Jump to content

Βοήθεια σε επιλογή σχολής


szzs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 569
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ξαναγράφεις στα ελληνικά γιατι είναι ακατανόητο?

 

Τι ακριβώς δεν κατάλαβες από αυτό που λέει? :confused:

 

 

 

"μήπως ξέρει κανεις τι παίζει στο τμήμα βαλκανικών ανατολικών k σλαβικών σπουδών του παμακ και στο τμήμα αγροτικής οικονομίας k ανάπτυξης του γεωπονικού αξίζουν καθόλου η μπα"

 

(thanks to http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp)

Link to comment
Share on other sites

Στο ΤΕΙ Αθήνας ειδικεύεσαι περισσότερο στον προγρμματισμό. Είναι αρκετά καλή σχολή. Τα ίδια περίπου ισχύουν και για της θεσσαλονίκης, ίσος ένα σκαλάκι πιο κάτω απ' της Αθήνας. Ακόμα καλύτερη από πλευράς ζήτησης είναι αυτή του Ηρακλείου, θα έλεγα, γιατί ειδικεύεσαι σε περισσότερους τομείς, όμως είναι δύσκολη. Βρίσκεται σε όμορφη περιοχή, αν σε ενδιαφέρει η φοιτητική ζωή μάλλον είναι η καλύτερη λύση. Και της Λάρισσας είναι επίσης καλή σχολή, αλλά θα σου πρότεινα να προτιμήσεις του Ηαρακλείου. Αν τώρα δεν τα πας τόσο καλά με τα μαθηματικά και τον προγραμματισμό και σε ενδιαφέρουν περισσότερο θέματα hardware και ηλεκτρονικής, το ΤΕΙ του Πειρεά αποτελεί την καλύτερη επιλογή πιστεύω. Κατά τη γνώμη μου αυτές που ανέφερα είναι και οι καλύτερες. Έψαχνα σχετικά με το θέμα αρκετό καιρό. Πάντος να ξέρεις ότι σε καμία δε θα βρεις τόσο καλή οργάνωση και θα συναντίσεις πολλά παράδοξα, στην Ελλάδα ζούμε άλλοστε. :confused: Μην περιμένεις, δηλαδή, να βρεις πουθενά κανέναν παράδεισσο, όμως σκοπός είναι να επιλέξεις την καλύτερη δυνατή για σένα και αξίζει τον κόπο. :)

 

 

Υπαρχει σχολη που να συνδιαζει:1)Δικτυα 2)Αυτοματισμο 3)Ρομποτικη ??

 

Μαλλον ζηταω πολλα!..

Σκεφτομαι πιο πολυ για Πειραια!:)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σχολη που να συνδιαζει:1)Δικτυα 2)Αυτοματισμο 3)Ρομποτικη ??

 

Μαλλον ζηταω πολλα!..

Σκεφτομαι πιο πολυ για Πειραια!:)

Το μακρινό 1998 που τελείωσα το τμήμα Η/Υ Συστημάτων του ΤΕΙ Πειραιά, υπήρχαν και τα 3... Φαντάζομαι και τώρα θα υπάρχουν. :worry: Βέβαια τότε δεν ήταν και ιδιαίτερα ενημερωμένα με τις τελευταίες τεχνολογίες (για την εποχή τους πάντα) και σε αρκετά θεωρητικό επίπεδο.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Το μακρινό 1998 που τελείωσα το τμήμα Η/Υ Συστημάτων του ΤΕΙ Πειραιά, υπήρχαν και τα 3... Φαντάζομαι και τώρα θα υπάρχουν. :worry: Βέβαια τότε δεν ήταν και ιδιαίτερα ενημερωμένα με τις τελευταίες τεχνολογίες (για την εποχή τους πάντα) και σε αρκετά θεωρητικό επίπεδο.

 

Και τα 3?Σοβαρα?

