Jump to content

Samsung Galaxy Note 10 Plus


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ μετά την χθεσινή αναβάθμιση πρόσεξα μεγάλη διαφορά στην ανταπόκριση του δαχτυλικού ξεκλειδώματος , εχει γίνει πιο γρήγορο και πιο αξιόπιστο

 

Συμφωνώ. Το ίδιο παρατήρησα κι εγώ.

Περίεργο πράγμα τα όνειρα....

Για να τα δεις πρέπει να κοιμηθείς.

Για να τα ζήσεις, πρέπει να ξυπνήσεις....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τι παίζει με τον Snapdragon? Παραμένει καλυτερος απ'τον exynos κυρίως για θέμα μπαταρίας ρωτάω) ακόμα και μετά από τόσα updates?
Link to comment
Share on other sites

Επίσης στη λειτουργία scanner της φωτογραφικής μηχανής (επιλογή tap to scan όταν παίρνεις φώτο μια σελίδα), παρατήρησα ότι πια σε βάζει μετά να επιλέξεις/επιβεβαιώσεις τα άκρα που εντόπισε αυτόματα η κάμερα. Δεν ξέρω αν είχε μπει πιο πριν, πάντως είναι από τις λειτουργίες που εξακολουθούν να παίζουν πολύ καλά!

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στη λειτουργία scanner της φωτογραφικής μηχανής (επιλογή tap to scan όταν παίρνεις φώτο μια σελίδα), παρατήρησα ότι πια σε βάζει μετά να επιλέξεις/επιβεβαιώσεις τα άκρα που εντόπισε αυτόματα η κάμερα. Δεν ξέρω αν είχε μπει πιο πριν, πάντως είναι από τις λειτουργίες που εξακολουθούν να παίζουν πολύ καλά!

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Μιας και ανέφερες αυτή την τόσο χρήσιμη λειτουργία του σκαναρισματος που έχει το κινητό,ξέρει κάποιος πως μπορώ να ενεργοποιώ το σκάνερ οποτε θέλω εγω;

Κάποιες φορές δεν πιάνει αυτόματα.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Κατι άσχετο παιδιά αλλά σήμερα που σκαλιζα το google ειδα ότι πολλές λειτουργίες της βοηθού google άρχισαν να ξεκλειδώνουν. Παραμένει μόνο να μπει η ελληνική φωνή. Δλδ κάνει τα πάντα με τις ρυθμίσεις τις ανοίγει κατευθείαν μπαίνει youtube, Spotify τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Η φωνητική εισαγωγή στα ελληνικά δεν υποστηρίζεται για sms και messenger;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Η φωνητική εισαγωγή στα ελληνικά δεν υποστηρίζεται για sms και messenger;
Υποστηρίζεται κανονικά.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν πατάω στο μικρόφωνο εμφανίζονται στο πληκτρολόγιο μονο αγγλικά και όταν πάω στις ρυθμίσεις έχει μήνυμα ότι στη φωνητικη εισαγωγή δεν υποστηρίζεται ακόμη τα ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

Εδώ διαβάζουμε ότι τα updates είναι κατά κύριο λόγο διαθέσιμα από την Samsung ανά περιοχή και κατά δεύτερον από τους παρόχους.

 

Τυχαίνει δηλαδή να μην δώσει σε κάποιες χώρες μηνιαίο update και να δώσει μόνο αν το κρίνει απαραίτητο και πρόκειται για σημαντική αναβάθμιση.

 

Έχει ως παράδειγμα την Αγγλία.

 

Ακόμη και στις flagship συσκευές που έχουν μηνιαία update!

 

Εγώ για παράδειγμα στην Ολλανδία, δεν έχω πάρει την αναβάθμιση του Μαΐου ακόμη.

 

 

 

https://www.sammobile.com/samsung/samsung-galaxy-security-updates

 

 

 

Παράξενο αυτο πάντως, εγω παντα με ολα τα κινητα που ειχα, επαιρνα τις αναβαθμίσεις που έπαιρναν όλοι. Στο note 10 διδεται μηνιαία αναβάθμιση σε σχεδον ολες τις χώρες και το μόνο που παίζει ειναι τονποτε θα έρθει, γενικα στην Ελλάδα ερχόταν γρήγορα από την αρχή του χρόνου, αυτη αργησε λίγες ημέρες.

