Jump to content

Online αναβάθμιση του K750i: Προβλήματα, απορίες


ταξιδιωτης22
 Κοινοποίηση

Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;  

  1. 1. Είστε ευχαριστημένοι με την R1N;

    • ΝΑΙ
      0
    • ΟΧΙ
      0
    • Δεν ασχολούμαι με τα updates
      0


Recommended Posts

Εμενα θα μουπειτε τι να κανω? Η αναβαθμιση οσες φορες προσσπαθησα κολλουσε στο 55% και τωρα πια μου λεει οτι ο φορεας δικτυου σας κτλ κτλ... Εχει περασει μονο το 55% της εκδοσης οποτε οταν ανεβοκατεβαζω την ενταση δεν το δειχνει αλλα μαυριζει η οθονη, ειναι αγγλικα και η καμερα λεει εχει λαθους drivers και δεν ανοιγει!!!! Βοηθεια!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έχει προσπαθήσει κανείς αυτές τις μέρες να κάνει αναβάθμιση? έχει λυθεί μήπως το "πρόβλημα"? :confused:
http://photos1.blogger.com/hello/116/7828/320/ipod_htf.jpg
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα σήμερα και μου βγάζει ότι δεν υποστηρίζετε από την συσκευή του παροχου μου πράγμα που θα ήταν λογικό αν είχα το vodafone live αλλά δεν έχω, φαίνεται πως η αποτυχημένη αναβάθμιση που το έκανε να φαίνεται σαν w800i το έχει κάνει εντελώς χάλια και δεν γλιτώνω την επίσκεψη στην omnitech
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως μετα το πατατρακ που ειχα που δεν εβλεπε την camera και χρειαστηκε master reset Να επανελθει δεν νομιζω να ξαναδοκιμασω Online update για πολυ καιρο...

απαραδεκτοι

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως μετα το πατατρακ που ειχα που δεν εβλεπε την camera και χρειαστηκε master reset Να επανελθει δεν νομιζω να ξαναδοκιμασω Online update για πολυ καιρο...

απαραδεκτοι

 

πως κανουμε master reset?

Link to comment
Share on other sites

πως κανουμε master reset?

Ρυθμίσεις/γενικές/επαναφορά ρυθμίσεων. Αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος μην το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

ξερεί κανείς πότε θα βγάλει η se κανά update που θα διορθώνει όλα τα προβλήματα που δημιούργησε;
Link to comment
Share on other sites

θα τρελαθούμε τελείωςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς

 

Εχθές αντάλλαξα το 8020 μου με ένα αξιολάτρευτο κ750 το οποιο όμως είχε ακόμα την πρώτη έκδοση!

 

Πάω σήμερα να κάνω update και κολάει στο 55%... Το κινητό δουλεύει αλλά η κάμερα παπαλα... 4 φορές κανονικά, 1 recovery, master reset και ακόμα τίποτα... firmware R1N, camera 0.9 (!!!)... είμαι απογοητευμένος... πάω να το δοκιμάσω σε άλλο PC...

Link to comment
Share on other sites

Ούφφφφφφφφφφφφφφφφφφφφ!

 

Τα κατάφερα! Ευτυχώς...

 

Τελικά πήγα σε ένα μηχάνημα με Windows 2000, έβαλα το καλώδιο σε ένα PCI USB2 Adapter, τα ξανακατέβασα όλα από την αρχή, έφτασε πάλι στο 55%, αλλά αυτή τη φορά πήγε στο 100%, είπε ότι τελείωσε και όλα δουλεύουν κανονικά...

 

Thank god γιατί βαριόμουν να τρέχω στην SE

 

:D :o

Link to comment
Share on other sites

λοιπον στο update της se κάτι μαγειρεύεται.

εμένα κολάει μόλις ξεκινήσει μόλις ξεκινήσει το java applet, εκεί που ρωτάει αν είναι συνδεδεμένο και ανοιχτό το τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

λοιπον στο update της se κάτι μαγειρεύεται.

εμένα κολάει μόλις ξεκινήσει μόλις ξεκινήσει το java applet, εκεί που ρωτάει αν είναι συνδεδεμένο και ανοιχτό το τηλέφωνο

 

και εμένα στην αρχή εκεί κόλλαγε... κάνε μια επανεκκίνηση και θα φτιάξει...

Link to comment
Share on other sites

έχω κάνει άπειρες...

