Jump to content

Bluetooth ακουστικά (Hands-Free)


moderndrummer
 Κοινοποίηση

επιλογή bluetooth  

6 members have voted

  1. 1. επιλογή bluetooth

    • Jawbone Icon
      0
    • Jabra Extreme
      0
    • Plantronics 975
      3
    • Jawbone Era
      0
    • Samsung Modus 3500
      0
    • Motorola HX550
      0
    • 'Αλλο
      3

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας για το Plantronics Discovery 665.

 

Το έχω συνδέσει με το ΝΟΚΙΑ Ν73 ΜΕ και αντιμετοπίζω το εξής πρόβλημα στο οποία θα παρακαλέσω για την καθοδήγη σας αν γνωρίζετε.

 

Το ακουστικό λειτουργεί κανονικά ΑΛΛΑ όταν η απόσταση από το κινητό είναι στο μισό μέτρο και άνω (και αυτό παρατηρείται παντού και όχι σε συγκεκριμένο χώρο που πιθανόν να είχε πολλές παρεμβολές) υπάρχουν ΠΟΛΛΑ τριξίματα στον ήχο και δεν ακούω ούτε ακούγομαι καλά στη συνομιλία.

 

Σε ηλεκτρονική επικοινωνία που είχα με το support της εταιρείας και ενώ στην αρχή μου έλεγαν περί αποστάσεις και καλά, τελικά μου ανέφεραν ότι πιθανά να φταίει ότι το κινητό χρησιμοποιεί το πρωτόκολλο bluetooth A2DP (για στέρεο ήχο) ενώ το ακουστικό όχι. Συμπερασματικά ανέφεραν ότι δεν μπορεί να ακολουθήσει το ακουστικό το streaming του ήχου που στέλνει το κινητό. Σας παραθέτω την τελική απάντηση από το support της Plantronics:

 

The *****ling could be caused by a number of things, as stated dstance could be a factor, secondly objects between the two could also be a factor.

 

However, I believe the problem may actually be caused by the headset and mobile using different profiles for the music. Music phones tend to use the A2DP profile to stream music, this is high quality STEREO streaming. The headset is MONO and is only using the headset/handfree profile for connection. If this is the case the headset cannot keep up with streaming, which would create 'popping'. I would suggest either getting a (A2DP supporting) stereo headset (eg Pulsar 590 or Pulsar 260) or checking your phone settings to see if you can alter the bluetooth profile that streams music.

 

Υπάρχει τρόπος να αλλάξω το προφίλ του κινητού ώστε να συνδέετε με άλλο πρωτόκολλο με το ακουστικό?

 

Μήπως πρέπει να το γυρίσω πίσω (έχει δυσκολία γιατί το ακουστικό λειτουργεί κανονικά)?

 

Υπάρχει κάποια πρόταση σας άλλη?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Όχι φίλε μου το ΒΤ δεν έχει κανένα πρόβλημα,απλά τα ΒΤ των ΝΟΚΙΑ δεν δουλεύουν σωστά και ειδικά των series 60 με τα ΒΤ handsfree;)

 

Δοκίμασε το με ένα SE κινητό και θα καταλάβεις αυτό που σου αναφέρω...

 

Είμαι σίγουρος πως και σε κάποια τακτά χρονικά διαστήματα θα αντιμετωπίζεις και το πρόβλημα της αποσύνδεσης των δύο συσκευών μεταξύ τους;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 13,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Το θέμα είναι αν μπορώ να κάνω κάτι με το υπάρχουσα συσκευή (ΝΟΚΙΑ Ν73).

 

Δεν εντιμετωπίζω με τη συγκεκριμένη συσκευή κανένα πρόβλημα αποσύνδεσης του ακουστικού. Με παλαιότερες ΝΟΚΙΑ που είχα το αντιμετώπισα αρκετές φορές όπως το ανέφερες.

 

Γνωρίζει κανείς κάποια λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει με την παρούσα κατάσταση λύση φίλε μου..μόνο αν αλλάξεις συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους σημερα πηρα το νοκια bh-600 τελεια ακουστικη και ακουω και μ ακουν τελειο και το πηρα μεσω καποιων συστασεων απο εδω οποτε μπηκα και να ευχαριστησω,επειδη εχω δοκιμασει πολλα με αγκιστρο και δεν βολευτηκα με κανενα.με αυτο δεν σε καταλαβαινουν οτι εισαι απο ακουστικο
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας .

