Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Νέα για τα Voice Commands στο M1100:

 

Έχει αναφερθεί πολύ το θέμα με την δυνατότητα απενεργοποίησης των voice commands στο Plantronics M1100 και μάλιστα ένας φίλος εδώ έλεγε ότι του δημιουργούσαν πρόβλημα και έψαχνε αν απενεργοποιούνται.

Good News! Ψάχνοντας στο site της Plantronics βρήκα ότι σου δίνει δυνατότητα να τα απενεργοποιήσεις ακολουθώντας τις οδηγίες εδώ: http://www.plantronics.com/us/support/kb/detail.jsp?vfurl=/articles/en_US/How_To/Savor-M1100-How-to-Disable-Enable-Voice-Commands-US&retURL=%2Fapex%2FknowledgeSearch&region=us&p=&c=All&k=Savor%2BM1100&t=All&lang=&popup=false&c=All

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Νέα για τα Voice Commands στο M1100:

 

Έχει αναφερθεί πολύ το θέμα με την δυνατότητα απενεργοποίησης των voice commands στο Plantronics M1100 και μάλιστα ένας φίλος εδώ έλεγε ότι του δημιουργούσαν πρόβλημα και έψαχνε αν απενεργοποιούνται.

Good News! Ψάχνοντας στο site της Plantronics βρήκα ότι σου δίνει δυνατότητα να τα απενεργοποιήσεις ακολουθώντας τις οδηγίες εδώ: http://www.plantronics.com/us/support/kb/detail.jsp?vfurl=/articles/en_US/How_To/Savor-M1100-How-to-Disable-Enable-Voice-Commands-US&retURL=%2Fapex%2FknowledgeSearch&region=us&p=&c=All&k=Savor%2BM1100&t=All&lang=&popup=false&c=All

 

Καλό αυτό. Είναι τόσο ευαίσθητη τελικά αυτη η λειτουργία, που προκαλεί προβλήματα; Πες μας κι εσύ τις εντυπώσεις σου

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό. Είναι τόσο ευαίσθητη τελικά αυτη η λειτουργία, που προκαλεί προβλήματα; Πες μας κι εσύ τις εντυπώσεις σου

 

Όχι, για μένα και τις συνθήκες υπό τις οποίες το έχω δοκιμάσει είναι μια χαρά. Δεν μου έχει δημιουργήσει μέχρι τώρα πρόβλημα. Αντίθετα, νομίζω ότι αν το συνηθίσεις βολεύει.

Btw, από το site αυτό κάνεις και firmware update στο ακουστικό! Εμένα μου έβγαλε ενημερωση και του την έκανα χθες..:)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Νέα για τα Voice Commands στο M1100:

 

Έχει αναφερθεί πολύ το θέμα με την δυνατότητα απενεργοποίησης των voice commands στο Plantronics M1100 και μάλιστα ένας φίλος εδώ έλεγε ότι του δημιουργούσαν πρόβλημα και έψαχνε αν απενεργοποιούνται.

Good News! Ψάχνοντας στο site της Plantronics βρήκα ότι σου δίνει δυνατότητα να τα απενεργοποιήσεις ακολουθώντας τις οδηγίες εδώ: http://www.plantronics.com/us/support/kb/detail.jsp?vfurl=/articles/en_US/How_To/Savor-M1100-How-to-Disable-Enable-Voice-Commands-US&retURL=%2Fapex%2FknowledgeSearch&region=us&p=&c=All&k=Savor%2BM1100&t=All&lang=&popup=false&c=All

 

Πολύ καλό. Δεν είχα ιδέα... Θα ψάξω να δω αν έχει και το 975 κάνα firmware update.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα χθες νωρίς το πρωί,το φόρτισα και το χρησιμοποίησα αρκετά!Εμπειρία χρήσης του πρώτου 24ώρου:

 

1.Ποιότητα συνομιλίας:δυνατό ηχείο,ακούω πολύ καθαρά τους συνομιλητές(αναλογικά με την εταιρεία και το σήμα βέβαια!) και όσον αφορά από την άλλη πλευρά.......ακόμα και με αέρα στο περιβάλλον οι άλλοι με άκουγαν μια χαρά.Με λίγα λόγια κάνει αρκετά αποτελεσματικό "φιλτράρισμα" και "μπλοκάρισμα" του περιβάλλοντος!

