Jump to content

Τα ενοικιαζόμενα e-scooters της Hive ήρθαν στην Αθήνα!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά και η διακτίνιση να βγει πάλι πρόβλημα θα έχετε οι περισσότεροι.. Έχουν φύγει σκέιτμπορντ (τα απλά ναι) από χέρια κόσμου και προκάλεσαν ατύχημα σε μηχανή η οτιδήποτε, δεν βλέπω να τους παίρνετε με τα δίκαννα, ας απαγορεύσουμε και τα καρότσια με τα μωρά που γέμισε ο κόσμος δίδυμα και κυκλοφορούν με τα ενωμένα καρότσια και είναι σαν ένα μικρό τρακτερ στο πεζοδρόμιο.

Το θέμα είναι η ΠΑΙΔΕΊΑ που δεν υπάρχει σε αυτή την χώρα. Τα συγκεκριμένα (της Lime) τα έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές, και στο πεζοδρόμιο πας μια χαρά αλλά το πας περπατητό η χωρίς ηλεκτροκίνηση αν έχει κόσμο, ποτέ δεν μου έχει γίνει παρατήρηση η περίεργα βλέμματα, αντιθέτως μου κάνει εντύπωση που μεγάλες σε ηλικία γυναίκες ρωτάνε τι και πως και τα χαίρονται. Τώρα ο κάφρος θα το πάει σα μ@$@ς επειδή θα πάει έτσι ΚΑΙ το ποδήλατο ΚΑΙ το αυτοκίνητο, ΚΑΙ σύννεφο να του δώσεις να καβαλήσει ατύχημα θα προκαλέσει ο μ@*&%@ς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 140
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τους λέει η εταιρία οτι θα πληρώσουν τα σπασμένα εαν οδηγησουν σε δρομο ή πεζοδρόμιο και την υπερασπίζονται ρε φίλε!
Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοκυκλοφόρησαν τα πρώτα αυτοκίνητα εξ αιτίας των τότε (παρομοίων φοβικών) αντιδράσεων είχαν νομοθετήσει να προπορεύεται εμπρός τους πεζός (!!) κρατώντας ένα κόκκινο προειδοποιητικό σημαιάκι...

Μήπως θέλετε να γίνει το ίδιο (εν έτη 2019 !!) και τώρα με τα ηλεκτροκίνητα πατίνια ? :rolleyes:

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοκυκλοφόρησαν τα πρώτα αυτοκίνητα εξ αιτίας των τότε (παρομοίων φοβικών) αντιδράσεων είχαν νομοθετήσει να προπορεύεται εμπρός τους πεζός (!!) κρατώντας ένα κόκκινο προειδοποιητικό σημαιάκι...

Μήπως θέλετε να γίνει το ίδιο (εν έτη 2019 !!) και τώρα με τα ηλεκτροκίνητα πατίνια ? :rolleyes:

 

Στην εταιρία πεστο, που δε σε καλύπτει εαν δεν είσαι σε ποδηλατόδρομο...

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοκυκλοφόρησαν τα πρώτα αυτοκίνητα εξ αιτίας των τότε (παρομοίων φοβικών) αντιδράσεων είχαν νομοθετήσει να προπορεύεται εμπρός τους πεζός (!!) κρατώντας ένα κόκκινο προειδοποιητικό σημαιάκι...

 

Μήπως θέλετε να γίνει το ίδιο (εν έτη 2019 !!) και τώρα με τα ηλεκτροκίνητα πατίνια ? :rolleyes:

Σε καμία περίπτωση, απλά αν πχ μας τρακάρει να μας καλύψει καπος η τουλάχιστον να μπορούμε ναντον σαπίσουμε στο ξιλο αν πάει να τρέξει να φιγει (οπος γίνεται με τα ποδήλατα)
Link to comment
Share on other sites

Στην εταιρία πεστο, που δε σε καλύπτει εαν δεν είσαι σε ποδηλατόδρομο...

 

Εντελώς άσχετη απάντηση...

