Jump to content

Xiaomi mi9, Honor View20 ή άλλο..?


oasisAthens
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι μου. Θα ήθελα την βοήθειά σας. Ήρθε η ώρα να αλλάξω κινητό και κοιτάω τις επιλογές μου μέχρι τα 350 ή +- 20,30 ευρώ... Οι τομείς στους οποίους δίνω βαρύτητα είναι η μπαταρία, μετά η φόρτιση (fast charging), B20, κάμερα και από εκεί και πέρα τα υπόλοιπα δεν υπάρχει κάτι το οποίο να είναι deal breaker για εμένα. Θα ήθελα να είναι στα 128 Gb και πάνω να πω την αλήθεια. Έχω ξεχωρίσει τα δύο που ανέφερα και πιο πάνω αλλά χωρίς να μπορώ να τα ζυγισω με τα δικά μου κριτήρια γιαυτό και ζητάω την βοήθειά σας και την άποψή σας ώστε να με βοηθήσετε στην επιλογή. Επίσης εαν έχετε κάποιο άλλο τηλέφωνο υπόψιν σας να μου προτείνετε είμαι ανοικτός σε προτάσεις...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mi9 και μπαταρία το ξεχνάς. Για εμένα οι καλύτερες επιλογές σε αυτό το budget είναι το Honor view 20 και το P20 pro. Ναυαρχίδες, θα σε καλύψουν απόλυτα σε αυτά που ζητάς. Από Best price τα βρίσκεις στο budget σου και με 2ετη εγγύηση επίσημης αντιπροσωπείας.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου. Ναι ξέχασα να το αναφέρω ότι οι τιμές που έγραψα είναι από Ελλάδα είτε από Skroutz etc είτε από αλυσίδα θα δείξει :).

Ανάμεσα στο P20, P20 pro και το Honor View20 προτείνεις τα P20 ή το Honor? Ρωτάω γιατί έχουμε στην οικογένεια και το Honor 10 από το οποίο να πω την αλήθεια έχω μείνει καταενθουσιασμενος και για λόγω απόδοσης - τιμής.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 σε υπερκαλύπτουν (το απλό P20 δεν σου κάνει από άποψη μπαταρίας). Από εκεί και πέρα είναι θέμα υποκειμενικό, δηλαδή πιο σου αρέσει εσένα από άποψη εμφάνισης, μεγέθους, αν θες να δώσεις τα παραπάνω χρήματα για το P20 pro κλπ. Το καλύτερο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι αν υπάρχει η δυνατότητα να τα δεις από κοντά σε κάποιο κατάστημα και να αποφασίσεις. Ίσως επίσης να εστιάσεις και σε άλλες μικρές λεπτομέρειες που μπορεί όμως να σου είναι χρήσιμες. Πχ το Honor είναι πιο καινούργιο με Android 9 out of the box και πιο καινούργιο επεξεργαστή, έχει headphone jack, το P20 pro είναι αδιάβροχο, ίσως με καλύτερη κάμερα κλπ.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Κάποια άλλη αξιοσημείωτη διαφορά ανάμεσα στο P20 pro και στο View 20 καμία άλλη αξιοσημείωτη διαφορά υπάρχει? Στην απόδοση των καμερων έχει μεγάλη διαφορά? Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ειδικά το 3.5 jack ήταν ενδιαφέρον το οποίο δεν είχα παρατηρήσει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάποια άλλη αξιοσημείωτη διαφορά ανάμεσα στο P20 pro και στο View 20 καμία άλλη αξιοσημείωτη διαφορά υπάρχει? Στην απόδοση των καμερων έχει μεγάλη διαφορά? Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ειδικά το 3.5 jack ήταν ενδιαφέρον το οποίο δεν είχα παρατηρήσει.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κάτι άλλο αξιοσημείωτο..η οθόνη είναι καλύτερη στο P20 Pro.Κατά τα άλλα όπως ειπώθηκε και παραπάνω θα σε καλύψουν όλα (εκτός από Mi 9 στη μπαταρία).Ποιο κινητό έχεις τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό που έχω τώρα είναι το redmi note 4 οπότε η διαφορά είναι χαοτική πιστεύω :) Απλώς ήρθε η ώρα της αλλαγής και επειδή καλοεμαθα με την αυτονομία του xiaomi και αυτά τα οποία θα ήθελα να βελτιωσω είναι η κάμερα, η οθόνη ιδιαίτερα στον ήλιο και η χωρητικότητα. (ευχαριστημένος πολύ με την αξιοπιστία του, το μενού, την αντοχή του, αλλά πλέον έχει γίνει αργό με αυξανομενους ρυθμούς επιδεινωσης με ενα μικρό σημάδι στην οθόνη etc)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό που έχω τώρα είναι το redmi note 4 οπότε η διαφορά είναι χαοτική πιστεύω :) Απλώς ήρθε η ώρα της αλλαγής και επειδή καλοεμαθα με την αυτονομία του xiaomi και αυτά τα οποία θα ήθελα να βελτιωσω είναι η κάμερα, η οθόνη ιδιαίτερα στον ήλιο και η χωρητικότητα. (ευχαριστημένος πολύ με την αξιοπιστία του, το μενού, την αντοχή του, αλλά πλέον έχει γίνει αργό με αυξανομενους ρυθμούς επιδεινωσης με ενα μικρό σημάδι στην οθόνη etc)

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για μένα από τη στιγμή που έχεις το Redmi Note 4 ειτε με Kirin 970 είτε με 980 θα είσαι φουλ ευχαριστημένος οπότε όσον αφορά οθόνη μπαταρία κάμερα θα σου πρότεινα το P20 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα δω διαθεσιμότητα - τιμή και μάλλον ανάμεσα στα δύο θα κινηθώ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και γω μεταπήδησα μόλις σε honor view 20 ( 8/256 ) απο redmi note 4!

