Jump to content

Asus Zenfone 6 / 6Ζ


zakailiou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω παίξει ιδιαίτερα με s2 s3 και s4 , Αυτό που μέχρι σήμερα δεν βλέπω στο Asus είναι το LAG. Πλέον είναι φορτωμένο με εφαρμογές , ανοιχτό συγχρονισμό σε όλες ( γιατί δεν μασάει η μπαταρία ) και παρόλα αυτά τα Τρέχει όλα όμορφα και εξαιρετικά smooth . Η οθόνη έχει πολύ καλή απόκριση και απαντά σε κάθε άγγιγμα . Δεν έχει κολλήσει ούτε μία φορά σε εντολή και πίστεψε με, το δουλεύω αρκετά.

Παρότι διαβάζω τα benchmark θεωρώ ότι εξίσου απαραίτητες είναι και οι προσωπικές αξιολογήσεις του χρήστη, αλλιώς τα benchmark λένε την μισή αλήθεια.

Πραγματικά δεν περίμενα τέτοια απόδοση για αυτά τα λεφτά.

Ειλικρινά το μόνο που με απασχολεί είναι το μέγεθος . Στο μάτι το συνήθισα μετά την πρώτη μέρα . Όταν από τις 4,2 πας στις 6 σου έρχεται ένα πολιτισμικό σοκ :lol: αλλά τώρα όταν κοιτάω κάτι 5 και 5,2 μου φαίνονται αστεία ... :lol: Το μόνο θέμα είναι στα χέρια μου τα οποία είναι μικρά και αρκετές φορές νιώθω ότι ακροβατώ με το ένα χέρι για να το ισορροπήσω .

Edited by zakailiou
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 202
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με τα 2 γιγα εχετε η με το 1 γιατι με τοσα καλα που βλεπω εδωλεω να το παρω απλα με 1 γιγα ειναι και 50 ντολαρς φθηνοτερο,θα εχει τεραστια διαφορα η αποδοση
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Με τα 2 γιγα εχετε η με το 1 γιατι με τοσα καλα που βλεπω εδωλεω να το παρω απλα με 1 γιγα ειναι και 50 ντολαρς φθηνοτερο,θα εχει τεραστια διαφορα η αποδοση

 

Προτίμησε την έκδοση με τα 2GB. Με τη μικρότερη έκδοση δεν θα έχεις την ίδια απόδοση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμάζω κι εγώ λίγο, σετάρωντάς το. Ήρθε με αυτή την περίεργη έκδοση που ενώ γράφει WW είναι CUCC. Έβαλα παλαιότερη WW έκδοση και γύρισε. Να ρωτήσω όσους έκαναν το πέρασμα σε κιτ κατ - βλέπω βγηκε και δεύτερη έκδοση; bugs; θεματάκια; να περιμένει κανείς;

Και επίσης γιατί μετα το γύρισμα σε WW χρειάζεται ακόμη χειροκίνητα updates κι όχι OTA;

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για το πληκτρολόγιο .

Στο samsung μπορούσα να υπαγορεύσω και να γράψει . Εδώ , ενώ κάνω τα ίδια "πατάω στο πληκτρολόγιο το κουμπάκι με το μικρόφωνο και ξεκινάει η εφαρμογή", υπαγορεύω αλλά βγάζει το μήνυμα που προανέφερα . Η ίδια εφαρμογή δεν είναι ? γιατο έχει αυτή την διαφορά στο αποτέλεσμα .

Για την ιστορία να αναφέρω ότι μπορεί η εφαρμογή να μην είναι τέλεια αλλά σε απλά κείμενα σε γλυτώνει από πολλές γραμμές πληκτρολόγησης.

Το μόνο που μπορεί να χρειαστείς είναι να το διαβάσεις και να διορθώσεις 2-3 λαθάκια .

Το μήνυμα έχει να κάνει με τη σύνδεσή στη google. (η υπαγορευση δεν δουλεύει offline)

Μπορεί να είναι από σύνδεση ίντερνετ που χάθηκε ή προσωρινό πρόβλημα του σέρβερ τους. Το δοκίμασα και δουλεύει. Καλύτερα να βάλεις πρωτεύουσα γλώσσα τα ελληνικά ή ακόμα καλύτερα μόνον ελληνικά για καλύτερα αποτελέσματα.

