλλά κάποιοι έχασαν χρήματα από αυτήν την υπόθεση.

Πώς θα παιρνες το 1+7 pro από το επίσημο δίκτυο και μάλιστα ίδια τιμή με το 7t ενώ δεν το πουλάει πλέον; Κάποιο κινεζομαγαζο θα είδες.

 

Σαν τιμή πιο vfm το p30 pro και λογικα καλύτερη αυτονομία. Προσωπικά αυτό θα έπαιρνα αν δεν είχα deal breaker τη gcam (τραβάω πρόσωπα όπου δεν μου αρέσει η προσέγγιση της huawei).

Μια χαρά θα το έπαιρνα το 7 προ από το επίσημο δίκτυο. Ναι μεν στα προηγούμενα μοντέλα όταν κυκλοφορούσε την επόμενη συσκευή απέσυρε τις προηγούμενες, αλλά αυτό δε συνέβηκε τώρα και το έβγαλε προσφορά στη Black Friday (παντού έπαιξε, απορώ πώς δεν το είδες), οπότε δεν είδα σε κανένα κινεζομάγαζο αλλά στην επίσημο σελίδα. Μάλλον καιρό έχεις να την επισκεφτείς.

 

Δηλαδή τι γίνεται με τη gcam. Πάντως είμαι λίγο σε δίλημμα, το p30 pro ή το Samsung 10+.

ANDROID DEVICES: OnePlus 7 Pro / ONEPLUS 6T / ONEPLUS 5T / ONEPLUS 3T / MOTOROLA NEXUS 6 / LG G2 / LG OPTIMUS G / LG E960 NEXUS 4 / GOOGLE NEXUS 7 / GOOGLE GALAXY NEXUS / NEXUS S (BY SAMSUNG) / NOKIA 5800 / SAMSUNG WAVE / SAZEM MY V-65
Link to comment
Share on other sites

Ναι και της συνέβηκε για δεύτερη φορά. Και την προηγούμενη φορά είχα αγοράσει το 5τ αλλά εγώ είχα πληρώσει με paypal και δεν επηρεάστηκα αλλά κάποιοι έχασαν χρήματα από αυτήν την υπόθεση.

 

Μια χαρά θα το έπαιρνα το 7 προ από το επίσημο δίκτυο. Ναι μεν στα προηγούμενα μοντέλα όταν κυκλοφορούσε την επόμενη συσκευή απέσυρε τις προηγούμενες, αλλά αυτό δε συνέβηκε τώρα και το έβγαλε προσφορά στη Black Friday (παντού έπαιξε, απορώ πώς δεν το είδες), οπότε δεν είδα σε κανένα κινεζομάγαζο αλλά στην επίσημο σελίδα. Μάλλον καιρό έχεις να την επισκεφτείς.

 

Δηλαδή τι γίνεται με τη gcam. Πάντως είμαι λίγο σε δίλημμα, το p30 pro ή το Samsung 10+.

 

Και πάλι, το μοναδικό που βλέπω σε στοκ ειναι 750 ευρώ (πιο ακριβο από το t) αλλά οκ... δεν ξέρω τι παίζει black Friday. Είχα την αίσθηση ότι το BF αφορούσε μόνο το 7t. Απλά σου εξηγω γιατί υπέθεσα ότι λες κινεζομαγαζο (κανονικα με το που βγει το επομενο παύει το προηγούμενο). Κατα τα άλλα μην απορεις... προφανως και δεν ειμαι συνεχεια μεσα στο site :lol: . Αυτη ειναι "δικη σας" δουλειά. Εμεις γνώμη για τις συσκευές λεμε :)

 

Anyway. Όσον αφορα το p30 pro και gcam η διαφορά αφορα τα δικά μου γούστα. Η huawei έχει λίγο παραπάνω επιθετική επεξεργασία και δεν δείχνει πολύ φυσικά στα πρόσωπα ενώ δεν μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου με άλλο app. Βέβαια εγώ είμαι και φωτογραφικός ψειρας που βγάζει αρκετά πορτρέτα καθημερινά. Ειναι δική μου προτίμηση και όχι γενικός κανόνας στο πως πρεπει να ειναι στημένη μια κάμερα. Μεταξύ των δύο θα σου έλεγα καλύτερα το p30 pro κυρίως λόγω αυτονομίας, ανώτερου τηλεφακού και τιμής (εκτός αν έχουν πλέον ίδια τιμή).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...