Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Όχι, το Edge και το 3200 είναι πρακτικά το ίδιο ακουστικό. Έχει βελτιώσεις, όπως την δυνατότητα αναβάθμισης firmware από την εφαρμογή (το Edge έπρεπε να συνδεθεί σε υπολογιστή), αλλά τίποτα σημαντικό.

 

Ευχαριστώ και @panosz75 για την απάντηση.

 

Εμένα η εμπειρία με τα Plantronics είναι καλή, αλλά όχι χωρίς προβλήματα. Έχω δουλέψει και κάποια μικρομεσαία μοντέλα, που θεωρώ ότι είναι τίμια για τα χρήματά τους. Το πρώτο μου Edge το πρόσεχα αρκετά και δεν είχε κανένα πρόβλημα μέχρι που το σούφρωσαν.

Το δεύτερο το πήρα ταλαιπωρημένο δεύτερο χέρι και είχε ήδη εμφανίσει το πρόβλημα της κακής αποθορυβοποίησης (εικάζεται ότι μπαίνει κάποιο σκουπιδάκι στις τρυπούλες του εξωτερικού μικροφώνου). Το χρησιμοποίησα για λίγους μήνες χωρίς πρόβλημα, μέχρι που άρχισαν να λένε και σε εμένα ότι ακούγομαι από πολύ μακριά (αυτό είναι σύμπτωμα). Δεν κατάφερα να το ξαναδιορθώσω, και τελικά πήρα το 3200. Είμαι ευχαριστημένος όσο με το πρώτο μου Edge, από όλες τις απόψεις...

 

Στον άνεμο έχουν σοβαρό θέμα όλα.τα ακουστικά της αγοράς, ακόμα και τα Edge και 3200, πράγμα που λύνει εντυπωσιακά το 5200 με την ειδική αποθορυβοποίηση που διαθέτει ειδικά για τον άνεμο.. Με τέρμα ανοιχτά τα παράθυρα στο αμάξι και με ακούνε κανονικά, ενώ με τα άλλα δύο πάντα είχα θέμα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα ποια η γνώμη σας για τα xiaomi redmi airdots??? Και επίσης μία ερώτηση, παρατήρησα σε κάποιες φωτογραφίες και βίντεο ότι κάποιες θήκες αυτών των ακουστικών γράφουν πανω redmi ενώ κάποια άλλα mi .Ξέρει κανένας ποια η διάφορα τους???
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ποια η γνώμη σας για τα xiaomi redmi airdots??? Και επίσης μία ερώτηση, παρατήρησα σε κάποιες φωτογραφίες και βίντεο ότι κάποιες θήκες αυτών των ακουστικών γράφουν πανω redmi ενώ κάποια άλλα mi .Ξέρει κανένας ποια η διάφορα τους???

 

Τυγχάνει να τα έχω στα χέρια μου από χτες. Πήρα τα Xiaomi, όχι τα Redmi, από γνωστή αλυσίδα, επίσημο μεταπωλητή της Xiaomi, στα 35€.

Συμπαθητικός ήχος, καλό μπάσο, που εξαρτάται όμως πώς θα τα φορέσεις στα αυτιά σου, και φυσικά πιο μέγεθος σιλικόνης θα τους βάλεις.

Για τα χρήματά τους είναι μια χαρά, το μόνο σοβαρό μειονέκτημα για μένα προσωπικά είναι ότι δε μπορείς να ελέγξεις κάτι πέρα από play/pause στη μουσική. Απαράδεκτο για μένα που δεν υποστηρίζουν previous/next track με διπλό/τριπλό κλικ.

Επίσης μία απορία έχω: υποτίθεται ότι μια βασική διαφορά τους με τα Redmi είναι ότι τα Redmi έχουν φυσικά πλήκτρα ενώ τα Xiaomi έχουν touch. Παρόλα αυτά εγώ δε βλέπω να έχουν touch, κλικ κλικ κάνουν κι αυτά εδώ.

