Jump to content

Xiaomi Mi 9 Lite


DragonD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Δεν ξέρω τι πατάτα έκανα και το τηλέφωνο δεν μου αναγνωρίζει εξωτερικό USB stick. Υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις κάτι πού να μπορώ να κάνω. Καμία ιδέα κάνεις;

 

Οταν βαλεις το στικακι κατεβασε την μπαρα ειδοποιησεων εκει θα δεις το στικακι συνδεμενο,θα πατησεις πανω και θα επιλεξεις μεταφορα αρχειων.κατι τετοιο γινεται αν θυμάμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αλλάξεις την χώρα στην συσκευή,αν θυμάμαι καλά στην Ελβετία δουλεύει η τοποθεσία στον καιρό

 

Στάλθηκε από το Mi Note 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ πολυ,λειτουργει...

Link to comment
Share on other sites

Οταν βαλεις το στικακι κατεβασε την μπαρα ειδοποιησεων εκει θα δεις το στικακι συνδεμενο,θα πατησεις πανω και θα επιλεξεις μεταφορα αρχειων.κατι τετοιο γινεται αν θυμάμαι καλα.

Καλημέρα.τελικά μάλλον ο αντάπτορας πρέπει να έχει χαλάσει γιατί το έβαλα στον υπολογιστή εχθές και το έβλεπα κανονικά θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα πως αλλάζει η γραμματοσειρά στην στοκ ρομ. Έκανα αναζήτηση στην εφαρμογή θέματα fonts και κατέβασα αυτήν που ήθελα.
Link to comment
Share on other sites

Ανακάλυψα πως αλλάζει η γραμματοσειρά στην στοκ ρομ. Έκανα αναζήτηση στην εφαρμογή θέματα fonts και κατέβασα αυτήν που ήθελα.
Για πες ακριβώς τα βήματα γιατί δεν το βρίσκω

Update: το βρήκα, ευχαριστώ

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ένα ακόμη σηματάκι προέκυψε εδώ και δυο-τρεις μέρες. Ενώ όλη την ημέρα η μπαταρία συμπεριφέρεται φυσιολογικά όταν το κλείνω το βράδυ π.χ. βρίσκεται στο 50% το πρωί το βρίσκω το 2%. Αφαίρεσα ότι εφαρμογές δεν χρειάζεται αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται. Έχει κανείς καμία ιδέα ή δεν το γλυτώνω το hard reset;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ένα ακόμη σηματάκι προέκυψε εδώ και δυο-τρεις μέρες. Ενώ όλη την ημέρα η μπαταρία συμπεριφέρεται φυσιολογικά όταν το κλείνω το βράδυ π.χ. βρίσκεται στο 50% το πρωί το βρίσκω το 2%. Αφαίρεσα ότι εφαρμογές δεν χρειάζεται αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται. Έχει κανείς καμία ιδέα ή δεν το γλυτώνω το hard reset;

 

Κάνε εγκατάσταση το gsam με αυτές τις οδηγίες https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8062679#post8062679

Και δες τι τρώει την μπαταρία τις βραδυνές ώρες...

Παράξενο πάντως τόσο battery drain

Link to comment
Share on other sites

Κάνε εγκατάσταση το gsam με αυτές τις οδηγίες https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=8062679#post8062679

Και δες τι τρώει την μπαταρία τις βραδυνές ώρες...

Παράξενο πάντως τόσο battery drain

 

Για ιό το κόβω....δυο-τρεις μέρες τώρα όπως προείπα δεν βλέπει και το USB stick το εξωτερικό εδώ στον υπολογιστή φαίνεται κανονικά.... Δεν θα το γλιτώσω το hard reset και το βαριέμαι

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει μετά την αναβάθμιση, πού βρίσκω τις εφαρμογές που είναι στην μνήμη. Με το τετράγωνω μου βγάζει κενή οθόνη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει μετά την αναβάθμιση, πού βρίσκω τις εφαρμογές που είναι στην μνήμη. Με το τετράγωνω μου βγάζει κενή οθόνη... :confused:

 

Για κοίτα στις ρυθμίσεις =>μπαταρία=>Πάτα το γραναζάκι πάνω δεξιά και δες αν μετά κάποια ώρα σου καθαρίζει την cache...αν ναι απενεργοποίησε το.

