Jump to content

Redmi Note 8 Pro


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Android 10 είναι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή πριν ποιά είχες; Πήρες Android 10 ή είσαι στην Pie;

την 11.0.6

Link to comment
Share on other sites

Η 11.0.1 πρέπει να είναι η 10 για global κινητά όχι για EU.

Α μάλιστα... Κι αυτοί προς την κάθοδο του MIUI πάνε... Ωραία! Το μπέρδεμα του μπερδέματος... Ω μπέρδεμα!!! :lol:

Καλά ξεμπερδέματα να έχουμε!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τα global από 11.0.6.0 9ρα πήγαν σε 11.0.1.0 10ρα, τα eu από 11.0.3.0 9ρα σε 11.0.2.0 10ρα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Τα global από 11.0.6.0 9ρα πήγαν σε 11.0.1.0 10ρα, τα eu από 11.0.3.0 9ρα σε 11.0.2.0 10ρα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Εμένα λέει global 11.0.2 και πριν ήταν 11.0.3

Link to comment
Share on other sites

Εμένα λέει global 11.0.2 και πριν ήταν 11.0.3

Εμάς είναι Global EU όμως. Όχι σκέτο Global.

Κι εγώ την ίδια έκδοση με σένα έχω. Από 11.0.3 με pie πήγε 11.0.2 με Q (Android 10).

Τώρα θα περιμένουμε να δούμε ποιά έκδοση MIUI θα μας έρθει. Θα είναι μπρος τα επάνω ή μπρος τα κάτω!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα τον μαμά φορτιστή και η μπαταρία πάει πολυ καλύτερα. Για να δούμε. Για κάποιο λόγο φορτιζα με εναν τελείως μαϊμού
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα τον μαμά φορτιστή και η μπαταρία πάει πολυ καλύτερα. Για να δούμε. Για κάποιο λόγο φορτιζα με εναν τελείως μαϊμού

Ο δικός του φορτιστής κάνει γρήγορη φόρτιση. Ο "μαϊμού" που φόρτιζες πριν έκανε γρήγορη φόρτιση;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός του φορτιστής κάνει γρήγορη φόρτιση. Ο "μαϊμού" που φόρτιζες πριν έκανε γρήγορη φόρτιση;

 

Νομίζω στη συσκευασία έλεγε ότι κάνει αλλά δεν είμαι σίγουρος,δεν το είχα προσέξει γιατί το βάζω το βράδυ. Δεν έβγαζε 2 κεραυνούς πάντως οταν έβαζες το βισμα όπως κάνει με τον μαμά

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στη συσκευασία έλεγε ότι κάνει αλλά δεν είμαι σίγουρος,δεν το είχα προσέξει γιατί το βάζω το βράδυ. Δεν έβγαζε 2 κεραυνούς πάντως οταν έβαζες το βισμα όπως κάνει με τον μαμά

Άρα δεν έκανε γρήγορη φόρτιση.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν βγάζει έναν κεραυνό είναι κανονική φόρτιση. Αν δεν σε έβγαζε κεραυνό καθόλου, δεν φόρτιζε τότε.

Επίσης όταν το συνδέσεις στην αρχή σε βγάζει και το εφέ της φόρτισης, ένα κάτι σαν μανιτάρι, μάλλον σαν ροή ρεύματος μοιάζει, το οποίο μέσα στον κύκλο γράφει τα ποσοστά φόρτισης! Ούτε αυτό έβγαινε;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το φορτίζω πάντα με τον φορτιστή της συσκευασίας, που είναι γρήγορος.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από 5% στα 100% με πήγε σε 1ωρα και 40 λεπτά ο φορτιστής της συσκευής! Δηλαδή αν το φόρτιζα με άλλον πόση ώρα θα έκανε;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά είναι η 1 ώρα και 40 λεπτά.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από 5% στα 100% με πήγε σε 1ωρα και 40 λεπτά ο φορτιστής της συσκευής! Δηλαδή αν το φόρτιζα με άλλον πόση ώρα θα έκανε;

 

εξαρτάται πόσα αμπερ θα έβγαζε στην έξοδο

 

notification led έχει η συσκευή κανονικά;

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται πόσα αμπερ θα έβγαζε στην έξοδο

 

notification led έχει η συσκευή κανονικά;

Ναι έχει δίπλα στη μπροστινή κάμερα. Μικρό είναι όμως.