 

Με την μπαταρία έχω πάθει πλάκα και είναι η φόρτιση που είχε από καινούριο ακόμα. Το ίδιο και με τις φωτογραφίες ιδίως σε χαμηλό φωτισμό

Edited by Costas_v
Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα έχει να κάνει με τη σύνδεσή στη google. (η υπαγορευση δεν δουλεύει offline)

Μπορεί να είναι από σύνδεση ίντερνετ που χάθηκε ή προσωρινό πρόβλημα του σέρβερ τους. Το δοκίμασα και δουλεύει. Καλύτερα να βάλεις πρωτεύουσα γλώσσα τα ελληνικά ή ακόμα καλύτερα μόνον ελληνικά για καλύτερα αποτελέσματα.

 

Με την μπαταρία έχω πάθει πλάκα και είναι η φόρτιση που είχε από καινούριο ακόμα. Το ίδιο και με τις φωτογραφίες ιδίως σε χαμηλό φωτισμό

 

Στο swype εδώ και 3-4 μέρες δουλεύει κανονικά , το μόνο αρνητικό είναι ότι την 1η λέξη την χάνει , δεν ξέρω γιατί ???

Βασικά λέω μία Μ@λ@κία και μετά υπαγορεύω ... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κάτοχος κι εγω του bfm κινητού και υπερευχαριστημένος από τις εποδόσεις του και κυρίως από την μπαταρία του (είχα βαρεθεί να φορτίζω το samsung duos μου κάθε βράδυ) αλλά χρειάζομαι την βοήθεια σας.

 

Όσο κι αν έχω ψάξει στις ρυθμίσεις ,ότι πρόγραμμα κι αν έχω δοκιμάσει δεν μπορώ να στείλω sms στα ελληνικά με 160 χαρακτήρες.

 

Καμμιά βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχής κάτοχος κι εγω του bfm κινητού και υπερευχαριστημένος από τις εποδόσεις του και κυρίως από την μπαταρία του (είχα βαρεθεί να φορτίζω το samsung duos μου κάθε βράδυ) αλλά χρειάζομαι την βοήθεια σας.

 

Όσο κι αν έχω ψάξει στις ρυθμίσεις ,ότι πρόγραμμα κι αν έχω δοκιμάσει δεν μπορώ να στείλω sms στα ελληνικά με 160 χαρακτήρες.

 

Καμμιά βοήθεια?

 

μονο με εφαρμογη απο το google play!δεν ξερω με τα κεφαλαια τι γινεται βεβαια,το εχουν γραψει και στα σχολια της εφαρμογης στο google play αλλα η asus ακομα δεν το εχει βαλει!αν θες ριξε και εσυ ενα feedback μεσω της εφαρμογης της asus για τετοια θεματα

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Εχει καταφέρει κανείς να το ρουτάρει ??

4.4.2 (ASUS_T00G_WW_user_2.20.40.11_2014)

Μια προσπάθεια σε προηγούμενη εκδοση το γυρισε απο WW σε TW και για να επανέλθει :X

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη με τα μηνύματα με 160 χαρακτήρες.

Έχω ψάξει όλες τις ρυθμίσεις....Έχω δοκιμάσει διάφορα πληκτρολόγια.Αλλά τίποτα.

Στο samsung galaxy duoS που είχα, είχε επιλογή στις ρυθμίσεις των μηνυμάτωνγια υποστήριξη unicode χαρακτηρων αλλά στο zenfone δεν έχω βρει πουθενά τέτοια ρύθμιση.

Αν τα καταφέρω θα σας ενημερώσω.

 

Όσον αφορά το ρουτάρισμα εγώ το έχω ρουτάρει και έχω αφαιρέσει τις περιττές, για μένα, εφαρμογές απελευθερώνοντας συνολικά 283 MB RAM.

 

Το πρώτο που πρέπει να κάνετε με ιδιαίτερη ΠΡΟΣΟΧΗ είναι να καταβάσετε την ΣΩΣΤΗ έκδοση ανάλογα με την έκδοση firmware του κινητού σας.

