Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Καλορίζικα!

 

Μήπως έκανες και δοκιμή σε κλήση, να μας πεις εντυπώσεις;

 

Ναι, μια χαρά. Άψογα. Και χωρίς αποσυνδέσεις.

Επίσης έχουν καλή εμβέλεια

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ρε παιδιά βοηθήστε λίγο γιατί θα ξαναπεταξω λεφτά νομίζω..

 

Θέλω Bluetooth για το Samsung galaxy note 9 για ομιλία σε εξωτερικό χώρο να ακούω καλά και να μην ακούγονται οι γύρω θόρυβοι όσο γίνεται!

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπάς ένα plantronics και καθάρισες.

Δεν θα σου πω μοντέλα κλπ, γιατί έχει να κάνει και με το τι ζητάς, οπότε σε αυτό θα σε βοηθήσουν όσοι δοκιμάζουν αρκετά νέα μοντέλα.

Εάν μιλάμε αποκλειστικά για κλήσεις, μπορώ να σου πω ότι και ένα Voyager (αν θυμάμαι καλά) που είχα πάρει καμία 10ετια πριν, ακόμα και σήμερα είναι 10 φορές καλύτερο από οποιαδήποτε earbuds.

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπάς ένα plantronics και καθάρισες.

Δεν θα σου πω μοντέλα κλπ, γιατί έχει να κάνει και με το τι ζητάς, οπότε σε αυτό θα σε βοηθήσουν όσοι δοκιμάζουν αρκετά νέα μοντέλα.

Εάν μιλάμε αποκλειστικά για κλήσεις, μπορώ να σου πω ότι και ένα Voyager (αν θυμάμαι καλά) που είχα πάρει καμία 10ετια πριν, ακόμα και σήμερα είναι 10 φορές καλύτερο από οποιαδήποτε earbuds.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου,

Έχω αλλάξει 4 Plantronics τα τελευταία 3 χρόνια.

Έχω σταματήσει στο Explorer 500 και στο 110.

Θέλω να πάω ένα σκαλοπάτι παραπάνω αλλά δεν ξέρω ποιό να πάρω..

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου,

Έχω αλλάξει 4 Plantronics τα τελευταία 3 χρόνια.

Έχω σταματήσει στο Explorer 500 και στο 110.

Θέλω να πάω ένα σκαλοπάτι παραπάνω αλλά δεν ξέρω ποιό να πάρω..

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για κλησεις θα σου προτεινα το plantronics 3200.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκεφτεί πολύ σοβαρά το 3200.

Εχω περιέργεια για το 5200 επίσης αλλά το μέγεθος με φοβίζει αρκετά

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκεφτεί πολύ σοβαρά το 3200.

Εχω περιέργεια για το 5200 επίσης αλλά το μέγεθος με φοβίζει αρκετά

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Τα έχω και τα δύο. Ακούω ερωτήσεις-απορίες. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

όταν ενεργοποιώ την επιλογή media audio για να ακούω βιντεακια από το bt ακουστικό ΔΕΝ ακούγονται από το τηλ οι ειδοποιήσεις από εφαρμογές τύπου viber, whatsapp γιατί ακούγονται στο bt ακουστικό! αυτό γίνεται στα τελευταία χρόνια με τις τελευταίες εκδόσεις Android. υπάρχει κάποια λύση να ακούω βίντεο από το bt αλλά οι ήχοι των ειδοποιήσεων να ακούγονται από το κινητό; 414f758d4e5f102f4d6d756372cdf9e4.jpg

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

εδώ κανείς; θέλω να ακούγονται οι ειδοποιήσεις από το κινητό αλλά όταν βλέπω βίντεο να ακούγεται από το bt πολλά ζητάω; παλιά γινόταν!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω και τα δύο. Ακούω ερωτήσεις-απορίες. :)
Μεταξύ των δύο ποιό είναι ποιό καλό (ένταση, ακοή, διακοπή θορύβου εξωτερικού)?

 

Το μέγεθος του 5200 πόσο λειτουργικό είναι;

Δεν είναι 'θηρίο'?

Στην εμφάνιση σα γαϊδούρι το βλέπω!

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ των δύο ποιό είναι ποιό καλό (ένταση, ακοή, διακοπή θορύβου εξωτερικού)?

 

Το μέγεθος του 5200 πόσο λειτουργικό είναι;

Δεν είναι 'θηρίο'?

Στην εμφάνιση σα γαϊδούρι το βλέπω!

 

Πριν το 3200 είχα το Edge και πριν λίγο καιρό πήρα και το 5200, που το χρησιμοποιώ παράλληλα με το 3200.

Το 3200 είναι η πιο βολική λύση ιδίως αν θες να το χρησιμοποιείς στο αμάξι όπως εγώ, καθώς το στηρίζω με τη βάση φόρτισης με velcro στο ταμπλό. Το 5200 είναι όντως θηρίο και κάπως άβολο αν το έχεις κάπου βολεμένο και χτυπήσει κλήση και πρέπει να το φορέσεις.