στον υπολογιστή, στο κινητο (master reset, έβγαλα την μπαταρία)

τελοσπάντων θα ξαναδοκιμάσω το βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν. Το SEUS μάλλον λειτουργεί και πάλι σωστά για το K750i. Και λέω μάλλον γιατί εκάνα επανεγκατάσταση του R1N στο κινητό μου. Ούτε W800 ούτε χάσιμο Ελληνικών !!!. Αν υπάρχει φίλος που έχει ακόμη την R1L και περίμενε νομίζω πως έφτασε η ώρα να το δοκιμάσει .... αλλά με την επισήμανση ότι γίνεται με ευθύνη του. Μην μου πείτε ότι σαν πήρα και στο λαιμό μου. :O

Πάντως όταν ξαναδοκίμασα παρατήρησα τα εξής:

1) Το αρχείο που "κατεβάζει" το client του SEUS παραμένει στο PC τουλάχιστον μέχρι να επανεκκινήσετε το PC (δεν το δοκίμασα)

2) Αφού το αρχείο κατέβηκε και έφτασα στο σημείο που ζητείται η απομάκρυνση του καλωδίου και το κλεισιμο του κινητού και κατόπιν επανασύνδεση με πατημένο το C, το τηλέφωνο απλά άνοιγε και δεν ξεκίναγε η περιβόητη αναβάθμιση. Το φαινόμενο έχει απασχολήσει πάρα πολλούς εδώ μέσα.

 

Αφού λοιπόν το κινητό απλά άνοιγε και δεν ξεκινούσε η αναβάθμιση, εγώ απλά το ξαναέκλεινα του έβγαζα το καλώδιο, και ξανά μανά τα ίδια, αποφάσισα να κλείσω την διαδικασία (το περίφημο cliend με ctr+alt+del και close την εφαρμογή) και να ξαναεκκινήσω το SEUS. To ίδιο συνέβη και πάλι!!! Τότε πήρα την απόφαση να αλλάξω USB θύρα στον υπολογιστή. Όταν συνέδεσα το τηλέφωνο....ώ τι θαύμα ο υπολογιστής ανακάλυψε ....νέα συσκευή (Ναι αυτή που είχε ξαναανακαλύψει). :fool: Πήρα την απόφαση να κάνω ξανά την εγκατάσταση των usb drivers και να ξαναδοκιμάσω. ΠΑΛΙΙΙ ΞΑΝΑΑΑΑ. !!! :shoot:

Λοιπόν όταν το δοκίμασα όλα πήγαν τέλεια, η εγκατάσταση μέτρησε όπως πάντα μέχρι το 55% και μετά ...... πήδηξε στο 100% και γενικά όλα πήγαν κατ' ευχήν.

Τώρα αν κάποιος φίλος έχει τα ίδια συμπτώματα με εμένα ας δοκιμάσει την .."μεθοδολογία" μου και ας μας πέι αν λειτούργησε και σε αυτόν. :geek:

Link to comment
Share on other sites

Τότε πήρα την απόφαση να αλλάξω USB θύρα στον υπολογιστή. Όταν συνέδεσα το τηλέφωνο....ώ τι θαύμα ο υπολογιστής ανακάλυψε ....νέα συσκευή (Ναι αυτή που είχε ξαναανακαλύψει). :fool: Πήρα την απόφαση να κάνω ξανά την εγκατάσταση των usb drivers και να ξαναδοκιμάσω. ΠΑΛΙΙΙ ΞΑΝΑΑΑΑ. !!! :shoot:

Λοιπόν όταν το δοκίμασα όλα πήγαν τέλεια, η εγκατάσταση μέτρησε όπως πάντα μέχει το 55% και μετά πήδηξε στο 100% και γενικά όλα πήγαν κατ' ευχήν.

Τώρα αν κάποιος φίλος έχει τα ίδια συμπτώματα με εμένα ας δοκιμάσει την .."μεθοδολογία" μου και ας μας πέι αν λειτούργησε και σε αυτόν. :geek:

 

Το είχα πει 2-3 φορές. Το ίδιο έγινε και με μένα. Με κάποιο "μαγικό" τρόπο το pc δεν αναγνωρίζει την θύρα USB. Όλα διορθώνονται αν αλλάξεις απλά την θύρα που συνδέεις το κινητό. Αυτό σε μένα γίνεται ειδικά όταν έχω φορτωμένα αρκετά πραγματάκια στις θύρες USB

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το πρόβλημα (μάλον) λύθηκε. Εγω είχα το k750i που φαινόταν σαν w800. Κάνω update, master reset και ωωωω!!!! τι χαρα!!!

ελληνικά και όλα όπως πρέπει!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το πρόβλημα (μάλον) λύθηκε. Εγω είχα το k750i που φαινόταν σαν w800. Κάνω update, master reset και ωωωω!!!! τι χαρα!!!

ελληνικά και όλα όπως πρέπει!!!

Άντε επιτέλους. Αφού λαχτάρησαν αρκετό κόσμο :cry: εδώ και 2 εβδομάδες περίπου :cool:

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις/γενικές/επαναφορά ρυθμίσεων. Αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος μην το κάνεις.

