Jump to content

Speed booster


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους έχω ένα θέμα με την ταχύτητα του ίντερνετ σπίτι μου δεν μπορώ να πιάσω παραπάνω από 4 mbbs σήμερα είδα από τύχη το speed booster του ΟΤΕ μηλησα στο 13888 και μου είπαν ότι με 2 ευρώ στον λογαριασμό του τηλεφώνου και 4 ευρώ σε ξεχωριστό λογαριασμό θα έχω 100 giga δωρεάν και όταν τελειώσουν αύτα θα έχει 15 mmbs μέτρησα με speed test ταχύτητα δεδομενον οτε και μου βγάζει γύρω στα 40 τη λέτε αξηζει?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν το έχει χρήσημοποιηση τελικά?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν το έχει χρήσημοποιηση τελικά?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σκεφτόμουν και εγώ να βάλω την υπηρεσία, αλλά πολλά παιδιά που ήδη την χρησιμοποιούν σε άλλο φόρουμ αναφέρουν ότι δεν δουλεύει προς το παρόν όπως υπόσχεται. Τώρα εσύ που έχεις ταχύτητα 4, ίσως αξίζει, αλλά και πάλι πολλοί αναφέρουν ότι πολλές φορές οι ταχύτητες δεν είναι πάνω από 2.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν και εγώ να βάλω την υπηρεσία, αλλά πολλά παιδιά που ήδη την χρησιμοποιούν σε άλλο φόρουμ αναφέρουν ότι δεν δουλεύει προς το παρόν όπως υπόσχεται. Τώρα εσύ που έχεις ταχύτητα 4, ίσως αξίζει, αλλά και πάλι πολλοί αναφέρουν ότι πολλές φορές οι ταχύτητες δεν είναι πάνω από 2.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Σε speed test απο κηνητο οτε είχε 40 mmbs έστω και το μισό να μου δίνει θα είμαι σούπερ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε speed test απο κηνητο οτε είχε 40 mmbs έστω και το μισό να μου δίνει θα είμαι σούπερ.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Διάβασε πρώτα τα σχόλια των κατόχων σε αυτό το νήμα να έχεις μια πιο σφαιρική άποψη και για το αν έχουν λυθεί τα προβλήματα που υπήρχαν πριν αποφασίσεις. https://www.insomnia.gr/forums/topic/693798-σχετικά-με-το-cosmote-home-speed-booster/?page=10&tab=comments#comment-57057728

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε πρώτα τα σχόλια των κατόχων σε αυτό το νήμα να έχεις μια πιο σφαιρική άποψη και για το αν έχουν λυθεί τα προβλήματα που υπήρχαν πριν αποφασίσεις. https://www.insomnia.gr/forums/topic/693798-σχετικά-με-το-cosmote-home-speed-booster/?page=10&tab=comments#comment-57057728

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Ακόμη άποψη οριστική δεν έχω βγάλει δύσκολη απόφαση αλλά με 4mbbs που έχω υπάρχει άλλη επιλογή?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη άποψη οριστική δεν έχω βγάλει δύσκολη απόφαση αλλά με 4mbbs που έχω υπάρχει άλλη επιλογή?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αν δεν υποστηρίζει fiber στην περιοχή σου, όχι δεν έχεις άλλη επιλογή. Κοίταξε, δεν έχεις τίποτα να χάσεις. Αν υπάρχει η δυνατότητα να επιστρέψεις στο παλιό σου πρόγραμμα χωρίς κόστος σε περίπτωση που δεν δουλεύει όπως περιμένεις, τότε αξίζει να δοκιμάσεις.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υποστηρίζει fiber στην περιοχή σου, όχι δεν έχεις άλλη επιλογή. Κοίταξε, δεν έχεις τίποτα να χάσεις. Αν υπάρχει η δυνατότητα να επιστρέψεις στο παλιό σου πρόγραμμα χωρίς κόστος σε περίπτωση που δεν δουλεύει όπως περιμένεις, τότε αξίζει να δοκιμάσεις.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Αυτό θα κάνω γιατί το πολύ μέχρι 4 ταχύτητα είναι μηδαμινό.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σε εταιρία με προβληματικό χάλκινο καφαο και ταχύτητα 2 MB έχουμε βάλει από την πρώτη στιγμή που μπήκε το booster και κατά μέσο όρο η ταχύτητα είναι στα 25 με 30 MB πλέον

 

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Επίσης μεγάλο συν για εμένα είναι το upload στα 5+ mbit.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα ανεβενει και μέσω eternet??