 

2.Ποιότητα A2DP: Εδώ πέρα δεν έχω να πω πολλά.......όπως και πριν αρκετά δυνατό το ηχειάκι αλλά φυσικά δεν είναι και ότι καλύτερο να ακούς με τις ώρες μουσική μόνο από την μια πλευρά και αυτό ισχύει για όλα τα bluetooth του είδους.Όμως το καλό είναι ότι όλοι οι ήχοι του κινητού μεταφέρονται μια χαρά στο ακουστικό!

 

3.Εμβέλεια:Σε ΟΛΟ το σπίτι ΔΕΝ είχα κανένα πρόβλημα!Δηλαδή πήγα σχεδόν 3 δωμάτια πιο πέρα και δεν είχα διακοπές στην συνομιλία!ΚΑΜΙΑ όμως!Με άλλα ακουστικά κατά διαστήματα μου έκαναν κάποια κόλπα!Μόνο όσον αφορά την λειτουργία A2DP υπήρχαν μεγαλύτερες δυσκολίες.Όταν έφτανα 2 δωμάτια πιο πέρα εκεί ήταν το όριο του.Έπειτα το έχανε!

 

4.Pairing: Πολύ γρήγορο.Ανοίγω το bluetooth στο κινητό κι έπειτα μόλις ανοίξω το ακουστικό χωρίς ΚΑΜΙΑ καθυστέρηση συνδέεται αυτόματα!Ακόμα και αν το χάσει το σήμα λόγω απόστασης το βρίσκει ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ χωρίς καμιά καθυστέρηση!

 

5.Κατασκευή: Όπως ανέφερα και στο προηγούμενο post ελαφρύ(δεν το καταλαβαίνω στο αυτί όπως άλλα),ανθεκτικό,με ωραίο design και γενικά με ωραία σχεδιαστική γραμμή!Ο γάντζος με μία κίνηση(χωρίς να τον βγάλεις) αλλάζει εύκολα θέση για να μπει στο άλλο αυτί!

 

6.Λειτουργίες: Πολύ απλό στην χρήση,A2DP,Multipoint(το οποίο δουλεύει απροβλημάτιστα),πλήκτρα έντασης,διακόπτης on/off κι ένα κεντρικό κουμπί που κάνει redial με 2 κλικ,αν το κρατήσεις πατημένο voice dial και φυσικά με ένα κλικ αποδέχεσαι ή τερματίζεις μια κλήση!Το ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ όμως που μου άρεσε πολύ και είναι πολύ βολικό είναι ο assistant που έχει.Τι εννοώ......σε ότι κι αν κάνεις στο κινητό σε ειδοποιεί μια γυναικεία φωνή.Πχ.....ανοίγω το ακουστικό μου λέει "Power On.....Battery High....Phone One Connected",κλείνω το ακουστικό "Power Off",ένταση στο μέγιστο "Volume Max" κ.α.!

 

7.Για την αυτονομία......θα σας πω σε λίγες μέρες,αφού το έχω ξεπατώσει!Πάντως από χθες το πρωί με την πρώτη φόρτιση,με 2 ώρες ομιλία περίπου,λίγο μουσική,κλειστό το βράδυ και σήμερα το πρωί που το άνοιξα ακόμα Battery High μου έλεγε!Θα δείξει και μετά από κάποιες φορτίσεις!

 

8.Στα έξτρα του πακέτου.......φορτιστής ταξιδίου, μετασχηματιστής και για άλλες χώρες(Αγγλία).

 

 

Το μόνο μείον που μπορώ να του προσάψω είναι ότι δεν κάθεται τόσο καλά στο αυτί αλλά ευτυχώς διορθώνεται λόγω του γάντζου και ούτε εγώ μπορώ να το σπρώξω πολύ καλά μέσα γιατί τότε υπάρχει κίνδυνος να πατήσω το κεντρικό κουμπί!