Εχω to bluetooth της itech clip D .

Το ειχα χρησιμοποιησει για λιγο με ενα sony ericsson k700i .Μολις πηρα το kaiser και εκανα factory reset στο bluetooth για να το συνδεσω με το kaiser.

Απο τοτε δεν το βρισκει ουτε το kaiser alla oute kai to k700i οπως παλια.

Οποιος τομ εχει η γνωριζει τι μπορει να φταιει ας απαντησει.....

Χρειαζεται καποιες εξτρα ρυθμισεις για να ξαναλειτουργησει?

Link to comment
Share on other sites

Της επαφης που σε καλει;

 

πηρα απο ενα πολυκαταστημα, ενα nano μαρκας , οι οποιοι του καταστηματος με διαβεβαιωσανε οτι θα μου δειχνει το ονομα της αποθηκευμενης επαφης απο το κινητο στο bluetooth, αλλα μου εμφανιζει μονο τα ψηφια.

 

βεβαια το ειχα σκεφτει επειτα που το αγορασα, οτι ισως να εχει προβλημα με τα ελληνικα, αλλα αφου με διαβεβαιωσαν τους πιστεψα.

 

 

Υπαρχει καποιο που να γνωριζετε οτι το κανει;

 

 

 

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

αγορασε προσφατα γνωστος μου ενα Bt απο τον γερμανο...

προχτες και μολις μετα απο 2 ημερες χρησεως μου ειπε οτι το γαντζακι που εχει για το αυτοι,εσπασε...

 

διακιουται αντικατασταση ή ³;;

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αγορασε προσφατα γνωστος μου ενα Bt απο τον γερμανο...

προχτες και μολις μετα απο 2 ημερες χρησεως μου ειπε οτι το γαντζακι που εχει για το αυτοι,εσπασε...

 

διακιουται αντικατασταση ή ³;;

Αν κρίνουν ότι το γαντζάκι έσπασε από δικό του λάθος, τότε δεν δικαιούται τίποτα. Θα ήταν σαν να αγόραζες καινούριο κινητό, να σου έπεφτε στη θάλασσα πχ και να ήθελες να σου δώσουν καινούριο..

Link to comment
Share on other sites

εχω στα χερια μου ενα wep200..θελω να κανω καποιες ερωτησεις,η ενταση του ακουστικου οταν η μπαταρια δεν ειναι γεματη ειναι χαμηλη?επισης πως ειναι η σωστη τοποθετηση του ακουστικου στο αυτι(χωρις το αγγιστρο) ..
Link to comment
Share on other sites

Της επαφης που σε καλει;

 

πηρα απο ενα πολυκαταστημα, ενα nano μαρκας , οι οποιοι του καταστηματος με διαβεβαιωσανε οτι θα μου δειχνει το ονομα της αποθηκευμενης επαφης απο το κινητο στο bluetooth, αλλα μου εμφανιζει μονο τα ψηφια.

 

βεβαια το ειχα σκεφτει επειτα που το αγορασα, οτι ισως να εχει προβλημα με τα ελληνικα, αλλα αφου με διαβεβαιωσαν τους πιστεψα.

 

 

Υπαρχει καποιο που να γνωριζετε οτι το κανει;

 

 

 

 

ευχαριστω

 

Έχω την εντύπωση ότι μόνο αν έχεις αποθηκεύσει τις επαφές σου με λατινικούς χαρακτήρες λειτουργεί η αναγνώριση. Τουλάχιστον σε ένα Jabra BT800 που είχα αυτό συνέβαινε.

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι μόνο αν έχεις αποθηκεύσει τις επαφές σου με λατινικούς χαρακτήρες λειτουργεί η αναγνώριση. Τουλάχιστον σε ένα Jabra BT800 που είχα αυτό συνέβαινε.

 

Έτσι είναι...;)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα από Expansys το Nokia BH-902 (αυτό με την OLED οθόνη). Για την ώρα φορτίζει...

Καλά, η οθόνη είναι όλα τα λεφτά!

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Παίδες δεν ασχολήθηκα ποτέ με τα bluetooth ακουστικά,έχω κινητό Nokia 6300.Να ρωτήσω κάτι; Η μοναδική λειτουργία τους είναι η αποδοχή/απόρριψη κλήσεων ή υπάρχει και η δυνατότητα να "συνδέεται" με το mp3 player του κινητού και να αναπαράγει αρχεία ήχου;

 

Το Plantronics Explorer 350 έχει καλή ακουστική; Αξίζει;

http://www.e-shop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.003255

 

Δε θέλω να ξεφύγω απ'τα 50€.

