Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets


AlexR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

Για την επιστροφή tablet με συστημένο, στα ΕΛΤΑ πως γίνεται η δουλειά;

Κολλάνε αυτοκόλλητο όπου και μπορώ

να δηλώσω περιγραφή αντικειμένου, low value, και την διεύθυνση παραλήπτη κλπ;;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το κατάστημα,στο οποίο επιστρέφεις το tablet θα πρέπει να σου στείλει μαζί με την διεύθυνση αποστολής στα κινέζικα, την οποία υποχρεωτικά θα τυπώσεις ς και θα βάλεις τα στοιχεία σου σαν αποστολέα και θα κολλήσεις στο φάκελλο, τι θα γράψεις σαν περιγραφή και αξία.

Στην περίπτωσή μου δεν είχα γράψει τίποτα για αξία κλπ και δεν υπήρξε θέμα.

Στο φάκελλο λοιπόν στα ΕΛΤΑ, ο υπάλληλος θα σου κολλήσει ένα πρασινο χαρτί με declaration κλπ, θα κολλήσεις την τυπωμένη διεύθυνση όπως παραπάνω, θα βάλεις και την απόδειξη πληρωμής, οπου φαίνεται το ποσόν (στα 15€) και το tracking number, θα τα βγάλεις μια καθαρή φωτογραφία, που θα επισυνάψεις στην επικοινωνία με το κατάστημα και στην υπηρεσία του PayPal για refund των εξόδων σου.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι πολλα χιλιομετρα μακρια διαφορετικα να σαι σιγουρος/η θα πηγαινα και θα τα ακουγαν κανονικα...μετα λενε γιατι δεν στηριζουμε ελληνικες εταιρειες.

Αφου ειναι λαμογια...ειναι η χειροτερη εταιρεια απο ολες που υπαρχουν.

Μας πουλανε ταμπλετ ως ελληνικο και ειναι καρα κινεζικο και δεν δινουν τη ρομ οι απατεωνες.

Μα τη παναγια θα το σπασω

 

Εχω την αναβαθμιση-rom σε αρχειο zip...μπορω να τη φλασαρω με το spflash tools;

Ξερει καποιος να μου πει;

 

Μπορεις να στειλεις την rom την ψαχνω 1 χρονο

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω ακριβώς για αυτό που λέει ο τίτλος, όπως είναι η mcover για το Asus transformer t100t. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Σας ευχαριστώ.
Να έχεις εμπιστοσύνη στο Θεό και να κρατάς το μπαρούτι σου στεγνό. Βολταίρος – [ 1694-1778 ]:shoot:
Link to comment
Share on other sites

Τελικα συνολικος χρονος πηγαινε ελα του ταμπλετ 62 μερες,να σημειωσω οτι παρελαβα νεο ταμπλετ πιθανως το δικο μου δεν επισκευαζοταν
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβαν σημερα 13 μερες εκανε η αποστολη,θα επανελθω οταν εχω νεωτερα σχετικα με τον χρονο επισκευης και παραδοσης

 

Λοιπον ενω ολες οι εταιριες τρακινγκ δειχνουν οτι το πακετο εχει παραδοθει, αυτοι λενε οτι δεν εχουν παραλαβει ακομη...

Είναι σύνηθες αυτό δυστυχώς.

Και μένεις με το άγχος μέχρι να παραδεχθούν ότι το έχουν κλπ. κλπ.

Λόγους για τους οποίους μπορεί να συμβαίνει αυτό, έχω σκεφτεί αρκετούς.

 

- Να περιμένουν μήπως κάποιοι δεν ασχοληθούν περισσότερο και το παρατήσουν το θέμα,

(αν και λίγο δύσκολο αν έχεις αποφασίσει να μπεις σε αυτή τη διαδικασία).

Σε πολλούς όμως σπάνε τα νεύρα, οπότε παίζει να υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις και να ασχολούνται εν τέλη μόνο με τους επίμονους...

 

- Λόγο μεγάλου όγκου αποστολών και λίγου προσωπικού να μη δίνουν έμφαση στις επιστροφές

και να αργούν στο τσεκάρισμά τους. Οπότε σου λένε ότι δεν το έχουν παραλάβει ακόμα για να «κερδίσουν» χρόνο...