Δηλαδή αν τρακάρεις με το αυτοκίνητο ή την μοτοσυκλέτα σου από δική σου μα@@κία σε καλύπτει κάποια (ασφαλιστική) εταιρεία ?!? :p

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται περίεργο να υπάρχει ασφαλιστική εταιρία που να ασφαλίζει πολλαπλούς άγνωστους ενοικιαστές οι οποιοι θα οδηγούν δίκυκλα χωρίς δίπλωμα οδηγησης, που συνεπάγεται σε έλλειψη γνώσεων του ΚΟΚ που ισχύει στους δρόμους για την ασφάλεια των οδηγών και των πεζών. Σαν να παίρνεις έναν άσχετο και να του το δίνεις και να του λες "κανε το ό'τι θες, θα το πληρωσω εγω. Πανε τρακαρε το στο δενδρο, θα το πληρωσω εγώ". Αυτη ειναι η εννοια της "μικτής ασφάλισης".
Γιατί στα νησιά πως τους ασφαλίζουν στα μηχανάκια και η το 70% δεν εχει δίπλωμα κτλ..

Και στα ηλεκτρικά ποδήλατα αν είναι πάνω από 250 watt σε ασφαλίζει η εταιρία χωρίς δίπλωμα..τα drones πως τα ασφαλιζεις;;έχουν πολύ δίπλωμα από drone?

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

πως βαζουμε το κωδικο δεν δειχνει καπως οτι το πηρε

 

κάνοντας εγγραφή πάντως σου δίνει 32' χρήσης χωρίς χρέωση

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς άσχετη απάντηση...

Δηλαδή αν τρακάρεις με το αυτοκίνητο ή την μοτοσυκλέτα σου από δική σου μα@@κία σε καλύπτει κάποια (ασφαλιστική) εταιρεία ?!? :p

Ναι, σε καλύπτει. Εκτός εάν οδηγείς χωρίς δίπλωμα, που συνεπάγεται οτι καμμία ασφαλιστική δε θα σε ασφαλίσει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιατί στα νησιά πως τους ασφαλίζουν στα μηχανάκια και η το 70% δεν εχει δίπλωμα κτλ..

Και στα ηλεκτρικά ποδήλατα αν είναι πάνω από 250 watt σε ασφαλίζει η εταιρία χωρίς δίπλωμα..τα drones πως τα ασφαλιζεις;;έχουν πολύ δίπλωμα από drone?

 

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δηλαδη λες οτι επειδη οι αλλοι ειναι παρανομοι, θα πρεπει να ειναι και αυτοι στα ηλεκ.πατινια;

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως και θα δασκαλεψω, το mindset και η νοοτροπια του καθενος ειναι ιδια και απαραλλαχτη, εχουν ή δεν εχουν παιδι.

 

Δεν χρειαζεται περαιτερω αναλυση αλλα ηρθες σε ενα τεχνολογικο φορουμ σαν κλασικος τεχνοφοβικος Ελληνας να απειλησεις μην τυχον και σου ακουμπησουν το παιδακι σου.

 

"Κλασσικός τεχνοφοβικός Ελληνας"... Ας πάρουμε λίγο αυτά που γράφεις, ω μεγάλε περισπούδαστε "Αμερικάνε" διδάσκαλε.....

 

"Κλασσικός". Εξυπνάδα, που πετάγεται συνεχώς στην Ελλάδα, σε προσπάθεια αυτού που το λέει, να μειώσει τον άλλο..

 

"Τεχνοφοβικός". Έμαθες βλέπω μια καινούρια λεξούλα, από παιδιά που τώρα πηγαίνουν σχολείο και είπες να τη χρησιμοποιήσεις... Μπράβο...