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.Μπορει να μου πει κάποιος πως γίνεται έτσι στο άσχετο να μην βλέπει το κινητό το usb on the go;....έχω δοκιμάσει τα πάντα... δοκίμασα τον ανταπτορα με το φλασάκι στο Νοτε5 και 7 που έχουμε σπίτι και παίζει κανονικά...ο υπολογιστής βλέπει το κινητό κανονικά.ο Εξωτερικός σκληρός και το otg δεν το βλέπει το 9αρι...του έκανα και hard reset,το έστησα από την αρχη και πάλι τα ίδια....τι κέρατο μπορεί να έχει παθει,;έχω ξενέρωσει τελείως...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.Μπορει να μου πει κάποιος πως γίνεται έτσι στο άσχετο να μην βλέπει το κινητό το usb on the go;....έχω δοκιμάσει τα πάντα... δοκίμασα τον ανταπτορα με το φλασάκι στο Νοτε5 και 7 που έχουμε σπίτι και παίζει κανονικά...ο υπολογιστής βλέπει το κινητό κανονικά.ο Εξωτερικός σκληρός και το otg δεν το βλέπει το 9αρι...του έκανα και hard reset,το έστησα από την αρχη και πάλι τα ίδια....τι κέρατο μπορεί να έχει παθει,;έχω ξενέρωσει τελείως...

Γιά δοκίμασε αυτο...

Go to developer settings and put usb debugging toggle to on and try again

2)

Έχω τον ίδιο ανάπτορα και δουλεύει μιά χαρά.Ερώτηση, σου έχει δουλέψει ο αντάπτορας που έχεις στο mi lite παλιότερα;

Αν δεν δείς αποτέλεσμα γράψε και εδώ

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/40717-Γενική-συζήτηση-για-το-Mi-9-Lite-Mi-CC9-Pyxis/?postID=796345#post796345

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

Γιά δοκίμασε αυτο...

Go to developer settings and put usb debugging toggle to on and try again

2)

Έχω τον ίδιο ανάπτορα και δουλεύει μιά χαρά.Ερώτηση, σου έχει δουλέψει ο αντάπτορας που έχεις στο mi lite παλιότερα;

Αν δεν δείς αποτέλεσμα γράψε και εδώ

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/40717-Γενική-συζήτηση-για-το-Mi-9-Lite-Mi-CC9-Pyxis/?postID=796345#post796345

 

Καλησπέρα. Ναι ο αντάπτορας μου λειτουργούσε κανονικά το χρησιμοποιούσα κάθε μέρα. Μία ωραία πρωία σταμάτησε να μου το βλέπει το κινητό. Νόμιζα ότι χάλασε ο αντάπτορας αλλά το δοκίμασα και στα υπόλοιπα xiaomi το έχω σπίτι και λειτουργούσε κανονικά... Σαν να χάθηκε δηλαδή ο driver από το κινητό... Θα δοκιμάσω και αυτά που μου στέλνεις και θα σου πω. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τελικά λύθηκε το "μυστήριο" με τη USB θύρα που δεν μου βλέπει τον αντάπτορα και την μπαταρία που χάνει όταν σβήστο... Δυο-τρεις φορές τον προηγούμενο μήνα το είχα όλο το πρωί στο παρμπρίζ να φορτίζει με τα δεδομένα ανοιχτά και να παίζει το GPS με το google maps, και τον ήλιο να το βαράει ώσπου το μεσημέρι ζεμάταγε και μου κατέβασε και το δίκτυο για λίγα λεπτά.... Η υπερθέρμανση πρέπει να έκανε τη ζημιά...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τελικά λύθηκε το "μυστήριο" με τη USB θύρα που δεν μου βλέπει τον αντάπτορα και την μπαταρία που χάνει όταν σβήστο... Δυο-τρεις φορές τον προηγούμενο μήνα το είχα όλο το πρωί στο παρμπρίζ να φορτίζει με τα δεδομένα ανοιχτά και να παίζει το GPS με το google maps, και τον ήλιο να το βαράει ώσπου το μεσημέρι ζεμάταγε και μου κατέβασε και το δίκτυο για λίγα λεπτά.... Η υπερθέρμανση πρέπει να έκανε τη ζημιά...