Η μεγάλη τους διαφορά και ταυτόχρονα πλεονέκτημα του 5200 είναι η εξάλειψη ανέμου. Στον τομέα αυτό πατάει κάτω όλα τα ακουστικά της αγοράς.

Σε μη προβληματικό περιβάλλον, θεωρώ ότι πάνω-κάτω όλα τα ακουστικά πάνω από 50€ έχουν παρόμοια απόδοση. Όταν έχεις πολύ θόρυβο γύρω σου το 3200 είναι μονόδρομος, όταν έχεις και πολύ άνεμο, μόνο 5200, αν μπορείς να συνηθίσεις το μέγεθος. Βασικά όχι τόσο το μέγεθος, όσο το σχήμα, καθώς και το γεγονός ότι θα πρέπει να κάνεις 1-2 κινήσεις για να το φορέσεις. Δεν ενδείκνυνται αν δε θες να φοράς το ακουστικό μονίμως, και σε κάθε κλήση να βάζεις-βγάζεις. Στην πρακτικότητα και στην ευκολία που το φοράς, το 3200 είναι αχτύπητο.

 

Επίσης μία τους διαφορά είναι η εφαρμογή τους στο αυτί λόγω του σχήματός τους. Λόγω του ότι το 5200 έχει σχεδιασμό over-the-ear, δε χρειάζεται να εφαρμόζει πολύ μέσα στο αυτί το σιλικονάκι του, κι έτσι δεν κουράζει τόσο πολύ με μακροχρόνιες κλήσεις. Από την άλλη το 3200 σχεδόν δε νιώθεις ότι το φοράς λόγω του ότι είναι ελαφρύ, αλλά το σιλικονάκι του μπαίνει βαθιά στον ακουστικό πόρο για να εφαρμόσει, κι έτσι αν δε μπορείς να το συνηθίσεις είναι ένα θέμα.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, πόσο κοστίζουν... Να υποθέσω το 5200 είναι το καλύτερο!

Παίζει ρόλο ποια έκδοση θα αγοράσεις. Το καθένα βγαίνει σε έκδοση με ή χωρίς τη βάση φόρτισης και με ή χωρίς τον BT αντάπτορα. Το 3200 μόνο με τη βάση φόρτισης από eBay μου κόστισε γύρω στα 90€ πέρισυ, το 5200 από e-shop.gr πριν λίγες βδομάδες η έκδοση UC, με BT αντάπτορα και βάση φόρτισης γύρω στα 122€.

Ναι, το 5200 θεωρείται το κορυφαίο μοντέλο της σειράς Voyager.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μετά μια εβδομάδα χρήσης των νέων ακουστικών της Oppo ας πω τις εντυπώσεις που αποκόμισα έως τώρα.

 

1. Η αυτονομία του είναι πραγματικά εκπληκτικη και ότι καλύτερο έχω δει σε Bluetooth ακουστικά χωρίς υπερβολή.

 

Βγάζω άνετα 3 ημέρες χρήση με ένα 3-3.5 ώρες ακρόαση μουσική ημερησίως.

 

Σε Sony Wi-1000X και LG 1100 βγάζω αντίστοιχα 2 ημέρες.

 

2.Πολυ πιο άνετα, ελαφριά και βολικά κάθονται στο λαιμό σαν να μην φοράς καθόλου, λογικό αν μέρει αφού μόλις 44 γραμμάρια είναι

 

3.Τα ακουστικά κάθονται πολύ καλα στα αυτιά και έχουν άκρως ικανοποιητική noice cancelation λειτουργία.

 

4. Η απόδοση στον ήχο είναι πραγματικά πάρα πολύ καλή ίσως μόλις 1 κλικ λιγότερο από το Sony που τα θεωρώ τα κορυφαία για τα γούστα μου.

 

5. Στα θετικά ή αδιάβροχο ποίηση που παρέχουν, το Bluetooth 5.0 και η type c θύρα φόρτισης σε αντίθεση με Micro USB των Sony - LG.

 

6. Στα κάπως αρνητικά των ακουστικών η πιο μέτρια υλοποίηση είναι τα κουμπιά διαχείριση κλήσεως η έντασης ήχου που ολίγων είναι πιο soft από όσο θα έπρεπε.

 

Επίσης δεν μου άρεσε ότι η αλλαγή track γίνεται από τα πλήκτρα ήχου και όχι από το πλήκτρο κλήσεως και μάλιστα θέλει παρατεταμένο πάτημα 2-3 δευτερόλεπτα για την αλλαγή track και όχι 1 δευτερόλεπτο που αναφέρει Oppo στο site της.

 

Θα το προτιμούσα να γίνεται αλλαγή track με double click στο πλήκτρο κλήσεως όπως γίνεται με Sony.

 

7. Το πορτοκαλί χρώμα ενώ όμορφο και ιδιαίτερο που όμως θέλει συγκεκριμένα ρούχα για να ταιριάξει καλύτερα, αλλά είναι ολίγων μαγνήτης βρωμιας.

