Jump to content

Βοήθεια σε επιλογή σχολής


szzs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη σχολη πληροφορικης στν ελλαδα; Πιστευτε οτι υπαρουν τει καλυτερα απο αει;
ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 569
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη σχολη πληροφορικης στν ελλαδα; Πιστευτε οτι υπαρουν τει καλυτερα απο αει;

 

Δεν γνωρίζω. Σίγουρα ναι.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η καλυτερη πληροφορικης ειναι Πατρα. Υπαρχουν τει καλυτερα απο αει ΑΛΛΑ μονο στο θεμα γνωσεων. Πχ ειναι ενα τει στην κρητη που ειναι πολυ καλυτερο (επαναλαμβανω σε θεματα γνωσεων) απο το αντιστοιχο αει στην αθηνα. Εδω ομως μετραει το πτυχιο...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η καλυτερη πληροφορικης ειναι Πατρα.

 

Πώς το ξέρεις;; Δεν λέω ότι δεν είναι. Πολλά έχω ακούσει καλά και κακά. Δεν ξέρω τι πραγματικά ισχύει. Άλλωστε στην πάτρα αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν 2 σχετικά τμήματα. Ως φοιτητής πληροφορικής έχω συμμετάσχει σε πολλές αντίστοιχες συζητήσεις και πάντα ακούω αυθαίρετες γνώμες που μόνο εντυπώσεις δημιουργούν ή εντυπώσεις αναπαράγουν. Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ δύσκολο να αξιογήσεις ένα τμήμα -είναι δύσκολο να γίνει θεσμικά. Πόσο μάλλον από εμάς! Και πολύ δύσκολο να ξέρεις από πριν την απήχηση που έχει αυτό στην αγορά.

 

Κι έπειτα υπάρχουν και άλλα θέματα που συνήθως παραλείπουμε να συνυπολογήσουμε στην κρίση μας. Στα μικρά τμήματα το μάθημα γίνεται συχνά σε καλύτερες συνθήκες. Μπορείς ποιο εύκολο να ξεχωρίσεις και αποκτάς προσωπικές σχέσεις με τους καθηγητές οι οποίοι μπορούν αν θέλουν να σε βοηθήσουν τόσο στις σπουδές σου όσο και μετά. Καμία σχέση με τα πολυπληθή απρόσωπα τμήματα της Αθήνας. Και σίγουρα στην επαρχεία περνας πολύ (μα πολύ) πιο ξέγνοιαστη φοιτητική ζωή και αποκτάς πιο δεμένες παρέες. Μήπως αυτό δεν είναι σημαντικό για έναν φοιτητή;

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

εδώ στα Γιάννενα πρέπει να υπάρχει καλό τμήμα και μάλιστα μου'λεγε ένας φίλος που σπουδάζει εκεί ότι σκέφτονται να την κάνουν πολυτεχνική σχολή....γιατί δεν ξέρω
Link to comment
Share on other sites

δ το ξερω γι'αυτο ειπα νομιζω...εγω εχω ακουσει μονο καλα για τη σχολη αυτη στην Πατρα...αν ξερεις κατι αλλο πες το μας. ισως να εχεις δικιο...αυτο για τις παρεες νομιζω ειναι λαθος αφου εγω στο παν. πειραια εχω πολυ καλες παρεες που θα κρατησουν και μετα. στα υπολοιπα συμφωνω (περι αναγνωρισεις κλπ). Εσυ που σπουδαζεις? Αθηνα ή επαρχια?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

εδώ στα Γιάννενα πρέπει να υπάρχει καλό τμήμα και μάλιστα μου'λεγε ένας φίλος που σπουδάζει εκεί ότι σκέφτονται να την κάνουν πολυτεχνική σχολή....γιατί δεν ξέρω

Θέλουν. Το θέμα είναι μπορούν;

 

Εσυ που σπουδαζεις? Αθηνα ή επαρχια?