 

 

Επανήλθα!Τελικές εντυπώσεις:

 

1.Σε ότι έγραψα στο τελευταίο Post μου δεν έχω να αλλάξω κάτι!Όλα ισχύουν όπως και τότε!

 

2.Η αυτονομία (που είναι βασικότατο) έφτασε σχεδόν τις 5 μέρες!Για την ακρίβεια 6/3 μέχρι 10/3(σήμερα) το απόγευμα με καθημερινή χρήση (μέσο όρο 9 το πρωί με 12 το βράδυ),1 ώρα την μέρα ομιλία μέσο όρο(μπορεί και λίγο παραπάνω!),κάνα παιχνιδάκι/μουσική,φυσικά όλοι οι ήχοι αναπαράγονταν στο bluetooth ελέω A2DP και μπόλικο "παιχνίδι" από την πλευρά μου!Σε όλα αυτά η ένταση ήταν ΠΑΝΤΑ στο MAX!

 

3.Φόρτιση: μέσα σε λιγότερο από 2 ώρες ήταν έτοιμο!

 

4.Προβλήματα: ΚΑΝΕΝΑ μέχρι τώρα!

 

5.Το θέμα με το αυτί........αφού βρήκα το κόλπο.......ξεπεράστηκε! :p

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω bluetooth στερεοφωνικό να ακούς ασύρματα μουσική με καλή ποιότητα και να συνδέεται ταυτόχρονα με 2 κινητά τηλέφωνα. Όπως ήταν το i-teck 802 Music που για άγνωστους λόγους σταμάτησε να κυκλοφορεί. Καμιά πρόταση παιδιά;
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα se mw600 και έχασα το ελατήριο του κλιπ. Υπάρχει περίπτωση να βρω ανταλλακτικό ή πρέπει να ξεχάσω το κλιπ;

 

εδιτ: Πήρα τρία τηλέφωνα ,τα δύο στην Θεσ/νίκη , το άλλο στην arvato. Στην arvato η κοπέλα μου ζήτησε να πάω το bt απο εκεί για να δούν τι χάλασε και αν μπορούν να το φτιάξουν :lol::lol::lol:

 

Τέλος πάντων είναι αδύνατο μου είπαν να βρουν κάτι τέτοιο και φυσικά είναι λογικό.

Αν υπάρχει κάποιος εδώ που έχει το εν λόγω bt και για κάποιο λόγο δεν δουλεύει και δεν φτιάχνεται κλπ ας μου στείλει ένα πμ

Ευχαριστώ

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

:(:mad::cry::wacko::(

Έχω ένα se mw600 και έχασα το ελατήριο του κλιπ. Υπάρχει περίπτωση να βρω ανταλλακτικό ή πρέπει να ξεχάσω το κλιπ;

 

εδιτ: Πήρα τρία τηλέφωνα ,τα δύο στην Θεσ/νίκη , το άλλο στην arvato. Στην arvato η κοπέλα μου ζήτησε να πάω το bt απο εκεί για να δούν τι χάλασε και αν μπορούν να το φτιάξουν :lol::lol::lol:

 

Τέλος πάντων είναι αδύνατο μου είπαν να βρουν κάτι τέτοιο και φυσικά είναι λογικό.

Αν υπάρχει κάποιος εδώ που έχει το εν λόγω bt και για κάποιο λόγο δεν δουλεύει και δεν φτιάχνεται κλπ ας μου στείλει ένα πμ

Ευχαριστώ

 

 

Ειναι το κλασικο προβλημα αν το τσιτωσεις λιγο φευγει το κλιπ ... μου φαινεται περιεργο που δεν εχουν ανταλακτικα .....

Link to comment
Share on other sites

:(:mad::cry::wacko::(

 

 

Ειναι το κλασικο προβλημα αν το τσιτωσεις λιγο φευγει το κλιπ ... μου φαινεται περιεργο που δεν εχουν ανταλακτικα .....

