Jump to content

Sony Ericsson K750i


florinaperis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Εχω και εγω ένα Κ750 εδώ και 1 χρόνο και τον τελευταίο καιρό μου κολλάει το joystick και δεν δουλεύει σωστα. Από ότι έχω ακούσει έιναι κοινό το προβλημα.

Ξέρει κανείς τι παίζει; Υπάρχει τρόπος να το φτιάξω χωρίς να το στείλω για σερβς;

 

Σου παραθέτω απο 15-9-06 (Καθαρισμός Joystick)

Απο insomnia.

 

Εχω διαβάσει αρκετά μηνύματα σχετικά με βλάβη του Joystick , ότι δεν κάνει κάποιες κινήσεις κτλ .

 

Οι μέχρι τώρα προτεινόμενες λύσεις απο όσο θυμάμαι είναι :

 

1. Άνοιγμα του τηλεφώνου και καθαρισμός (με τα γνωστά αρνητικά , σκόνη στην οθόνη , μικρο-σπασιματάκια κτλ .)

 

2. Σέρβις στην SE .

 

Θα προτείνω και εγώ μια λύση η οποία δεν χρειάζεται άνοιγμα τηλεφώνου (δεν θυμάμαι να έχει ξαναειπωθεί) την οποία χθές δοκίμασα στο τηλέφωνο του ανηψιού μου το οποίο κόλαγε σχεδόν σε όλες τις κινήσεις , και πιο πολύ στην κάτω και στην δεξιά .

 

Με το κάτωθι σπρέυ και με λίγες κινήσεις του μοχλού γύρω - γύρω το πρόβλημα λύθηκε .

 

http://img217.imageshack.us/img217/5041/1ir2.th.jpg http://img217.imageshack.us/img217/8742/2ze8.th.jpg

 

Το σπρέυ είναι αγορασμένο απο μαγαζί που πουλάει ηλεκτρικά (πρίν 2 χρόνια περίπου) αλλά λογικά θα υπάρχει και στα μαγαζιά που πουλάνε ηλεκτρονικά .

 

ΥΣ. Η ευθύνη της δοκιμής είναι δική σας βέβαια . :D

TOWER: Corsair Obsidian 800D | MOTHERBOARD: Asrock Taichi X299 socket 2066 | CPU: Intel Core i7-7820X | RAM: G.Skill TridentZ 16GB DDR4-3200Mhz | GPU: Sapphire Nitro R9 390 8GB {x2} | HDD: Samsung SSD 960 PRO NVMe 512GB | HDD: Seagate Barracuda 1TB | HDD: WD Caviar 1TB | HDD: Seagate Barracuda XT 2TB | HDD: Hitachi Deskstar 1TB | HDD: Samsung F1 Spinpoint 750MB {x2} | DVD-R: Sony Optiarc DVDRW AD-5240S | MONITOR: Samsung SyncMaster P2770 HD {x2}
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ migel,καλησπέρα και σ'εσένα. Σου είμαι υπόχρεως για τις κατατοπιστικές πληροφορίες και τα link.

 

Τι εννοείς με το "πειρατικό" ?

 

Γράφοντας "πειρατικό",εννοώ οτι δεν είναι επίσημο πρόγραμμα αναβάθμισης της SE, αλλά το έχει εκδόσει κάποιος τρίτος ("Darkmen") με σκοπό να σπάσει το λογισμικό τηλεφώνων της εταιρίας,και να επέμβει σ'αυτό αλλάζοντας κάποια χαρακτηριστικά. Ο χαρακτηρισμός δεν εμπεριέχει μομφή εναντίον του προγράμματος,κάθε άλλο μάλιστα.

 

Εαν στο Google είχες δώσει FAR manager θα είχες πάρει όλες τις πληροφορίες που ήθελες.