Στο Πανεπιστήμιο Αθηνών είμαι εγώ.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

εδώ στα Γιάννενα πρέπει να υπάρχει καλό τμήμα και μάλιστα μου'λεγε ένας φίλος που σπουδάζει εκεί ότι σκέφτονται να την κάνουν πολυτεχνική σχολή....γιατί δεν ξέρω

 

Πολυτεχνική σχολή θα φτιάξει το Τμήμα Επιστήμης Υλικών (ή κάπως έτσι). Έχει ακουστεί και για την Πληροφορική Κάτι; Γιατί αν δεν κάνω λάθος, γενικά τα τμήματα Πληροφορικής δεν είναι πολυτεχνιακά (με λίγες εξαιρέσεις).

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λες ισχύει.........ουσιαστικά θα ήταν το πρώτο πολυτεχνικό τμήμα, δεν υπάρχει άλλο απ'όσο ξέρω που να ονομάζεται σχολή πληροφορικής. Πάντως, ανοίγει ο δρόμος για δημιουργία πολυτεχνείου στα Γιάννενα, λίγο αργά βέβαια
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ , ΤΜΗΜΑ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

η καλυτερη σχολη απο ολες...

καταραμενο 16,5 που εβγαλα...:(

Link to comment
Share on other sites

Ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη σχολη πληροφορικης στν ελλαδα; Πιστευτε οτι υπαρουν τει καλυτερα απο αει;

Καλησπερα,μια πολυ καλη σχολη στον τομεα της πληροφορικης ειναι στην Τριπολη εχω ακουσει πολυ καλα λογια και κυριως απο καθηγητες για το συγκεκριμενο τμημα.

http://www.upelop.gr/departments/depart1/index.shtml

Τωρα απο εκει και περα ειναι και το ποιον κλαδο θα ακολουθησεις στην σχολη,τη διπλωματικη θα κανεις και κυριως με ποιον καθηγητη θα την κανεις.

Τωρα οσο αφορα για τα ΤΕΙ που ρωτας οντως πολλα ειναι πολυ καλα απο αντιστοιχες σχολες ΑΕΙ οπως πχ. ενα ΤΕΙ στις Σερρες που εχει σχεση με την πληροφορικη.

Βεβαι το κακο εινια οτι στην Ελλαδα και μονο στην Ελλαδα υπαρχει η εντυπωση οτι τα ΑΕΙ ειναι καλυτερα απο τα ΤΕΙ.

Δώσε στους άλλους αυτό που θέλουν να δούν,και κάντους να πιστέψουν αύτο που βλέπουν.
Link to comment
Share on other sites

Πολυτεχνική σχολή θα φτιάξει το Τμήμα Επιστήμης Υλικών (ή κάπως έτσι). Έχει ακουστεί και για την Πληροφορική Κάτι; Γιατί αν δεν κάνω λάθος, γενικά τα τμήματα Πληροφορικής δεν είναι πολυτεχνιακά (με λίγες εξαιρέσεις).

Άκουσα πρόσφατα τον Πρύτανη να λέει ότι γίνονται αρκετά χρόνια προσπάθειες για να μετονομαστεί σε χημικών μηχανικών χωρίς επιτυχία μέχρι στιγμής. Άλλαξε κάτι;

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Χμμ... "Τμήμα Μηχανικών Επιστήμης Υλικών" Αν και δεν ξέρω το θέμα φαντάζομαι ότι οι των Ιωαννίνων θα επιθυμούσαν "Τμήμα Χημικών Μηχανικών", αλλά υπαναχώρησαν σε μια συμβαβαστική λύση.

 

Για να μην ξεφεύγουμε εκτός θέματος... Σε ένα σύστημα με το οποίο η ελληνική κοινωνία δεν έχει να προτείνει για τους πνευματικούς της ταγους ούτε "καρότο" αλλά ούτε και "μαστίγιο", ο ανταγωνισμός μεταξύ των τμημάτων φαντάζει να είναι η μόνη κινητήριος δύναμη.