 

Ελβετία και Γερμανία ειναι σχεδον παντα πρώτες.

 

Αν εχεις τετοια θεματα μπορείς να μπεις στο samobile να βρεις το ελληνικό firmware να το κατεβασεις και να το περάσεις μέσω υπολογιστή, εκει θα βρεις και όλα τα firmware για όλες τις χώρες.

Σωστά τα λες αλλά η συσκευή μου είναι εισαγωγής από την Σιγκαπούρη κατασκευασμένη για την SingTel. Όπως έψαξα στο Sammobile ανακάλυψα ότι είναι στην κατηγορία που είπα πριν. Δηλαδή στις συσκευές που κάποιες φορές παίρνουν ανά μήνα σταθερά κ κάποιες άλλες ανά μήνα αλλά καμιά φορά στο τρίμηνο.

Με τα λίγα που έψαξα, είδα ότι εύκολα γίνεται το φλασάρισμα άλλης firmware και μάλλον έτσι θα κάνω. Θα περάσω την ελληνική έκδοση με κωδικό χωρίς παρόχους που υπάρχει.

Εδώ έχω τον πίνακα με την εξέλιξη των αναβαθμίσεων της υπάρχουσας firmware, όπου φαίνεται πως έχει φτάσει μέχρι και την αναβάθμιση του Απριλίου, μόνο.

https://www.sammobile.com/samsung/galaxy-note-10-plus/firmware/SM-N975F/SIN/

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Ipokratis
(ψάχνουμε πρώτα και μετά ρωτάμε...)
Link to comment
Share on other sites

Όταν πατάω στο μικρόφωνο εμφανίζονται στο πληκτρολόγιο μονο αγγλικά και όταν πάω στις ρυθμίσεις έχει μήνυμα ότι στη φωνητικη εισαγωγή δεν υποστηρίζεται ακόμη τα ελληνικά.

Βάλε το πληκτρολόγιο τίς Google

Link to comment
Share on other sites

Όταν πατάω στο μικρόφωνο εμφανίζονται στο πληκτρολόγιο μονο αγγλικά και όταν πάω στις ρυθμίσεις έχει μήνυμα ότι στη φωνητικη εισαγωγή δεν υποστηρίζεται ακόμη τα ελληνικά.

Το είχαν γράψει νομίζω και παλιότερα και άλλοι... Θα πρέπει για την φωνητική εισαγωγή να χρησιμοποιεί την Google και όχι της Samsung που έχει επιλεγμένη αν θυμάμαι καλά και μετά θα σου λειτουργεί σωστά...

Εγω χρησιμοποιώ swiftkey και λειτουργεί τέλεια

Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λένε οι προηγούμενοι πας διαχείριση πληκτρολόγιων. Απενεργοποιείς την φωνητική samsung και αυτόματα ενεργοπποειται αυτή του google που δουλεύει μια χαρά .
Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε κανένα να αλλάζει από μόνη της μια ρύθμιση για την μπαταρία; Στην λειτουργία ισχύος το έχω μονίμως σε βελτιστοποιημένη και πολλές φορές μπαίνω και το βλέπω στην μέτρια εξοικονόμηση ενέργειας. Υπάρχει κάπου κάποια ρύθμιση που το αλλάζει αυτόματα;

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ακριβώς από κάτω δεν έχεις ένα διακόπτη adaptive power mode; Αν αυτός είναι ενεργός, τότε θα σου γυρίζει αυτόματα τη λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας στην προτεινόμενη επιλογή, ανάλογα με τη χρήση που του κάνεις. Δεν είναι κακό, εγώ το έχω ανοιχτό και θεωρώ ότι βοηθάει στη συνολική αυτονομία.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ακριβώς από κάτω δεν έχεις ένα διακόπτη adaptive power mode; Αν αυτός είναι ενεργός, τότε θα σου γυρίζει αυτόματα τη λειτουργία εξοικονόμησης ενέργειας στην προτεινόμενη επιλογή, ανάλογα με τη χρήση που του κάνεις. Δεν είναι κακό, εγώ το έχω ανοιχτό και θεωρώ ότι βοηθάει στη συνολική αυτονομία.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το πληκτρολόγιο τίς Google

 

Αυτό έχω κάνει φίλε. Σε ευχαριστω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας για το πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω κάνει φίλε. Σε ευχαριστω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας για το πληκτρολόγιο.