 

- Η διεύθυνση για τις επιστροφές να είναι διαφορετική, από αυτή του μαγαζιού και όταν λένε ότι δεν έχουν παραλάβει, να εννοούν στο ίδιο το μαγαζί, όπου εκεί ελέγχουν το πακέτο, (αν τα έχεις στείλει όλα κανονικά, αν ισχύει το πρόβλημα που τους έχεις πει κλπ.)

 

Αν δεις στο πρώτο post και στη δική μου περίπτωση έτσι έγινε. Φαινόταν ότι το έχουν αλλά το αρνούνταν.

Μάλιστα εγώ είχα κάνει και τη βλακεία να μην ανοίξω υπόθεση στο PayPal, οπότε πάλι καλά να λέω που έληξε θετικά η υπόθεση.

 

Παρελαβαν μετα απο 40 μερες συνολικα,να δουμε ποσο θα μας παει η επισκευη

 

Τελικα συνολικος χρονος πηγαινε ελα του ταμπλετ 62 μερες,να σημειωσω οτι παρελαβα νεο ταμπλετ πιθανως το δικο μου δεν επισκευαζοταν

Σ' ευχαριστούμε για την ενημέρωση της εξέλιξης αλλά καλό είναι να μας πεις λίγα πραγματάκια παραπάνω αν θέλεις.

 

- Τι πρόβλημα αντιμετώπισες με τη συσκευή σου.

- Από ποιο μαγαζάκι έκανες την αγορά.

- Αν είσαι ικανοποιημένος από την γενικότερη αντιμετώπιση που είχες. Θα ξανά αγόραζες ας πούμε από αυτούς;

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Το ταμπλετ δεν ανοιγε δεν φορτιζε ,νεκρο ,σε συνομιλια μαζι τους αρχικα προτειναν 40 δολλαρια και να κρατησω το ταμπλετ που σημειωτεον το ειχα μαζι με το χρονο που εκανα να παραλαβω,6 μηνες το λεω αυτο γιατι μου ειπαν οτι θα το επισκευασουν δωρεαν αρκει να τους το στειλω ,εδω κολλαει το παυπαλ και το γεγονος οτι ειχαν περασει 182 μερες και δεν μπορουσα να παρω τα 15 ευρω των εξοδων αποστολης το ταμπλετ ειχε κοστος 115 ευρω,η αγορα εγινε απο το everbyining εχω παρει πολλα πραγματα απο κει ,και σε ολα τα προβληματα βλεπε ελατωματικες συσκευες παντα βρισκαμε λυση .
Link to comment
Share on other sites

Η αντιμετώπιση λοιπόν όπως το βλέπω εγώ ήταν πολύ καλή από πλευράς Everbuying.

Και όπως είχες πει, σου στείλανε καινούργιο τελικά.

Εντάξει ο χρόνος αναμονής, δυστυχώς κάπου τόσο βγαίνει στους περισσότερους.

Αλλά η ουσία μετράει. Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν. ;)

Peace... Love... Freedom...
Link to comment
Share on other sites

Τελος καλα οπως λες, αν και οταν ειδα τον χαρτη και ειδα που θα πηγαινε το ταμπλετ ειχα καποιο αγχος μη χαθει στον δρομο,αλλα οπως προειπα θεωρω το everbyining αξιοπιστο καταστημα και δεν ειχα καποιο προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Δεν ξέρω αν το ανοίγω στο σωστό σημείο το thread αλλά εδώ μου κόλλαγε πιο πολύ.

 

Πήρα 2 tablet Teclast για τους γονείς μου και διαπίστωσα ψάχνοντας οτι έχει γίνει φαίνεται της μόδας και πλέον όλα σχεδόν είναι dual os. Αυτό με χάλασε μόνο και μόνο γιατί επειδή μιλάμε κυρίως για φτηνά tablet ότι είχαν 32 GB χώρο που λογικά στο κάθε λειτουργικό θα έχει διαθέσιμο ελάχιστο. Δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι απροβλημάτιστο απλά το να βάλω μια SD και να είμαι οκ.

 

Για να μην το κουράζω όμως ή βασική ερώτηση είναι κατά πόσο είναι δυνατό/εύκολο το να γίνει ένα dual os tablet σε απλό με ένα λειτουργικό. Σκεφτόμουνα πχ για τους γονείς μου οτι αν κράταγα μόνο τα windows 10 που τα έχουν μάθει και απο τον υπολογιστή ίσως τελικά να τους βολέψει καλύτερα (αν και το προηγούμενο tablet που τους είχα ήταν android και μια χαρά τα πήγαιναν). Υποθέτω λοιπόν οτι δεν θα είναι κάτι τόσο απλό όσο να πεις οτι με κάποιο tool θα πάρω το κλειδί των windows για να το ξαναχρησιμοποιήσω και απλά να βάλω κάποιο bootable flashακι με τα windows 10 home που έχει πάνω το tablet και απλά να μπουτάρω σαν σε υπολογιστή και να κάνω μια απλή εγκατάσταση windows. Για να μην πω μετά για drivers...