Φυσικά δεν περιμένεις να έχουν τον ήχο ή τα χαρακτηριστικά ακουστικών που κοστίζουν πάνω από 100€, αλλά μια χαρά είναι, μια τίμια επιλογή για τα χρήματά τους.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ακουστικά με Bluetooth 5, έχουν σημαντική διαφορά με Bluetooth 4 (για όσους έχουν αντίστοιχη συσκευή βέβαια) ;;

Μέσα στο σπίτι μου αν έχω το τηλέφωνο στο σαλόνι δεν μπορώ να μιλήσω στη κρεβατοκάμαρα.

Λέτε με Bluetooth 5 να είμαι οκ;

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι μεγάλη, ειδικά σε ανοιχτό χώρο.

Με sennheiser momentum true wireless στο note 9, έχω αλλάξει 3 δωμάτια στο σπίτι χωρίς να διακοπεί η κλήση, ούτε η μουσική όταν τελείωσε η κλήση.

Φυσικά το τι παρεμβάλλεται παίζει μεγάλο ρόλο, αλλά σε σχέση με bt 4.2 η διαφορά που παρατήρησα εγώ ήταν μέρα με νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Όποτε θα είμαι άνετος στο σπίτι, ίσως και στη δουλειά..

Θα αφήσω το M70 στη γυναίκα μου και τι θα πρότεινες γύρω στα 30-40€ ; 95% ομιλία χρήση.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά, τίποτα κάτω από τα 250 :lol:

Ας απαντήσουν καλύτερα όσα παιδιά έχουν δοκιμάσει πολλά budget tws, μιας και βγαίνουν πολλά διαφορετικά μοντέλα σε αυτή την κατηγορία!

Link to comment
Share on other sites

Για budget tws στα 20-30€ υπάρχουν στο YouTube πολλά συγκριτικά βίντεο για τα haylou gt1 pro και τα QCY T1C.Για την τιμή τους φαίνονται καλά, δεν ξέρω όμως κατά πόσο θα σε ακούνε σε συνομιλία με το ένα ακουστικό στο αυτί λόγω της απόστασης του μικροφώνου. Εννοώ όταν το χρησιμοποιεις όχι για μουσική αλλά για συνομιλία να μην φοράς και τα 2 ακουστικα αλλά το ένα.
Link to comment
Share on other sites

Τυγχάνει να τα έχω στα χέρια μου από χτες. Πήρα τα Xiaomi, όχι τα Redmi, από γνωστή αλυσίδα, επίσημο μεταπωλητή της Xiaomi, στα 35€.

Συμπαθητικός ήχος, καλό μπάσο, που εξαρτάται όμως πώς θα τα φορέσεις στα αυτιά σου, και φυσικά πιο μέγεθος σιλικόνης θα τους βάλεις.

Για τα χρήματά τους είναι μια χαρά, το μόνο σοβαρό μειονέκτημα για μένα προσωπικά είναι ότι δε μπορείς να ελέγξεις κάτι πέρα από play/pause στη μουσική. Απαράδεκτο για μένα που δεν υποστηρίζουν previous/next track με διπλό/τριπλό κλικ.

Επίσης μία απορία έχω: υποτίθεται ότι μια βασική διαφορά τους με τα Redmi είναι ότι τα Redmi έχουν φυσικά πλήκτρα ενώ τα Xiaomi έχουν touch. Παρόλα αυτά εγώ δε βλέπω να έχουν touch, κλικ κλικ κάνουν κι αυτά εδώ.

Φυσικά δεν περιμένεις να έχουν τον ήχο ή τα χαρακτηριστικά ακουστικών που κοστίζουν πάνω από 100€, αλλά μια χαρά είναι, μια τίμια επιλογή για τα χρήματά τους.

Καλησπερα και γω κάτοχος των xiaomi redmi airdots 2 μερες τωρα οποτε δεν εχω εμπειρία πολυ για κλησεις μονο μεσα στο σπιτι και στο μπαλκονι απο τις οποιες δεν ειχα κανενα παραπονο με χρηση του ενος ακουστικου.