 

"Έλληνας". Ειδικά με αυτό με μείωσες απίστευτα... Γιατί, ως γνωστόν, κάθε Έλληνας που μένει μέχρι και 5 περίπου χρόνια σε κάποια χώρα του εξωτερικού, μεταμορφώνεται και γίνεται ένα ακριβώς με τους ντόπιους και είναι τόσο πολύ ανώτερος από τους Έλληνες της Ελλάδας... Ή έτσι νομίζει, αφού έχει παραισθήσεις..

 

Ειδικά με το τεχνοφοβικός, σου βγάζω το καπέλο.... Κατάφερες να πετύχεις το χαρακτήρα μου.... *slowclap*

 

Αυτους που εχουν μεινει και σε άλλες χωρες και εχουν ζησει και 5 πραγματα παραπανω, να τους ακους. Δεν θα χασεις.

 

Έλληνες του εξωτερικού, με σύνδρομο ανωτερότητας, δε μπορώ να γράψω ακριβώς τι τους κάνω...

 

Δεν ειναι καθολου τυχαιο που εχει/ειχε γεμισει η Ελλαδα μαμοθρεφτα και αιωνιους φοιτητες και καθε ειδους φυντανια με νεοελληναραδικη νοοτροπια.

 

Εσεις και οι ομοιοι σας φταιτε

 

Και πάντα η ευθύνη πάει στους άλλους.. Ή, για να στο γράφω και στα Ελληνικά που χρησιμοποιούμε "εμείς στην Ελλάδα", εννοείται ότι δε φταίνε οι δικές σας κατσίκες, αλλά αυτές του γείτονα.... Η μεταμόρφωσή σου σε ανώτερο, μη Έλληνα δε βλέπω να λειτουργεί....

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ο τυπος που χαρακτηρίζει "κλασσικο Ελληνα τεχνοφοβικο" όποιον δε δέχεται τη συνέχεια της ανομίας, τελικά είναι ο χειρότερος ελληναράς...
Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω λιγο την αποψη μου για τα ηλεκτρικα πατινια!

Πριν από 1 χρονο και κατι παρηγγειλα για φιλο το xiaomi m365 και το εχω καβαλησει αρκετες φορες,όταν κατεβαινω κεντρο για καμια δουλεια παω παρκαρω στου φιλου το μαγαζι και τσακωνω το πατινι,βολευει απίστευτα κακα τα ψεματα και εμενα αλλα φυσικα και του φιλου ο οποιος παρκαρει στο παρκινγκ του που είναι αρκετα μακρυα από το μαγαζι(και πολύ πιο φθηνα) και κανει και ολες τις δουλειες και μικροπαραδωσεις στο κεντρο!

Μεχρι εδώ όλα καλα αλλα να πω και τα κακα λιγο!

Παιδια κακα τα ψεματα είναι ακρος επικινδυνα γιατι και δεν σε προσεχουν και δεν σε ακουνε και οι μικρες ροδες δεν κανουν για τους δρομους μας και τα 25χλμ τελικης (30 στην περιπτωση του φιλου με το ξεκλείδωμα!)είναι πολλα για τετοιου είδους οχήματα!

Ένα παράδειγμα να σας δωσω ,που λετε το καλοκαιρι ένα καφεξηροκαρπαδικο εδώ στην περιοχη που μενω αγορασε 2 τετοια πατινια για να κανει ντελιβερη,και ένα βραδακι καθως γυρνουσα σπιτι με το αυτοκινητο τελευταια στιγμη βλεπω στα αριστερα μου μια μαυρη σκια και πλακωνωμαι στα φρενα και το κοβω δεξια κοιταω και βλεπω μια κοπελιτσα πεσμενη κατω πανω στο μεσοπαρκο που χωριζει τις 2 λωρίδες και είναι η κοπελιτσα που δουλευει στο καφεξηροκαρπαδικο ,δεν την χτυπησα αλλα επεσε γιατι εκοψε το τιμονι τελευταια στιγμη τερμα αριστερα και εφυγε από πανω εφυγα και οι καφεδες και τα παγωτα και όλα,αυτο ολο εγινε γιατι πολύ απλα το κοριτσι για να μην κανει ολο τον κυκλο και να ακολουθησει την σημανση πεχτηκε από απέναντι και φαλτσα για να μπει στον δρομο, φορωντας καταμαυρα ρουχα την νυχτα και μη φωροντας κρανος,τελος παντων αγιο είχαμε και οι 2,αναρωτιεμαι τι θα γινει όταν θα γινουν σουπα αυτά τα πατινια και θα παρει και η κουτση Μαρια?