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω περασει στο τει πληροφορικης στη θεσσαλονικη και παρολα τα καλα λογια που ακουσα δεν μου αρεσε, και θα ξαναδωσω μαλλον για οληροφορικη θεσσαλονικης γιατι ακουσα οτι ειναι καλη σχολη αλλα αν τις πατρας το ημτυ ειναι καλυτερο θα προσπαθησω να περασω εκει.Επισης ακουσα καλα λογια και για το επιστημης υπολογιστων στο ηρακλειο αν εχει κανενας πληροφοριες ας πει.
ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

guys exete na peite kamia kalh sxolh p na exei sxesh me plhroforikh ? athina mono ....

 

 

Γιατι αν πας αλλου θα σε πειράξει?

Αντε φύγετε από το σπιτάκι σας να νοιώσετε λίγο φοιτητές.

Εκτος και αν παίζει οικογενιακό πρόβλημα οπότε πάω πάσο

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ , ΤΜΗΜΑ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

η καλυτερη σχολη απο ολες...

καταραμενο 16,5 που εβγαλα...:(

 

Εγώ δεν τολμούσα να το πω γιατί εκεί σπουδάζω(και δικαίως θα με κράζανε).Πιστεύω πως αν το θέλεις πολύ αξίζει να κάνεις και μια 2η προσπάθεια.:)

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ , ΤΜΗΜΑ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ Η/Υ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

η καλυτερη σχολη απο ολες...

καταραμενο 16,5 που εβγαλα...:(

 

Χαχα,και εγώ εδώ είμαι,κολλητός του getolika:p

Τμήμα Μηχανικών Η/Υ Τηλ/νιών και Δικτύων:

Η σχολή ενώ έχει ποιότητα στα μαθήματα που γίνονται...έχει πρόγραμμα σπουδών αρκετά δύσκολο που ρίχνει την ποιότητα και πέφτεις στην παγίδα της ποσότητας:!:

Εγώ τι να σου πω...με 18750 μπήκα και ακόμα δεν έχω πάρει μυρωδιά τι γίνεται εκεί μέσα!

όταν μιλάω για πρόγραμμα σπουδών εννοώ:

1) ν+2

2) Κύκλοι σπουδών(στο τέλος 3ου έτους αν χρωστάς περισσότερα από 6 μαθήματα απλά...δε προχωράς! )

3) Αλυσίδες μαθημάτων μήκους Εθνικής Οδού και δυσκολίας Rally στην Αργιθέα,επίπονες,και το λέω αυτό από πρώτο χέρι γιατί αν δε δειτε ποια μαθήματα είναι αλυσίδες μεταξύ τους τότε δε θα καταλάβετε τι εννοώ!

 

Παρόλα αυτά τα εργαστήρια ενώ τα πρώτα χρόνια της σχολής είχαν εξοπλισμό δεν είχαν πολλούς σωστούς βοηθούς.Πλέον το δυναμικό της σχολής έχει αυξηθεί τα επόμενα χρόνια "θα πάρει τα πάνω του" σε αυτόν τον τομέα;) Γίνεται προσπάθεια από τους καθηγητές που το ιδρύσανε για την οργάνωσή του αλλά η χρηματοδότηση είναι πολύ λίγη για έρευνα που κάνουν τέτοιου είδους τμήματα,δυστυχώς.

Το σεμινάριο της Cisco Systems που γίνεται ως συνέχεια των σπουδών είναι ένα πολύ δυνατό χαρτί για την αγορά εργασίας αλλά και πάλι η βιασύνη δημιουργίας μεταπτυχιακού τμήματος επέφερε κάποια μειονεκτήματα,όπως π.χ. η ελλειπής προώθησή του με αποτέλεσμα να έχει επιλέξει άτομα τα οποία δεν ανταποκρίνονται στις υψηλές απαιτήσεις του μόνο και μόνο για να λειτουργήσει(αυτό τώρα καλό,κακό...ο χρόνος θα δείξει)

Είναι ένα καινούργιο τμήμα,με καλούς καθηγητές για μάθημα(το παν η όρεξη αν και στο παρελθόν είχαμε προβλήματα επικοινωνίας Γενικής Συνέλευσης Φοιτητών και Γενικής Συνέλευσης Καθηγητων μελών ΔΕΠ) και πλέον καλά εργαστήρια τα οποία όμως έχουν μειονεκτήματα λόγω υποχρηματοδότησης(π.χ. τα εργαστήρια δεν έχουν καλό φυσικό χώρο μιας και στεγάζονται σε μία πολυκατοικία χωρίς όμως αυτό να επηρρεάζει την ποιότητα του μαθήματος αφού τα εργαστηριακά τμήματα είναι ολιγομελή και με καλούς κατά τη γνώμη μου βοηθούς)