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σήμερα το έβαλα θέμα πρώτον στο speed test που κάνω μου βγάζει ίδια ταχύτητα με πριν δεύτερον στο psp μου δείχνει 20 + στο κοσμοτε TV που μηλησα με το 13888 μου είπαν ότι δεν υπιστηρηζη replay και ταινίες. Στο τηλέφωνο που δοκίμασα να κατεβάσω ένα αρχείο γύρω στο 500 MB το κατέβαζε με kb. Δεν ξέρω τι παίζει τελικά με την ταχύτητα.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μάλιστα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οκ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οκ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πρέπει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλημέρα

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by Vasileios
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

169.png

μπηκα στο site να δω την τιμη του booster και βλεπω οτι την μειωσαν στα 6,80 ευρω τον μηνα! δειτε εδω https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/new_speed_booster.html

ενω παλια που εμπαινα εγραφε με 9,90 ευρω το μηνα! .

Επισης βλεπω αλλαγες :

<< Τι συμβαίνει αν καταναλώσω τα διαθέσιμα GB του COSMOTE Home Speed Booster; >>

H ταχύτητα κινητής μειώνεται στο μέγιστο 15Mbps Download. Επίσης, έχεις τη δυνατότητα να επαναφέρεις τη μέγιστη ταχύτητα του Speed Booster στα up to 60Mbps (στη κινητή) ενεργοποιώντας το Extra πακέτο data 50GB (με 20€ για 30 μέρες) μέσα από το My COSMOTE app ή web.

αυτο πακετο με τα 20 ευρω για 30 ημερες για επαναφορα της ταχυτητας του 4g δεν υπηρχε παλια .

Αν και κοροίδια το βλεπω 20 ευρω για 50gb, ενω αμα το βαλεις πληρωνεις 6,80 ευρω τον μηνα για 100gb για φουλ 4g και μετα την καταναλωση εχεις εως 15mbs ταχυτητα μεχρι να τελειωσει ο μηνας θεωρω οτι τα εως 15mbs μια χαρα ειναι για βασικη χρηση! . χωρις περιορισμο ταχυτητας οπως ηδη το ξεραμε.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Αν δεν υποστηρίζει fiber στην περιοχή σου, όχι δεν έχεις άλλη επιλογή. Κοίταξε, δεν έχεις τίποτα να χάσεις. Αν υπάρχει η δυνατότητα να επιστρέψεις στο παλιό σου πρόγραμμα χωρίς κόστος σε περίπτωση που δεν δουλεύει όπως περιμένεις, τότε αξίζει να δοκιμάσεις.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

αμα κανεις την αιτηση για το home booster μεσω 13888 εχεις δικαιωμα υπαναχωρησης εντος 14 ημερων , αυτο αφορα μονο μεσω του 13888 , δεν υποστηριζεται απο το καταστημα. Εγω εκανα αιτηση για να το βαλω και μου το ειπανε αυτο εντος 14 ημερων και στο λεω αλλα απο εβδομαδα θα εχουμε το ρουτερ.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Παραγγειλα κι εγώ το Speed booster αφού δεν φαίνεται να γίνεται καμία αναβάθμιση στην περιοχή μου για να ξεκολλήσουμε από τα 2 Mbps. Έχουμε καθόλου άποψη αν μπορεί να συνδεθεί κάποιο repeater ή extender για να καλύψω και τον πάνω όροφο του σπιτιού; Έχει δοκιμάσει κανείς; Ή θα έχω θέματα;

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα κι εγώ το Speed booster αφού δεν φαίνεται να γίνεται καμία αναβάθμιση στην περιοχή μου για να ξεκολλήσουμε από τα 2 Mbps. Έχουμε καθόλου άποψη αν μπορεί να συνδεθεί κάποιο repeater ή extender για να καλύψω και τον πάνω όροφο του σπιτιού; Έχει δοκιμάσει κανείς; Ή θα έχω θέματα;

