Jump to content

Redmi Note 8 Pro


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι είναι αυτό που μας έρχεται;

https://www.fonearena.com/blog/309464/miui-11-android-10-gesture-control-feature.html

Προς το παρόν μόνο στην Κίνα....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εναλλάσσει εφαρμογές όπως το iPhone.

Είσαι σε μια εφαρμογή, και κάνοντας δεξιά ή αριστερά πας στην προηγούμενη ή στην επόμενη (χωρίς να χρειαστεί να κάνεις swipe up από το κέντρο).

 

from my 1+6t

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτό που μας έρχεται;

https://www.fonearena.com/blog/309464/miui-11-android-10-gesture-control-feature.html

Προς το παρόν μόνο στην Κίνα....

Το feature αυτό το χρησιμοποιώ πριν τα Χριστούγεννα

Link to comment
Share on other sites

Το feature αυτό το χρησιμοποιώ πριν τα Χριστούγεννα

Τόσο παλιά είναι η είδηση; Δεν έγραφε ημερομηνία πουθενά. Ή εγώ δεν την είδα.

 

Edit: Όχι, δεν είναι παλιά! Η πηγή λέει 04.04.2020.

https://www.fonearena.com/blog/309464/miui-11-android-10-gesture-control-feature.html

Πώς το χρησιμοποιείς πριν έρθει; Τι είναι;

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τόσο παλιά είναι η είδηση; Δεν έγραφε ημερομηνία πουθενά. Ή εγώ δεν την είδα.

 

Edit: Όχι, δεν είναι παλιά! Η πηγή λέει 04.04.2020.

https://www.fonearena.com/blog/309464/miui-11-android-10-gesture-control-feature.html

Πώς το χρησιμοποιείς πριν έρθει; Τι είναι;

 

Αντι για navigation bar χρησιμοποιώ gestures. Ψαξ'το

Link to comment
Share on other sites

Άστο... Δεν το κατέχω το άθλημα!...

 

Επίσης έρχεται και το MIUI 12. Η ανάπτυξη του MIUI 11 έχει ήδη σταματήσει λένε!

https://gr.gizchina.com/2020/04/09/miui-12-poia-montela-xiaomi-redmi/

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλε το anandtech ενα αρθρο για την mediatech. Κλέβει στα benchmarks συστηματικα, το rn8pro εχει ενεργοποιημενο το cheat σε ολα τα μοντερνα benchmarks. Ισως δεν ειναι τυχαιο οτι η antutu το κατατάσσει στην κορυφη στις midrange συσκευες.

Αυτο δε σημαίνει οτι το g90 ειναι κακο τσιπ. Βλεπουμε στην καθημερινή χρήση πόσο καλά τα παει. Βεβαια οι χαμηλης ισχυος πυρηνες του ειναι χρονισμένοι πανω απ τα 2ghz,οχι συνηθες στα περισσοτερα smartphones, ισως γι'αυτό ειναι τόσο σβέλτο γενικα. Και δεν επηρεαζεται και η μπαταρια, έτσι; Στη συγκριση realme 6 k 6 pro, το απλο με τον g90 εχει καλυτερη μπαταρια απ το pro με τον sd720,αξιοθαυμαστο για τσιπ με παλια λιθογραφια. Ωστοσο στα benchmarks το g90 ειναι στα ισα ή και πιο πανω απ το sd730 και το πιο νεο sd720 ,πραγμα που δεν εχει πολυ νοημα. Ισως εκει να κλεβει. Παντως απ την υποκειμενική μου εμπειρια ,αν και θεωρω γρηγορο το rn8 pro,δε νομιζω οτι ειναι τοσο κοντα οσο λενε τα benchs π.χ. με το sd845 του mix2s, που εχω ταυτοχρονα. Το δευτερο είναι αισθητα πιο σβελτο και πχ τραβαει με gcam στο μισο χρονο απ το 8 pro. Εκει που αντικειμενικα φαινεται η διαφορά ειναι επισης στο βιντεο,οπου το g90 τσιπ δεν μπορει να κανει 4k στα 60fps. Επισης κατεβασα και στις δυο συσκευες ενα κλιπ uhd ,60fps,hdr10. To redmi δεν μπορεσε να το παιξει ουτε με το δικο του player ουτε με τον vlc. To mix το μασηξε και το φτυσε και με τους δυο player.

