Jump to content

OnePlus 7 Pro


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι μόνο την μέθοδο με το LogKit και enable τα switches.

Πρέπει να κάνεις ολα τα βήματα για να δουλέψει και το VOWiFi.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια γιατι γράφετε εδω για αξεσουαρ αφου υπαρχει ξεχωριστό νημα για αυτο.

Εδω θα συζητάμε μονο για generic θέματα που αφορούν την συσκευή και λειτουργία της(απορίες,αντιμετώπιση θεμάτων,αναβαθμίσεις κλπ)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=477678

 

Συγνώμη, δεν το ήξερα, λάθος δικό μου

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που έχετε το κινητό παιδιά...έχετε παρατηρήσει να μαζεύεται καθόλου σκόνη η γενικά αλλα μικρά σκουπιδακια στην εγκοπή της κάμερας? Βάζετε το κινητό στην τσέπη προς τα κάτω?
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις ολα τα βήματα για να δουλέψει και το VOWiFi.

 

Όντως, έκανα τα βήματα και δουλεύει πλέον μια χαρά. Μετά από update θα πρέπει να κάνουμε την ίδια διαδικασία;

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι το σωστό profile για Cosmote είναι Commercial-DT-VOLTE ας το δοκιμασει κάποιος να μας πει.

Life is just a razorblade salvation...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακολούθησα αυτά εδώ και το έκανα και δουλεύει μια χαρά ( είμαι χωρίς Root)

 

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/guide-volte-vowifi-german-carriers-t3817542

 

Κατέβασε όμως τους νέους drivers για το OP7

 

Quote

2) Download and install:

https://jamal2367.com/VoLTE-VoWiFi/Q....3%20Setup.zip

https://jamal2367.com/VoLTE-VoWiFi/QPST_2.7.420.zip

Just use the standard settings and click on OK, next, ...

 

3) Connect your phone to your laptop via USB

 

4) open dialer app and enter *#801#

Set Serial and Full-port switch to ON

 

5) Open "Software Download" in your QPST start menu folder, best to do by right click & "run as administrator"

Go to: MCFG_PDC (to the right), select your device, right click on "Oversea-Commercial_DS" and deactivate Sub0 and Sub1

Click on Oversea-Commercial_DS again and click on remove

 

6) Close the app and reopen it

 

7)

Go again to MCFG_PDC, select your device, scroll down to Telefonica_UK_Commercial, right click and SetSelectedConfig for both Sub0 and Sub1

 

8)

Click on Telefonica_UK_Commercial again, then to the right on Activate and on Start --> you will not see a confirmation screen, so don't be surprised

I received an error but it still worked.

Yes, select UK even if you are located in another region (see above for comfirmed locations + carriers)

 

9) Restart your phone

 

10) Voila, you now have working VoLTE + VoWiFi

Unquote

 

Να προσθέσω οτι δούλεψε κανονικά σε Vodafone βάζοντας το προφίλ Volte vodafone UK αντί Telefonica_UK_Commercial. Προς το παρών το VoLTE δεν το εχει ενεργοποιήσει η vodafone αλλά το VoWiFi δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω οτι δούλεψε κανονικά σε Vodafone βάζοντας το προφίλ Volte vodafone UK αντί Telefonica_UK_Commercial. Προς το παρών το VoLTE δεν το εχει ενεργοποιήσει η vodafone αλλά το VoWiFi δουλεύει μια χαρά.

 

Και πως γίνεται να έχουμε και κοσμοτε και Vodafone ταυτόχρονα? Μόνο ένα από τα 2 γίνεται ? Σε δικαρτο

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω οτι δούλεψε κανονικά σε Vodafone βάζοντας το προφίλ Volte vodafone UK αντί Telefonica_UK_Commercial. Προς το παρών το VoLTE δεν το εχει ενεργοποιήσει η vodafone αλλά το VoWiFi δουλεύει μια χαρά.