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΑΤΙΝΙ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΗς ΑΝΟΜΙΑς,δηλ. για να μπορει να κινειτε στο κεντρο σε μονόδρομους σε πεζοδρομια και οπου δεν μπορουσε να κινηθεί με το σκουτερ που ειχε για την δουλεια,τωρα όμως που βλεπω ότι δεν είναι μονος αλλα πολλοι και θα γινουν πολλοι περισσοτεροι οι χρηστες πρεπει να μπουνε νομοι γιατι θα κλαψουν πολλες μανουλες!

Link to comment
Share on other sites

"Κλασσικός τεχνοφοβικός Ελληνας"... Ας πάρουμε λίγο αυτά που γράφεις, ω μεγάλε περισπούδαστε "Αμερικάνε" διδάσκαλε.....

 

"Κλασσικός". Εξυπνάδα, που πετάγεται συνεχώς στην Ελλάδα, σε προσπάθεια αυτού που το λέει, να μειώσει τον άλλο..

 

"Τεχνοφοβικός". Έμαθες βλέπω μια καινούρια λεξούλα, από παιδιά που τώρα πηγαίνουν σχολείο και είπες να τη χρησιμοποιήσεις... Μπράβο...

 

"Έλληνας". Ειδικά με αυτό με μείωσες απίστευτα... Γιατί, ως γνωστόν, κάθε Έλληνας που μένει μέχρι και 5 περίπου χρόνια σε κάποια χώρα του εξωτερικού, μεταμορφώνεται και γίνεται ένα ακριβώς με τους ντόπιους και είναι τόσο πολύ ανώτερος από τους Έλληνες της Ελλάδας... Ή έτσι νομίζει, αφού έχει παραισθήσεις..

 

Ειδικά με το τεχνοφοβικός, σου βγάζω το καπέλο.... Κατάφερες να πετύχεις το χαρακτήρα μου.... *slowclap*

 

 

 

Έλληνες του εξωτερικού, με σύνδρομο ανωτερότητας, δε μπορώ να γράψω ακριβώς τι τους κάνω...

 

 

 

Και πάντα η ευθύνη πάει στους άλλους.. Ή, για να στο γράφω και στα Ελληνικά που χρησιμοποιούμε "εμείς στην Ελλάδα", εννοείται ότι δε φταίνε οι δικές σας κατσίκες, αλλά αυτές του γείτονα.... Η μεταμόρφωσή σου σε ανώτερο, μη Έλληνα δε βλέπω να λειτουργεί....

 

 

Zακετα μην ξεχασεις να βαζεις στο παιδακι σου, μη κρυωσει

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να πω και γω λιγο την αποψη μου για τα ηλεκτρικα πατινια!

Πριν από 1 χρονο και κατι παρηγγειλα για φιλο το xiaomi m365 και το εχω καβαλησει αρκετες φορες,όταν κατεβαινω κεντρο για καμια δουλεια παω παρκαρω στου φιλου το μαγαζι και τσακωνω το πατινι,βολευει απίστευτα κακα τα ψεματα και εμενα αλλα φυσικα και του φιλου ο οποιος παρκαρει στο παρκινγκ του που είναι αρκετα μακρυα από το μαγαζι(και πολύ πιο φθηνα) και κανει και ολες τις δουλειες και μικροπαραδωσεις στο κεντρο!

Μεχρι εδώ όλα καλα αλλα να πω και τα κακα λιγο!

