Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι για ένα ακουστικό που να μπορεί να συνδεθεί με 2 συσκευές, να διαθέτει οθόνη που να φαίνεται ο αριθμός ή το όνομα του καλούντος και να έχει ραδιόφωνο. Μεταξύ των ΝΟΚΙΑ BH 903 ή BH 221 και SONY MW1 SMART PRO ποιο θα επιλέγατε;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

εχω το mw1 pro και ειμαι μια χαρα...μουσικουλα απ το ακουστικο κατευθειαν, μεγαλη μπαταρια, μονο κατάλογο δεν εχει και last call dialler άμεσο

 

αλλα ακους και ακουγεσαι καλά, συνδέσαι δε πανεύκολα

 

 

αναμενουμε και νεο firmware

Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για ένα ακουστικό που να μπορεί να συνδεθεί με 2 συσκευές, να διαθέτει οθόνη που να φαίνεται ο αριθμός ή το όνομα του καλούντος και να έχει ραδιόφωνο. Μεταξύ των ΝΟΚΙΑ BH 903 ή BH 221 και SONY MW1 SMART PRO ποιο θα επιλέγατε;

 

Αυτά που ζητάς τα κάνει το sbh50 της Sony που έχει σχεδόν μισή τιμή απ το mw1 και με διαφορά ότι δεν παίρνει κάρτα μνήμης....

Από εκεί και πέρα το γεγονός ότι μπορείς να διαχειριστεις κλήσεις από το ΒΤ και να πάρεις κάποιον χωρίς να πιάσεις το κινητό είναι για μένα το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του. Χώρια ότι βλέπεις sms, fb updates, ειδοποιήσεις ημερολογίου κτλ.

Το έχω συνδεδεμένο ταυτόχρονα σε ένα xperia Z και Τ και δουλεύουν ρολόι..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά τους είναι η κάρτα μνήμης;

 

Δεν έχω καταλάβει να έχουν άλλη διαφορά.. Εκτός αν το mw1 αποθηκεύει σταθμούς Ραδιοφώνου κάτι που δεν κάνει το sbh50..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μια ...φοβερή ερωτηση.:)

Επειδη ο φορτιστης του mw1 που εχω,εχει Αγγλικου τυπου φις,και ετσι του εχω βαλει ανταπτορ για να μπαινει στην πριζα,αρα εχει γινει ενα τερας,μπορω να χρησιμοποιω εναν αλλο,πχ το φορτιστη του ιδιου του Note 2 που ειναι βολικος;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μια ...φοβερή ερωτηση.:)

Επειδη ο φορτιστης του mw1 που εχω,εχει Αγγλικου τυπου φις,και ετσι του εχω βαλει ανταπτορ για να μπαινει στην πριζα,αρα εχει γινει ενα τερας,μπορω να χρησιμοποιω εναν αλλο,πχ το φορτιστη του ιδιου του Note 2 που ειναι βολικος;

 

Μπορεις.

Φαντασου οτι εγω χρησιμοποιω στο σπιτι εναν απο ΝΟΚΙΑ Ν900 που ειχα παλια.......

Γιωργος και.....

[sIGPIC][/sIGPIC]

φυσικα....

Link to comment
Share on other sites

Για το MW 600 που κοίταζα να χρησιμοποιήσω εγώ το φορτιστή του Note, είδα οτι φορτιστής του Note δίνει περισσότερα ma από οτι του mw600. Είναι κακό αυτό, δεν είναι, εγώ πάντως δεν το έκανα...
Link to comment
Share on other sites

Για το MW 600 που κοίταζα να χρησιμοποιήσω εγώ το φορτιστή του Note, είδα οτι φορτιστής του Note δίνει περισσότερα ma από οτι του mw600. Είναι κακό αυτό, δεν είναι, εγώ πάντως δεν το έκανα...

 

Βαλτε οτι φορτιστη θελετε.Η καθε συσκευή τραβα οσο ρευμα χρειαζεται.Αν ειναι μεγαλυτερος σε παροχη mA θα φορτισει πιο ξεκουραστα ενω αν ειναι μικροτερος θα καθυστερησει περισσοτερο, αλλα για τα bt δεν γινεται λογος, εχουν μικρες μπαταριες και μικρη απαιτηση σε παροχη ισχυος για φορτιση.Το δικο μου το φορτιζω με οτι βρω εκεινη την ωρα μπροστα μου (απο το note2,απο το z, απο το s3, απο τον δικο του...)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα το Plantronics M165 Marque 2.

Όλα καλά, μια ερώτηση μόνο.

Όταν σε καλεί κάποιος υποτίθεται ότι λέγοντας 'answer' θα απαντήσει το ακουστικάκι χωρίς να πατήσεις τίποτα.

