Jump to content

Google Pixel 4 XL


orone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έδωσε μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη στο Verge ο Marc Levoy (που ως γνωστόν έφυγε από την Google και πήγε στην Adobe).

Όλη εδώ:

https://www.theverge.com/21427188/marc-levoy-interview-adobe-smartphone-computational-photography-vergecast

 

Κρατάω κάποια ενδιαφέροντα κομμάτια που μιλάνε για τους αισθητήρες (την κλασική κριτική για τη χρήση από τη Google του ίδιου)

 

The mobile sensor industry is fairly mature. It does improve, but the improvements are coming with some diminishing returns over the years. One variable that’s a particular interest is the read noise. As the read noise decreases, you can take pictures in lower and lower light. And so, if Sony or someone else comes up with a sensor that has lower read noise, a lot of people will grab onto it…

There are improvements being made in the sensors, but I’m not sure that they’re pivotal. They’re incremental.

 

Because of the diminishing returns due to the laws of physics, I don’t know that the basic sensors are that much of a draw. I don’t know that going to 96 megapixels is a good idea. The signal-to-noise ratio will depend on the size of the sensor. It is more or less a question of how big a sensor can you stuff into the form factor of a mobile camera. Before, the iPhone smartphones were thicker. If we could go back to that, if that would be acceptable, then we could put larger sensors in there. Nokia experimented with that, wasn’t commercially successful.

 

Other than that, I think it’s going to be hard to innovate a lot in that space. I think it will depend more on the accelerators, how much computation you can do during video or right after photographic capture. I think that’s going to be a battleground.

 

Σε άλλο σημείο μιλάει για το HDR, το γεγονός ότι ξεχωρίζεις τις φωτογραφίες της Samsung εξαιτίας της επιλογής για υπερκορεσμό και πώς αντίστοιχα η Google κινήθηκε.

 

Όσον αφορά στα βίντεο:

So, video is an entirely different ballgame. The computational photography that we did at Google on the Pixel was largely in the still photography area. There were some other teams that Google working on video, but there was less that they could do because they had to do it in real-time.

Link to comment
Share on other sites

Έδωσε μια πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη στο Verge ο Marc Levoy (που ως γνωστόν έφυγε από την Google και πήγε στην Adobe).

 

Όλη εδώ:

 

https://www.theverge.com/21427188/marc-levoy-interview-adobe-smartphone-computational-photography-vergecast

 

 

 

Κρατάω κάποια ενδιαφέροντα κομμάτια που μιλάνε για τους αισθητήρες (την κλασική κριτική για τη χρήση από τη Google του ίδιου)

 

 

 

 

 

 

 

Σε άλλο σημείο μιλάει για το HDR, το γεγονός ότι ξεχωρίζεις τις φωτογραφίες της Samsung εξαιτίας της επιλογής για υπερκορεσμό και πώς αντίστοιχα η Google κινήθηκε.

 

 

 

Όσον αφορά στα βίντεο:

Άρα μας λέει ότι τέλος η Google camera;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έβαλα την 11.

Πως πάει παιδιά έχετε βγάλει συμπεράσματα?

Μπαταρία και app τραπεζών?

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Για μπαταρια είναι νωρίς..κατά τα άλλα εγώ με Πειραιώς και εθνική δεν είχα θεμα. Βασικά δεν έχω κανένα πρόβλημα.. προχώρα άφοβα

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έβαλα την 11.

Πως πάει παιδιά έχετε βγάλει συμπεράσματα?

Μπαταρία και app τραπεζών?

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Για μπαταρια είναι νωρίς..κατά τα άλλα εγώ με Πειραιώς και εθνική δεν είχα θεμα. Βασικά δεν έχω κανένα πρόβλημα.. προχώρα άφοβα

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και Alpha και Eurobank δουλεύουν!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

@sotnem εγώ τον έχασα λίγο στο hw, κάτι γράφει πως τους έλεγε κάποια πράγματα σε επίπεδο συμβουλευτικής αλλά η Google τον έγραφε, κάτι τέτοιο.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Τα bubbles τα δοκίμασε κάνεις σε stock εφαρμογές; Στα messages δεν μου δούλεψαν σήμερα. Χρειάζεται νομίζω να είσαι beta tester της εφαρμογής για να λειτουργήσει;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα bubbles τα δοκίμασε κάνεις σε stock εφαρμογές; Στα messages δεν μου δούλεψαν σήμερα. Χρειάζεται νομίζω να είσαι beta tester της εφαρμογής για να λειτουργήσει;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Εμένα δουλεύει κανονικά στα messages σαν beta tester

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δουλεύει κανονικά στα messages σαν beta tester
Μόλις είδα ότι δεν τα είχα ενεργοποιημένα για όλες τις συζητήσεις. Αν και δεν είμαι beta στο messages, θα το κοιτάξω πάλι. Πολύ βολικό feature.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μόλις τα ενεργοποίησα, περιμένω sms για να δω!!!!

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μόλις τα ενεργοποίησα, περιμένω sms για να δω!!!!

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στείλε μου τον αριθμό σου :D

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ολες οι εφαρμογες chat ανοιγαν ετσι, θα ηταν το ειδανικο.

Προς το παρον μονο το messages νομιζω το κανει.

