Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G3


maxmouts
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ το ίδιο έπαθα. Στην αρχή νόμιζα ότι είχε χαλάσει η κάρτα γιατι δεν την αναγνωρίζε ουτε ο η/υ απο card reader. Αγόρασα μια καινούργια samsung evo+ την έκανα διαμόρφωση απο το κινητό αλλά μετά από δευτερόλεπτα δεν την αναγνωριζε. Έβγαζε μήνυμα οτι έχετε αφαίρεση την κάρτα. Έχουμε καμία λύση για αυτο το πρόβλημα ή ξεχνάμε την κάρτα για το κινητό.

 

Μαλλον ξεχνάμε την κάρτα για το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 333
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια. Ο κολλητος μου εχει το g3. Εδω και αρκετο διαστημα η καμερα δεν ανοιγει καν και κανει συνεχως επανεκκινησεις. Υπαρχει κατι που μπορουμε να κανουμε μηπως το σωσουμε; Εχει κανει δυο φορες factory set, την πρωτη φορα ειχε αποτελεσμα αλλα μετα αρχισαν τα ιδια. Την δευτερη φορα δεν εγινε τιποτα. Ευχαριστω πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Κανω μια εξυπηρέτηση σε ενα φιλο.Εχει το εν λογω κινητο και ξαφνικα του εβγαλε πρασινη οθόνη.kernel crash του εγραφε και tz crash.....προσπαθω να ξαναπερασω την ρομ αλλα δεν μπορω με win 10 ...προσπαθω και με kdz και με tot files αλλα τιποτα ....φτιαχνεται η θελει πλακετα και αυτό??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Κανω μια εξυπηρέτηση σε ενα φιλο.Εχει το εν λογω κινητο και ξαφνικα του εβγαλε πρασινη οθόνη.kernel crash του εγραφε και tz crash.....προσπαθω να ξαναπερασω την ρομ αλλα δεν μπορω με win 10 ...προσπαθω και με kdz και με tot files αλλα τιποτα ....φτιαχνεται η θελει πλακετα και αυτό??

Τελικα περασα την ρομ αλλα παλι τα ιδια οποτε παει για καινουριο ο φιλος :wacko::wacko:

Link to comment
Share on other sites

παιδες ξαφνικα το τηλεφωνο βγαζει "δυστυχως συστημα ui σταματησε"

Δεν με αφηενει να κανω τιποτα. λυνετε καπως αυτο; και αν οχι, μπορω να παρω καπως τα αρχεια μου;

Link to comment
Share on other sites

Καθώς το ανοίγεις πήγαινε κατευθείαν στις ρυθμίσεις και κάνε εκκαθάριση προσωρινής μνήμης στο system ui και θα επανέλθει. Όταν μπεις στις ρυθμίσεις δε θα σου βγάζει αυτό το μήνυμα. Edited by dimitrinhio_1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ο κολλητος μου εχει το g3. Εδω και αρκετο διαστημα η καμερα δεν ανοιγει καν και κανει συνεχως επανεκκινησεις. Υπαρχει κατι που μπορουμε να κανουμε μηπως το σωσουμε; Εχει κανει δυο φορες factory set, την πρωτη φορα ειχε αποτελεσμα αλλα μετα αρχισαν τα ιδια. Την δευτερη φορα δεν εγινε τιποτα. Ευχαριστω πολυ.

 

φιλε και εμένα μου έκανε συνεχώς επανακκινήσεις και τελικα άλλαξα μπαταρία (εβαλα την ορινζιναλ) και τωρα δουλέβει γυρο στους δυο μηνες ,καλητερο και από καινουριο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Nefelik