 

Και πως γίνεται να έχουμε και κοσμοτε και Vodafone ταυτόχρονα? Μόνο ένα από τα 2 γίνεται ? Σε δικαρτο

 

Αυτό ήθελα να ρωτήσω κι εγώ. Είμαι εδώ και μήνες με Cosmote volte+vowifi με τον κλασικό οδηγό και ψάχνω πώς να έχω και στη Vodafone μιας κι έχω dual SIM. Λογικά πρέπει να βρεθεί ένα κοινό προφίλ και για Vodafone και Cosmote να ρυθμίσουμε στο PDC αλλά παίζει να μην υπάρχει καν.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που έχετε το κινητό παιδιά...έχετε παρατηρήσει να μαζεύεται καθόλου σκόνη η γενικά αλλα μικρά σκουπιδακια στην εγκοπή της κάμερας? Βάζετε το κινητό στην τσέπη προς τα κάτω?

Για περιορισμό του φαινομένου απλά οπως εχω γράψει να βαζετε το κινητό σε τσέπες με την κάμερα να κοιτάζει προς τα πάνω.

Οσον αφορά καθαρισμό ενα στεγνό πανάκι στυλ αυτα που καθαρίζουμε γυαλιά οράσεως αρκεί.

Ετσι έκανα εγω στην 10μηνη συμβίωση μου με Nex S με pop up camera.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν θα με βολεύει να βάζω το κινητό στην τσέπη με την κάμερα προς τα πάνω! Αλλά αφού περνάει μόνο σκόνη και όχι κάτι μεγαλύτερο που θα μπορούσε να αφήσει σημάδι στο γυαλακι της κάμερα μικρό το κακό!
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν θα με βολεύει να βάζω το κινητό στην τσέπη με την κάμερα προς τα πάνω! Αλλά αφού περνάει μόνο σκόνη και όχι κάτι μεγαλύτερο που θα μπορούσε να αφήσει σημάδι στο γυαλακι της κάμερα μικρό το κακό!

Ειναι απλά θέμα συνήθειας.

Εγω θα απέφευγα να το βαζω με την κάμερα κατω διοτι συχνό στο πάτο των τσεπών τακτικα εχει μικροσουπιδακια,κλωστές η ακόμα και σκόνη πλυντηρίου και ολα αυτά αν μαζευτούν μπορεί να προκαλέσουν μεγαλύτερη ζημια σε βάθος χρόνου.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απλά θέμα συνήθειας.

 

Εγω θα απέφευγα να το βαζω με την κάμερα κατω διοτι συχνό στο πάτο των τσεπών τακτικα εχει μικροσουπιδακια,κλωστές η ακόμα και σκόνη πλυντηρίου και ολα αυτά αν μαζευτούν μπορεί να προκαλέσουν μεγαλύτερη ζημια σε βάθος χρόνου.

Εκτός αυτού, ακούγεται ότι η κάμερα ανοίγει μέσα στις τσέπες εάν κάποιος σε καλέσει στο viber η στο Skype πχ με βιντεοκληση.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δοκιμάστε αυτή τη Gcam, με αυτό το xml.

Αισθητά καλύτερες φωτογραφίες σε χρώματα και γενικότερα.

https://techmaniacs.gr/i-diafora-tis-google-camera-stin-kamera-toy-oneplus-7-pro-video-download-links/

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αυτού, ακούγεται ότι η κάμερα ανοίγει μέσα στις τσέπες εάν κάποιος σε καλέσει στο viber η στο Skype πχ με βιντεοκληση.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αν συμβαινει οντως αυτο, τραγικο και πρεπει να φτιαξει!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δοκιμάστε αυτή τη Gcam, με αυτό το xml.

Αισθητά καλύτερες φωτογραφίες σε χρώματα και γενικότερα.

https://techmaniacs.gr/i-diafora-tis-google-camera-stin-kamera-toy-oneplus-7-pro-video-download-links/

 

Ευχαριστούμε για τα λινκ....θα το δοκιμάσω. Ελπίζω να βγει κάποια καλή έκδοση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Παρόλο που ήμουν αρνητικός για το βάρος της συσκευής σήμερα σκέφτομαι να δώσω το s10 plus και να το δοκιμάσω το εργαλείο..

Δεν είμαι ακόμη 100% σίγουρος αλλά το σκέφτομαι πολύ.

 

The power of the S10 Plus be with you

 

Καλησπέρα φίλε, ειμαι κάτοχος s9, Κ είμαι ανάμεσα σε s10+ Κ one plus pro. Αναρωτιέμαι αν ΤΟ s10 είναι τόσο καλύτερο από το s9, οπότε αν αξίζει η μεταβαση; Επίσης αν οι φωτογραφιες του pro αξιζουν σε σχεση με το s10; Επίσης, ΤΟ μέγεθος του pro μ ανησυχεί. Τι γνώμη έχεις επειδή έχεις εικόνα Κ από τα 2; Σ ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε το θέμα με ghost touch, για δοκιμάστε αυτό που ανέφερε ένας στο Community και πειτε εάν όντως λύνεται.

