Jump to content

Samsung Galaxy A70


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Εχω πάει εκεί.Είναι στην δεξιά πλευρά αλλά όχι ενεργοποιημενο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 790
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Εχω πάει εκεί.Είναι στην δεξιά πλευρά αλλά όχι ενεργοποιημενο.

 

Είναι λίγο μπερδευτικό και σχετικά περίπλοκο οπότε ας το ξεκαθαρίσουμε.

Κατ' αρχήν όσοι δεν έλαβαν ειδοποίηση μην ανησυχείτε, δεν έχει να κάνει με τη συσκευή η τις ρυθμίσεις της αλλά με την υπηρεσία 112. Οι παιδικές ασθένειές της είχαν σαν αποτέλεσμα να μην λάβει το μήνυμα ένα 10% των συσκευών. Μόνο το 90% το έλαβε κανονικά.

 

Τώρα, στις ρυθμίσεις της συσκευής όταν ακολουθήσει κανείς αυτή τη σειρά: ρυθμίσεις--> εφαρμογές--> μηνύματα--> ειδοποιήσεις--> ειδοποιήσεις έκτακτης ανάγκης βλέπει όντως την εφαρμογή γκριζαρισμένη και όταν πατήσει δεν γίνεται τίποτα. Αυτό δίνει την ψευδαίσθηση οτι δεν λειτουργεί η οτι είναι ανενεργή. Στην πραγματικότητα συμβαίνει το αντίθετο. Είναι πάντα ενεργή (ο διακόπτης είναι μόνιμα δεξιά όπως ειπώθηκε) και δεν μπορείς να την απενεργοποιήσεις.

 

Υπάρχει όμως και μια άλλη διαδρομή που εμφανίζει ένα άλλο μενού και είναι αυτό που θέλουμε να δούμε όλοι για να χαλαρώσουμε.

Αρκεί να πάει κανείς όπως πριν αλλά να σταματήσει στο: ρυθμίσεις--> εφαρμογές--> μηνύματα και μετά να πατήσει το γραναζάκι. Τότε θα δει ένα άλλο μενού και όταν πατήσει "Ρυθμίσεις ειδοποίησης έκτακτης ανάγκης" θα μπει σε υπομενού που είναι το τελικό!!

Το "Προεδρικές ειδοποιήσεις" είναι πάντα ενεργό και το λέει. Τα 3 παρακάτω καλό είναι να είναι πάντα ενεργά.

Μάλιστα πιο πριν έχει και "Προεπισκόπηση ειδοποίησης έκτακτης ανάγκης" που καλό είναι να το πατήσουμε και να ακούσουμε τον ήχο για να μην πάθουμε κρίση πανικού όταν θα μας έρθει κάποιο νέο μαντάτο :lol:

 

Κάνουμε υπομονή, με προσοχή και ψυχραιμία αδέλφια. Ελπίζω να μην καταντήσουμε ανθρωποφοβικοί.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο μπερδευτικό και σχετικά περίπλοκο οπότε ας το ξεκαθαρίσουμε.

Κατ' αρχήν όσοι δεν έλαβαν ειδοποίηση μην ανησυχείτε, δεν έχει να κάνει με τη συσκευή η τις ρυθμίσεις της αλλά με την υπηρεσία 112. Οι παιδικές ασθένειές της είχαν σαν αποτέλεσμα να μην λάβει το μήνυμα ένα 10% των συσκευών. Μόνο το 90% το έλαβε κανονικά.

 

Τώρα, στις ρυθμίσεις της συσκευής όταν ακολουθήσει κανείς αυτή τη σειρά: ρυθμίσεις--> εφαρμογές--> μηνύματα--> ειδοποιήσεις--> ειδοποιήσεις έκτακτης ανάγκης βλέπει όντως την εφαρμογή γκριζαρισμένη και όταν πατήσει δεν γίνεται τίποτα. Αυτό δίνει την ψευδαίσθηση οτι δεν λειτουργεί η οτι είναι ανενεργή. Στην πραγματικότητα συμβαίνει το αντίθετο. Είναι πάντα ενεργή (ο διακόπτης είναι μόνιμα δεξιά όπως ειπώθηκε) και δεν μπορείς να την απενεργοποιήσεις.

