Jump to content

Redmi Note 8 Pro


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν και πιστεύω θα το πάρει και το 8 pro, το παράξενο που είναι;; Πρόκειται για διαφορετικά τηλέφωνα, το απλό 8 φοράει snapdragon 665 και έχουν δώσει source για android 11 εγώ στο δικό μου με ίδιο επεξεργαστή το φοράω πάνω από μήνα τώρα.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατί με τον επεξεργαστή πάει η ενημέρωση του Android ή με το πόσο νεότερη είναι η συσκευή;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. έπεσε το τηλέφωνο με την πλάτη από το μισό μέτρο περίπου

και έκανε ρωγμές.Υπάρχει κάποιος που αναλαμβάνει να το αλλάξει,συμφέρει

μία τέτοια αντικατάσταση. Αθήνα μένω.

 

 

Λοιπόν να επαναφέρω λίγο το θέμα μήπως συμβεί και σε κάποιον άλλον

σήμερα άλλαξα την πλάτη με 15 ευρώ [τιμή για το ιμιτασιόν].Πραγματικά δεν βλέπω καμία διαφορά. Η τιμή του original ήταν στα 25 ευρώ. Η ζημιά βγήκε τελείως αναίμακτη.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να επαναφέρω λίγο το θέμα μήπως συμβεί και σε κάποιον άλλον

σήμερα άλλαξα την πλάτη με 15 ευρώ [τιμή για το ιμιτασιόν].Πραγματικά δεν βλέπω καμία διαφορά. Η τιμή του original ήταν στα 25 ευρώ. Η ζημιά βγήκε τελείως αναίμακτη.

Παραμένει όμως water proof με την ιμιτασιόν πλάτη;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει πρόβλημα με τη στεγανοποίηση αλλά με την ανθεκτικότητα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να επαναφέρω λίγο το θέμα μήπως συμβεί και σε κάποιον άλλον

 

σήμερα άλλαξα την πλάτη με 15 ευρώ [τιμή για το ιμιτασιόν].Πραγματικά δεν βλέπω καμία διαφορά. Η τιμή του original ήταν στα 25 ευρώ. Η ζημιά βγήκε τελείως αναίμακτη.

Καλημέρα.

Που βρήκες γνήσιο ανταλλακτικό για Xiaomi;

 

from my S10 lite

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Που βρήκες γνήσιο ανταλλακτικό για Xiaomi;

 

from my S10 lite

 

Στη γειτονιά μου στο Παγκράτι. Gr mobile λέγεται το μαγαζί.

Link to comment
Share on other sites

Στη γειτονιά μου στο Παγκράτι. Gr mobile λέγεται το μαγαζί.

Είμαι σίγουρος ότι και το "γνήσιο" ήταν τόσο imitation, όσο είναι και το imitation που έβαλες. :rolleyes:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

ηρθε η 12.0.4.0 εμενα, αποσο βλεπω μονο ενημερωση ασφαλειας ειναι

 

Και εμένα μου ήρθε πριν λίγο. Την έχει κάνει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα κανένα πρόβλημα

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι και το "γνήσιο" ήταν τόσο imitation, όσο είναι και το imitation που έβαλες. :rolleyes:

 

Λόγω του μαγαζιού το λες η γιατί είναι δύσκολο να πετύχεις ορίτζιναλ?

Link to comment
Share on other sites

Λόγω του μαγαζιού το λες η γιατί είναι δύσκολο να πετύχεις ορίτζιναλ?
Δεν νομίζω να υπάρχουν πουθενά γνήσια ανταλλακτικά Xiaomi.

Ένα dragon-tt (Κίνα) υπήρχε που μπορούσες να βρεις κάτι γνήσιο, αλλά από ότι είχαμε ψαχτεί (με παλιούς xiaomiκολλημένους φίλους) και αυτά μάλλον ήταν μεταχειρισμένα (ξηλωμένα από άλλα μαμά κινητά).

Προσωπικά λοιπόν, από όσο το έχω ψάξει παλαιότερα (την τελευταία 2ετια σταμάτησα να ασχολούμαι με Xiaomi) μέσω σοβαρών αναζητήσεων και συζητήσεων... γνήσιο ανταλλακτικό Xiaomi δεν κατάφερα να βρω.

 

 

from my S10 lite

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Άμα κάνουν τη δουλειά τους και τα ιμιτασιον, ποιος ο λόγος;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν είδα ποτέ Το original για να μπορέσω να τα συγκρίνω με το ιμιτασιόν .

Αλλά αφού λες ότι το έχεις ψάξει Κάπως έτσι θα είναι τα πράγματα.

Πραγματικά η τιμή που μου έδωσε για το ορίτζιναλ είναι τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε ενημέρωση 12.0.4 και ενημέρωση ασφαλείας 1/02/2021

 

Το έχουν γράψει 3 - 4 άτομα,πιο πριν. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μόλις τώρα την πέρασα. Ελπίζω να διόρθωσαν την ένδειξη της μπαταρίας από τις ρυθμίσεις του κινητού. Αλλιώς θα πρέπει να περιμένουμε την MIUI 12.5

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν είδα ποτέ Το original για να μπορέσω να τα συγκρίνω με το ιμιτασιόν .

Αλλά αφού λες ότι το έχεις ψάξει Κάπως έτσι θα είναι τα πράγματα.

Πραγματικά η τιμή που μου έδωσε για το ορίτζιναλ είναι τζάμπα.

