Jump to content

iPhone 11


energetic
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το κλείνω πάντα όταν κοιμάμαι!

Δεν έχει νόημα να το κλείνεις.

Airplane mode και είσαι οκ.

Προσωπικά το iPhone δεν τον κλείνω ποτέ. Μόνο όταν καταλάβω ότι κάτι δεν πάει καλά, τότε κάνω μια επανεκκίνηση.

Το δε iMac, από το 2011, κλείνει μόνο όταν έχει διακοπή η ΔΕΗ...και μάλιστα το έχω ρυθμισμένο να ανοίγει μόνο του όταν επανέλθει το ρεύμα :D

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει νόημα να το κλείνεις.

Airplane mode και είσαι οκ.

Προσωπικά το iPhone δεν τον κλείνω ποτέ. Μόνο όταν καταλάβω ότι κάτι δεν πάει καλά, τότε κάνω μια επανεκκίνηση.

Το δε iMac, από το 2011, κλείνει μόνο όταν έχει διακοπή η ΔΕΗ...και μάλιστα το έχω ρυθμισμένο να ανοίγει μόνο του όταν επανέλθει το ρεύμα :D

Βασικά το παλιό (iphone 6S) μου χαλούσε μπαταρία ακόμα και σε airplane mode, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί! Αυτό είναι αλήθεια ότι δεν το έχω δοκιμάσει! Αλλά και έτσι να το κάνω όταν βγάλω το aiplane mode ανοίγει αυτόματα το wi-fi...

Edited by drollAntonis
Link to comment
Share on other sites

Και από επιστροφή Airplane ανοίγει αυτόματα;;;! :confused:

Δεν το έχω προσέξει ποτέ γιατί το έχω πάντα ανοιχτό. Είχα την εντύπωση ότι από airplane δεν θα άνοιγε μόνο του (εφόσον το έχεις κλείσει από Ρυθμίσεις).

 

Edit.

Μισό...

Όσο είσαι σε λειτουργία πτήσης, πάνε Ρυθμίσεις και κλείσε το Wifi.

Τώρα βγές από λειτουργία πτήσης.

Ενεργοποιείται το Wifi μόνο του;

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Και από επιστροφή Airplane ανοίγει αυτόματα;;;! :confused:

Δεν το έχω προσέξει ποτέ γιατί το έχω πάντα ανοιχτό. Είχα την εντύπωση ότι από airplane δεν θα άνοιγε μόνο του (εφόσον το έχεις κλείσει από Ρυθμίσεις).

 

Edit.

Μισό...

Όσο είσαι σε λειτουργία πτήσης, πάνε Ρυθμίσεις και κλείσε το Wifi.

Τώρα βγές από λειτουργία πτήσης.

Ενεργοποιείται το Wifi μόνο του;

 

Καταρχήν όταν μπεις σε airplane mode σου κλέινει αυτόματα το wifi και όταν βγαίνεις από airplane mode το ενεργοποιεί αυτόματα!

Edited by drollAntonis
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 11 χρόνια android, θα έρθω στην παρέα σας :p

Προτείνετε μου κανα κατάστημα με φυσιολογικές τιμές, αξιοπιστία κλπ.

 

Ήδη άρχισα να αποχαιρετώ το S9 μου.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 11 χρόνια android, θα έρθω στην παρέα σας :p

Προτείνετε μου κανα κατάστημα με φυσιολογικές τιμές, αξιοπιστία κλπ.

 

Ήδη άρχισα να αποχαιρετώ το S9 μου.

 

θες κατάστημα με φυσική παρουσία ή και e-shop;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν όταν μπεις σε airplane mode σου κλέινει αυτόματα το wifi και όταν βγαίνεις από airplane mode το ενεργοποιεί αυτόματα!

Το Airplane mode η Apple (μετά το iOS11 αν δεν κάνω λάθος) το έχει διαμορφώσει ώς εξής:

- Μπαίνεις Airplane.

- Ενεργοποιείς ότι θές. Π.χ μόνο το bluetooth.