Η όλη υπόθεση στις σχολές αυτές είναι η όρεξη που έχει ο φοιτητής να δουλέψει...Αν πραγματικά ασχοληθεί πιστεύω ότι το τμήμα έχει πολλά να προσφέρει. Δεν είναι τυχαίο ότι το τμήμα μου ήταν το μόνο που είχε περίπτερο στην InfoSystem πριν 3 χρόνια(το 2000 ιδρύθηκε και μέσα σε 3 χρόνια είχε τα κότσια να ανέβει Θεσσαλονίκη και να δείξει δουλειά που είχε κάνει) και μάλιστα οργάνωσε Συνέδριο Πληροφορικής το 2005 http://pci10.inf.uth.gr/. Χρηματοδότηση χρειάζεται επειγόντως και χρόνος για να βγάλει αποφοίτους και ερευνητικό προσωπικό...

 

Η γνώμη μου είναι ότι αξίζει μια δεύτερη προσπάθεια :)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αν πας αλλου θα σε πειράξει?

Αντε φύγετε από το σπιτάκι σας να νοιώσετε λίγο φοιτητές.

Εκτος και αν παίζει οικογενιακό πρόβλημα οπότε πάω πάσο

 

einai t oikonomiko k einai oti oloi mu oi filoi exun perasei athina .....

Link to comment
Share on other sites

Για το οικονομικό πάω πάσο (αν και ο πατέρας μου ήταν συνταξιούχος όταν εγώ ημουν φοιτητης στην Αθήνα και ξέρω πολυ καλά πόσο δύσκολα ειναι) από την άλλη τους καλύτερους φίλους που έχω τους έχω κρατήσει από τα φοιτητικά μου χρόνια και οχι από το σχολείο

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

από την άλλη τους καλύτερους φίλους που έχω τους έχω κρατήσει από τα φοιτητικά μου χρόνια και οχι από το σχολείο

Αυτό ισχύει για όλους.Οι παρέες του Πανεπιστημίου είναι πολύ διαφορετικές από τις παρέες του σχολείου...Μόλις γίνεις πολίτης αλλάζουν πολλά πράγματα.

Γενικά μην επιλέγετε πόλη(πρώτα από όλα είναι το οικονομικό βέβαια...) αλλά σχολή.όπου και να πάτε αν έχετε παρέα περνάτε τέλεια! Υπάρχει και το εξής κακό...πολλοί ισχυρίζονται ότι αν πάνε σε επαρχιακή πόλη δε θα έχουν τι να κάνουν.Εγώ ξέρω ότι Αθήνα(δε μιλάω για Θεσσαλονίκη για είναι τεεελεια :p ) έχεις να κάνεις πολλά και δε μπορείς να κάνεις τίποτα:scared: λόγω κόστους ζωής, μεγάλων αποστάσεων κτλ... η αλήθεια είναι ότι στις επαρχιακές πόλεις μπορείς να κάνεις τα πάντα και να ασχοληθείς με ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ:) Επίσης κάνεις πιο δεμένες παρέες...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λόγω Αθήνας στο πτυχίο και λόγω περιφέρειας εργασιακα ψηφίζω μεσαίες πόλεις για φοιτητης με τα υπέροχα Γιάννενα πρώτα (ελπίζω β πτυχίο εκει)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδεια απο αυτες τις σχολες ποια θα μου προτινατε

 

τει πληροφορικης θεσσαλονικης

πληροφορικη θεσσαλονικης

μηχανικος Η/Υ τηλεπικοινωνιων και δικτυων βολος

Ηλεκτρολογων μηχανικων και τεχνολογιας Η/Υ πατρας

μηχανικος Η/Υ και πληροφορκης πατρας

 

please help

ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...