Καλησπερα παιδια! Καινουρια στο forum. Εχω LG G3 απο τον Γεναρη του 16, κανενα απολυτως θεμα 2 χρονια τωρα. Το μονο που παρατηρησα τον τελευταιο καιρο ειναι οτι η μπαταρια επεφτε για πλακα, οποτε και την αλλαξα με γνησια απ'την LG. Την φορτισα ολα καλα κ ολα ωραια οπως μου'παν κλπ και αποδειχτηκε οτι ειχε τα ιδια χαλια. Πηγα λοιπον το κινητο στην Procordia (απ'την οποια προσωπικα ειμαι φουλ ευχαριστημενη) και το κρατησαν 3 μερες (δυστυχως επεσα σε ΣΚ οποτε 5) για ελεγχο μαζι με τις μπαταριες. Εν τελει μου ειπαν οτι το κινητο δεν εχει καποιο θεμα διαρροης και μου αλλαξαν την καινουρια μπαταρια. Οσο ημουν εκει, ηρθαν και αλλα ατομα με G3 και συγκεκριμενα με προβλημα με τη μητρικη (απ'οτι ακουσα και αν καταλαβα σωστα εσβηνε η οθονη και δεν ανταποκρινοταν παρα με πατημα του power button). Επειδη λοιπον τρομαξα, 2-3 φορες στα 2 χρονια που το'χω εχει τυχει να κολλησει η οθονη και να μην ανταποκρινεται με 2πλο tap αλλα ουτε με power button κ μετα απο κανα λεπτο να στρωνει. Τιθεται θεμα μητρικης η απλα ετυχε και κολλησε; Ρωταω γιατι η εγγυηση μου τελειωνει σε 7 μερες αλλα απ΄την αλλη δεν θελω να τρεχω τσαμπα και να μεινω παλι ποσες μερες χωρις κινητο. Επισης, το θεμα με το σημα το εχετε αντιμετωπισει ολοι (δηλαδη να χανεται στο ακυρο το σημα καποιες φορες και κυριως μετα απο κληση) ή να τρεξω για καμια αλλαγη κεραιας οσο ειναι καιρος;

Συγνωμη για το τεραστιο ποστ!

Edited by Nefelik
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω το ίδιο πρόβλημα. Το θέμα είναι το εξής:

Στο service menu αποθηκεύονται πληροφορίες για εγκατάσταση "περίεργων" προγραμμάτων, και αν η LG δει πως έχει εγκατασταθεί κάποιο από αυτά (ακόμα και αν δεν είναι εγκατεστημένο αυτή τη στιγμή), ακυρώνει την εγγύηση. Σχεδόν μάλωσα με τον υπάλληλο του service προσπαθώντας να του εξηγήσω πως το να εγκαταστήσει κανείς το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ su από το Google Play ΔΕΝ ρουτάρει το κινητό (εγώ το εγκατέστησα ακριβώς για να ελέγξω πως δεν είναι ρουταρισμένο, όταν το πήρα δεύτερο χέρι).

 

Μπορείτε να μπείτε στο μενού με το service code: *#546368#*xxx# όπου xxx ο κωδικός της συσκευής (πχ 818 για το LG G4). Από εκεί, SVC > LG RCT > Display Result. Αν υπάρχει κάποιο "rooting related file" η εγγύηση ακυρώνεται.

 

Το αστείο είναι πως αν ρουτάρω το κινητό, σβήσω τα ίχνη, το ξερουτάρω και τους το στείλω, τότε θα το δεχτούν εντός εγγύησης.

 

Μιλάμε για τζιμάνια...

 

ΥΓ: Δεν νομίζω πως μπορεί να κάνει κάτι ο συνήγορος του καταναλωτή, μιας και αυτοί είναι οι όροι της LG, όσο ηλίθιοι κι αν είναι, τους έχεις αποδεχτεί θεωρητικά αγοράζοντας τη συσκευή τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα . Χρειάζομαι τη βοήθειά σας . Επειδή είμαι λίγο ψαγμένος με φλασαρίσματα κινητών ένα φιλαράκι μου έδωσε το δικό του (LG G3 D855) που δεν ανοίγει . Και εξηγούμε .

Με βάση τα λεγόμενα του : πριν από ένα χρόνο περίπου του έκανε την αναβάθμιση σε Android MM . Άρχισε να έχει θέμα με την κάμερα που δεν εστίαζε . Μετά του έκανε κάποια ψιλό κολληματάκια . Από προχθές έσβησε και είναι τελείως νεκρό . Όταν το συνδέω με το φορτιστή τίποτα-νεκρό . Την μπαταρία την έβαλα σε εξωτερικό φορτιστή και δείχνει να έχει φορτίο . Υπέθεσα ότι φταίει η υποδοχή MicroUSB . Όταν το σύνδεσα με τον υπολογιστή το αναγνώρισε και μου έγραψε Qualcomm HS-USB QDLoader 9008 (COM15) .

Ψάχνοντας στο internet έπαθα πλάκα από τις αναφορές για bootloop και μπρικαρίσματα . Μόνο στο myphone βρήκα τρία νήματα για το G3 . Υπάρχει κάπου ένας οδηγός για επαναφορά από bootloop ή ξεμπρικάρισμα , επειδή κάτι τέτοιο υποθέτω πως έχει πάθει το κινητό .

Συγνώμη για το μακρινάρι και ευχαριστώ για την επερχόμενη βοήθεια .

