Jump to content

Xiaomi Mi A3


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και ποτέ να μην κάνετε update δε χάνετε κάτι, μάλλον χάνετε την ησυχία σας.

Για να γίνει σωστή δουλειά θελει wipe data και μετά όχι επαναφορα από Google αλλά πέρασμα από την αρχή όλα.

Μόνο έτσι εμένα μου δούλεψε σφαίρα όπως με την 9

Edited by adi32
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό σέρνετε εδώ και κάνα μήνα;

 

Στάλθηκε από το SM-N770F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

εμένα με την 10αρα και μετά από 3 hard reset (για άλλο λόγο) επιμένει το ρημαδοκινητο σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού να μου ρίχνει την φωτεινότητα στο ΜΗΔΈΝ!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εμένα με την 10αρα και μετά από 3 hard reset (για άλλο λόγο) επιμένει το ρημαδοκινητο σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού να μου ρίχνει την φωτεινότητα στο ΜΗΔΈΝ!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

 

Καλησπέρα φίλε μου.

Έχεις κάνει κάποιο πρόσφατο update, και έπειτα αυτού σου παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα της φωτεινότητας, ή είσαι με κάποια παλιά έκδοση αναβάθμισης;

 

Αφού έχεις κάνει reset, τα μόνα που μπορείς να κάνεις (δυστυχώς οι επιλογές είναι λίγες), είναι τα εξής:

1. Να κάνεις αναβάθμιση (εάν δεν έχεις κάνει) ή... υποβάθμιση rom σε έκδοση που δεν είχες προβλήματα. (Εάν γνωρίζεις φυσικά πώς να περάσεις χειροκίνητα μια rom).

2. Πας στον dialer, γράφεις *#*#64663#*#* όπου σε βάζει στο CIT, πας στην επιλογή που γράφει light sensor test. Θα πλησιάσεις σε μια φωτεινή πηγή (μια λάμπα) το κινητό, και θα δεις εάν ο αισθητήρας φωτός περνάει το τεστ (θα σου ενεργοποιήσει την επιλογή κάτω του 'ok').

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.

 

Έχεις κάνει κάποιο πρόσφατο update, και έπειτα αυτού σου παρουσιάζει αυτό το πρόβλημα της φωτεινότητας, ή είσαι με κάποια παλιά έκδοση αναβάθμισης;

 

 

 

Αφού έχεις κάνει reset, τα μόνα που μπορείς να κάνεις (δυστυχώς οι επιλογές είναι λίγες), είναι τα εξής:

 

1. Να κάνεις αναβάθμιση (εάν δεν έχεις κάνει) ή... υποβάθμιση rom σε έκδοση που δεν είχες προβλήματα. (Εάν γνωρίζεις φυσικά πώς να περάσεις χειροκίνητα μια rom).

 

2. Πας στον dialer, γράφεις *#*#64663#*#* όπου σε βάζει στο CIT, πας στην επιλογή που γράφει light sensor test. Θα πλησιάσεις σε μια φωτεινή πηγή (μια λάμπα) το κινητό, και θα δεις εάν ο αισθητήρας φωτός περνάει το τεστ (θα σου ενεργοποιήσει την επιλογή κάτω του 'ok').

 

 

 

Ευχαριστώ.

όλα pass τα κάνει. αλλά δεν υπάρχει light sensor test. απλά light test και έχει το led, την φωτεινότητα και τον φακό