Το μονο που μου είπαν οι συνομιλητές μου ειναι οτι με ακουγαν πολυ δυνατα με αποτελεσμα να χαμηλώνουν την ενταση του ακουστικου στο τηλεφωνο. Απο μουσικη ειμαι απόλυτα ικανοποιημενος αφου βρεις τη σωστη θεση και το σωστο συλικονακι.

Απο reviews που διαβασα και video εγραψαν για ηχο εφάμιλλο με ακριβότερα ακουστικα.

Οαο για την διαφορα των xiaomi airdots youth με τα xiaomi redmi airdots ειναι το κουμπι αφης η ωμική αντισταση του ακουστικου και το χρωμα .

Δεν μπορει να εχει κουμπι κανονικο και να ειναι ασπρο χρωμα ,εκτος αν εννοεις μαυρο χρωμα και να γραφει στο κουτακι φορτισης mi η redmi η οποια διαφορα εχει να κανει με τα κομματια που κατασκευαστικαν σαν mi η οταν αποσπάστηκε η redmi σαν θυγατρική εταιρια. Οαο για τις εντολες απο το κουμπι οταν με το καλο στο google assistant μπουν και τα ελληνικα θα δινεις απο κει εντολες για επομενο προηγουμενο η επιλογη κλησης απο τον καταλογο μιας και με διπλο κλικ ενεργοποιείται το google assistant.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κάτι για ομιλία παιδιά, και 1 ακουστικό οπως το plantronics M70 που έχω τώρα.Απλά να είναι Bluetooth 5, να είμαι άνετος στη δουλειά. (Απο θέμα απόστασης)

Με το Μ70 οριακά μιλάω αν δεν έχω πάνω μου τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Τα Soundcore Liberty Air 2 φαίνονται αρκετά υποσχόμενα.

 

https://www.soundcore.com/products/variant/liberty-air-2/A3910Z11

 

Έχει κάποιος την προηγούμενη γενιά ή κάποιο άλλο μοντέλο να μας πει εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και γω κάτοχος των xiaomi redmi airdots 2 μερες τωρα οποτε δεν εχω εμπειρία πολυ για κλησεις μονο μεσα στο σπιτι και στο μπαλκονι απο τις οποιες δεν ειχα κανενα παραπονο με χρηση του ενος ακουστικου.

Το μονο που μου είπαν οι συνομιλητές μου ειναι οτι με ακουγαν πολυ δυνατα με αποτελεσμα να χαμηλώνουν την ενταση του ακουστικου στο τηλεφωνο. Απο μουσικη ειμαι απόλυτα ικανοποιημενος αφου βρεις τη σωστη θεση και το σωστο συλικονακι.

Απο reviews που διαβασα και video εγραψαν για ηχο εφάμιλλο με ακριβότερα ακουστικα.

Οαο για την διαφορα των xiaomi airdots youth με τα xiaomi redmi airdots ειναι το κουμπι αφης η ωμική αντισταση του ακουστικου και το χρωμα .

Δεν μπορει να εχει κουμπι κανονικο και να ειναι ασπρο χρωμα ,εκτος αν εννοεις μαυρο χρωμα και να γραφει στο κουτακι φορτισης mi η redmi η οποια διαφορα εχει να κανει με τα κομματια που κατασκευαστικαν σαν mi η οταν αποσπάστηκε η redmi σαν θυγατρική εταιρια. Οαο για τις εντολες απο το κουμπι οταν με το καλο στο google assistant μπουν και τα ελληνικα θα δινεις απο κει εντολες για επομενο προηγουμενο η επιλογη κλησης απο τον καταλογο μιας και με διπλο κλικ ενεργοποιείται το google assistant.

 

Τα διάφορα airdots από Xiaomi, Samsung, Huawei παίζουν σωστά σε Apple κινητά ή εκεί ειναι μονόδρομος τα αντιστοιχα της Apple ?