 

https://forums.oneplus.com/threads/how-i-temporarily-fixed-the-ghost-touch-issue.1043755/

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε το θέμα με ghost touch, για δοκιμάστε αυτό που ανέφερε ένας στο Community και πειτε εάν όντως λύνεται.

 

https://forums.oneplus.com/threads/how-i-temporarily-fixed-the-ghost-touch-issue.1043755/

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μα αυτό δεν είναι λύση. Αυτός κάνει απλά disable τους σενσορες. Γι αυτό δεν έχει το θέμα. Η λύση θα ήταν να έχεις ενεργοποιημένα τα sensors, όπως είναι το φυσιολογικό δηλαδή, και να μην το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό δεν είναι λύση. Αυτός κάνει απλά disable τους σενσορες. Γι αυτό δεν έχει το θέμα. Η λύση θα ήταν να έχεις ενεργοποιημένα τα sensors, όπως είναι το φυσιολογικό δηλαδή, και να μην το κάνει.
Προφανώς για προσωρινή λύση. Μήπως αλληλεπιδρά με το nfc ο sensor. Ίσως έτσι μπορείς να δουλεύεις το nfc χωρίς προβλήματα.

 

Στάλθηκε από το GM1913 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Να πω ένα θετικό που παρατηρώ σε σχέση με προηγούμενη εμπειρία με το s9. Το κινητό δεν ανεβάζει θερμοκρασία σχεδόν ποτέ! Ειδικά τώρα που σφίγγουν οι ζέστες παραμένει το ίδιο ευχάριστο όπως πριν...

 

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό δεν είναι λύση. Αυτός κάνει απλά disable τους σενσορες. Γι αυτό δεν έχει το θέμα. Η λύση θα ήταν να έχεις ενεργοποιημένα τα sensors, όπως είναι το φυσιολογικό δηλαδή, και να μην το κάνει.

 

Δεν βλέπω να κρατάω την συσκευή αν έχω τέτοιο θέμα ακόμα και αν και πολύ σπάνια κάνω χρήση nfc.

 

Απλά θα περιμένω κάνα 3-4 εβδομάδες μπας και είναι software θέμα και λυθεί με update στο διάστημα αυτό αλλιώς δεδομένη η επιστροφή.

 

Όταν διαβάζω χρήστες ότι δεν έχουν θέμα ούτε στην αρχή ούτε τώρα ενώ άλλοι είχαν/εχουν άρα είναι θέμα παρτίδας.

 

Ενας ανέβασε ότι έχει θέμα και σε Firefox και tapatalk.

https://youtu.be/j0WJvW5bkYg

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να κρατάω την συσκευή αν έχω τέτοιο θέμα ακόμα και αν και πολύ σπάνια κάνω χρήση nfc.

 

Απλά θα περιμένω κάνα 3-4 εβδομάδες μπας και είναι software θέμα και λυθεί με update στο διάστημα αυτό αλλιώς δεδομένη η επιστροφή.

 

Όταν διαβάζω χρήστες ότι δεν έχουν θέμα ούτε στην αρχή ούτε τώρα ενώ άλλοι είχαν/εχουν άρα είναι θέμα παρτίδας.

 

Ενας ανέβασε ότι έχει θέμα και σε Firefox

https://youtu.be/j0WJvW5bkYg

 

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

 

Πραγματικά από όσα έχω ακούσει μέχρι στιγμής, είμαι κι εγώ πεπεισμένη ότι είναι θέμα hardware ανά παρτίδα.

Γι αυτό και κάποιοι το έχουν , ενώ κάποιοι άλλοι δεν το είχαν ποτέ.

Ίσως η OnePlus κάνει κανένα τρικακι να το μετριάσει με software λύση.

Ειδάλλως είμαι σίγουρη ότι με κάποιο μαγικό τρόπο οι νέες παρτίδες δεν θα το έχουν.

Αν δυστυχώς σου τύχει, εννοείται ότι θα προσπαθήσεις αν το αλλάξεις με νέα παρτίδα για να είσαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 7 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...