 

Αυτό το έκανα αλλά δεν βρήκα κάποια σαφή απάντηση στις τρείς ερωτήσεις που κάνω στο προηγούμενο post:

I) Η μετατροπή έχει μόνο υπέρ ή και κάποια μείον;

II)To μενού της κάμερας και όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου μένουν ως έχουν;

IΙI) Έχει κάποιο ρίσκο η όλη διαδικασία;

τουλάχιστον όχι στα Ελληνικά,γι'αυτό αποφάσισα να ρωτήσω κάποιον απ'το forum που να έχει κάνει την μετατροπή,και να μπορεί να μεταφέρει την προσωπική του εμπειρία και άποψη.

 

Η συμβολή σου ήταν πολύτιμη,ευχαριστώ ξανά.

Link to comment
Share on other sites

kalhspera!thelo voitheia epigontos!exasa to xarti me ti pin k to puk k den mporo na anoikso thn sim!peite mou pos mporo na thn anoiksw

Απλα δεν μπορεις να την ανοιξεις..πηγαινε αγορασε αλλη sim με κοστος περιπου 20 ευρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι, πρέπει να πάρεις νέα SIM ή να πάρεις τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών της εταιρείας σου.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

paidia..pira ena k750i (3 minon metaxeirismeno) prin kati meres.

simera paizontas mazi tou..piga na vgalo fotografia sti megisti analisi kai diapistosa oti de me afine na kano zoom leei se auti tin analisi. apo to k750i pou eixa perisi omos thimomoun ksekathara oti den ipirxe tetoio provlima. opote dokimasa kai tou aderfou mou..kai pali den iparxei.

mpika sti diadikasia na do tin ekdosi logismikou pou exo..diaferei apo tou aderfou mou kai ego exo tis: R1DB001 kai gia kamera tin 5.3 (gia kamera tou aderfou mou exei tin 4.9). ti ginetai re paidia? giati mou to kanei auto? ti simvouleuete? update apo to site tis SE i na pao se kana 9volto gia kana plires flasharisma?

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

paidia..pira ena k750i (3 minon metaxeirismeno) prin kati meres.

simera paizontas mazi tou..piga na vgalo fotografia sti megisti analisi kai diapistosa oti de me afine na kano zoom leei se auti tin analisi. apo to k750i pou eixa perisi omos thimomoun ksekathara oti den ipirxe tetoio provlima. opote dokimasa kai tou aderfou mou..kai pali den iparxei.

mpika sti diadikasia na do tin ekdosi logismikou pou exo..diaferei apo tou aderfou mou kai ego exo tis: R1DB001 kai gia kamera tin 5.3 (gia kamera tou aderfou mou exei tin 4.9). ti ginetai re paidia? giati mou to kanei auto? ti simvouleuete? update apo to site tis SE i na pao se kana 9volto gia kana plires flasharisma?

 

Malon to allaksane, to idio kanane kai gia to w850. thema marketing

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχωπαρει το κινητο απο το Σεπτεμβρη και δενεχω κανει καμια αναβαθμιση..ποια ειναι η τελευταια εκδοση;;

Βασικα δεν καιγομαι να το πειραξω αφου δεν εχω κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχωπαρει το κινητο απο το Σεπτεμβρη και δενεχω κανει καμια αναβαθμιση..ποια ειναι η τελευταια εκδοση;;

Βασικα δεν καιγομαι να το πειραξω αφου δεν εχω κανενα προβλημα...

Μαλλον φοραει το τελευταιο update.αμα δεν εχεις προβλημα και δεν σου εχει εμφανισει bug δεν χρειαζεται να κανεις αναβαθμιση.εγω ειμαι αυτης της λογικης! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν έγινε swap τότε το κινητό σου έχει την νέα έκδοση κάμερας!! Δεν είναι απλά θέμα αναβάθμισης αλλά και hardware! Στα "παλιά" καλά Κ750 το zoom συνεχίζει να λειτουργεί ακόμα και με την τελευταία έκδοση fw που κυκλοφορεί. Εξάλλου το FAR να είναι καλά και οι νέες έκδόσεις sw της κάμερας που κυκλοφορούν με απίστευτες δυνατότητες όπως η 10.25!!!
Που μπορεί κανείς να βρεί αυτές τις νέες εκδόσεις;

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

 

Τι εννοείς με το "πειρατικό" ?

