Jump to content

Vodafone & ενοχλητική ενημέρωση για τα smart.


Stephen
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομιζω οτι παρατραβηξε η ιστορια με τον διαγωνισμο της Vodafone και τα smarts..

 

ΟΚ δικαιωμα της καθε εταιρειας να εχει χιλιους διαγωνισμους. Κανενα προβλημα. Ομως εχουμε φτασει στο σημειου του spamm απο την ιδια την voda. Και εξηγουμαι.

 

Δεν εχω δηλωσει συμμετοχη στον διαγωνισμο ποτε. Παρα ταυτα καθημερινα λαμβανω ενημερωτικα sms του στυλ "ο σημερινος τυχερος ηταν ο ταδε, μπορειτε και εσεις να πιαστειτε κοροιδα...εχμ να συμμετεχετε κλπ κλπ"

Να στελνει η εταιρεια ενα sms ενημερωτικα sms περι των προσφορων της να πεις ενταξει. Να στειλει και ενα για τον τρεχων διαγωνισμο της να πεις παλι ενταξει...

Αλλα αυτο εχει καταντησει spamm ιδιως απο την στιγμη που δεν συμμετεχεις σ'αυτον τον διαγωνισμο.

 

Πριν λιγες μερες αγανακτισμενος οχι τοσο απο τα ιδια τα sms αλλα απο την Voda και τη κουτοπονηρη διαφημιση του διαγωνισμου της πηρα τηλεφωνο στο 1250 αν θυμαμαι καλα(ενημερωση για τα smarts κλπ)

Ανεφερα πως δεν θα ηθελα να ξαναλαβω παρομοια sms αφου δεν εχω δηλωσει συμμετοχη και η ολη ιστορια κατανταει ενοχλητικο spamm. Η τηλεφωνητρια ευγενικα μου ανεφερε πως αφαιρεσε το νουμερο μου απο την λιστα που ειχε ή καπως ετσι.

 

Για 4-5 μερες τπτ, ολα καλα. Μετα ξανα τα ιδια μεχρι χθες οταν και πηρα τηλ. ξανα μπας μου εξηγησει καποιος για ποιον λογο συνεχιζεται αυτη η ιστορια. Μια αλλη τηλεφωνητρια αυτη τη φορα που ειπε πως αυτο δεν επρεπε να συμβαινει, πως ειναι βεβαια οτι δεν υπαρχει καποια τυχαια λιστα που στελνονται αυτα τα sms (λιστα εκτος αυτων που εχουν δηλωσει συμμετοχη ενοειται) και δεν μπορει να κανει τπτ εκτος απο να στειλει mail/επιστολη στη Voda με το ονοματεπωνυμο μου και το "προβλημα" μου. Οπως και εγινε...

 

Συμβαινει σε κανενα απο εσας το ιδιο; Νομιζω οτι ειναι η πρωτη φορα που σκεφτομαι σοβαρα να αλλαξω εταιρεια και αυτο λογω της αντιμετωπισης της. Απο την αρχη της Panafon συνδρομητης και παρατηρω οτι εφτασε πλεον στο σημειο για μερικα ευρω να αυτο-γελοιοποιειται στους πελατες της..παει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Σου στέλνουν μάλλον επειδή δεν έχεις συμμετάσχει ποτέ και προσπαθούν να σε πείσουν..Εγώ που είχα στείλει 2-3 sms,ευτυχώς μέχρι τώρα δεν μου ήρθε κανένα spam τους.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Egw eixa vodafone, ekana forhtothta se Q kai agorasa epipleon ena allo ari8mo CU. Ston palio ari8mo moy (pou phga Q me forhtothta) h vodafone mou stelnei tetia sms gia ton diagwnismo.

 

Ston kainourgio ari8mo CU den elava tpt mexri twra. :)

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

To ίδιο συνέβη και σε ενα φίλο μου και ενω δεν έχει στείλει ποτέ του μήνυμα για το συγκεκριμένο διαγωνισμό,η voda του στέλνει καθημερινά μηνύματα.

Η πλάκα είναι οτι εγω που έστειλα ενα μήνυμα,με εξαίρεση τις επόμενες 1-2 μέρες που μου έστελναν μετά σταμάτησαν.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγω εστειλα μια φορα, και απο τοτε μου στελνουν συνεχως. Χθες για παραδειγμα ελεγε...Ιουλιος! 31 ευκαιριες να κερδισεις 31 smart! Μπλα μπλα...

