Jump to content

iPhone 11


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομιζω πως ενας λογος ακομα για την αυξητικη πορεια ηταν και οι επιλογες που ηρθαν απο την μερια android. Παραδοσιακα vfm εταιρειες χτυπησαν το χιλιαρικο και η samsung που τοσο προσωπικα εχω τιμησει κουρασε πια με το τροπαριο διαφορετικων επεξεργαστων και προβληματων στο πρωτο καιρο κυκλοφοριας των S. Σε καθε περιπτωση το 11 αν ειχε και amoled ως συσκευη θα ηταν απολυτα ολοκληρωμενη (δε βαζω το λειτουργικο μεσα μιλαω μονο για το HW).

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ενας λογος ακομα για την αυξητικη πορεια ηταν και οι επιλογες που ηρθαν απο την μερια android. Παραδοσιακα vfm εταιρειες χτυπησαν το χιλιαρικο και η samsung που τοσο προσωπικα εχω τιμησει κουρασε πια με το τροπαριο διαφορετικων επεξεργαστων και προβληματων στο πρωτο καιρο κυκλοφοριας των S. Σε καθε περιπτωση το 11 αν ειχε και amoled ως συσκευη θα ηταν απολυτα ολοκληρωμενη (δε βαζω το λειτουργικο μεσα μιλαω μονο για το HW).

 

Και θα είχε και 1100 γιατί 1000 κάνει το 11 pro το μικρό

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σε καθε περιπτωση το 11 αν ειχε και amoled ως συσκευη θα ηταν απολυτα ολοκληρωμενη (δε βαζω το λειτουργικο μεσα μιλαω μονο για το HW).

To 11 εάν το βάλεις δίπλα στο 11 Pro, πρέπει να ψάξεις το φυλλάδιο των Τεχνικών χαρακτηριστικών για να καταλάβεις ότι έχουν διαφορά στις οθόνες.

Παρακάτω : Προσωπικά εάν έφτανα να δώσω τόσα χρήματα για κινητό (1000+ ευρώ) θα προτιμούσα να έχει IPS LCD παρά OLED. Αυτή είναι προσωπική άποψη και απλά την παραθέτω. Θεοποιήθηκαν οι amoled, λογικό αλλά όχι για όλους.

 

Το 11άρι και το XR είναι τρομερές συσκευές. Ειδικά το 11άρι. Και ΔΕΝ είναι φθηνά. Απλά είναι τα φθηνότερα iPhone (τα se είναι ανέκδοτα) και όποιος θέλει iOS πάει σε αυτά κατευθείαν. Η διαφορές τους με τα pro είναι μηδαμινές - απειροελάχιστε και 9,9 στους 10 χρήστες iPhone δεν τις καταλαβαίνουν κάν.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

To 11 εάν το βάλεις δίπλα στο 11 Pro, πρέπει να ψάξεις το φυλλάδιο των Τεχνικών χαρακτηριστικών για να καταλάβεις ότι έχουν διαφορά στις οθόνες.

Παρακάτω : Προσωπικά εάν έφτανα να δώσω τόσα χρήματα για κινητό (1000+ ευρώ) θα προτιμούσα να έχει IPS LCD παρά OLED. Αυτή είναι προσωπική άποψη και απλά την παραθέτω. Θεοποιήθηκαν οι amoled, λογικό αλλά όχι για όλους.

 

Το 11άρι και το XR είναι τρομερές συσκευές. Ειδικά το 11άρι. Και ΔΕΝ είναι φθηνά. Απλά είναι τα φθηνότερα iPhone (τα se είναι ανέκδοτα) και όποιος θέλει iOS πάει σε αυτά κατευθείαν. Η διαφορές τους με τα pro είναι μηδαμινές - απειροελάχιστε και 9,9 στους 10 χρήστες iPhone δεν τις καταλαβαίνουν κάν.