Παιδια κακα τα ψεματα είναι ακρος επικινδυνα γιατι και δεν σε προσεχουν και δεν σε ακουνε και οι μικρες ροδες δεν κανουν για τους δρομους μας και τα 25χλμ τελικης (30 στην περιπτωση του φιλου με το ξεκλείδωμα!)είναι πολλα για τετοιου είδους οχήματα!

Ένα παράδειγμα να σας δωσω ,που λετε το καλοκαιρι ένα καφεξηροκαρπαδικο εδώ στην περιοχη που μενω αγορασε 2 τετοια πατινια για να κανει ντελιβερη,και ένα βραδακι καθως γυρνουσα σπιτι με το αυτοκινητο τελευταια στιγμη βλεπω στα αριστερα μου μια μαυρη σκια και πλακωνωμαι στα φρενα και το κοβω δεξια κοιταω και βλεπω μια κοπελιτσα πεσμενη κατω πανω στο μεσοπαρκο που χωριζει τις 2 λωρίδες και είναι η κοπελιτσα που δουλευει στο καφεξηροκαρπαδικο ,δεν την χτυπησα αλλα επεσε γιατι εκοψε το τιμονι τελευταια στιγμη τερμα αριστερα και εφυγε από πανω εφυγα και οι καφεδες και τα παγωτα και όλα,αυτο ολο εγινε γιατι πολύ απλα το κοριτσι για να μην κανει ολο τον κυκλο και να ακολουθησει την σημανση πεχτηκε από απέναντι και φαλτσα για να μπει στον δρομο, φορωντας καταμαυρα ρουχα την νυχτα και μη φωροντας κρανος,τελος παντων αγιο είχαμε και οι 2,αναρωτιεμαι τι θα γινει όταν θα γινουν σουπα αυτά τα πατινια και θα παρει και η κουτση Μαρια?

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΠΑΤΙΝΙ ΣΤΟΝ ΦΙΛΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΗς ΑΝΟΜΙΑς,δηλ. για να μπορει να κινειτε στο κεντρο σε μονόδρομους σε πεζοδρομια και οπου δεν μπορουσε να κινηθεί με το σκουτερ που ειχε για την δουλεια,τωρα όμως που βλεπω ότι δεν είναι μονος αλλα πολλοι και θα γινουν πολλοι περισσοτεροι οι χρηστες πρεπει να μπουνε νομοι γιατι θα κλαψουν πολλες μανουλες!

 

Συγνωμη αλλα γραφεις χωρις νοημα.

 

Αυτο που γραφεις παρπαανω με λιγα λογια: "Προτεινα στο φιλο τα πατινια για κα κανει παρανομιες.Η κοπελα εκανε παρανομια (που εγω ο ιδιος προτεινα) και παραλιγο να χτηπησει, πρεπει να μπουν νομοι", δηλαδη αυτοακυρωνεσαι.

 

δηλαδη, κλασικος, οταν ειναι για λογια "πρεπει να μπουν νομοι", "το κρατος φταιει" κλπ αλλα οταν ειναι για εργα "παρε αυτα τα ηλεκτρικα πατινια ρε μ@λ@κ@ βαγγελη να κανεις τις παραγγελιες, να πηγαινεις χωρις αγχος στα πεζοδρομια και τους μονοδρομους"

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά νόημα βγάζει. Απλά εσύ είσαι στο "πρώτο βήμα", οπου δε μπορείς να καταλάβεις τους κινδύνους και την παρανομία. Ο φίλος στο "δεύτερο βήμα" το είδε πιο ώριμα και κατάλαβε οτι δεν είναι παιχνίδι.
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε όλοι θα πάρετε

 

ότι αφορά τους έλληνες που ζουν στο εξωτερικό μια χαρά είστε εκεί πέρα

είτε σας αρέσει είτε όχι σέβεστε τους νόμους αλλιώς έχει πρόστιμα

 

ότι αφορά τους έλληνες που ζουν στην ελλάδα εννοείται ότι υπάρχουν νόμοι απλά δεν τους τηρεί κανείς

 

