Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οκ ευχαριστώ. την χρήση της wide camera την ξεχνάμε με gcam από ότι θυμάμαι χωρίς ρουτ;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Διάβασα στο XDA ότι το νέο update πετσόκοψε το shutter speed στην Pro ρύθμιση της κάμερας. Από 32 δευτερόλεπτα που πήγαινε στην 9, στη 10 πάει μέχρι 1/4 του δευτερολέπτου, κοινώς αχρηστεύτηκε. Μπορεί κάποιος που αναβάθμισε να το επιβεβαιώσει;

 

Ισχύει, το έχουν κατεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Για να το κατεβάσουν, επίσημα πλέον, πάει να πει ότι θα ήταν μεγάλος ο αριθμός συσκευών που δεν είχε σωστή συμπεριφορά μετά το update...κρίμα....πήγαν να το προλάβουν για Φεβρουάριο αλλά δεν τους βγήκε....
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς την πατησανε μόνο μερικοί global που πιθανώς είχαν τύχει άλλο hardware στο Τζόκερ που παίζει η xiaomi. Καιρός να σταματήσει αυτή την τακτική η εταιρεία και ας ανεβάσει λίγο τις τιμές.

Νομίζω ότι αυτός είναι ο λόγος της καθυστέρησης γιατί δεν μπορούν να βρουν άκρη και οι ίδιοι και δύσκολα το κινητό θα είναι τόσο ομαλό όσο με την 9

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει, το έχουν κατεβάσει.

Ευχαριστώ.

 

Τουλάχιστον τραγικοί οι ξιαόμηδες, αν δε το ανεβάσουν πάλι δε με βλέπω να πηγαίνω στη 10.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

 

 

 

Τουλάχιστον τραγικοί οι ξιαόμηδες, αν δε το ανεβάσουν πάλι δε με βλέπω να πηγαίνω στη 10.

Άμα μερικοί δεν θα ήταν "Θέλω την ενημέρωση ΤΩΡΑ", θα έδιναν ενημέρωση κανονικά και έστω με ελάχιστα bugs

 

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Διάβασα στο XDA ότι το νέο update πετσόκοψε το shutter speed στην Pro ρύθμιση της κάμερας. Από 32 δευτερόλεπτα που πήγαινε στην 9, στη 10 πάει μέχρι 1/4 του δευτερολέπτου, κοινώς αχρηστεύτηκε. Μπορεί κάποιος που αναβάθμισε να το επιβεβαιώσει;

επειδή είμαι άσχετος με φώτο μου εξηγείς τι χάνουμε με αυτήν την αλλαγή; για να ξέρω μην κάνω την αναβάθμιση! γιατί τώρα είμαι ευχαριστημένος με την φωτογραφική του

 

επηρεάζει μόνο την pro mode (που δεν χρησιμοποιώ ποτέ);

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Χονδρικά, μπορούσε να σου κρατάει ανοιχτό το φακό για 32" με σκοπό να τραβήξει σε τέρμα σκοτάδι, και τώρα το πολύ 9". Δεν νομίζω πως είναι τόσο φοβερό. Ναι, μόνο στο pro μπορείς να το ελέγξεις αυτό.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Χονδρικά, μπορούσε να σου κρατάει ανοιχτό το φακό για 32" με σκοπό να τραβήξει σε τέρμα σκοτάδι, και τώρα το πολύ 9". Δεν νομίζω πως είναι τόσο φοβερό. Ναι, μόνο στο pro μπορείς να το ελέγξεις αυτό.

 

Sent from my Mi A3

 

Για φωτογραφίες με light trails, κεραυνούς, θάλασσα για wave effect κλπ γενικά καλό ειναι να υπάρχει αργό κλείστρο. Φυσικά για να το αξιοποιήσεις θες αρκετά σκοτεινές συνθήκες ή να βάζεις φίλτρο (εγώ ακόμη και γυαλιά ηλίου έχει τύχει να χρησιμοποιήσω).

