Jump to content

iPhone 11


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ!!Μαλλον κ εγώ εκεί θα παω λόγω του ότι μπορώ να έχω συνδεδεμένα κ τα δυο iphone που έχω ταυτόχρονα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

Ταυτόχρονα συνδεδεμένα δεν νομίζω ότι μπορείς. Θα συνδέεται πάντα με την τελευταία συσκευή που είχαν συνδεθεί. Αν θες να συνδεθεί στην άλλη συσκευή πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις του Bluetooth και να επιλέξεις τα AirPods.

Link to comment
Share on other sites

Ταυτόχρονα συνδεδεμένα δεν νομίζω ότι μπορείς. Θα συνδέεται πάντα με την τελευταία συσκευή που είχαν συνδεθεί. Αν θες να συνδεθεί στην άλλη συσκευή πρέπει να μπεις στις ρυθμίσεις του Bluetooth και να επιλέξεις τα AirPods.

 

Απλά μπορείς να τα συνδέεις εύκολα σε όλες τις apple συσκευές με τον τρόπο που είπες χωρίς να κανείς κάθε φορά Pair

Με το iCloud δουλεύουν

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Απλά μπορείς να τα συνδέεις εύκολα σε όλες τις apple συσκευές με τον τρόπο που είπες χωρίς να κανείς κάθε φορά Pair

 

Με το iCloud δουλεύουν

 

 

 

Το ίδιο λέμε.

Σχολίασα αυτό που είπε ο φίλος ότι μπορεί να τα έχει συνδεδεμένα και στα δυο iPhone ταυτόχρονα, κάτι που δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο λέμε.

Σχολίασα αυτό που είπε ο φίλος ότι μπορεί να τα έχει συνδεδεμένα και στα δυο iPhone ταυτόχρονα, κάτι που δεν ισχύει.

 

Δεν είπα ότι είχες λάθος σε αυτό που είπες

Συμπλήρωσα ότι συνδέονται με όλες τις συσκευές στο ίδιο iCloud πχ iPhone iPad MacBook iMac και λοιπά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έχει συμβεί σε κανέναν να θέλει να στείλει γραπτό sms Και όταν πάει να ψάξει το όνομα από τον τηλεφωνικό καταλογο να μην εμφανίζεται το όνομα ενώ είναι αποθηκευμένο στις επαφές;

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Κάτοχος της συσκευής, και πρώην κάτοχος Apple Watch 4. Ενώ είναι εξαιρετικό smartwatch, η αυτονομία του είναι τραγική, και ήταν ο λόγος που το έδωσα. Η ερώτηση που έχω είναι, εάν κάποιος έχει το xiaomi amazfit GTS, και εάν συνεργάζεται καλά με την συσκευή. Ευχαριστώ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν αποκτήσω την english version θα εχω θέμα με το κινητό? Δλδ θα μπορώ να γράφω σε ελληνικούς χαρακτήρες ή ακόμα αν θα έχει κανονικά σήμα εδώ στην Ελλάδα?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Κάτοχος της συσκευής, και πρώην κάτοχος Apple Watch 4. Ενώ είναι εξαιρετικό smartwatch, η αυτονομία του είναι τραγική, και ήταν ο λόγος που το έδωσα. Η ερώτηση που έχω είναι, εάν κάποιος έχει το xiaomi amazfit GTS, και εάν συνεργάζεται καλά με την συσκευή. Ευχαριστώ.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Η αυτονομια του ειναι τραγικη γιατι εχει απειρες δυνατοτητες οπως και αναλογη οθονη.Αυτα του τρωνε την μπαταρια.

Αν για παραδειγμα το χρησιμοποιεις για πιο απλη χρηση,σιγουρα θα εχει καλυτερη αυτονομια.Γιαυτο και σε αρκετους τους βγαζει και 2.5-3μερες(το 44ρι)ενω σε αλλους το βραδυ που γυρνανε το φορτιζουν.

Τωρα παμε στα της Apple.