μπορείτε να ενοικιάζετε τα ηλεκτρικά πατίνια / ποδήλατα ή και εγώ δεν ξέρω τι

 

δεν έχει σημασία αν δεν ξέρετε τον ΚΟΚ ή δεν έχετε ΑΔΕΙΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ

 

η εταιρεία που σας τα ενοικιάζει πάντως έχει ασφαλίσει το όχημα αρκεί να το χρησιμοποιείτε εκεί που πρέπει νόμιμα

αλλιώς αν το χρησιμοποιήσετε σε μέρη που δεν πρέπει εσείς θα πληρώσετε τις ζημιές και τυχόν τραυματισμούς όλα τα άλλα είναι λόγια...

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και πρόστιμα από την αστυνομία...

Πιστεύω οτι η νοοτροπία του Ελληνα της Ελλάδας καλυτερεύει. Αυτοί που δεν παλεύονται στην πλειοψηφία είναι οι Ελληνες του εξωτερικού. Επαναλαμβάνω, η πλειοψηφία, δηλαδή όχι όλοι. Ερχονται για διακοπές και μαθαίνουν στα παιδιά τους να μη σέβονται τίποτα. Του στυλ "βγαζω τα απωθημενα μου από τη σούζα που είμαι στο εξωτερικό". Εντωμεταξυ από τα πολλά Ζορμπάς και ΟΠΑ και Μουζάκα Τζατζικι Ουζο, ζουν 20 χρόνια πίσω. Η νεότεροι Ελληνες μεταναστες την ψωνίζουν και συμπεριφέρονται όπως το χωριατόπαιδο που πήγε για σπουδές στην πόλη και γύρισε με μανίκι ταττου.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και πρόστιμα από την αστυνομία...

Πιστεύω οτι η νοοτροπία του Ελληνα της Ελλάδας καλυτερεύει. Αυτοί που δεν παλεύονται στην πλειοψηφία είναι οι Ελληνες του εξωτερικού. Επαναλαμβάνω, η πλειοψηφία, δηλαδή όχι όλοι. Ερχονται για διακοπές και μαθαίνουν στα παιδιά τους να μη σέβονται τίποτα. Του στυλ "βγαζω τα απωθημενα μου από τη σούζα που είμαι στο εξωτερικό". Εντωμεταξυ από τα πολλά Ζορμπάς και ΟΠΑ και Μουζάκα Τζατζικι Ουζο, ζουν 20 χρόνια πίσω. Η νεότεροι Ελληνες μεταναστες την ψωνίζουν και συμπεριφέρονται όπως το χωριατόπαιδο που πήγε για σπουδές στην πόλη και γύρισε με μανίκι ταττου.

 

Οι Έλληνες του εξωτερικού έχουν δει 5 πράγματα παραπάνω και έρχονται συνειδητοποιημενοι.

 

Αυτό με τα 'απωθημένα' είναι ωραίο ανέκδοτο. Είναι 'απωθημένο' να είσαι σε μια κοινωνία που δουλεύει το σύστημα, οι νόμοι; Είναι καταπίεση αυτό το πράγμα; wtf

 

Εσευ μάλλον έχεις τη νοοτροπία χωριατοπαιδου, που θεωρείς ότι ο Κίτσος που κατέβηκε στην Αθήνα και έκανε μανίκι τατου είναι 'ψωνισμενος'

 

Με λίγα λόγια, κλειστά μυαλια, ότι μάθαμε από τους γονείς μας αυτό είναι. Καμία εξέλιξη, κανένα ανοιχτό μυαλό.

 

Φαίνεται και από το άλλο που λες περί 'απωθημένου', εσύ μάλλον θα αισθανθείς πιεσμένος εδώ γιατί δεν θα μπορείς να πας με 150 στην εθνική, ούτε να διπλό παρκάρεις και ούτε να σβήσει κλήσεις ο θείος.