 

Το δεύτερο που θα πρέπει να κάνετε είναι να ενεργοποιησετε το usb debbuging.

 

To τρίτο και τελευταίο να συνδέσετε το κινητό σας και να περιμένετε 1-2 λεπτά μέχρι να ολοκληρωθεί το ρουτάρισμα του τηλεφώνου σας.

 

Τα αρχεία για το ρουτάρισμα των kitkat (ανδροιδ 4.4.) εκδόσεων θα τα βρείτε εδώ.

 

https://www.asuswebstorage.com/navigate/s/2F64FF25CB194C588597853FAD34C623Y

Link to comment
Share on other sites

Η απλούστερη λύση για 160 χαρακτήρες είναι το go sms pro. Υποστηρίζει και 2 σιμ οπότε δεν υπάρχει καμία έλλειψη.
Link to comment
Share on other sites

Δώσε τα 2πλάσια και πάρε smasung , για να έχεις service . :p

Προσωπικά θα αγοράσω καινούργιο ( η τιμή είναι super για αυτά που προσφέρει ) και ελπίζω να μας κάνει την χάρη η ASUS να βγάλει ένα αντίστοιχο το 2015 κάπου λίγο πριν το καλοκαίρι .

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μία αναφορά θα ήθελα να κάνω μετά από αρκετές χρήσεις του GPS

ΑΨΟΓΟ !!! :D

Κλειδώνει αμέσως ( το εννοώ ) και δεν χάνει το σήμα , ούτε έχει προσωρινές αποσυνδέσεις .

 

Βεντούζα ( car holder ) όμως για να το βάλω στο αυτοκίνητο που θα βρω ? :O

Link to comment
Share on other sites

Δώσε τα 2πλάσια και πάρε smasung , για να έχεις service . :p

Προσωπικά θα αγοράσω καινούργιο ( η τιμή είναι super για αυτά που προσφέρει ) και ελπίζω να μας κάνει την χάρη η ASUS να βγάλει ένα αντίστοιχο το 2015 κάπου λίγο πριν το καλοκαίρι .

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μία αναφορά θα ήθελα να κάνω μετά από αρκετές χρήσεις του GPS

ΑΨΟΓΟ !!! :D

Κλειδώνει αμέσως ( το εννοώ ) και δεν χάνει το σήμα , ούτε έχει προσωρινές αποσυνδέσεις .

 

Βεντούζα ( car holder ) όμως για να το βάλω στο αυτοκίνητο που θα βρω ? :O

 

μπορεις να μας πεις και ποσο ακριβες ειναι?δηλαδη 3-4 μετρα αποκληση?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κοιτάξει , πάντως δεν με δείχνει σε λάθος λωρίδα ή παράλληλο δρόμο όπως έκανε το Galaxy S2

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει να βρούμε Car Horlder ???

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω έχω μείνει ενθουσιασμένος ... κάθε εβδομάδα έχω αναβαθμίσεις , το κινητό πάει σφαίρα , η οθόνη είναι απολαυστική και η μπαταρία κρατάει 2 μέρες ... και όλα αυτά με 195 euro !!! :D:D:D
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα.

Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα σε αυτό το τηλέφωνο που με καλύπτει σχεδόν σε όλα εκτός από το 4g.

Απ όσα έχω διαβάσει στο φόρουμ και σε reviews έχει βγει πολύ καλό.

Έτσι θα πάρω 3 τηλέφωνα από to2c.

Θέλω να ρωτήσω 3 πράγματα

1)Υπάρχει κανένα κουπόνι για αγορά 3 συσκευών?

2)Πρέπει να προσέξω κάτι στη παραγγελία ?δηλαδή να ζητήσω test before shipping ή remove chinese app remove ή όχι?

3)Υπάρχουν 2 μοντέλα στη αγορά το ένα λέγεται a600cg και το άλλο a6001cg που από όσο έχω ψάξει η μόνη διαφορά τους είναι στον cpu που στο δεύτερο είναι clockαρισμενος στα 1.6Gh ενώ στο πρώτο είναι στα 2.0Gh, υπάρχει κάποια άλλη διαφορά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω να σου απαντήσω είναι το 3) να πάρεις αυτό με τα 2Ghz και τα 2GB RAM .