Δουλεύει τελικά αυτή η λειτουργία;

Εγώ σε Nokia Lumia 620 που έχω δεν τα κατάφερα πάντως.

http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα το Plantronics M165 Marque 2.

Όλα καλά, μια ερώτηση μόνο.

Όταν σε καλεί κάποιος υποτίθεται ότι λέγοντας 'answer' θα απαντήσει το ακουστικάκι χωρίς να πατήσεις τίποτα.

Δουλεύει τελικά αυτή η λειτουργία;

Εγώ σε Nokia Lumia 620 που έχω δεν τα κατάφερα πάντως.

 

Στο m1100 που έχει την ίδια λειτουργία (answer ή ignore για αποδοχή ή απόρριψη της κλήσης αντίστοιχα), εμένα μου δουλεύει κανονικά. Μόνο φρόντισε να πεις το "answer" όταν τελειώσει να σου λέει "Incoming call. You can say answer or ignore". Αν μιλήσεις όσο μιλάει η φωνή από το ακουστικό, δεν δουλεύει. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

 

αναμενουμε και νεο firmware

Ξερεις κατι,ή μιλας γενικα;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

δεν έχω καταλάβει αν πρέπει να του επιλέξω εγώ ποια θα είναι η 2η και 3η συσκευή

και επίσης αν μπορώ να αλλάζω online ποιο απο τα 2 κινητά μου

θα χρησιμοποιεί εκείνη τη στιγμή.

Θα δοκιμάσω να το κάνω με το κουμπακι του play να δω αν θα κάνει disconnect το 1ο και συνδεθεί

με το 2ο ... έστω και αυτό να κάνει καλό θα είναι.

Κατα τα άλλα είναι αξιόλογη σα συσκευή και player.

 

Η σειρά των συσκευών θα είναι ανάλογη με την σειρά που θα τα "ζευγαρώσεις" με τα ακουστικά. πολύ καλό το SE-mw600. το έχω καιρό τώρα και με βολεύει και στο κράνος, επειδή είναι πολύ μικρά. πρόσφατα όμως αντιμετώπισα ένα πρόβλημα - σταμάτησε να λειτουργεί η αυτόματη απάντηση. ενώ δίνει σήμα ότι κάποιος με καλεί, δεν απαντάει, πρέπει να σηκώσω το τηλέφωνο.

καμιά ιδέα ?

 

Και όσο αφορά το δεύτερο επιλέγεις από το κινητό την αυτόματη απάντηση και μετά από έναν αριθμόν τον χτυπηματων απαντάς αυτόματα.

 

και που ακριβώς βρίσκεται αυτή η ρύθμιση στο SE Neo V σε έκδοση 4.04 ? Γιατί με το κράνος στο κεφάλι και εν κινήσει, θα είναι κάπως δύσκολο να πατήσω το τηλέφωνο για απάντηση.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παράγγειλα sbh 52 την παρασκευή από e-shop και χτες μου έστειλαν μήνυμα ότι δεν μπορούν να το βρουν και η παραγγελία ακυρώθηκε. μάλλον για καλό όμως γιατί σήμερα εμφανίστηκε και στο skroutz σε ακόμα καλύτερη τιμή και το ξαπαρήγγειλα. 77 το είχε το e-shop που έτσι κι αλλιώς ήταν καλύτερα από τις 100αρες του ebay και amazon, αλλά τα 68 είναι ακόμα καλύτερα...

για να δούμε τι θα δούμε

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παράγγειλα sbh 52 την παρασκευή από e-shop και χτες μου έστειλαν μήνυμα ότι δεν μπορούν να το βρουν και η παραγγελία ακυρώθηκε. μάλλον για καλό όμως γιατί σήμερα εμφανίστηκε και στο skroutz σε ακόμα καλύτερη τιμή και το ξαπαρήγγειλα. 77 το είχε το e-shop που έτσι κι αλλιώς ήταν καλύτερα από τις 100αρες του ebay και amazon, αλλά τα 68 είναι ακόμα καλύτερα...

για να δούμε τι θα δούμε

 

Βαλε φωνη μολις παραλαβεις να μας πεις πως σου φαινεται γιατι απο τις φωτο το βλεπω αρκετα μακρυ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν τηλέφωνο; είδα καλά;

ναι σαν mini ακουστικό. αυτό θέλω να δοκιμάσω και γω για να δω αν βολεύει, αλλίως θα έπαιρνα το sbh50

Βαλε φωνη μολις παραλαβεις να μας πεις πως σου φαινεται γιατι απο τις φωτο το βλεπω αρκετα μακρυ

 

μην περιμένεις και review αλλά κάτι θα γράψω τις πρώτες εντυπώσεις σίγουρα;)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παράγγειλα sbh 52 την παρασκευή από e-shop και χτες μου έστειλαν μήνυμα ότι δεν μπορούν να το βρουν και η παραγγελία ακυρώθηκε. μάλλον για καλό όμως γιατί σήμερα εμφανίστηκε και στο skroutz σε ακόμα καλύτερη τιμή και το ξαπαρήγγειλα. 77 το είχε το e-shop που έτσι κι αλλιώς ήταν καλύτερα από τις 100αρες του ebay και amazon, αλλά τα 68 είναι ακόμα καλύτερα...