Το καλο ειναι οτι οχι μονο ολα συνδεονται αψογα μεταξυ τους(λογω των τσιπ που φορανε,μιας και η Apple ειναι ισως η μοναδικη εταιρεια παγκοσμιως που κατασκευαζει και εξελιζει τα τσιπακια στα smartwatch).Επισης υπαρχει τρελη υποστηριξη οχι μονο σε updates,αλλα και εφαρμογες.

Το κακο με την Apple και το οικοσυστημα της ειναι οτι δυστηχως ειναι αρκετα κλειστη σαν εταιρεια με αποτελεσμα να υπαρχουν περιορισμοι στην συνδεση αλλων συσκευων με αυτη. Το τελευταιο σε απασχολει εσενα περισσοτερο σε αυτο που ρωτας και δυστηχως δεν μπορει καποιος να σου απαντησει με σιγουρια.

Δες σε 3 review που βρηκα για ποιο λογο ξενερωσαν ολοι με το εν λογω smartwatch που το συνδεσαν και με iphone

https://www.digitaltrends.com/smartwatch-reviews/amazfit-gts-review/

https://www.tomsguide.com/reviews/amazfit-gts

https://www.androidauthority.com/amazfit-gts-review-1056055/

Δες και η εφαρμογη Amazfit στο App store(την οποια αν δεν κανω λαθος χρειαζεσαι για να δουλεψει στο Iphone)που γενικα ειναι μετρια τα σχολια https://apps.apple.com/us/app/amazfit-watch/id1127269366

 

Με λιγα λογια θα πετυχεις ατομα που θα σου πουν οτι δουλευει αψογα,θα πετυχεις και ατομα που εχουν θεματα σε βαθος χρονου.

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομια του ειναι τραγικη γιατι εχει απειρες δυνατοτητες οπως και αναλογη οθονη.Αυτα του τρωνε την μπαταρια.

 

Αν για παραδειγμα το χρησιμοποιεις για πιο απλη χρηση,σιγουρα θα εχει καλυτερη αυτονομια.Γιαυτο και σε αρκετους τους βγαζει και 2.5-3μερες(το 44ρι)ενω σε αλλους το βραδυ που γυρνανε το φορτιζουν.

 

Τωρα παμε στα της Apple.

 

Το καλο ειναι οτι οχι μονο ολα συνδεονται αψογα μεταξυ τους(λογω των τσιπ που φορανε,μιας και η Apple ειναι ισως η μοναδικη εταιρεια παγκοσμιως που κατασκευαζει και εξελιζει τα τσιπακια στα smartwatch).Επισης υπαρχει τρελη υποστηριξη οχι μονο σε updates,αλλα και εφαρμογες.

 

Το κακο με την Apple και το οικοσυστημα της ειναι οτι δυστηχως ειναι αρκετα κλειστη σαν εταιρεια με αποτελεσμα να υπαρχουν περιορισμοι στην συνδεση αλλων συσκευων με αυτη. Το τελευταιο σε απασχολει εσενα περισσοτερο σε αυτο που ρωτας και δυστηχως δεν μπορει καποιος να σου απαντησει με σιγουρια.

 

Δες σε 3 review που βρηκα για ποιο λογο ξενερωσαν ολοι με το εν λογω smartwatch που το συνδεσαν και με iphone

 

https://www.digitaltrends.com/smartwatch-reviews/amazfit-gts-review/

 

https://www.tomsguide.com/reviews/amazfit-gts

 

https://www.androidauthority.com/amazfit-gts-review-1056055/

 

Δες και η εφαρμογη Amazfit στο App store(την οποια αν δεν κανω λαθος χρειαζεσαι για να δουλεψει στο Iphone)που γενικα ειναι μετρια τα σχολια https://apps.apple.com/us/app/amazfit-watch/id1127269366

 

 

 

Με λιγα λογια θα πετυχεις ατομα που θα σου πουν οτι δουλευει αψογα,θα πετυχεις και ατομα που εχουν θεματα σε βαθος χρονου.