 

δεν το εχω δοκιμασει με ασυσματη αναμεταδοση αλλα βαζωντας καλωδιο ethernet απο το booster μεχρι το repeater και δουλευει καλα. Αν θα πρεπει να ρυθμισεις τα καναλια του wifi για να μην συμπειπτει η μια συχνοτητα με την αλλη και εχεις αποσυνδεσεις με το wifi ειτε απο το αλλο ρουτερ ειτε απο τα σπιτια τριγυρω , βοηθαει πολυ η εφαρμογη wifi analyzer.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Παραγγειλα κι εγώ το Speed booster αφού δεν φαίνεται να γίνεται καμία αναβάθμιση στην περιοχή μου για να ξεκολλήσουμε από τα 2 Mbps. Έχουμε καθόλου άποψη αν μπορεί να συνδεθεί κάποιο repeater ή extender για να καλύψω και τον πάνω όροφο του σπιτιού; Έχει δοκιμάσει κανείς; Ή θα έχω θέματα;

 

 

Xiaomi wifi extender. Απλα στη μπριζα κατεβάζεις το xiaomi home app και εισαι ετοιμος σε λίγα λεπτά.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κοίταγα κι εγώ να σου πω την αλήθεια. Θα το παραγγείλω αύριο ή θα κάνω καμιά βόλτα Χανιά να το πάρω τώρα που άνοιξαν πάλι τα μαγαζιά να κάνω και την βόλτα μου.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το Speed booster και το έβαλα σε λειτουργία μαζί με το WiFi extender της Tp-link που είχα αγοράσει προχτές. Πρώτες εντυπώσεις ενθαρρυντικές. Επιτέλους μπορούν να μπουν ταυτόχρονα 4-5 συσκευές στο ίντερνετ χωρίς να κρεμάει. Οι ταχύτητες απογειώθηκαν από το 1,5 Mbps στα 40-45 Mbps. Και στον πάνω όροφο πιάνω πλέον γύρω στα 30 Mbps στην κρεβατοκάμαρα που έχω το extender ενώ στα δωμάτια των παιδιών δίνει γύρω στα 10-15 Mbps, αρκετά για Webex, YouTube κλπ. (Αχρείαστο να 'ναι αλλά ας υπάρχει καλού-κακού...) Βεβαίως υπάρχουν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή όταν παίζει μέσω 4G αλλά από το προηγούμενο χάλι σίγουρα είναι καλύτερα. Για τα επόμενα 2 χρόνια είμαστε οκ και βλέπουμε... Τελική τιμή Double play + Speed booster 30€ περίπου.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα το Speed booster και το έβαλα σε λειτουργία μαζί με το WiFi extender της Tp-link που είχα αγοράσει προχτές. Πρώτες εντυπώσεις ενθαρρυντικές. Επιτέλους μπορούν να μπουν ταυτόχρονα 4-5 συσκευές στο ίντερνετ χωρίς να κρεμάει. Οι ταχύτητες απογειώθηκαν από το 1,5 Mbps στα 40-45 Mbps. Και στον πάνω όροφο πιάνω πλέον γύρω στα 30 Mbps στην κρεβατοκάμαρα που έχω το extender ενώ στα δωμάτια των παιδιών δίνει γύρω στα 10-15 Mbps, αρκετά για Webex, YouTube κλπ. (Αχρείαστο να 'ναι αλλά ας υπάρχει καλού-κακού...) Βεβαίως υπάρχουν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή όταν παίζει μέσω 4G αλλά από το προηγούμενο χάλι σίγουρα είναι καλύτερα. Για τα επόμενα 2 χρόνια είμαστε οκ και βλέπουμε... Τελική τιμή Double play + Speed booster 30€ περίπου.

 

30 ευρώ μαζί με το booster ? Τι πρόγραμμα double play έχεις? Περίμενα να πεις πάνω από 30 ευρώ.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Έχω το double play s που πρακτικά δεν έχει λεπτά ομιλίας για σταθερά και κινητά και έχει πάγιο στα 23€/μήνα.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπ όψιν ότι το home speed booster το έχουν πολλοί ταξιτζήδες για κινητό ίντερνετ.

