Jump to content

Nokia 9 PureView


Katsaras_John
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Χριστός Ανέστη!

Διαβάζω απλά ένα γενικό κράξιμο και αναρωτιέμαι αν έχει πιάσει κάποιος το κινητό στα χέρια του..

Να ενημερώσω ότι το έχω ήδη 4 μέρες στα χέρια μου και το έχω λιώσει! Εν συντομία θα πω ότι η επεξεργασία εικόνας δεν είναι πρόβλημα χρόνου καθώς έβγαλα 30 σερί φωτογραφίες με jpeg & raw και ενεργό depth και μέχρι να κάτσω να τις δω είχε τελειώσει. Το πρόβλημα είναι αλλού! Στην κατανάλωση μπαταρίας που έχει η διαδικασία και στο γεγονός ότι αν ανοίξεις να τις δεις θέλει κ άλλο χρόνο μέχρι να τις προβάλλει σωστά, ειδικά τις Raw! Και εκεί είναι η απογοήτευση..! Ναι το λέω κι ας είμαι φαν της Νοκια.

Όμως απ' την άλλη, το face detection είναι εκπληκτικό, λειτουργεί ακόμα και από απόσταση μεγαλύτερη απ'το τεντωμένο χέρι,σε σκοτεινό περιβάλλον, γενικά σου λύνει τα χέρια! Το δαχτυλικό αποτύπωμα άψογο, χωρίς πίεση και πάντα σωστό και γρήγορο! Και όχι,δεν ξεκλειδώνει με τσίχλες..

Όταν έκανα το πρώτο power on, έκανε update με τη μία.

Η μπαταρία βγάζει άνετα 1,5 μέρα χωρίς να το αφήνω απ' τα χέρια μου, η κάμερα την μέρα ειδικά στα πορτρέτα (bokeh κλπ) τα σπάει, DSLR επίπεδο χωρίς υπερβολή, η ToF κάνει τρελό παιχνίδι, οι jpeg τέλειες, ίσως ελαφρώς κάποιες oversharpened, οι βραδινές όμως απλά καλές. Το Lumia 920 είναι καλύτερο

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έγραψα και άλλα όμως δεν εμφανίστηκαν στο ποστ ίσως λόγω χώρου. Τεσπά, λόγω διακοπών θα τα πούμε τις επόμενες μέρες. Έχω αρκετά θετικά ακόμη. Καλά να περάσετε και ψυχραιμία, μετοχές δεν έχουμε, αφήστε τις εταιρείες να μαλώνουν για αυτά. :)

Edited by Metaladis
Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 866
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχηγέ μου χρόνια πολλά. Πες μας εσύ που το έχεις! Ανυπομονώ! Δείξε κ δείγματα φωτογραφιών!

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Χριστός Ανέστη!

Διαβάζω απλά ένα γενικό κράξιμο και αναρωτιέμαι αν έχει πιάσει κάποιος το κινητό στα χέρια του..

Να ενημερώσω ότι το έχω ήδη 4 μέρες στα χέρια μου και το έχω λιώσει! Εν συντομία θα πω ότι η επεξεργασία εικόνας δεν είναι πρόβλημα χρόνου καθώς έβγαλα 30 σερί φωτογραφίες με jpeg & raw και ενεργό depth και μέχρι να κάτσω να τις δω είχε τελειώσει. Το πρόβλημα είναι αλλού! Στην κατανάλωση μπαταρίας που έχει η διαδικασία και στο γεγονός ότι αν ανοίξεις να τις δεις θέλει κ άλλο χρόνο μέχρι να τις προβάλλει σωστά, ειδικά τις Raw! Και εκεί είναι η απογοήτευση..! Ναι το λέω κι ας είμαι φαν της Νοκια.

Όμως απ' την άλλη, το face detection είναι εκπληκτικό, λειτουργεί ακόμα και από απόσταση μεγαλύτερη απ'το τεντωμένο χέρι,σε σκοτεινό περιβάλλον, γενικά σου λύνει τα χέρια! Το δαχτυλικό αποτύπωμα άψογο, χωρίς πίεση και πάντα σωστό και γρήγορο! Και όχι,δεν ξεκλειδώνει με τσίχλες..