- Την επόμενη φορά που θα ξαναμπείς AirPlane, θα είναι όλες οι "κεραίες" κλειστές αλλά το bluetooth θα είναι ανοιχτό.

Κρατάει δηλαδή, την τελευταία airplanemode-ρύθμιση.

Ας με διορθώσει κάποιος εάν κάνω λάθος.

 

Το θέμα είναι, από την στιγμή που το έχεις κλειστό (μέσω Ρυθμίσεων) ΚΑΙ στο Airplane ΚΑΙ εκτός Airplane, γιατί να στο ανοίγει. :confused:

Δεν ξέρω.

Μετά από 11 χρόνια android, θα έρθω στην παρέα σας :p

Προτείνετε μου κανα κατάστημα με φυσιολογικές τιμές, αξιοπιστία κλπ.

 

Ήδη άρχισα να αποχαιρετώ το S9 μου.

Δύσκολη η καλογερική. :rolleyes:

Εγώ το παράτησα για 3 χρόνια το iPhone (τελευταίο iPhone που είχα ήταν iPhone 6s+, αρχίζοντας από 3GS χωρίς καμία διακοπή στα ενδιάμεσα) και τώρα επέστρεψα με το 11. Το έχω ήδη έναν μήνα και δεν σου κρύβω ότι ακόμα προσπαθώ να προσαρμοστώ. Και έχω και iMac μια 10ετία ε.

Θα είναι μεγάλη αλλαγή. Να ξές. Αλλά για μένα, αξίζει.

Καλώς να έρθεις στην παρέα λοιπόν :)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Το Airplane mode η Apple (μετά το iOS11 αν δεν κάνω λάθος) το έχει διαμορφώσει ώς εξής:

- Μπαίνεις Airplane.

- Ενεργοποιείς ότι θές. Π.χ μόνο το bluetooth.

- Την επόμενη φορά που θα ξαναμπείς AirPlane, θα είναι όλες οι "κεραίες" κλειστές αλλά το bluetooth θα είναι ανοιχτό.

Κρατάει δηλαδή, την τελευταία airplanemode-ρύθμιση.

Ας με διορθώσει κάποιος εάν κάνω λάθος.

 

Το θέμα είναι, από την στιγμή που το έχεις κλειστό (μέσω Ρυθμίσεων) ΚΑΙ στο Airplane ΚΑΙ εκτός Airplane, γιατί να στο ανοίγει. :confused:

Δεν ξέρω.

Ναι αν βάλεις το airplane mode από τις ρυθμίσεις (το δοκίμαζα από το control center) κρατάει τις αλλαγές και δουλεύει έτσι όπως λες. Θα το αφήσω ένα βράδυ να δω αν θα μου κάψει μπαταρία και πόσο!

Edited by drollAntonis
Link to comment
Share on other sites

Ναι αν βάλεις το airplane mode από τις ρυθμίσεις (το δοκίμαζα από το control center) κρατάει τις αλλαγές και δουλεύει έτσι όπως λες. Θα το αφήσω ένα βράδυ να δω αν θα μου κάψει μπαταρία και πόσο!

Θα κάψει 0% :D

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν βάλεις το airplane mode από τις ρυθμίσεις (το δοκίμαζα από το control center) κρατάει τις αλλαγές και δουλεύει έτσι όπως λες. Θα το αφήσω ένα βράδυ να δω αν θα μου κάψει μπαταρία και πόσο!