Πραγματικα δεν το περιμενα, ειδικα για αυτοματισμο!:cool:

 

Το μονο που μενει ειναι να βγαλω 17-18 για να περασω..;)

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα είχε:

  • Συστήματα αυτομάτου ελέγχου (ΣΑΕ) στο 4ο εξάμηνο
  • Ψηφιακά ΣΑΕ στο 6ο εξάμηνο
  • Δίκτυα Η/Υ στο 6ο εξάμηνο
  • Ρομποτική στο 6ο εξάμηνο

Άλλαξε από τότε το πρόγραμμα από ότι διαβάζω, δες εδώ (link), αν βγάλεις άκρη...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα είχε:
  • Συστήματα αυτομάτου ελέγχου (ΣΑΕ) στο 4ο εξάμηνο
  • Ψηφιακά ΣΑΕ στο 6ο εξάμηνο
  • Δίκτυα Η/Υ στο 6ο εξάμηνο
  • Ρομποτική στο 6ο εξάμηνο

Άλλαξε από τότε το πρόγραμμα από ότι διαβάζω, δες εδώ (link), αν βγάλεις άκρη...

 

Μιλαμε το site ειναι χαλια!!:lol:

 

Παντος για τον δομημενο προγραμματισμο εχω ακουσει τα χειροτερα!

 

Οσο για το μηχανογραφικο μια χαρα βλεπω το ΤΕΙ Πειραια ως πρωτη επιλογη..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδεια απο αυτες τις σχολες ποια θα μου προτεινατε

 

τει πληροφορικης θεσσαλονικης

πληροφορικη θεσσαλονικης

μηχανικος Η/Υ τηλεπικοινωνιων και δικτυων βολος

Ηλεκτρολογων μηχανικων και τεχνολογιας Η/Υ πατρας

μηχανικος Η/Υ και πληροφορκης πατρας

 

please help

 

Είμαι φοιτητής στη σχολή του Βόλου και είμαι γενικά ευχαριστημένος.

Τα αρνητικά όμως είναι α) ότι 3-4-5ο έτος κάνουν μάθημα σε κάτι αίθουσες εξ αιτίας των οποίων έχουν όλοι προβλήματα με τη μέση και τον αυχένα(αλλά μην αγχώνεσαι έχουμε ωραιότατο παραλιακό οικόπεδο όπου θα κτιστεί-λέμε τώρα-το κτίριο της σχολής:p :lol: ) και 2ον οι τρελές αλυσίδες, οι 2 κύκλοι σπουδών(στο 3ο έτος αν χρωστάς πάνω από 6 μαθήματα χάνεις έτος) και το ν+2(τα μαθήματα της εξεταστικης +2 απο αυτά που χρωστάς)!!!

Για τις άλλες τις σχολές δεν ξέρω να σου πω αλλά κάποιος θα βρεθεί που να ξέρει:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια. Εχω σκοπο να περασω στο τμημα επιστημης και τεχνολογιας τηλεπικοινωνιων πελοποννησου. Θελω να μαθω που μπορω να κανω μεταπτυχιακο.

Ευχαριστω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Σημερα εμαθα οτι φετος στο μηχαναγραφικο μπενει αυτη η σχολη μπηκα στο ιντερνετ να δω πληροφοριες αλλα δεν ειχε κατι, μηπως ξερει κανεις περιτινως προκειτε. η σχολη θα ειναι στο χαροκοποιο πανεπιστημιο αθηνων
ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Υπάρχει κάποιος που να σπουδάζει Αεροναυπηγός στη Πάτρα? Ενδιαφέρομαι φέτος να δηλώσω στο μηχανογραφικό την σχολή αυτή αλλά δεν ξέρω αν αξίζει. Που θα μπορέσω να εργαστώ μετά ως Μηχανολόγος Αεροναυπηγός? Είναι δύσκολη η σχολή? Έχω ακούσει ότι η αντίστοιχη σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ είναι καλύτερη με καλύτερα εργαστήρια(αλλά και με υψηλότερη βάση).