Συμπερασματικά,το g90 τσιπ της mediatech ειναι παρα πολυ γρηγορο,ισως οχι το πιο γρηγορο οπως λενε τα benchs, αλλα αντικειμενικά εκτιμω οτι εχει αριστη διαχειριση μπαταρίας. Δε χρειάζεται ομως αυτη η τσιτερια της mediatech,που ισχυει ανεξαρτητως κατασκευαστων, και αμαυρωνει και την εικονα των επερχομενων dimensity επεξεργαστων της.

Link to comment
Share on other sites

Ο Κινέζος, ΠΑΝΤΑ έχει κάτι να κρύψει. Π-Α-Ν-Τ-Α.

Κατηγορηματικά και αμετάκλητα.

Π-Α-Ν-Τ-Α.

Και εάν τα "ψέματα" που λέει έχουν ελαττωθεί αισθητά (σε σχέση με παλιότερα που βάφτιζε ό,τι ήθελε όπως ήθελε) είναι γιατί η Ευρώπη και η Αμερική δεν σηκώνουν π@π@ριλίκια (βασικά...σηκώνουν αλλά μόνο όταν τα κάνουν οι ίδιοι, αλλά αυτό είμαι άλλη κουβέντα).

Αυτό δεν το λέω μόνο για την Xiaomi. Το λέω για ΟΛΑ τα προϊόντα που απευθύνονται πρωτίστως σε αγορές Κίνας και Ινδίας.

 

Στα δικά μας.

ΤΡΟΜΕΡΑ σβέλτο για Mediatek το Redmi Note 8 Pro. Σαΐτα. Σε καθημερινή χρήση δεν βλέπω διαφορά με το 1+6t που φοράει 845 (δεν ψειρίζω την μαϊμού).

Ειδικότερα (εφαρμογές από συσκευή σε συσκευή) δεν το έχω ψάξει. Αλλά γενικά είναι σφεντόνα (με βάση τα δικά μου θέλω).

Το άκρως αξιόλογο και καλοδεχούμενο του G90 είναι η διαχείριση ενέργειας (συμφωνώ με τον @spazoklabanias). Όποιος είχε παλαιότερο Mediatek, ξέρει πόσο σημαντικό είναι αυτό.

Να δούμε το μέλλον τί μας επιφυλάσσει σχετικά με την Mediatek.

 

Παντως απ την υποκειμενική μου εμπειρια ,αν και θεωρω γρηγορο το rn8 pro,δε νομιζω οτι ειναι τοσο κοντα οσο λενε τα benchs π.χ. με το sd845 του mix2s, που εχω ταυτοχρονα. Το δευτερο είναι αισθητα πιο σβελτο και πχ τραβαει με gcam στο μισο χρονο απ το 8 pro. Εκει που αντικειμενικα φαινεται η διαφορά ειναι επισης στο βιντεο,οπου το g90 τσιπ δεν μπορει να κανει 4k στα 60fps. Επισης κατεβασα και στις δυο συσκευες ενα κλιπ uhd ,60fps,hdr10. To redmi δεν μπορεσε να το παιξει ουτε με το δικο του player ουτε με τον vlc. To mix το μασηξε και το φτυσε και με τους δυο player.

 

Μάλλον υπάρχουν συγκεκριμένες εντολές που είναι πολύ καλύτερα γραμμένες στον SD845. Αυτά είναι σημεία που κάνουν την λεπτομέρεια βέβαια. Και που μας κάνουν πάντα να λέμε ότι οκ...έχετε Xiaomi με 200 ευρώ που είναι κινητήρα, αλλά μην νομίζετε ότι πιάσατε και τον παπά από τα @ρΚιDia. :rolleyes:

Οι λεπτομέρειες, κοστίζουν.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1 - Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Η ουσία είναι ότι το κινητό φυσάει...