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλά έχουν ακουστεί για το κινητό και υποθέτω ότι όσοι γράφουν εδώ είναι και αυτοί που έχουν κάποιο πρόβλημα με το κινητό (οι περισσότεροι που η συσκευή τους δουλεύει αψεγάδιαστα δεν ασχολούνται καν), να πω ότι στη δική μου συσκευή κάνω πάντα όλες τις αναβαθμίσεις που στέλνει η εταιρία, χωρίς να κάνω κάποιο reset μετά από κάθε αναβάθμιση και η συσκευή μου δουλεύει όπως την πρώτη μέρα. Σεβαστό ότι κάποιοι έχουν κάποιο πρόβλημα, το οποίο μπορεί να προέρχεται από ελαττωματικό hardware, είτε από κάποιο reset που απλά δεν πέτυχε ή ακόμη από κάποια εφαρμογή (κυρίως εκτός google play store). Απλά θέλω να τονίσω ότι η συσκευή δεν έχει (για τους περισσότερους) κάπιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλά έχουν ακουστεί για το κινητό και υποθέτω ότι όσοι γράφουν εδώ είναι και αυτοί που έχουν κάποιο πρόβλημα με το κινητό (οι περισσότεροι που η συσκευή τους δουλεύει αψεγάδιαστα δεν ασχολούνται καν), να πω ότι στη δική μου συσκευή κάνω πάντα όλες τις αναβαθμίσεις που στέλνει η εταιρία, χωρίς να κάνω κάποιο reset μετά από κάθε αναβάθμιση και η συσκευή μου δουλεύει όπως την πρώτη μέρα. Σεβαστό ότι κάποιοι έχουν κάποιο πρόβλημα, το οποίο μπορεί να προέρχεται από ελαττωματικό hardware, είτε από κάποιο reset που απλά δεν πέτυχε ή ακόμη από κάποια εφαρμογή (κυρίως εκτός google play store). Απλά θέλω να τονίσω ότι η συσκευή δεν έχει (για τους περισσότερους) κάπιο πρόβλημα.
Το ίδιο και εδώ σε τρεις συσκευές εντός οικογενείας. Δύο EU και μια Global. Πάντα περνάω τα update σχετικά άμεσα, δεν έχει γίνει hard reset σε καμία συσκευή πότε, και δεν έχω κανένα πρόβλημα σε καμία από τις συσκευές. Το μόνο που συνηθίζω, χωρίς να νομίζω ότι παίζει κάποιο ρόλο, είναι πως πριν από κάθε update κάνω πρώτα μια επανεκκίνηση και μετά το update.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, αν έχετε προβλήματα με τη συσκευή, υπάρχει το Feedback App για να τα αναφέρετε. Δεν θα δει φόρουμ σαν αυτό εδώ για να τσεκάρει τα προβλήματα της συσκευής σας η Xiaomi. FYI πάντα.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κάνει και ρεσετ μετά την αναβάθμιση σε android 10. Σήμερα εκεί που μιλούσα στο τηλ μου έκανε επανεκκίνηση
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την τελευταία EU rom Ιουνίου δεν έχω κανένα θέμα με reboot.

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βάζω το χέρι μου στη φωτιά και το κάνω μπάρμπεκιου ότι δεν υπάρχει mi a3 σε οποιαδήποτε έκδοση android (από τις official) που δεν έχει από μικρά ασήμαντα bugs τύπου φωτεινοτητα μέχρι κάποια μεγάλα όπως random reboots ή chrome freeze κλπ. :)

Δεν ξέρω αν είναι hardware η software η συνδιασμός αλλά το mi a3 δεν είναι στις "αψεγάδιαστες" συσκευές .

Αν θέλετε σας φτιάχνω βίντεο με τα bugs που εγώ έχω στο δικό μου και αν κάποιος μπορεί να το αναπαράγει ΧΩΡΙΣ κανέναν από τα bugs αυτα τότε να βάλουμε τη συσκευή στο μουσείο σαν one of a kind special bugless edition A3 :lol:

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.

Στο Mi A3 της συζύγου, ησύχασα πραγματικά όταν ξεκλείδωσα τον bootloader, του εγκατέστησα Twrp και μετά του πέρασα miui 12.

 

Από τότε η συσκευή πετάει. Γρήγορη όσο δεν πάει, smooth το ίδιο, κατανάλωση μπαταρίας αξιοπρεπέστατη! Όλα τα έκανα με οδηγίες από το XDA. Για μένα δεν υπάρχει Android one για την Xiaomi. Δεν το ξέρουν οι άνθρωποι;;; Δεν ασχολούνται;;; Ποιος ξέρει.

 

Όποιος θέλει ας το δοκιμάσει και θα με θυμηθεί!!!

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν ασχολούνται, και αυτό φαίνεται.

Πρώτο σε αναβαθμίσεις το Miui (ανεξαρτήτως της έκδοσης android) και γενικότερα πολύ πιο σταθερό.

Και εγώ με το Α2 λαιτ της ιδιας αποψης είμαι. Το ξεκίνησαν δυνατά και απλά το παράτησαν;

Είμαι καιρό σε αναζήτηση συσκευής αλλά δεν μπορώ να βρώ κάτι άλλο που να με καλύπτει (μέγεθος,μπαταρία,Android ONE, θύρα ακουστικών).

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βάζω το χέρι μου στη φωτιά και το κάνω μπάρμπεκιου ότι δεν υπάρχει mi a3 σε οποιαδήποτε έκδοση android (από τις official) που δεν έχει από μικρά ασήμαντα bugs τύπου φωτεινοτητα μέχρι κάποια μεγάλα όπως random reboots ή chrome freeze κλπ. :)

Δεν ξέρω αν είναι hardware η software η συνδιασμός αλλά το mi a3 δεν είναι στις "αψεγάδιαστες" συσκευές .

