Jump to content

Samsung Galaxy Note 10 Plus


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαλαρωστε. Ο αισθητηρας ειναι, απολυτα φυσιολογικο.

 

Αναφορικα με την ευστοχια του αισθητηρα δακτυλικου αποτυπωματος, ειμαι στο ακεραιαο 100% εδω και καιρο....

Βαγγέλη και εσύ εδώ; ακόμα δεν πήγες s20u; Εγώ επέστρεψα στο note και δεν φεύγω μέχρι το επόμενο.

 

Λάζαρος.. Note 10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη και εσύ εδώ; ακόμα δεν πήγες s20u; Εγώ επέστρεψα στο note και δεν φεύγω μέχρι το επόμενο.

 

Λάζαρος.. Note 10+

 

Πήρε πόδι Λάζαρε το ultra, με συνοπτικές (snapdragon μάλιστα)

Έχω μείνει κανονικότατα με το note και το συγκεκριμένο δεν το αλλάζω κι εγώ, με τίποτα, μεχρι το διάδοχο του. Έχω πάρει και μπόλικα αξεσουάρ - όλο λέω να μην κάνω προίκα για τα κινητά, αλλά όλο το αντίθετο κάνω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά και η εργοστασιακή μεμβράνη επηρεάζει το δακτυλικο αποτύπωμα..

Σε ένα από τα Note 10 plus που είχα στο παρελθόν, την έβγαλα πριν το μηδενισω για να πουληθεί και έπαθα πλάκα με το αστραπιαίο ξεκλείδωμα.

 

Πλέον ακόμα και με την καταχώρηση όπως δείχνει το βιντεακι έχω 95% επιτυχία.

Όπως και πριν δηλαδή δεν βλέπω διαφορά.

 

Έχω την εργοστασιακή μεμβράνη φυσικά.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά και η εργοστασιακή μεμβράνη επηρεάζει το δακτυλικο αποτύπωμα..

Σε ένα από τα Note 10 plus που είχα στο παρελθόν, την έβγαλα πριν το μηδενισω για να πουληθεί και έπαθα πλάκα με το αστραπιαίο ξεκλείδωμα.

 

Πλέον ακόμα και με την καταχώρηση όπως δείχνει το βιντεακι έχω 95% επιτυχία.

Όπως και πριν δηλαδή δεν βλέπω διαφορά.

 

Έχω την εργοστασιακή μεμβράνη φυσικά.

 

Νίκο η εργοστασιακή δεν έχει φθαρεί με τη χρήση του Spen? Το χρησιμοποιείς συστηματικά;

Link to comment
Share on other sites

Νίκο η εργοστασιακή δεν έχει φθαρεί με τη χρήση του Spen? Το χρησιμοποιείς συστηματικά;

 

Έχει φθαρεί από την χρήση γενικά..

Το s Pen το χρησιμοποιώ πολύ ελάχιστα!

 

Πολλές φορές σκέφτομαι να αγοράσω Whidestone πάλι,

Αλλά εκεί το δαχτυλικό πρέπει να το ξεχάσω τελείως.

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Έχω Whitestone, σε ui 2.1 και με το βίντεο του Λαζάρου μπορώ να πω παίζει άνετα πάνω από 95% με τη μία. Σε ui 2.0 ήταν 1/3

 

Sent from my SGP621 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει φθαρεί από την χρήση γενικά..

Το s Pen το χρησιμοποιώ πολύ ελάχιστα!

 

Πολλές φορές σκέφτομαι να αγοράσω Whidestone πάλι,

Αλλά εκεί το δαχτυλικό πρέπει να το ξεχάσω τελείως.

 

Κι εγώ παρότι έχω 2 γνωστά tempered glass, δεν τα έχω ρίξει λόγω του δακτυλικου.

Με τις κυρτες οθόνες μπλέξαμε με το δακτυλικο αποτύπωμα...

Link to comment
Share on other sites

Πήρε πόδι Λάζαρε το ultra, με συνοπτικές (snapdragon μάλιστα)

Έχω μείνει κανονικότατα με το note και το συγκεκριμένο δεν το αλλάζω κι εγώ, με τίποτα, μεχρι το διάδοχο του. Έχω πάρει και μπόλικα αξεσουάρ - όλο λέω να μην κάνω προίκα για τα κινητά, αλλά όλο το αντίθετο κάνω :lol:

 

:lol: Πάντα στην ίδια παγίδα και εγώ. Όλο λέω μια θήκη θα πάρω και καταλήγω με 10 :lol:

Όταν βρεις χρόνο γράψε λίγα πράγματα για το s20u.