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να σπουδάζει Αεροναυπηγός στη Πάτρα? Ενδιαφέρομαι φέτος να δηλώσω στο μηχανογραφικό την σχολή αυτή αλλά δεν ξέρω αν αξίζει. Που θα μπορέσω να εργαστώ μετά ως Μηχανολόγος Αεροναυπηγός? Είναι δύσκολη η σχολή? Έχω ακούσει ότι η αντίστοιχη σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ είναι καλύτερη με καλύτερα εργαστήρια(αλλά και με υψηλότερη βάση).

 

Η σχολη ειναι πολυ καλη και αν δεν κανω λαθος μεχρι τον τριτο χρονο της σχολης σπουδαζεις πανω σε θεματα Μηχανολογων Μηχανικων και μετα επιλεγεις εσυ κατευθυνση αν θες να συνεχισεις σαν Μηχανολογος Μηχανικος ή σαν Αεροναυπηγος!!!!;) ;)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει ότι η αντίστοιχη σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ είναι καλύτερη με καλύτερα εργαστήρια(αλλά και με υψηλότερη βάση).

 

Αεροναυπηγοί μπορούν να γίνουν ένα μικρό σχετικά ποσοστό εκ των φοιτητών.Οι περισσότεροι τελειώνουν ως μηχανολόγοι.

Η βάση δε σημαίνει ότι η σχολή της Αθήνας είναι καλύτερη(απλώς την δηλώνουν περισσότεροι για να είναι στα σπίτια τους ή επειδή απλώς και μόνο είναι ΑΘΗΝΑ).Για τα εργαστήρια δεν ξέρω ποια σχολή έχει τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αεροναυπηγοί μπορούν να γίνουν ένα μικρό σχετικά ποσοστό εκ των φοιτητών.

 

Γιατι? Επιλεγονται με καποιο τροπο?

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

Μερικές πληροφορίες για το τμήμα:

Το Τμήμα ιδρύθηκε το 1967 ως Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών και δέχτηκε τους πρώτους φοιτητές το 1972. Το 1995 με το ΠΔ 404/95 μετονομάστηκε σε Τμήμα Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών. Είναι από τα μεγαλύτερα τμήματα της Πολυτεχνικής Σχολής, με 46 μέλη ΔΕΠ διαφόρων βαθμίδων, 1500 περίπου φοιτητές και ετήσιο αριθμό εισαγομένων φοιτητών που υπερβαίνει τους 250.

 

Διαθέτει σύγχρονη εργαστηριακή υποδομή, η οποία ενδεικτικά περιλαμβάνει Υπολογιστικό Κέντρο, ισχυρό υπολογιστή με λογισμικό εικονικής πραγματικότητας, Μηχανουργείο εξοπλισμένο τόσο με συμβατικές εργαλειομηχανές (τόρνους, φρέζες), όσο και με μηχανές υψηλής τεχνολογίας (κοπής πλακών με laser, ηλεκτροδιάβρωση βύθισης, μηχανές ταχείας προτυποποίησης), εργαστηριακό εξοπλισμό δοκιμής υλικών σε εφελκυσμό, κάμψη/στρέψη, κόπωση, ερπυσμό, κρούση, διάβρωση, θάλαμο θερμικών κατεργασιών, μονάδες μεταλλογραφικών και μη καταστροφικών δοκιμών, καταγραφής παραμορφώσεων, φωτομηχανικής και θερμικής ανάλυσης, δυναμικής απόκρισης, παρασκευής σύνθετων υλικών, ανίχνευσης ατμοσφαιρικών ρυπαντών, αεροσήραγγες κ.λ.π.

 

Στο διάστημα 1977-2001 το Τμήμα χορήγησε 2076 διπλώματα Μηχανολόγου Μηχανικού, ενώ από το Δεκέμβριο 2001 χορηγεί ενιαίο δίπλωμα Μηχανολόγου και Αεροναυπηγού Μηχανικού. Το Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών θεσμοθετήθηκε με την Β1/817/26.11.93 απόφαση του ΥΠΕΠΘ και οδηγεί στην απονομή διδακτορικού διπλώματος, μετά από παρακολούθηση 6 μεταπτυχιακών μαθημάτων και την εκπόνηση πρωτότυπης διατριβής. Στην 20ετία 1983-2002, το Τμήμα χορήγησε 87 διδακτορικά διπλώματα. 21 από αυτούς τους διδάκτορες είναι σήμερα μέλη ΔΕΠ. Το Τμήμα δεν χορηγεί μεταπτυχιακά διπλώματα ειδίκευσης (ΜΔΕ).