 

Εγώ σόρυ μανμου, έτσι ήμουν από την Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Οσα εχω γραψει εδω μέσα δειχνουν την ευρωπαικη μου νοοτροπια, ενώ όσα εσύ έχεις γράψει εδώ μέσα δείχνουν ακριβώς το αντίθετο.
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει λύση και για αυτό

 

η ελληνική αστυνομία να αρχίσει την πιστή εφαρμογή του νόμου και του ΚΟΚ πρώτος μήνας εφαρμογής απλά επίπληξη

από τον δεύτερο μήνα και μετά να αρχίσει να κόβει πρόστιμα , να παίρνει πινακίδες , άδειες οδήγησης κτλ χωρίς εξαίρεση

 

όταν γίνει αυτό όλοι θα γίνουν τύπος και υπογραμμός δεν θα ξανά τολμήσει κανείς να παραβιάσει το νόμο

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι Έλληνες του εξωτερικού έχουν δει 5 πράγματα παραπάνω και έρχονται συνειδητοποιημενοι.

 

Αυτό με τα 'απωθημένα' είναι ωραίο ανέκδοτο. Είναι 'απωθημένο' να είσαι σε μια κοινωνία που δουλεύει το σύστημα, οι νόμοι; Είναι καταπίεση αυτό το πράγμα; wtf

 

Εσευ μάλλον έχεις τη νοοτροπία χωριατοπαιδου, που θεωρείς ότι ο Κίτσος που κατέβηκε στην Αθήνα και έκανε μανίκι τατου είναι 'ψωνισμενος'

 

Με λίγα λόγια, κλειστά μυαλια, ότι μάθαμε από τους γονείς μας αυτό είναι. Καμία εξέλιξη, κανένα ανοιχτό μυαλό.

 

Φαίνεται και από το άλλο που λες περί 'απωθημένου', εσύ μάλλον θα αισθανθείς πιεσμένος εδώ γιατί δεν θα μπορείς να πας με 150 στην εθνική, ούτε να διπλό παρκάρεις και ούτε να σβήσει κλήσεις ο θείος.

 

Εγώ σόρυ μανμου, έτσι ήμουν από την Ελλάδα.

 

συγνώμη που θα διαφωνήσω μαζί σου αλλά έχεις άδικο φίλε μου

 

όποιος έλληνας του εξωτερικού έρχεται για διακοπές στην ελλάδα αυτό ακριβώς κάνει "Δεν σέβεται το νόμο" θα μου επιτρέψεις να το γνωρίζω καλύτερα από έλληνες του εξωτερικού που ήρθαν για διακοπές στην ελλάδα και έκαναν ακριβώς αυτό που λέω ο ένας προέρχεται από την Γερμανία ο άλλος από Ηνωμένο Βασίλειο και ο τελευταίος από τις ΗΠΑ.

 

τα συμπεράσματα δικά σας

Xiaomi Poco F3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Poco X3 Pro 8GB/256GB , Xiaomi Redmi Note 10 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 9 Pro 8GB/128GB , Xiaomi Redmi Note 8 Pro 6GB/64GB , Huawei P Smart (2019) 3GB/64GB , Lenovo/Motorola Moto G4 Plus (Εκλάπει) , Lenovo Motorola Moto G5S Plus (Εκλάπει) , Xiaomi Redmi Note 4X (Παροπλίστηκε) , Lenovo/Motorola Moto G2 (Χαρίστηκε) , Asus Google Nexus 7 FHD WiFi

COSMOTE (GR)

WIND (GR)

Με εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά νόημα βγάζει. Απλά εσύ είσαι στο "πρώτο βήμα", οπου δε μπορείς να καταλάβεις τους κινδύνους και την παρανομία. Ο φίλος στο "δεύτερο βήμα" το είδε πιο ώριμα και κατάλαβε οτι δεν είναι παιχνίδι.

 

Ακριβος ετσι είναι φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Zακετα μην ξεχασεις να βαζεις στο παιδακι σου, μη κρυωσει

 

Τουλάχιστον, η ζακέτα είναι κάτι που μπορεί να αγοραστεί... Τα μυαλά, αδύνατον......