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν στελνω παει να γαμ.... νομιζω πως εχει καταντησει κοροιδια μιας και κανεις δεν τους ελεγχει.τα μοιραζονται μεταξυ τους..
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εάν έχετε ζητήσει να βγείτε από τις λίστες και σας ξαναέρχονται, κάντε γραπ΄το παράπονο, μην το αφήνετε έτσι! Υποτίθεται οτι είναι απόλυτο δικαίωμα του συνδρομητή να μην θέλει να παίρνει ενημερωτικά και διαφημιστικά sms, πάρτε τηλέφωνο και ζητήστε να στείλετε με φαξ γραπτό παράπονο...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα 3-4 sms και να φανταστείτε ότι είμαι γραμμένος στο μητρώο αποχής της αρχής προστασίας δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα. Που είναι παράνομο να σου στείλουν διαφημιστικά μηνύματα αν είσαι εκεί καταχωρημένος.
http://img73.imageshack.us/img73/2921/userbar272687gb1.gif
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι παρατραβηξε η ιστορια με τον διαγωνισμο της Vodafone και τα smarts..

 

ΟΚ δικαιωμα της καθε εταιρειας να εχει χιλιους διαγωνισμους. Κανενα προβλημα. Ομως εχουμε φτασει στο σημειου του spamm απο την ιδια την voda. Και εξηγουμαι.

 

Δεν εχω δηλωσει συμμετοχη στον διαγωνισμο ποτε. Παρα ταυτα καθημερινα λαμβανω ενημερωτικα sms του στυλ "ο σημερινος τυχερος ηταν ο ταδε, μπορειτε και εσεις να πιαστειτε κοροιδα...εχμ να συμμετεχετε κλπ κλπ"

Να στελνει η εταιρεια ενα sms ενημερωτικα sms περι των προσφορων της να πεις ενταξει. Να στειλει και ενα για τον τρεχων διαγωνισμο της να πεις παλι ενταξει...

Αλλα αυτο εχει καταντησει spamm ιδιως απο την στιγμη που δεν συμμετεχεις σ'αυτον τον διαγωνισμο.

 

Πριν λιγες μερες αγανακτισμενος οχι τοσο απο τα ιδια τα sms αλλα απο την Voda και τη κουτοπονηρη διαφημιση του διαγωνισμου της πηρα τηλεφωνο στο 1250 αν θυμαμαι καλα(ενημερωση για τα smarts κλπ)

Ανεφερα πως δεν θα ηθελα να ξαναλαβω παρομοια sms αφου δεν εχω δηλωσει συμμετοχη και η ολη ιστορια κατανταει ενοχλητικο spamm. Η τηλεφωνητρια ευγενικα μου ανεφερε πως αφαιρεσε το νουμερο μου απο την λιστα που ειχε ή καπως ετσι.

 

Για 4-5 μερες τπτ, ολα καλα. Μετα ξανα τα ιδια μεχρι χθες οταν και πηρα τηλ. ξανα μπας μου εξηγησει καποιος για ποιον λογο συνεχιζεται αυτη η ιστορια. Μια αλλη τηλεφωνητρια αυτη τη φορα που ειπε πως αυτο δεν επρεπε να συμβαινει, πως ειναι βεβαια οτι δεν υπαρχει καποια τυχαια λιστα που στελνονται αυτα τα sms (λιστα εκτος αυτων που εχουν δηλωσει συμμετοχη ενοειται) και δεν μπορει να κανει τπτ εκτος απο να στειλει mail/επιστολη στη Voda με το ονοματεπωνυμο μου και το "προβλημα" μου. Οπως και εγινε...

 

Συμβαινει σε κανενα απο εσας το ιδιο; Νομιζω οτι ειναι η πρωτη φορα που σκεφτομαι σοβαρα να αλλαξω εταιρεια και αυτο λογω της αντιμετωπισης της. Απο την αρχη της Panafon συνδρομητης και παρατηρω οτι εφτασε πλεον στο σημειο για μερικα ευρω να αυτο-γελοιοποιειται στους πελατες της..παει πολυ.

 

Ακριβώς τα ίδια σε έναν νούμερο ala carte που έχω :O

Πολύ ενοχλητικό

Link to comment
Share on other sites

υπερβολικες αντιδρασεις

 

υπερβολικές?