 

Έχει σταματήσει η παραγωγή μου είπαν, αλλά ούτως ή άλλως ένα ελατήριο μου φαίνονταν δύσκολο να βρεθεί από την αρχή.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει σταματήσει η παραγωγή μου είπαν, αλλά ούτως ή άλλως ένα ελατήριο μου φαίνονταν δύσκολο να βρεθεί από την αρχή.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

 

αμα πεις οτι εσπασε ολο το κλιπς? παρε και για μενα κανα δυο να εχουμε ,.......

Link to comment
Share on other sites

αμα πεις οτι εσπασε ολο το κλιπς? παρε και για μενα κανα δυο να εχουμε ,.......

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος, η απάντηση του καταστήματος της θεσσαλονίκης ήταν "έχω το κλιπ , αλλά όχι ελατήριο"

 

Αν βρω ένα ευχαρίστως να πάρω και δεύτερο lol

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

μαλλον εχασα το multipoint bluetooth που ειχα τα τελευταια χρονια.

ηταν ενα oneclip με το κλιπ και το μικρου μηκους καλωδιακι.

 

Κατι αντιστοιχο, το φθηνοτερο δυνατο κατα προτίμηση, εχει κανεις να προτεινει ?

Μηπως να προτιμησω παραγγελία μεσω ebay για φθηνότερα ?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρες

 

Αγόρασα το BH217 εδω και λίγες μέρες , το χρησιμοποιώ με GalaxyS2 και είμαι υπερευχαριστημένος απο την απόδοση του.

Το πρόβλημα είναι οτι μου περνάει ήχο μόνο για τις κλήσεις που κάνω ενώ εγώ θελω να μου περνάει ήχο και απο άλλες εφαρμογές όπως αναπαραγωγή multimedia (μουσικής , ταινιών) και κλήσεων που μιλάω μέσω skype.

Όσο και αν το πάλεψα δεν έβγαλα άκρη.

 

Υπάρχει κάποιο ακουστικό που να κάνει τα παραπάνω?Κάποιος μου πρότεινε το

Plantronics Voyager Pro UC V2.

 

Με αυτό θα κάνω δουλειά ή υπάρχει και κάποιο άλλο δοκιμασμένο?

Le Max 2 X829 4/64

Le Max 2 Pro X820 6/64

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρες

 

Αγόρασα το BH217 εδω και λίγες μέρες , το χρησιμοποιώ με GalaxyS2 και είμαι υπερευχαριστημένος απο την απόδοση του.

Το πρόβλημα είναι οτι μου περνάει ήχο μόνο για τις κλήσεις που κάνω ενώ εγώ θελω να μου περνάει ήχο και απο άλλες εφαρμογές όπως αναπαραγωγή multimedia (μουσικής , ταινιών) και κλήσεων που μιλάω μέσω skype.

Όσο και αν το πάλεψα δεν έβγαλα άκρη.

 

Υπάρχει κάποιο ακουστικό που να κάνει τα παραπάνω?Κάποιος μου πρότεινε το

Plantronics Voyager Pro UC V2.

 

Με αυτό θα κάνω δουλειά ή υπάρχει και κάποιο άλλο δοκιμασμένο?

 

Εγώ πήρα πριν λίγες μέρες από το Amazon, το plantronics m1100 στα 53 ευρώ και πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο στα χρήματα του. Κάνει αυτό που θες. Πριν είχα το plantronics 925. Το m1100 έχει ακόμα καλύτερο ήχο.

Link to comment
Share on other sites

@pektis7

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια.

Το έψαξα λίγο και κατα πάσα πιθανότητα και εγώ σε αυτό θα καταλήξω.

 

Αν γνωρίζεις, μπορώ να το συνδέσω με το bluetooth του laptop και να το χρησιμοποιώ και εκεί σαν μικρόφωνο-ακουστικό?

Λογικά πιστεύω να γίνεται.

Le Max 2 X829 4/64

Le Max 2 Pro X820 6/64

Link to comment
Share on other sites

@pektis7

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια.

Το έψαξα λίγο και κατα πάσα πιθανότητα και εγώ σε αυτό θα καταλήξω.

 

Αν γνωρίζεις, μπορώ να το συνδέσω με το bluetooth του laptop και να το χρησιμοποιώ και εκεί σαν μικρόφωνο-ακουστικό?