 

Σαν γενική σούμα θα έλεγα πολύ καλή υλοποίηση με πλούσια χαρακτηριστικά και κορυφαία ποιότητα που δεν έχει να ζηλέψει πολλά από ακριβότερες υλοποιήσεις στην κατηγορία του αν αναλογιστουμε ότι κοστίζουν 90-100 ευρώ.

 

Σε κάποιες λεπτομέρειες υστερεί όπως στη όχι τόσο καλή υλοποίηση στα κουμπιά αλλά δεν μπορώ παρά να βγάλω το καπέλο στην Oppo για την συνολική υλοποίηση του.

 

Να μην παραληψω να αναφέρω την πολυτελή συσκευασία που ήρθαν τα ακουστικά που συγκρίνεται με διπλάσιας αξίας ανταγωνιστές προτάσεις.

 

Αυτά.

 

 

 

εδώ κανείς; θέλω να ακούγονται οι ειδοποιήσεις από το κινητό αλλά όταν βλέπω βίντεο να ακούγεται από το bt πολλά ζητάω; παλιά γινόταν!

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Με χρήση Tasker γίνεται μόνο αφού από Android 9 και έπειτα η Google έκοψε την λειτουργία όπως δούλευε πριν.

https://androidforums.com/threads/no-notification-sounds-on-the-phone-when-connected-to-bluetooth-in-android-9-0-pie.1291881/

 

Sent from my OnePlus 7 Pro using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα τα παρακατω ακουστικα

 

https://www.amazon.de/gp/product/B07T5BTR7K/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

 

Παρα πολυ καλο μπασο μεσαια και ψηλα. Το ANC τους κανει παρα πολυ καλη δουλεια και δεν ακους απολυτως τιποτα εν ωρα μουσικης/gaming/ταινιας. Αναπαυτικα μετα απο 3 ωρες συνεχομενα ουτε καν τα νιωθεις και δεν ιδρωνουν τα αυτια. Συνδεθηκε αμεσα με κινητο/υπολογιστη με BT και δεν διακοπηκε καθολου η συνδεση. Για τα 37 ευρω που τα πηρα νομιζω οτι δεν υπαρχουν καλυτερα. Παρομοιο ANC εχω ακουσει σε 150 ευρω ANC ακουστικα. Μπαταρια λενε για 30 ωρες χωρις ANC και 20 με ANC. Πολυ καλη και η ποιοτητα τους και το quality control. Για οσους σκεφτονται για παρομοια τα προτεινω χωρις δευτερη σκεψη. Ακουμπανε 100+ ευρω ακουστικα τουλαχιστον στο ANC.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις αυτά που έχει βγάλει σε προσφορά το eShop δεν είναι τα redmi?

 

 

 

http://www.e-shop.gr/xiaomi-mi-airdots-true-wireless-bt-50-black-p-TEL.066564

 

 

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις αυτά που έχει βγάλει σε προσφορά το eShop δεν είναι τα redmi?

 

 

 

http://www.e-shop.gr/xiaomi-mi-airdots-true-wireless-bt-50-black-p-TEL.066564

 

 

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δε τα λες και προσφορά.

https://www.skroutz.gr/s/16419687/Xiaomi-Redmi-AirDots-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF.html

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για το review. Από πού τα πήρες;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από ebay.fr από Γάλλο πωλητή.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

 

Πως δεν ειναι προσφορα.Στο eshop εχουν 22.90 τα παραγγελνεις σε καθε καταστημα και πληρωνεις 22.90 κι αμα τα παραγγειλεις απο το skroutz απο το πιο φθηνο καταστημα με αντικαταβολες κτλ φτανουν 32 ευρω πανωκατω.Αντικαταβολη να γλιτωσεις παραπανω κανει.Αν δεν υπαρξει προσφορα απο κινεζομαγαζο τα πουλαει 20 ευρω και 30

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και στο mistore greece στα 20 ευρω σε μαυρο χρωμα. Εχουν και 2 χρόνια εγγύηση αντι για 1
Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλε ο Κωτσόβολος στα 19,90€

 

ολα τα προιοντα της xiaomi που διανεμονται απο την Infoquest,

εχουν τις ιδιες προσφορες σε ολα τα συνεργαζομενα καταστηματα. https://www.xiaomi-greece.gr/sales-points

Link to comment
Share on other sites

Τι λένε αυτά ως προς την ποιότητα ακρόασης μουσικής;

Αξίζουν;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

"σκουλαρίκια" των 20 ευρω ειναι,ποσο καλο ηχο πια να εχουν. Εγω τα παρηγγειλα για την ευκολια,αν θελω να ακουω μουσικη οταν περπαταω για δουλειες,επισης αν δεν κανω λαθος δουλευουν και ως μονο ακουστικο. Για καλυτερη ποιοτητα χρησιμοποιω ακουστικά κεφαλης με jack
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...