Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

zxr

Εγώ το παθαίνω αυτό αλλά δεν έχω εντοπίσει ακόμη για ποιο λόγο μου το κάνει, πιστεύω πως δε το κάνει λόγο προβλήματος της συσκευής αλλά κάτι πατάμε κατα λάθος όπως κρέμεται από το λαιμό.

Αν βρεις για ποιο λόγο γίνετε γράψε εδώ να μάθουμε κι εμείς. Έχει πολύ καιρό να μου το παρουσιάσει πάντως ενώ όταν το έκανε μου το έκανε συχνά.

Αν το βρω εννοείται ότι θα το ποστάρω.

 

Για κοιτάξτε, τι πρωτόκολο έχει το ένα και τι το άλλο, μήπως εκεί είναι η αιτία. . .

Κάπου εκεί παίζει η ιστορία αλλά μου κάνει εντύπωση που στην SE δεν το έχουν φροντίσει αυτό μιας και πρόκειται για αξεσουάρ τους.

Σε αντίστοιχη περίπτωση με itech και πρόβλημα στην οθόνη και αγορασμένο από το eshop, επειδή το μοντέλο πλέον δεν βγαίνει, ήθελαν να μου δώσουν ένα άλλο itech ίσης αξίας (50 ευρώ). Αρνήθηκα το συγκεκριμένο γιατι δεν με βόλευε (δεν ήθελα αυτιού αλλά με ψείρα) κ ζήτησα το sony mw600 (36 ευρώ). Στην αρχή είπαν όχι, δέχτηκαν στη συνέχεια αλλά για πιστωτικό ούτε λόγος.

Edit: Για να δείξει κάτι τέτοιο όνομα καλούντος πρέπει να έχει μνήμη δική του για να περαστούν οι επαφές εκεί. Κανένα δεν έχει....

Κάνεις λάθος σε αυτό. Το MW600 έχει τη δυνατότητα απεικόνισης των ονομάτων. Με το W705 μια χαρά δούλευε το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σε αντίστοιχη περίπτωση με itech και πρόβλημα στην οθόνη και αγορασμένο από το eshop, επειδή το μοντέλο πλέον δεν βγαίνει, ήθελαν να μου δώσουν ένα άλλο itech ίσης αξίας (50 ευρώ). Αρνήθηκα το συγκεκριμένο γιατι δεν με βόλευε (δεν ήθελα αυτιού αλλά με ψείρα) κ ζήτησα το sony mw600 (36 ευρώ). Στην αρχή είπαν όχι, δέχτηκαν στη συνέχεια αλλά για πιστωτικό ούτε λόγος.

Edit: Για να δείξει κάτι τέτοιο όνομα καλούντος πρέπει να έχει μνήμη δική του για να περαστούν οι επαφές εκεί. Κανένα δεν έχει....

 

Οχι φίλτατε δεν ισχύει αυτο για τη μεταφορά των ονομάτων!

Δε μπορώ να θυμηθώ σε πιο μου έδειχνε κανονικά τα ονόματα των επαφών μου και με ποία συσκευη οχι .... (νομίζω σε Ν8 μου τα έδειχνε)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος σε αυτό. Το MW600 έχει τη δυνατότητα απεικόνισης των ονομάτων. Με το W705 μια χαρά δούλευε το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό.

 

Και στο κ800 που είναι και παλιό μια χαρά μου δείχνει τα ονόματα που με καλούν

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα φωτα σας.

Βρηκα αυτο Samsung HM1500 καπου ξεχασμενο στο σπιτι.

Το πηρα φαινεται να συνδεεται στο κινητο κανονικα αλλα οταν περνω τηλεφωνο καποιον

το ακουστικο ειναι νεκρο. Το μικροφωνο λειτουργει κανονικα.

 

Εχει συμβει σε κανεναν αλλον. Δεν ξερω και που ειναι η αποδειξη να το γυρισω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τα φωτα σας.

Βρηκα αυτο Samsung HM1500 καπου ξεχασμενο στο σπιτι.

Το πηρα φαινεται να συνδεεται στο κινητο κανονικα αλλα οταν περνω τηλεφωνο καποιον

το ακουστικο ειναι νεκρο. Το μικροφωνο λειτουργει κανονικα.

 

Εχει συμβει σε κανεναν αλλον. Δεν ξερω και που ειναι η αποδειξη να το γυρισω

 

Και απόδειξη να έχεις αν έχει περάσει το 6μηνο, ξεχασέτο.

 

Πολύ καλό το εν λόγο αλλά λόγο ότι είναι καλώδιο-ακουστικό είναι πιο ευπαθή σε "ζημία"!