 

Λάζαρος.. Note 10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Πήρε πόδι Λάζαρε το ultra, με συνοπτικές (snapdragon μάλιστα)

Έχω μείνει κανονικότατα με το note και το συγκεκριμένο δεν το αλλάζω κι εγώ, με τίποτα, μεχρι το διάδοχο του. Έχω πάρει και μπόλικα αξεσουάρ - όλο λέω να μην κάνω προίκα για τα κινητά, αλλά όλο το αντίθετο κάνω :lol:

Βαγγέλη γιατί το έστειλες? Εγώ την έχω καταβρει με το S20+ (Snap), έδωσα το Note 10+ (Snap) και δεν μου λείπει τίποτα από το Note. (To spen δεν το χρησιμοποιούσα συχνά).

Βρίσκω ότι είναι πολύ πιο εύκολο να το κρατήσω, λιγότερο βάρος, καλύτερη μπαταρία και η νέα κάμερα.

 

Sent from my SM-G9860 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σιγα το νέο αισθητήρα... Με προβλήματα στην εστιάσει και στο αποτέλεσμα πραγματικά δεν βλέπεις πουθενά τα 108 mp
Link to comment
Share on other sites

Σιγα το νέο αισθητήρα... Με προβλήματα στην εστιάσει και στο αποτέλεσμα πραγματικά δεν βλέπεις πουθενά τα 108 mp
Τα πρόβλημα έχουν φτιάξει με την τελευταία αναβάθμιση. Όσο περνάει ο καιρός θα γίνονται και άλλες διορθώσεις στο λογισμικό.

Ας μη το κάνουμε Vs όμως. Το post μου αφορά κάποιον που είχε note και το έδωσε για S20+ και να καταλάβουμε τι δεν άρεσε στο S20U στο Βαγγέλη.

 

Sent from my SM-T865 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τραγικό το 2020 να μην βλέπουν οι συσκευές αυτής της κατηγορίας ntfs usb / hhd drives...Το τηλέφωνο δεν διαβάζει ntfs, η τηλεόρασεις που εχω δεν διαβάζουν exfat & το Fat32 δεν δέχεται αρχεία πάνω από 4gb...

Δηλαδή θα κατεβάσω την ταινία στο τηλέφωνο, θα κουμπώσω τα φλασακι exfat και θα αντιγράψω την ταινία, , θα ανοιξω το Pc θα βαλω το φλασακι exfat και θα αντιγράψω την ταινία σε άλλο φλασακι ή σκληρό ntfs, θα βαλω το φλασακι στην TV να δω την ταινία..

Θα μου πεις γιατί δεν κουμπώνεις την συσκευή στην Tv (με αντάπτορα hdmi) και τελείωσες ή να την στείλεις στην Tv wireless?

Και τα 2 θα γονατησουν την μπαταρία...

Υπάρχουν app που επιτρέπουν να διαβάζει ntfs, αν και μάλλον όλα είναι επί πληρωμή. Εγώ έχω το USB media explorer, δουλεύει μια χαρά

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.homeysoft.nexususb.importer

 

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη γιατί το έστειλες? Εγώ την έχω καταβρει με το S20+ (Snap), έδωσα το Note 10+ (Snap) και δεν μου λείπει τίποτα από το Note. (To spen δεν το χρησιμοποιούσα συχνά).

Βρίσκω ότι είναι πολύ πιο εύκολο να το κρατήσω, λιγότερο βάρος, καλύτερη μπαταρία και η νέα κάμερα.

 

Sent from my SM-G9860 using Tapatalk

 

Γιώργο, γιατί ουσιαστικά θα ήταν +500 ευρώ απο τη συσκευή που έχω τώρα (μεταπωλωντας τη), κι αυτό που είδα ήταν μια ελάχιστα εξελιγμένη έκδοση του note 10 Plus μου. Μπαταρία ένα 15% καλύτερη (πιθανότατα λόγω του σναπ), κάμερα όταν το είχα ήταν μια από τα ίδια στα περισσότερα Mode, τα 120hz ήθελα να τα χρησιμοποιώ με qhd (αλλά δεν), και γενικά ασυζητητί είναι η καλύτερη Android συσκευή σήμερα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν αξίζει +500 δίνοντας το νοτε και να μου λείπει και το Spen . Για αυτό και μόνο έφυγε άμεσα.

Το s20+ καλύτερη περίπτωση γιατί το βρίσκεις φθηνά στο εμπόριο, ακόμα και τη σναπ έκδοση, αλλά δε θέλω να πάω σε 8/128 και χωρίς Spen... Μου φαίνεται πισωγύρισμα... Έμεινε το Σ20 της γυναίκας μου να βλέπω τη νέα σειρά και πως εξελίσσεται..