 

Αλλά πέραν το πόσο το χρησιμοποιεί ο μέσος χρήστης, ακόμα και αν κριθεί οτι το χρησιμοποιεί μόλις 1% των χρηστών, με ποια λογική αφαιρείς ένα χαρακτηριστικό που υπήρχε σε προηγούμενη έκδοση; :X

Link to comment
Share on other sites

Για φωτογραφίες με light trails, κεραυνούς, θάλασσα για wave effect κλπ γενικά καλό ειναι να υπάρχει αργό κλείστρο. Φυσικά για να το αξιοποιήσεις θες αρκετά σκοτεινές συνθήκες ή να βάζεις φίλτρο (εγώ ακόμη και γυαλιά ηλίου έχει τύχει να χρησιμοποιήσω).

 

 

 

Αλλά πέραν το πόσο το χρησιμοποιεί ο μέσος χρήστης, ακόμα και αν κριθεί οτι το χρησιμοποιεί μόλις 1% των χρηστών, με ποια λογική αφαιρείς ένα χαρακτηριστικό που υπήρχε σε προηγούμενη έκδοση; :X

Φυσικά, δεν είναι καλό να αφαιρεθούν δυνατότητες. Απλά το συγκεκριμένο πιστεύω πως για τον περισσότερο κόσμο δεν θα κάνει διάφορα. Ειδικά αν δεν τραβάς με τρίποδο ξέρω'γω και στο pro mode. Δεν είναι δηλαδή λόγος να απορρίψεις το update. Αλλά θέματα ίσως.

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, δεν είναι καλό να αφαιρεθούν δυνατότητες. Απλά το συγκεκριμένο πιστεύω πως για τον περισσότερο κόσμο δεν θα κάνει διάφορα. Ειδικά αν δεν τραβάς με τρίποδο ξέρω'γω και στο pro mode. Δεν είναι δηλαδή λόγος να απορρίψεις το update. Αλλά θέματα ίσως.

 

Sent from my Mi A3

 

Εννοειται πως ολα οσα ειπα ειναι για τριποδο και οχι για το περισσοτερο κόσμο. Εγω πάντως θα ξενερωνα ασχημα. Και οχι οτι το χρησιμοποιω και γω συνεχεια. Αλλα μια φορα που θα τυχει θα με ενοχλησει αυτος ο περιορισμος ενω πριν ΔΕΝ υπηρχε.

 

Edit: Τώρα ειδα οτι λενε οτι παει μεχρι 1/4. Σορρυ παιδια αλλα σε χρονους μεχρι και 1/2 μια χαρα το χρησιμοποιεις και χωρις τριποδο (αν πχ το στηριξεις καπου καθως τραβας). Ενταξει κατεστρεψαν τελειως φωτογραφίες τύπου light trails αλλα και τυχον "καλυτερες" νυχτερινες. Και σε συνδιασμο με τα bugs που διαβαζω, θα εμενα στην 9ρα. Ηθελα να ξερα, αν την διναν στην ωρα της, ποσο χειρότερη θα ηταν;

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Που φαίνεται αν έχω global η eu rom και ποια η διαφορά τούς?

 

Στο abour phone δες ποια εκδοση λογισμικου εχεις.

Θα λεει πχ 10.3.15.PSQEUXM το EU σημαινει ευρωπαικη εκδοση.

Αν εκει που εχει το EU εχει MI ειναι GLOBAL.

Τα γραμματα που εγραψα ειναι τυχαια μην ψαξεις τα ιδια.

Οι διαφορες ειναι μικρες κανενας δεν ξερει τι.

Αφορουν κανονες της ηλιθιας εε.

Link to comment
Share on other sites

Χονδρικά, μπορούσε να σου κρατάει ανοιχτό το φακό για 32" με σκοπό να τραβήξει σε τέρμα σκοτάδι, και τώρα το πολύ 9". Δεν νομίζω πως είναι τόσο φοβερό. Ναι, μόνο στο pro μπορείς να το ελέγξεις αυτό.