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Πηρα και εγω το mw600, με μια 5λεπτη δοκιμη ειδα οτι στο lg optimus one (cyanogen 7) μου παιζουν μια χαρα τα κουμπια και το μονο που δεν δουλευει ειναι το ονομα του τηλεφωνου που με καλει. Τωρα το εχω να φορτιζει, εντυπωσεις οταν θα το εχω δουλεψει περισσοτερο...ποση ωρα το αφησατε να φορτιζει την 1η φορα γιατι δεν ειδα στο manual να γραφει κατι..
Link to comment
Share on other sites

...ποση ωρα το αφησατε να φορτιζει την 1η φορα γιατι δεν ειδα στο manual να γραφει κατι..

 

Γράφει. Πρέπει να φορτιστεί τουλάχιστον 8 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το όλο θέμα με τις πολύωρες πρώτες φορτίσεις δεν ισχύει για τις νεότερες γενιές μπαταριών που δε παρουσιάζουν φαινόμενα μνήμης (λέγε με λιθίου) και για τα νεότερα συστήματα φόρτισης τα οποία σταματούν τη φόρτιση όταν η μπαταρία φορτίσει. Για το εάν έχει φορτίσει αρκετά η όχι μια μπαταρία το σύστημα μετράει με διάφορους τρόπους αλλά το κλειδί είναι σε αυτό που τόνισα παραπάνω: Είτε αφήσεις κάτι να φορτίσει 8 ώρες είτε το αφήσεις να φορτίσει 8 μέρες, η φόρτιση θα σταματήσει όταν πρέπει και δε θα συνεχίσει άλλο. Οπότε γενικά τις συσκευές στην πρώτη φόρτιση τις αφήνεις μέχρι να δεις την ένδειξη να σου εμφανίζει ότι η συσκευή φορτίστηκε. Μάλιστα με τις λιθίου ούτε καν αυτό δεν είναι απαραίτητο. Στην πραγματικότητα η πρώτη φόρτιση δεν πρόκειται να σου κάνει καμία διαφορά από τις επόμενες.

 

Φυσικά αν το manual λέει κάτι καλό είναι να το ακολουθήσεις κυρίως για ψυχολογικούς λόγους (αν δε κρατάει η μπαταρία, θα το επιστρέψεις με σθένος και χωρίς να φοβάσαι μη σου πουν ότι έκανες κάτι λάθος :p )

Edited by BabylonX
Link to comment
Share on other sites

Βασικά το όλο θέμα με τις πολύωρες πρώτες φορτίσεις ....

 

Μαζί σου, αλλά η απάντησή μου ήταν για τη συγκεκριμένη απορία του snik ότι δεν είδε να γράφει κάτι στο βιβλίο οδηγιών.

Το συγκεκριμένο bt (MW600) πάντως πρόβλημα αυτονομίας δεν έχει και δε πιστεύω να έχει ότι και να του κάνει ο χρήστης.

 

Όταν έψαχνα για το πιο θα αγοράσω με πρώτο ζητούμενο την αυτονομία ο zxr είχε γράψει

Στα μισά του μήνα μπορεί να σε αφήσει φίλε μου. Στα μισά της μέρας δεν υπάρχει περίπτωση!!!

 

Ειλικρινά είναι από τα πιο αληθή ποστ που έχουν γραφτεί.

Δυο προς μια (δυο το κινητό μια το MW600) πάνε οι φορτίσεις όταν το λειτουργώ με το εταιρικό τηλέφωνο.

Το χρησιμοποίησα και με το προσωπικό μου (περίπου 25' ομιλίας την ημέρα και 14 ώρες συνδεδεμένο με το κινητο) και κράτησε κυριολεκτικά δυο εβδομάδες πριν η μπαταρία πέσει στη κατώτερη ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και βλέπω ότι οι περισσότεροι εδώ ασχολείστε με το mw600, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει δόνηση κι αν μπορούμε να έχουμε ταυτόχρονα δυο συσκευές συνδεδεμένες. Δηλαδή θα μπορώ να έχω και τα δυο κινητά μου συνδεμένα με το hf και να δέχομαι ταυτόχρονα κλήσεις και από τα δύο; Αλλιώς τι είναι αυτό το multipoint;
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα bluetooth ακουστικό/μικρόφωνο, κυρίως για το αυτοκίνητο. Είδα ότι το Motorola HK100 είναι 10€ (πάνω κάτω, ανάλογα το μαγαζί) και αναρωτιόμουν αν μπορώ να το δουλέψω με το LG GT540 που έχω.

 

Δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω περισσότερα λεφτά, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν :P

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

MS βγάλε νέο lumia!
Link to comment
Share on other sites

Δονηση δεν εχει , για την ταυτοχρονη συνδεση με τα 2 κινητα δεν ξερω να σου απαντησω μιας και δεν χρησιμοποιω 2 κινητα μεχρι τωρα.
Link to comment
Share on other sites

... Αλλιώς τι είναι αυτό το multipoint;

 

Πολύ απλά δεν είναι multipoint :lol: με την έννοια που του έχουμε δώσει, ότι δηλαδή μπορεί να είναι συνδεδεμένο με δυο κινητά ταυτόχρονα. Έχει ένα, ομολογουμένως δύσχρηστο, σύστημα να επιλέγεις με το κουμπί της έντασης πια συσκευή θα μιλήσεις αλλά περισσότερο ταλαιπωρία το θεωρώ παρά λύση.