 

Ότι πληρώνεις παίρνεις

Όχι και ίδια αλλά ενταξει είναι κοντά

Και οι οθόνες είναι κοντά αλλά πάλι έχουν διαφορες

Αν είσαι κάτοχος των συσκευών και λίγο γνωρίζεις καταλαβαίνεις

Αν είσαι ένας απλός χρήστης ακόμα και το SE μια χαρά σου κάνει την δουλειά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πρώτο σε πωλήσεις το 11ρι μακράν του δεύτερου, επίσης επιβεβαιώνει αυτό που πίστευα το Σεπτέμβρη, ότι τα 11ρια θα πάνε πολύ καλύτερα από τη σειρά των XS που κάνανε τσιγκουνιές σε κάμερα-μπαταρία

8b3bc37594be5327e8f99c34bb039768.jpg

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

 

Αυτά τα στοιχεία αφορούν Αμερική ή όλο τον κόσμο; Ενδιαφέρον θα είχαν οι πώλήσεις εκτός Αμερικής.

Edited by drollAntonis
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα στοιχεία αφορούν Αμερική ή όλο τον κόσμο; Ενδιαφέρον θα είχαν οι πώλήσεις εκτός Αμερικής.

 

 

 

Γράφει Global... επίσης στην Αμερική ελάχιστοι θεωρώ γνωρίζουν από Xiaomi

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Από το παραπάνω πινακάκι βλέπουμε ότι η Apple έχει 4 στις 10 θέσεις πιο καλοπουλημενων μοντέλων.

 

Επίσης το 11αρι πουλάει μόνο του όσο τα 3 επόμενα μοντέλα αθροιστικά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από το παραπάνω πινακάκι βλέπουμε ότι η Apple έχει 4 στις 10 θέσεις πιο καλοπουλημενων μοντέλων.

 

Επίσης το 11αρι πουλάει μόνο του όσο τα 3 επόμενα μοντέλα αθροιστικά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τους πήγε πολύ καλά

Εμενα βέβαια δεν μου κάνει σαν συσκευή αλλά ο κόσμος το προτιμάει λόγο τιμής και απόδοσης των χαρακτηριστικών

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το 11άρι είναι το πιο value for money iPhone σήμερα και είναι λογικά αυτά τα νούμερα στον κόσμο γενικότερα. Στην Ελλάδα βέβαια έχουμε το ψώνιο μας (με τη καλή και την κακή έννοια) και γιαυτό τα Pro μοντέλα έχουν μεγαλύτερη ζήτηση και προτίμηση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Απο το iphone 8 και μετα που ξεκινησε η Apple να διαφοροποιει σιγα σιγα το μικροτερο/φθηνοτερο και το μεγαλυτερο/ακριβοτερο iphone,φτασαμε πλεον στο Iphone 11 το οποιο εχει

πλεον την ιδια αδιαβροχοποιηση με τα ακριβοτερα μοντελα(Ip68)

την ιδια μνημη ram με τα ακριβοτερα μοντελα

το ιδιο design(και ας εχει λιγο πιο μεγαλα περιθωρια)

και ακομα και σε καμερες ειναι πολυ καλυτερα σε σχεση με το XR.

Και μιας και δεν εχει και ταχυφορτιστη μεσα στο κουτι,γλυτωνουμε και την μουρμουρα για την υγεια της μπαταριας :lol:

Και εχει και φανταστικη μπαταρια/αυτονομια. Πατησε πανω στην επιτυχια του iphone xr και εγινε ακομα καλυτερο στα σημεια αλλα κυριως και στην τιμη.

 

Τα ειχα γραψει και παλιοτερα οτι ο βασικος λογος που ο κοσμος κοιταζει το συνολικο value του 11(και του XR πιο πριν) ειναι γιατι με την χρηματικη διαφορα που θα εδινε για να παρει το 11pro ή το 11pro max,αγοραζει και smartwatch και ακουστικα με τα ιδια λεφτα. Μια βολτα στο internet και θα βρειτε απειρο κοσμο ο οποιος ξαναγυρισε στην apple ή αναβαθμισε απο παλιοτερο Iphone στο 11 και με τα χρηματα που γλυτωσε τσιμπησε apple watch και airpods/powerbeats ακουστικα

 

Εκει φαινεται το πραγματικο value γιατι τα κινητα απο την στιγμη που κυκλοφορουν καθε χρονο πλεον,απαξιωνονται για πλακα.