 

Το πληκτρολόγιο που εχει η σαμσουνκ ειναι κορυφαιο και καλύτερο, η φωνητική πληκτρολογιση δεν εχει να κάνει με το πληκτρολόγιο.

Το ιδιο ισχυει και με τον browser της σαμμυ που ειναι κορυφαίος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρει κανείς τι είναι η "υψηλότερη ταχύτητα συστήματος" που φαινεται να ενεργοποιειται οτςν βάζεις την υψηλή απόδοση;

Παλιά φαινοταν ενεργοποιημενη και στο βελτιστοποιημενο mode αλλα τωρα μονο στο υψηλή απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το samsung pay με το note 10 + ή μέσω samsung watch frontier s3 για να μην κουβαλάμε κάρτες? Στο play sfore λέει ότι δεν είναι διαθέσιμο για Ελλάδα.

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Το πληκτρολόγιο της google είναι πολύ πολύ καλύτερο από τη samsung φυσικά και όσο για τη φωνητική όλα όσα γράφω μόνο με φωνητικά τα γράφω οπότε τα συμπεράσματα δικά σας η samsung απλά είναι για τα σκουπίδια
Link to comment
Share on other sites

Εικονικο πληκτρολογιο Swiftkey και φωνητικη εισαγωγη Google. Ο απολυτος συνδυασμος. Ολες οι υπολοιπες υλοποιησεις επονται...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω παράπονο με το πληκτρολόγιο της Samsung, και παραμένω σε αυτό κυρίως για θέματα ιδιωτικότητας. Προτιμώ αυτά που πληκτρολογώ να μην ανεβαίνουν σε κάποιο server, και διαβάζω αμφιλεγόμενα σχόλια για τα εναλλακτικά πληκτρολόγια.

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το samsung pay με το note 10 + ή μέσω samsung watch frontier s3 για να μην κουβαλάμε κάρτες? Στο play sfore λέει ότι δεν είναι διαθέσιμο για Ελλάδα.

 

Thanks

Μαλλον κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κανεις?
Το Samsung pay δεν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα. Οπότε δεν γίνετε να το χρησιμοποιήσεις.

Όσο για τα πληκτρολόγια συμφωνω 100% με τον Βαγγέλη. Τα τελευταία 7 χρόνια χρησιμοποιώ SwiftKey και για φωνιτικο Google.

Και μιας και μιλάμε για πληκτρολόγια και ανδροιδ, υπάρχει τρόπος σε πραγματικό πληκτρολόγιο bt και χρήση SwiftKey να έχουμε πανω από μια γλώσσα? όσο και αν έψαξα δεν βρήκα τρόπο.

 

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες έχει χρησιμοποιήσει κάποιος το samsung pay με το note 10 + ή μέσω samsung watch frontier s3 για να μην κουβαλάμε κάρτες? Στο play sfore λέει ότι δεν είναι διαθέσιμο για Ελλάδα.

 

Thanks

 

Μόνο με την χρήση της curve όπου θα πρέπει να έχεις αγγλικό λογισμικό στο κινητό (XEU CSC) και θα πρέπει το BIN της κάρτας σου (ο αριθμός της δηλαδή) να είναι από αυτούς που τις δέχεται το Samsung Pay, εν ολίγοις, να είσαι τυχερός

 

PS Η curve είναι ηλεκτρονικό πορτοφόλι που ενώνει όλες τις κάρτες

Link to comment
Share on other sites

Εγω με Eurobank πληρώνω με το κινητό ανέπαφα μέσω NFC.

Δεν το έχουν όλες οι τραπεζες;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10 Plus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...