 

Sent from my Mi A3

 

Αν ήταν 9 δευτερόλεπτα δε θα ήταν τόσο τραγικό, πλέον το μέγιστο είναι 1/4 του δευτερολέπτου, που σημαίνει ό,τι long exposure δυνατότητες είχε το τηλέφωνο πάνε άκλαυτες.

Κι επειδή το τηλέφωνο έχει potential σ αυτό τον τομέα, όπως μπορείτε για παράδειγμα να δείτε απ τον τυπά εδώ, η αφαίρεση της δυνατότητας είναι πλήγμα.

Κι επειδή εγώ αγόρασα τρίποδο λόγω αυτής της δυνατότητας, για μένα το update στη 10 αν δε φτιαχτεί το shutter speed είναι no go.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμασε αυτο μπας και διορθωθει...

 

 

 

*#*#64663#*#* χτύπησε αυτό στον dialer βρες τον proximity κάλυψε με το χέρι σου την πάνω μεριά του τηλεφώνου και θα σου γράψει pass, έτσι γίνεται calibration

Έκανα λει όλα καλά στης κλήσεις δεν κάνει τπτ η μπλοκάρει σε άλλα apps όλα καλά
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν 9 δευτερόλεπτα δε θα ήταν τόσο τραγικό, πλέον το μέγιστο είναι 1/4 του δευτερολέπτου, που σημαίνει ό,τι long exposure δυνατότητες είχε το τηλέφωνο πάνε άκλαυτες.

 

Κι επειδή το τηλέφωνο έχει potential σ αυτό τον τομέα, όπως μπορείτε για παράδειγμα να δείτε απ τον τυπά εδώ, η αφαίρεση της δυνατότητας είναι πλήγμα.

 

Κι επειδή εγώ αγόρασα τρίποδο λόγω αυτής της δυνατότητας, για μένα το update στη 10 αν δε φτιαχτεί το shutter speed είναι no go.

Δεν έχω ιδέα από προσωπική εμπειρία, απλά κάποιος έγραψε για 9" πιο πριν.

Και εδώ έρχομαι και αναρωτιέμαι, αν πάρω τώρα που έχω έχω την 9 ένα backup σε apk της εφαρμογής της κάμερας, θα παίζει στην 10;

 

Sent from my Mi A3

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα από προσωπική εμπειρία, απλά κάποιος έγραψε για 9" πιο πριν.

Και εδώ έρχομαι και αναρωτιέμαι, αν πάρω τώρα που έχω έχω την 9 ένα backup σε apk της εφαρμογής της κάμερας, θα παίζει στην 10;

 

Sent from my Mi A3

 

Οχι γιατι ακόμα και αν δουλευε ως apk (που ηταν συμβατο για 9) το αποτελεσμα/δυνατοτητες/επιλογες μιας καμερας εξαρταται και απο τα Libs.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, πλέον για να ανάψει ο σένσορας πρέπει να κάνεις διπλό ταπ στην οθόνη.

Το μόνο ουσιαστικό bug είναι πως κρασάρει η εφαρμογή της κάμερας στην pro λειτουργία. Κατά τα λοιπά όλα είναι άψογα.

 

Υπήρχε επιλογή και στην 9 για αυτό το πράγμα στις ρυθμίσεις του δακτυλικου (να μην ανάβει όταν κουνας τη συσκευή σου)

 

Εγώ ανέκαθεν το είχα κλειστό αυτό το πράγμα και μόνο όταν τον χαϊδεύω ανάβει

 

Μάλιστα έχω απενεργοποιήσει και τα γύρω δαχτυλίδια που άναβαν και ανάβει μόνο το εικονίδιο του αποτυπωματος

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε επιλογή και στην 9 για αυτό το πράγμα στις ρυθμίσεις του δακτυλικου (να μην ανάβει όταν κουνας τη συσκευή σου)

 

 

 

Εγώ ανέκαθεν το είχα κλειστό αυτό το πράγμα και μόνο όταν τον χαϊδεύω ανάβει

 