 

Κινηταρα βεβαια και το 11pro/max,ετσι μην τρελαθουμε,αλλα ειναι πολλα τα παραπανω χρηματα που ζητανε.

Link to comment
Share on other sites

Και θα είχε και 1100 γιατί 1000 κάνει το 11 pro το μικρό

Θα δουμε τις τιμες των 12αριων που λεγεται οτι θα ειναι ολα με amoled. Εγω το ειπα με το προαπαιτουμενο να κρατησει την ιδια τιμη.

 

To 11 εάν το βάλεις δίπλα στο 11 Pro, πρέπει να ψάξεις το φυλλάδιο των Τεχνικών χαρακτηριστικών για να καταλάβεις ότι έχουν διαφορά στις οθόνες.

Παρακάτω : Προσωπικά εάν έφτανα να δώσω τόσα χρήματα για κινητό (1000+ ευρώ) θα προτιμούσα να έχει IPS LCD παρά OLED. Αυτή είναι προσωπική άποψη και απλά την παραθέτω. Θεοποιήθηκαν οι amoled, λογικό αλλά όχι για όλους.

 

Το 11άρι και το XR είναι τρομερές συσκευές. Ειδικά το 11άρι. Και ΔΕΝ είναι φθηνά. Απλά είναι τα φθηνότερα iPhone (τα se είναι ανέκδοτα) και όποιος θέλει iOS πάει σε αυτά κατευθείαν. Η διαφορές τους με τα pro είναι μηδαμινές - απειροελάχιστε και 9,9 στους 10 χρήστες iPhone δεν τις καταλαβαίνουν κάν.

Καποιος που για χρονια δουλευει με amoled το καταλαβαινει ευκολα ποιο ειναι ποιο και τις διαφορες. Τουλαχιστον εγω. Η οθονη του 11 ειναι πολυ καλη για τα specs που εχει. Καμια διαφωνια. Αλλα μεχρι εκει. Η διαφορα υπαρχει. Τωρα αν καποιος δεν την προσεχει ή δεν του αρεσει η amoled ιδιαιτερα ειναι αλλο καπελο.

 

Το 11άρι είναι το πιο value for money iPhone σήμερα και είναι λογικά αυτά τα νούμερα στον κόσμο γενικότερα. Στην Ελλάδα βέβαια έχουμε το ψώνιο μας (με τη καλή και την κακή έννοια) και γιαυτό τα Pro μοντέλα έχουν μεγαλύτερη ζήτηση και προτίμηση.

 

Ακριβως αυτο. Για μενα η ουσιαστικη διαφορα με τα pro ειναι η οθονη. Η καμερα εχει απλα εναν telephoto παραπανω τον οποιο δε θυμαμαι να τον χρησιμοποιησα ποτε στο s10, σε αντιθεση με τον macro.

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

To 11 εάν το βάλεις δίπλα στο 11 Pro, πρέπει να ψάξεις το φυλλάδιο των Τεχνικών χαρακτηριστικών για να καταλάβεις ότι έχουν διαφορά στις οθόνες.

Παρακάτω : Προσωπικά εάν έφτανα να δώσω τόσα χρήματα για κινητό (1000+ ευρώ) θα προτιμούσα να έχει IPS LCD παρά OLED. Αυτή είναι προσωπική άποψη και απλά την παραθέτω. Θεοποιήθηκαν οι amoled, λογικό αλλά όχι για όλους.

 

Το 11άρι και το XR είναι τρομερές συσκευές. Ειδικά το 11άρι. Και ΔΕΝ είναι φθηνά. Απλά είναι τα φθηνότερα iPhone (τα se είναι ανέκδοτα) και όποιος θέλει iOS πάει σε αυτά κατευθείαν. Η διαφορές τους με τα pro είναι μηδαμινές - απειροελάχιστε και 9,9 στους 10 χρήστες iPhone δεν τις καταλαβαίνουν κάν.