Παίζει άνετα εκτός σπιτιού.

Αφού το έχετε πάρει μπορείτε να το δοκιμάσετε κάνοντας μία βόλτα με το αυτοκίνητο ή να πάτε σε κάποιον φίλο να μας πείτε και εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπ όψιν ότι το home speed booster το έχουν πολλοί ταξιτζήδες για κινητό ίντερνετ.

Παίζει άνετα εκτός σπιτιού.

Αφού το έχετε πάρει μπορείτε να το δοκιμάσετε κάνοντας μία βόλτα με το αυτοκίνητο ή να πάτε σε κάποιον φίλο να μας πείτε και εντυπώσεις.

 

στο αυτοκινητο πως δουλευει; με το ιδιο μοντεμ και βαζεις ανταπτορα για συνδεση στην θυρα του τσιγαρου του αυτοκινητου; ή φορτιζεις το powerbank και το βαζεις και οσο κρατησει μεσα στο αμαξι; πχ 5 ωρες;

ή την βαζεις σε κινητο και το κανεις hotspot ; αλλα με τι apn ; και με το σταθερο στο σπιτι τι γινεται; θα δουλευει;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

στο αυτοκινητο πως δουλευει; με το ιδιο μοντεμ και βαζεις ανταπτορα για συνδεση στην θυρα του τσιγαρου του αυτοκινητου; ή φορτιζεις το powerbank και το βαζεις και οσο κρατησει μεσα στο αμαξι; πχ 5 ωρες;

 

ή την βαζεις σε κινητο και το κανεις hotspot ; αλλα με τι apn ; και με το σταθερο στο σπιτι τι γινεται; θα δουλευει;

Ναι, με ινβερτερ ή με κατάλληλο τροφοδοτικό. Νομίζω είναι 12 βολτ.

Τουλάχιστον τα μόντεμ έχουν 12βολτα τροφοδοτικά.

Βύσμα στον αναπτήρα.

Οι ταξιτζήδες τα βάζουνε κάτω από την εταζιέρα πίσω να μην φαίνεται και το κλέψει κανένας.

Η σιμ παίζει μόνο με αυτό το μόντεμ δεν μπορεί να μπει πουθενά αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, με ινβερτερ ή με κατάλληλο τροφοδοτικό. Νομίζω είναι 12 βολτ.

Τουλάχιστον τα μόντεμ έχουν 12βολτα τροφοδοτικά.

Βύσμα στον αναπτήρα.

Οι ταξιτζήδες τα βάζουνε κάτω από την εταζιέρα πίσω να μην φαίνεται και το κλέψει κανένας.

Η σιμ παίζει μόνο με αυτό το μόντεμ δεν μπορεί να μπει πουθενά αλλού.

 

ωραιο ακουγεται αλλα μην ξεχνας και το lamtech που δινει και οτε για το σπιτι το οποιο αμα το φορτισεις μπορεις να το χρησιμοποιησεις χωρις ρευμα για καποιες ωρες νομιζω 5ωρες.

Αλλα στο σπιτι πως μιλανε στο τηλεφωνο ; εχουνε παρει αλλο voip ρουτερ; να υποθεσω πως ναι και εχουνε περασει στοιχεια της τηλεφωνιας.

παντως ειχα διαβασει στο ιντερνετ οτι μπορεις να βαλεις την σημ σε αλλο ρουτερ ή κινητο αλλα πρεπει να περασεις τα σωστα apn και το κεντρικο μοντεμ της dsl να ειναι κλειστο για να δουλεψει σε αλλη συσκευη , το προσπαθησα αλλα δεν τα καταφερα.

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως είναι παίρνεις όλη την συσκευή μαζί.

Μάλλον είναι κλειδωμένη η κάρτα στο ΙΜΕΙ του booster.

Εχω προσπαθήσει κι εγώ να τη βάλω σε κινητό αλλά δεν κατάφερα τίποτα.

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Αρκετοί την έχουν στο εξοχικό και επίσης αρκετοί την έχουν δώσει σε φίλους για να έχουν ίντερνέτ στο σπίτι, επειδή μπορείς να έχεις και ξεχωριστό λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...