 

 

 

Όντως έχει άπειρες δυνατότητες όπως αναφέρεις, αλλά αγοράζοντας κάτι και απενεργοποιώ δυνατότητες έτσι ώστε να έχω καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας ίσως δεν ήταν και η καλύτερη επιλογή. Το δοκίμασα και απλή χρήση, με maximum αυτονομία 1 1/2 μέρα. Ποτέ μα ποτέ δεν έφτασε τις 2. Σε φουλ χρήση με όλα ανοιχτά και ενδιάμεση κάποια μορφή δραστηριότητας να έφτανε τις 15 ώρες με υπόλοιπο ένα 15%. Και μιλάω για το 44mm. Έχουμε μπει σε μια διαδικασία, να φορτίσω το κινητό, tablet,ρολόι. Ε φτάνει, δεν θα τρέχω πίσω από ένα καλώδιο. Με είχε κουράσει αυτό, ίσως κάποιους δεν τους πειράζει, αλλά προτίμησα να το δώσω και να πάρω κάτι υποδεέστερο. Τώρα όσο αφορά το GTS, το πήρα, η συνδεσιμότητα άψογη, χωρίς θέματα disconnect, οι ειδοποιήσεις σωστές, και το βασικότατο για μένα τουλάχιστον, με όλες τις δυνατότητες που έχει ανοιχτές, το φοράω 5 ώρες, και η μπαταρία είναι ακόμα στο 100%. Όσο αφορά τα θέματα που είχε, είχα ενημερωθεί, αλλά με κάποια updates έχουν διορθωθεί σε μεγάλο βαθμό. Αυτά φίλε μου και ευχαριστώ για την απάντηση.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχει άπειρες δυνατότητες όπως αναφέρεις, αλλά αγοράζοντας κάτι και απενεργοποιώ δυνατότητες έτσι ώστε να έχω καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας ίσως δεν ήταν και η καλύτερη επιλογή. Το δοκίμασα και απλή χρήση, με maximum αυτονομία 1 1/2 μέρα. Ποτέ μα ποτέ δεν έφτασε τις 2. Σε φουλ χρήση με όλα ανοιχτά και ενδιάμεση κάποια μορφή δραστηριότητας να έφτανε τις 15 ώρες με υπόλοιπο ένα 15%. Και μιλάω για το 44mm. Έχουμε μπει σε μια διαδικασία, να φορτίσω το κινητό, tablet,ρολόι. Ε φτάνει, δεν θα τρέχω πίσω από ένα καλώδιο. Με είχε κουράσει αυτό, ίσως κάποιους δεν τους πειράζει, αλλά προτίμησα να το δώσω και να πάρω κάτι υποδεέστερο. Τώρα όσο αφορά το GTS, το πήρα, η συνδεσιμότητα άψογη, χωρίς θέματα disconnect, οι ειδοποιήσεις σωστές, και το βασικότατο για μένα τουλάχιστον, με όλες τις δυνατότητες που έχει ανοιχτές, το φοράω 5 ώρες, και η μπαταρία είναι ακόμα στο 100%. Όσο αφορά τα θέματα που είχε, είχα ενημερωθεί, αλλά με κάποια updates έχουν διορθωθεί σε μεγάλο βαθμό. Αυτά φίλε μου και ευχαριστώ για την απάντηση.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Εννοειται οτι εαν καποιος δεν τον καλυπτει για τον χ ή ψ λογο ενα προιον(βλεπε smartwatch),φυσικα το δινει και κοιταζει αλλου.

Αφου λοιπον βλεπεις οτι ως τωρα σε καλυπτει σε αυτα που θελεις,τοτε καλοδουλευτο :)

 

Εγω παντως να πω την αληθεια στις τελευταιες Apple συσκευες(iphone,airpods)βλεπω οτι πολυ πιο σπανια τις βαζω στην πριζα να φορτισουν.