Ότι θα διάβαζα το 2020 για σύγκριση ips με oled δεν το περίμενα. Και πόσο μάλλον ότι το 1ο υπερτερεί του δεύτερου.

Δεν θα αναφέρω κλασικά τα μαύρα των oled σε σχέση με τις ips που στο σκοτάδι βλέπεις μόνο ομίχλη αυτό το βλέπεις και με κλειστά μάτια αλλά κυρίως τη χρωματική απόδοση - πιστότητα της παλέτας που αποδίδουν οι oled και φυσικά τη φωτεινότητα. Οι 2 αυτές τεχνολογίες πάνελ στα τελευταία 4 χρόνια δεν μπορούν να συγκριθούν σε κανέναν τομέα.

Αυτό φυσικά δεν ισχύει μόνο για τα κινητά αλλά πολύ περισσότερο για μεγαλύτερα πάνελ όπως ταμπλετ και κυρίως τηλεοράσεις.

Αν χρησιμοποιείς τέτοια oled πάνελ η μόνη χρήση μιας ips οθόνης είναι μόνο σαν ραδιόφωνο. Δηλαδή να παίζει αλλά να μην την βλέπεις. Γιατί απλά δεν ενδείκνυται για καμιά θέαση. Ίσως υπό προϋποθέσεις πολύ σωστά καλινπραρισμενα πάνελ για επεξεργασία φωτογραφιών. Αλλά μέχρι εκεί.

Το χειρότερο oled panel είναι καλύτερο από ένα "τέλειο" (τι είπα τέλειο και ips στην ίδια πρόταση) ips panel.

Ευτυχώς και η Apple το κατάλαβε αυτό και φυσικά προχώρησε στα καλύτερα πάνελ τα oled.

Ίσως η αναφορά που έκανα να ήταν λίγο διαφορετική αν μιλούσαμε για va tft panel αλλά για ips; ούτε καν αναφορά δεν έπρεπε να γίνει.

 

 

 

Λάζαρος.. Note 10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Ότι θα διάβαζα το 2020 για σύγκριση ips με oled δεν το περίμενα. Και πόσο μάλλον ότι το 1ο υπερτερεί του δεύτερου.

Δεν θα αναφέρω κλασικά τα μαύρα των oled σε σχέση με τις ips που στο σκοτάδι βλέπεις μόνο ομίχλη αυτό το βλέπεις και με κλειστά μάτια αλλά κυρίως τη χρωματική απόδοση - πιστότητα της παλέτας που αποδίδουν οι oled και φυσικά τη φωτεινότητα. Οι 2 αυτές τεχνολογίες πάνελ στα τελευταία 4 χρόνια δεν μπορούν να συγκριθούν σε κανέναν τομέα.

Αυτό φυσικά δεν ισχύει μόνο για τα κινητά αλλά πολύ περισσότερο για μεγαλύτερα πάνελ όπως ταμπλετ και κυρίως τηλεοράσεις.

Αν χρησιμοποιείς τέτοια oled πάνελ η μόνη χρήση μιας ips οθόνης είναι μόνο σαν ραδιόφωνο. Δηλαδή να παίζει αλλά να μην την βλέπεις. Γιατί απλά δεν ενδείκνυται για καμιά θέαση. Ίσως υπό προϋποθέσεις πολύ σωστά καλινπραρισμενα πάνελ για επεξεργασία φωτογραφιών. Αλλά μέχρι εκεί.

Το χειρότερο oled panel είναι καλύτερο από ένα "τέλειο" (τι είπα τέλειο και ips στην ίδια πρόταση) ips panel.

Ευτυχώς και η Apple το κατάλαβε αυτό και φυσικά προχώρησε στα καλύτερα πάνελ τα oled.

Ίσως η αναφορά που έκανα να ήταν λίγο διαφορετική αν μιλούσαμε για va tft panel αλλά για ips; ούτε καν αναφορά δεν έπρεπε να γίνει.