 

ok!! ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά είμαι λίγο απογοητευμένος... πρέπει να υπάρχει κάποιο bug στην 1Ν... Μερικές από τις φωτογραφίες που τραβάω βγαίνουν μαύρες στα thumbnails.

 

Μιλάμε για 1 στις 10 και ευτυχώς όταν την ανοίγεις την δείχνει κανονικά, είναι όμως πολύ σπαστικό :(

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά είμαι λίγο απογοητευμένος... πρέπει να υπάρχει κάποιο bug στην 1Ν... Μερικές από τις φωτογραφίες που τραβάω βγαίνουν μαύρες στα thumbnails.

 

Μιλάμε για 1 στις 10 και ευτυχώς όταν την ανοίγεις την δείχνει κανονικά, είναι όμως πολύ σπαστικό :(

Δεν φταίει η R1N. Απλά βγάλε την κάρτα μνήμης και ξαναβάλτην. Θα λυθεί το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά είμαι λίγο απογοητευμένος... πρέπει να υπάρχει κάποιο bug στην 1Ν... Μερικές από τις φωτογραφίες που τραβάω βγαίνουν μαύρες στα thumbnails.

 

Μιλάμε για 1 στις 10 και ευτυχώς όταν την ανοίγεις την δείχνει κανονικά, είναι όμως πολύ σπαστικό :(

 

ίσα ίσα που με το καινούργιο firmware ver 4.5 για την κάμερα, οι φωτογραφίες είναι πολύ καλύτερες

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει η R1N. Απλά βγάλε την κάρτα μνήμης και ξαναβάλτην. Θα λυθεί το πρόβλημα.

 

Άμα μου ξανασυμβεί θα το δοκιμάσω, αν και έχω την αίσθηση ότι το έκανα και δεν έγινε τίποτα...

 

ίσα ίσα που με το καινούργιο firmware ver 4.5 για την κάμερα, οι φωτογραφίες είναι πολύ καλύτερες

 

Είναι πράγματι καλύτερες, αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημά μου :O

Link to comment
Share on other sites

χμ... λέγοντας master reset δηλαδή(ς)... διορθώνει το πρόβλημα με τη γλώσσα? τι ρυθμίσεις χάνονται? ...και είναι επικίνδυνο αυτό? :cry:
http://photos1.blogger.com/hello/116/7828/320/ipod_htf.jpg
Link to comment
Share on other sites

ναι εμένα χάθηκαν δύο παιχνίδια (ένα με αεροπλάνα και ένα με golf νομίζω), όλα τα themes εκτός απο ένα, όλες οι εικόνες εκτός απο μια, όλα τα αρχεία μουσικής εκτός απο ένα, ο τηλεφωνικός κατάλογος και όλες οι ρυθμίσεις.

μιλάμε για την μνήμη του τηλεφώνου πάντα. οτι υπήρχε στην memory card παραμένει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην εκτελείτε master reset εάν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος. Σοβαροί λόγοι μπορεί να είναι:

1. Ανεξήγητα κολλήματα. Δεν διορθώνονται πάντα !

2. Προβληματική πλοήγηση στα μενού (αργές αποκρίσεις πλήκτρων κλπ). Δεν γνωρίζω σίγουρα αν διορθώνονται !

3. Επιθυμία επαναφοράς όλων των ρυθμίσεων στις αρχικές με παράλληλη διαγραφή όλων των μη προστατευμένων αρχείων του τηλεφώνου σας (Όχι της κάρτας μνήμης).

 

Πάντως από την εμπειρία μου δεν χρειάζεται να προβείτε σε μια τέτοια ενέργεια σχεδόν ποτέ. Τις περισσότερες φορές ένα απλό κλείσιμο της συσκευής για μερικά λεπτά και επανέναρξη "ξαναφορτώνει" το λειτουργικό που βρίσκεται φλασαρισμένο στην συσκευή μας διορθώνοντας πλήθος προβλημάτων ενώ δεν κινδυνεύουν και τα αρχεία μας. Αν το λειτουργικό έχει πρόβλημα, όταν ξαναφορτωθεί είτε με master reset ή κλείσιμο-αναμονή-επανεκκίνηση θα έχει πάλι πρόβλημα οπότε η μόνη ασφαλής λύση είναι το φλασάρισμα με το ίδιο ή αναβαθμισμένο λειτουργικό (μέσω SEUS ή από service point).

Σε κάθε περίπτωση κρατάτε πάντα αντίγραφα των αρχείων σας σε υπολογιστή για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.!

Link to comment
Share on other sites

μα στη δικιά μου περίπτωση υπήρχε σοβαρός λόγος:

είχα κάνει update και δεν μου έβγαζε τα ελληνικά και έιχα κάνι πολλές επανεκίνήσεις βγαζοντας την μπαταρία αλλά τίποτα.

 

έκανα master reset και όλα μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...