Καμια σχεση με παλιοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι εαν καποιος δεν τον καλυπτει για τον χ ή ψ λογο ενα προιον(βλεπε smartwatch),φυσικα το δινει και κοιταζει αλλου.

 

Αφου λοιπον βλεπεις οτι ως τωρα σε καλυπτει σε αυτα που θελεις,τοτε καλοδουλευτο :)

 

 

 

Εγω παντως να πω την αληθεια στις τελευταιες Apple συσκευες(iphone,airpods)βλεπω οτι πολυ πιο σπανια τις βαζω στην πριζα να φορτισουν.

 

Καμια σχεση με παλιοτερα.

 

 

 

Όντως φίλε μου, εξαιρετική διαχείρηση μπαταρίας το 11. Αλλά το ρολόι με απογοήτευσε σε αυτό το κομμάτι. Εάν το 6 το βγάλουν με καλύτερη αυτονομία, να φτάνει τις 4-5 μέρες, σίγουρα θα κάνω μια προσπάθεια απόκτησης εάν υπάρχουν βέβαια τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχει άπειρες δυνατότητες όπως αναφέρεις, αλλά αγοράζοντας κάτι και απενεργοποιώ δυνατότητες έτσι ώστε να έχω καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας ίσως δεν ήταν και η καλύτερη επιλογή. Το δοκίμασα και απλή χρήση, με maximum αυτονομία 1 1/2 μέρα. Ποτέ μα ποτέ δεν έφτασε τις 2. Σε φουλ χρήση με όλα ανοιχτά και ενδιάμεση κάποια μορφή δραστηριότητας να έφτανε τις 15 ώρες με υπόλοιπο ένα 15%. Και μιλάω για το 44mm. Έχουμε μπει σε μια διαδικασία, να φορτίσω το κινητό, tablet,ρολόι. Ε φτάνει, δεν θα τρέχω πίσω από ένα καλώδιο. Με είχε κουράσει αυτό, ίσως κάποιους δεν τους πειράζει, αλλά προτίμησα να το δώσω και να πάρω κάτι υποδεέστερο. Τώρα όσο αφορά το GTS, το πήρα, η συνδεσιμότητα άψογη, χωρίς θέματα disconnect, οι ειδοποιήσεις σωστές, και το βασικότατο για μένα τουλάχιστον, με όλες τις δυνατότητες που έχει ανοιχτές, το φοράω 5 ώρες, και η μπαταρία είναι ακόμα στο 100%. Όσο αφορά τα θέματα που είχε, είχα ενημερωθεί, αλλά με κάποια updates έχουν διορθωθεί σε μεγάλο βαθμό. Αυτά φίλε μου και ευχαριστώ για την απάντηση.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

ειχα κι εγω παρομοια θεματα με το ρολοι

δεν μου κρατουσε καθολου η μπαταρια

καποιο θεμα εχει η συσκευη σου οπως ειχε και εμενα αλλα δεν το εβρισκαν στο επισημο σερβις

ενας φιλος ειχε ακριβως το ιδιο. του δινω το δικο μου ετσι για δοκιμη και ενω το δικο του πηγαινε ανετα 2 μερες, με το δικο μου κι αυτος πανω απο 15-18 ωρες δεν εβγαζε.

μετα απο επαναφορα τα βαζαμε διπλα διπλα οταν ημασταν πχ 2-3 ωρες εξω, εμενα εχασε 20% το δικο του εχανε 5%.

δεν ειχα και καμια εφαρμογη μεσα ειχα δοκιμασει τα παντα αλλα παλι ειχα το προβλημα που εχεις κι εσυ

 

επισης θυμηθηκα οτι εκανα και δοκιμες με ενος αλλου φιλου το ρολοι το watch 3

κι εκεινος ειχε αυτονομια 2 μερες και διπλα διπλα ηταν εμφανης η διαφορα του ποσο γρηγορα επεφτε σε σχεση με το δικο του

αγανακτησα και το πουλησα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

ειχα κι εγω παρομοια θεματα με το ρολοι

 

δεν μου κρατουσε καθολου η μπαταρια

 

καποιο θεμα εχει η συσκευη σου οπως ειχε και εμενα αλλα δεν το εβρισκαν στο επισημο σερβις

 

ενας φιλος ειχε ακριβως το ιδιο. του δινω το δικο μου ετσι για δοκιμη και ενω το δικο του πηγαινε ανετα 2 μερες, με το δικο μου κι αυτος πανω απο 15-18 ωρες δεν εβγαζε.