Προσωπικά δε το χρησιμοποιώ με δυο κινητά αλλά έχω dual sim συσκευή και εν μέρει είναι κάτι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις. Το multipoint δηλαδή σε άλλα handsfree λειτουργεί όπως νομίζω (δηλαδή να μπορείς να μιλήσεις ταυτόχρονα από δύο συσκευές) ή όπως στο mw600; Αν είναι όπως το νομίζω, έχετε μήπως να μου προτείνετε κάποιο τέτοιο handsfree;
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όπως το mw600 λειτουργούν κανονικά ταυτόχρονα με δυο συσκευές.

Προσωπικά παλαιότερα είχα το http://www.skroutz.gr/s/80186/I-Tech-i-VoicePRO-901.html?keyphrase=I.TECH+I.VOICEPRO+ από το οποίο ήμουν ευχαριστημένος όσο το είχα. Το άλλαξα αναγκαστικά γιατί έπεσε και έσπασε. Είναι παλιό μοντέλο και ίσως δε το βρεις σε κανονικό κατάστημα οπότε κάνε μια διαδικτυακή έρευνα και θα βρεις αρκετές μάρκες και μοντέλα και σε τιμές από 20 ευρώ έως όσο αντέχεις :D .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μιας και ψάχνω κάτι σε στύλ mw600 (εννοώ με καλώδιο), δε μου κάνει αυτό του link, αλλά θα κάνω μια μικρή έρευνα αγοράς και θα επανέλθω με απορίες :)

Καλές γιορτές σε όλους!

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Όταν το handsfree είναι multipoint τότε είτε χτυπήσει το κινητό Α είτε το κινητό Β που είναι συνδεδεμένα πάνω στο handsfree εσύ απλά πατάς το κουμπί αποδοχής και μιλάς. Δεν σε νοιάζει ποιο κινητό χτυπάει, απλά απαντάς. Το MW600 δεν το κάνει αυτό.

 

Στο MW600 μπορείς να συνδέσεις ακόμα και τρεις συσκευές αλλά αν εσύ του έχεις πει να δέχεται κλήσεις από τη συσκευή Α τότε αν χτυπήσει η συσκευή Β θα πρέπει να επιλέξεις στο handsfree τη συσκευή Β και μετά να απαντήσεις. Τρέχα γύρευε δηλαδή! Είναι ίσως το μοναδικό, αρκετά σημαντικό όμως, αρνητικό του σημείο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Από multipoint έχω βρει αυτό..το μόνο μείον είναι η απουσία αναγνώρισης κλήσης.

http://www.skroutz.gr/s/386433/Samsung-HS3000.html?keyphrase=Samsung+Bluetooth+Clip+Stereo+HS3000+

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πάρω ένα bluetooth ακουστικό/μικρόφωνο, κυρίως για το αυτοκίνητο. Είδα ότι το Motorola HK100 είναι 10€ (πάνω κάτω, ανάλογα το μαγαζί) και αναρωτιόμουν αν μπορώ να το δουλέψω με το LG GT540 που έχω.

 

Δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω περισσότερα λεφτά, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν :P

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Κανείς; Το βιάζομαι λίγο :P

MS βγάλε νέο lumia!
Link to comment
Share on other sites

Κανείς; Το βιάζομαι λίγο :P

 

Δεν εχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο αλλά δεν βρίσκω λόγο να μη δουλεύει. Οποιοδήποτε ακουστικό λειτουργεί με οποιοδήποτε τηλέφωνο με Bluetooth.

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγω εχω το wildfire s και δεν μου δειχνει το ονομα....

εχω κανει και αναβαθμιση σε 2.3.5 απο την HTC και παλι τιποτα....

ειναι κανεις με wildfire s που να του δουλευει ?

:!:

Υπαρχει καμια εφαρμογη που να λυνει το συγκεκριμενο προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος φίλος αν υπάρχει στην αγορά Bluetooth hands free το οποίο να έχει αναγνώριση επαφής και όχι τηλεφωνικού αριθμού;

Ουσιαστικά εννοώ να υπάρχει η δυνατότητα στην οθόνη του αντιστοίχισης του αριθμού εισερχόμενης κλήσης με το όνομα της συγκεκριμένης επαφής στο κινητό.

Ακούγεται future function ε?

Link to comment
Share on other sites

Για μουσική είναι εντάξει το bluetooth? Σκεφτόμουνα για ενσύρματο handsfree αλλά βλέπω πολύ κίνηση εδώ κ λέω μήπως είναι καλύτερα να επιλέξω bluetooth
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...