Όπως σου είπανε και άλλοι φίλοι που γνωρίζουν,γνήσιο και ιμιτασιόν ανταλλακτικό δεν υπάρχει για xiaomi.Υπάρχουν ποιότητες όμως.Παράδειγμα μπορείς να βρείς οθόνη rn8 pro που ναι μεν δεν είναι γνήσια (γιατί δεν υπάρχει γνήσια),αλλά να είναι παρόμοια ποιοτικά με αυτήν που φοράει το κινητό.Όσο για την πλάτη,αν σε πήρε όπως είπες 15€ με τα περαστικά,μια χαρά τιμή είναι...αν αναλογιστείς ότι αυτός την πήρε 3-4 € και πρέπει να βγάλει και το μαγαζί κάτι!Οπότε όταν ακούς "γνήσιο ανταλλακτικό xiaomi"σημαίνει απλά ότι είναι καλή ποιότητα και αυτό πάλι με επιφυλάξεις...γιατί υπάρχει η γνήσια-μέτρια και η γνήσια- καλή ποιότητα! Edited by highland1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μόλις τώρα την πέρασα. Ελπίζω να διόρθωσαν την ένδειξη της μπαταρίας από τις ρυθμίσεις του κινητού. Αλλιώς θα πρέπει να περιμένουμε την MIUI 12.5

Παρατηρήσατε τίποτα νέο στην ενημέρωση;

Ζεις μονάχα μια φορά..
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρήσατε τίποτα νέο στην ενημέρωση;

Προς το παρόν τίποτα.

Τώρα που κοίταξα στις ρυθμίσεις για την μπαταρία, στο γράφημα έγραφε ενεργό: 3 ώρες και 40 λεπτά και αναμονή: 0 ώρες και 20 λεπτά. Δεν θυμάμαι αν έγραφε και πριν έτσι.

Πάντως συνδυαστικά βγάζουν την πραγματική ώρα που το έβγαλα από την πρίζα. Αντί για το συνολικό ωράριο που είχε πριν.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπανε και άλλοι φίλοι που γνωρίζουν,γνήσιο και ιμιτασιόν ανταλλακτικό δεν υπάρχει για xiaomi.Υπάρχουν ποιότητες όμως.Παράδειγμα μπορείς να βρείς οθόνη rn8 pro που ναι μεν δεν είναι γνήσια (γιατί δεν υπάρχει γνήσια),αλλά να είναι παρόμοια ποιοτικά με αυτήν που φοράει το κινητό.Όσο για την πλάτη,αν σε πήρε όπως είπες 15€ με τα περαστικά,μια χαρά τιμή είναι...αν αναλογιστείς ότι αυτός την πήρε 3-4 € και πρέπει να βγάλει και το μαγαζί κάτι!Οπότε όταν ακούς "γνήσιο ανταλλακτικό xiaomi"σημαίνει απλά ότι είναι καλή ποιότητα και αυτό πάλι με επιφυλάξεις...γιατί υπάρχει η γνήσια-μέτρια και η γνήσια- καλή ποιότητα!

 

Οπότε είναι μονόδρομος για την Xiaomi τα ιμιτασιόν..

.Δεν πειράζει αν κάνουνε σωστά τη δουλειά τους όπως είπε o φίλος από πάνω όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα κινητό που κοστίζει 150-200€ ευρώ, νομίζω ότι "επιβάλλεται" το φθηνό ανταλλακτικό. Τί κι αν είναι imitation, τί κι αν είναι δεν είναι γνήσιο. Αυτό που μας νοιάζει είναι να το επισκευάσουμε όσο το δυνατόν φθηνότερα, εφόσον δουλεύει σωστά φυσικά.

Εξάλλου, σε μια σειρά Redmi, που έχει 100 διαφορετικούς προμηθευτές (μην λέω και λίγους) για το κάθε εξάρτημα, τί γνήσιο ψάχνουμε να βρούμε;

Η φθηνή επισκευή μια τέτοιας συσκευής λοιπόν, νομίζω ότι είναι το ζητούμενο. Με 10-20-50 ευρώ μπορείς να αλλάξεις στο Redmi Note ότι θες...να το κάνεις καινούριο που λέμε. Ακόμα και οθόνη να σπάσει.

 

Στα Redmi Note έχω βρει ανταλλακτικά από 0,70€ (μικρόφωνα κλπ) μέχρι 32€ (ανώτατη ποιότητα οθόνης - 13€ είχε η απλή). Εάν "πιάνουν" και τα χέρια σου....με "μηδέν" κόστος καθαρίζεις την μπουγάδα. Εάν δεν πιάνουν, δίνεις και 10-20€ εργατικά και είσαι κούκλος.

 

Υ.Γ

Το παραπάνω σκεπτικό αλλάζει όταν έχεις σκάσει καμιά 700άρα για ακριβή συσκευή. Εκεί θες γνήσιο ανταλλακτικό (ή επίσημη μεταπώληση εγγυημένου τέλος πάντων) για να έχεις την μέγιστη απόδοση και φυσικά επίσημο service. Γιατί; Γιατί κοιτάς την λεπτομέρεια...και αυτός είναι και ο λόγος που έσκασες 700. Αλλιώς θα έδινες 150 και θα ήσουν ΟΚ.

Παίρνεις π.χ Μi10-11 και σου σπάει οθόνη, ή σου βγάζει ελάττωμα αλλά έχεις αγοράσει από Skroutz και δεν έχεις επίσημη εγγύηση, ή θες μετά από 1,5 χρόνο να αλλάξεις μπαταρία...εκεί τρώς άκυρο.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Τα είπες όλα Χρήστο, γιαυτό έχω πει πολλές φορές ότι xiaomi πάνω από 200-250 δεν αξίζει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...