Όταν έκανα το πρώτο power on, έκανε update με τη μία.

Η μπαταρία βγάζει άνετα 1,5 μέρα χωρίς να το αφήνω απ' τα χέρια μου, η κάμερα την μέρα ειδικά στα πορτρέτα (bokeh κλπ) τα σπάει, DSLR επίπεδο χωρίς υπερβολή, η ToF κάνει τρελό παιχνίδι, οι jpeg τέλειες, ίσως ελαφρώς κάποιες oversharpened, οι βραδινές όμως απλά καλές. Το Lumia 920 είναι καλύτερο

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έγραψα και άλλα όμως δεν εμφανίστηκαν στο ποστ ίσως λόγω χώρου. Τεσπά, λόγω διακοπών θα τα πούμε τις επόμενες μέρες. Έχω αρκετά θετικά ακόμη. Καλά να περάσετε και ψυχραιμία, μετοχές δεν έχουμε, αφήστε τις εταιρείες να μαλώνουν για αυτά. :)

 

Αναμένουμε δείγματα φίλε μου! Τίποτα δέν έχει σημασία όσο η πράξη..ότι και να λεμε είναι θεωρία κυρίως.

Ιδανικό θα ήταν αν έβρισκες κάνα μέλος ή κάνα κινητό γενικά από άλλους, ναυαρχίδα 2018-2019 να έκανες κάνα συγκριτικό

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με αυτά που ακούμε, δεν έχουν σχέση με αυτά που έγραψες! Δηλαδή αξίζει έστω και τα 699€ ή 599€ που θα δώσεις!

Είναι αισθητή η έλλειψη OIS, ή καλύτερα να το πω... πόσο αισθητή είναι η έλλειψη OIS στη συσκευή;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Την τεχνολογία PureView την πήρε από την Microsoft. Απλά δεν έχει τους κατάλληλους ανθρώπους για να την εκμεταλλευτούν στο έπακρο. Τότε για ποιό λόγο την πήραν;
Καμία τεχνολογία δεν πήρανε,τα δικαιώματα του ονόματος αγορασαν για να.το χρησιμοποιούν...ακόμη και αν.είχε κάποια τεχνολογία..Η Nokia τότε είχε κάνει την διαφορά με.μεγάλους αισθητήρες και αρκετη τεχνογνωσία ,τότε όμως δεν.ασχολιόταν κάνεις με.την κάμερα..Τώρα όλοι επενδύουν τα μεγαλύτερα ποσά στην κάμερα..οπότε έχουμε κάμερες με οπτικά ζουμ,κάμερες με ευρυγωνιο,κάμερες με πολλά mp χωρίς να έχουν τεράστιο όγκο..της Huawei της πήρε 3 χρόνια και κάτι συν πολύ πολύ χρήμα για να μπορέσει να βάλει σταθεροποίηση σε κάμερα των 40mp,ίσως πιο πολλά από όσα αξίζει η σύγχρονη nokia..συν πόσα εσξασε για να μπορέσει να βάλει της περισκοπικη καμερα(της oppo πατεντα)..

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καμία τεχνολογία δεν πήρανε,τα δικαιώματα του ονόματος αγορασαν για να.το χρησιμοποιούν...ακόμη και αν.είχε κάποια τεχνολογία..Η Nokia τότε είχε κάνει την διαφορά με.μεγάλους αισθητήρες και αρκετη τεχνογνωσία ,τότε όμως δεν.ασχολιόταν κάνεις με.την κάμερα..Τώρα όλοι επενδύουν τα μεγαλύτερα ποσά στην κάμερα..οπότε έχουμε κάμερες με οπτικά ζουμ,κάμερες με ευρυγωνιο,κάμερες με πολλά mp χωρίς να έχουν τεράστιο όγκο..της Huawei της πήρε 3 χρόνια και κάτι συν πολύ πολύ χρήμα για να μπορέσει να βάλει σταθεροποίηση σε κάμερα των 40mp,ίσως πιο πολλά από όσα αξίζει η σύγχρονη nokia..συν πόσα εσξασε για να μπορέσει να βάλει της περισκοπικη καμερα(της oppo πατεντα)..