 

 

 

Λάζαρος.. Note 10+

Την φυσικότητα των χρωμάτων ενός καλού IPS LCD panel και την αντοχή του στον χρόνο δεν μπορεί να την πιάσει καμμία oled οθόνη.

 

Επέτρεψε μου , εν έτη 2020, να έχω την προσωπική μου άποψη και επιλογή. Δεν είμαστε όλοι οπαδοί του υπερκορεσμένου χρώματος. Τι να κάνουμε.

 

from my Samsung A71

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Την φυσικότητα των χρωμάτων ενός καλού IPS LCD panel και την αντοχή του στον χρόνο δεν μπορεί να την πιάσει καμμία oled οθόνη.

 

Επέτρεψε μου , εν έτη 2020, να έχω την προσωπική μου άποψη και επιλογή. Δεν είμαστε όλοι οπαδοί του υπερκορεσμένου χρώματος. Τι να κάνουμε.

 

from my Samsung A71

Μάλλον με παρεξηγήσεις, δεν απαγορευσα σε κανέναν και τίποτα. Συζήτηση γίνεται.

Από εκεί και πέρα ποια αντοχή στο χρόνο; είχες πάνελ oled που χάλασε γρήγορα;

Φυσικότητα; έχεις δει ζωντανά σωστά καλιμπραρισμενη oled τηλεόραση; αυτή η καραμέλα με τον υπερκορεσμο από που προκύπτει; έχει μείνει από παλιά;

Έχω στην κατοχή μου και oled και ips οθόνες και μάλιστα άριστα καλιμπραρισμενες, ότι γράφω ποιο πάνω τα βλέπω δεν το διάβασα πουθενά.

Αν είχες στο σαλόνι σου ips τηλεόραση θα καταλάβαινες αυτά που αναφέρω.

Η σύγκριση των 2 αυτών τεχνολογιών δεν αφορά μόνο κινητά τηλέφωνα με 5 6 7 ίντσες οθόνη. Αλλά 55 65 80 100 ίντσες τηλεοράσεων.

Επίσης ξέχασα να αναφέρω και τις γωνίες θέασης που οι oled δεν παρουσιάζουν καμία αλιωση σε σχέσει με την θαμπάδα των ips.

 

Λάζαρος.. Note 10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Για κινητά μιλάμε Λάζαρε. Όχι για τηλεοράσεις. Είχα το iPhone 11 3-4 μήνες, το χρησιμοποίησα σε όλες τις συνθήκες, και προσωπικά μου άρεσε η οθόνη του (τα χρώματα του βασικά) περισσότερο και από το note 10+ και από το S10+ και από το Α71. Για την οθόνη του 11 μιλάω ε, όχι για άλλη.

 

Τέλος πάντων, τώρα μπήκαμε δύο κοκόρια με Samsung μέσα στον ξένο αχυρώνα του iPhone για να "μαλώσουμε" για οθόνες. Χεχε...

Ο καθένας έχει την προσωπική του άποψη. Εγώ την καλή IPS LCD δεν την αλλάζω με καμιά oled. Ένα ουάου βγαίνει από το στόμα σου όταν αντικρύσεις την οθόνη του Note 10+, αλλά είναι εντυπωσιασμός που άλλον τον καθηλώνει και άλλον τον απομακρύνει. Εγώ ανήκω στην 2η κατηγορία.

 

from my Samsung A71

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Για κινητά μιλάμε Λάζαρε. Όχι για τηλεοράσεις. Είχα το iPhone 11 3-4 μήνες, το χρησιμοποίησα σε όλες τις συνθήκες, και προσωπικά μου άρεσε η οθόνη του (τα χρώματα του βασικά) περισσότερο και από το note 10+ και από το S10+ και από το Α71. Για την οθόνη του 11 μιλάω ε, όχι για άλλη.

 

Τέλος πάντων, τώρα μπήκαμε δύο κοκόρια με Samsung μέσα στον ξένο αχυρώνα του iPhone για να "μαλώσουμε" για οθόνες. Χεχε...