 

 

 

Εαν στο Google είχες δώσει FAR manager θα είχες πάρει όλες τις πληροφορίες που ήθελες.

 

Home page FAR manager.

 

Using FAR manager in the K750/W800 file system

 

Customize the icons of the main menu with Far Manager

 

HowTo customize your w810 without bruteforcing

 

Κοίτα εδω για περισσότερες πληροφορίες.

 

Και τέλος εαν γραφτείς στο Sony Ericsson Club , θα βρείς όλες τις πληροφορίες στα Ελληνικά όπως και ολα τα προγράμματα που θα χρειασθείς για τις διάφορες μετατροπές (plugins κτλ).

 

Παράθεση απο το Sony Ericsson Club

 

 

 

Εαν χρειαστείτε κάτι άλλο ..................:)

 

EDIT:

 

Ανέβασα 2 manual στα Ελληνικά (φτιαγμένα απο τον Kostastnt).

 

1. Greek_Instructions_to_patch_a_W800i

2. Greek_Instructions_to_turn_a_K750i_to_W800i

 

http://img62.imageshack.us/img62/184/newdlrw9.gif

 

Οση ωρα εκανα να διαβασω αυτα που εγραψες θα ηταν καλυτερα να σου εστελνα το κινητο με courier να το μετετρεπες και να μου το εστελνες πισω.

All these are Chinese for me.:lol:

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Οση ωρα εκανα να διαβασω αυτα που εγραψες θα ηταν καλυτερα να σου εστελνα το κινητο με courier να το μετετρεπες και να μου το εστελνες πισω.

All these are Chinese for me.:lol:

 

:lol: :lol: :lol:

 

Αν είναι έτσι, άστο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Στην προηγούμενη σελίδα!:rolleyes:
Που ακριβώς...;

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

re paidia psaxno kanena programa gia na allazo kanalia stin TV...

iparxei kanena ??3erete??

an nai pou mporoume na to broume???

Το εχουμε ξανασυζητησει..ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εχω το κ750 με w800 firmware.Θελω να κανω edit τον τηλεφωνικο μου καταλογο στα ονοματα και να τον κανω back up στο pc με το usb.Τι προγραμμα να εγκαταστησω;
wifi planet
Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή του 750 σε w800 , εδώ στην Ελλαδα , μόνο στο 9volto γίνεται;Στην Θεσ/νίκη υπάρχει κάτι αντίστοιχο;Αν όχι ποιό είναι το κόστος και ποιά η διαδικασία στο 9volto ;
http://i49.photobucket.com/albums/f289/agalmata/CaptureWiz002.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή του 750 σε w800 , εδώ στην Ελλαδα , μόνο στο 9volto γίνεται;Στην Θεσ/νίκη υπάρχει κάτι αντίστοιχο;Αν όχι ποιό είναι το κόστος και ποιά η διαδικασία στο 9volto ;

 

9volto στην Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει αλλά σε αρκετά καταστήματα πλέον γίνονται τέτοιες αλλαγές. Κάποιος χρήστης είχε αναφέρει κάποιο κατάστημα εδώ, αλλά έχουν περάσει πολλές σελίδες από τότε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας.

Γράφω πρώτη φορά,και θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση που πιθανόν έχει απαντηθεί παλιότερα αλλά εγώ δεν έχω τον χρόνο να ψάξω τόσες σελίδες.