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλά οπτικά ζουμ και ευρυγώνιους φακούς είχε και η Nokia πριν, όταν είχαν ακόμα κουμπιά οι συσκευές της! Για αυτήν δεν είναι τίποτα όλα αυτά!

Δεν μπορεί να αγόρασε μόνο το όνομα και να άφησε την τεχνολογία στη Microsoft!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Χριστός Ανέστη! :)

 

Χρόνια πολλά! Αληθώς ο Κύριος

 

Με γεια το 9άρι! Όποτε μπορείς, ανέβασε δείγματα και θετικά (να δούμε τα δυνατά σημεία) και αρνητικά (να δούμε π.χ. πόσο άσχημες είναι οι βραδινές)

 

Με ανάπτυξη dng σώζονται καθόλου οι βραδινές ή μπα;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

1/1.12" και 1/1.15" δεν βλέπω να βάζουν ξανά. Στο 48άρι τους (X71) έβαλαν 1/2" χωρίς όμως OIS και PureView! Σε mid-range συσκευή κιόλας!

Δεν ξέρω τι σκέφτονται εκεί στην HMD....

Ας ελπίσουμε ότι ο αντικαταστάτης του θα είναι πολύ καλύτερος.

 

Στα υπόλοιπα κι εγώ έτσι το βλέπω δυστυχώς... Αλλά γιατί λες ότι δεν έχει PureView? Η 48άρα κάμερα δεν δίνει 12άρες μεγαλύτερης ευκρίνειας; Γιατί ουσιαστικά την υπερδειγματοληψία ξέρουμε ως PureView...

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλά οπτικά ζουμ και ευρυγώνιους φακούς είχε και η Nokia πριν, όταν είχαν ακόμα κουμπιά οι συσκευές της! Για αυτήν δεν είναι τίποτα όλα αυτά!

Δεν μπορεί να αγόρασε μόνο το όνομα και να άφησε την τεχνολογία στη Microsoft!

 

Ακόμη κι αν έχει αγοράσει εξολοκλήρου την πατέντα κι όχι απλά το όνομα (όπως έγραψα παραπάνω δεν θυμάμαι τι ακριβώς αγόρασε στο pureview) δεν έχει έμπειρο προσωπικό ώστε να τα υλοποιήσουν όλα αυτά. Τους απέλυσε όλους! Δεν ξέρω καν αν έχουν τμήμα φωτογραφίας κλπ, όπως είχαν την ομάδα του PureView παλιά...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το Nokia 9 δεν έχει υπερδειγματοληψεία;

Δεν ξέρω αν έχει το 48άρη τους υπερδειγματοληψεία. Δεν το αναφέρει ως PureView. Πάντως OIS και EIS δεν έχει.

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις τι έχουν οι κάμερες αν δεν είσαι εξπερ σ' αυτά!

Πχ πως καταλαβαίνει κάποιος αν η κάμερα του κινητού έχει φακούς Zeiss ή Leica, ή αν έχει OIS ή EIS, ή αν είναι ο φακός ευρυγώνιος, αν κάνει οπτικό ζουμ ή υπερδειγματοληψεία όπως λες! Ακόμα κι αν τα αναγράφουν στα τεχνικά χαρακτηριστικά ή όχι!

Ακόμα και τα ίδια τα megapixels...

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το Nokia 9 δεν έχει υπερδειγματοληψεία;

Δεν ξέρω αν έχει το 48άρη τους υπερδειγματοληψεία. Δεν το αναφέρει ως PureView. Πάντως OIS και EIS δεν έχει.

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ξέρεις τι έχουν οι κάμερες αν δεν είσαι εξπερ σ' αυτά!