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, γιατί ουσιαστικά θα ήταν +500 ευρώ απο τη συσκευή που έχω τώρα (μεταπωλωντας τη), κι αυτό που είδα ήταν μια ελάχιστα εξελιγμένη έκδοση του note 10 Plus μου. Μπαταρία ένα 15% καλύτερη (πιθανότατα λόγω του σναπ), κάμερα όταν το είχα ήταν μια από τα ίδια στα περισσότερα Mode, τα 120hz ήθελα να τα χρησιμοποιώ με qhd (αλλά δεν), και γενικά ασυζητητί είναι η καλύτερη Android συσκευή σήμερα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν αξίζει +500 δίνοντας το νοτε και να μου λείπει και το Spen . Για αυτό και μόνο έφυγε άμεσα.

 

Το s20+ καλύτερη περίπτωση γιατί το βρίσκεις φθηνά στο εμπόριο, ακόμα και τη σναπ έκδοση, αλλά δε θέλω να πάω σε 8/128 και χωρίς Spen... Μου φαίνεται πισωγύρισμα... Έμεινε το Σ20 της γυναίκας μου να βλέπω τη νέα σειρά και πως εξελίσσεται..

Γιατί 8/128? Εγω έχω 12/128 και τα πάντα ανεβαίνουν στο σύννεφο!

Ένας από τους λόγους που δεν πήγα για S20U ήταν το μέγεθος και η τιμή βέβαια. Το S20+ (Snap) το βρίσκεις πλέον και με £750 (το μαμά UK κάνει £1000) - τίμια τιμή.

 

Sent from my SM-G9860 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, γιατί ουσιαστικά θα ήταν +500 ευρώ απο τη συσκευή που έχω τώρα (μεταπωλωντας τη), κι αυτό που είδα ήταν μια ελάχιστα εξελιγμένη έκδοση του note 10 Plus μου. Μπαταρία ένα 15% καλύτερη (πιθανότατα λόγω του σναπ), κάμερα όταν το είχα ήταν μια από τα ίδια στα περισσότερα Mode, τα 120hz ήθελα να τα χρησιμοποιώ με qhd (αλλά δεν), και γενικά ασυζητητί είναι η καλύτερη Android συσκευή σήμερα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν αξίζει +500 δίνοντας το νοτε και να μου λείπει και το Spen . Για αυτό και μόνο έφυγε άμεσα.

 

Το s20+ καλύτερη περίπτωση γιατί το βρίσκεις φθηνά στο εμπόριο, ακόμα και τη σναπ έκδοση, αλλά δε θέλω να πάω σε 8/128 και χωρίς Spen... Μου φαίνεται πισωγύρισμα... Έμεινε το Σ20 της γυναίκας μου να βλέπω τη νέα σειρά και πως εξελίσσεται..

Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις έκανα και εγώ και γύρισα τρέχοντας στο note. Μιλάω πάντα σε σχέση με το ultra. Όπως τα είχα γράψει και την πρώτη μέρα που το παρέλαβα. Μικρή αναβάθμιση έως και καθόλου αν βάλω τον παράγοντα spen και αποθηκευτικό χώρο. 120 hz με μηδαμινή διαφορά +fhd ανάλυση; όχι ευχαριστώ. Ο φακός καλός αλλά δεν θα διαθέσω 500+ ευρώ για αυτόν τον λόγο. Το μόνο που μου άρεσε και δεν έχω στο note είναι το design που είναι στρογγυλεμενες οι γωνίες του.

 

Λάζαρος.. Note 10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Γιατί 8/128? Εγω έχω 12/128 και τα πάντα ανεβαίνουν στο σύννεφο!

Ένας από τους λόγους που δεν πήγα για S20U ήταν το μέγεθος και η τιμή βέβαια. Το S20+ (Snap) το βρίσκεις πλέον και με £750 (το μαμά UK κάνει £1000) - τίμια τιμή.

 

Sent from my SM-G9860 using Tapatalk

 

Ναι σε σναπ αξίζει το 12αρι. Αν θες φρεσκαδουρα πας εδώ ασυζητητί, η τιμή είναι πολύ sweet. Αν σου πω όμως ότι θέλω να ασχοληθώ πάλι το χειμώνα με fold 2 ή γιατί όχι με fold με Spen? Νομίζω κάτι δυνατό θα δώσει η σαμμυ φέτος...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις έκανα και εγώ και γύρισα τρέχοντας στο note. Μιλάω πάντα σε σχέση με το ultra. Όπως τα είχα γράψει και την πρώτη μέρα που το παρέλαβα. Μικρή αναβάθμιση έως και καθόλου αν βάλω τον παράγοντα spen και αποθηκευτικό χώρο. 120 hz με μηδαμινή διαφορά +fhd ανάλυση; όχι ευχαριστώ. Ο φακός καλός αλλά δεν θα διαθέσω 500+ ευρώ για αυτόν τον λόγο. Το μόνο που μου άρεσε και δεν έχω στο note είναι το design που είναι στρογγυλεμενες οι γωνίες του.