Letv LeEco LE 2 X620 3/32 BB72

LeEco Le Max2 X829 6GB/128GB LeMax2-CN-ARoMA_28s-V8_Full_Debloated

LeEco X626 4/32 χάλια ROM από tinydean

LeEco Le Pro3 X650 AI χάλια ROM από tinydean

LeEco X522 LineageOS 14.1 - LeEco X526 5.8.019S

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να δεις αν μπαίνει σε download mode αρχικά

Αν θυμάμαι καλά πατημένο το πλήκτρο μείωσης έντασης την ώρα που το συνδέεις στον υπολογιστή. Αν δεν λειτουργεί αυτό πιθανόν να χάλασε η πλακέτα όπως είχε πάθει το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να δεις αν μπαίνει σε download mode αρχικά

Αν θυμάμαι καλά πατημένο το πλήκτρο μείωσης έντασης την ώρα που το συνδέεις στον υπολογιστή. Αν δεν λειτουργεί αυτό πιθανόν να χάλασε η πλακέτα όπως είχε πάθει το δικό μου.

 

Δοκίμασα αρκετούς συνδυασμούς από τα πίσω πλήκτρα , κανένα σημείο ζωής . Άσχημα τα νέα για το φίλο . Σας ευχαριστώ πολύ πάντως .

Letv LeEco LE 2 X620 3/32 BB72

LeEco Le Max2 X829 6GB/128GB LeMax2-CN-ARoMA_28s-V8_Full_Debloated

LeEco X626 4/32 χάλια ROM από tinydean

LeEco Le Pro3 X650 AI χάλια ROM από tinydean

LeEco X522 LineageOS 14.1 - LeEco X526 5.8.019S

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δοκίμασα αρκετούς συνδυασμούς από τα πίσω πλήκτρα , κανένα σημείο ζωής . Άσχημα τα νέα για το φίλο . Σας ευχαριστώ πολύ πάντως .

 

δοκιμασε αυτον τον τροπο.: https://forum.xda-developers.com/sprint-lg-g3/general/guide-fix-hard-brick-recovery-guide-t3132359

ή αυτον:https://forum.xda-developers.com/lg-g3/general/fix-unbrick-lg-g3-stuck-qualcomm-hs-usb-t2933853

σε εμενα δεν δουλεψε.. :(:(

Edited by christos279
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε αυτον τον τροπο.: https://forum.xda-developers.com/sprint-lg-g3/general/guide-fix-hard-brick-recovery-guide-t3132359

ή αυτον:https://forum.xda-developers.com/lg-g3/general/fix-unbrick-lg-g3-stuck-qualcomm-hs-usb-t2933853

σε εμενα δεν δουλεψε.. :(:(

 

Ευχαριστώ πολύ . Θα το ξαναπάρω για να δοκιμάσω .

Letv LeEco LE 2 X620 3/32 BB72

LeEco Le Max2 X829 6GB/128GB LeMax2-CN-ARoMA_28s-V8_Full_Debloated

LeEco X626 4/32 χάλια ROM από tinydean

LeEco Le Pro3 X650 AI χάλια ROM από tinydean

LeEco X522 LineageOS 14.1 - LeEco X526 5.8.019S

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλο το team!

LG G3 αγορασμένο το 2014 , κλασσικό θέμα με ράγισμα της πρόσοψης και κολλήματα , το στέλνω αντιπροσωπεία τέλη 2016 (proPordia) :lol:

κάνουν αντικατάσταση πλακέτας , όλα εντάξει (με ενημερώνουν ότι η πλακέτα έχει εγγύηση 2 χρόνια από την αντικατάσταση αρα εως 2018)

Τον τελευταίο καιρό δεν το αναγνωρίζει κανένα pc (δοκιμές σε αρκετά pc με εγκατεστημένους drivers) και διάφορα καλώδια , δίχως όμως αποτέλεσμα και δεν φορτίζει κλειστό!!!

Το συνδέω για φόρτιση απεργοποιημένο και ανοίγει μόνο του!

Το στέλνω ξανά αντιπροσωπέια με αποτέλεσμα να μου το βγάλουν εκτός εγγύησης λόγω ελατωματικού usb connector και μου ζητάνε και ένα ποσό (για το οποίο με είχαν ενημερώσει)

Και σας ρωτώ εγώ τώρα , το usb connector επάνω στην πλακέτα δεν είναι ; δεν είναι υποχρεωμένοι να το επισκευάσουν;

Απάντηση τους είναι ότι είναι ξεχωριστό εξάρτημα της πλακέτας :blink: !!! και θέλουν τριαντά κάτι ευρώ για να το επισκευάσουν

Σε ερώτηση που έκανα με μια κοπελίτσα που μιλούσα της ανέφερα ότι το usb connector είναι κύριο μέρος της πλακέτας και όχι δευτερέον τα έχασε , μή ξέροντας τι να απαντήσει και πήρε τον τεχνικό για να μου απαντήσουν αυτό που σας έγραψα πιο πάνω.