Πχ πως καταλαβαίνει κάποιος αν η κάμερα του κινητού έχει φακούς Zeiss ή Leica, ή αν έχει OIS ή EIS, ή αν είναι ο φακός ευρυγώνιος, αν κάνει οπτικό ζουμ ή υπερδειγματοληψεία όπως λες! Ακόμα κι αν τα αναγράφουν στα τεχνικά χαρακτηριστικά ή όχι!

Ακόμα και τα ίδια τα megapixels...

 

Το 9άρι έχει υπερδειγματοληψία, μιας και παίρνει το αποτέλεσμα συνδυάζοντας 5 κάμερες, δηλαδή 5 εικονοστοιχεία σε 1. Για αυτό και του έδωσαν το όνομα PureView. Τα 808/1020, τα 40άρια Huawei και οι 48άρηδες Sony αισθητήρες το κάνουν με έναν, αλλά μεγαλύτερο αισθητήρα, αυτή είναι η διαφορά. Για την ώρα το πιο κοντινό στα παλιά Nokia είναι τα 40άρια της Huawei, και έπειτα, τα 48άρια.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το 9άρι έχει υπερδειγματοληψία, μιας και παίρνει το αποτέλεσμα συνδυάζοντας 5 κάμερες, δηλαδή 5 εικονοστοιχεία σε 1. Για αυτό και του έδωσαν το όνομα PureView. Τα 808/1020, τα 40άρια Huawei και οι 48άρηδες Sony αισθητήρες το κάνουν με έναν, αλλά μεγαλύτερο αισθητήρα, αυτή είναι η διαφορά. Για την ώρα το πιο κοντινό στα παλιά Nokia είναι τα 40άρια της Huawei, και έπειτα, τα 48άρια.

Στο τελευταίο ανήκει, να φανταστώ και το X71 ή Nokia 8.1 Plus, όπως θα λέγεται στην Ευρώπη; Γιατί και ο αισθητήρας του είναι μεγάλος σχετικά (1/2").

Πάντως ο φίλος πιο πάνω που πήρε το Nokia 9, μας είπε πιο καλά νέα σε σχέση με τα ξένα preview! Θα μας πει και άλλα θετικά, όπως είπε. Άρα το κινητό δεν είναι και τόσο τραγικό! Άρα υπάρχουν οι προϋποθέσεις για περαιτέρω βελτίωση της κάμερας!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Οχι παιδιά... Καλό το marketing αλλα 808 δεν ξαναβγήκε ούτε θα ξαναβγεί...ακόμα και το 1020 έχανε.. Τωρα για το 9αρι το έχω λίγο πάνω από εβδομάδα και μπορώ να πω ότι στο θέμα της Φωτογραφιας είναι αλλού.. Προφανώς οι περισσότεροι σας αρέσει το υπερκορεσμενο και το UltraSharpening που βάζουν οι Sammy και η huawei.. Eye candy ναι σωστο όμως όχι... Το 9αρι έχει ένα μικρό θέμα με το δέρμα... Απο εκει και πέρα κάνει παπάδες... Και αν μάλιστα παίξεις με το Raw δεν έχει αντίπαλο... Και η ίδια η Nokia ειχε πει ότι είναι γιαν τους photography enthusiasts..... d6436d15c53922200b95fb28f1439d7f.jpg

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κάποιες ακόμα 2a890823527e03bee0a62de2ae7247a3.jpg27a70eaafdbff1b6d8f6ea89eeefd653.jpg5960390782f1f3cc6e48c8a339c5de8c.jpg7b732395a2308cf11b8f28742842d47c.jpg827dae75a677a9fc35ef26478d335ef0.jpg

 

Sent from my Nokia 9 using Tapatalk

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Οχι παιδιά... Καλό το marketing αλλα 808 δεν ξαναβγήκε ούτε θα ξαναβγεί...ακόμα και το 1020 έχανε.. Τωρα για το 9αρι το έχω λίγο πάνω από εβδομάδα και μπορώ να πω ότι στο θέμα της Φωτογραφιας είναι αλλού.. Προφανώς οι περισσότεροι σας αρέσει το υπερκορεσμενο και το UltraSharpening που βάζουν οι Sammy και η huawei.. Eye candy ναι σωστο όμως όχι... Το 9αρι έχει ένα μικρό θέμα με το δέρμα... Απο εκει και πέρα κάνει παπάδες... Και αν μάλιστα παίξεις με το Raw δεν έχει αντίπαλο... Και η ίδια η Nokia ειχε πει ότι είναι γιαν τους photography enthusiasts.....

