Jump to content

Nokia 9 PureView


Katsaras_John
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά απ' όλα αυτά που γραφουν, λέω να το κρατήσεις! ;)

 

εγω παλι, και μονο που λεει τη λεξη "επεξεργαστουν" στο τελος, παω παρακατω. Σιγουρα ειναι εργαλειο το κινητο, ετσι φαινεται, αλλα μαλλον οχι για εμας τους λατρεις του τελικου αποτελεσματος On the go..

προσωπικα δεν εχω χρονο και διαθεση ουτε για 5 λεπτα επεξεργασιας. Οποιος ομως εχει, ισως ειναι η καλυτερη επιλογη..Βεβαια εδω γινονται πιο διεξοδικες δοκιμες σε επεξεργασια γιαυτο αυτο το πουλαει εν μερει, σε αντιθεση με αλλες εταιρειες που κανεις δεν ασχολειται με την επεξεργασια, οποτε δεν ξερω ποσο δικαιη ειναι η συγκριση με τα υπολοιπα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 866
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εντάξει. Για άλλο κοινό είναι. Αλλά δεν θεωρώ ότι είναι και τόσο λίγοι αυτοί που κάνουν επεξεργασία την φωτογραφία. Αν εξαιρέσεις τη χώρα μας, οι ξένοι ασχολούνται αρκετά με αυτό το... σπορ!!!

Ίσως να είναι και ο λόγος που βγαίνει περιορισμένη η συσκευή. Βέβαια δεν μας είπαν πόσο περιορισμένη θα είναι.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα :) οπως σας εχω αναφερει αν και βγαζω αρκετες φωτογραφιες με τις συσκευες μου εντουτοις δεν εχω ασχοληθει πιο ειδικα στο κομματι αυτο οπως αρκετα μελη του φορουμ, π.χ. το V40 στα δειγματα που εχω κατα την προσωπικη μου εκτιμηση θα συγκαταλεγεται στα καλυτερα του ειδους, εντυπωση μου προκαλει παντως το μη ενδιαφερον για το Νοκια κατι που συναντω στις αγγελιες μου σε lg η sony συσκευες, ουτε και σε δοκιμη το βρηκα σε καταστημα που το φερνει.

Το δινω σε τιμη βελτιωμενη και σιγουρα καποιος που τον ενδιαφερει η υλοποιηση αυτη θα το αξιοποιησει καταλληλως. :happy:

Edited by Arxontas71

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν Ελλάδα ίσως και να το σκεφτόμουν ;)

 

Πάντως το CM1 λειτουργεί ακόμη μια χαρά και έχει όλο αυτό το manual που λες και μάλιστα στο μέγιστο, αλλά προφανώς έχει κατώτερη επεξεργαστική ισχύ, μιας και είναι μοντέλο του 14...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ξερουν οτι ειναι μαπα το καρπουζι.

 

Δεν ειναι τυχαιο γιατι περισσοτερος κοσμος ασχολειται με Oneplus,παρα με Nokia.

 

Γιατι η Nokia μονο για φθηνα τηλεφωνα ειναι καλη. Στις ναυαρχιδες ειναι αστα να πανε.

 

Εδω και στο διπλα θεμα του Nokia 8 διαβαζα οτι το Nokia 8 εχει κολλησει στο security patch του Μαρτιου και αυριο παμε στον Ιουνιο,stock android συσκευη κατα τα αλλα. Χωρις να υπολογιζω τα πολλα bugs που εχουν εμφανιστει στα Nokia κινητα μετα την 9.

 

Το Nokia 8 Sirocco(η ναυαρχιδα της εταιρειας μεχρι να βγει το Nokia 9)stock android συσκευη ο Θεος να την κανει και ξεκινησε να παιρνει το update για Android 9 τον Γεναρη.

 

Ε μετα πως να την προτιμησει καποιος την εταιρεια αυτη οταν υστερει οχι μονο στο hardware αλλα και στο software με stock android συσκευες.

 

Βαλτε στα παραπανω και το οτι το service στην Ελλαδα ειναι η Arvato(ts solutions)και εδεσε το γλυκο.

 

Γιαυτο και η πεσμενη κινηση και στις αγγελιες,τουλαχιστον για τις ναυαρχιδες της εταιρειας.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει. Για άλλο κοινό είναι. Αλλά δεν θεωρώ ότι είναι και τόσο λίγοι αυτοί που κάνουν επεξεργασία την φωτογραφία. Αν εξαιρέσεις τη χώρα μας, οι ξένοι ασχολούνται αρκετά με αυτό το... σπορ!!!

Ίσως να είναι και ο λόγος που βγαίνει περιορισμένη η συσκευή. Βέβαια δεν μας είπαν πόσο περιορισμένη θα είναι.

