Jump to content

OnePlus 7 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για τα gestures διάβασα κάποιοι χρήστες το έλυσαν με calibration proximity sensor μέσω κρυφό μενού.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-7-pro/how-to/guide-fix-double-tap-to-wake-t3933504

 

Για μην απόκριση οθόνη πάνω ψηλά το διάβασα αλλά μόνο σε android police review σε xda δεν έπεσε στην αντίληψη μου.

https://www.androidpolice.com/2019/06/01/updated-oneplus-7-pro-review/

 

Προς το τελος "update Two weeks later"

 

"Touch being rejected in the top corners on some units."

 

ghost touches δεν ειχε όπως ανέφερε

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για τα gestures διάβασα κάποιοι χρήστες το έλυσαν με calibration proximity sensor μέσω κρυφό μενού.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-7-pro/how-to/guide-fix-double-tap-to-wake-t3933504

 

Για μην απόκριση οθόνη πάνω ψηλά το διάβασα αλλά μόνο σε android police review σε xda δεν έπεσε στην αντίληψη μου.

https://www.androidpolice.com/2019/06/01/updated-oneplus-7-pro-review/

 

Προς το τελος "update Two weeks later"

 

"Touch being rejected in the top corners on some units."

 

ghost touches δεν ειχε όπως ανέφερε

Θα το δω θενξ.

Επίσης ξέχασα να αναφέρω το εξαιρετικά γρήγορο fingerprint sensor/scanner. Αλάνθαστο και ταχύτατο.

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε μεταξύ μας τώρα ξέρεις ότι δεν θα σε καλύψει το Oneplus αφού απουσιάζουν πράγματα που εσύ δίνεις σημασία και προτεραιότητα.

 

Απλά για την δοκιμή αν το πάρεις. :p

 

Ανεξάρτητα τι θα γράψουν ως εντυπώσεις άλλοι χρήστες στο τέλος θα μείνεις με την δικιά σου άποψη που εξ αρχής σκεφτόσουν και που θα ταιριάζει με τα δικά σου θέλω.

 

Όπως αντίστοιχα εγώ ή άλλος έχει τα ακριβώς αντίθετα που δίνει σημασία και έχουν προτεραιότητα και που ενώ δοκιμάσαμε άλλες συσκευές δεν μας γέμισαν και ούτε μας κάλυψαν.

 

Κάθε συσκευή λοιπόν έχει το δικό της κοινό και ουδεμία μπορεί να καλύψει όλους.

 

Sent from my V1821A using Tapatalk

 

Αλεξ δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου. Θα ήθελα όμως πάρα πολύ να δοκιμάσω το oxygen os που ακούω τόσα πολλά για αυτό και την οθόνη. Πρώτη φορά η 1+ ανέβηκε τόσο πολύ στα μάτια μου

Οθόνη ναυαρχίδας

Δακτυλικο αστραπή

Στέρεο ηχεία

Από την άλλη το one ui που είναι τόσο πλήρες

Η ασύρματη φόρτιση

Το 3.5 jack

Η κάμερες του

Η always On display

Τα φοβερά ηχεία

Είναι πράγματα που δεν μπορώ να αποχωριστώ. Επίσης δεν μπορώ να σηκώσω ταυτόχρονα και τις 2 συσκευές. Δε ξέρω μεγάλος ο προβληματισμός

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Αλεξ δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω μαζί σου. Θα ήθελα όμως πάρα πολύ να δοκιμάσω το oxygen os που ακούω τόσα πολλά για αυτό και την οθόνη. Πρώτη φορά η 1+ ανέβηκε τόσο πολύ στα μάτια μου

Οθόνη ναυαρχίδας

Δακτυλικο αστραπή

Στέρεο ηχεία

Από την άλλη το one ui που είναι τόσο πλήρες

Η ασύρματη φόρτιση

Το 3.5 jack

Η κάμερες του

Η always On display

Τα φοβερά ηχεία

Είναι πράγματα που δεν μπορώ να αποχωριστώ. Επίσης δεν μπορώ να σηκώσω ταυτόχρονα και τις 2 συσκευές. Δε ξέρω μεγάλος ο προβληματισμός