Ο καθένας έχει την προσωπική του άποψη. Εγώ την καλή IPS LCD δεν την αλλάζω με καμιά oled. Ένα ουάου βγαίνει από το στόμα σου όταν αντικρύσεις την οθόνη του Note 10+, αλλά είναι εντυπωσιασμός που άλλον τον καθηλώνει και άλλον τον απομακρύνει. Εγώ ανήκω στην 2η κατηγορία.

 

from my Samsung A71

Εγώ γενικά μίλησα και αναφέρθηκα στις 2 τεχνολογίες γενικά.

Και προς θεού δεν μαλωσα. Συζήτηση γίνεται.

 

 

Λάζαρος.. Note 10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Για κινητά μιλάμε Λάζαρε. Όχι για τηλεοράσεις. Είχα το iPhone 11 3-4 μήνες, το χρησιμοποίησα σε όλες τις συνθήκες, και προσωπικά μου άρεσε η οθόνη του (τα χρώματα του βασικά) περισσότερο και από το note 10+ και από το S10+ και από το Α71. Για την οθόνη του 11 μιλάω ε, όχι για άλλη.

 

Τέλος πάντων, τώρα μπήκαμε δύο κοκόρια με Samsung μέσα στον ξένο αχυρώνα του iPhone για να "μαλώσουμε" για οθόνες. Χεχε...

Ο καθένας έχει την προσωπική του άποψη. Εγώ την καλή IPS LCD δεν την αλλάζω με καμιά oled. Ένα ουάου βγαίνει από το στόμα σου όταν αντικρύσεις την οθόνη του Note 10+, αλλά είναι εντυπωσιασμός που άλλον τον καθηλώνει και άλλον τον απομακρύνει. Εγώ ανήκω στην 2η κατηγορία.

 

from my Samsung A71

 

Μην συγκρίνεις τις amoled στα Samsung με αυτές των iPhone

Η Apple έχει φτιάξει τις amoled να δείχνουν φυσικά χωρίς τον υπέρ κορεσμό που φτιάχνει η Samsung

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε νομίζω τις ips με τις amoled είναι αδικία

 

Κάποτε ναι υπήρχαν θέματα για να γίνει σύγκριση γιατί οι amoled ήθελαν δουλειά

Πλέον είναι ανώτερες σε όλα

Ειδικά σε κατανάλωση με μαύρο φόντο αφού όλα τα led είναι σβηστά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μην συγκρίνεις τις amoled στα Samsung με αυτές των iPhone

Η Apple έχει φτιάξει τις amoled να δείχνουν φυσικά χωρίς τον υπέρ κορεσμό που φτιάχνει η Samsung

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε νομίζω τις ips με τις amoled είναι αδικία

Εδώ συμφωνούμε 100%.

1000%.

Η ρυθμίσεις της Apple στις amolde είναι τρομερή! Μια οθόνη amoled με ρεαλιστικά LCD χρώματα! Επιτέλους (θα έλεγα)! Τρόμαξα να καταλάβω ότι είναι amoled την πρώτη φορά που είδα τα xs - 11 pro.

Αυτό ήταν και το εξ αρχής θέμα μας. Το ότι το 11 είναι συσκευή τρομερή, ακόμα και εάν έχει IPS LCD, αφού λίγοι θα καταλάβουν την διαφορά της με την XDR oled των Pro. Τα υπόλοιπα περί LCD vs amoled είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και μικρή σημασία έχουν. Από την μια έχουμε μια XDR oled με σωστά ρυθμισμένα χρώματα, από την άλλη μια κορυφαία IPS LCD, πολλοί θα δούν αλλά λίγοι θα καταλάβουν λοιπόν.

 

P.S

Ναι σε amoled με ρυθμίσεις Apple.

Αλλά με ρυθμίσεις Samsung όχι. Εγώ όχι. Προτιμώ IPS LCD iPhone 11, HTC U11, ακόμα και U12 (ελαφρώς σκοτεινό). Ο ρεαλισμός των χρωμάτων παίζει σημαντικό ρόλο για μένα, οπότε δεν είναι της προτίμησής μου οι amoled με χρώματα Samsung.