 

μετα απο επαναφορα τα βαζαμε διπλα διπλα οταν ημασταν πχ 2-3 ωρες εξω, εμενα εχασε 20% το δικο του εχανε 5%.

 

δεν ειχα και καμια εφαρμογη μεσα ειχα δοκιμασει τα παντα αλλα παλι ειχα το προβλημα που εχεις κι εσυ

 

 

 

επισης θυμηθηκα οτι εκανα και δοκιμες με ενος αλλου φιλου το ρολοι το watch 3

 

κι εκεινος ειχε αυτονομια 2 μερες και διπλα διπλα ηταν εμφανης η διαφορα του ποσο γρηγορα επεφτε σε σχεση με το δικο του

 

αγανακτησα και το πουλησα

 

 

 

Αδερφέ μου όταν αγοράζω κάτι, θέλω να εκμεταλλεύομαι στο έπακρο τις δυνατότητες του. Όταν μπαίνω στην διαδικασία να απενεργοποιώ επιλογές, μόνο και μόνο για έχω καλύτερη διαχείριση, πλέον δεν μου κάνει. Και αυτό γιατί, για να μου βγάζει την μέρα. Τον μπούλο, και πάμε γι’ αλλα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ μου όταν αγοράζω κάτι, θέλω να εκμεταλλεύομαι στο έπακρο τις δυνατότητες του. Όταν μπαίνω στην διαδικασία να απενεργοποιώ επιλογές, μόνο και μόνο για έχω καλύτερη διαχείριση, πλέον δεν μου κάνει. Και αυτό γιατί, για να μου βγάζει την μέρα. Τον μπούλο, και πάμε γι’ αλλα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

δεν ειπα εγω να απενεργοποιησεις δυνατοτητες

καποιος παραπανω στο ανεφερε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ μου όταν αγοράζω κάτι, θέλω να εκμεταλλεύομαι στο έπακρο τις δυνατότητες του. Όταν μπαίνω στην διαδικασία να απενεργοποιώ επιλογές, μόνο και μόνο για έχω καλύτερη διαχείριση, πλέον δεν μου κάνει. Και αυτό γιατί, για να μου βγάζει την μέρα. Τον μπούλο, και πάμε γι’ αλλα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν χρειαζεται να απολογείσαι για κατι.

Δεν σε βολεψε το ρολοι(οπως και αλλους δεν τους βολευουν τα iphone),το εδωσες και τελος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να απολογείσαι για κατι.

 

Δεν σε βολεψε το ρολοι(οπως και αλλους δεν τους βολευουν τα iphone),το εδωσες και τελος.

 

 

 

Δεν είναι απολογία φίλε μου, εμπειρία χρήσης.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ μου όταν αγοράζω κάτι, θέλω να εκμεταλλεύομαι στο έπακρο τις δυνατότητες του. Όταν μπαίνω στην διαδικασία να απενεργοποιώ επιλογές, μόνο και μόνο για έχω καλύτερη διαχείριση, πλέον δεν μου κάνει. Και αυτό γιατί, για να μου βγάζει την μέρα. Τον μπούλο, και πάμε γι’ αλλα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

 

Μία απο τα ίδια και γώ κάτοχος 4άρι και πραγματικά η μόνη φορά που μετάνιωσα που αγόρασα κάτι της apple