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε που θα φτάσουν τα mp στα Xiaomi!

https://gr.gizchina.com/2020/04/08/erchetai-smartphone-me-192mp-kamera-ton-epomeno-mina/

Δεν υπάρχει κάποιο νήμα για επίκαιρα νέα από την Xiaomi;

 

Ναι, προς το παρόν δεν έχω κανένα παράπονο από τη συσκευή! Το 10 το πήρε χωρίς να έχει κάποια ιδιαίτερα προβλήματα!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα περίεργο πρόβλημα. Έβαλα κάρτα sd και πέρασα τις φωτογραφίες από την παλιά sd. Στην εφαρμογή Συλλογή του κινητού δεν τις εμφανίζει όλες ενώ στην εφαρμογή φωτογραφίες τις εμφανίζει. Τι μπορώ να κάνω; Κάτι περίεργο επίσης είναι πως εγκατεστησα τον adblock browser και δεν του επιτρέπεται να ανοίξει βίντεο ούτε όταν κάνει λήψη πχ σε αρχείο pdf να του κάνω κλικ και να ανοίξει με μια αντίστοιχη εφαρμογή ανάγνωσης. Έχω δει όλα σχετικά με τις άδειες
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα περίεργο πρόβλημα. Έβαλα κάρτα sd και πέρασα τις φωτογραφίες από την παλιά sd. Στην εφαρμογή Συλλογή του κινητού δεν τις εμφανίζει όλες ενώ στην εφαρμογή φωτογραφίες τις εμφανίζει. Τι μπορώ να κάνω; Κάτι περίεργο επίσης είναι πως εγκατεστησα τον adblock browser και δεν του επιτρέπεται να ανοίξει βίντεο ούτε όταν κάνει λήψη πχ σε αρχείο pdf να του κάνω κλικ και να ανοίξει με μια αντίστοιχη εφαρμογή ανάγνωσης. Έχω δει όλα σχετικά με τις άδειες

Κι εμένα το ίδιο συμβαίνει με τις φωτογραφίες! Μάλιστα χωρίς sd κάρτα. Στη μνήμη της συσκευής είναι!

Δεν ξέρω κι εγώ τον λόγο!!!

Μόνο όσες τράβηξα με τη συσκευή μπαίνουν στη συλλογή. Στην εφαρμογή Google Photos είναι όλες.

Επίσης γιατί χρειάζεται ίντερνετ για να τις εμφανίσει! Παλιά δεν γινόταν αυτό!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

gcam που δουλεύει άψογα (λιγα μικρο bugs) οσοι πιστοί προσέλθετε.. το πρώτο αρχείο πάνω πάνω:

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-wyroczen/

 

εγω έφτιαξα ενα δικο μου xml λιγο ζόρικο αλλά σε λεπτομέρεια φυσάει.. θέλει σταθερό χέρι βέβαια

 

49758672717_3fa55519b7_z.jpgIMG_20200410_214207 by vasilis poun, on Flickr

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

gcam που δουλεύει άψογα (λιγα μικρο bugs) οσοι πιστοί προσέλθετε.. το πρώτο αρχείο πάνω πάνω:

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-wyroczen/

 

εγω έφτιαξα ενα δικο μου xml λιγο ζόρικο αλλά σε λεπτομέρεια φυσάει.. θέλει σταθερό χέρι βέβαια

 

49758672717_3fa55519b7_z.jpgIMG_20200410_214207 by vasilis poun, on Flickr

Έχεις και Note 8 Pro;

Τι είναι το XML;

Θα την κατεβάσω να δω!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

gcam που δουλεύει άψογα (λιγα μικρο bugs) οσοι πιστοί προσέλθετε.. το πρώτο αρχείο πάνω πάνω:

 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-wyroczen/

 

 

 

εγω έφτιαξα ενα δικο μου xml λιγο ζόρικο αλλά σε λεπτομέρεια φυσάει.. θέλει σταθερό χέρι βέβαια

 

 

 

49758672717_3fa55519b7_z.jpgIMG_20200410_214207 by vasilis poun, on Flickr

Απο τα xml του λινκ ποιο χρησιμοποιεις; Ή δεν υπαρχει εκει και χρησιμοποιεις δικο σου;
Link to comment
Share on other sites

Έχεις και Note 8 Pro;

Τι είναι το XML;

Θα την κατεβάσω να δω!