Συν ότι στις LCD δεν υπάρχουν τα φαντάσματα των red/yellow/blue tint, burn in, ghost (δεν ξέρω εάν τα ονοματίζω σωστά). Αυτός είναι και ο λόγος (σε συνδυασμό με τον ρεαλισμό των χρωμάτων) που είπα ότι εάν ήταν να έδινα 1000+ ευρώ για ένα κινητό, θα προτιμούσα να έχει LCD παρά amoled.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εδώ συμφωνούμε 100%.

1000%.

Η ρυθμίσεις της Apple στις amolde είναι τρομερή! Μια οθόνη amoled με ρεαλιστικά LCD χρώματα! Επιτέλους (θα έλεγα)! Τρόμαξα να καταλάβω ότι είναι amoled την πρώτη φορά που είδα τα xs - 11 pro.

Αυτό ήταν και το εξ αρχής θέμα μας. Το ότι το 11 είναι συσκευή τρομερή, ακόμα και εάν έχει IPS LCD, αφού λίγοι θα καταλάβουν την διαφορά της με την XDR oled των Pro. Τα υπόλοιπα περί LCD vs amoled είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και μικρή σημασία έχουν. Από την μια έχουμε μια XDR oled με σωστά ρυθμισμένα χρώματα, από την άλλη μια κορυφαία IPS LCD, πολλοί θα δούν αλλά λίγοι θα καταλάβουν λοιπόν.

 

P.S

Ναι σε amoled με ρυθμίσεις Apple.

Αλλά με ρυθμίσεις Samsung όχι. Εγώ όχι. Προτιμώ IPS LCD iPhone 11, HTC U11, ακόμα και U12 (ελαφρώς σκοτεινό). Ο ρεαλισμός των χρωμάτων παίζει σημαντικό ρόλο για μένα, οπότε δεν είναι της προτίμησής μου οι amoled με χρώματα Samsung.

Συν ότι στις LCD δεν υπάρχουν τα φαντάσματα των red/yellow/blue tint, burn in, ghost (δεν ξέρω εάν τα ονοματίζω σωστά). Αυτός είναι και ο λόγος (σε συνδυασμό με τον ρεαλισμό των χρωμάτων) που είπα ότι εάν ήταν να έδινα 1000+ ευρώ για ένα κινητό, θα προτιμούσα να έχει LCD παρά amoled.

 

Έχουν και οι lcd προβλήματα

Κίτρινες οθόνες, κηλίδες κ.α

 

Από μακριά οι οθόνες των Samsung είμαι εντυπωσιακές

Δείχνουν το υλικό πολύ εντυπωσιακό

Το βλέπεις και λες πω πω τι οθόνη πως τα δείχνει έτσι

 

Ύστερα όμως αν ασχοληθείς βλέπεις ότι δείχνει τα πράγματα ψεύτικα όχι όπως είναι

Αυτό έλυσε η Apple

 

Ναι το 11αρι έχει panel που δύσκολα βρίσκει ο απλός χρήστης τις διαφορες με τα oled panel

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Από μακριά οι οθόνες των Samsung είμαι εντυπωσιακές

Δείχνουν το υλικό πολύ εντυπωσιακό

Το βλέπεις και λες πω πω τι οθόνη πως τα δείχνει έτσι

 

Ύστερα όμως αν ασχοληθείς βλέπεις ότι δείχνει τα πράγματα ψεύτικα όχι όπως είναι

Αυτό έλυσε η Apple

Ακριβώς μα ακριβώς. Πιο ακριβώς δεν γίνεται! :rolleyes:

Όταν είχα το Note 10+...λέω...Παναγία μου...τί οθονάρα είναι αυτή! Τρομερή! Και πολύ ξεκούραστη! Δηλαδή, πραγματικά σε κάνει να πείς : ΟΥΑΟΥ!

Αλλά η "ψευτιά" είναι στο DNA της. Εάν είσαι του ρεαλιστικού δηλαδή, δεν την "ανέχεσαι".