 

 

Μάλιστα έχω απενεργοποιήσει και τα γύρω δαχτυλίδια που άναβαν και ανάβει μόνο το εικονίδιο του αποτυπωματος

Στην 9 μπορούσες να το ρυθμίσεις να μην ανάβει το φως (αποτύπωμα) αλλά ήταν πάντα ενεργό το σκάνερ. Πατώντας επάνω του ενεργοποιούσες την οθόνη. Στη 10 πρέπει να κάνεις διπλό ταπ ώστε να ενεργοποιηθεί το σκάνερ του αποτυπώματος και μετά να πατήσεις επάνω του. Δεν ξέρω αν είναι αλλαγή φιλοσοφίας ή αν προσπάθησαν να ενεργοποιήσουν το διπλό ταπ για το AOD και τα θαλάσσωσαν. Θα δείξει.

Πάντως εγώ που έβαλα τη 10 δεν έχω κάποιο παράπονο έως τώρα. Αν εξαιρέσεις την λειτουργία pro στην κάμερα, που σε μένα δε λειτουργεί καθόλου (κρασάρει) και το AOD που ενώ είναι πλήρες μένει πάντα ανοιχτό και έχει μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας, δε έχω βγει κάποιο άλλο θέμα. Ακόμη και αυτό με το αποτύπωμα θεωρώ ότι βολεύει καλύτερα γιατί με την 9 κάθε φορά που καταλάθος ακουμπούσες πάνω στο σκάνερ, αυτό άναβε. Μπαταρία ΟΚ, ίσως και λίγο καλύτερα, αίσθηση (smooth) η ίδια, WiFi call και Volte στη Cosmote OK, τα μαύρα ΟΚ, η δεύτερη γραμματοσειρά δε λέει κάτι, αλλά φαντάζομαι κάποια στιγμή θα προστεθούν και άλλες, τα gestures απλά φοβερά.

Αυτά από έναν μη μετανιωμένο "beta tester"

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Στην 9 μπορούσες να το ρυθμίσεις να μην ανάβει το φως (αποτύπωμα) αλλά ήταν πάντα ενεργό το σκάνερ. Πατώντας επάνω του ενεργοποιούσες την οθόνη. Στη 10 πρέπει να κάνεις διπλό ταπ ώστε να ενεργοποιηθεί το σκάνερ του αποτυπώματος και μετά να πατήσεις επάνω του. Δεν ξέρω αν είναι αλλαγή φιλοσοφίας ή αν προσπάθησαν να ενεργοποιήσουν το διπλό ταπ για το AOD και τα θαλάσσωσαν. Θα δείξει.

Πάντως εγώ που έβαλα τη 10 δεν έχω κάποιο παράπονο έως τώρα. Αν εξαιρέσεις την λειτουργία pro στην κάμερα, που σε μένα δε λειτουργεί καθόλου (κρασάρει) και το AOD που ενώ είναι πλήρες μένει πάντα ανοιχτό και έχει μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας, δε έχω βγει κάποιο άλλο θέμα. Ακόμη και αυτό με το αποτύπωμα θεωρώ ότι βολεύει καλύτερα γιατί με την 9 κάθε φορά που καταλάθος ακουμπούσες πάνω στο σκάνερ, αυτό άναβε. Μπαταρία ΟΚ, ίσως και λίγο καλύτερα, αίσθηση (smooth) η ίδια, WiFi call και Volte στη Cosmote OK, τα μαύρα ΟΚ, η δεύτερη γραμματοσειρά δε λέει κάτι, αλλά φαντάζομαι κάποια στιγμή θα προστεθούν και άλλες, τα gestures απλά φοβερά.

Αυτά από έναν μη μετανιωμένο "beta tester"

 

Η αυξομείωση του ήχου με κλειστή οθόνη δουλεύει στα ακουστικά κλπ?

Η SD, οι led ειδοποιήσεις στις αναπάντητες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...