 

Η απόφαση για διεύρυνση του γνωστικού αντικειμένου του τμήματος με την ένταξη σε αυτό της αεροναυπηγικής επιστήμης αποτελεί στρατηγική επιλογή, η οποία στηρίχτηκε στις εξής διαπιστώσεις: α) Το τμήμα είχε ήδη αναπτύξει, στα πλαίσια χρηματοδοτούμενων ερευνητικών προγραμμάτων της ΕΕ, πολύπλευρες συνεργασίες με Ευρωπαϊκές εταιρίες του αεροναυπηγικού τομέα, όπως η Aerospatiale, η Dornier, η British Aerospace κ.α. β) Οι ειδικότητες μηχανολόγου και αεροναυπηγού μηχανικού έχουν μεγάλη γνωστική επικάλυψη. Πολλά μαθήματα των αντίστοιχων προγραμμάτων σπουδών είναι κοινά. Για το λόγο αυτό, στα περισσότερα ΑΕΙ του εξωτερικού που καλλιεργούν τον κλάδο, οι σπουδές μηχανολόγου και αεροναυπηγού συνδυάζονται στα πλαίσια ενός τμήματος. Στην Ελλάδα και οι δύο ειδικότητες είναι αναγνωρισμένες από το ΤΕΕ και έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα. γ) Λαμβάνοντας υπόψη το υπάρχον δυναμικό ΔΕΠ, το Τμήμα είχε τη δυνατότητα να υλοποιήσει το νέο πρόγραμμα αεροναυπηγικής με οριακή μόνο αύξηση αυτού του αριθμού (5 νέα μέλη ΔΕΠ). Με την επιλογή αυτή, το Τμήμα έθεσε τέρμα στην αρνητική για τη χώρα μας διάκριση να είναι η μόνη χώρα της Ε.Ε. χωρίς πρόγραμμα σπουδών αεροναυπηγικής Πανεπιστημιακού επιπέδου.

 

Όσο για το γιατί λιγότεροι ακολουθούν τον τομέα της αεροναυπηγικής δεν είμαι σε θέση να το γνωρίζω.

Πάντως όποια μαθήματα και να πάρουν στην Ελλάδα τα ίδια δικαιώματα θα έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν δηλώνεις την ΣΜΑ της Σχολής Ικάρων?! Πολύ καλή σχολή αεροναυπηγών :!:
mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.Η σχολή Δημόσιας Διοίκησης στο Πάντειο Πανεπιστήμιο έχει προοπτικές για επαγγελματική αποκατάσταση?Κακά τα ψέμματα οι σχολές του πεδίου μου (1ο επιστημονικό) είναι για τα μπάζα :) Αλλα απ' όσο είδα η σχολή αυτή ασχολείται αρκετά με τα οικονομικά και έχει προοπτική για εργασία ώς λογιστής,ορκωτός ελεγκτης/λογιστής καθώς και οικονομικός σύμβουλος σε εταιρίες.Ισχύει κάτι τέτοιο?Μπορείς να ασκήσεις τέτοιο επάγγελμα "βγαίνοντας" απ τη σχολή αυτή?

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν δηλώνεις την ΣΜΑ της Σχολής Ικάρων?! Πολύ καλή σχολή αεροναυπηγών :!:

 

Φίλε μου η ΣΜΑ δεν είναι σχολή αεροναυπηγών αλλά μηχανικών αεροσκαφών.Η σχολή της Πάτρας είναι κλάσεις ανώτερη από τη ΣΜΑ χωρίς παρεξηγήσεις.Άλλο όμως αεροναυπηγός άλλο μηχανικός αεροσκαφών,μη τα μπερδεύουμε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η ΣΜΑ δεν είναι σχολή αεροναυπηγών αλλά μηχανικών αεροσκαφών.Η σχολή της Πάτρας είναι κλάσεις ανώτερη από τη ΣΜΑ χωρίς παρεξηγήσεις.Άλλο όμως αεροναυπηγός άλλο μηχανικός αεροσκαφών,μη τα μπερδεύουμε.