Θα ηταν ωραια να ειχες ολες τις συνομηλιες της ημερας σου σε "bubble" και ανα πασα στιγμη να στελνεις μηνυμα χωρις να ανοιγεις συνεχεια το app.

 

Λογικα δεν θα γινει σταδιακα αν οχι σε ολες, στις περισσοτερες εφαρμογες?

Link to comment
Share on other sites

Αν ολες οι εφαρμογες chat ανοιγαν ετσι, θα ηταν το ειδανικο.

 

Προς το παρον μονο το messages νομιζω το κανει.

 

Θα ηταν ωραια να ειχες ολες τις συνομηλιες της ημερας σου σε "bubble" και ανα πασα στιγμη να στελνεις μηνυμα χωρις να ανοιγεις συνεχεια το app.

 

 

 

Λογικα δεν θα γινει σταδιακα αν οχι σε ολες, στις περισσοτερες εφαρμογες?

Λογικά αυτο θα πρέπει να γίνει. Θα αναβαθμιστούν οι εφαρμογές και σιγά σιγά θα προσθέτουν αυτό το χαρακτηριστικό.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα bubbles τα δοκίμασε κάνεις σε stock εφαρμογές; Στα messages δεν μου δούλεψαν σήμερα. Χρειάζεται νομίζω να είσαι beta tester της εφαρμογής για να λειτουργήσει;

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Εμένα δουλεύει κανονικά στα messages σαν beta tester

 

Μόλις είδα ότι δεν τα είχα ενεργοποιημένα για όλες τις συζητήσεις. Αν και δεν είμαι beta στο messages, θα το κοιτάξω πάλι. Πολύ βολικό feature.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Και εγώ δεν τα είχα ενεργοποιημένα σε όλες τις συζητήσεις. Το έκανα, μου ήρθε sms, αλλά δεν δούλεψε.

Έκανα join σε beta και εμφανίστηκε στις Γενικές Ρυθμίσεις του Message App η κατηγορία Bubbles. Μου ήρθε sms και εμφανίστηκε σε Bubble!

Άρα Beta Tester στο Message App και ενεργοποίηση για όλες τις συζητήσεις!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Σας έχουν εμφανιστεί προτάσεις εφαρμογών πάνω από την search bar στην αρχική οθόνη?

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας έχουν εμφανιστεί προτάσεις εφαρμογών πάνω από την search bar στην αρχική οθόνη?

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εχθές που έκανα το update ναι. Μετά το απενεργοποίησα γιατί δεν μου άρεσε. Το άφησα μόνο στο συρτάρι εφαρμογών.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές που έκανα το update ναι. Μετά το απενεργοποίησα γιατί δεν μου άρεσε. Το άφησα μόνο στο συρτάρι εφαρμογών.
εμένα μου εμφάνιζε κάποια χθές όταν είχα 4 εικονίδια στο dock, δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο. Από όταν έβαλα 5 εικονίδια δεν μου έχει ξαναβγάλει κάτι

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας έχουν εμφανιστεί προτάσεις εφαρμογών πάνω από την search bar στην αρχική οθόνη?

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι αλλά το απενρτγοποιησα...

Link to comment
Share on other sites

Ο nova σας δουλεύει ρε παιδιά; Όταν κάνω swipe up για να πάω στις ανοιχτές εφαρμογές με πετάει στον στοκ launcher. Χρησιμοποιώ nova μόνο για το double tap για κλείδωμα. Ξέρετε καμιά εναλλακτική;

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είχα το ίδιο πρόβλημα και με επανεκκίνηση έστρωσε.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας έχουν εμφανιστεί προτάσεις εφαρμογών πάνω από την search bar στην αρχική οθόνη?

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εμενα μου βγαζει μονιμα μεσα στις ρυθμισεις τερμα πανω σε πιο δικτυο wifi ειμαι συνδεδεμενος και απο κατω να ενεργοποιησω τα bluetooth. Δεν φευγουν με τιποτα ουτε με παρατεταμενο πατημα και καταργηση προτασεων. Ειναι μονιμα εκει.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου βγαζει μονιμα μεσα στις ρυθμισεις τερμα πανω σε πιο δικτυο wifi ειμαι συνδεδεμενος και απο κατω να ενεργοποιησω τα bluetooth. Δεν φευγουν με τιποτα ουτε με παρατεταμενο πατημα και καταργηση προτασεων. Ειναι μονιμα εκει.
Και μενα το ίδιο..

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και μενα το ίδιο..

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν βρισκω πουθενα κατι για να φυγουν και απορω πως βγηκαν κιολας γιατι εμφανιστηκαν σε ακυρη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκω πουθενα κατι για να φυγουν και απορω πως βγηκαν κιολας γιατι εμφανιστηκαν σε ακυρη στιγμη.
Πρέπει να είναι από τις προτάσεις ρυθμίσεων, να σου πω την αλήθεια δεν με ενοχλεί και τόσο

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι από τις προτάσεις ρυθμίσεων, να σου πω την αλήθεια δεν με ενοχλεί και τόσο

 

Στάλθηκε από το Pixel 4 XL μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τα εχω ολα off αυτα. Βρηκες καπου συγκεκριμενα την ρυθμιση?

 

Και με παραξενευει οτι εμφανιστηκε την επομενη μερα και οχι αφου περαστηκε η 11αρα.

Edited by FoT1s
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Pixel 4 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...