Θέλω να μάθω μέχρι ποσα GB κάρτα μπορεί να διαβάσει το τηλέφωνο.Μπορεί να εξαντλήσει το όριο των 4GB ή όχι;

Σε ένα άλλο forum διάβασα ότι μπορεί να "σηκώσει" μέχρι 2 GB.

Δεν έχω το τηλέφωο αλλά μάλλον θα το πάρω γιατί τώρα πουλιέται σε παρα πολύ καλή τιμή και γιατί έχω ακούσει πολλά καλά λόγια για αυτό.

Σιγά-σιγά θα αρχίσω να διαβάζω βέβαια και τις σελίδες με τα γραφόμενά σας.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρω για τις πιθανές απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

"vth1" και εγώ την ίδια απορία για τα 4gb έχω...

 

Πριν 1 βδομάδα το πήρα και εγώ και πραγματικά είναι αστέρι μετά από mods που πέρασα...

Συλλογή κινητών:

SonyEricsson K750@W800, K800@K810,

Nokia N80i, E51i, 3120c,

Motorola V220, V300,

Siemens M75, LC KC550.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ migel,καλησπέρα και σ'εσένα. Σου είμαι υπόχρεως για τις κατατοπιστικές πληροφορίες και τα link.

 

 

 

Γράφοντας "πειρατικό",εννοώ οτι δεν είναι επίσημο πρόγραμμα αναβάθμισης της SE, αλλά το έχει εκδόσει κάποιος τρίτος ("Darkmen") με σκοπό να σπάσει το λογισμικό τηλεφώνων της εταιρίας,και να επέμβει σ'αυτό αλλάζοντας κάποια χαρακτηριστικά. Ο χαρακτηρισμός δεν εμπεριέχει μομφή εναντίον του προγράμματος,κάθε άλλο μάλιστα.

 

 

 

Αυτό το έκανα αλλά δεν βρήκα κάποια σαφή απάντηση στις τρείς ερωτήσεις που κάνω στο προηγούμενο post:

 

τουλάχιστον όχι στα Ελληνικά,γι'αυτό αποφάσισα να ρωτήσω κάποιον απ'το forum που να έχει κάνει την μετατροπή,και να μπορεί να μεταφέρει την προσωπική του εμπειρία και άποψη.

 

Η συμβολή σου ήταν πολύτιμη,ευχαριστώ ξανά.

 

Παρακαλώ φίλε μου . :)

TOWER: Corsair Obsidian 800D | MOTHERBOARD: Asrock Taichi X299 socket 2066 | CPU: Intel Core i7-7820X | RAM: G.Skill TridentZ 16GB DDR4-3200Mhz | GPU: Sapphire Nitro R9 390 8GB {x2} | HDD: Samsung SSD 960 PRO NVMe 512GB | HDD: Seagate Barracuda 1TB | HDD: WD Caviar 1TB | HDD: Seagate Barracuda XT 2TB | HDD: Hitachi Deskstar 1TB | HDD: Samsung F1 Spinpoint 750MB {x2} | DVD-R: Sony Optiarc DVDRW AD-5240S | MONITOR: Samsung SyncMaster P2770 HD {x2}
Link to comment
Share on other sites

Thanks!!!!

 

 

Welcome.:)

TOWER: Corsair Obsidian 800D | MOTHERBOARD: Asrock Taichi X299 socket 2066 | CPU: Intel Core i7-7820X | RAM: G.Skill TridentZ 16GB DDR4-3200Mhz | GPU: Sapphire Nitro R9 390 8GB {x2} | HDD: Samsung SSD 960 PRO NVMe 512GB | HDD: Seagate Barracuda 1TB | HDD: WD Caviar 1TB | HDD: Seagate Barracuda XT 2TB | HDD: Hitachi Deskstar 1TB | HDD: Samsung F1 Spinpoint 750MB {x2} | DVD-R: Sony Optiarc DVDRW AD-5240S | MONITOR: Samsung SyncMaster P2770 HD {x2}
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson K750i

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...