 

Δηλαδή ανακάλυψες βλάβη σε πλακέτα ή μπαταρία; Ή έστρωσε μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ανακάλυψες βλάβη σε πλακέτα ή μπαταρία; Ή έστρωσε μόνο του;

 

Μίλησα με φίλο μου τεχνικό, δεν το άνοιξε αλλά 99,9% είναι από υπερθέρμανση. Αυτή τη στιγμή όταν έχω το κινητό ανοιχτό λειτουργεί κανονικά η μπαταρία δεν πέφτει, όταν σβήσω το κινητό το βράδυ ας είναι 100% φορτισμένο το πρωί ξυπνάω με 50%. Αν το βάλω σε flight mode δεν πέφτει η μπαταρία, μόλις 5% όλο το βράδυ. Και δεν βλέπει τον αντάπτορα με το USB... Δεν το πάω για σέρβις γιατί κάνω τη δουλειά μου για την ώρα. Το βράδυ θα το αφήνω στο flight mode και τελείωσε η υπόθεση

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να έχεις κάνει ζημιά στην μπαταρία, ποτέ δεν φορτίζουμε το κινητό και ταυτόχρονα να το δουλεύουμε και μέσα στον ήλιο (τραγικό).

Ίσως να έχει προκληθεί και κάποια ζημιά στη μητρική.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πρέπει να έχεις κάνει ζημιά στην μπαταρία, ποτέ δεν φορτίζουμε το κινητό και ταυτόχρονα να το δουλεύουμε και μέσα στον ήλιο (τραγικό).

Ίσως να έχει προκληθεί και κάποια ζημιά στη μητρική.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κάτι τέτοιο έχει γίνει αλλά εκτός αυτών λειτουργεί κανονικά μέσα στην ημέρα,οπότε δεν αξίζει να το δέσμευσω σε κανένα σέρβις,δεν έχω και δεύτερο,τα άλλα δύο που έχω τα έχουν γυναίκα και κόρη.Αν τα φτύσει θα πάρω κάποιο φθηνό της xiaomi και αυτό θα πάει για σέρβις,αν συμφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με φίλο μου τεχνικό, δεν το άνοιξε αλλά 99,9% είναι από υπερθέρμανση. Αυτή τη στιγμή όταν έχω το κινητό ανοιχτό λειτουργεί κανονικά η μπαταρία δεν πέφτει, όταν σβήσω το κινητό το βράδυ ας είναι 100% φορτισμένο το πρωί ξυπνάω με 50%. Αν το βάλω σε flight mode δεν πέφτει η μπαταρία, μόλις 5% όλο το βράδυ. Και δεν βλέπει τον αντάπτορα με το USB... Δεν το πάω για σέρβις γιατί κάνω τη δουλειά μου για την ώρα. Το βράδυ θα το αφήνω στο flight mode και τελείωσε η υπόθεση

 

Ψάξε το λίγο μήπως και το καλύπτει η εγγύηση...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου την σπάει το μικρόφωνο που κλείνει όταν ακουμπάω το μάγουλο στην οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με φίλο μου τεχνικό, δεν το άνοιξε αλλά 99,9% είναι από υπερθέρμανση. Αυτή τη στιγμή όταν έχω το κινητό ανοιχτό λειτουργεί κανονικά η μπαταρία δεν πέφτει, όταν σβήσω το κινητό το βράδυ ας είναι 100% φορτισμένο το πρωί ξυπνάω με 50%. Αν το βάλω σε flight mode δεν πέφτει η μπαταρία, μόλις 5% όλο το βράδυ. Και δεν βλέπει τον αντάπτορα με το USB... Δεν το πάω για σέρβις γιατί κάνω τη δουλειά μου για την ώρα. Το βράδυ θα το αφήνω στο flight mode και τελείωσε η υπόθεση
Φίλος αυτό που περιγράφεις είναι 100% θέμα software , αν ήταν hardware , δηλαδή ζημιά από την υπερθέρμανση, θα στο έκανε συνέχεια είτε κλειστό είτε ανοιχτό είτε flight mode. Θα σε πρότεινα να κατεβάσεις το accubattery να δεις ακριβώς τι είναι αυτό ή αυτά που σε κατεβάζουν τόσο την μπαταρία. Edited by lost

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος αυτό που περιγράφεις είναι 100% θέμα software , αν ήταν hardware , δηλαδή ζημιά από την υπερθέρμανση, θα στο έκανε συνέχεια είτε κλειστό είτε ανοιχτό είτε flight mode. Θα σε πρότεινα να κατεβάσεις το accubattery να δεις ακριβώς τι είναι αυτό ή αυτά που σε κατεβάζουν τόσο την μπαταρία.

 

Καλημέρα. Ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω... Βέβαια υπάρχει και το θέμα που δεν μου βλέπει τον αντάπτορα USB,αλλά το κουφό της υπόθεσης είναι ότι ο υπολογιστής βλέπει το κινητό και ότι φορτίζει κανονικά. Αν είχε χαλάσει η θύρα δεν θα είχε πρόβλημα και σε όλα τα υπόλοιπα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...