 

Λάζαρος.. Note 10+

 

Εγώ, πάλι, Λάζαρε, οπτικά προτιμώ το "κιβώτιο" note. Ανωμαλία, αλλά για κάποιο λόγο, μου κάνει πιο indiustrial το design. Βάλε και τη γραφίδα και στο μάτι μου φαντάζει πιο πληθωρικό από το s20+

Από τη μια, λοιπόν, πιο πληθωρικό στο μάτι μου το note, συγκριτικά με το Plus, από την άλλη τεράστια η χρηματική διαφορά με το ultra, οπότε.... έκατσα στα αυγά μου...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς με την αναβάθμιση σε One UI 2.1 χάθηκαν όλες οι αποθηκευμένες λέξεις και το type learning του Samsung Keyboard.

Και με λίγο ψάξιμο είδα ότι είναι γενικό το φαινόμενο μιας και πλέον δεν κάνει backup το πληκτρολόγιο στο Samsung Cloud.

Μεγάλο και σπαστικό drawback από τη Sammy.

 

https://www.sammobile.com/news/samsung-cloud-no-longer-syncs-samsung-keyboard-data-and-that-is-a-shame/

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή Μεγάλη Εβδομάδα,

Σήμερα το πρωί τυχαία διάβασα ένα άρθρο για το δακτυλικό αποτύπωμα του Νοτε 10 , για πιο λόγο έχει αρκετές αστοχίες όταν πάμε να ενεργοποιήσουμε την οθόνη και σχεδόν ποτέ όταν το κάνουμε χρήση για διάφορα app , όπως τραπεζών κ.α. Μου κέντρισε το ενδιαφέρον γιατί σε μένα τουλάχιστον έτσι είναι, στα app 99% - 100% επιτυχία και στην ενεργοποίηση οθόνης 95% το πολύ και πιο κάτω.

Ο λόγος λέει είναι πως το έψαξαν και βρήκαν οτι μπαίνει , να το πω απλά , σε batery save mode, εξοικονόμηση μπαταρίας και δίνει τον οδηγό για απενεργοποίηση αυτής της λειτουργίας. Το έκανα , είναι πάρα πολύ απλό για να γίνει και το αποτέλεσμα είναι θεαματικό. Η επιτυχία είναι 99% για να μη πω 100% και με λιγότερη πίεση στον αισθητήρα.

Παραθέτω τις οδηγίες, γιατί το screen shot, δε μπορώ-δε βρίσκω το πως να το ανεβάσω.

1. Κατεβάστε το quick panel και πατήστε το γρανάζι για να μπείτε στις ρυθμίσεις.

2. Στην αναζήτηση ρυθμίσεων γράψτε << Βελτιστοποίηση μπαταρίας >>

3. Έχετε μπει πλέον στην ειδική πρόσβαση κι επιλέγετε << Βελτιστοποίηση μπαταρίας >>.

4. Επιλέξτε εμφάνιση όλων και στην αναζήτηση γράψτε : com.samsung.android.biometric

5. Σύρετε το διακόπτη αριστερά ώστε να είναι off, δηλαδή να μη κάνει βελτιστοποίηση.

Αυτό ήταν!!!

Edited by Leonid111
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το δαχτυλικο αποτύπωμα δοκιμάστε αυτό πιο κατω

Στο δικό μου ειδα τρομερή βελτίωση

 

 

https://gr.gizchina.com/2020/04/12/galaxy-note10-epiteloys-to-daktyliko-apotypoma-leitoyrgei-how-to/

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το δαχτυλικο αποτύπωμα δοκιμάστε αυτό πιο κατω

Στο δικό μου ειδα τρομερή βελτίωση

 

 

https://gr.gizchina.com/2020/04/12/galaxy-note10-epiteloys-to-daktyliko-apotypoma-leitoyrgei-how-to/

Αυτό είναι, το ίδιο με αυτό που έγραψα λίγο πριν.

Πράγματι δουλεύει και δουλεύει άψογα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε update που λογικά διορθώνει το πρόβλημα με το wallpaper.

Το έχει λάβει κανείς? Έχουμε changelog?

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10 Plus

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...