 

Γνωστός μου με Iphone 8 είχε πάρει πρόσφατα τα Huawei freebuds (αν δεν κάνω λάθος) , τα δούλεψε ένα μήνα και τώρα μου λέει οτι εχουν αποσυνδεθεί και δεν μπορεί να τα κάνει pair ξανά. Δοκιμάσαμε μαζί σε Android συσκευές και δουλεύουν άψογα.. Τι μπορεί να παίζει ;

Edited by babakos
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έψαχνα κάτι φθηνά σχετικά για το xs Max αλλά πολλοί με απέτρεψαν λέγοντας ότι θα έχω θέματα. Δυστυχώς με την Apple μόνο με αντίστοιχα προϊόντα συνεργάζεται καλά

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στις προδιαγραφές γραφει οτι συνεργάζεται εκτος απο το google assistant ,alexa και με το siri της iphone και σε review που διαβασα ελεγαν οτι συνεργαζεται μια χαρα.

τωρα αν η iphone κανει κατα καιρους κολπα με αναβαθμίσεις για να μη συνεργασίες με αλλα προιοντα δεν το ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Tο πρόβλημα που ειδαμε εμείς είναι οτι ενώ βάζουμε τα Huawei σε pairing mode το Iphone δεν τα βλέπει για να συνδεθεί μαζί τους...
Link to comment
Share on other sites

Tο πρόβλημα που ειδαμε εμείς είναι οτι ενώ βάζουμε τα Huawei σε pairing mode το Iphone δεν τα βλέπει για να συνδεθεί μαζί τους...

Δοκιμαστε να κανετε reset και στα ακουστικα και κάντε την διαδικασία απο την αρχη .

Link to comment
Share on other sites

Τα Soundcore Liberty Air 2 φαίνονται αρκετά υποσχόμενα.

 

https://www.soundcore.com/products/variant/liberty-air-2/A3910Z11

 

Έχει κάποιος την προηγούμενη γενιά ή κάποιο άλλο μοντέλο να μας πει εντυπώσεις;

 

Έχουμε ιδέα πότε κυκλοφορούν σε Ευρωπαϊκά Amazon κτλ?

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ιδέα πότε κυκλοφορούν σε Ευρωπαϊκά Amazon κτλ?
Όχι, δεν έχω βρει κάτι σχετικό με την κυκλοφορία τους στην Ευρώπη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Αποφασισα να παρω τα παρακατω ακουστικα για χρηση gaming και ταινιων στον υπολογιστη. Η τιμη τους ειναι εξαιρετικη και το ANC τους απο τα καλυτερα στην κατηγορια μεχρι 150 ευρω. Δεν εχω ξανα παραγγειλει απο amazon. Μπορει καποιος να μου πει ποσο βγαινουν με τα μεταφορικα αν περασει τελωνειο και πως να πληρωσω? Paypal η απευθειας καρτα? Η τιμη τους ειναι απευθειας απο amazon η τριτο πωλητη? Ευχαριστω

 

https://www.amazon.de/Cancelling-Kopfh%C3%B6rer-Mpow-Verbesserte-Dual-Mic-ANC-Technologie/dp/B07SK1LG8L/ref=pd_sbs_23_t_1/262-6908920-8446535?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B07SK1LG8L&pd_rd_r=ab93789b-2db4-4a97-a3df-7c8cd22e0fc5&pd_rd_w=WKM7P&pd_rd_wg=8MFhR&pf_rd_p=a2f6bca6-dcb1-4822-8e28-66b64b37970e&pf_rd_r=5NCQP54BB73FS5HP2VC8&psc=1&refRID=5NCQP54BB73FS5HP2VC8

 

Εκανα την παραγγελια τελικα με βγηκε ακριβως 43.84 με τα μεταφορικα. Ως πωλητης γραφει Amazon EU Sàrl ελπιζω να ειναι το amazon ο επισημος πωλητης.

 

Τρομερα ακουστικα απο οτι γραφουν και το ANC τους ειναι παρομοιο με αυτα των 150 ευρω ANC ακουστικων. Πληρωσα με χρεωστικη καρτα mastercard απευθειας χωρις paypal.

Edited by king2009
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...