Πάντως ο φορτιστής της συσκευής έχει 3A output!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστής είναι πολύ καλός.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο φορτιστής που έχει μέσα η συσκευή είναι QC3.

Έχει εξόδους

- 5V*3A = 15Watt

- 9V*2A = 18Watt

- 12V*1.5A = 18Watt

Αυτές είναι οι τιμές που μπορεί να πάρει. Μία από όλες. Δεν παίρνει ενδιάμεσες.

 

Πάμε παρακάτω:

To θέμα είναι ότι QC τεχνολογία υποστηρίζουν μόνο οι Snapdragon επεξεργαστές (αυτό ξέρω εγώ τουλάχιστον).

Η Mediatek χρησιμοποιεί μια άλλη τεχνολογία που λέγεται Pump Express.

 

Συμπέρασμα: ποιός δουλεύει ποιόν δεν ξέρω με τον QC3 φορτιστή στο κουτί του Redmi Note 8 Pro που φοράει Mediatek.

Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά προσωπικά αυτό το συμπέρασμα έβγαλα.

 

Πάμε πιο παρακάτω.

Ανεξάρτητα με τον μαμά φορτιστή, Το ΠΟΛΥ καλό για αυτήν την συσκευή είναι ότι υποστηρίζει (η συσκευή) USB PD 3.0.

Είναι συμβατή με Pump Express 4.0 (σαν Mediatek που είναι) το οποίο Pump Express 4.0 υποστηρίζει με την σειρά του USB PD 3.0.

 

Αγοράζοντας φορτιστή PD (μαζί με καλώδιο γιατί το PD για να δουλέψει θέλει type-c to type-c) θα μπορέσετε να δείτε τις πραγματικές δυνατότητες φόρτισης της συσκευής.

 

Εάν κάποιος έχει περισσότερες γνώσεις πάνω στο θέμα, ας βοηθήσει.

 

:)

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη υποστηριζει θεωρητικα και τα 3 πρωτόκολλα φορτισης( pd,pump express,qc). Σε οποιαδηποτε περιπτωση,δε νομιζω να παιρνει πανω απο 18W,παντα θα φορτιζει πληρως σε 1.5+ ωρα.

Ο φορτιστης που εχει μεσα η συσκευη φορτίζει γρηγορα και το mi mix 2s μου (sd845). Επισης ο φορτιστης του mix φορτιζει γρηγορα και το rn8 pro.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευη υποστηριζει θεωρητικα και τα 3 πρωτόκολλα φορτισης( pd,pump express,qc). Σε οποιαδηποτε περιπτωση,δε νομιζω να παιρνει πανω απο 18W,παντα θα φορτιζει πληρως σε 1.5+ ωρα.

Ο φορτιστης που εχει μεσα η συσκευη φορτίζει γρηγορα και το mi mix 2s μου (sd845). Επισης ο φορτιστης του mix φορτιζει γρηγορα και το rn8 pro.

Τις ίδιες ώρες κάνει η φόρτιση;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι παρομοιος χρονος χρειαζεται μου φαινεται. Στο test του gsmarena το φορτισαν με φορτιστη power delivery 39% σε μιση ωρα,αρα δεν πιανει πανω απο 18w. Γραφουν οτι το pump express κ το qc4.0 βασιζονται στο power delivery,αλλα ολοι οι φορτιστες τους ηταν συμβατοι με pd κ qc ταυτοχρονα συνεπώς δεν ηταν σιγουροι αν υποστηριζε qc4.0 .

Εμενα φορτιζει γρηγορα και με τον φορτιστη του mix2s που ειναι σιγουρα quick charge,ωστοσο δεν ξερω αν ειναι και power delivery,ωστε να φορτιζει βασει αυτου του πρωτοκόλλου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παρομοιος χρονος χρειαζεται μου φαινεται. Στο test του gsmarena το φορτισαν με φορτιστη power delivery 39% σε μιση ωρα,αρα δεν πιανει πανω απο 18w. Γραφουν οτι το pump express κ το qc4.0 βασιζονται στο power delivery,αλλα ολοι οι φορτιστες τους ηταν συμβατοι με pd κ qc ταυτοχρονα συνεπώς δεν ηταν σιγουροι αν υποστηριζε qc4.0 .