 

ειναι πρόσθετο αρχείο που απαιτείται για να δουλέψει σωστά η καμερα.. εδω θα βρεις αναλυτικές οδηγίες:

https://techingreek.com/odigos-litourgise-kanonika-tin-efarmogi-google-camera-gcam-sto-redmi-note-8-pro/

 

Απο τα xml του λινκ ποιο χρησιμοποιεις; Ή δεν υπαρχει εκει και χρησιμοποιεις δικο σου;

 

χρησιμοποιώ δικό μου καθαρά προσαρμοσμένο για νυχτερινά πλάνα καθώς για ημερήσια η στοκ με καλύπτει απόλυτα

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Πώς το εντοπίζεις το XML και πως το αποθηκεύεις στον εσωτερικό χώρο; :worry:

Εκτός κι αν κατεβαίνοντας αποθηκεύεται κιόλας...

Η gcam λειτουργεί τουλάχιστον. Τα δεντράκια που με βγάζει μπροστά τι ρόλο παίζουν;

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλη ειναι η στοκ καμερα τη μερα,απλα το δυναμικο ευρος δεν ειναι το καλυτερο. Η gcam βγαζει σωστότερες φωτος αν υπαρχουν μεγαλες διαφορες φωτισμου
Link to comment
Share on other sites

Πώς το εντοπίζεις το XML και πως το αποθηκεύεις στον εσωτερικό χώρο; :worry:

Εκτός κι αν κατεβαίνοντας αποθηκεύεται κιόλας...

Η gcam λειτουργεί τουλάχιστον. Τα δεντράκια που με βγάζει μπροστά τι ρόλο παίζουν;

 

στο λινκ που έδωσα τα λεει ολα αναλυτικά.. τα δεντράκια ειναι οι φακοί της κάμερας

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Τον depth sensor δεν το θεωρούν ως κάμερα;

Πρέπει να αποθηκεύτηκε το xml. Μόλις το πάτησα άνοιξε κάτι περίεργα αρχεία. Ακαταλαβήστηκα για μένα!

 

Edit: Το βίντεο από την gcam, ενώ στην αρχή άνοιγε κανονικά τώρα δεν ανοίγει. Με παρουσιάζει μήνυμα για αναφορά να στείλω και μετά με πετάει έξω!

Μάλλον κάτι δεν κάθησε καλά...

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τον depth sensor δεν το θεωρούν ως κάμερα;

Πρέπει να αποθηκεύτηκε το xml. Μόλις το πάτησα άνοιξε κάτι περίεργα αρχεία. Ακαταλαβήστηκα για μένα!

 

Edit: Το βίντεο από την gcam, ενώ στην αρχή άνοιγε κανονικά τώρα δεν ανοίγει. Με παρουσιάζει μήνυμα για αναφορά να στείλω και μετά με πετάει έξω!

Μάλλον κάτι δεν κάθησε καλά...

Μέσα από την gcam camera φόρτωσες το xml αρχείο; ακαταλαβηστηκα και περίεργα αρχεία δεν βγάζει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από την gcam camera φόρτωσες το xml αρχείο; ακαταλαβηστηκα και περίεργα αρχεία δεν βγάζει.

Από το λινκ πιο πάνω που μου έδωσε ο punisher24. Μέσα από την gcam τι εννοείς;

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι πρέπει να ανοίξεις gcam να κάνεις double tap στο μαύρο πλαίσιο γύρω απο το κλείστρο και να επιλέξεις απο εκεί το xml αρχείο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...