 

P.S.: Για να δεις πόσο μυαλό τελικά δεν έχεις, μου γράφεις ξανά και ξανά σαν να έχω παιδί, ενώ ούτε το έχω επιβεβαιώσει, ούτε το έχω αρνηθεί..... Λέει πολλά για το μυαλό που κουβαλάς... Συνέχισε να "γυρίζεις"... :rolleyes:

 

Να προσθέσω και πρόστιμα από την αστυνομία...

Πιστεύω οτι η νοοτροπία του Ελληνα της Ελλάδας καλυτερεύει. Αυτοί που δεν παλεύονται στην πλειοψηφία είναι οι Ελληνες του εξωτερικού. Επαναλαμβάνω, η πλειοψηφία, δηλαδή όχι όλοι. Ερχονται για διακοπές και μαθαίνουν στα παιδιά τους να μη σέβονται τίποτα. Του στυλ "βγαζω τα απωθημενα μου από τη σούζα που είμαι στο εξωτερικό". Εντωμεταξυ από τα πολλά Ζορμπάς και ΟΠΑ και Μουζάκα Τζατζικι Ουζο, ζουν 20 χρόνια πίσω. Η νεότεροι Ελληνες μεταναστες την ψωνίζουν και συμπεριφέρονται όπως το χωριατόπαιδο που πήγε για σπουδές στην πόλη και γύρισε με μανίκι ταττου.

 

+1 Αυτό....

 

υπάρχει λύση και για αυτό

 

η ελληνική αστυνομία να αρχίσει την πιστή εφαρμογή του νόμου και του ΚΟΚ πρώτος μήνας εφαρμογής απλά επίπληξη

από τον δεύτερο μήνα και μετά να αρχίσει να κόβει πρόστιμα , να παίρνει πινακίδες , άδειες οδήγησης κτλ χωρίς εξαίρεση

 

όταν γίνει αυτό όλοι θα γίνουν τύπος και υπογραμμός δεν θα ξανά τολμήσει κανείς να παραβιάσει το νόμο

 

Σε όλες τις παρανομίες, δε βλέπω να γράφει κανείς για όλα τα "αγοραστά" διπλώματα οδήγησης... Που βγαίνει ο κάθε Χάρος "νόμιμα" στο δρόμο....

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Οταν λοιπον θα αρχισουν και στην ελλαδα να κοβουν κλησεις ΠΟΛΛΕΣ και για ΤΑ ΠΑΝΤΑ, θα το πενταπλοσκεφτει ο καγκουρας να οδηγησει μεθυσμενος ή να περασει το κοκκινο ή να κανει την παρανομη αναστροφη ή να διπλοπαρκαρει.

 

Η αλλιως ενας αστυνομικος για καθε προβλημα. Για τον ΚΟΚ, για τον καφρο που λαδωνει στο ΚΤΕΟ, για ολα τα κακα της μοιρας των... Ελληνων.

Δεν ειναι η καταστολη η λυση κυριοι (παρα μονο ασπιρινη και κοψιμο ενος κεφαλιου τερατος, που θα ξερασει αμεσα αλλα 10), η προληψη μεσω παιδειας ειναι η μοναδικη λυση. 2 γενιες δεν αρκουν, ακομα κι αν με ενα μαγικο ραβδι αυριο το πρωι ξεκινουσαν να "αποκτουν παιδεια" οι Ελληνες...

Link to comment
Share on other sites

Ηρθαν 2 εταιρίες ηλεκ.πατινιών στην Ελλαδα και τα προωθούν σε άτομα που δε ξέρουν τίποτα από οδήγηση και Κωδικα Οδικης Κυκλοφορίας (ΚΟΚ). Μας λενε οτι είμαστε "μπουρ-έλο" στη μάπα! Μπράβο στους άσχετους που τα υπερασπίζονται. Μετά θα γίνει κανένα σοβαρό ατύχημα και θα αναρωτιούνται τι φταίει...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...