Εμενα φορτιζει γρηγορα και με τον φορτιστη του mix2s που ειναι σιγουρα quick charge,ωστοσο δεν ξερω αν ειναι και power delivery,ωστε να φορτιζει βασει αυτου του πρωτοκόλλου.

 

Απίθανο (σίγουρο όχι δηλαδή) να είναι PD ο φορτιστής του mix2s.

Επίσης: εκτός του φορτιστή, χρειάζεται και καλώδιο type-c to type-c (δεν έχω δεί καλώδιο Type-A to Type-c να είναι PD). Ακόμα και εάν είναι type-c to type c, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και PD.

 

Όσον αφορά το Redmi Note 8 Pro. Και εγώ πιστεύω ότι δεν δέχεται πάνω από 18W. Αλλά δεν το έχω διασταυρώσει από κάπου. Απλά εικάζω.

Θα μπορούσε άνετα να δεχτεί 27watt. Γιατί όχι; Αλλά αυτό, μόνο εάν έχεις ένα πακέτο καλώδιο+φορτιστή PD θα το καταλάβεις.

 

edit:

Τώρα διάβασα στο gsmarena αυτό που λές. Έχεις δίκιο. Εάν είναι όπως τα λέει το gsmarena...το 18 είναι ταβάνι για το κινητό.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ναι παρομοιος χρονος χρειαζεται μου φαινεται. Στο test του gsmarena το φορτισαν με φορτιστη power delivery 39% σε μιση ωρα,αρα δεν πιανει πανω απο 18w. Γραφουν οτι το pump express κ το qc4.0 βασιζονται στο power delivery,αλλα ολοι οι φορτιστες τους ηταν συμβατοι με pd κ qc ταυτοχρονα συνεπώς δεν ηταν σιγουροι αν υποστηριζε qc4.0 .

Εμενα φορτιζει γρηγορα και με τον φορτιστη του mix2s που ειναι σιγουρα quick charge,ωστοσο δεν ξερω αν ειναι και power delivery,ωστε να φορτιζει βασει αυτου του πρωτοκόλλου.

Πριν δώσω το Nokia 8 το φόρτιζα και με του Nokia τον φορτιστή που είχε 2,5A Output. Φόρτιζε και εκείνος γρήγορα το Xiaomi. Έβγαζε 2 αστραπές. Και του Nokia στα 18W ήταν.

 

@pavlidisc Τι είναι το PD; Δεν τα ξέρω αυτά τα κόλπα των φορτιστών!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

@pavlidisc Τι είναι το PD; Δεν τα ξέρω αυτά τα κόλπα των φορτιστών!

Γενικά και χοντροκομμένα :

Είναι μια προσπάθεια που γίνεται εδώ και λίγο καιρό με σκοπό να αντικαταστήσει όλους τους φορτιστές με έναν.

 

Σήμερα έχεις

- Laptop

- Smartwatch

- Smatrphone

- Bluetooth headset

- Drone

- Συμπλήρωσε ότι άλλο θές...

και χρησιμοποιείς έναν διαφορετικό φορτιστή για τον καθένα.

Γιατί; Κυρίως γιατί το καθένα έχει τα δικά του όρια σε τάση και ένταση (δηλαδή σε ισχύ φόρτισης).

 

Με Power Delivery.

Ένας PD φορτιστής παρέα με ένα PD καλώδιο θα μπορούν να φορτίσουν τα πάντα.

Γιατί έχουν την δυνατότητα να ανεβούν από 0,1watt μέχρι 100watt και μάλιστα με "άπειρες" σκάλες.

Όταν συνδέεις συσκευή (η οποία υποστηρίζει PD) σε φορτιστή 50watt (που υποστηρίζει PD) μέσω καλωδίου (που υποστηρίζει PD) τότε ξεκινάει μια "διαπραγμάτευση" και αποφασίζουν από κοινού με πόση τάση θα φορτίσουν.

Έχεις Bluetooth Headset; Θα τα φορτίσουν με 1watt (π.χ).

Έχεις Κινητό; Θα τα φορτίσουν με 20-30watt (π.χ).

Έχεις Laptop Θα τα φορτίσουν με 50watt (π.χ).

Μέχρι 100 πάνε αυτά που κυκλοφορούν προς το παρόν.

 

Mε έναν φορτιστή, φορτίζεις τα πάντα.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...