 

Η Apple πάλι, τρομάξαμε να δούμε συσκευή της με amoled, και την έχει ρυθμίσει τόσο τέλεια που είναι σαν LCD! Έλεος δηλαδή! :p

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν με το καλό φτάσετε στην ηλικία μου με ολίγη πρεσβυωπία, πιστέψτε με δεν θα βλέπετε και μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις οθόνες. Με αυτό θέλω να σας πω ότι τα κριτήρια είναι υποκειμενικά. Εγώ πιστεύω ότι και τα δύο panel αξίζουν τα χρήματά τους και είναι λογική η μεταξύ τους οικονομική διαφορά, βέβαια με τα δεδομένα της apple.
Link to comment
Share on other sites

Μιας και πέρασε το «ψυχολογικό» διάστημα των 6 μηνών, είπα το βγάλω από τη θήκη του και του έβαλα κι ένα κάλυμμα πίσω, πλέον φέρνει λίγο σε Pixel 8b1c273c24c3c458bbf7de372599f081.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πέρασε το «ψυχολογικό» διάστημα των 6 μηνών, είπα το βγάλω από τη θήκη του και του έβαλα κι ένα κάλυμμα πίσω, πλέον φέρνει λίγο σε Pixel 8b1c273c24c3c458bbf7de372599f081.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

6 μήνες;

Εγώ από την πρώτη μέρα ούτε θήκη ούτε γυαλί

Μόνο στην δουλειά καμία σιλικόνης γιατί είμαι χειριστής και μπες βγες στα μηχανήματα, σκυψε κάτω, πάνω καμία φορά μπορεί να έχουμε κάνα δυσάρεστο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλημερες. Περι γρηγορης φορτισης ερωτηση:

Εχω αυτον εδω https://www.skroutz.gr/s/11627316/Samsung-USB-Type-C-Cable-Wall-Adapter-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C-EP-TA20EWE-EP-DN930CWE-Retail.html ο οποιος συνδεεται με ενα wireless pad της samsung fast charge επισης. Οταν βαζω πανω το 11 φορτιζει πιο γρηγορα σε σχεση με τον 5W τον δικο του ή οχι?

Επισης αν χρησιμοποιησω τον 15w με το lightning cable κατευθειαν φορτιζει πιο γρηγορα? γιατι διπλο ηχο δεν κανει οπως εχω διαβαζει αλλα λενε κιολας οτι δεν ειναι απαραιτητο να κανει τον διπλο ηχο.

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες. Περι γρηγορης φορτισης ερωτηση:

Εχω αυτον εδω https://www.skroutz.gr/s/11627316/Samsung-USB-Type-C-Cable-Wall-Adapter-%CE%9B%CE%B5%CF%85%CE%BA%CF%8C-EP-TA20EWE-EP-DN930CWE-Retail.html ο οποιος συνδεεται με ενα wireless pad της samsung fast charge επισης. Οταν βαζω πανω το 11 φορτιζει πιο γρηγορα σε σχεση με τον 5W τον δικο του ή οχι?

Επισης αν χρησιμοποιησω τον 15w με το lightning cable κατευθειαν φορτιζει πιο γρηγορα? γιατι διπλο ηχο δεν κανει οπως εχω διαβαζει αλλα λενε κιολας οτι δεν ειναι απαραιτητο να κανει τον διπλο ηχο.

 

 

Καπου τα έχεις μπλέξει:

 

Fast charge ΜΟΝΟ με 18w και πάνω με πρότυπο usb-pd, ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με καλώδιο Type-C σε Lightning. Όχι αλλον συνδυασμό

 

https://support.apple.com/en-us/HT208137

 

Με τον 15w και το κλασικό καλώδιο Lightning θα δεις λίγο καλύτερη ταχύτητα αλλά όχι το επίσημο fast charge.

 

 

Όσο για ασύρματη φόρτιση, τα iPhones υποστηρίζουν μέχρι 7.5w

Αν ο φορτιστής σου πιάνει 7.5w, τότε ναι θα φορτίζει ταχύτερα από τον ενσύρματο εργοστασιακό των 5w

https://support.apple.com/en-us/HT208078

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 11
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...