 

Αν κάποιος έχει άποψη και μπορεί να βοηθήσει πολύ ευχαρίστως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Δεν ξέρω αν το ανοίγω στο σωστό σημείο το thread αλλά εδώ μου κόλλαγε πιο πολύ.

 

Πήρα 2 tablet Teclast για τους γονείς μου και διαπίστωσα ψάχνοντας οτι έχει γίνει φαίνεται της μόδας και πλέον όλα σχεδόν είναι dual os. Αυτό με χάλασε μόνο και μόνο γιατί επειδή μιλάμε κυρίως για φτηνά tablet ότι είχαν 32 GB χώρο που λογικά στο κάθε λειτουργικό θα έχει διαθέσιμο ελάχιστο. Δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι απροβλημάτιστο απλά το να βάλω μια SD και να είμαι οκ.

 

Για να μην το κουράζω όμως ή βασική ερώτηση είναι κατά πόσο είναι δυνατό/εύκολο το να γίνει ένα dual os tablet σε απλό με ένα λειτουργικό. Σκεφτόμουνα πχ για τους γονείς μου οτι αν κράταγα μόνο τα windows 10 που τα έχουν μάθει και απο τον υπολογιστή ίσως τελικά να τους βολέψει καλύτερα (αν και το προηγούμενο tablet που τους είχα ήταν android και μια χαρά τα πήγαιναν). Υποθέτω λοιπόν οτι δεν θα είναι κάτι τόσο απλό όσο να πεις οτι με κάποιο tool θα πάρω το κλειδί των windows για να το ξαναχρησιμοποιήσω και απλά να βάλω κάποιο bootable flashακι με τα windows 10 home που έχει πάνω το tablet και απλά να μπουτάρω σαν σε υπολογιστή και να κάνω μια απλή εγκατάσταση windows. Για να μην πω μετά για drivers...

 

Αν κάποιος έχει άποψη και μπορεί να βοηθήσει πολύ ευχαρίστως.

 

 

Εγκαταστησε ενα partition manager στα Windows του ταμπλετ σου και σβήσε με πολλή προσοχή όσα partitions λεει εδω. http://techtablets.com/forum/topic/how-to-delete-android-and-merge-partitions-in-windows-for-more-space/

 

Εγω έκανα το x98 plus και το x80 power μόνο Windows 10 έτσι χωρίς κανενα πρόβλημα και χώρις να χρειαστει format. Απλώς χρησιμοποίησα το ΑΟΜΕΙ partition manager αντί για το EaseUS που γράφει αυτός.

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις για το telclast p80h αν ειναι αξιοπιστο με καλη γενικα οθονη ή το cube 27g

και τα δυο στις 8" για γενικη χρηση;

Link to comment
Share on other sites

πειτε μου ενα ταμπλετ απο κινα με ΜΟΝΟ android για την μανα μου 10 ιντσες! ολα dual boot τα βγαζουν?

 

Όχι αλλα συνήθως οι android Roms που φοράνε τα κινεζικα tablets είναι για κλάματα και θέλουν root η φλασαρισμα με custom για να λύσεις (ας πούμε) τα bugs τους. Επίσης σε κινεζικο android δεν θα δεις ποτε αναβάθμιση σε νεότερη έκδοση (πχ 6.0). Μένουν για παντα κολλημένα στην ίδια έκδοση.

 

Αν επιμένεις για android only πάντως

Δες το το Teclast X98 Plus II (έκδοση μονον android).

 

https://banggood.app.link/U3tU03jiBv

Link to comment
Share on other sites

Εγκαταστησε ενα partition manager στα Windows του ταμπλετ σου και σβήσε με πολλή προσοχή όσα partitions λεει εδω. http://techtablets.com/forum/topic/how-to-delete-android-and-merge-partitions-in-windows-for-more-space/

 

Εγω έκανα το x98 plus και το x80 power μόνο Windows 10 έτσι χωρίς κανενα πρόβλημα και χώρις να χρειαστει format. Απλώς χρησιμοποίησα το ΑΟΜΕΙ partition manager αντί για το EaseUS που γράφει αυτός.