Αν θέλετε σας φτιάχνω βίντεο με τα bugs που εγώ έχω στο δικό μου και αν κάποιος μπορεί να το αναπαράγει ΧΩΡΙΣ κανέναν από τα bugs αυτα τότε να βάλουμε τη συσκευή στο μουσείο σαν one of a kind special bugless edition A3 :lol:

 

Εδώ η Samsung με το Α51, έδωσε αναβάθμιση τον Φλεβάρη ή Μάρτη μήνα, και η οθόνη ήταν στα χάλια μάυρα επειδή ξέχασαν να τη ρυθμίσουν (νομίζω το μοντέλο που προοριζόταν για την Ινδία) :lol: .

 

Καμία συσκευή δεν είναι αψεγάδιαστη, ακόμη και οι πολύ ακριβές συσκευές έχουν κάτι bugs, πχ με τις οθόνες amoled να πρασινίζουν, ή να έχουν πρόβλημα με την κάμερα κτλ κτλ...

 

Το chrome freeze bug είναι bug της εφαρμογής, που συμβαίνει σε όλες τις συσκευές, ανεξαρτήτου μάρκας. Δεν ξέρω βέβαια άμα το διόρθωσαν αυτό σε μεταγενέστερες εκδόσεις του Chrome.

Τέλος πάντων, ναι εκνεβριστικό το random reboot, αλλά πάλι καλά δεν είναι καμιά πατάτα τύπου "απώλεια των 4G μπάντων" (που συνέβη τον Δεκέμβριο του 2018 με την αναβάθμιση σε Android 9 στο Α1).

 

----- προσθήκη μηνύματος 41 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λογικά δεν ασχολούνται, και αυτό φαίνεται.

Πρώτο σε αναβαθμίσεις το Miui (ανεξαρτήτως της έκδοσης android) και γενικότερα πολύ πιο σταθερό.

Και εγώ με το Α2 λαιτ της ιδιας αποψης είμαι. Το ξεκίνησαν δυνατά και απλά το παράτησαν;

Είμαι καιρό σε αναζήτηση συσκευής αλλά δεν μπορώ να βρώ κάτι άλλο που να με καλύπτει (μέγεθος,μπαταρία,Android ONE, θύρα ακουστικών).

 

Υπάρχουν τόσα Nokia στην αγορά.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καιρό είμαι με Android 10 και Miui 12. Κάθε φορά που βγαίνει αναβάθμιση την κατεβάζω, την περνάω μέσω twrp, κάνω ένα wipe cache/dalvik και ούτε γάτα, ούτε ζημιά. Κάθε αναβάθμιση γίνεται ακόμη καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα πρόβλημα που έχω είναι με το 4g με whats up στην παραλία που έρχομαι.. δεν μου ανοίγει τίποτα . Μόλις επιλέξω 3g έχω ίντερνετ κανονικά.. ο φίλος μου που έρχεται μαζί μου έχει ένα alcatel και έχει 4g με whats up και αυτός δουλεύει κανονικά. 3μερες τώρα το παρακολουθώ έχω το ίδιο θέμα δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνω κάποια ρυθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ακόμα με 9 pie may update αν περάσω τη παρακάτω περνάει τη 10 η όχι?

Και έχω europe

Υπάρχει διαθέσιμη μια ενημέρωση ασφαλείας

 

Fortify your Android One phone with the June 2020 security update from Google, which improves security and fixes bugs.

 

This update improves the stability of your device and optimizes its performance.

 

Downloading updates over a mobile network or while roaming may cause additional charges.

 

Μέγεθος ενημέρωσης: 1,33 GB

 

Επανεκκίνηση τωρα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ακόμα με 9 pie may update αν περάσω τη παρακάτω περνάει τη 10 η όχι?

Και έχω europe

Υπάρχει διαθέσιμη μια ενημέρωση ασφαλείας

 

Fortify your Android One phone with the June 2020 security update from Google, which improves security and fixes bugs.

 

This update improves the stability of your device and optimizes its performance.

 

Downloading updates over a mobile network or while roaming may cause additional charges.

 

Μέγεθος ενημέρωσης: 1,33 GB

 

Επανεκκίνηση τωρα

Ναι περνάει.

 

Αν είσαι οκ με την 9 μείνε εκεί. Δεν κερδίζεις κάτι

Link to comment
Share on other sites

Έχω reboots random και τσαντιζομαι γι'αυτό έλεγα να τη περάσω, λες όχι καλύτερα?

 

Τα random reboots δεν είναι αστεία υπόθεση.

Ναι να την περάσεις, και ειδικά λόγω του προβλήματός σου, να κάνεις factory reset. Το ιδανικό είναι να στήνετε το κινητό απο την αρχή ακόμη και με τις εφαρμογές. Όμως επειδή αυτό είναι δύσκολο (αν και ιδανικό επαναλαμβάνω), τουλάχιστον φροντίστε να πάρετε δύο backup (mi cloud και Google).

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...