 

Οι ξένοι δουλεύουν 8 ώρες, αντε 10, αν όχι 6 σε καμία Σουηδία και έχουν χρόνο για τέτοια, εδώ ή δε θα έχεις λεφτά για τέτοια ή χρόνο, ελάχιστοι έχουν και τα 2 και δε θα έπαιρναν εύκολα Nokia 9..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς υπερευρυγωνιο, χωρίς ζουμ έστω επί 2 και να κάτσω να επεξεργαστώ μια φώτο.. Που καθησα σήμερα 10 λεπτά να επεξεργαστώ μια και τελικά στο αυτόματο το κινητό την έκανε καλύτερη..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

παιδιά είπαμε, είναι ένα ιδιαίτερο κινητό, και δεν είναι για όλους.... Για τον ερασιτέχνη φωτογράφο είναι μονόδρομος... οσο για τους υπόλοιπους που μας ζαλίζουν με p30 με υπερκορεσμενα χρώματα και UltraSharp 2 δείγματα απο ταπεινο 808 jpeg ανεβασμένο το 2013 στο fb (με τον τότε αλγόριθμο) και κατεβασμένο κάνα... τα φιλιά μου 2560af7460abd565a7c14195b507f7e9.jpg8dc4e3b2c7aa5074784cd57e79b52657.jpg

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς υπερευρυγωνιο, χωρίς ζουμ έστω επί 2 και να κάτσω να επεξεργαστώ μια φώτο.. Που καθησα σήμερα 10 λεπτά να επεξεργαστώ μια και τελικά στο αυτόματο το κινητό την έκανε καλύτερη..

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εμένα δε θα με πείραζε η έλλειψη των φακών, αν έχει καλή λεπτομέρεια ζουμαρεις 2x σχεδόν το ίδιο με τον φακό.. Ευρεία βγάζεις με πανοραμική λειτουργία άρα αυτά είναι το λιγότερο. Το θέμα είναι ότι δε δίνει το μέγιστο στο αυτόματο..και αυτό θα θέλαμε.. Μακάρι να βελτιωθεί να αξίζει να το πάρουμε και εμείς που θέλουμε χωρίς επεξεργασία

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εμένα προσωπικά οι τηλεφακοι και οιβευευγωνιοι με αφήνουν αδιάφορο μιας και συνήθως βάζουν σαπιους αισθητήρες.. αν έβαζαν τομ ίδιο αισθητήρα θα έλεγα οκ.. είχε παίξει μια πατέντα την zeiss κάποια στιγμή που άλλαζαν οι φακοί κυκλικά και έτσι με ένα αισθητήρα είχες ευρύγωνιο και teke

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

εμένα προσωπικά οι τηλεφακοι και οιβευευγωνιοι με αφήνουν αδιάφορο μιας και συνήθως βάζουν σαπιους αισθητήρες.. αν έβαζαν τομ ίδιο αισθητήρα θα έλεγα οκ.. είχε παίξει μια πατέντα την zeiss κάποια στιγμή που άλλαζαν οι φακοί κυκλικά και έτσι με ένα αισθητήρα είχες ευρύγωνιο και teke

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

Ένα OIS να είχε τουλάχιστον! Ή δεν το χρειάζεται;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ένα OIS να είχε τουλάχιστον! Ή δεν το χρειάζεται;

 

Δείγματα βίντεο που έχουμε δει, φαίνεται οτι δεν είναι τόσο σταθερά και ομαλά όσο π.χ. του Samsung S10... Οπότε το OIS ναι, χρειάζεται... Για φωτό ίσως να παλεύεται ανάλογα με τους αλγοριθμους, αλλά και πάλι... Το hardware (π.χ. σταθεροποιητής) είναι πάντα ανώτερο από το software (αλγόριθμοι μείωσης κουνήματος φωτό κλπ)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι... Όπως το optical zoom είναι καλύτερο από το Digital...

Αλλά αυτά τα κινητά με τις πολλαπλές κάμερες, με ποιόν τρόπο κάνουν 2x ή 3x optical zoom δεν καταλαβαίνω! :confused:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι... Όπως το optical zoom είναι καλύτερο από το Digital...

 

Αλλά αυτά τα κινητά με τις πολλαπλές κάμερες, με ποιόν τρόπο κάνουν 2x ή 3x optical zoom δεν καταλαβαίνω! :confused:

Έχουν μια κάμερα που είναι πιο μεγάλη σε εστιακα Βοι..Δηλαδή φέρνει το αντικείμενο 2 η 3 φορές πιο κοντά..Μόνο αυτό..Δηλαδή πας οπτικά εκεί κατευθείαν...Εκτός από το p30 pro και το oppo reno που έχουν οπτικό ζουμ τύπου περισκόπιο..εκεί έχεις 5 φακους που προσφέρουν όμως κλιμακωτά..Δηλαδή επιλέγεις 2.2 η 3.5 η ότι άλλο θέλεις μέχρι το 5 και μετά σε συνδυασμό με τις πληροφορίες του αισθητήρα βάθους και της κυρίας κάμερας έως επί 10 Επίσης κλιμακωτά..