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λαζαρε, απλα τα πραγματα. Αγοραζεις, δοκιμαζεις μια εβδομαδα και τα 2 και το καλυτερο, βασει των δικων σου απαιτησεων, μενει... Προσωπικα αυτο κανω παντα με οσες συσκευες με ενδιαφερουν. Oneplus εθιμοτυπικα δοκιμαζω καθε φορα τη νεα προταση τους - άλλο αν δεν εχει καταφερει ποτε να με κρατησει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λαζαρε, απλα τα πραγματα. Αγοραζεις, δοκιμαζεις μια εβδομαδα και τα 2 και το καλυτερο, βασει των δικων σου απαιτησεων, μενει... Προσωπικα αυτο κανω παντα με οσες συσκευες με ενδιαφερουν. Oneplus εθιμοτυπικα δοκιμαζω καθε φορα τη νεα προταση τους - άλλο αν δεν εχει καταφερει ποτε να με κρατησει :lol:
Αυτό έχω σκοπό να κάνω Βαγγέλη αλλά μετά βαριέμαι τη διαδικασία να ψάχνω αγοραστή. Εσύ τι συσκευή έχεις τώρα; περιμένω την άποψη σου για το 7 pro. Θα παίξει μεγάλο ρόλο :D

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω σκοπό να κάνω Βαγγέλη αλλά μετά βαριέμαι τη διαδικασία να ψάχνω αγοραστή. Εσύ τι συσκευή έχεις τώρα; περιμένω την άποψη σου για το 7 pro. Θα παίξει μεγάλο ρόλο :D

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Παραγγελία από oneplus και αν δεν σου αρέσει το επιστρέφεις στις 15 μέρες και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχω σκοπό να κάνω Βαγγέλη αλλά μετά βαριέμαι τη διαδικασία να ψάχνω αγοραστή. Εσύ τι συσκευή έχεις τώρα; περιμένω την άποψη σου για το 7 pro. Θα παίξει μεγάλο ρόλο :D

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

 

S10+ για δευτερη φορα. Εγω αργησα λιγο, αλλα μεχρι την Παρασκευη θα εχω το 7 προ για την απαραιτητη δοκιμη. Αν δε με καλυψει παραμενω στο s10+ μεχρι το φθινοπωρο, γιατι δε βλεπω να με συγκινει κατι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Αν μας φέρουν 1+ αμερικάνικο φίλοι τι γίνεται ευρωπαϊκά με εγγύηση; είμαστε οκ;

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από oneplus και αν δεν σου αρέσει το επιστρέφεις στις 15 μέρες και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Την έχω δει και αυτή την επιλογή. Γίνεται άμεσα η επιστροφή η έχει θέματα; επίσης δεν τους νοιάζει που το ανοίγεις το δουλεύεις κτλ;

Βαγγέλη αναμένω ενημέρωση.

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Την έχω δει και αυτή την επιλογή. Γίνεται άμεσα η επιστροφή η έχει θέματα; επίσης δεν τους νοιάζει που το ανοίγεις το δουλεύεις κτλ;

Βαγγέλη αναμένω ενημέρωση.

 

Λάζαρος..

Στάλθηκε από το S10+

 

Οταν παραβάλουν θέλουν το πολύ 2-3 μέρες να σου πιστώσουν τα χρήματα. Εννοείται μπορείς να το ανοίξεις και να το δουλέψεις όσες μέρες θέλεις αρκει να το γυρίσεις πισω χωρίς σημάδια όπως το παρέλαβες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η WiFi antenna του Pro είναι έτη μπροστά από του S10+. Στο ίδιο σημείο που με το S10+ δεν είχα σήμα, τώρα έχω 3/5...

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://www.androidpolice.com/2019/06/03/some-oneplus-7-pros-are-ignoring-touch-input-at-screen-corners-but-oneplus-is-working-on-a-fix/

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.androidpolice.com/2019/06/03/some-oneplus-7-pros-are-suffering-phantom-touch-input-issues/

Και επίσημα πλέον έρχεται fix για τα ghost touches

Link to comment
Share on other sites

https://www.androidpolice.com/2019/06/03/some-oneplus-7-pros-are-ignoring-touch-input-at-screen-corners-but-oneplus-is-working-on-a-fix/

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.androidpolice.com/2019/06/03/some-oneplus-7-pros-are-suffering-phantom-touch-input-issues/

Και επίσημα πλέον έρχεται fix για τα ghost touches

 

Ghost touches, corner dead touches... Δε μας τα λέει καλά - και- η oneplus. Θα κυνηγάμε φαντάσματα;

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον ξέρουμε ότι έχει αναγνωρίσει επίσημα τα προβλήματα και ότι θα δώσει fix σύντομα!
Ναι αλλά και πάλι δεν διευκρινίζει με σαφήνεια εάν όντως είναι software και αν θα λυθεί με software τρόπο.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά και πάλι δεν διευκρινίζει με σαφήνεια εάν όντως είναι software και αν θα λυθεί με software τρόπο.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και στις δύο περιπτώσεις λέει ότι θα δωθεί fix σε επόμενο update.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και στις δύο περιπτώσεις λέει ότι θα δωθεί fix σε επόμενο update.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το ότι θα σωθεί fix είναι σίγουρο. Και η Samsung είχε δώσει fix για τις κόκκινες-ροζ οθόνες του S8, αλλά έλυσε το πρόβλημα τους ή απλά το μπάλωσε;

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάτι μου λέει ότι το update έρχεται αύριο μεθαύριο.