για να δούμε τι θα δούμε

 

 

Από που φίλε μου; το ψαχνω μερες τωρα να το παραγγειλω και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Από που φίλε μου; το ψαχνω μερες τωρα να το παραγγειλω και εγω.

 

http://www.skroutz.gr/s/3926392/Sony-SBH52.html?keyphrase=sbh52

από το φτηνότερο φυσικά. έφυγε χτες και επειδή είναι και κοντά μου το κατάστημα λογικά θα το έχω σήμερα

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήματα προς απάντηση όταν παραλάβεις και δοκιμάσεις το Sony sbh52:

1) Πόσα μικρόφωνα για noise cancellation έχει; Έχει τουλάχιστον δύο;

2) Όταν εναλλάσσεις μεταξύ κινητού και bluetooth, ο συνομιλητής σου καταλαβαίνει διαφορά στην ποιότητα του ήχου, πχ όταν γυρνάς στο κινητό σου λέει "ναι τώρα σε ακούω καλύτερα" ή η διαφορά είναι αμελητέα όπως για παράδειγμα με το εξαιρετικό plantronics voyager hd; Θα ήθελα να μας πεις όταν χρησιμοποιεις το sbh52 ως ακουστικό χωρίς καλώδιο, και κυρίως σε χώρους με κάποιο θόρυβο στο background (πχ στο αυτοκίνητο, σε μαγαζί, με τηλεόραση ανοιχτή, κλπ).

3) Έχει ηχείο για ανοιχτή ακρόαση, έστω και χαμηλές έντασης;

4) Το ράδιο παίζει χωρίς καλώδιο ακουστικών ή το απαιτεί ως κεραία όπως στα κινητά;

5) Οι ειδοποιήσεις στη οθόνη είναι οι ίδιες με την μπάρα ειδοποιήσεων του android; Με ενδιαφέρουν κυρίως αναπάντητες κλήσεις, sms, viber, skype, gmail, im+ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω μετά από μια ματιά που έριξα στο manual και λίγα video στο YouTube το έκανα παραγγελία. Μένει να το δούμε στη πράξη πια.
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν παιδιά μερικές σκόρπιες σκέψεις για το sbh52 από χτες το απόγευμα που ασχολήθηκα λιγάκι.

καταρχήν, ναι είναι μεγάλο. δείτε φωτογραφίες δίπλα το το mw600 που έχετε πολλοί εδώ μέσα να το συγκρίνετε. δεν ξέρω λοιπόν κατά πόσον θα βολεύει να κρέμεται σε κάποιο ρούχο είδικά μαζί με τα καλώδια. από την άλλη βέβαια δεν θα μπορούσε να είναι μικρότερο αν θέλεις να κάνεις χρήση ως ακουστικού χωρίς καλώδια. γενικά από χτες το απόγευμα έχω κάνει όλες μου τις κλήσεις αποκλειστικά με το bt χωρίς την χρήση ακουστικών. μπορώ να πω ότι με βολεύει μια χαρά και αφήνει μια ευχάριστη αίσθηση χαλαρότητας και ξεκούρασης. οι κλήσεις έγιναν όλες στο σπίτι ή στο μπαλκόνι και ούτε εγώ είχα κανένα πρόβλημα να ακούσω καθαρά τον συνομιλητή μου, αλλά ούτε είχα κάποιο παράπονο ότι δεν ακούγομαι από την άλλη άκρη της γραμμής. όποιος έχει σκοπό λοιπόν να το χρησιμοποιήσει έτσι θεωρώ ότι θα τον βολέψει.

αφού το σεταρα με τις εφασρμογές της sony και έκανε και την σχετική αναβάθμιση λογισμικού είχα κανονικά αναγνώριση κλήσης με όνομα στο Nexus 4. επίσης έχεις πρόσβαση στο ιστορικό κλήσεων και μπορείς να καλέσεις κάποιον με την χρήση μόνο του bt. αυτό βέβαια φαντάζομαι το κάνει και το mw1 και το sbh50.