 

Σού έχει τύχει να περιμένεις ένα πολύ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ μύνημα και να βλέπεις ότι έχεις μνμ και να είναι της βόνταφον? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρώστε...

Κι εμένα μου στέλνουν αλλα όχι κάθε μέρα...

Ώρες ώρες είναι σπαστικό αλλα σιγά... υπάρχουν και χειρότερα spam...

* Ο χώρος ενοικιάζεται *

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι εαν ο διαγωνισμος ειναι "μουφα" ή "εγκυρος" ουτε τι μηνυματα παιρνεις απο την στιγμη που εχεις δηλωσει συμμετοχη. Διοτι τοτε αυτοματως δεχεσαι και τους ορους της συμμετοχης. Εδω μιλαμε για τη περιπτωση κατα την οποια χωρις να συμμετεχεις σ'ενα διαγωνισμο λαμβανεις καθημερινη σχεδον ενημερωση η οποια κατανταει ενοχλητικη ακομα και αν ειναι μεσω sms. Και ναι, μπορει να ειμαι υπερβολικος..νομιζω ομως οτι δεν ειναι καθολου παραλογο να κανω χρηση των δικαιωματων μου σαν συνδρομητης απο την στιγμη που κατι με ενοχλει.

 

 

Παιδιά εάν έχετε ζητήσει να βγείτε από τις λίστες και σας ξαναέρχονται, κάντε γραπ΄το παράπονο, μην το αφήνετε έτσι! Υποτίθεται οτι είναι απόλυτο δικαίωμα του συνδρομητή να μην θέλει να παίρνει ενημερωτικά και διαφημιστικά sms, πάρτε τηλέφωνο και ζητήστε να στείλετε με φαξ γραπτό παράπονο..

 

That's the point...

 

Ώρες ώρες είναι σπαστικό αλλα σιγά... υπάρχουν και χειρότερα spam...

 

Ναι δεν ειπε καποιος το αντιθετο. Πως θα παιρναμε ομως spamm και απο την κινητη που χρησιμοποιουσαμε μεχρι σημερα ηταν σχεδον απιθανο..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο τετραψήφιο βόντα όπου δηλώνεις ότι δεν θέλεις να λαμβάνεις διαφημιστικά μηνύματα αλλά δεν το θυμάμαι. Αν το έχεις δηλώσει και δεν έχεις πάρει μέρος στο διαγωνισμό ποτέ (διότι αν έχεις πάρει στους όρους θα τους "δίνεις", "λογικά" το δικαίωμα να σου στέλνουν spam sms), δεν νομίζω να έρχονται. Ποιός θυμάται αυτό το 4ψήφιο;;;

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

To νουμερο που ψαχνετε, ειναι το 1288. Αμφιβαλλω ομως για το ποσο θα σταματησουν να ερχονται τα διαφημιστικα μηνυματα της Vodafone.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

kai egw ta idia!!!!!anempo pes mou ti akrivos paizei me to mitroo pou les!

 

Το nick είναι anepro φίλε μου. :)

Πάνε στο site της αρχής προστασίας δεδομένων προσωπικου χαρακτήρα και εκεί θα βρείς μια αίτηση την οποία θα τυπώσεις και αφού τη συμπληρώσεις τη στέλνεις (καλύτερα συστημένη) στη διεύθυνση τους και σε γράφουν στο μητρώο.

 

http://www.dpa.gr/article_13.htm

http://img73.imageshack.us/img73/2921/userbar272687gb1.gif
Link to comment
Share on other sites

Στο 1288 δε στελνεις τιποτα. Τηλεφωνο παιρνεις, χωρις χρεωση, και ακους τις ηχογραφημενες πληροφοριες. Υπενθυμιζω οτι εγω εχω απενεργοποιησει την αποστολη ενημερωτικων μηνυματων, αλλα συνεχιζω να δεχομαι.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δέχομαι spamming, ευτυχώς όχι καθημερινα αλλα τουλάχιστον 4-5 φορές απο την αρχή του διαγωνισμου. Και μαντεψτε, δεν έχω συμμετάσχει ποτε! :)

 

Το θέμα δεν είναι τα 4-5 μηνυματα που ήρθαν. Είναι καθαρα η φιλοσοφία! Δεν έχω καμμια διάθεση το προσωπικό μου κινητο να γίνει μια μέρα τίγκα στο spam όπως είναι το email και το κανονικο γραμματοκιβώτιο μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...