 

Συνήθως έτσι γίνεται όταν στο apk mirror φορτώνονται νέα apps.

Δύσκολο. Τις επόμενες εβδομάδες είπαν. Αυτό μπορεί να είναι την άλλη εβδομάδα, μπορεί και τον άλλο μήνα :p

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα σωθεί fix είναι σίγουρο. Και η Samsung είχε δώσει fix για τις κόκκινες-ροζ οθόνες του S8, αλλά έλυσε το πρόβλημα τους ή απλά το μπάλωσε;

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το είχε μπαλωσει η Sammy απλά δίνοντας επιλογή να καλιμπραρεις edge screen να περιορίσεις κοκκινοροζιλες.

 

Αλλά ουσιαστικη λύση ήταν μόνο αντικατάσταση συσκευής.

 

Θυμάμαι είχα πάρει 3 συσκευές και οι 2 είχαν ελαφριά ροζιλα περιμετρικά (την καλή παρτίδα την πούλησα αφού το κράτησα ένα διάστημα τα άλλα 2 επιστροφή :p)

 

Αν και ένας χρήστης που είναι και developer παράλληλα έδωσε μια έξτρα θεωρία που πιστεύω έχει μια βάση άρα υπάρχει η αισιοδοξία ότι θα λυθεί με κατάλληλο firmware update με optimized touchscreen drivers και που αυτή είναι η αιτία του προβλήματος.

 

 

----------------------------------------------------------

REPLY:

----------------------------------------------------------

The NFC coil is not where the touches are occuring. If you draw a line down from the popup camera, and then across from the centre of the main camera, the point where they intersect is where the NFC coil is. About 1/3rd down the screen and 1/3rd from the right.

 

I'm a developer and I've had a look through kernel logs coming out of my phone as the touches are occuring. What you see are memory errors whenever ghost touches occur, and none when ghost touches aren't occuring - that can't be a coincidence. We also know that there is a memory leak within the touchscreen driver on a function called get_touch_points(). My current best theory is that the driver has a memory management issue, resulting in random blocks of memory being returned instead of proper data about touch locations. I think NFC probably causes the issue since it'll be using the same kernel memory space and will probably have quite a lot of kernel memory, meaning it's more likely to trigger these memory issues within the touchscreen driver.

 

We also know the issue isn't present on 9.5.1 on the Pro, which is using the April 23rd kernel build. The Pro 5G does have ghost touches on 9.5.1, but since the android security patch for that is more recent, it's very likely the kernel build is also more recent. The kernel build would largely be independent of the OOS version so there being a driver issue makes sense at this point.

 

That's my view on the issue. Hopefully that gives you confidence.

 

Edit:

 

Also I should probably mention if it's not already obvious that this is my personal opinion of what's happening given the knowledge I have. I don't have any inside information from OnePlus or anything like that, so it is possible I'm completely wrong. I'm working off information from here and on the open source repository for the 7 series kernel that's on GitHub.

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να γίνει αγορά με τιμολόγιο από το site της oneplus?
Όχι φίλε μου μόνο από Amazon με τιμολόγιο.

 

The power of the S10 Plus be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία βέβαια από το Amazon σε σχέση με σκρουτζ για τιμολόγιο είναι αρκετά πιο πολύπλοκη, από την άλλη δεν πληρώνεις το καπέλο..
nokia 3210 - nokia 3310 - nokia 3410 - nokia 3650 - nokia ngage - nokia 7610 - nokia n80 - lg ks20(windows mobile 6.1) - iPhone 3GS - iPhone 4S - LG G2 - LG G5 - Oneplus 7 Pro(8/256 GM1910)
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία βέβαια από το Amazon σε σχέση με σκρουτζ για τιμολόγιο είναι αρκετά πιο πολύπλοκη, από την άλλη δεν πληρώνεις το καπέλο..

 

Πλάκα κάνεις? :p

 

Ότι πιο απλό. Στέλνεις μία φορά τα στοιχεία της εταιρείας και μέσα σε 24 ώρες το πολύ ο λογαριασμός σου έχει γίνει εταιρικός μια για πάντα.

 

Στο Σκρούτζ πρέπει κάθε φορά να στέλνεις την αρχική του taxis να περιμένεις έως 10 εργάσιμες και να κάνεις εμβάσματα για να σου κόψουν ένα τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ. Και όλα αυτά σε ΚΑΘΕ παραγγελία. Μου το έχει ζητήσει το ίδιο κατάστημα σε διάστημα 5 ημερών μεταξύ των δύο παραγγελιών.

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 7 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...