Τα υπερτονισμενα χρώματα βγαίνουν μόλις βγάλεις την ai που και αυτή συνήθως τα τονίζει λιγότερο από το Ν9..Η κάμερα κυριολεκτικά κανει την νύχτα μέρα...Και όσο υπάρχει αρκετό φως ο υπερευρυγωνιος εκτός από το πολύ μεγαλύτερο κάδρο είναι πολύ ποιοτικός..

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

έχουν ξεχωριστό αισθητήρα με ξεχωριστό φακό για διάφορα εστιακα μήκη... Το κακό είναι ότι οι υπόλοιποι αισθητήρες δεν είναι τόσο καλοί... οσο για τον υπερκορεσμο δυστυχώς ειναι πρόβλημα που ούτε με την ai εκτός δεν εξαλείφεται, αλλα βελτιώνεται.. και στο jpeg του n9 έχει πρόβλημα αλλα το n9 με το raw του σου δίνει δυνατότητα να το φτιάξεις... βέβαια είναι και λίγο θέμα της amoled οθόνης... δείτε σε pc φωτογραφίες του p30 και του n9 και ια δείτε την διαφορά στον κορεσμό και την οξύτητα που στο p30 ειναινενα τικ παραπάνω.. τωρα για το n9 βελτιώνεται αν στις ρυθμίσεις του pure display βαλεις normal καινστο develop menu ενεργοποιήσει το rgb

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, τελικα κρατησα το Νοκια 9 και εκανα το καθιερωμενο unboxing.

Συσκευη που αποπνεει πολυτελεια, οντας εντυπωσιακη.....

Στο δακτυλικο βλεπω μια δυσκολια, στα περαιτερω με δυνατοτητα χρονου να ασχοληθω.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τοσο δυσκολα φευγει σε αγγελια ακομα και σφραγισμενο ε?

 

Κριμα.

 

Οπως και να χει καλοδουλευτο οσο το κρατησεις :)

 

Γενικα οι αγγελιες εχουν δυσκολεψει, μηδεν ενδιαφερον για το Νοκια ως αντιεμπορικο.

Σε ευχαριστω. :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

το είδα κι εγώ με τα ακουστικά.. δυσκολεύτηκα να τα δώσω

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

Ετσι, μονο κατι ανταλλαγες με πατινια, ποδηλατα και βρεφικα καροτσια ειχα :lol::lol:

Το δακτυλικο πως ανταποκρινεται στο δικο σου;

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ετσι, μονο κατι ανταλλαγες με πατινια, ποδηλατα και βρεφικα καροτσια ειχα :lol::lol:

Το δακτυλικο πως ανταποκρινεται στο δικο σου;

 

Καλοδουλευτο και αναμένουμε εντυπώσεις και δείγματα από κάμερα.. Και αν κατσει κάνα συγκριτικό ακόμα καλύτερα..

ΟΣο για τις αγγελίες,είναι δύσκολο να δώσεις κινητό εκτός από iPhone, samsung, xiaomi κλπ κινέζικα. Ειδικά όταν είναι οι αξία πάνω από 300 ευρώ.. τα ίδια πέρασα με το zenfone 5z..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη καλομίλητο λοιπόν.. ρίξε δείγματα φίλε ή ακόμα καλύτερα να βρεθούμε για κανα συγκριτικό:)
aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια :)

Βασιλη η προταση σου ειναι η ιδανικη ευκαιρια για συγκριτικο και δειγματα αφου ασχολεισαι σε αυτο το κομματι στις συσκευες σου, οποτε θα το κανονισουμε το συντομοτερο για να εχουν μια πληρεστατη εικονα και τα υπολοιπα μελη του φορουμ.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, τελικα κρατησα το Νοκια 9 και εκανα το καθιερωμενο unboxing.

Συσκευη που αποπνεει πολυτελεια, οντας εντυπωσιακη.....

Στο δακτυλικο βλεπω μια δυσκολια, στα περαιτερω με δυνατοτητα χρονου να ασχοληθω.

Χαχα και με Avatar το Nokia 8!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι πολυ ενδιαφερον συγκριτικο.

 

Οπως και να εχει πιθανοτητα να πουληθει συνεχιζει να υπαρχει, ειδικα αν διατηρηθει σε κατασταση καινουριου. Οποιος θελει το 9αρι απο αγγελια και τον συμφερει το οικονομικο δεν θα κολλησει στο ανοιγμα. Τουλαχιστον εγω ετσι κανω. Εχω παρει αρκετα φτηνα το νοκια 1020 και το S7 μεταχειρισμενα και δεν μετανιωσα ποτε.

πριν NOKIA E72, ΝΟΚΙΑ Ν8, LUMIA 1020, Samsung Galaxy S7, S10+ ceramic, τώρα S23 ULTRA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...