 

Και τέλος ποια η διαφορά αν το ακουστικό υποστηρίζει πρωτόκολλο 2.0; Εμβέλεια;

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

ειχα αγορασει απο το play247 το jabraJX10.Mou εχουν σπασει και τα 2 αυτακια...μηπως ξερετε αν αυτα πωλουνται ξεχωριστα και αν μπορω καπου να τα βρω να τα αγορασω?Μεγαλη βλακεια,ειναι κριμα για ενα τοσο καλο εργαλειο που το πληρωσα κατι πανω απο 100€ να μην μπορω να το χρησιμοποιησω λογω αυτης της κουταμαρας....

 

HELP....

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι..??

 

Θέλω ένα bluetooth που να μπορώ να ακούω ραδιόφωνο χωρίς να χρειάζεται κάτι έξτρα από το κινητό μου.. (έχω k800, k810 κ σε λίγο καιρό κ P1i) αυτή την περίοδο χρησιμοποιώ τα παρακάτω bluetooth :

sony ericsson PV 702

i tech clip IIs

 

Παρακαλώ ενημερώστε με το συντομότερο. ευχαριστώ!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι..??

 

Θέλω ένα bluetooth που να μπορώ να ακούω ραδιόφωνο χωρίς να χρειάζεται κάτι έξτρα από το κινητό μου.. (έχω k800, k810 κ σε λίγο καιρό κ P1i) αυτή την περίοδο χρησιμοποιώ τα παρακάτω bluetooth :

sony ericsson PV 702

i tech clip IIs

 

Παρακαλώ ενημερώστε με το συντομότερο. ευχαριστώ!

 

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=10&category=670&product=927384;)

Link to comment
Share on other sites

ειχα αγορασει απο το play247 το jabraJX10.Mou εχουν σπασει και τα 2 αυτακια...μηπως ξερετε αν αυτα πωλουνται ξεχωριστα και αν μπορω καπου να τα βρω να τα αγορασω?Μεγαλη βλακεια,ειναι κριμα για ενα τοσο καλο εργαλειο που το πληρωσα κατι πανω απο 100€ να μην μπορω να το χρησιμοποιησω λογω αυτης της κουταμαρας....

 

HELP....

Στείλε ένα mail στο Play247.

Link to comment
Share on other sites

εχω στα χερια μου ενα wep200..θελω να κανω καποιες ερωτησεις,η ενταση του ακουστικου οταν η μπαταρια δεν ειναι γεματη ειναι χαμηλη?επισης πως ειναι η σωστη τοποθετηση του ακουστικου στο αυτι(χωρις το αγγιστρο) ..

 

καποιος?

Link to comment
Share on other sites

den to xei plewn sto site tou plaisio...

allo link i onoma?

 

Yπάρχει, υπάρχει...απλά είχε πέσει ένα ερωτηματικό στο τέλος του link για κάποιο λόγο! :D

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο εκτός nokia, δεν παίζει??

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την γνώμη σας για το Plantronics 650 ...

Σκέφτομαι να το πάρω.. Το έχει κανείς? Τι 'παίζει' με τα Plantronics?

Δεν ξέρω καθόλου ...Βοηθήστε!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα την γνώμη σας για το Plantronics 650 ...

Σκέφτομαι να το πάρω.. Το έχει κανείς? Τι 'παίζει' με τα Plantronics?

Δεν ξέρω καθόλου ...Βοηθήστε!:rolleyes:

 

Έχεις διαβάσει καμία από τις προηγούμενες σελίδες αυτού του θέματος? ;)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα χρόνο να διαβάσω.. Σήμερα διάβασα κάποια πράγματα κ χάρηκα γιατί μάλλον έκανα καλή επιλογή ..

Το πήρα σήμερα απ'τον Γερμανό ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα χρόνο να διαβάσω.. Σήμερα διάβασα κάποια πράγματα κ χάρηκαν γιατί μάλλον έκανα καλή επιλογή ..

Το πήρα σήμερα απ'τον Γερμανό ..

 

Καλορίζικο!

 

Περιμένουμε τις εντυπώσεις σου γιατί είναι μοντέλο που συζητιέται πολύ! :)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...