 

δεν καιει τιποτα σιγα

επισης δουλευει και το ξυπνητήρι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Είναι και στα δικά σας 11αρια χαμηλή η ένταση της δόνησης, ή μόνο στο δικό μου;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση , όταν λαμβάνω iMessage ταυτόχρονα παίρνω και sms μαζί. Τι έχω πειράξει και γίνεται αυτό;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι και σε μένα φωτίζεται άχνα 10 με 15 sec μέχρι να σβήσει εντελώς

iPhone 11

Apple Watch Series 5

iPad Air 3 (2019)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια ρύθμιση οθόνης που να κόβει το notch για να μην κόβει σε ένα παιχνίδι που παίζω κάποια κουμπιά; Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια ρύθμιση οθόνης που να κόβει το notch για να μην κόβει σε ένα παιχνίδι που παίζω κάποια κουμπιά; Ευχαριστώ.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όχι δεν υπάρχει ρύθμιση

Κάθε εφαρμογή είναι προγραμματισμένη για να δουλεύει αναλόγως

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έβαλα την συσκευή μου εχθές σε airplane mode

Είχε το βράδυ 42%

Σήμερα το πρωί μετά από 7 ώρες είχε πάλι 42%

Εννοείται όμως πως δεν κλείνω τις εφαρμογές από multitask

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ναι και σε μένα φωτίζεται άχνα 10 με 15 sec μέχρι να σβήσει εντελώς

 

Αυτο εννοω ναι, παραξενο! :p :D

Link to comment
Share on other sites

Ενώ το WifiCalling (Cosmote) άρχισε να δουλεύει πλέον σωστά (μάλλον η Cosmote έλυσε τα προβλήματα που είχε), η αναπάντητη κλήση συνεχίζει να εμφανίζεται (όχι πάντα).

Συμβαίνει όντως μόνο σε WifiCalling ή το έχει πετύχει κανείς και σε κλήση "παραδοσιακή";

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ενώ το WifiCalling (Cosmote) άρχισε να δουλεύει πλέον σωστά (μάλλον η Cosmote έλυσε τα προβλήματα που είχε), η αναπάντητη κλήση συνεχίζει να εμφανίζεται (όχι πάντα).

Συμβαίνει όντως μόνο σε WifiCalling ή το έχει πετύχει κανείς και σε κλήση "παραδοσιακή";

 

Εγώ πάλι δεν βλέπω να δουλεύει σωστά ακόμα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν βλέπω να δουλεύει σωστά ακόμα

Απολύτως σωστά όχι. Αλλά τουλάχιστον άρχισε να λειτουργεί.

Το είχαμε ξεχάσει για αρκετό διάστημα.

 

Κι εγώ έχω κάτι χαμένες κλήσεις που και που Θέλει βελτίωση

Χαμένη κλήση μέχρι τώρα δεν είχα. Η κλήση έρχεται κανονικά, την απαντάω αλλά μου την δείχνει και σαν εισερχόμενη και σαν αναπάντηση :blink:

 

@ALL

Να κάνω και το "VS" μου.

Σε σχέση με το S10 plus (δεν έμεινα πολύ μαζί του, κάνα 2μηνο και ήμουν με Android 9) το iPhone χειρίζεται πολύ καλύτερα την αλλαγή WifiCalling - VoLTE - 4G. Μιλάς με Wificalling, βγαίνεις από το Wifi, συνεχίζεις με VoLTE, πέφτεις σε 3G, διακοπή κλήσης καμία. Μπορεί να χάσεις τον ήχο για 1-2 sec αλλά η κλήση συνεχίζεται κανονικά.

Με το S10+, η παραπάνω διαδικασία θα είχε ρίξει την κλήση σε κάθε αλλαγή. Δεν ξέρω εάν έφταιγε η Cosmote, ή η περιοχή, ή η Samsung ή το firmware (Ελληνικό από Πλαίσιο ήταν απείραχτο), πάντως είχα πολλά drop calls (σε καταστάσεις αλλαγής). Το iPhone, δεν καταλαβαίνει τίποτα. Αλλάζει και μάλιστα δεν πολυκαταλαβαίνεις ούτε μεγάλη διαφορά στην ποιότητα κλήσης.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Απολύτως σωστά όχι. Αλλά τουλάχιστον άρχισε να λειτουργεί.

Το είχαμε ξεχάσει για αρκετό διάστημα.