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Η αυτονομία των ρολογιών της Apple, είναι το μόνο μελανό τους σημείο. Από την άλλη μεριά κάνουν τα πάντα και συνεργάζονται άψογα με τα iPhone. Όταν πήρα το 3 έλεγε αυτονομία 18 ώρες και μου έβγαζε μιάμιση μέρα με την κανονική του για μένα χρήση. Αλλά επειδή την πάτησα κάποια βράδια που ξέχασα να το βάλω για φόρτιση πήρα powerbank για το ρολόι, με 50€ που βγάζει μιάμιση φόρτιση και ησύχασα. Η άποψή μου είναι ότι είναι το πιο απαραίτητο αξεσουάρ.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εχω το ρολόι το 3 από την πρώτη μέρα

Πάντως το βάζω για φόρτιση κάθε δυο μέρες και η μπαταρία του είναι στο 40 τις εκατό

Να το ρυθμίσετε όπως θέλετε να δουλεύει εσείς και όχι ότι θέλει να κάνει αυτό

Πάντως η αυτονομία του έχει ένα θεματάκι αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω ένα της πλάκας μόνο και μόνο για την αυτονομία και στα υπόλοιπα να είναι πατάτα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ εχω το ρολόι το 3 από την πρώτη μέρα

 

Πάντως το βάζω για φόρτιση κάθε δυο μέρες και η μπαταρία του είναι στο 40 τις εκατό

 

Να το ρυθμίσετε όπως θέλετε να δουλεύει εσείς και όχι ότι θέλει να κάνει αυτό

 

Πάντως η αυτονομία του έχει ένα θεματάκι αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω ένα της πλάκας μόνο και μόνο για την αυτονομία και στα υπόλοιπα να είναι πατάτα

 

 

 

Έχεις το 3 από την πρώτη μέρα και σε βγάζει 2 μέρες με υπόλοιπο 40% σημαίνει ότι όλες τις δυνατότητες του τις έχεις απενεργοποιημένες, και το έχεις μόνο να βλέπεις την ώρα να υποθέσω. Όσο αφορά το τελευταίο σκέλος της απάντηση σου, καλό είναι να δοκιμάζεις κάτι πριν χαρακτηρίζεις ‘πατάτα’ διότι μπορεί να εκπλαγείς και μάλιστα ευχάριστα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως λειτουργουν και οι επεξεργαστες/καρτες γραφικων. Οταν για παραδειγμα σερφαρεις στο internet,ριχνουν την αποδοση που εχει ως αποτελεσμα χαμηλοτερη καταναλωση/θερμοκρασιες.

Εαν για παραδειγμα ανοιξεις μια εφαρμογη που θελει παραπανω ισχυ πχ να καταγραψεις 4κ 60fps video,να παιξεις ενα παιχνιδι,τοτε δουλευουν παραπανω.

 

Ειναι ενα απο τα πιο τυπικα λαθη που κανουν πολλοι,ειδικα σε Android μερια,να αφηνουν πραγματα που δεν χρειαζονται ανοιχτα να τρεχουν στο παρασκήνιο.

 

https://www.google.com/amp/s/techblog.gr/news/closing-recent-apps-in-ios-doesnt-save-battery-8932/%3Famp

Επιπροσθέτως στα σχόλια του ανώτερου άρθρου Ένα παλικάρι γράφει σαν απάντηση

 

 

Agnostos13

12 Μαρτίου 2016 στο 12:20

Η apple γραφει στο support:

"After you switch to a different app, some apps run for a short period of time before they're set to a suspended state. (Μετά την αλλαγή σε μια διαφορετική εφαρμογή, κάποιες εφαρμογές τρέχουν για ένα μικρό διάστημα προτού τεθούν σε κατάσταση αναστολής.) Apps that are in a suspended state aren’t actively in use, open, or taking up system resources. (Οι εφαρμογές που είναι σε κατάσταση αναστολής δεν είναι ενεργά σε χρήση, ανοικτές, λαμβάνοντας πόρους από το σύστημα.) With Background App Refresh, suspended apps can check for updates and new content. (Χρησιμοποιόντας την Ανανέωση Εφαρμογών στο Υπόβαθρο, οι ανεσταλμένες εφαρμογές μπορούν να ψάξουν για αναβαθμίσεις και νέο περιεχόμενο.)"