σχετικά με το 4G ... πες μου που το είδες ... ? ... χαχαχαχαχαχα ... ? ρε πλάκα μας κάνουν ... χαχαχαχαχαχαχα

μία χαρά τρέχει με το 3G για εμένα τουλάχιστον που έχω Voda για την επαγγελματική χρήση που θέλω με 3 συγχρονισμένα e-mail και τον μαμα explorer που τρέχει 10-14 σελίδες αλαγκάριστα σε καθημερινή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω να σου απαντήσω είναι το 3) να πάρεις αυτό με τα 2Ghz και τα 2GB RAM .

σχετικά με το 4G ... πες μου που το είδες ... ? ... χαχαχαχαχαχα ... ? ρε πλάκα μας κάνουν ... χαχαχαχαχαχαχα

μία χαρά τρέχει με το 3G για εμένα τουλάχιστον που έχω Voda για την επαγγελματική χρήση που θέλω με 3 συγχρονισμένα e-mail και τον μαμα explorer που τρέχει 10-14 σελίδες αλαγκάριστα σε καθημερινή χρήση.

 

Λαθος διατυπωση το 4G... εννοω καλο θα ηταν να ειχε και 4G αφου η Brand ASUS εχει hardware να το υποστηριξει ανετα οπως με το zen5.

 

Μιλησα στο chat με την εξυπηρετιση του κινεζομαγαζου για καμια εκτωση και με ειπαν οτι θα με κοψουν 5usd ολοκληρα για παραγγελια τριων τηλεφωνων.

(Εδω που τα λεμε κ καθολου να μην εκοβαν νομιζω ειναι απο τα πιο φθηνα γενικως.)

Παντως μεσα στην εβδομαδα θα τα παραγγειλω.

 

Φιλε zakailiou εσενα ειναι με stock rom ή με καμια αλλη? εχει playstore?

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι το ASUS_TOOG_WW με 4.4.2 και kernel 3,10,20-262913 και κάτι ψιλά ... :lol:

Δεν έχω πειράξει τίποτα και ούτε πρόκειται γιατί απλά δεν ξέρω πως ... χαχαχαχαχαχα

Ευτυχώς το δικό μου το είχε για λίγο ο @athanaso77 και μου το έστειλε έτοιμο :D νάναι καλά ... :D

Φυσικά και έχει playstore ...

Link to comment
Share on other sites

Μολις παρέλαβα και γω το Asus Zenfone6

αριθμός μοντέλου ASUS_T00G

έκδοση Android 4.4.2

Το φόρτισα πλήρως σήμερα στις 05:30 και μετά από ένα υπνάκο ξύπνησα κατά τις 13:00 το τηλέφωνο ήταν ανοιχτό σε αναμονή, με wifi και 3G κλειστά. Στις 13:00 λοιπόν όταν ξύπνησα η μπαταρία ήταν στο 97% έκανα τα συνηθισμένα τηλέφωνα της ημέρας , καμιά ώρα wifi , κανένα μισάωρο 3G, και στις 18:00 η μπαταρία ήταν στο 5%???? και έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου. Επίσης μου έκανε εντύπωση όταν παρέλαβα το τηλέφωνο δεν είχε καθόλου μπαταρία έπρεπε να το συνδέσω σε φορτιστή για να ανοίξει.

 

Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι ανάλογο? είναι φυσιολογική αυτή η διάρκεια για μπαταρία 3300?

Link to comment
Share on other sites

@koulis_13 Κάτι δεν έγινε καλά ξαναδοκίμασε την φόρτιση με κάποιο άλλο φορτιστή ... και κάνε post τα screenshots να δούμε τι δεν πάει καλά .

Από τα δικά μου συμπεραίνεις ακριβώς το αντίθετο.

 

http://www.ideaphonehk.com/goods-35.html

New ASUS ZENFONE 6 A600CG 6" Android 4.3 16GB Dual SIM Smartphone

euro 196

Δεν βλέπω κάτι που να δικαιολογεί το "New" υπερβολή το site φαίνεται ... :D

Edited by zakailiou
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 6 / 6Ζ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...