Λογικά πιστεύω να γίνεται.

 

Το δοκίμασα μόλις τώρα και γίνεται. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει όμως για συνομιλία μέσω skype κλπ για να σου πω, αλλά λογικά θα κάνει.

Link to comment
Share on other sites

@pektis7

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την βοήθεια.

Το έψαξα λίγο και κατα πάσα πιθανότητα και εγώ σε αυτό θα καταλήξω.

 

Αν γνωρίζεις, μπορώ να το συνδέσω με το bluetooth του laptop και να το χρησιμοποιώ και εκεί σαν μικρόφωνο-ακουστικό?

Λογικά πιστεύω να γίνεται.

 

Αν θες κάτι ακόμα πιο προσιτό οικονομικά μπορείς να πάρεις σχεδόν με 20€ λιγότερα το Plantronics M50.Έχω γράψει ήδη εντυπώσεις πιο πάνω και μάλιστα υποστηρίζει όλα αυτά που θες!

 

Δεν ξέρω κατά πόσο διαφέρει στην πράξη από το Μ1100 για να σου πω, αλλά εγώ έχω μείνει αρκετά ευχαριστημένος!

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!

 

@runner

Αγόρασα τελικά το M1100 αλλά θα το έχω υπόψη μου για την γυναίκα! χε χε χε :)

Le Max 2 X829 4/64

Le Max 2 Pro X820 6/64

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, σκέφτομαι να αντικαταστήσω τα handfree Μου με ένα νεώτερο, εφόσον ωστόσο πληροί κάποιες συγκεκριμένες απαιτήσεις..

έχω το HBH-DS220 (Sony Ericsson)

και το ClipNaro 601

 

το αρνητικό και για τα δύο είναι ότι πρέπει να έχω επιπλέον καλώδιο μαζί μου..με λίγα λόγια θα προτιμούσα να έχουν micro usb

 

το clipnaro έχει το θετικό ότι δέχεται παραπάνω από μία συσκευές, αλλά μου τα χαλάει στην αυτονομία.. από την άλλη το SE (αν και έχω καιρό να το χρησιμοποιήσω) θυμάμαι ότι πήγαινε καλά από αυτονομία, αλλά δέχεται pairing μόνο με μία συσκευή..

 

έχουμε κάποια επιλογή στο ίδιο στυλ, με μεγάλη αναμονή, και Microusb θύρα..??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ξερεις κανεις που ειναι το σερβις της plantronics? για Αθηνα μιλαω, αλλα δεν βρισκω κατι και χρειαζομαι την εγγυηση...:worry:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, ξερεις κανεις που ειναι το σερβις της plantronics? για Αθηνα μιλαω, αλλα δεν βρισκω κατι και χρειαζομαι την εγγυηση...:worry:

 

Κάπου στη Μεταμόρφωση είναι αυτοί, αν δεν απατώμαι. Μπες στο www.logitel.gr και δες η πάρε τηλ και ρώτησε. Στο site θα βρεις το τηλέφωνο.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στη Μεταμόρφωση είναι αυτοί, αν δεν απατώμαι. Μπες στο http://www.logitel.gr και δες η πάρε τηλ και ρώτησε. Στο site θα βρεις το τηλέφωνο.

 

Ευχαριστω πολυ!:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μια που η συζήτηση ειναι γύρω απο τα plantronics:

Αναζητω το VOYAGER PRO HD. Εκτός απο το skroutz, κάποια άλλη πρόταση? ή κάποιο φυσικό κατάστημα στη Θεσσαλονίκη?

Link to comment
Share on other sites

Μια που η συζήτηση ειναι γύρω απο τα plantronics:

Αναζητω το VOYAGER PRO HD. Εκτός απο το skroutz, κάποια άλλη πρόταση? ή κάποιο φυσικό κατάστημα στη Θεσσαλονίκη?

 

Εγώ από amazon.co.uk πήρα το m1100 και το βρήκα σε εξαιρετική τιμή 53,25 €. Λογικά θα έχει και το voyager.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...