 

Υπάρχει όμως και μια άλλη διαδρομή που εμφανίζει ένα άλλο μενού και είναι αυτό που θέλουμε να δούμε όλοι για να χαλαρώσουμε.

Αρκεί να πάει κανείς όπως πριν αλλά να σταματήσει στο: ρυθμίσεις--> εφαρμογές--> μηνύματα και μετά να πατήσει το γραναζάκι. Τότε θα δει ένα άλλο μενού και όταν πατήσει "Ρυθμίσεις ειδοποίησης έκτακτης ανάγκης" θα μπει σε υπομενού που είναι το τελικό!!

Το "Προεδρικές ειδοποιήσεις" είναι πάντα ενεργό και το λέει. Τα 3 παρακάτω καλό είναι να είναι πάντα ενεργά.

Μάλιστα πιο πριν έχει και "Προεπισκόπηση ειδοποίησης έκτακτης ανάγκης" που καλό είναι να το πατήσουμε και να ακούσουμε τον ήχο για να μην πάθουμε κρίση πανικού όταν θα μας έρθει κάποιο νέο μαντάτο :lol:

 

Κάνουμε υπομονή, με προσοχή και ψυχραιμία αδέλφια. Ελπίζω να μην καταντήσουμε ανθρωποφοβικοί.

 

 

Σωστοτατος σε ολα!:)

Κι εγω δεν ελαβα το μηνυμα και ψαχνομουνα,αλλα το τηλ ηταν οκ!

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα με το φλασαρισμα της 10 στο Α70. Είχα CSC EUR, κατέβασα όπως είδα στο Reddit το λογισμικό με το samfirm (της Ουκρανϊας, η οποία ανήκει στο πακέτο OXM που περιέχει πολλές χώρες, μεταξύ άλλων και την Ελλάδα) και το πέρασα με το Odin χωρίς reset. Κανένα παράπονο μέχρι στιγμής, μερικές αισθητικές αλλαγές με ξινισαν λίγο αλλά συνηθίζονται. Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Στο Sam firm τα πολωνικα είναι Android 9.

 

Το διόρθωσα, Ουκρανία ήθελα να γράψω (SEK).

Μπορείς να την κατεβάσεις με το πρόγραμμα samfirm, είναι παλιό αλλά λειτουργεί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και εγώ την πέρασα την Ουκρανικη. Samfirm 0.4.1 χρησιμοποίησα για το κατέβασμα. Ολα καλά μέχρι στιγμής. Ωραίες οι αλλαγές ,ελάχιστες μεν , πολύ καλά τα gestures αυτά περίμενα προσωπικά . Δεν πρόλαβα να δω πολλά ακόμη . Το μόνο θέμα είναι πλέον η μέτρηση SOT καθώς έχει αλλάξει ο τρόπος που λειτουργεί τουλάχιστον σε Samsung όπως βλέπω.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και εγώ την πέρασα την Ουκρανικη. Samfirm 0.4.1 χρησιμοποίησα για το κατέβασμα. Ολα καλά μέχρι στιγμής. Ωραίες οι αλλαγές ,ελάχιστες μεν , πολύ καλά τα gestures αυτά περίμενα προσωπικά . Δεν πρόλαβα να δω πολλά ακόμη . Το μόνο θέμα είναι πλέον η μέτρηση SOT καθώς έχει αλλάξει ο τρόπος που λειτουργεί τουλάχιστον σε Samsung όπως βλέπω.
Είδες καμιά βελτίωση στο δακτυλικό αποτύπωμα;

 

Στάλθηκε από το SM-A705FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασα το Sam firm 0.4.1

Δεν βρίσκω την επιλογή Ukraine.

Mia γνώμη;;;

 

Βάλε Region SEK

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Είδες καμιά βελτίωση στο δακτυλικό αποτύπωμα;

 

Στάλθηκε από το SM-A705FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Νομίζω στα ίδια μου φαίνεται. Αλλά δεν έχω θέμα πιάνει άψογα. Δεν φοράω tempered glass όμως και έχω την ευαισθησία οθόνης checked .