Δηλαδή σου λέει οτι κάποιες εφαρμογές συνεχίζουν να τρέχουν στο παρασκήνιο για κάποιο διάστημα (αναλόγως την εφαρμογή) και μετά τίθενται σε αδράνεια για να μην χρησιμοποιούν πόρους από το σύστημα. Τίθενται σε αδράνεια δεν σημαίνει οτί κλείνουν αλλά παγώνουν εκεί που τις άφησες! (πχ το excel δεν έχει νόημα να τρέχει κανονικά εφόσον δεν κάνεις επεξεργασία ή ανάγνωση υπολογιστικών φύλλων και στοιχείων και το έχεις ξεχασμένο στο παρασκήνιο). Μάλιστα υπάρχει ρύθμιση όσες εφαρμογές είναι ανεσταλμένες στο παρασκήνιο να λαμβάνουν live ανανεώσεις και δεδομένα χωρίς να χρειάζεται να τις φέρεις σε χρήση (πχ την καθοδήγηση των χαρτών μπορεί να την έχεις στο παρασκήνιο γιατί έχεις βάλει τη μουσική να τρέχει κανονικά, ωστόσο αυτή, αν και σε αναστολή, συνεχίζει να λαμβανεί πληροφορίες από το δορυφόρο και να σου εμφανίζει μηνύματα για το που θα πρέπει να στρίψεις-προφανώς δεν τρέχει τσάμπα γραφικά κλπ από τη στιγμή που δεν τα βλέπεις)!

Γενικά αυτή η φιλοσοφία υπάρχει και στα Mac αντίστοιχα.

Απλά πολλοί έχετε στο μυαλό σας σαν πρότυπο τα PC που δεν αναστέλουν τις επιμέρους λειτουργίες του συστήματος (προγράμματα κλπ) αλλά ολόκληρο το σύστημα για συντήρηση των πόρων

Edited by dleyteris

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Στο iOS δεν είναι σωστό να κλείνεις τίποτα

Όλα κλείνουν μόνα τους

Τα κάνει όλα αυτόματα το σύστημα

Ειδικά όταν χρειάζεται πόρους κλείνει τα πιο ´παλιά´ που είχαν ανοίξει

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έχεις το 3 από την πρώτη μέρα και σε βγάζει 2 μέρες με υπόλοιπο 40% σημαίνει ότι όλες τις δυνατότητες του τις έχεις απενεργοποιημένες, και το έχεις μόνο να βλέπεις την ώρα να υποθέσω. Όσο αφορά το τελευταίο σκέλος της απάντηση σου, καλό είναι να δοκιμάζεις κάτι πριν χαρακτηρίζεις ‘πατάτα’ διότι μπορεί να εκπλαγείς και μάλιστα ευχάριστα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Το ανέφερα ότι υπάρχει θεματάκι με την αυτονομία όταν δουλεύει στο τέρμα

Άλλωστε και τα iPhone όταν δουλεύουν στο full μια μέρα κρατάει η μπαταρία

Εγώ το μόνο που δεν έχω ενεργοποιήσει είναι η προπόνηση

Δεν κάνω τρέξιμο στα βουνά κλπ

Ειδοποιήσεις σε όλα τα έχω ανοιχτά

Τηλέφωνα μηνύματα υγείες vibes Facebook messenger κλπ

Τώρα έχω δυο μέρες με 40 τις εκατό και ουσιαστικά δεν χάνω τίποτα .Προσοχη θέλει γιατί μερικές εφαρμογές όπως foursqare ,TripAdvisor movies κλπ απασχολούν το gps του ρολογιού χωρίς να το ξέρεις στο παρασκήνιο και τότε τραβάει πολύ μπαταρία

Να αφήσω το Apple Watch για μια κινεζια με τίποτα

Δικό σου το μαχαίρι δικό σου και το καρπούζι

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 11
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...