το p20 pro που εχει η σύντροφος μου ειναι φοβερή συσκευή και η κάμερα απίστευτη, η αυτονομια ικανοποιητικότατη για τα γουστα μου ( όπως το rn4 με έχει καλομαθει), ενώ η οθόνη άψογη! παρ όλα αυτά δεν μπορούσα να συμβιβαστώ με τον μη επεκτάσιμο αποθηκευτικό χώρο!

περίμενα πως και πως το mi 9t pro σε 8 / 256 αλλα δε θα μας ερθει καθολου, δεν ηθελα να παω στο περσινό poco f1 διότι το notch έτρωγε πολυ χωρο από ειδοποιήσεις (αν και μολις διορθώθηκε με update, τρώγοντας οθόνη και μεγαλώνοντας αρκετα τα bezel ) και δεν ειχε nfc!

 

έτσι πηγα στo honor view 20 σχεδον αναγκαστικα! θέλοντας να μείνω στο εύρος τιμής που αναφέρεις και συ ( τα οριακά ακριβότερα htc u12+ και lg v40 υστερούν αρκετα σε μπαταρία )

 

δεν εχω προλαβει να κάνω συγκρίσεις σε βάθος αλλά ειμαι ικανοποιημένος για την ώρα !

 

ρίξε μια ματια και σε mate 20 pro!! ειναι με τον επεξεργαστή του honor v20 ανώτερες κάμερες και οθόνη! από μένα απορρίφθηκε γιατί η επέκταση των 128 gb μνήμης γίνεται μόνο με τη νάνο sd της huawei αλλά και επειδή έχει καμπυλωτή οθόνη!

ενώ αν τελικά και τα 6/128gb νομίζεις θα σου είναι αρκετά γιατί όχι και mi 9t 6/128 που ακόμα και στην τιμή σκρουτζ είναι μια χαρά! ( ενω τιμή απέξω είναι σχεδόν κλεψιά )

Link to comment
Share on other sites

και γω μεταπήδησα μόλις σε honor view 20 ( 8/256 ) απο redmi note 4!

το p20 pro που εχει η σύντροφος μου ειναι φοβερή συσκευή και η κάμερα απίστευτη, η αυτονομια ικανοποιητικότατη για τα γουστα μου ( όπως το rn4 με έχει καλομαθει), ενώ η οθόνη άψογη! παρ όλα αυτά δεν μπορούσα να συμβιβαστώ με τον μη επεκτάσιμο αποθηκευτικό χώρο!

περίμενα πως και πως το mi 9t pro σε 8 / 256 αλλα δε θα μας ερθει καθολου, δεν ηθελα να παω στο περσινό poco f1 διότι το notch έτρωγε πολυ χωρο από ειδοποιήσεις (αν και μολις διορθώθηκε με update, τρώγοντας οθόνη και μεγαλώνοντας αρκετα τα bezel ) και δεν ειχε nfc!

 

έτσι πηγα στo honor view 20 σχεδον αναγκαστικα! θέλοντας να μείνω στο εύρος τιμής που αναφέρεις και συ ( τα οριακά ακριβότερα htc u12+ και lg v40 υστερούν αρκετα σε μπαταρία )

 

δεν εχω προλαβει να κάνω συγκρίσεις σε βάθος αλλά ειμαι ικανοποιημένος για την ώρα !

 

ρίξε μια ματια και σε mate 20 pro!! ειναι με τον επεξεργαστή του honor v20 ανώτερες κάμερες και οθόνη! από μένα απορρίφθηκε γιατί η επέκταση των 128 gb μνήμης γίνεται μόνο με τη νάνο sd της huawei αλλά και επειδή έχει καμπυλωτή οθόνη!

ενώ αν τελικά και τα 6/128gb νομίζεις θα σου είναι αρκετά γιατί όχι και mi 9t 6/128 που ακόμα και στην τιμή σκρουτζ είναι μια χαρά! ( ενω τιμή απέξω είναι σχεδόν κλεψιά )

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις σκέψεις σου - εμπειρίες :). Θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να πω ότι πήρα το Honor View 20 από ελληνική αλυσίδα καταστημάτων γιατί με την εξαργυρωση κάποιων πόντων που είχα στην ουσία μου βγήκε λίγο κάτω από 300 ευρώ. Τώρα το φορτιζω και μετά θα κάνω την αλλαγή... Ελπίζω να μείνω ικανοποιημενος από την επιλογή μου:) Αν και αντικειμενικά πιστεύω ότι η μεταπιδιση είναι τεράστιο βήμα εξέλιξης από αυτό που έχω.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...