 

 

δεν τα μπερδεύουμε. Δεν ξέρω αν είναι ανώτερη η κατώτερη από την Πάτρα αλλά τα μαθήματα που διδάσκονται εκεί (ΣΜΑ) εκτός από την Μηχανολογία είναι και η Αεροναυπηγική. Τώρα τι να σου πω, εσύ θα τα ξέρεις καλύτερα υποθέτω.

mobile προβληματισμοί...
Link to comment
Share on other sites

δεν τα μπερδεύουμε. Δεν ξέρω αν είναι ανώτερη η κατώτερη από την Πάτρα αλλά τα μαθήματα που διδάσκονται εκεί (ΣΜΑ) εκτός από την Μηχανολογία είναι και η Αεροναυπηγική. Τώρα τι να σου πω, εσύ θα τα ξέρεις καλύτερα υποθέτω.

Δεν λέω ανώτερη-κατώτερη (ούτως ή άλλως ανώτατες είναι και οι δύο) λέω καλύτερη-λιγότερο καλύτερη.Στη ΣΜΑ απλά διδάσκονται βασικές αρχές της αεροναυπηγικής επιστήμης.Τα μαθήματα μοιάζουν γιατί και τα δύο είναι σπουδές στην μηχανολογία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά έχω μερικές απορίες:

 

1) Τι διαφορά έχει η σχολή "Εφαρμοσμένων μαθηματικών" στο Ηράκλειο με τα διάφορα τμήματα Μαθηματικών σε διάφορες πόλης. Μπορεί κάποιος που δικαιούται μεταγραφή να μεταγραφεί από τη συγκεκριμένη σχολή σε κάποιο τμήμα Μαθηματικών (σκέτων :p ) σε άλλη πόλη;

 

2) Τι διαφορά έχει η "Ηλεκτρολόγων μηχανικών και Τεχνολογίας υπολογιστών" της Πάτρας με τις σχολές "Ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών" των άλλων πόλεων;

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδεια, συμφωνα με οσα περιμενω εχω γραψει αρκετα καλα κανα 17 και κατι, θα ηθελα οποιος μπορει να μου δωσει πληροφοριες για τις εξεις σχολες:

 

1) Μηχανικος υ/η και πληροφορικης πατρας

2) Ηλεκτρολογων μηχανικων και τεχνολογιας υπολογιστων πατρας

3) Ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων η/υ ξανθης

4) Μηχανικος η/υ τηλεπικοινωνιων και δικτυων βολος

5) Πληροφορικη αριστοτελειο θεσσαλονικη

6) Εφαρμοσμενη πληροφορικη μακεδονια θεσσαλονικη

 

Ενδοιαφερομαι βασικα για μηχανικος υπολογιστων αλλα θελω να μαθω και αρκετα απο προγραμματισμο.Οποιος εχει πληροφοριες γι αυτες τις σχολες ας μου στειλει ενα μηνημα για ναμε βοηθησει να αποφασισω.

ΝΟΚΙΑ :respect:
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εκεί θα περάσω(Πάτρα). Είδα και τα μαθήματα που κάνουν και εντυπωσιάστηκα...

 

Αυτό που φοβάμαι είναι ότι οι βάσεις μπορούν να ανεβούν γιατί όπως μπορείτε να δείτε στην εικόνα κάθε χρόνο ανεβαίνει και λιγάκι...

 

http://www.anatoliko.edu.gr/calculator/libchart/demo/generated/e09a74e13d2a2efe7c7ecef43ca7a1341180689478213.png

 

Υπάρχει κάποιος εδω μέσα που να σπουδάζει εκεί? Η Πάτρα σαν πόλη τι λέει? :rolleyes:

.:C E S S N A:.

http://www.alaskastock.com/Pix/302/FP/302FP_DY0034_001_T.JPG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...