Ποιά η γνώμη σας;

(σορρυ για το μακροσκελές ποστ):)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα. Τη βοήθειά σας αν κι εφόσον γνωρίζετε.

Έχω μεγάλο πρόβλημα με το wifi. Αδυνατεί να συνδεθεί σε οποιοδήποτε ρούτερ.

Έκανα όλα όσα προβλέπονται σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά δεν είδα προκοπή.

Επανεκκίνηση του ρούτερ, άνοιγμα/κλείσιμο wifi, bluetooth, λειτουργίας πτήσης, αφαίρεση της μπαταρίας κι επανατοποθέτηση και πολλά άλλα.

Πάει κάπου το μυαλό σας; Υπάρχει κάτι ακόμα που θα μπορούσα να δοκιμάσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Κανείς ρε παιδιά;

Άλλαξα μπαταρία κι έδειξε να διορθώνεται το πρόβλημα αλλά μετά από κανά μισάωρο άρχζισε πάλι τα ίδια.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Κανείς ρε παιδιά;

Άλλαξα μπαταρία κι έδειξε να διορθώνεται το πρόβλημα αλλά μετά από κανά μισάωρο άρχζισε πάλι τα ίδια.

 

μήπως έβαλες το wifi να απενεργοποιείται όταν κλίνη η οθόνη προφανώς? κάπου έχει ρύθμιση τέτοια το G3. hard reset έκανες? ίσος φταίει κάποιο app

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα. Το G3 μόοολις μου έβγαλε μπλε οθόνη. Ευτυχώς είναι εντός εγγύησης.... Το θέμα πόσο καιρό θα κάνουν να βρουν ανταλλακτικό...
Link to comment
Share on other sites

Και για να επανέλθω, το κινητό έφυγε από εμένα Δευτέρα πρωί και σήμερα το παρέλαβα με νέα πλακέτα (άρα και νεο ΙΜΕΙ), νέα οθόνη και 2 χρόνια εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερες! Κι εμενα το g3 της γυναικας εδω και λιγες μερες κλεινει τυχαια και βγαζει την μπλε οθονη και κανει ρεσταρτ συνεχεια, αν βγαλω την μπαταρια μπορει να ξεκινησει και να ειναι οκ για καποιο ωρα, ειναι εκτος εγγυησης, το πεταω?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες! Κι εμενα το g3 της γυναικας εδω και λιγες μερες κλεινει τυχαια και βγαζει την μπλε οθονη και κανει ρεσταρτ συνεχεια, αν βγαλω την μπαταρια μπορει να ξεκινησει και να ειναι οκ για καποιο ωρα, ειναι εκτος εγγυησης, το πεταω?

 

Η μπαταρία σου είναι παλιά?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι τουλαχιστο 3 ετων και η γυναικα μου το κακομεταχειριζεται, το δινει στα ανηψακια και το λιωνουν π.χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα στην ομάδα. Εδώ και λίγες μέρες έχω πρόβλημα με τις φωτογραφίες από την πίσω κάμερα του κινητού. Ενώ βγάζω φωτογραφίες και στο καπάκι τις βλέπω όλα καλα, όταν πάω να τις ξανά δω τις εμφανίζει με γκρι γύρο γύρο και δεν φαίνονται καθόλου. Ενώ στην προεπισκόπηση τις δείχνει κανονικά όταν τις ανοίγω να τις δω είναι γκρι. Δεν το κάνει πάντα και όχι σε όλες τις φωτογραφίες. Τι παίζει? Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα. Εδώ και λίγες μέρες έχω πρόβλημα με τις φωτογραφίες από την πίσω κάμερα του κινητού. Ενώ βγάζω φωτογραφίες και στο καπάκι τις βλέπω όλα καλα, όταν πάω να τις ξανά δω τις εμφανίζει με γκρι γύρο γύρο και δεν φαίνονται καθόλου. Ενώ στην προεπισκόπηση τις δείχνει κανονικά όταν τις ανοίγω να τις δω είναι γκρι. Δεν το κάνει πάντα και όχι σε όλες τις φωτογραφίες. Τι παίζει? Ευχαριστώ

 

κανε clear data/cashe την εφαρμογη και κανε reboot

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...