 

 

Χαμένη κλήση μέχρι τώρα δεν είχα. Η κλήση έρχεται κανονικά, την απαντάω αλλά μου την δείχνει και σαν εισερχόμενη και σαν αναπάντηση :blink:

 

@ALL

Να κάνω και το "VS" μου.

Σε σχέση με το S10 plus (δεν έμεινα πολύ μαζί του, κάνα 2μηνο και ήμουν με Android 9) το iPhone χειρίζεται πολύ καλύτερα την αλλαγή WifiCalling - VoLTE - 4G. Μιλάς με Wificalling, βγαίνεις από το Wifi, συνεχίζεις με VoLTE, πέφτεις σε 3G, διακοπή κλήσης καμία. Μπορεί να χάσεις τον ήχο για 1-2 sec αλλά η κλήση συνεχίζεται κανονικά.

Με το S10+, η παραπάνω διαδικασία θα είχε ρίξει την κλήση σε κάθε αλλαγή. Δεν ξέρω εάν έφταιγε η Cosmote, ή η περιοχή, ή η Samsung ή το firmware (Ελληνικό από Πλαίσιο ήταν απείραχτο), πάντως είχα πολλά drop calls (σε καταστάσεις αλλαγής). Το iPhone, δεν καταλαβαίνει τίποτα. Αλλάζει και μάλιστα δεν πολυκαταλαβαίνεις ούτε μεγάλη διαφορά στην ποιότητα κλήσης.

 

Είχα σταματήσει να το χρησιμοποιώ γιατί έχανα κλήσεις

Και τώρα χάνω καμιά φορά

Επίσης υποτίθεται όταν δεν έχεις σήμα μπαίνει το WiFi calling

Πολλές φορές έχω φουλ σήμα και WiFi calling

Άλλες 1 γραμμή σήμα αλλά ούτε WiFi calling

Δεν δουλεύει σωστά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Επίσης υποτίθεται όταν δεν έχεις σήμα μπαίνει το WiFi calling

Πολλές φορές έχω φουλ σήμα και WiFi calling

Άλλες 1 γραμμή σήμα αλλά ούτε WiFi calling

Δεν δουλεύει σωστά

Έτσι είναι.

Δεν ήξερα ότι στο WifiCalling θα μπει μόνο του όταν δεν έχει σήμα. Νόμιζα ότι είναι καθαρά "χειροκίνητη" επιλογή με ΝΑΙ ή ΟΧΙ.

Τότε έχεις δίκιο. Δεν δουλεύει σωστά. Ψιλοτουρλουμπούκι η κατάσταση.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Στο Android το WiFi calling, υπάρχει επιλογή να δίνει προτεραιότητα στο WiFi ή στα δίκτυα. Στο iPhone η επιλογή αυτή είναι κλειδωμένη στο να προτιμάει το καλό δίκτυο από το καλό WiFi. Όπως και να έχει, λειτουργεί άψογα στο iPhone τόσο στο προηγούμενο μου όσο και στο 11, και ποσό μάλλον στο 11 που έχω δυο Sim, και δεδομένα έχω default τη wind. Πχ με το Xiaomi είχα θέματα καθώς αν έβαζα τη wind για δεδομένα, τότε η VoLTE κλήση μέσω COSMOTE, ενώ καλούσε, δεν ακούγαμε ο ένας τον άλλον. Έπρεπε να γυρνάω τα data σε cosmote για να κάνω δουλειά.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Στο iPhone η επιλογή αυτή είναι κλειδωμένη στο να προτιμάει το καλό δίκτυο από το καλό WiFi.

Μάλιστα. Δεν το ήξερα αυτό.

 

Εγώ δεν έχω παράπονο. Δουλεύει μια χαρά (πλην της αναπάντησης που εμφανίζεται και προφανώς θα διορθωθεί σε κάποια φάση).

Αλλά αυτό που λέει ο Τάσος, ότι δηλαδή με φουλ σήμα 4G μπορεί να είναι σε wificalling, ενώ με μια "μπάρα" 4G να είναι εκτός wificalling, το έχω παρατηρήσει και εγώ.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 11
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...