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα , θα ήθελα την γνώμη σας αν αξίζει να πάρω το συγκεκριμένο ταμπλέτα http://www.ebay.com/itm/iRULU-eXpro-X1Plus-10-1-8GB-Tablet-GMS-Android-5-1-Lollipop-Quad-Core-10-Inch-/381350999660?var=&hash=item58ca4a766c:m:mEPGGby0gM402uUy1FjhOKQ

το θέλω για κάνα σκυπε , εφαρμογές για συνταγές άντε και καμιά σειρά ταινία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , θα ήθελα την γνώμη σας αν αξίζει να πάρω το συγκεκριμένο ταμπλέτα http://www.ebay.com/itm/iRULU-eXpro-X1Plus-10-1-8GB-Tablet-GMS-Android-5-1-Lollipop-Quad-Core-10-Inch-/381350999660?var=&hash=item58ca4a766c:m:mEPGGby0gM402uUy1FjhOKQ

το θέλω για κάνα σκυπε , εφαρμογές για συνταγές άντε και καμιά σειρά ταινία

 

Εγώ δεν θα το έπαιρνα πάντως, πρώτη φορά το βλέπω.

Αν δεν σε πειράζει που είναι 8" αυτό εδώ στα 50€ (με τον κωδικό d8d0b9 που τον βάζεις όταν είσαι στο καλάθι) είναι πολύ καλύτερο

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

τι κινεζικο ταβλετ 10αρι προτεινεται,

χρηση outlook 2007, office , web , forum , γενικα απλη χρηση,

μονο προβλημα οτι τα εμαιλ στο outlook ειναι 10γβ

 

θα προτιμουσα βεβαια μονο windows αλλα βλεπω ολα τα κινεζικα ειναι dual boot.

διαβαζω καλες κριτικες για cube iwork 10. και το chuwi hi10 . Ποιο αξιζει η καποιο αλλο?

 

το προβλημα μου ειναι οταν κρεμμασουν, brickaroun τα κινεζικα πως κανεις επαναφορα.

 

Απο ευρωπη τι προτεινεται?

Δεν θελω να φυγω πανω απο 200ευρω

Edited by lambros69
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να αγορασω ενα ταμπλετ 8 η 10 ινζες με καλη οθονη να ειναι 4G και κατα προτιμηση να εχει μονο αντροιντ (δεν ξερω οι επεξεργαστες τις ιντελ Ζ8300 κλπ δουλευουν το ιδιο καλα στο αντροιντ οπως οι αλλοι επεξεργαστες )εως 200 ευρω διαθετω ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά μια ερώτηση, μπορεί η λύση της να είναι και μπροστά στα μάτια μου όμως εδώ και καιρό το ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω. Πάνω στην status bar δίπλα στο σήμα του WiFi πετάχτηκε καθώς το πασπατευε η μικρή μου κόρη ένα αστεράκι αγαπημένων. Καμία ιδέα πως να το διωξω?

Έχω εγκατεστημενο gravity box αλλά μέσα στις επιλογές του δεν βλέπω κάποια τέτοια δυνατότητα.. Τα φώτα σας please. Thanks.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Στο κινέζικο tablet μου οταν συνδέω ένα USB φλασακι 8Gb το βλέπει κανονικά. Αν όμως συνδέσω έναν εξωτερικό σκληρό που έχω 350Gb (χωρίς τροφοδοσία), δεν δίνει δυνατότητα να το κάνω mounting. Καμμιά λύση υπάρχει για να το δει? Ή έστω, αν δεν γίνεται με αυτόν το σκληρό, κάποιον άλλον να αγοράσω διαφορετικού τύπου που να μπορεί να τον δει? Ευχαριστώ

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Στο κινέζικο tablet μου οταν συνδέω ένα USB φλασακι 8Gb το βλέπει κανονικά. Αν όμως συνδέσω έναν εξωτερικό σκληρό που έχω 350Gb (χωρίς τροφοδοσία), δεν δίνει δυνατότητα να το κάνω mounting. Καμμιά λύση υπάρχει για να το δει? Ή έστω, αν δεν γίνεται με αυτόν το σκληρό, κάποιον άλλον να αγοράσω διαφορετικού τύπου που να μπορεί να τον δει? Ευχαριστώ

Σκληρό δίσκο μόνο με εξωτερική τροφοδοσία μπορείς να συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για Tablets
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...