 

Ο συμφορουμίτης παραπάνω είπε ότι έχει θετικά αλλά έχει και αρνητικά σημεία, π.χ. στις βραδινές. Και από δείγματα και συγκριτικά που έχουμε δει, το βράδυ δεν... Μπορείς να βγάλεις καλές βραδινές; Έστω και με ανάπτυξη RAW?

 

Επίσης, τι ρυθμίσεις έχει η εφαρμογή της κάμερας; Τι πράγματα μπορείς να αλλάξεις ΠΡΙΝ τη λήψη; Και επίσης τις αλλαγές μπορείς να τις αποθηκεύσεις σαν custom settings? Π.χ. Όπως στο 808?

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Εδώ λένε κάπου ότι έχει και Micro SD...

https://www.techradar.com/reviews/nokia-9-pureview

Ας μας πούνε αυτοί που το έχουν πάρει ήδη.

Όντως θα είναι περιορισμένη η αγορά του!!!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

αφού λέει

 

"The phone only comes in one configuration, with 6GB of RAM and 128GB of storage, which fills up quick if you opt to save RAW DNG files of every photo. Unfortunately, it’s not expandable: there’s only a SIM tray with no MicroSD slot."

 

@evris2013: όποιος πεινάει, καρβέλια ονειρεύεται

Edited by stavpal
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εδώ λένε κάπου ότι έχει και Micro SD...

https://www.techradar.com/reviews/nokia-9-pureview

Ας μας πούνε αυτοί που το έχουν πάρει ήδη.

Πουθενά δε γράφει κάτι τέτοιο! :wacko:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά ευχαριστώ πολύ! Να σημειώσω ότι μου ήρθε μαζι με θήκη αυθεντική νοκια, διαφανη με τρυπούλες, ενώ σήμερα έφτασαν και τα ακουστικά Nokia True Wireless Earbuds. Θα τα τσεκάρω και θα σας πω και γι αυτά :)

Στέλνω ενδεικτικά κάποιες φωτο λόγω ότι δεν ανεβαίνουν γρήγορα απ το πισι που είμαι τωρα.

Το προβλημα με τις βραδινές είναι ότι εκτοξέυει το Ιso στο max δηλ 6400 ώστε να κρατησει όσο το δυνατό πιο γρήγορο το κλείστρο (και εδώ έρχεται η έλλειψη ois). Ωστόσο φτιαχνει απλά μ ένα update, ή σε pro mode κάνεις παιχνίδι. Βαζω βραδινή φωτο από μπαρ με αμυδρο φως όπου σε auto τα πήγε σχετικά καλά, δεν αγγίζει όμως την τελειότητα. Μέρα όμως παιδιά τα σπάει! Πορτρετο δεν υπάρχει..!! Απίστευτο. Ο ToF μοιράζει πόνο.

Όσο για το βίντεο, είναι τέλειο σαν εικόνα μεν, αλλά πρέπει να ξέρεις τεχνικές μείωσης του τραντάγματος.. :lol: Ναι θα ήθελα τον ΟΙS αλλα οκ, βίντεο κινητού είναι, ας σκεφτούμε πόσο κούνημα πέφτει έτσι κ αλλιώς..

Edit: Δυστυχώς δεν ξέρω πως ανεβάζουν φωτο οι υπόλοιποι και μου βγαζει προβλημα στο upload το site..