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

To sammobile έχει την πολωνικη Android 10, που μάλλον είναι η ίδια με την Ουκρανία. Το ίδιο και στο Sam firm.
Link to comment
Share on other sites

Οσες χώρες ανήκουν στο πακέτο ΟΧΜ έχουν την ίδια rom, για αυτό και μπορείτε να βάλετε την SEK (Ουκρανία) αλλά να διατηρήσετε το EUR (Ελλάδα).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μια ερωτηση.Επειδη προερχομαι απο Note δεν βρισκω ΑΝ εχει να βλεπω το ποσοστο της μπαταριας με % στην αρχικη οθονη.Υπαρχει καπου?

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την μπάρα ειδοποιησεων από πανω δύο φορές, πάτησε τις τρεις τελειες > γραμμή κατάστασης > εμφάνιση ποσοστού μπαταρίας
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε την μπάρα ειδοποιησεων από πανω δύο φορές, πάτησε τις τρεις τελειες > γραμμή κατάστασης > εμφάνιση ποσοστού μπαταρίας

 

Πω ρε φιλε..Σ'ευχαριστω πολυ.....Μπορει να σας ξαναχρειαατω :p

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Mια ακομα ερωτηση ΑΝ ξερει καποιος..Υπαρχει ενα app που λεγετε Mymail στο Playstore την οποια την ειχα σχεδον σε ολα μου τα κινητα χωρις κανενα προβλημα.Με το Α70 δεν μπορω με τιποτα να βαλω ενα απο τα mail μου γιατι μου λεει error..Εχει τυχει σε κανεναν?

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Δεν την χρησιμοποιώ αλλά δοκίμασε να πας ρυθμίσεις > Εφαρμογές > βρες το mymail και δώσε άδεια σε αποθηκευτικό χώρο (ίσως και τηλέφωνο ή ημερολόγιο) μήπως δεν τα πήρε μόνο του και κολλάει για αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Σωστη σκεψη το εκανα αλλα δυστυχως δεν εφτιαξε

 

Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Αυτό αξίζει να το αναφέρω γιατί πραγματικά είναι εντυπωσιακό και ενδεικτικό του πως λειτουργεί η συσκευή.......

 

Είμαι έξω από σούπερ μάρκετ στην ουρά του κωρονοιού. Έχω φορέσει μάσκα και γάντια και περιμένω τη σειρά μου. Αρχίζω να βαριέμαι όμως και κάποια στιγμή βγάζω το A70 απ' το τσαντάκι να δω αν έχει συμβεί τίποτα και να παίξω κανα παιχνίδι να περάσει η ώρα.

 

Και όπως φοράω τα γάντια (νιτριλίου) βάζω το δάκτυλο στον fingerprint scanner και ξεκλειδώνει κανονικά!!

 

Χα, χα, δοκιμάστε το....

 

edit: μάλιστα στην οθόνη είναι φορεμένο και γυαλάκι.....

Edited by johnphone
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ενεργοποιήσει και το face unlock?

Δεν νομίζω πως "πιάνει "με γάντι το αποτύπωμα

(Εδώ δεν πιάνει καλά καλά με γυμνό δάκτυλο)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ενεργοποιήσει και το face unlock?

Δεν νομίζω πως "πιάνει "με γάντι το αποτύπωμα

(Εδώ δεν πιάνει καλά καλά με γυμνό δάκτυλο)

 

Όχι, δεν έχω ενεργοποιήσει το face unlock (δεν ξέρω καν τι είναι) και γι' αυτό ακριβώς με εντυπωσιάζει γιατί όπως λες κι εσύ (και πολλοί άλλοι) δεν πιάνει καλά καλά με γυμνό δάκτυλο. Εμένα για κάποιο λόγο δεν είχε ποτέ πρόβλημα ο αισθητήρας και έχω και τζαμάκι!!

 

Νομίζω λόγο της κατάστασης που ζούμε, οι περισσότεροι έχουμε τέτοια γάντια. Σας προτρέπω να το δοκιμάσετε. Δεν μπορεί να συμβαίνει μόνο σε μένα :dash:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy A70

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...