η μεγάλη απογοήτευση για μένα είναι το μέγεθος της οθόνης. έχεις ένα στρέμμα χώρο από πάνω και η οθόνη είναι μια σταλιά. φυσικά οι ειδοποιήσεις για τον φίλο που ρώτησε παραπάνω δεν είναι σαν την μπάρα ειδοποιήσεων του android. η αρχική οθόνη δείχνει μόνο την ώρα, την συσκευή που είσαι συνδεδεμένος και την μπαταρία. χρειάζεται πάτημα πλήκτρου για να μπεις στα υπόλοιπα. όταν έρχεται βέβαια μια ειδοποίηση μπορείς να το ρυθμίσεις να ανάβει η οθόνη. gmail δουλεύει, ημερολόγιο δουλεύει, sms απ΄οτι φάινεται με το nexus δεν συνεργάζεται. δεν χρησιμοποιώ έτσι κι αλλιώς sms. για viber, hangouts κτλ ούτε λόγος. δεν βρήκα τίποτα σχετικό.

μουσική δεν πρόλαβα να ακούσω πολύ. ο ήχος καθαρός και δυνατός μου φάνηκε, επίσης σου άφηνε μια αίσθηση ότι έρχεται από μακριά. δεν είμαι audiophile για να πω περισσότερα. εμένα με καλύπτει.

 

στις άλλες ερωτήσεις του φίλου ilpara

1) ένα μικρόφωνο βλέπω εγώ. πίσω είναι το ηχείο της ανοιχτής ακρόασης

2) δεν δοκίμασα εναλλαγή από το Bt στο ακουστικό. δεν χρειάστηκε μάλλον:)

3) όπως είπα πιο πάνω έχει ηχείο ικανοποιητικής έντασης

4 ) το ράδιο δεν παίζει χωρίς ακουστικά

5) απάντησα πιο πάνω αναλυτικά

 

IMG_20131011_002728.jpg

IMG_20131010_165820.jpg

IMG_20131011_002917.jpg

IMG_20131011_002907.jpg

Link to comment
Share on other sites

@psybill Σε ευχαριστούμε για το review. Από τα λεγόμενά σου και απ ότι έχω δει από το net είναι σαν το sbh50 με κάποιες διαφορες.Το μέγεθος του όπως το υπολόγιζα και είδα και τώρα από την φώτο που έβαλες δίπλα με το mw600,είναι μεγαλο, πολύ μεγάλο θα ελεγα.Ουσιαστικα η Sony έβγαλε 2 BT,της ίδιας οικογενειας,για να καλύψει διαφορετικές αναγκες.Να σε ρωτήσω, όταν δέχεσαι κλήση ακούγεται ήχος ειδοποίησης, δυνατος, από το εξωτερικό μεγάφωνο? Αν το έχεις δηλαδή στην τσέπη το ακούς να χτυπαει?
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο psybill!!!

Το συμπέρασμα για μένα είναι να μείνω με το mw1. Αρκετά προβληματα έχω απο το bt, δεν θέλω κι'άλλα.

Δεν νομίζω να αγοράσω ξανά bt Sony.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

@psybill Σε ευχαριστούμε για το review. Από τα λεγόμενά σου και απ ότι έχω δει από το net είναι σαν το sbh50 με κάποιες διαφορες.Το μέγεθος του όπως το υπολόγιζα και είδα και τώρα από την φώτο που έβαλες δίπλα με το mw600,είναι μεγαλο, πολύ μεγάλο θα ελεγα.Ουσιαστικα η Sony έβγαλε 2 BT,της ίδιας οικογενειας,για να καλύψει διαφορετικές αναγκες.Να σε ρωτήσω, όταν δέχεσαι κλήση ακούγεται ήχος ειδοποίησης, δυνατος, από το εξωτερικό μεγάφωνο? Αν το έχεις δηλαδή στην τσέπη το ακούς να χτυπαει?

 

ναι ακούγεται ήχος. θα έλεγα δυνατός και ταυτόχρονα διακριτικός. σε περιβάλλον σπιτιού και γραφείου πιστεύω μπορεί να καλύψει άνετα τον καθένα. έξω δεν το δοκίμασα ακόμα αλλά θα σου πω τι πιστεύω για μενα. προσωπικά κουβαλάω τσάντα πάντα μαζί μου.όταν περπατάω στον δρόμο ή όταν οδηγώ, ανάλογα με την φασαρία μπορεί να μην ακούσω ούτε το τηλέφωνο, εννοείται φυσικά ότι σε τέτοια περίπτωση δεν θα ακούσω ούτε το ακουστικό αφού παίζει πολύ χαμηλότερα. σε τραπεζάκι καφετέριας νομίζω θα είναι οκ, αλλά μένει να το δοκιμάσω. σε τσέπη παντελονιού με φασαρία δε νομίζω ότι θα ακούγεται. ίσως σε κάποιο πουκάμισο, μπουφάν, σακάκι να είναι καλύτερα τα πράγματα.

για τέτοιου είδους προβλήματα περιμένω να δω τα smartwatch τι έχουν να προσφέρουν

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...