[ATTACH]67233[/ATTACH]

 

[ATTACH]67234[/ATTACH]

Edited by Metaladis
Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Αν έχεις την καλοσύνη και μπορείς μοιράσου τες από Google photos or Flickr.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι Raw επειδή βγαίνουν χωρις ίχνος επεξεργασίας (ούτε απ τους αλγόριθμους του κινητού δηλαδή) θέλουν να ξέρεις αρκετά πράγματα ώστε να τις κάνεις όπως πρέπει. Όμως μπορείς να κάνεις θαύματα στο Lightroom. Προφανώς και η απλή επεξεργασία χωρις Lightroom, στις jpg αρκετές φορές κάνει θαύματα, αν και θα έλεγα ότι σπάνια χρειάζεται.

Θα προσπαθήσω να τις ανεβάσω καποια στιγμη!

Edited by Metaladis
Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Λάθος ποστ

 

Στάλθηκε από το VOG-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by dimgeo

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Βραδινές βραδινές αν μπορείς να ανεβάσεις πχ τέρμα σκοτάδι και ένα τοπίο (πόλη από κάτω πχ)

 

Έτσι ακριβώς είναι ό,τι πρέπει. Βραδινές ακουμπώντας το κινητό κάπου να είναι σταθερό και βγάλε RAW+jpeg. Και ανέβασε και την jpeg και την RAW ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

αφού λέει

 

"The phone only comes in one configuration, with 6GB of RAM and 128GB of storage, which fills up quick if you opt to save RAW DNG files of every photo. Unfortunately, it’s not expandable: there’s only a SIM tray with no MicroSD slot."

 

@evris2013: όποιος πεινάει, καρβέλια ονειρεύεται

Στην ελληνική μετάφραση ακριβώς το ανάποδο λέει... Για διαβάστε και πιό κάτω!

Αγγλικά δεν ξέρω...

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τώρα evris2013 πλάκα μας κάνεις;

Αφού και με το google translate σου βγάζει:

 

"Το τηλέφωνο έρχεται μόνο σε μια διαμόρφωση, με 6GB μνήμης RAM και 128GB αποθήκευσης, το οποίο γεμίζει ένα γρήγορο αν επιλέξετε να αποθηκεύσετε αρχεία RAW DNG κάθε φωτογραφίας. Δυστυχώς, δεν είναι επεκτάσιμη: υπάρχει μόνο δίσκος SIM χωρίς υποδοχή MicroSD."

Link to comment
Share on other sites

Τώρα evris2013 πλάκα μας κάνεις;

Αφού και με το google translate σου βγάζει:

 

"Το τηλέφωνο έρχεται μόνο σε μια διαμόρφωση, με 6GB μνήμης RAM και 128GB αποθήκευσης, το οποίο γεμίζει ένα γρήγορο αν επιλέξετε να αποθηκεύσετε αρχεία RAW DNG κάθε φωτογραφίας. Δυστυχώς, δεν είναι επεκτάσιμη: υπάρχει μόνο δίσκος SIM χωρίς υποδοχή MicroSD."

Εμένα αλλιώς μου το βγάζει! :( Γιατί να πω ψέματα;;;

Το έκανα copy paste τη μετάφραση γιατί το screenshot με δυσκολεύει στο ανέβασμα!

 

"Υπάρχει υποδοχή Micro SD στην κορυφή και μια θύρα USB-C στο κάτω μέρος. Συγνώμη, δεν ακουστικών 3.5mm jack."

 

Άθλια η μετάφραση τους!!!!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αλλιώς μου το βγάζει! :( Γιατί να πω ψέματα;;;

Το έκανα copy paste τη μετάφραση γιατί το screenshot με δυσκολεύει στο ανέβασμα!

 

"Υπάρχει υποδοχή Micro SD στην κορυφή και μια θύρα USB-C στο κάτω μέρος. Συγνώμη, δεν ακουστικών 3.5mm jack."

 

Άθλια η μετάφραση τους!!!!

 

μήπως έχεις επιλέξει κάποια άλλη διάλεκτο/ντοπιολαλιά πχ. και στο εμφανίζει αλλιώς εσένα..;

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...